nvesteringen in inburgering Jonge jutters benutten hun talenten Happy^Valentine! Welzijnshuis en zorgcentrum zetten vitaliteitstraining zeventig-plussers op Goes legt re-integratie beter uit Dit is echt heel, heel leuk' wissel schouwen tjneente reserveert 61.000 euro voor software en voorlichtingsmateriaal uwe naam ecte voor senziekten - De Hoofdcollec- is de nieuwe naam voor lionale Collecte Hersen en Psychische ziekten, lede is bedoeld om geld zamelen voor onderzoek alles wat mis kan gaan in nfi naam 'Nationale Col- ffersenziekten en Psychi- iekten' bezorgde de collec- wat last. Daarom n voor een korte en ligenaam: de Hoofdcollec- fct was tien jaar tijd voor ag", aldus collecte- sator in Zierikzee dtema. rste Hoofdcollecte wordt Jen van 4 tot en met 10 fe- Mrgklachten: M231231 imaandag t/m vrijdag ge- Wdede openingstijden; wags tot 12.00 uur ÏACTIE HOUWEN-DUIVELAND Ötweg 23a Aus80 »AB ZIERIKZEE [til 1-454647 tö111-454657 Bitredzzee@pzc.nl itslModde (chef) OBeemans iankow Soesman Planting fyBoogert (sport) NlRALE redactie fonspark 28 abus3i AA GOES '11113)315500 CI0113)315669 Blredactie@pzc.nl 1ERNET Wpzc.nl Bitweb@p2c.nI Van linksboven met de klok mee: het strand biedt een schat aan spullen; touwtjes, wieren, stukjes hout en schelpen worden in de plastic tasjes verzameld; Boswachter Jan de Ruiter vertelt over het kalkskelet van de sepia; Strandjutter Cornelis Prooi helpt bij het maken van de strandkunstwerkjes. foto's Dirk-Jan Gjeltema In de schuur liggen hamers, spijkers, rijgdraad, een lijmpistool en een boor machine gereed. De jonge jutters kun nen nu hun talenten als kunstenaars be nutten. „Niet op je vingers slaan, hoor", waarschuwen de volwassenen. Cornelis helpt Florian bij het bevestigen van een klos uit een scheepstuig op een houten plankje. Manon weet heel snel met een draadje en een schelpje een kettinkje te creëren. Ze heeft daar wel even de hulp van de meester bij nodig, want hij is van het gaatjes boren. Debora ('geen h erachter, hoor, bijna ie dereen schrijft het verkeerd') wil iets doen met dat reepje grijze textiel dat ze op het strand heeft gevonden. Ze heeft heel snel een idee. Ze maakt er een sjaal tje van rondom een stukje hout met nog wat versiering van schelpjes erbij. Isa heeft blauwe en witte dopjes gevon den en heeft op de terugweg van het strand al bedacht dat ze daar wel een gezichtje van kan maken. Ze timmert er lustig op los. Al die creatieve jutters gunnen zichzelf nauwelijks tijd voor het bekertje limo nade met veelkorenkoekje dat tussen tijds wordt geserveerd. door Ali Pankow WESTENSCHOUWEN - Uitgelaten ren nen ze de duinen bij Westenschouwen op. Zeven leerlingen van christelijke ba sisschool Onder de Wieken in Burgh- Haamstede gaan strandjutten als onder deel van hun creaweek. Ze hadden ook kunnen gaan koken of houtbewerken, maar deze kinderen kozen gistermiddag voor struinen langs de kust onder lei ding van strandjutter Cornelis Prooi en boswachter Jan de Ruiter. „Dit is echt héél, héél leuk", zegt Jesse ('zet er nou Lemsom achter, want we hebben meer Jesses in de klas') terwijl hij een stevig bosje touw in zijn plastic tasje propt. Eigenlijk was strandjutten zijn tweede keus, maar toen wist hij nog niet hoe spannend het is op het strand allemaal dingen te verzamelen en er later in de excursieschuur van Staatsbosbeheer iets leuks van te ma ken. „De kinderen die hieraan meedoen, ko men uit verschillende groepen. Ze kun nen in de creaweek kiezen uit diverse onderdelen. Strandjutten is nieuw. Cor nelis Prooi kwam met het voorstel. Hij gaf eerder al leiding aan het koken en aan de schilderles in de creaweek", ver telt docente Willie van der Wal van On der de Wieken. De jonge jutters hebben snel hun tasjes gevuld. Boswachter De Ruiter geeft om ringd door de kinderen op het strand uitleg bij diverse voorwerpen. „Dat is een skelet van een inktvis", wijst Jesse. De boswachter kan dat bevestigen, al noemt hij het zelf liever 'een rugschild van een sepia'. Hij toont de juttertjes dat het van kalk is met luchtkamertjes erin. „Durf je het niet vast te houden?", daagt hij de kleine Niels uit. "Echtttttt, wellll", reageert het ventje fel. Tot de oogst behoren ook verschillende wieren. „Het riemwier is wel vroeg dit jaar. Normaal vind je dat echt pas heel wat later", constateert De Ruiter. Hij laat ook het Japanse bessenwier en de bekende klappers