m parkeerbon doet altijd pijn Begrip voor elkaar neemt toe Je moet tegen de politie roepen: 'Ik ben bang' 2C Acting out is naar buiten terugslaan Zeeland niet zeker van senaatszetel los of verdrietig zijn ze wel, maar schelden doen Zeeuwen niet gauw an Roeyen este pleiter i Zeeland maandag 29 januari 2007 door René Schrier Volgens de Middelburgse advocaat E. Smit zou een burger in een confrontatie met de politie 'ik ben bang' moeten roepen. Want de nei ging om te gaan schelden is het gevolg van een angstge voel. Als de politie optreedt, reageert de burger op dat op treden. En in die reactie zit vaak een angstgevoel. Daarnaast speelt ergernis over bijvoorbeeld een boete of een andere nare ervaring met de politie volgens hem een rol. Als Smit de afgelopen tien jaar overziet, komt het naar zijn mening meer en meer voor dat het enige wat nog voor de rechter komt na een incident, het schelden of be dreigen van de politie is of het onttrekken aan een aan houding. Justitie is daar de af gelopen tien jaar ook steeds meer ernst aan gaan toeken nen. Aan de andere kant wijst hij er op dat politie vaak in uit- gaanssituaties wordt uitge scholden. Niet zelden is daar alcoholgebruik aan voorafge gaan. Daar zou de politie ook wat meer compassie mee kunnen hebben, suggereert Smit. Smit ziet trouwens toch dat de relatie tussen burger en po litie aan het veranderen is. Vroeger was er, vindt hij, veel meer sprake van samenwer king, tegenwoordig over heerst angst steeds vaker bij de burger. door René Schrier Schelden is volgens psycho loog René Diekstra een vorm van acting out, naar buiten terugslaan. Het komt voort uit een zekere frustra tie die ontstaat wanneer men sen met gezag geconfron teerd worden. „Iedereen kent het wel. Wat doe je als je iets te hard rijdt en je ziet een politieauto in je spiegel. Dan minder je snel heid. Je wordt dus gefrus treerd in iets waar je mee be zig was, wat je van plan was te doen. Sommigen erkennen het gezag onmiddellijk. Maar anderen kunnen daar minder makkelijk mee omgaan en krijgen last van acting out. Dat leidt tot agressie en dan is de politie nogal eens de pi neut." Diekstra, docent aan de Mid delburgse Roosevelt Aca demy, voegt er aan toe dat dat bij mannen meer voor komt dan bij vrouwen. De problematiek van mensen die schelden op een uniform maakt Diekstra bijna aan den lijve mee. Zijn zoon werkt bij de Mare chaussee en deed politie dienst in Rotterdam. Daar werd hij regelmatig uitge scholden en als hij dan thuis kwam en daar over vertelde, bleek dat zoiets hem toch wel wat deed. Hij vond het niet leuk. In het begin moest hij ook moeite doen om zichzelf in de hand te houden, geeft Diekstra aan. vjinpyan der Vleuten is zaterdag, elf uur 's ï)[oens en het zonnetje Een prachtige dag. jtlil mensen in Goes iets ,rprachtig, want die vin- yaks een bon onder hun «isser. Bij het Goese isnioor druppelen een *11 de mannen binnen die «hun geweten hebben: de [„vachten. Even een hak koen. Ze zien er opval- mlspannen en opgeruimd pook niet. Vriendelijke 3 hier in Zeeland. Hans nan, de teamleider, (een maand geleden nog a uit in Rotterdam, dus het weten. „Ja, daar zijn een wel wat grover in de Niet allemaal, niet in el- jirt. maar toch." Als je Kn bekeuring uitschrijft, ;al snel een klootzak of itennaaier. Is de parkeer- sen vrouw, dan is ze na- een hoer en een kleur- jn rekenen op racistische togen. ijjn Zeeland! Akkerman Inog een slokje koffie en cht' „Het ergste wat ik ghoord heb is: 'Hiermee u zich niet populair!' Eig nadenken heeft hij er n: iemand heeft hem eens jager!' toegeroepen, i Shukri Asllani herin- ich de gekrenkte woorden iGoesenaar die hem ver toevoegde: „U heeft ze rerdiend!" Asllani: „Ik itien jaar parkeerwacht «n nog nooit uitgeschol- Datkomt volgens d.. par- achten niet alleen, omdat nsen hier wat gemoedelij- i, zoals Akkerman zegt, ook door de zorgvuldige rvan werken. „Ik behan gen correct en luister in verhaal." macht Jan Schepers - [jaar ervaring - vult aan: oet de situatie goed in- Voordat je een bon uit- I, eerst die hele auto van lt achter bekijken of het De omgang tussen burgers en parkeerwachten is in Goes gemoedelijk te noemen. Kwestie van