Mama mishandelt om aandacht iSllIËall. Vrouwen hebben vaker ochtendhumeur door stress PZC mm Gezondheid is niet te koop PZC A Dochter van vrouw met Münchhausen by proxy doet boekje open maandag 29 januari 2007 door Mayke Calis DEN HAAG - Roos Boum is kind van een moeder die vol gens haar het syndroom van Mü nchhausen by proxy heeft. Uit een ziekelijke hang naar aan dacht mishandelen dergelijke mensen hun kinderen om zelf in het middelpunt van de medische belangstelling te staan. Boum (43) schreef er een roman over. „Ik besefte voor het eerst dat er iets niet klopte toen mijn moe der mij als kleuter tegen de gaskachel duwde en mijn vader dat niet wilde geloven. Zoiets doen mama's namelijk niet. Maar ik had een brandwond op mijn buik en bovenbeen. Als ik echt was gevallen, zoals mijn moeder beweerde, dan had ik door me af te weren toch zeker ook brandwonden op mijn han den of armen gehad? Mijn hele jeugd liep mijn moeder met mij de deuren plat bij artsen en spe cialisten. Ik was een zwak pop petje, zou niet oud worden en moest dankbaar zijn dat zij zo goed voor mij zorgde. Vriendin netjes mochten niet bij me spe len, familie werd weggehouden, dat zou me maar vermoeien. Ik geloofde zelf ook dat ik ziek was en snel dood zou gaan. Ik had zo genaamd een mankement aan mijn auto-immuunsysteem, waardoor ik een gebrek aan af- weerstoffen had, dat maakte me snel ziek. Deze ziekte schijnen mensen met het syndroom van Münchhausen by proxy wel va ker te verzinnen, juist omdat het zo vaag is en er zo weinig overbekend is." Macht Roos Boum vervolgt: „Mijn moe der heeft me niet zo zeer licha melijk als wel geestelijk mishan deld. Eindeloos is er door artsen aan me gefriemdeld, in me ge knepen en heb ik de meest idio te griepprikken gekregen. Bloed- prikken werd traumatisch, ver pleegkundigen die de juiste ader niet konden vinden. Ik huilde, schreeuwde, maar mijn moeder troostte of knuffelde me nooit. Het ging haar niet om mij, zij Roos Boum is kind van een moeder die volgens haar het syndroom van Münchhausen by proxy heeft. Hierdoor is zij van ziekenhuis naar ziekenhuis gesleept, terwijl zij helemaal niet ziek was. Haar moeder genoot van de aandacht. foto GPD gaf niets om mij. Ik was haar middel tot aandacht. Ze was niet sadistisch of zo, ze genoot er niet van als ik leed. Maar het feit dat zij voor elkaar kreeg dat er nieuw onderzoek kwam, dat ik opnieuw werd geprikt gaf haar een gevoel van macht. Zij, die zo'n gestudeerd persoon als een arts kon manipuleren." „Op mijn twaalfde wilde mijn moeder ineens dat ik inwendig werd onderzocht. Geen idee waarom. Of ik geslachtsgemeen schap had gehad, vroeg de arts. Snapte niet eens wat hij bedoel de. Vernederend. Ik was zo naïef en onnozel in die tijd. Ik verzette me ook niet. Gaf braaf antwoord op de vragen van de dokter, die ik soms met mijn moeder van te voren had doorge nomen. Zei 'ja' als de dokter vroeg of ik ergens pijn had." „Ons gezin is vroeger veel ver huisd. Dat kwam mijn moeder wel goed uit. Kon ze in een nieu we stad naar een nieuw zieken huis, waar medici mijn voorge schiedenis niet kenden. Ik heb me achteraf vaak afgevraagd waarom artsen er niet eerder zijn achtergekomen dat mij niets mankeerde. Er is in al die jaren één keer een kinderarts ge weest die het niet vertrouwde en die alle vorige dossiers heeft opgevraagd. Haar conclusie was inderdaad dat er niets aan de hand was. 