erste hulp bij Ichenden privacy Rutte maakt debuut in oppositie SC T erreurverdachte Wesam al D. aan VS overgedragen Sperwers maken gehakt van mussen Nederlandse Volksunie oogst enkel grimmigheid Gestolen fietsen komen in databank (]]p lanceert website voor burgers jarij nissen: [wilde regeren Willem-Alexander bezoekt twee Afrika's maandag 29 januari 2007 (HAAG - Het College Be- jjjjng Persoonsgegevens )begint vandaag met de pu- ^vebsite mijnprivacy.nl. In stelling tot de bestaande si- üihet CBP, richt de nieuwe 0p burgers met vragen over Kvbescherming. ik me wapenen tegen sas die op mijn werk re- rpjjn e-mail leest? Of te- drijven die drie keer per rond etenstijd bellen om nog wat te verko- Siaken deze mensen onge il inbreuk op mijn priva- i wat kan ik ertegen doen? üt soort vragen geeft imijnpnvacy.nl een ant- ia.De site is een aanvulling iweb.nl, de oude website itCBP. sCBP-voorzitter J. Kohn- avalt er in Nederland een j te winnen als het gaat over privacybescher- Jr is veel onwetendheid, «orden wel boos als een onzorgvuldig met hun ©gegevens omgaat, maar met wat je er tegen t Et iedere Nederlander bij— ■eldhet recht om de gege- ie een instantie over hem idt, in te zien en eventueel jagen. Ook mogen per- levens alleen worden ge- voor het doel waarvoor jeven zijn. Kohnstamm: bijvoorbeeld de ov-chip- die straks wordt inge- Die levert een schat aan e op over het reisge- -fii klanten van de NS. Als zegegevens willen gebrui- a die klanten via sms op ügie te stellen van vertra- i op trajecten waar ze azen, mag dat alléén als tdaar toestemming voor LUG - Het beeld dat de snel is weggelopen uit de kingen over een nieuw ka- act CDA en PvdA staat, partijleider Marijnissen op de werkelijkheid'. ii de PvdA heeft bewust eerd ons de schuld in de a te schuiven dat die on- raingen spaak liepen", aijnissen. „De-media lie- achter aan. 'Ma te is weggelopen'. Ja, 'eet niet." Volgens hem ti CDA van het begin af interesseerd in samenwer kt de SP. „Balkenende fimet de ChristenUnie a." De SP werd de grote evan de parlements ver- ai. Volgens Marijnissen P taks kabinet met PvdA bnLinks mogelijk ge- Maar PvdA-leider Bos er te weinig voor heb- GPD heeft gegeven." Zonder het zelf te weten, staat de gemiddelde Nederlander geregistreerd in honderden verschillende databe standen. Van de meeste registraties heeft hij geen flauw benul. Totdat er iets vervelends gebeurt. Kohn stamm: „Laatst hadden wij een klacht van een mevrouw die er niet van gediend was dat het ga ragebedrijf waai* zij haar auto liet keuren, wist dat zij onlangs gescheiden was. Wat bleek? De autogegevens van de Rijks dienst voor het Wegverkeer wor den gekoppeld aan de gemeente lijke basisadministratie. De au tomonteur kon dus zó de burger lijke staat van mevrouw bekij ken, terwijl dat natuurlijk vol strekt irrelevant is." GPD door llona de Ruyter AMSTERDAM - Sinds de sper wer zijn plek heeft gevonden is het slecht gesteld met de mus in Amsterdam. Waren er tien jaar geleden nog veertig duizend mussen, nu is het aan tal teruggebracht tot 5400. De hoofdoorzaak is de sperwer, die mussen graag op het menu ziet, zei stadsecoloog M. Mel- chers gisteren. Melchers heeft twee jaar door Amsterdam en het buitenge bied gefietst om alle mussen te tellen. De mus is niet voor niets een geliefd maal voor de sperwer. De mussen zijn tra ger dan bijvoorbeeld kool- en pimpelmezen en dus een mak kelijker slachtoffer. Daar naast verblijven mussen altijd in groepen op dezelfde plek, waardoor de sperwers altijd weten waar zij iets te eten kun nen vinden. De stadsecoloog ontdekte on der meer dat één sperwer in korte tijd eigenhandig vierhon derd mussen om zeep hielp. Het mannetje bracht de dode mussen naar zijn gezinnetje. De sperwer is waarschijnlijk uit de bosgebieden gevlucht, omdat de vogel daar bedreigd werd door de havik. In de stad heeft de sperwer daar geen last van. De mus is sinds 2004 een bedreigde vogel