stremming strop bedrijven IC Bot ziet onzekere toekomst voor Europa Verdwaald in de bureaucratie van de WMO Meer indicaties voor goedkopere hulp in WMO éelfret, Delta Milieu en Thermphos boos op ProRail 1 3 zeeuws Vlaanderen dinsdag 30 januari 2007 - Bedrij- Viissingen-Oost komen in [Hemen door de onver- stremming van de spoorlijn. Autotrans- iCobelfret, afvalinzame- ella Milieu en fosforpro- Ihermphos voelen zich [benadeeld. van en naar moet en volgende week ng houden mei. een half reistijd. Op het tra- sen Bergen op Zoom en idaal zet NS bussen in. ■amheden daar maken al inverkeer van zaterdag 3 met zondag 11 februari elijk. van het goede- gemeester 't sleutels iet carnaval - Het gemeentebestuur ilst draagt het bestuur gemeente vrijdag 16 en 17 februari over aan in de ge- eurt tijdens de jaarlijkse sche sleuteloverhandi- ade negen prinsen en de ises carnaval die de ge- rijk is. uit de voormali- Hontenisse krijgen 16 februari de sleutels J.F. Mulder, is in De Linde om 20.00 uur. ;re prinsen krijgen hun n de plaats waar ze tij carnavalsperiode rege- college van burgemees- iethouders maakt daar- 17 februari een een feestelijk versier- Het gezel- at verder bestaat uit le degemeenteraad en an- wordt muzi- ;eleid door Sjores Am- 1 I streeft naar e groei bij nver kiezing iJansen 'INE - De plakjes cake in Phi- diagonaal doormid- Zuinigheid met de lange verkiezing- „Welnee", zegt lijst- lacques Suurmond. En er gul aan toe: „Je mag (stukjes nemen." 1 is de eerste partij in die aan de strijd voor begint, nog ruim vijf weken voor Zeeuwse be- Suurmond: „Kwam zo vinden het wel leuk de aftrap van de ie voor de Statenverkie- iZeeland geeft." iersteuning van zijn partijgenoten is WD- prk Rutte naar Zeeland i. Da's mooi, zo'n co- alleen dat Rutte b weekeinde zijn kruit Verschoten op het con- ideWD en tijdens op- in televisieprogram- id combineert strijdlust ichtigheid wanneer hij Ie groei' noemt als na te verkiezingsresultaat partij bij de Statenver- Dat lijkt niet onrealis- de Zeeuwse situatie VVD geen Geert Wil- duchten die aan haar ank knabbelt en een idonk-achtige richtin- I doet zich ook al niet opschudding die de sa- log van de kandidaten- veroorzaakte, is prgeten. zet ook in bevolking. Suur- ontwikkeling van 1 geen gelijke tred van de Nederland- •aken we voorzie- r scherpt de kriti- ng van de Zeeuw- ieratie door zijn is aan. „We drei- atie terecht te ko- sen met plannen vragen wat ze er- dan pas naar de pen. Zo dreigt de in de staat te wor- ïdidaten krijgen er de klanken van 'odeKust'Waar men- o mosselfeesten krijgen, 'o Philippine. renvervoer per trein is voor EVO, de belangenorganisatie voor ondernemers in cle lo gistiek, aanleiding een kort geding tegen spoorbeheerder Prorail aan te spannen. EVO vindt dat Prorail het bedrijfsle ven eerder had moeten informe ren. Volgens Prorail is sprake van een spoedklus nadat bij onder houdswerkzaamheden aan het spoor tussen Bergen op Zoom en Roosendaal eind vorig jaar een brisantgranaat is gevon den. Die is onschadelijk ge maakt, maar een verkennend onderzoek heeft te zien gege ven dat rekening moet worden gehouden met meer explosie ven. Voor het doorgaande trein verkeer en de directe omgeving levert dat oorlogstuig geen risi co's op. Wél voor het werk aan de spoorlijn. Maatregelen Woordvoerster N. van de Wouw van Prorail verzekerde dat het bedrijf gewend is dit soort stremmingen ruim tevo ren bekend te maken, zodat be drijven maatregelen kunnen treffen. Omdat het onder houdswerk aan de spoorlijn tus sen Bergen op Zoom en Roosen daal geen uitstel kan velen, kon