Soerjadi sprakeloos na kür PZC Sluiskil: twee keer een set uitgespeeld in één beurt Nederlandse rijders profiteren van afwezigheid Aziaten d® verSeregpH) m Organisatie wereldbeker zoekt naar uitbreiding Schellekens-Bartels wint dressuur Jumping Amsterdam maandag 29 januari 2007 Tijdens de Turkse show op zaterdagavond beweegt een buikdanseres op Turkse muziek. foto Peter Nicolai Veel biljarters in het wereldbekercircuit spelen met een handschoentje om soepel te kunnen stoten. Van Lieren vierde in stand wereldbeker AMSTERDAM - Laurens van Lieren staat na zeven van de tien wedstrijden voor de wereld beker uit de West-Europese zo ne op de vierde plaats. Hij moet Imke Schellekens-Bartels (eer ste), Edward Gal (tweede) en de Duitse Ellen Schulten-Baumer (derde) voor zich dulden. De beste acht ruiters uit de West-Europese zone plaatsen zich voor de finale, in april in Las Vegas. Per land mogen geen twee maar drie ruiters naar de VS, zo blijkt uit de nieuwe re gels van de wereldbond FEI. Van Lieren is desondanks nog lang niet zeker van plaatsing. De deelnemers kunnen in vier wedstrijden punten scoren voor de wereldbeker. De verwach ting is dat in de laatste drie wed strijden nog enkele toppers zul len starten die nog niet aan vier wedstrijden hebben meegedaan Van Lieren scoorde één derde en drie vierde plaatsen. Van der Vleuten wint ook in RAI AMSTERDAM - De overwin ning die Maikel van der Vleuten twee weken geleden met zijn paard Parmala Douche in het hoofdnummer van Indoor Zee land boekte, was geen toevals treffer. Zaterdag schreef de acht tienjarige Brabander met hetzelf de paard de Grote Prijs van Jum ping Amsterdam op zijn naam. Daarmee behaalde Van der Vleu ten het grootste succes uit zijn carrière. Vooraf had hij niet veel hoop op succes in de prestigieu ze wedstrijd in de Amsterdamse RAI. Hij had met Parmala Douche nooit aan wedstrijden meegedaan waarin de hindernis sen hoger dan 1.40 meter ston den. In de Goese Zeelandhallen stonden de obstakels op die hoog te. In Amsterdam stonden de zwaarste hindemissen op een hoogte van 1.60 meter. In de barrage troefde Van der Vleuten jr met zijn jonge merrie landgenoot Ben Schroder (BMC Rubert R) af. Het verschil tussen beide Nederlandse combinaties was minder dan een tiende van een seconde. doorJohan Stobbe HEERENVEEN - Winnen in een vol Thialf. Voor een Neder landse schaatser is er nauwe lijks iets mooiers te bedenken. Annette Gerritsen deed het giste ren. Ze was voor tienduizend toeschouwers de snelste op de 500 meter en won daarmee haar eerste World Cup ooit. Zo profiteerde de 21-jarige II- pendamse optimaal van de afwe zigheid van de Aziatische 500-meterspecialisten. Die ver kozen massaal de Aziatische Winterspelen in het Chinese Changchun boven de wereldbe kerstrijd in Heerenveen. Er was nog een beetje geluk voor de schaatsster uit de DSB-formatie van Jac One. Haar directe tegenstander Jen ny Wolf, die zaterdag met over macht de 500 meter won, kwam ten val en Svetlana Kaykan, de nummer twee van de eerste ra ce, meldde zich af. Het maakte Gerritsen, die zater dag al brons won, er niet minder blij om. „Ik zag op het score bord de 1 achter mijn naam staan. gaaf. Dit wil ik nog veel vaker meemaken." Een domper voor Gerritsen, die twee bussen met fans uit Ilpendam op de tri bune wist, was de kilometer. Daarop moest ze Margot Boer voor zich dulden en dat beteken de dat die zich naast de afwezi ge Marianne Timmer plaatste voor het WK afstanden in Salt Lake City. Timmer plaatste