'Het kind' mocht daarom wel wat harder aange pakt worden, schreef zij. Ze had geen idee dat niet ik het was die de verschijnselen verzon, maar mijn moeder." „Ook mijn vader heeft nooit iets gemerkt. Hij werkte overdag en waarom zou hij de verhalen van zijn vrouw over zijn zieke doch ter niet geloven? Op school werd ik gepest, ik was zo vaak ziek. Andere kinderen vonden mij maar raar. Alsof zij ook wel aan voelden dat ik eigenlijk hele maal niet ziek was. Moeders van vriendinnetjes hebben mij ach teraf verteld dat ze vonden dat mijn moeder heel zorgzaam maar ook overbezorgd was. Aan de andere kant was ze ook heel nonchalant met me. Toen ik zes was heeft ze me een keer alleen met de bus naar mijn oma laten gaan. Deed ze mij een kaartje om mijn nek en gaf ze de bus chauffeur geld voor een taxi, voor als mijn oma niet bij het eindpunt van de bus op mij zou wachten. Of de chauffeur dan zo vriendelijk wilde zijn mij in een taxi naar het adres op het kaartje te sturen." „Op mijn zeventiende ben ik een paar jaar uit huis gegaan vanwege mijn opleiding. Meteen was ik niet meer ziek. Toen ik daarna weer thuis ging wonen, begon het gewoon opnieuw. Moeder sleepte mij mee naar het ziekenhuis. En hoe mondig ik ook geworden was, ik liet me meteen weer in de oude rol druk ken. Vrij snel daarna ben ik defi nitief het huis uit gegaan." Gewelddadig „Tien jaar geleden zag ik per toe val een documentaire over Mü nchhausen by proxy. Ik voelde dat het iets met mijn moeder te maken had, maar de voorbeel den uit de documentaire waren zo gewelddadig dat ik het weer heb weggestopt. Verborgen ca mera's hadden vastgelegd hoe een moeder haar baby verstikte en een andere het armpje bra ken. Zoiets had mijn moeder niet gedaan, dacht ik." Vier jaar geleden heb ik het con tact met mijn moeder verbro ken. Na weer een of andere onbe nullige ruzie was ineens de maat vol. Ik was het zat dat ze zich altijd met mijn leven be moeide. Voelde daarna een enor me opluchting en bevrijding, wat me verbaasde. Ben stukje bij beetje in mijn verleden gaan graven, heb medische dossiers opgevraagd en kwam tot de con clusie dat mijn moeder wel dege lijk het syndroom van Mü nchhausen by proxy heeft." „Zij heeft vroeger weinig aan dacht gekregen, voelde zich ach tergesteld bij haar zus en heeft een enorm minderwaardigheids complex. Een verbitterde vrouw. Waarschijnlijk heeft ze ooit een goede ervaring met een dokter of hulpverlener gehad, die haar wel begrepen." Syndroom Het syndroom van Münchhau sen by proxy wordt beschouwd als een antisociale gedragsstoor nis die ontstaat uit een ziekelij ke behoefte aan aandacht. 95 procent is wouw, meestal de bio logische moeder. Zij mishande len hun kind om zo aandacht van medisch personeel te krij gen. De buitenwex-eld heeft dit vaak niet in de gaten omdat de moeders zo begaan lijken met hun kinderen. Ze mishandelen hun kinderen vaak zodanig dat het niet op mishandeling lijkt. Variërend van verwaarlozing, te weinig, of te veel zout te eten ge ven, verkeerde medicijnen toe dienen, opzettelijk een wond in fecteren tot zogenaamde onge lukken. Soms beseffen volwasse nen niet dat ze slachtoffer zijn geweest, omdat ze aannemen dat ze over hun 'ziekte' zijn heengegroeid. Hoe vaak dit syndroom in Ne derland voorkomt is niet be kend omdat er nauwelijks onder zoek naar wordt gedaan. GPD Roos Boum: Valse Salie. Kro niek van een verscheurde jeugd. Uitgeverij S PW Amsterdam. Meer nicotine in sigaretten BOSTON - Heeft u moeite met stoppen met roken'Tw niet zo vreemd, want de hoeveelheid nicotine ten is tussen 1998 en 2005 met 11 procent geste? meldt G. Connolly (Harvard School of Public Boston) in een rapport dat metingen beschrijft vsr.C cotinegehalte in diverse soorten en merken .sigaret'^' sen 1997 en 2005. Connolly bevestigt in dit rapport eerdere waaft|s van de Massachusetts Department of Public Health nemingen die toen door de tabaksfabrikanten^ hand werden gewezen. Nu stellen de fabrikantenèj riaties in het nicotinegehalte van sigaretten het zijn van natuurlijke schommelingen van hetniojj halte in de tabaksplanten en niet van doelbewust^ pulatie door de fabrikanten. GPD Sanitair in top drie vooruitgang LONDEN - Sanitaire voorzieningen, antibioticagj thesie vormen de top drie van belangrijke vinding sinds 1840 hebben bij gedragen aan de medische gang. Althans volgens de mening van ruim elfduizé zers van het medisch tijdschrift British Medical jj opgericht in 1840. Andere