dat nu niet. Autovervoerder Cobelfret reist dagelijks met vier treinen vol fonkelnieuwe Fords naar Vlis- singen-Oost. M. Thomas van de rail-afdeling van het bedrijf verwacht problemen. Autof abri eken heb ben geen capaciteit grote aantallen auto's tijdelijk te stal len. Thomas: „Ze hebben daar om juist afspraken met ons gemaakt voor een gestage af voer van de geproduceerde wa gens. Natuurlijk komt het va ker voor dat ergens aan het spoor wordt gewerkt. Dat ho ren we dan veel eerder, zodat we goede voorbereidingen kun nen treffen. R, de Ruiter van Thermphos vreest voor stagnatie in de aan voer van grondstoffen en de af voer van geproduceerde fosfor- producten. Delta Milieu voor ziet dat voor de afvoer van huis vuil naar de afvalverbrander in Moerdijk vrachtwagens moeten worden ingeschakeld en dat is duurder. Hinder EVO vindt dat Prorail de werk zaamheden zodanig moet uit voeren dat de hinder voor het bedrijfsleven tot een minimum wordt beperkt. Volgens woord voerder M. Jansen van EVO wil Prorail wel naar een andere aanpak kijken. „Dat vinden we een toezegging die onvoldoende zekerheden biedt. Vandaar dat we het kort geding dat we heb ben aangezegd door willen la ten gaan." De kwestie wordt waarschijnlijk morgen (woens dag) aan de rechter in Utrecht voorgelegd. Als het werk aan de spoorlijn doorgaat op de manier zoals Prorail heeft aangekondigd, laat NS de intercity Amster dam Centraal-Vlissingen tus sen Bergen op Zoom en Vlissin- gen als stoptrein rijden. De ech te stoptrein op de Zeeuwse lijn krijgt een gewijzigde dienstre geling. Minister Bot voor hij zijn toespraak houdt in gesprek met Fried van Hoof, hoogleraar internationaal recht aan de Universiteit van Utrecht, en Barbara Oomen, docent aan de Roosevelt Academy in Middelburg. foto Lex de Meester door René Schrier MIDDELBURG - De grote EU-lidstaten staan de verdere ontwikkeling van één Europese stem op het wereldtoneel in de weg. Ze zijn uit op het behoud van hun eigen macht, maar ma ken Europa als geheel zwakker. Dat zei minister van Buitenland se Zaken, B. Bot,gisteren in een lezing in het Middelburgse stad huis. Bot schetste een pessimis tisch scenario van de toekomst van Europa. Een Europa dat wegglijdt in zelfgenoegzaamheid en politie ke verdeeldheid. „Onze kinderen en kleinkinde ren zullen zich verwonderd af vragen hoe voorgaande genera ties Europeanen het zo ver heb ben kunnen laten komen." Bot pleitte er dan ook voor dat Nederland een krachtig en on derscheiden geluid laat horen in een veranderend Europa. Hij kiest voor een twee sporen be leid waarin ons land enerzijds actief deelneemt in de opbouw van de EU, de Verenigde Naties en de Navo. Anderzijds moet Ne derland de nationale inspannin gen en de bilaterale diplomatie die dit land kenmerkt voortzet ten. Het is van essentieel belang voor ons land, gaf hij aan, om een eigen visie te hebben en die visie met eigen instrumenten te ondersteunen. Bot had ook een optimistisch scenario van de toekomst van Europa. Daarin bekleedt Euro pa de rol van een betrouwbare politieke speler die als voor beeld dient voor de rest van de wereld. Europa combineert daarin een nieuwe wettelijke or de met politieke wijsheid en voorzichtigheid. Overigens had Bot in zijn lezing even daarvoor met een aantal voorbeelden juist aangegeven dat er nogal eens een spannings veld optreedt tussen de wettelij ke orde en de politieke realiteit. Hij hield zijn toespraak in het kader van een serie die is georga niseerd ter gelegenheid van het afscheid van commissaris van de koningin W. van Gelder. De ze speeches