zich omdat ze de beste Nederlander in het kilo meterklassement van de World Cup is. Het laatste ticket moet Gerritsen bij de wereldbekerfi nale in Calgary proberen te vero veren ten koste van Ireen Wüst. „Dat wordt lastig, daarom baal ik ook enorm." Op de 500 meter plaatste Gerrit sen zich wel voor het WK. Mar got Boer, die nadrukkelijk in de belangstelling staat van DSB, kwalificeerde zich op beide af standen. „Daar was het me om te doen", zei ze. De sprintster uit de opleidingsploeg van Peter Kolder veroverde gistf;, nog eens twee keerbrors^ al die op de 1000 prachtig. Gaaf om Friesinger en Cindv Klas het podium te staan B;ï grootste van de drie, miy de me klem. Zij zijn zó, maar ik kom dichterbij; Tachtig punten Ook Erben Wennen^, teerde van de afwezigfej de Aziaten. Met twee ta plaatsen op de kiloma seerde hij de afwezige kampioen Kyou-Hvuk 1 het wereldbekerklassfla de kilometer. Met alleennè» race tijdens de wereldbeka le in Calgary in het vj heeft Wennemars een tachtig punten met de Koi geslagen. Normaalgesproj dat voldoende. „Ik heb het in eigen hand", de sprinter. „Mooi, World Cup is een mooie; De energietank van Erben nemars lijkt niet leegtek raken. In acht dagen tijj hij tien races, vier op In sprint, twee in de skate-oü het WK allround en vier World Cup. Al 41 keer j hij dit jaar. „Ik heb uitga dat ik dit seizoen in totaal starts uitkom en dan tel trainingswedstrijden niet: Hoe hij dat doet? „Doori training alsmaar achterSv Carl aan te rijden, wordü! tiger in mijn slag. Van; sprinten en startjes raakt energietank sneller leeg." vraat Wennemars heeft dels drie tickets voor Sa City op zak. Van de 15W was hij al zeker, dit wed kwamen de 500 en ld erbij Met hem stelden ook plee; ten Jan Smeekens, die opi meter zijn eerste wereldbd ge boekte, en Beorn Mij hun deelname op respect; de 500 en 1000 meter va laatste kwam gisteren liesblessure niet meerit maar zijn bronzen 1.09,5 zaterdag was toereikend.! door Joop van den Oudenhoven Tijdens het wereldbekertoernooi van Sluiskil hadden de cijferaars volop werk. Enkele aansprekende statistieken op een rij. Er werden in de kwalificatieronden 60 poules gespeeld met elk drie deelnemers. Dat betekende 180 wedstrijden, 421 sets, 9968 caramboles en 13.378 beurten. Dat had tot resultaat een algemeen gemiddel de van 0.745. De Spanjaard Ruben Lega- zpi noteerde de hoogste,partij met 2.500 en Eddy Leppens (België) de hoogste serie van 15. Het hoogste algemene moyenne kwam op naam van de Belg Jef Philipoom, later in het hoofdtoernooi de kwelgeest van Jean Paul de Bruijn. Van vrijdag tot en met gisteren werden in het hoofdtoernooi 31 wedstrijden ge speeld, die 123 sets vergden. Hierin wer den 2882 caramboles gemaakt, verdeeld over 1986 beurten. Een algemeen gemid delde derhalve van 1.451. De Koreaan Kyung-Roul Kim tekende voor de hoogste partij met 3.000 gemiddeld. De hoogste se rie was zoals gemeld voor Zanetti met 15. die evenals toemooiwinnaar Torbjörn Blomdahl ook nog eens een serie van 14 liet noteren. Hoogste partijmoyennes: 1. Kyung-Roul Kim 3.000; 2. Marco Zanetti 2.611; 3 en 4. Ruben Legazpi en Dick Jaspers 2.500; 5. Torbjörn Blomdahl 2.368; 6. Martin Spoor- mans 2.307; 7. Jef Philipoom 2.142; 8. Her- bert Szivacz 2.000. Hoogste algemeen gemiddelde: 1. Dick Jas pers 2.048 (toernooirecord van Jaspers 2.181); 2.Torbjörn Blomdahl 1.925; 3. Mar tin Horn 1.715; 4. Nikos Polychronopoulos 1.714; 5. Daniël Sanchez 1.572; 6. Roland Forthomme 1.517 7. Gerhard Kostistans- ky 