in Neder land. Door de bedreiging van de jagers in de stad, verlaten zij het stedelijk gebied of wor den opgegeten. Zij wonen in heggen, onder dakpannen en in schoorstenen. „Je ziet ze minder omdat ze zich verschui len voor de bombardement- vluchten van de sperwers", zegt Melchers. ANP Aanhangers van de Nederlandse Volksunie demonstreren onder zware politiebegeleiding in Apeldoorn. door Jelle Boonstra APELDOORN - De hoofdkleur van de stoet is zwart. Plus een beetje bruin van de hooggeregen soldatenkistjes die de honderd ultrarechtste demonstranten van de Nederlandse Volksunie dragen. „Wij demonstreren en zetten af en toe een gezellig mu ziekje op", roept partijvoorzit ter Constant Kusters door de me gafoon. Vervolgens schalt rau we nazi-punk door de straten van Apeldoorn. Grimmigheid, dat is de oogst die de stoet wekt in hun blokje demonstreren door Apeldoorn-Zuid. De politie neemt geen risico: bijna twee honderd agenten zijn in touw, ook al zijn de Antifa's (de linkse Anti-Fascisten) ditmaal thuisge bleven. Dat is strategie: geen aandacht meer aan geven, dan laait de publiciteit minder op. Zodra een tegenstander wordt vermoed, zingen de NVU'ers: 'Hahaha, Antifa'. Provoceren, daar gaat het vooral om. Een cordon van de Mobiele Eenheid omringt de optocht. Wapen schild geheven, maar geen helm op - dat roept geweld op. De NVU'ers ademen een sfeer van geweld, kale hoofden, tatoeages en insignes met een opgestoken wijsvinger. Een groep jongeren uit de wijk loopt mee, sjaals voor het ge zicht, de capuchon op. Vooral jonge Turken en Marokkanen zijn woedend dat de NVU'ers door hun eigen wijk lopen. 'Kan kerduitsers' roepen ze in koor. De politie heeft de grootste moeite om de stoet door de nau we straatjes te loodsen. Vooral de zijstraten vormen een veilig heidsrisico. Daar staan de tegen standers te schelden. Met politie- paarden en een stoet ME-busj.es wordt steeds een onneembare barrière opgeworpen. De stoet houdt stil in de Ade laarsstraat. Daar pakt Kusters de microfoon om zijn 'Kamera den' om een minuut stilte te ver zoeken voor 'de vermoorde Sad dam Hoessein'. Die is slachtof- foto Koen Verheyden/ANP fer geworden van de Amerikaan se agressiepolitiek. En zijn hart gaat ook uit naar de Palestijnen, 'die zuchten onder het geweld van de zionisten'. De stemming zit er nu goed in, om de hoek heffen geestverwan ten uit Duitsland plotseling het Horst Wessel-lied, de hymne dei- nazi's, aan. Kusters laat hen stoppen: het is vooraf verboden door de politie. Net als te veel spandoeken of vlaggen. Nu wordt ter besluit het lied van de Hi tier jügend gezongen. GPD door Jeroen Hoorn ARNHEM - Een nieuw kabinet is er nog niet, maar toch haalde VVD-leider Rutte zaterdag op het congres van zijn partij in Arnhem alvast uit naar de coali- 2\]N WE NOU EIMDEt-Jk BflWk-Rot T? tie van CDA, PvdA en Christen unie. „De WD is waakzaam." Een commissie onder leiding van oud-minister Dekker onder zoekt nog wat er precies is mis gegaan bij de campagne voor de verkiezingen van 22 november, waarbij de WD terugviel van 28 naar 22 zetels. Voor het eerst sinds 1994 zit de WD straks niet in de regering. Macht heb ben de liberalen dan niet meer. Ook aandacht van de media voor nieuwe WD-plannen is niet gegarandeerd. De VVD is immers niet eens de grootste op positiepartij: dat is de SP. Aan de rechterkant is het de Partij voor de Vrijheid van Wilders die aandacht opeist. Maar de oppositie betekent ook: gelegenheid voor de WD om zichzelf in alle rust opnieuw uit te vinden. De partij moet weer 'maatschappelijk relevant' wor den, vindt Rutte. Hij hoopt dat te bereiken door ruim de tijd te nemen om met de fractie alle standpunten uitgebreid tegen het licht te houden en zonodig aan te passen. Zeeland Of de WD die rust is gegund, hangt in belangrijke mate af van de uitslag die de partij boekt bij de Provinciale Staten verkiezingen op 7 maart. Van daag geeft Rutte in Zeeland