zijn het afgelopen jaar gehouden in de sfeer van de toespraak die de Amerikaanse president F. D, Roosevelt op 6 ja nuari 1941 hield en waarin hij de Vier Vrijheden introduceer de. Van Gelder wees er op dat Roosevelt die Vier Vrijheden na drukkelijk overal in de wereld van toepassing wilde laten zijn. Daarmee gaf hij I een voorzet voor de Verenigde Naties, con stateerde Van Gelder. De helft van de toehoorders maandag bestond uit studenten van de Roosevelt Academy, Zij konden na afloop wagen aan mi nister Bot stellen. door Peter Ogqel TERNEUZEN - Stel: u bent 84 en u breekt bij een val op één van de eerste dagen van het nieu we jaar uw schouder. U vraagt op basis van de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO) op 5 januari huishoudelijke hulp aan. Die is er op vrijdag 26 januari nog steeds niet. Ver dwaald in het bureaucratie van de WMO. Een poging tot ontrafe- ling. Zijn schouderbreuk dateert van 2 januari. Er is meteen zogehe ten sanitaire hulp, op basis van de ziektekostenverzekering dus. Met zijn echtgenote, die in het ziekenhuis ligt, vraagt hij via het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) ook huishoudelijke hulp aan. Die hulp valt met ingang van dit jaar onder de WMO, als gevolg waarvan de gemeenten verant woordelijk zijn voor de huishou delijke verzorging van mensen die dat nodig hebben. Het bete kent dat de gemeente het advies van het CIZ -in het geval van de Terneuzenaar: zeven uur huis houdelijke hulp per week- moet goedkeuren. Bericht Na de aanvraag stuurt het CIZ gedateerd 5 januari een bevesti ging. Met de volgende slotzin: 'De gemeente neemt uiteindelijk een besluit over de WMO-voor- ziening. Van de gemeente krijgt u hier ook bericht over'. Het kan heel goed twee weken duren voordat die toestemming komt, meldt een medewerkster van Zorgsaam Thuis Zeeuws- Vlaanderen, één van de negen Zeeuws-Vlaamse zorgaanbie ders waarop de man voor een be roep doet. Dat antwoord bevreemdt, want die hulp is toch echt acuut: een schouderbreuk belemmert im mers nogal. De man wacht af en vooruitlo pend op het antwoord van de ge meente wordt het huishouden maar in eigen kring geregeld, hoe moeilijk dat ook is. Begin deze week, bijna twintig dagen na de aanvraag, toch maar eens geïnfoi-meerd bij de gemeente, om precies te zijn bij de verantwoordelijke wethou der Co van Schaik. Die reageert hoogst verbaasd op het verhaal. Hier zijn de regels niet nageko men, meldt hij. Want natuurlijk moet hulp direct worden gere geld, de administratieve afwik foto Mechteld Jansen keling volgt daarna wel. Zo zijn met de WMO de afspraken tus sen gemeente en instellingen en niet anders. Van Schaik belt later terug. Dat hij in dit geval zelf actie heeft ondernomen en dat er 'morgen ochtend' huishoudelijke hulp is. Dat is donderdag. Niemand komt echter opdagen. Waar het dan mis gaat? De wethouder er kent wel dat de slotzin in de brief van het CIZ verwan-end voor de cliënt is: want die impli ceert dat er moet worden ge wacht op een besluit van de ge meente. Maar de fOut ligt vol gens Van Schaik echt niet bij de gemeente, maar bij dg zorgaan bieder. „We hebben juist voor deze regeling gekozen vanwege de snelheid." Een telefoontje vrijdagmorgen naar Zorgsaam. De telefoniste schrikt van het verhaal en ver bindt direct door met 'iemand van de leiding'. Die heeft geen tijd. Rond het middaguur direct maar gevraagd naar directeur A. Schelfaut. In bespreking, na één uur bereikbaar, meldt zijn secretaresse. En: kan ik iets voor u doen? Actie Opnieuw het hele verhaal ver teld, nu wel tegen een luisterend