zien. Vooral de jonge dames in het gezelschap tonen zich geïn teresseerd in de eidoppen van de wul ken. Dat zijn allemaal.kleine, aan el kaar geplakte eitjes, waar heel kleine wulkjes inmiddels zijn uitgekropen. „Wulken zijn zeeslakken", vertelt de boswachter nog, maar dat weten school kinderen in De Westhoek wel. Tandenborstel Rudger vindt in het zand een oude tan denborstel. Of hij die vanavond zelf gaat gebruiken, vraagt meester Marnix. ,,'Tuurlijk niet, ik gebruik liever mijn eigen donkerblauwe, elektrische tanden borstel", laat het ventje snel weten. Op de weg terug naar de excursie- schuur staat Niels even stil bij die oran je besjes langs de kant van het pad. „Proef maar, ze zijn niet giftig, hoor. Het zijn jeneverbessen", weet juf Willie. „Lekker zuur, hè?", waagt ze als Niels de wuchtjes heeft doorgeslikt. „Ik vind ze niet zo pittig", luidt zijn negatief oor deel. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Langer zelfstan dig blijven wonen en de regie over je leven in eigen hand hou den. Met een vitaliteitstraining voor mensen van zeventig jaar en ouder wordt daar naartoe ge werkt. De Stichting Welzijnshuis Schouwen-Duiveland heeft sa men met zorgcentrum De Wie ken in Zierikzee de cursusreeks vitaliteitstraining op poten ge zet. Doel van de cursus is het verminderen van vergeetachtig heid die gepaard gaat met ouder dom. Daarnaast wordt gewerkt aan het verhogen van de algehe le vitaliteit door het geven van gezondheidsvoorlichting en het aanleren van ademhalings- en ontspanningsoefeningen. Er komt een breed scala aan on derwerpen aan bod, vertelt cur susleidster Jacqueline Bouw man van De Wieken. Aan aller lei zaken die voor de doelgroep spelen, wordt aandacht besteed. De cursus staat dan ook bol van de handige tips die in het dage lijks leven zijn te gebruiken. Denk daarbij aan bijvoorbeeld het onder de aandacht brengen van allerlei instanties waar je als oudere met wagen terecht kunt, schetst Bouwman. In het kader van de algehele ge zondheid worden ontspannings oefeningen gedaan, maar wordt bijvoorbeeld ook het medicijnge bruik onder de loep genomen. Cursisten leren meer over de werking van het geheugen en krijgen handvatten aangereikt waarmee het geheugen kan wor den getraind. Ruimte Hoewel de cursus volgens een duidelijke structuur is opgezet, is er alle ruimte voor zaken die door deelnemers aan de cursus zelf worden aangedragen. Ook het sociale aspect van de wekelijkse bijeenkomsten is be langrijk, geeft Bouwman aan. Ze vertelt van een soortgelijke cursus die eens door (mede-ini tiatiefnemer) Petra Slingenberg van het Welzijnshuis is gegeven. „Die club is na de cursus als ge- spreksclub gewoon doorge gaan." De cursus wordt in De Wieken gegeven, maar is voor alle be langstellenden van zeventig jaar en ouder bestemd. Dinsdag 27 februari vindt een informatiebij eenkomst plaats in zaal de Handmolen in De Wieken, om 10.00 uur. De cursus begint in maart en bestaat uit twaalf bij eenkomsten, steeds op de dins- Cafés Zierikzee weer in teken van Valentijn ZIERIKZEE - Zes cafés in Zie rikzee spelen met muzikale op tredens in op Valentijnsdag. Gebroken harten en allesverte- rend verlangen zijn de thema's van Heartbreakrock dat zater dag 10 februari wórdt gehouden in Zierikzee. Van 17.00 tot 20.00 uur speelt in café De Biet het ge zelschap 't Plagiaat. In 't Vis- slop is van 17.00 tot 22.00 uur Roy te horen. De coverban Copy Cats speelt van 20.00 tot 24.00 uur in De Vlinder, in De Ban- jaard kan van 22.00 tot 1.30 uur geluisterd worden naar Bennie Botramm en in Later kan van middernacht tot 3.30 uur wor den gedanst met dj Johan. dinsdag 30 januari 2007 sll (Advertentie) 0T - De invoering k nieuwe Wet Inburge- ieiiwkomers (WIN) vergt e investering. De ge- Schouwen-Duiveland je eenmalige voorberei- ;en op 61.000 euro. is nodig voor onder morlichting en computer- e in Nederland nonen moet inburge- men al gedurende jar van de leerplichtige in Nederland heeft Met de invoering lWIN krijgt de gemeente jtom iedereen die onder uburgeringsplicht valt, 0 te informeren en een enngstraject aan te bie- komt, zegt M. Dijke, jvan. de afdeling Werk In- ien Zorg van de gemeen- wat werk bij kij- Üe nieuwkomers worden Êtreerd en krijgen een op por een kennismakingsge- Vervolgens moet de ge iten die daarvoor in aan lag een inburgeringscur- inbieden en erop toezien ook afmaken. Doet