belangrijke zaken die genoemd worden ontdekking dat sommige ziektes veroorzaakt door bacteriën (zesde plaats), de 'pil' (zevende) en dekking dat roken ongezond is (twaalfde). GPD Overgewicht heeft ook goede kant LOS ANGELES - Overgewicht is niet altijd slecfc'j de gezondheid. Mensen die met acuut hartfalen mhd kenhuis worden opgenomen hebben juist een kla kans op overlijden naarmate hun body mass index! gewicht in kilo's gedeeld door kwadraat van lc ters) hoger is. Iedere stijging van deze index met 5 punten, doelhrii co op overlijden bij deze patiënten dalen met lOp berekent G. Fonarow (University of California, Los,1 les) op basis van gegevens van meer dan honderdü opgenomen patiënten. GPD Fastfood is echte dikmaker CHAPEL HILL - Wij wisten het al, maar nu is hi tenschappelijk vastgesteld: vooral het eten van hi draagt bij aan overgewicht. Hoe meer fastfood.» eet, des te hoger wordt zijn body mass index. Dit constateert K. Duffey (University of North C; i Chapel Hill) op grond van gegevens over de eetgro in tien jaar tijd van ruim drieduizend jongeren em deringen in hun gewicht. GPD Cafeïne verzacht spierpijn ATHENS - Tip om spierpijn na het sporten te vod of te verzachten: drink voor het sporten twee kopp: fie of een vergelijkbare dosis cafeïne. Dat voorkom: zacht de spierpijn achteraf, stelt V. Maridakis (l'n of Georgia, Athens) na testen bij negen mensen Een minpuntje is dat de pijnstillende werking heli lijkt bij mensen die doorgaans weinig cafeïne geb Zware koffieteuten hebben er niet veel aan. GPD door Jacqueline van den Hil Binnen ons werk worden wij de laatste tijd steeds vaker geconfronteerd met 'spoedonderzoeken' voor patiënten die ergens anders een zogenaamde total body scan hebben laten maken in een commercieel centrum. Uit dit onderzoek is (vaak iéts onschuldigs) naar voren gekomen wat nader onder zocht dient te worden en waar men dan natuurlijk on gerust over is en zo snel moge lijk het verdere resultaat wil weten. Ik heb persoonlijk nogal moeite met het feit dat deze onderzoeken als 'spoed' tus sendoor komen, waardoor an dere patiënten langer moeten wachten. Er wordt veel reclame ge maakt voor deze medische on derzoeken in commerciële centra en het blijkt een gat in de markt. Iedereen wil name lijk wel weten of hij/zij goed gezond is en daar kan ik me alles bij voorstellen. Ik wil ook graag honderd jaar wor den in goede gezondheid. Grenzen Zelf sta ik overigens zeer po sitief tegenover de mogelijk heid om ook commercieel be zig te zijn binnen de gezond heidszorg, maar ik probeer ook de grenzen te zien en het kostenaspect in de gaten te houden. De gevolgen van de ondergane onderzoeken zijn niet altijd voor iedereen even duidelijk te overzien. Er worden tijdens die onder zoeken regelmatig 'onschuldi ge gebreken' geconstateerd die verder uitgezocht dienen te worden. Dit kan niet in een gezondheidscentrum en dan komt de patiënt via huisarts of medisch specialist in het 'reguliere' circuit te recht. Ten koste De patiënt weet dan al dat er iets aan de hand is en wil na tuurlijk zo snel mogelijk uit gezocht hebben of de aandoe ning die is geconstateerd kwaad kan en of er behande ling noodzakelijk is. Dat is allemaal te begrijpen, maai de vervolgonderzoeken druk ken allemaal op de kosten voor de totale gezondheids zorg in Nederland en gaan ten koste van plaatsen voor patiënten die ernstig ziek zijn en ook snel geholpen wil len worden. Check up Voordat men overgaat tot zo'n medische check up is het goed je te realiseren wat je er mee wilt. Er kan namelijk van alles geconstateerd wor den en de vraag is of aan het geconstateerde ook iets te doen is. Zou ik het wel willen weten dat ik bijvoorbeeld de spierziekte multiple sclerose heb als er nog geen klachten zijn en er ook geen goede be handeling mogelijk is? Word ik dan niet zieker van het feit dat ik dit weet? En zo zijn er nog vele, ook on schuldige, aandoeningen waarvan