feel geweld Palestijnse gebieden inn Fein steunt protestants politiekorps IC Rellen teisteren voorstad Madrid Ook Jihad Jane betoogt tegen oorlog in Irak Servië wil niet praten over Kosovo-plan VN Doorbraak in ontwikkeling van computerchips 'mliteit tussen Fatah en Harnas loopt ongekend hoog op maandag 29 januari 2007 rr.el Proos \J0SE - Intel en IBM heb- Kn grote stap voorwaarts gn in de ontwikkeling van s.Het is mogelijk geworden Üeinere en krachtigere half vers te maken. j-.ee is een oplossing gevon- den voor een probleem dat de chipsector al tientallen jaren be zighoudt. De huidige chiptechnologie maakt het steeds moeilijker om halfgeleiders nog kleiner te ma ken. Hoe kleiner de chip wordt, des te meer energie er 'weglekt'. Daardoor neemt de efficiency van de chip af en komt er veel hitte vrij. Door dit probleem dreigde de zo genoemde wet van Moore niet langer op te gaan. De oprichter van Intel, Gordon Moore, voor spelde in 1965 dat het aantal transistors op een chip elke twee jaar zou verdubbelen. Tot nu toe is deze wet wel opgegaan. Intel en IBM hebben nu afzon derlijk van elkaar een nieuwe technologie ontdekt, die de pro ductie van chips veel kleiner dan een menselijke haar moge lijk maakt. De snelheid van de halfgeleider kan met 20 procent worden op geschroefd. Het energieverlies kunnen fabrikanten met de nieu we technologie tot wel 80 pro cent beperken. Intel hoopt de nieuwe technolo gie later dit jaar al te kunnen ge bruiken. IBM denk dat zijn part ner AMD, de grootste concur rent van Intel, volgend jaar klei nere en snellere chips introdu ceert. ANP/RTR .innaFerschtman Ü-STAD - Het geweld tus- rivaliserende milities van filestijnse partijen Harnas fjiah heeft dit weekeinde ft hoogten bereikt. Er vie- de Gazastrook zeker 25 ribij schietpartijen tussen im bewegingen. De onder- klingen die gisteren zouden erinden over een mogelijk innen regering van nationa- sheidzijn opgeschort. Palestijnse Hamas-premier jrêh riep de bevolking op ationale eenheid te bewa- laar de milities leken zich j van zijn oproep aan te Ui. Egyptische onderhan- sdie proberen te bemidde len de strijdende groepen ten gisteren naar huis te 'als het geweld ongeremd al tfdische koning Abdullah je de rivalen gisteren uit Izijn land 'op neutraal ter- bepraten over de normali- i van de situatie. Harnas, sn vorig jaar de regering- si heeft overgenomen na ratische verkiezingen, de uitnodiging reeds geac- rd. De reactie van Fa- dij van president Abbas ibekend. g en zaterdag waren de «ste dagen in de onderlin- jd van de Palestijnse groe- 5>n. In de Gazastrook vie- zestien doden. Het Iviel samen met een beto- ran duizenden Hamas-le- e vierden dat hun partij sr geleden democratisch macht was gekomen. De ister Japan nt vrouwen lortemachines I - De Japanse minister ïolksgezondheid, Hakuo isawa (71), is onder vuur lie liggen omdat hij vrou- prtemaehines' had ge- fdsman sprak zaterdag i een partijbijeenkomst jgrijzing en het dalende geboortes. tantal vrouwen tussen de 50 jaar staat vast. Omdat inlal geboortemachines ut, kunnen wij hen alleen r0gen om per hoofd beter iteren", aldus Yanagisa- iMzumi Momose is 'ex- provoceerd' door de uit- de minister, nen worden geen moeder te doen aan het pro licide dalende geboorte- imaarzeer waarschijnlijk let hen gelukkig maakt." militante Al Aqsa Martelaren Brigade, die banden heeft met Fatah, claimde toen 24 Ha- mas-aanhangers gevangen te hebben genomen. Zaterdag kwamen bij schermut selingen en schietpartijen zeker zeven mensen om en gisteren kwamen in de Gazastrook zeker twee mensen om het leven. Bei de partijen claimden overigens ook leden van de rivaliserende groepen gevangen te hebben ge nomen. Een van de ontvoerin gen had gisteren plaats op de Westelijke Jordaanoever, waar het geweld tussen Fatah en Ha rnas tot nu toe nog geen over heersende rol had gespeeld. In de stad Nabloes zouden de Al Aqsa Martelaren Brigades elf Hamasleden vast hebben geno men na een schietincident. Gisteren zou Harnas weer met Fatah overleggen over de