en muur met een gouden arm Zilveren plak komt als geroepen 19 Williams vermorzelt Sjarapova lerer ook in finale van Australian Open niet te passeren •ZC Drie eindwinnaars Corus schaaktoernooi Verrassende top drie bij vrouwen Yan Calker veertiende maandag 29 januari 2007 ifillliams door Fardau Wagenaar DEN HAAG/MELBOURNE - Uiteindelijk kwamen de tranen. Serena Williams droeg haar Au stralian Open titel zaterdag op aan haar vermoorde zus Yetun- de.. De tennisster had net het bijna onmogelijke gedaan: als ongeplaatste speelster de finale van een Grand Slamtoernooi winnen. Maria Sjarapova werd werkelijk vermorzeld: 6-1 6-2. Sjarapova (19) stond er beteu terd bij toen Williams (26) zich achterover op het centre court van Melbourne Park liet vallen. De als eerste geplaatste tennis ster was net van de baan getim merd door de Amerikaanse num mer 81 van de wereld. „Ik ben trots dat ik de finale heb ge haald, maar een beetje verdrie tig omdat ik niet heb gewon nen", sprak ze. De Russin bleef wel sportief: „Niemand geloof de in Serena, maar ik wel. Ze is een groot kampioene." Of Williams nou wedstrijdritme heeft of niet, traint of niet, er moet altijd rekening met haar worden gehouden. Zo kon het dat de Amerikaanse haar derde titel in Australië won en haar achtste Grand Slamtitel in to taal pakte. Hoewel ze vorig jaar slechts zestien wedstrijden speelde. Filmset Eigenlijk was ze de laatste twee jaar weinig op de tennisbaan te vinden. Ze had blessures, maar begaf zich ook op de filmset om te figureren in series en films. En ze liet zich fotograferen op tientallen party's. De afgelopen weken stortte ze zich met onge kend succes op haar tennis en za terdag kreeg haar verhaal een prachtig slot. Vanaf het aller eerste punt overdonderde ze Sja rapova met alle kracht die ze in zich had. Niemand had deze fi nale van Williams kunnen win nen. Door haar zege steeg ze naar de veertiende plaats op de wereldranglijst. GPD jlAG/MELBOUKNE - Fer- Gonzalez gaf alles iu zijn finale van de Australian wist al na een set dat ïflopen was. Tegen Roger nfeun je je geen enkel zwak stveroorloven. Na drie sets hij zich overgeven aan de :f heerser op de tennisbaan ■<6-4 6-4. Gonzalez (26) had zich- ^de finale vaak toegespro- Saint het! Hij droomde er- Ie winnaar van de Austra- té worden. En waarom fd De olympisch kampioen d«iem2004 had de afgelo pen tenslotte laten zien fe- te keer te kunnen gaan. gn nederlagen tegen Roger (25) zou dit misschien moment kunnen worden, s zelfs Gonzalez in vorm i enkele kans tegen de bes- jger van de wereld. Op de •:?n dat Federer er moest stond hij er. Prachtige bal- Gonzalez die onhaalbaar wor zijn tegenstander, vlo finale toch weer terug [et net, De Chileen maakte rIzijn slachtoffers (Hewitt, Nadal, Haas) eerder had- gemaakt. Aan de over- id een muur met een gou- lel ste set bracht nog wel wat ing met zich mee. Gonzalez op 4-4 en in de are- fg de temperatuur. Zou er weer eens een spannen de finale komen? Maar Federer kent zichzelf als geen ander, hij weet wat hij moet doen als hij een penibel moment beleeft. Meteen terugslaan! En dat deed hij, hij brak zijn opponent terug en won in de tiebreak die eerste set als nog. Daarna weet je eigenlijk al dat het gedaan is, iedereen kent Federer inmiddels. Zijn enige wankele momenten beleeft hij doorgaans op het gravel van Ro land Garros of in een onbelang rijk toernooitje tussendoor. Vaker niet. Als Federer in een wedstrijd niet meteen verrast of overvallen wordt, dan kent hij geen genade en maakt hij het snel af. En dat deed hij gisteren ook, in twee uur en twintig minuten was het ge daan. En net als al zijn andere te genstanders in Melbourne werd ook de dromende Gonzalez in drie sets verslagen. Geen record Dat Federer geen set verloor tij dens het hele toernooi is geen re cord. maar het was al wel een eeu wigheid geleden. Bjom Borg ging hem 27 jaar geleden op Wimble don voor. Voor de derde keer hield hij dus de beker van de Australian Open in zijn hand. Vorig jaar huilde hij nog na de uitreiking, dit keer stond hij er ontspannen