1.457 8. Frédéric Caudron 1.378. Hoogste series 1Eddy Leppens en Marco Zanetti 15 3. Torbjörn Blomdahl en Mar co Zanetti 14; 5. Peter de Backer-, Lesley de Jaeger, Guy van Litsenborg en Benny Staalbo 11. De deelnemers kwamen uit 18 landen: 1 Ja panner, 1 Koreaan, 1 Peruaan, 1 Colombi aan, 1 Egyptenaar, 2 Fransen, 2 Zweden, 3 Italianen, 4 Spanjaarden, 4 Tsjechen, 7 Duitsers, 8 Denen, 9 Oostenrijkers, 10 Por tugezen, 14 Turken, 17 Grieken, 28 Belgen en 38 Nederlanders. Oudste deelnemer: Martin Spoormans, 57 jaar. Jongste deelnemer: Nikos Christofori- dis, 12 jaar. foto Camile Schelstraete Het was gisteren tijdens Grojiin-1 gen-Ajax voor de nege dit eredivisieseizoen dat een tcoin] in de blessuretijd de winst fl zich toe trok. De Amsterdamse vod- ballers wonnen met 3-2 door ets I doelpunt van Leonardo in de Ml I minuut. Voor Ajax was het de eerste keer*& de jaargang 2006-2007 dat de door het oog van de naald kroof Groningen en NAC pakten dit zoen al twee keer de zege in bles retijd. door Koen de Vries AMSTERDAM - Niet alleen een paard en een amazone, maar ook een muzikant stal zaterdag de show tijdens Jumping Am sterdam. Wibi Soerjadi was het brein achter de muziek waarop Imke Schellekens-Bartels en haar paard Sunrise de wereld bekerwedstrijd dressuur won nen. Schellekens-Bartels en Sunrise kregen een ovatie omdat ze op de compositie van Soerjadi een bijna perfecte kür hadden gere den. Soerjadi kreeg een ovatie omdat hij door emoties over mand geen antwoord op simpele vragen van de speaker kon ge ven. „Ik heb overal in de wereld gespeeld, ook in Carnegie Hall in New York. Maar ik heb nooit zo veel kippenvel gehad als van daag", was een van de weinige zinvolle dingen die hij kon uit brengen. De kür op muziek zorgde jaren geleden voor een revolutie in de dressuur. Een paard allerlei be wegingen laten maken op mu ziek was een verrijking van de sport. Het onderdeel werd met een tot het belangrijkste van de dressuur gebombardeerd. In de kür op muziek en nergens an ders zijn punten voor de wereld beker te verdienen. Maar de kür is aan inflatie on derhevig. Dat is mede te wijten aan de oubollige, onbenullige wijsjes en niet te volgen composi ties waarop de dressuurruiters denken de paarden hun kunsten te laten vertonen. De Deen Helgstrand kwam daarom enke le jaren geleden met muziek uit allerlei slapsticks. Hoogst onge bruikelijk, maar ook hoogst ori gineel en zeer geschikt voor de dressuur. Anky van Grunsven kwam met een potpourri van Franse chansons en zong en pas sant zelf een melodietje in. Edward Gal introduceerde de housemuziek, wat tot veel opge trokken wenkbrauwen leidde bij het veelal gedistingeerde pu bliek én de jury. En Laurens van Lieren uit Schore liet Hexagons Ollright dansen op een verzame- Pianist Wibi Soerjadi kan zijn geluk niet op na de winnende kür van Imke Schellekens-Bartels, waarvoor hij de muziek componeerde. foto Robin Utrecht/ANP ling nummers van Queen. Juist de dochter van Joep Bartels, de man die de kür op muziek uit vond, kwam zaterdag met een nieuwe 'vinding'. Imke Schelle kens-Bartels liet haar merrie Sunrise dansen op een composi tie van Neerlands bekendste pia nist, die ook het uitvoerend werk op de piano voor zijn reke ning nam. Wibi Soerjadi, naar ei gen zeggen een fervent paardrij der, heeft het stuk speciaal voor Sunrise gecomponeerd. The Sprit of Sunrise begint in D mi neur en eindigt in G, als sym bool voor de opkomst van de zon. Voorafgaand aan het optre den in Amsterdam werden