vor ming van een regering, maar de onderhandelingen, die al maan den lopen maar telkens weer worden opgeschort, zijn nu op nieuw van de baan. Sinds de machtsovername door Hamas is het Palestijnse bestuur interna tionaal geïsoleerd geraakt. Een regering van nationale eenheid met medewerking van de meer gematigde Fatah zou daaraan een einde moeten maken. Een medewerker van Abbas kon digde zaterdag aan dat honder den leden van de Palestijnse vei ligheidsdiensten en ambtena ren, die maandenlang geen sala ris hebben ontvangen, binnen kort een maand krijgen uitbe taald. De betaling is mogelijk doordat Israël 100 miljoen dollar aan be vroren tegoeden heeft overge maakt aan de Palestijnse autori teit. ANP/AFP/DPA Hannibal oefent met echte lijken HAMBURG - Gaspard Ulliel, die de rol van Hannibal Lecter speelt in het vervolg op Silence of the Lambs en Hannibal, heeft voor zijn rol als kannibaal geoefend op echte lijken. Dit zegt de Franse acteur in een interview dat de Duitse krant Bild am Sonntag gisteren publiceer de. „Ik woonde een lijkschouwing bij, dat was een ongelo felijke ervaring! Het was wel vreemd om al die dode licha men te zien en dat vieze mengsel van formaldehyde en gammel vlees te ruiken", aldus de 22-jarige Ulliel. „Maar ik vergat de geur want ik raakte gefascineerd door de in wendige organen te zien en aan te raken." ANP/DP A Belgische zakenman vermoord WARRI - Een Belgische zakenman is in de nacht van za terdag op zondag vennoord in de stad Warri in de olierij ke Niger-delta in het zuiden van Nigeria. In dit gebied werd afgelopen week al een Nederlander gedood bij de aanval op een veerbootje. Een Nigeriaanse politieman zei gisteren dat in verband met de moord op de Belg twee mensen zijn gearresteerd. Het gaat om de Nigeriaanse vriendin van de Belg en zijn chauffeur. Zij zouden twee gewapende mannen hebben in gehuurd om de Belg te vermoorden. ANP/AFP/RTR Italiaan overlijdt voor EHBO-post TORINO - Een oude Italiaan is gisteren overleden voor een EHBO-post, terwijl de artsen weigerden naar buiten te komen om hem te helpen. De 69-jarige Benito Biscuola voelde zich gisterochtend on wel in een bus, terwijl hij met andere ouderen op excursie was naar Sanremo. De chauffeur reed daarom naar de eer- stehulppost van het Rode Kruisziekenhuis in het Piemon- tese Moncalieri. De artsen wezen er echter op dat zij de EHBO-post niet mochten verlaten en zeiden dat er maar een ambulance gebeld moest worden. Biscuola overleed ondertussen in de bus, waarschijnlijk aan een hartinfarct. De politie heeft een onderzoek ingesteld. ANP Skiërs omgekomen in lawines GRENOBLE - Drie skiërs zijn zaterdag omgekomen door lawines in de Franse Alpen. Het gaat om een oudere Itali aanse man en een jonge vrouw en een man van wie de na tionaliteit niet bekend is gemaakt. De ongevallen deden zich voor in de Savoie en de Hautes-Alpes. In het Rila-gebergte in Bulgarije ten zuiden van de hoofd stad Sofia werd dit weekeinde een 35-jarige Bulgaar door een lawine gedood. In Italië kwam een 36-jarige skiër om het leven. In de Pyreneeën kwam een Spanjaard om het le ven. ANP/AFP/DPA Blauwtong niet gestuit door winter BRUSSEL - De dierziekte blauwtong blijkt zich ook in de winter te verspreiden, hoewel het aantal nieuwe uitbra ken minder is dan in de zomer en herfst. Dit jaar zijn tot en met vrijdag 51 nieuwe uitbraken gemeld aan de Euro pese Commissie. Drie daarvan deden zich voor in Neder land en 43 in Duitsland, zo meldt een website van de Com missie zaterdag. Blauwtong is een virusziekte die runderen, schapen en gei ten treft. Sommige dieren sterven eraan. ANP Dominee Jessi Jackson schudt actrice Jane Fonda (tweede van r) de hand, terwijl actrice Susan Sarandon (r) toekijkt. foto Matthew Cavanaugh/EPA door Henk van den Boom door Frank Hendrickx WASHINGTON - Tienduizen den Amerikanen gingen zater dag de straat op om te demon streren tegen de oorlog in Irak. Er waren oorlogsveteranen, na bestaanden van gesneuvelde mi litairen, politici en Hollywood- sterren, maar veruit de