het misschien wel gnose beter is dat je niet weet dat je die onder de leden hebt. Daar naast geeft zo'n onderzoek ook schijnzekerheid in de ge vallen waarbij geconstateerd wordt dat je volledig gezond bent. Het is namelijk moge lijk dat je kerngezond ver klaard wordt en toch buiten de draaideur een hartinfarct krijgt. Er zijn namelijk zaken die niet te constateren zijn en je toch kunnen overkomen. Ten slotte kun je op weg er naar toe ook een auto-onge val krijgen. Waardeloos zijn de onderzoe ken zeker niet en zoals ik eer der gezegd heb snap ik ook de mensen die hier voor gaan, maar ik blijf zeggen: Gezondheid is niet te koop en bezint eer ge begint! Jacqueline van den Hil is manager beeldvormende tech nieken Oosterscheldezieken- huizen en Ziekenhuis Walche- 29 januari 1957 door Ellen van der Hart GELDROP - Een kwart van de Nederlanders heeft last van een ochtendhumeur. De Britse orga nisatie Sleep Council stelde on langs na onderzoek dat juist vrouwen 's ochtends prikkel baarder zijn dan mannen. Vol gens Sleep Council staat 13 pro cent van de vrouwen op met een ochtendhumeur. Bij mannen is dat 10 procent. Veertig procent van de ondervraagden wijt het slechte humeur aan een verstoor de nachtrust, terwijl 24 procent de oorzaak zoekt bij stress en zorgen. Amper 14 procent van de vrou wen heeft nooit een ochtendhu meur. Bij de mannen ligt dat percentage op 25 procent. Niet alleen hebben vrouwen vaker een ochtendhumeur, zij blijven ook langer slechtgeluimd rond lopen dan mannen. Bij 13 pro cent van de vrouwen kan het ochtendhumeur tot vier uur aanhouden, bij de mannen is dat amper 10 procent. Stress wordt als belangrijkste oorzaak genoemd. Dat vrouwen vaker af te reke nen hebben met een ochtendhu meur, heeft volgens de onderzoe kers veel te maken met de verde ling van de ochtendtaken. Heel wat vrouwen doen nog enkele huishoudelijke klusjes voor zij naar hun werk vertrekken. Zij maken het ontbijt, zorgen voor de kinderen en moeten zich bo vendien ook nog mooi maken. En dat terwijl 17 procent van de mannen amper tien minuten na het opstaan het huis al uit is. Karakter Longarts J. van Kasteren van het Geldropse Anna Ziekenhuis onderzoekt slaapstoornissen. Hij meent dat een ochtendhu meur vaak veroorzaakt wordt door dergelijke stoornissen. „Ie mand die slecht uitgerust is, niet fit is, ochtendhoofdpijn heeft en moe is, zal eerder last hebben van stemmingswisselin gen. Hij zal makkelijker uitval len tegen iemand. Maar dat is slechts een aspect. Ook karakter kenmerken zijn van invloed." Daarom denkt hij dat zijn colle ga, psycholoog Paul Soons, er wat meer over kan vertellen. Maar ook Soons kent de weten- Een kwart van de Nederlanders stapt met het verkeerde been uit bed. schappelijke verklaring niet. Wel is hij ervaringsdeskundige. „Ik kom 's ochtends moeilijker op gang. Ben ook minder spraak zaam. En in mijn geval heeft dat niets te maken met te weinig slaap. Ik ben gewoon een avond mens." Tijdschakelaar Een mogelijke verklaring voor ochtendhumeur is dat deze men sen een stuitje missen van een gen dat de biologische klok be paalt. De Rijksuniversiteit Lei den ontdekte dat de biologische klok van ochtendmensen onge veer twee uur voor loopt op die van avondmensen. Deze inge bouwde tijdschakelaar bepaalt wanneer we slapen, wakker zijn en willen eten. Het lichaam weet al voordat de wekker af gaat dat het tijd is om op te staan. Rond een uur of zes in de ochtend nadert je lichaamstem peratuur zijn dieptepunt. Het hart begint iets sneller te slaan, en ook andere organen 'weten' wanneer zij aan de slag moeten. Deze klok zit in het regelcen- trum onder in de hersenen, de hypothalamus. Hier worden on der meer de hormonenafgifte, de bloeddruk en de lichaamstem peratuur bepaald. Het hormoon Cortisol zorgt er voor dat er 's ochtends voldoen de energie door het lichaam stroomt. Cortisol breekt in spie ren eiwitten af, waardoor er energie (in de vorm van