het startschot voor WD-verkie- zingscampagne. Bij een tegen vallend resultaat is het vrijwel onvermijdelijk dat het leider schap van Rutte opnieuw ter dis cussie komt te staan - ook al heeft Verdonk de stichting 'Stem Rita' opgeheven, in de WD is niemand er gerust op dat zij geen ambities meer heeft om Rutte alsnog van de troon te stoten. In zijn toespraak gaat Rutte er dus stevig tegenaan. Over het be leid van het nieuwe kabinet zijn CDA, PvdA en ChristenUnie nog volop in onderhandeling, maar Rutte weet al wel zo onge veer welke kant het opgaat. De PvdA zou het liefst de schatkist omkeren. De ChristenUnie wil tornen aan 'liberale verworven heden' als het recht op euthana sie en abortus. En het CDA dreigt volgens Rut te kiezersbedrog te plegen, door alle beloftes te laten varen en wél te morrelen aan de hypo theekrenteaftrek en de AOW. Rutte: „Als het CDA de hypo theekrenteaftrek vóór de verkie zingen een breekpunt noemt, dan kan het na de verkiezingen geen bespreekpunt zijn." Toch is de WD niet van plan negatie ve oppositie te voeren. „Wij zijn niet van de school: stem tegen, stem WD", zegt Rutte, verwij zend naar de oude slogan van de grootste oppositiepartij, de SP, die overigens ook belooft zich constructief op te stellen. GPD KISUMU - Prins Willem-Alexander heeft in Ki- sumu (Kenia) een ontmoeting met leden van de Masai. De prins was gisteren in twee Afrika's tegelijk. Op bezoek in verband met het gouden jubileum van de gezondheidsorganisatie Amref Flying Doctors, waarvan hij beschermheer is, ging hij in Kenia op één dag van de sloppen vol armoede en ziekte naar de adembenemende na tuur, met veel wild en kleurrijk geklede Masai. foto Lex van Lieshout/ANP Inval bij Partij voor de Jongeren ELSLOO - Justitie heeft gisterochtend in Elsloo huiszoe king gedaan bij de voorzitter en lijsttrekker van de Partij voor de Jongeren. De aanleiding voor de doorzoeking was de aangifte die de burgemeesters van Venlo en Maastricht zaterdag deden wegens valsheid in geschrifte. De Partij voor de Jongeren zou in de twee Limburgse stemdistricten vervalste ondersteuningsverklaringen voor de aanstaande Statenverkiezingen hebben ingele verd. De lijsttrekker en voorzitter van de partij, R. van der Beek (45), zegt dat hij vanochtend aangifte zal doen tegen de burgemeesters wegens laster en smaad. ANP Autodieven vragen politie om lift BERGEN OP ZOOM - Twee Belgische autodieven hebben zaterdag niet alleen hun buit de sloot ingereden, maar ook nog eens de politie om een lift gevraagd. De politie kreeg 's middags de melding dat er een auto in de sloot lag, getuigen vertelden dat de twee inzittenden het bos waren ingelopen. Agenten reden vervolgens in een onopvallènde auto het bos in. De twee verdachten hielden de auto aan en vroegen of zij mee mochten rijden. De twee mannen, een 19-jarige uit Mechelen en een 24-jarige uit Antwerpen, werden direct aangehouden. Zij bleken de auto in België te hebben gestolen. GPD Remak moet kosten terugbetalen HAARLEM - Oud-Kamerlid en oud-Statenlid P. Remak moet 27.755 euro terugbetalen aan de Provinciale Staten van Noord-Holland. Zij heeft onvoldoende aannemelijk gemaakt dat zij haar reiskosten en kosten voor een fractie medewerker daadwerkelijk heeft gemaakt. Dat liet de voorzitter van de Rekeningencommissie, T. Talsma, zater dag weten. Remak huurde haar echtgenoot in om twee notities te schrijven. Dat declareerde zij ter waarde van ruim 20.000 euro, zonder dat duidelijk te administreren. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde de oud-politica begin déze maand al voor uitkeringsfraude. Zij kreeg een jaar celstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. ANP Minder controle tandarts nodig DEN PLAAG - Tandartspatiënten hoeven niet meer om het half jaar, maar slechts eens in de negen maanden of zelfs eens per jaar terug te komen voor controle. Dat blijkt uit een onderzoek van de belangenvereniging van tandartsen NMT. Het is onduidelijk waarom patiënten zoveel langer kun nen wegblijven dan gebruikelijk was. Mogelijke reden is dat vooral jongeren een sterker gebit hebben door het ge bruik van fluor in onder meer tandpasta. GPD Opening RandstadRail uitgesteld DEN HAAG - Het traject van de lightrailverbinding RandstadRail tussen Loosduinen en station Den Haag Centraal gaat niet vandaag open voor publiek. Vervoer der HTM heeft besloten de opening een week uit te stellen nadat tijdens proefritten twee keer een treinstel ontspoor de. Niemand raakte daarbij gewond, het ging om een test- trein zonder passagiers. ANP door Joeke Berg DEN HAAG - De Nederlandse terreurverdachte Wesam al D. is zaterdag overgedragen aan de Amerikaanse autoriteiten. Dat zei een woordvoerder van het ministerie van Justitie gisteren. Al D. werd zaterdag met een vliegtuig vati Defensie overge bracht naar .de Verenigde Sta ten, waaraan hij is uitgeleverd. De Nederlandse Irakees moet in de VS terechtstaan voor zijn ver meende betrokkenheid in 2003 bij een aanslag op Amerikaanse militairen in Irak. De Amerika nen verdenken Al D. van samen zwering tot het plegen van een De Nederlander was destijds voor zijn bruiloft naar zijn ge boorteplaats Fallujah gereisd. Eenmaal daar is hij naar eigen zeggen door Iraakse strijders ontvoerd en gedwongen om film opnamen te maken van explosie ven die werden ingegraven op een openbare weg. De explosieven zouden tot ont ploffing worden gebracht, als Amerikaanse militairen de weg zouder. passeren. „Ik stond machteloos", verklaarde Al D. eerder. „Ik ben gedwongen, an ders zou ik worden onthoofd." Al D. is de eerste terreurver dachte die in de VS zelf wordt berecht, sinds de aanslagen van 11 september 2001. Zijn advoca ten vrezen dat Al D. in Amerika een groot risico loopt om te wor den gemarteld. Ook verwachten ze dat hun cliënt daar nooit een eerlijk proces zal krijgen. De Ne derlandse advocaat V. Koppe wees er op dat zelfs minister Bot van Buitenlandse Zaken heeft erkend dat de Amerikanen bij de behandeling van terreurver dachten niet helemaal te ver trouwen zijn. Minister Hirsch Ballin van Justi tie besloot halverwege oktober dat Al D. aan de Amerikanen mag worden overgedragen. Hij vindt het voldoende dat de VS garanties hebben gegeven dat zij de rechten van Al D. zullen respecteren. De rechtbank in Den Haag stelde in navolging daarvan dat er geen redenen zijn om te vrezen voor een on menselijke behandeling van de Nederlandse Irakees. ANP van onze redactie binnenland ROSMALEN >- In het najaar wordt de landelijke databank te gen fietsendiefstal ingevoerd. Dit digitale register is ook toe gankelijk voor burgers die wil len nagaan of hun gestolen rij wiel ergens is achterhaald of die de aankoop van een tweede hands fiets willen controleren. S, Dessens, voorzitter van de landelijke stuurgroep tegen fiet sendiefstal, heeft dat gisteren be kendgemaakt bij de opening van de Fietsvak 2007 in het Au- totron in Rosmalen, een beurs voor fietsenhandelaars. Al jaren wordt er gesproken over toepas sing van technologische snufjes bij het tegengaan van- fietsen diefstal, maar tot nu toe zonder veel resultaat. In Nederland wor den jaarlijks 750.000 fietsen ge stolen. De fabrikanten brengen chips aan in de frames, maar omdat scanapparatuur ontbreekt om fietsen gemakkelijk te detecte ren, is het effect gering. De fabri kanten hebben vorig jaar daar om gedreigd te stoppen met het inbouwen van chips. Dat heeft ertoe geleid dat de ontwikkeling van een landelijke databank in een stroomversnelling is geko men. Bovendien zijn er onder andere in Utrecht proefprojecten met kleine scanapparaten, waarmee snel gecontroleerd kan worden of een fiets met een chip gesto len is. Volgens plaatsvervan gend korpschef van de politiere gio Utrecht, M. Barendse, zijn de ervaringen daarmee veelbelo vend, GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3