meeste aandacht ging uit naar Jane Fon da, de actrice die nog altijd werkt als een rode lap op conser vatief Amerika. Ooit stond zij bekend als 'Hanoi Jane', nu noemen tegenstanders haar al smalend 'Jihad Jane'. In het aanzwellende protest tegen de oorlog in Irak heeft ook Jane Fonda haar terugkeer gemaakt als vredesactiviste. De 69-jarige actrice het tijdens een grootscha lige demonstratie in Washing ton weten dat 'zwijgen geen op tie meer is' nu de militaire mis sie in Irak volledig ontspoort. En passant noemde zij regering van Bush 'gemeen en wraak zuchtig'. De harde woorden maken duide lijk dat Fonda terug is, maar on omstreden is de actrice zeker niet. Na afloop van haar toe spraak kreeg zij onmiddellijk de vraag van journalisten of haar aanwezigheid niet 'meer kwaad dan goed' zal doen. „Nee", snauwde La Fonda. En weg was ze weer, maar waarschijnlijk niet voor lang. De demonstratie was pas het be gin, voorspellen de organisato ren. Als de situatie in Irak niet snel verbetert,- dan zullen deze zomer honderdduizenden men sen door Washington trekken. Fonda zal ongetwijfeld van de partij zijn. De demonstratie in Washington, met kleinere in San Francisco en Los Angeles, moet de druk op het Congres opvoeren om de nieuwe troepenuitbreiding in Irak tegen te houden. Maar me nig senator zal gemengde gevoe lens hebben bij het optreden van Fonda. Weinig politici wor den graag met haar geassoci eerd. De voormalige Democratische presidentskandidaat John Ker ry werd in 2004 door zijn politie ke tegenstanders nog met succes weggezet als een verwerpelijke 'Jane Fonda Democraat'. Er werd zelfs een foto gemanipu leerd om Kerry tijdens een Viet- namdemonstratie vlak naast Fonda te posteren. Landverraadster Het was een effectieve laster campagne. Een groot deel van Amerika heeft nu eenmaal een hekel aan 'Hanoi Jane'. In som mige kringen geldt zij als een landverraadster sinds zij zich in Vietnam liet fotografen op af weergeschut van de Vietcong. Dat zij eerder ook de militante Black Panthers steunde, is me nig Amerikaan evenmin verge ten. Haar sympathieën voor het feminisme maken het alleen maar erger. De reacties op de rentree van Fonda lijken nu minder fel. De weerzin tegen de oorlog is daar voor te groot geworden en de po sitie van de actrice te onomstre den. Veel Amerikanen delen sim pelweg het standpunt van Fon da: het is tijd om uit Irak te ver trekken. GPD Egher Gotink lb-Sinn Fein, de katholieke re fuse partij, heeft haar steun uit gaan het Noord-Ierse, voorna- ptestantse, politiekorps. De le- ödepartij kwamen tot deze cru- wissing op een speciaal con- Sfl betekent dat Noord-Ierland M stap verder is in het vredes- «einse steun voor de politie, en was een voorwaar- protestantse unionistische PUP alvorens die een coalitie in M vormen met Sinn Fein, heerst in 86 jaar erkennen de het politiesysteem; tradi- ze erg wantrouwig tegen "ps gezien de religieuze samen- fan-leider Adams: „Het besluit Wt Vandaag hebben jullie, r;n' de mogelijkheid gecreëerd ,-f politieke landschap in voor goed te -verande- I Remming kwam na een lang- onder de tweeduizend Meden. Het besluit betekent overwinning voor Adams, Nud-bevelhebber van het ver las Republikeins Leger (IRA). Nng bezig geweest de republi keinen van geweld en terreur te bewe gen naar compromis en vrede. Tijdens het congres zeiden veel sprekers dat zij er decennialang van droomden de pro testantse politie in Noord-Ierland te verslaan en het noordelijke deel van het eiland samen te kunnen voegen met de Ierse republiek. Mishandelingen Sommige IRA-veteranen herinnerden aan de mishandelingen door politie mensen tijdens ondervragingen en aan de jaren die ze gevangen hebben geze ten wegens aanvallen op agenten. Meer dan driehonderd politiemannen wer den tussen 1970 en 1997 door de IRA vermoord. Bijna alle sprekers verklaar den dat zij hun negatieve houding ten opzichte van de politie willen laten va ren ten gunste van de wede. „Dit toont aan dat de oorlog over is. En als de oorlog over is, dan moeten we vrede