glucose) vrijkomt. Deze energie heeft het lichaam nodig. Het probleem van avondmen sen, zo'n kwart van alle Neder landers, is dat op het moment van opstaan hun cortisolniveau in het bloed nog te laag is. Biolo gisch gezien komen zij te vroeg uit hun bed. Ze zijn er nog niet aan toe om wakker te worden. Normaal gesproken stijgt twee tot drie uur voor het ontwaken het cortisolniveau. Dat hogere cortisolniveau zorgt voor ener gie om de dag te beginnen. Er is een troost voor mensen met een serieus ochtendhumeur. Het schijnt zo te zijn dat met na me jongeren 's ochtends massaal chagrijnig zijn. Maar met het ouder worden verandert de bio logische klok langzaam in de richting van de ochtend en ver dwijnt het ochtendhumeur van- MERRIES - Keuringen van stamboekmerries op Zeeuwse paardenfokbedrijven worden voortaan door de inspecteurs van Koninklijke Vereniging Het Nederlandsche Trekpaard gedaan. Dat heeft de Zeeuwse afdeling gisteren besloten tij dens de algemene vergadering in Goes. De prijs van de keu ring, twintig gulden, riep wel weerstand op. DE RUYTER - Ter gelegen heid van de De Ruyter-herden- king zullen twee officiële her denkingsboekjes over de admi raal worden uitgegeven. Het is de bedoeling dat beide uitga ven vóór de landelijkeb king van 22 maart versd PRINS - De Britse kroo: Charles is voor het eerS school. Daarmee heeft lit 0 gélse koninklijk huis gel 1' met een bijna duizend i oude traditie. Nog nooii; is namelijk een Britse I prins door zijn ouders t een gewone school ges Charles was om acht* staan en om half lis i school, een beroemde! school voor jongens di I, geen vijf minuten van Bk ham Palace ligt. De ffi het hoofd blijft geheim. foto David van Dam/GPD zelf. Oudere mensen staan vaak meer relativerend ten opzichte van hun omgeving en zij zijn 's ochtends minder gehaast. Tips Enkele tips om een ochtendhu meur te voorkomen of te ver zachten: - Strakke regelmaat. Op dezelf de tijd naar bed en opstaan. - Goede nachtrust. - Goed ontbijt voor meer enei- gie. - Zorg voor licht zodat de biolo gische klok door heeft dat de dag begonnen is, - Als je geen zin hebt, dan moet je zin maken. Zoals het simpele goedemorgen wensen van je col lega's. - Gebruik de wekker die geba seerd is op de vier verschillende slaapstadia van mensen. Rond de tijd dat iemand zijn bed moet uitkomen, registreert de wekker wanneer de slaper zich in de lichtste slaap bevindt. Pas dan gaat het alarm af. - Ook is er een lichtwekker die het opgaan van de zon nabootst, waardoor een avondmens pretti ger ontwaakt. GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (ad)unct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc-.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 .Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Hol 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 0231231 Maandag l/m vrijdag vóór 15 03* gebeld, nog dezelfde dog nates? zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice pzcnl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-02312:' autom. afschrijving acetc per maand 21.50 - Voor toezending per post geMtef toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnement: uitsluitend schriftelijk, 1 mazcdz: einde van de betaalperiode.Uosr"1 een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusiefs*»"1 I Bankrelaties: ABN AMRO 52 30 50011 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worte"^ overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV mi de Regelen voor het Advertentie Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: (ijdonsöiW zondag: van 16.00 tot 18.00 uu' Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (Idolati*' Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advortontlf! Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 /serviced'** Internet: v w.pzc.nl'scwc Rvïurekwnw^j of door ons :orowns*rm u dil schriften)»"1^ Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4