de media bijeengeroepen voor een presentatie op het kasteeltje van de pianist/componist. Het miste zijn uitwerking niet. De bewe gingen van Sunrise waren onbe rispelijk, maar de reactie van pu bliek en jury waren overdreven. Een kür op pianomuziek (met gi taar en drums) is iets nieuws, maar dat was in dit geval dan ook alles. Als niemand geweten had dat Soerjadi-himself achter de vleugel zat, had het ook Ri chard Clayderman, Cor Bakker of een gevorderde leerling van de muziekschool geweest kun nen zijn. Vernieuwends „Ach je weet hoe dat gaat", rela tiveerde Laurens van Lieren alle aandacht voor de nieuwe kür. „Vorig jaar reed ik hier tijdens een show één keer een kür op hiphop en r&b. Iedereen kwam erop af. De Telegraaf, de NOS. Alleen maar omdat ik iets ver nieuwends deed." Van Lieren werd zaterdag vierde in de kür op muziek. Zijn medly van Queen-nummers was opnieuw een verademing in de grijze brij van nietszeggende melodietjes. Zijn kür-muziek is karaktervol, herkenbaar en met een kop en een staart. Andere toppers heb ben heel veel geld betaald voor orkesten die een allegaartje van aan elkaar geplakte deuntjes bij elkaar spelen. Ideeënloos, tenen krommend, a-muzikaal. Veel topruiters hebben duidelijk meer versland van paarden dan van muziek. Toch denkt Van Lieren aan iets nieuws, met het oog op de Olym pische Spelen van 2008. „Als ik iets nieuws wil, moet ik niet al te lang meer wachten. Het moet het nieuwe wereldbekerseizoen klaar zijn. Ik denk er vaak over na, maar ik heb nog geen afge rond idee. De nieuwe kür moet me naar de absolute top leiden. Maar mijn huidige muziek vind ik heel mooi. Ik kan nog niet iets verzinnen wat hem kan overtref fen." Die absolute top is dichtbij, maar ook veraf. Het optreden van Hexagons Ollright en Van Lieren was zaterdag nagenoeg perfect. Desondanks was slechts de vierde plaats zijn deel. Van Lieren: „Het verschil met de win naar is maar drie procent. Dat is weinig. Als ik nog vijf keer rijd als vandaag, is dat gaatje ge dicht. Een jury heeft een beeld van waar je thuishoort. Als je dat overtreft, duurt het even voordat die mening bijgesteld is. Dat gaat niet in één keer." Voor oud-wereldkampioen Raymond Ceulemans (links) duurt de finale wal a terwijl de Spanjaard Daniel Sanchez (rechts) geboeid de tweestrijd blijft volgen. foto's Camile Schelstraete 'SJJ <S—>J door Jan Dagevos SLUISKIL - De organisatie van het wereld bekertoernooi driebanden in Sluiskil wil de accommodatie uitbreiden. „We gaan een balletje opgooien bij de gemeente", zei voorzitter Meerten Dallinga gistermiddag. De stichting werd ook afgelopen week weer overspoeld door verzoeken om toe gangskaarten. Steeds moest 'nee' worden verkocht, omdat de zaal al lang van tevo ren uitverkocht was. „We zouden graag nog meer toeschouwers bergen" zegt Dallin ga. „We willen in elk geval de plaatsen in de sponsorloges aan gaan bieden. DieK ven door de week vaak onbezet, omdat sponsor pas in het weekeinde met zijnrci ties komt. Dat scheelt al snel 900 bezooli in een week. Verder willen we met des meente om tafel, om eens te kijken nog uit te breiden valt. En daar kun ook andere sporten van profiteren, v. darts en schaken." Vervolg Het jeugdtoernooi dat voorafgaand aait worldcup werd gehouden, krijgt een w volg. Het wordt alleen een tweedaags era ment. Er zal zowel zaterdag als zondags den gespeeld. De organisatie streeft eru om zestien spelers uit evenzovele lat: uit te nodigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26