stichten", aldus Adams. Hij riep de unionisten op hun politieke lei ders te bewegen tot een open debat met Sinn Fein. „Republikeinen en unionis ten moeten een historisch compromis kunnen bereiken." De Britse premier Blair wil dat er voor 26 maart een akkoord is tussen beide groeperingen en er in Noord-Ierland een coalitieregering kan gaan regeren. Zo niet, dan zal Londen in Noord-Ier- land aan de touwtjes blijven trekken. GPD ALCORCÓN - Voor het tweede achtereenvolgende weekeinde zijn in de Madrileense voorstad Alcorcón (160.000 inwoners) jon geren slaags geraakt met de poli tie. Ook journalisten moesten het dit maal ontgelden. Enkele honderden jeugdigen tus sen de vijftien en twintig jaar verzamelden zich zaterdagmid dag rond het Plein van de Vrede in het centrum van de stad. Zij hadden elkaar gewaarschuwd door middel van sms-jes. Ande ren gaven gehoor aan een op roep van de extreem-rechtse par tij 'Espaha 2000'. In tegenstelling tot een week eer der, toen een jonge man door messteken ernstig werd ver wond, vielen er dit keer geen slachtoffers. Meer dan driehon derd man politie was met groot materieel uitgerukt. Een heli kopter vloog boven de stad om de acties te coördineren. De Mo biele Eenheid greep in toen de jongeren aan het begin van de avond winkelruiten en auto's be gonnen te vernielen. Vier rel schoppers werden gearresteerd. De woede van de jongeren is vooral gericht tegen de 'Latin IGng', Latijns-Amerikaanse ben des die de Spaanse jongeren zou den afpersen. De straatbendes eisen geld voor het gebruik van de honkbalveldjes in de stad. Vo rige week liep het uit de hand toen autochtone jongeren in ge vecht raakten met de Zuid-Ame rikanen, veelal Colombianen. Die lieten 'hulpti-oepen' aanruk ken uit Madrid, waardóór het uitdraaide op een veldslag. Vol gens de politie hebben de Madri leense bendes van Latin King zo'n drieduizend leden. De Latin Kings lieten zich nu niet zien, zodat de relschoppers hun woede koelden op politie en journalisten. De jongeren zijn boos omdat sommige media hen hebben beschuldigd van racis me en de acties vergelijken met de rellen in Parijs. „Dit is geen Saint-Denis", zei burgemeester E. Cascallana van Alcorcón. „Alcorcón is een wel varende stad met slechts 6 pro cent werkloosheid. Terwijl de Franse voorsteden bijna geheel uit immigranten bestaan, is het percentage allochtonen in Alcor cón maar 15 procent." GPD Leden van Sinn Fein tijdens de bijeenkomst waar zij zich uitspraken voor steun aan het Noord-Iers politiekorps. foto David Moir/RTR van onze redactie buitenland BELGRADO - De demissionai re Servische regering wil voorlo pig niet over het toekomstplan voor de provincie Kosovo pra ten dat VN-gezant M. Ahtisaari vorige week presenteerde. Die gesprekken dienen gevoerd te worden met een nieuw Servisch kabinet. Dat heeft minister Loncar ge zegd. Ahtisaari wil vrijdag in Belgrado zijn plan komen toe lichten. Of zijn reis nu nog door gaat is onduidelijk. Het standpunt van Loncar werd gedeeld door een woordvoerster van de Democratische Partij van Servië (DSS), de beweging van premier Kostunica. Diens partij vervult een sleutelrol bij de vorming van een nieuw kabi net. Ahtisaari wil Kosovo een be- grensde onafhankelijkheid ge ven, teiwijl de Servische minder heid in de provincie vergaande bescherming zou moeten genie ten. De Albanese meerderheid in Kosovo wil volledige onafhan kelijkheid, Servië wil de provin cie hoogstens meer autonomie geven. Rusland heeft al laten weten het plan-Ahtisaari nader te willen bestuderen. Moskou steunt de lijn-Belgrado. Alleen als Servië akkoord gaat zou er iets met Ko sovo kunnen gebeuren. De Rus sen willen zeker niet voor maart in de VN gaan praten over de toekomst van Kosovo. Kosovo wordt sinds 1999 dooi de VN bestuurd. Er ligt een gro te internationale troepenmacht om de vrede te bewaren. Ahti saari onderhandelde een jaar met Senders en Albanezen over de toekomst van Kosovo. Ahti saari bereikte geen overeenstem ming. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5