bij. Gon zalez richtte zich tot Federer: „Ik heb nu tien keer van je verloren. Dus ik moet je weer feliciteren." De Zwitser bedankte hem, alles en iedereen voordat hij de arena verliet. Hij neemt een maandje vrijaf. „Wat ik ga doen? Eerst maar eens een weekje skiën." GPD Bil Roger Federer verslaat Fernando Gonzalez voor de tiende keer en wint zijn tiende Grand Slamtoernooi. foto David Gray/RTR Broers Bryan winnen dubbelspel MELBOURNE - De Amerikaanse broers Mike en Bob Bryan hebben zaterdag him titel in het dubbelspel van de Australian Open geprolongeerd. De 28-jarige tweeling won in twee sets van de Zweed Jonas Björkman en Max Mirnyi uit Wit-Rusland: 7-5 7-5. Voor de broertjes Bryan was het de vijfde Grand Slamtitel. De Amerikanen ston den voor de vierde keer op rij in de finale van de Australi an Open. Het gemengddubbel werd gewonnen door De Canadees Daniel Nestor en de Russin Elena Likhovtseva. ANP De Jongh leider Ronde van Qatar DOHA - De Nederlandse wielrenner Steven de Jongh is de eerste leider in de Ronde van Qatar. Met zijn ploeg Quick-Step won hij gisteren de eerste etappe, een ploegen tijdrit over 6 kilometer. De Jongh passeerde als eerste de finish. Quick-Step kwam met Tom Boonen in de gelederen tot een tijd van 6 minuten en 33 seconden. Tweede werd Mil- ram op 4 seconden, derde Liquigas op 8 seconden. ANP 'Geen eposporen bij Quick-Step' BRUSSEL - Van georganiseerd en systematisch epoge- bruik binnen de wielerploeg Quick-Step kan geen sprake zijn. Dat concludeert de Belgische krant De Morgen op ba sis van ruim driehonderd controles van bloedwaarden bij renners van de wielerformatie. De krant heeft officiële do cumenten van de internationale wielrenunie UCI kunnen inzien. De ploeg is in opspraak geraakt na onthullingen in Bel gische media dat manager Patrick Lefevere binnen zijn ploeg zou aanzetten tot dopegebruik. De Morgen kreeg in zage in de bloedwaarden van 321 testen bij renners van Quick-Step, in de periode begin 2003 tot eind 2006. „Hier zit niks verdachts aan. Deze waarden zijn zo consequent dat ze niet gemanipuleerd kunnen zijn. En bloed liegt niet", zegt een woordvoerder van de UCI in de krant. ANP EK mountainbike naar Nederland HOOGLEDE-GITS - Nederland mag in 2009 de Europese kampioenschappen mountainbike organiseren. De Euro pese wielerbond UEC heeft dit zaterdag bij de wereldkam pioenschappen veldrijden in Hooglede-Gits laten weten. Zoetermeer zal als gastheer van het evenement fungeren. Nederland organiseerde een keer eerder de Europese titel strijd. Dat was in 2000 in Rhenen. ANP Zeilsters sterk in Miami MIAMI - De zeilsters Marcelien de Koning en Lobke Berk hout hebben de Miami Olympic Classes Regatta 2007 in de 470-klasse gewonnen. Het Nederlandse duo sloot de laatste race zaterdag als tweede af. Coach Jacco Koops gaf de wereldkampioenen een compliment: „Ze hebben heel volwassen gevaren, hielden goed het overzicht en wis ten zich perfect te positioneren ten opzichte van hun te genstanders." Het was voor De Koning en Berkhout de eerste serieuze wedstrijd sinds het behalen van de wereldtitel in septem ber in het Chinese Rizhao. ANP iom rijdt mcurrentie een minuut ILEDE-GITS - Veld- Lars Boom is zater- wereldkampioen ge- bij de beloften. regerend Nederlands bij de profs was :t Belgische Hoogle- its veel te sterk voor van het veld. Zijn fe concurrent Niels AJ- jt mt België kwam als pe over de sheep met |rdan een minuut ach- Sieenbekroning op mijn jiière bij de beloften", geerde Boom. „Volgend ®en ga ik lekker aan de bij de elite. Ik zie er Eruit om met die jon- etegaan rijden." ill-jarige Boom ging be st razendsnel van start, [wilde de koers meteen tii maken en niet naar feen kijken. Dit was -een rondje naar mijn Ik voelde me overal si 'ANP ORTREDACTIE tonspark 28 2DUS31 a AA GOES ■0113-315640 =0113-315669 uil: sport@pzc.nl 'Dagevos (chef) Bakker :<dinator zuid) sde Vries kdinator midden) tyBoogert kdinator noord) Hand van Vliet ryvan der Hooft "-"in de Koning WALE REDACTIE tonspark 28 feus 31 0AA GOES 10113)315500 =(0113)315669 redactie @pzc. ÏRNET wpzc.nl web@pzc.nl nl Amerikaan Page finisht op WK veldrijden vlak achter Belgische titelverdediger Vervecken door Ad Pertijs HOOGLEDE-GITS - Drie jaar geleden verhuisde Jonathan Page van New Hamp shire naar Vlaanderen. Naar het land van het veldrijden. Zijn vrouw Cori zeg de er haar baan als lerares voor op. „Je moet een beetje gek zijn om die stap te maken. Je moet ook een beetje gek zijn om deze sport te beoefenen", zei de der- tigjarige Amerikaan nadat hij gisteren de wielerwereld had verbaasd met de tweede plaats op het WK veldrijden ach ter de Belgische winnaar Erwin Ver vecken. In een hekselketel met 45.000 joelende Vlamingen was Page onverschrokken de strijd om het goud aangegaan met de Belg Vervecken. „Ik had geen ervaring met het rijden van finales in grote cros sen. Ik weet wel hoe je kleine wedstrij den kunt winnen. Omdat ik snel ben in de spurt." Hij schakelde daaróm over op wat hij zijn 'basis-instinct' noemt. Een klein foutje op een gladde wal kostte hem de zege. Niet dat hij daar om maalde. „Ik heb bewezen dat ik een topper kan zijn. 'Believe me', dit is niet het laatste wat jul lie van mij hebben gezien. Ik ben abso luut geen eendagsvlieg." Met diezelfde drive en overtuiging durf de Page drie jaar geleden zijn grote avon tuur aan te gaan. „Ik was een goed wiel renner op de weg. Crossen deed ik er bij. Het wordt veel gedaan in Amerika. De wedstrijden zijn er alleen niet zo modde rig als hier." Maar dan toch. Niet ieder een denkt het dan te kunnen maken in Europa. „Er waren toen al wat glimpen van wat ik kan. Ik was er van overtuigd dat ik de beste van de wereld kon wor den. Cori kennelijk ook. Anders was ze me nooit gevolgd." Gedubbeld De twee gingen in Oudenaarde wonen. In een klein huisje. „In mijn eerste cross werd ik gedubbeld door Erwin Ver vecken. Toch bleef ik er in geloven." Dochtertje Emma werd geboren en de weg naar de top bleek lang en zwaar. „Het is leven in armoede, dat zeker. In de Wereldkampioen Erwin Vervecken geeft de verrassende nummer twee, Jonathan Page, een champagnedouche. foto Francois Lenoir/RTR zomer rijd ik Amerikaanse wedstrijden in een kleine ploeg, Colavita Olive Oil. Ik heb er een klein contract, waar we net van rond kunnen komen. Het wordt ech ter niet verlengd. Ik moet op zoek naar een nieuw team. Alleen in het veldrijden heb ik bij Cervelo nog even speling." Zijn financiële situatie werd dit najaar nijpend nadat hij tijdens de wereldbeker- veldrit een sleutelbeen had gebroken. „Ik kon lange tijd geen crossen rijden en dat betekende ook dat ik het zonder de start- gelden moest doen. Op de bank stond ik dik in het rood." De zilveren medaille op het WK komt dan ook als geroepen. Ho pelijk gaan mijn startgelclen nu omhoog en hopelijk ook vind ik een nieuwe ploeg. Het zou ons thuis iets meer lucht geven." Richard Groenendaal, de nummer vijf van-gisteren, was een van de eersten die door had hoe sterk Page dit weekeinde was. „Vrijdag trainde ik vijf ronden met hem en toch al dacht: die gaat hard." GPD van onze sportredactie HOOGLEDE-GITS - Het WK veldrijden voor vrouwen lever de een onverwacht erepodium op. Géén Daphny van den Brand, géén Marianne Vos, géén Hanka Kupfernagel. Valpartijen, koorts en onmach tige benen velden de drie topfa vorieten. Het goud werd nu ge pakt door een Frangaise, de 32-jarige arts Maryline Sal- vetat. Het zilver ging naar een Amerikaanse, Katie Compton, en het brons naar een tweede Frangaise, de tweevoudig oud wereldkampioene Laurence Le- boucher. Het was een resultaat van een kampioenschap met een bizarre ontknoping. Hanka Kupfernagel leek op weg naar de titel. Op minder dan twee ronde van het einde gleed ze echter onderuit en die val brak haar ritme en zelfvertrouwen. De achtervolgers sloten aan, maar de Nederlandse vrouwen konden niet profiteren van de val van de drievoudige wereld kampioene. Marianne Vos zak te halverwege door het ijs en Daphny van den Brand viel vlak voor het ingaan van de laatste ronde. Verdoofd Voor Marianne Vos werd het een emotioneel afscheid van de