oor. Ze belooft actie te ondex-ne- men. Rond vier uur belt me vrouw A. van der Veeken van Zorgsaam Thuis. Die meldt dat het CIZ de indicatie niet heeft doorgestuurd. Want de compu ter lag er op 5 januari uit. Ver der onderzoek is niet' mogelijk, want ook deze vi'ijdag is er sto ring in de CIZ-computer. „Dat is het grootste probleem van de invoei-ing van de WMO, die ons overigens is opgedi-ongen. De computersystemen sluiten niet op elkaar aan." Mevrouw Van der Veeken zegt toe de hulpvraag maandag als eerste te zullen regelen. Vanochtend staat de huishoude lijke hulp voor de deur, 25 da gen na indiening van de aan vraag. Verdachte overval aangehouden NIEUWDORP - De politie heeft een 21-jai'ige man uit de gemeente Box-sele aangehouden die ei-van woi'dt vex-dacht afgelopen zaterdag een fietsenwinkel in Nieuwdorp te hebben ovei-vallen. Hij bedi-eigde de 84-jarige eigenaar van de zaak met een schex-p voorwerp en maakte een klein bedrag buit. De man is in verzekeidng gesteld. Steun verbetering visserijmethoden DEN HAAG - Het Visserij Innovatieplatform heeft beslo ten twee px-oeven ter vei-betei-ing van visserijmethoden elk met 50.000 euro te ondersteunen. Het gaat om een proef met bordenvisserij, een lichtei-e voim van visserij met minder bodembei'oering en dus ook minder bi-andstof- gebruik dan de door veel Nederlandse vissei-s toegepaste boomkorvisserij. De andere proef betreft aanpassingen aan de boomkor, de zwax-e stalen mast of buis (de boom) waai-aan het net bij boomlcorkottei-s is bevestigd. Aanpas singen waaraan woi-dt gewei-kt, zijn het gebruik van wie len en vleugels om de weei'stand in het water kleiner te maken. Het Visserij Innovatieplatform is november 2006 ingesteld door minister Veerman met de opdracht in drie jaar vernieuwende projecten in de zeevisser-ij te stimule- ren en te begeleiden. Doelen zijn onder meer het brand- stofgebruik te bepei-ken en de natuur (dus de visstand) meer te ontzien. Eigenaar kast spoorloos na ongeluk THOLEN - De eigenaar van een eikenhouten kast die vrij dagavond op de weg over de Oesterdam in Tholen voor px-oblemen zorgde, is nog steeds spoorloos. De kast is mo gelijk uit een auto gevallen en op de weg beland. Twee au tomobilisten uit Tholen zagen de kast in het donker niet liggen en reden er bovenop. De kast is vernield, maar de eigenaar mist hem blijkbaar niet. Tot dusver heeft zich nog niemand bij de politie gemeld. Nieuwe apparatuur voor jeugdsoos KLOETINGE - De Stichting Jeug'dwei'k Kloetinge krijgt van het Oi-anjefonds 5000 eux-o voor de jeugdsoos. Die bestaat bijna tien jaar en is toe aan nieuw geluids- en lichtapparatuur. Met de bijdrage van het Oi-anjefonds kan de soos een groot deel van de appax-atuur vei-vangen. Werkstraf voor uitkeringsfraude MIDDELBURG - De Middelbui-gse politierechter M. Meeuwisse verooi'deelde gisteren een 62-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor uitkei-ingsfraude tot ze ventig uur werkstraf. De Middelbui-ger had tussen sep tember 2004 en 12 december 2005 in Rilland valsheid in 'geschrifte gepleegd door inkomsten uit werk niet op te ge ven aan de gemeentelijke sociale dienst. Diefstal boek bestraft MIDDELBURG - Een 19-jairige Middelburger is gisteren voor het stelen van een boek door de Middelburgse politie rechter M. Meeuwisse bij verstek veroordeeld tot 150 euro boete. De man nam vorig jaar 31 augustus in Middelburg bij de Zeeuwse Bibliotheek het boek weg. door Claudia Sondervan GOES - De indicaties voor goed kopere huishoudelijke hulp zijn met een veelvoud gestegen sinds de invoering van de WMO in