iurgeraar dat niet, dan hem of haar een boete n. alles in goede banen i, is volgens Dijke op plaats uitgebreide e voorlichting rich- iburgeraars nodig. „Je ;er verschillende na- iten en dat houdt in i meerdere talen fol- n moet bieden. Bo- kun je niet zomaar andaardfolder nemen, moet deze toegespitst zijn situatie in jouw gemeen- rond, is een 'klantvolgsysteem' ontwikkeld. De kosten die de gemeente maakt worden ruimschoots vergoed door het Rijk. Lande lijk is eenmalig 52 miljoen euro door het rijk beschikbaar ge steld aan de gemeenten. Voor de gemeente Schouwen-Duive land gaat het om 78.000 euro, terwijl de gemeente denkt niet meer dan 61.000 euro kwijt te zijn. De resterende 17.000 euro gaat naar de algemene midde len. Dijke benadrukt dat het bud get voor implementatie van de WIN bij de gemeente volstrekt los staat van de kosten verbon den aan de eigenlijke inburge ring. Dijke schat de jaarlijkse kosten van de inburgeringscur- sussen op ongeveer 180.000 eu- De WIN is ingevoerd per 1 ja nuari 2007. Door de late besluit vorming van het Rijk - eind 2006 - zijn vorig jaar op Schou wen-Duiveland nog geen voor- bereidingskosten gemaakt. door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes gaat bijstandsgerechtigden uitvoeri ger informeren over de overstap naar een re-integratiebaan. Ook krijgen ze voortaan betere bege leiding. PvdA-raadslid M. van Heug- ten-van den Burg stelde vorige week vragen over mogelijke mis standen bij re-integratiebedrij- ven. Enkele cliënten van de so ciale dienst zeiden na onderteke ning van een arbeidscontract een lager inkomen te ontvangen dan hun bijstandsuitkering. Daarnaast zouden re-integratie- bedrijven hen onder druk zetten direct een arbeidscontract te te kenen. Wethouder J. Adriaanse (sociale zaken) heeft gisteren overlegd met twee cliënten en de Cliëntenraad. In dat gesprek kwam naar voren dat een aantal klachten van bijstandsgerechtig den op misverstanden berust. Misverstand één, is dat een re-integratiebaan minder ople vert dan een uitkering. De ge meente hanteert het principe dat niemand die zijn uitkering verruilt voor een salaris, er fi nancieel op achteruit mag gaan. United Restart, één van de twee re-integratiebedrijven waarmee Goes zaken doet, maakt het loon normaal aan het eind van de maand over, maar had in en kele gevallen in de derde week een voorschot verstrekt: „Daar door leek het dat cliënten min der kregen." Na de overstap hou den werkwilligen gewoon de col lectieve aanvullende ziektekos tenverzekering die de gemeente voor mensen met een uitkering heeft afgesloten. De gemeente verbetert wel de voorlichting aan werklozen die de overstappen naar een baan. Een consulent van de afdeling sociale zaken zal voortaan een exitgesprek voeren, later ge volgd door een evaluatiege sprek. Voor hun overstap vindt er vanaf nu ook een informatie bijeenkomst voor cliënten plaats. Zowel de gemeente als de Cliën tenraad is op zich tevreden over de intakegesprekken die re-inte- gratiebedrijven voeren. Daarin mogen ze echter niet cliënten on der druk zetten om meteen een arbeidscontract te tekenen. Dat is in enkele gevallen wel ge beurd. Gemeente en Cliënten raad vinden een bepaalde be denktijdredelijk. Daarover wor den nieuwe afspraken gemaakt met de re-integratiebedrijven. nare üdere kostenpost is die mputersoftware. Om bij :den wie wanneer een in- ingscursus volgt en in de Ie houden of de cursus (oed gevolg wordt afge- Exclusief bij BelCompany nu bij een nieuw Hi-abonnement: tot 12 maanden 100 minuten gratis bellen t tot 2 maanden gratis abonnement (h) bijpassende Bluetooth headset! Inclusief 2 tickets voor het speciale concert op 14 februari 2007 met o.a. ferry Corsten LovC èn Fedde Le Grand! SAMSUNG E570 PUSSY DELUXE 1.3 megapixel camera MP3-speler houd je conditie op peil met de stappenteller i.c.m. Hi 20 2 jaar (20,- p/mnd) SAMSUNG 0900 di'ilale 200m ""tofoais MP3-speler en 70 MB geheuqen bluetooth verkrijgbaar in de kleuren zwart, red wine en zilver i.c.m. Hi 25 2 jaar (25,- p/mnd) .?£™g?p»ü»a'™l flte «11* "°m 80 NIB intern geheugen bluetooth verkrijgbaar in de kleuren zwart en r< i.c.m. Hi 20 2 jaar (20,- p/mnd) SAMSUNG E500 •1.3 megapixel camera 80 MB geheugen bluetooth verkrijgbaar in de kleuren white silver en brown gold i.c.m. Hi 20 2 jaar (20,- p/mnd) www.belcompany.nl]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31