regenboogtrui. Ze vocht tegen haar tranen. „Ik baal ontzet tend." Ze stond er na de finish als verdoofd bij. „Ik dacht dat ik goed was, maar halverwege was ik helemaal op." Waarom? Ze had niet veel zin zich daarin te verdiepen. „Ik was kennelijk niet goed genoeg vandaag. Ik had niet genoeg macht in de benen. Op een gege ven moment kreeg ik het moei lijk wanneer ze doortrokken. Ik kon ook niet herstellen. Dan komt er een moment dat je ze moet laten gaan."GPD door Henny Haqqeman WIJK AAN ZEE - Een trio heeft het 69e Corus schaaktoernooi ge wonnen. Na twee hectische slot- ronden deelde Veselin Topalov de eerste plek met Teimour Rad- jabov en Levion Aronian. Topalov verzamelde in het slot- weekeinde twee remises en dat was niet voldoende om het sterk ste toernooi ter wereld alleen te winnen. Zaterdag kwam de Bul gaar niet door de defensie van aartsrivaal Vladimir Kramnik, iets wat hem in de WK-match ook al geregeld overkwam. Het gevecht verliep zonder inciden ten, al schudde het tweetal geen handen voor aanvang en na af loop van de partij. Omdat Radjabov zaterdag Alexander Motylev had versla gen, troffen de twee koplopers elkaar gisteren op de slotdag. Radjabov (met wit) en Topalov deelden het punt (zetherhaling) na een wilde Catalaan. Het wachten was toen op de Arme niër Aronian, die als enige het tweetal nog kon achterhalen. Aronian trof de Groninger Ser- gej Tiviakov, die dit toernooi vooral opviel door voortdurend op remise aan te sturen. Dat luk te Tiviakov tien keer, maar van Aronian kreeg hij een ongena dig pak rammel. Topalov en Radjabov waren de opvallendste spelers, dit jaar. De Bulgaar ging elke keer het duel aan en dat leverde een aan tal opwindende partijen op. Bo vendien hield hij wereldkampi oen Kramnik achter zich, wat extra genoegdoening betekende voor de Bulgaar, die afgelopen najaar aan de Rus zijn wereldti tel verspeelde. Radjabov stond lang aan kop maar leek in het vorige weekeinde ten onder te gaan in het geweld. De negen tienjarige schaker uit Azerbeid- jan (nummer elf van de wereld) herpakte zich echter wonder baarlijk en meldde zich in Wijk aan Zee in de wereldtop. Tegenvallend was het spel van wereldkampioen Kramnik, die (net als Aronian) weliswaar niet verloor, maar liefst tien remises liet aantekenen. Door de winst op de slotdag eindigde Kramnik als vierde, een half punt achter het trio winnaars en redde zo zijn gezicht. Aanspraken op de toernooiwinst maakte de wereld kampioen echter nooit. De Nederlanders speelden geen rol van betekenis. Beiden eindig den onderin. Loek van Wely toonde in elk geval nog strijd lust, maar Sergej Tiviakov was slechts bang voor zijn eigen hachje. Geen instelling die ga rant staat voor een nieuwe uitno diging in de A-groep voor het Wimbledon van het schaken vol gend jaar. GPD ST. MORITZ - Bobsleeër Edwin van Calker is bij de wereldkampioenschappen in St. Moritz als veertiende geëindigd in de tweemans bob. Met zijn remmer Sy- bren Jansma bezette hij die positie zaterdag al na de eerste twee runs, gisteren kwam daarin geen verande ring. De wereldtitel ging naar de Duitsers André Lange en Kevin Kuske. Voor stuur man Lange was het giste ren zijn tweede wereldtitel in de kleine slee. In totaal heeft de tweevoudig olym pisch kampioen al zes we reldtitels achter zijn naam staan. Voor Edwin van Calker be tekende de veertiende plaats een hoogtepunt. In zijn eerste serieuze seizoen als piloot wil hij vooral er varing opdoen. Hij startte zaterdag in de derde groep, doorgaans een nadeel. In de eerste run eindigde hij met Sybren Jansma verras send als elfde. Uiteindelijk bezette hij na vier runs de veertiende plaats. Verder „Voor ons is dit een grote stap voorwaarts", zei de Groninger, die de eerste we reldbekerwedstrijden van het seizoen oversloeg en in de Europa-cupraces erva ring opdeed. „Met dit resul taat kunnen we de komen de maanden verder. In de trainingen zag het er niet naar uit dat we zo hoog konden eindigen. We heb ben een constante en goede wedstrijd gedraaid." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19