Zeeland. Die stijging gaat ten koste van de huishoudelijke zorg met ondersteuning. De thuiszorgaanbieders in Zeeland zijn gealarmeerd. Zij komen volgende week bij el kaar bij ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen om cijfers te verge- hjken. Sinds de gemeenten op 1 januari de verantwoording heb ben voor de toekenning van huis houdelijke thuiszorg is er een kanteling opgetreden in de indi caties. Dat is niet wat de ge meenten met de WMO wilden, stellen A. Schelfhout, thuis zorgsdirecteur van ZorgSaam en L. Phernambucq, directeur van Zorgstroom. „Voorheen was 40 procent van de indicaties van het Centraal Indicatie Orgaan voor de alpha- hulp, de huishoudelijke hulp, en 60 procent voor huishoudelijke zorg met lichte ondei'steuning", schetst Phei-nambucq. „We zien over de eerste drie we ken van dit jaar een verschui ving naar 90 procent alfahulp en 10 procent huishoudzoi'g. Als dat de trend wordt, kunnen veel mensen inderdaad hun ver trouwde hulp niet houden en zit ten wij met een verkeei'd perso neelsbestand." Schelfhout heeft het zelfs over een verhoudingsverandering van 95 procent alphahulp en 5 procent huishoudzorg. „Dat zijn de extremen. Het beeld verschilt per gemeente." Het bestek waarop de zoi'gaan- bieders voiïg jaar intekenden bij de aanbesteding van de zorg, ging uit van te leveren zorg die vergelijkbaar zou zijn met de oude situatie. Daar lijkt dit niet op, zeggen de directeuren. Er lijkt geen verandering te zijn in het aantal uren zorg dat mensen toegewezen krijgen, alleen in de soort zorg. Als dat zo blijft kan dat leiden tot een gebrek aan alphahulpen, die als zelfstandige in opdracht van de cliënt werken, en een overschot aan thuiszorgverle ners uit de organisatie zelf, be aamt de ZorgSaamdirecteur. Hij vindt het vooiharig om een tekort aan huishoudhulp te voor spellen. Verlies Wel doemen financieel zwai-e tij den op voor de organisaties: de vergoeding voor alphahulp is 14,50 euro, voor huishoudelijke zorg 22 euro. Dat is al twee euro minder dan voor de WMO, waar door de zorgaanbiedei's zonder uitzondering gaan bezuinigen. „We lijden nu al op elk uur gele verde zorg één a twee euro ver lies. Dat kunnen we even volhou den, maar niet heel lang", duidt Phemambucq. In overleg willen de zeventien thuiszoi-gaanbiedei-s in Zeeland duidelijk krijgen of het tot nu toe om verlengingen van zoi'gin- dicaties gaat of om nieuwe indi caties, en of er verschil zit tus sen gemeenten die hun indica ties zelf afhandelen of het uitbe steden aan CIZ. Het platform voor Zeeuwse zorg gebruikers Het Klaverblad in Goes reageert bezorgd en gaat zich nader informeren. Het Klaverblad houdt tot 31 maart een meidactie over de huishoudelijke zorg in de WMO. Mensen kunnen hun ervaringen melden via het Zoi-ginfonum- mer: 0113 - 212 783. tussen 9.00 en 13.00 uur. Per e-mail kan ook: zorginfo@klaverbladzee- land.nl. SP begint met meldpunt WMO HULST - De afdeling Hulst van de Socialistische Partij (SP) stelt in de week van 5 tot en met 9 februari een telefonisch meld punt in voor reacties op de per 1 januari dit jaar ingevoerde nieu we Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO). Volgens de SP zijn er overal in het land grote problemen ont staan. Tijdens de actieweek kan iedereen die in de gemeente Hulst zijn verhaal kwijt via 0114 - 635124. Mensen kunnen elke dag bellen tussen 19.00 uur en 21.00 uur. Ook is het moge lijk de vragenlijst over de WMO in te vullen op de website hulst.sp.nl. De SP bundelt alle ervaringen in een rapport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39