begrip van beide kanten. „Ik behandel mensen correct en luister naar hun verhaal", aldus een van de parkeerwachten die in de Goese binnenstad werkt. foto Willem Mieras bonnetje misschien ergens tus sen gedwarreld is. Samen met je partner, met vier ogen dus. Je moet netjes met de mensen om gaan en flexibel zijn. Dat wil dus niet zeggen dat je een oogje toeknijpt, hè! Maar binnen de ruimte die de wet biedt, ben je coulant." Ze hebben allemaal weieens een bon geseponeerd, als de ander goede argumenten had. En ze hebben ook allemaal al eens zélf een bon gehad. Akkerman zag een parkeermeter over het hoofd: „De straat was openge broken en de meter verplaatst. Dat was niet leuk, nee. Een par keerbon doet altijd pijn." Afscheid Middelburger Paul Wielemaker nam een jaar of anderhalf gele den afscheid van de politie. Drie jaar lang liep hij op straat in Goes en Heinkenzand en in die drie jaar is hij zelf nog nooit on heus bejegend. Laat staan bele digd, vervloekt of verwenst. „Maar er waren collega's, die konden, de straatstenen nog la ten vechten. Die schreven op een zaterdagavond gemiddeld twee bekeuringen voor beledi ging van een ambtenaar in func tie. Ik zeg altijd: het ligt hele maal aan hoe je jezelf opstelt. Dat is alles. Dus het had heel veel te maken met hoe die colle ga's de burgers benaderden. En ook met de cultuur binnen het politiekorps, waarin bonnen schrijven gestimuleerd wordt. Alle bekeuringen tellen dan. Ook bekeuringen voor beledigin gen." Volgens Wielemaker leer je op de politieschool 'de-escalerend optreden'. Zorgen dat de zaak niet op de spits gedreven wordt, dus. „Maar dat staat haaks op de druk om bonnen schrijven, die iedere agent voelt vanwege het prestatiecontract. Je bent sneller geneigd een bon te schrij ven en op te treden als je ook had kunnen zeggen: ach, laat maar." Plet begint met een blik van de een naar de ander, dan wordt de irritatie verwoord en binnen tien minuten heb je een situatie. Burger: flikker, homo! Eikel, vuile kankerlijer, nazi! Agent te rug: wat zei je, wat zei je? Enzo voorts. Het zijn vooral mannelijke agen ten die cle confrontatie aangaan, zegt Wielemaker. „Vrouwen zijn tactisch er, heb ik de in druk. Ik kan me voorstellen dat dat zo is omdat ze kwetsbaarder zijn. Zelf heb ik ook ervaren dat je toch wat voorzichtiger bent als je in het buitengebied aan het werk bent, omdat je daar meer op jezelf aangewezen bent. Je wéét dat back-up niet in de buurt is, dus zorg je dat je niet in de problemen komt." DDELBURG - Advo- UJ. van Roeyen is de bes pleiter van Zeeland. Hij ia zaterdag in de recht- ak van Middelburg cle itwedstrijden van de igeBalie, een vereniging tr jonge advocaten. jury vond vier van de men deelnemers er met ien schouders bovenuit ken: Naast Van Roeyen tren dat: F. Maat, C. Re- sen J. Hage. Van Roe- l die bij het Temeuzen- iantoor van Adriaanse under Weel werkt, mag door naar de zuidelijke [itwedstrijden. Aan die edstrijden doen ook Bel- >che advocaten mee. wedstrijden worden op naart gehouden in Bre- ituurgebieden ian niet op slot ®ELBURG - De Zeeuwse mrgebieden van het Euro- inetwerk Natura 2000 gaan op slot. „We moeten ruimte dfn 0111 er een boterham te ben", zegt gedeputeerde «n Zandbrink (PvdA, na ren water). fageert op bezorgde gelui- van Statenleden, met name CDA. WD en CU. Van Pv- GroenLinks komen juist geluiden over de aanwij- ;tan veertien belangrijke ge- ïn voor Natura 2000. Ne stap is het maken van *rplannen voor elk gebied, geeft meer duidelijkheid 'rat er wel en niet aan acti ën mogelijk is, stelt Van dbrink. Hij verzekert dat er ren heleboel kan. De gede- Ne noemt als voorbeelden «praktijk het grotere surf- nd voor de Brouwersdam en Neg van de Westerschelde 'auier Terminal. Zandbrink vindt dat be ien versterking van de na- Net ten koste van alles worden doorgezet! „Als ontzettend duur wordt, 'jegrenzen stellen." Dat be- Ol bijvoorbeeld accepteren «verdwijnen van schorren 'jkken in de Oosterschelde "■ik te stoppen is. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG De Zeeuwse afde ling van het CDA reageert 'erg teleurgesteld' op de kandidaten lijst voor de Eerste Kamer die dit weekeinde bekend is ge maakt. Doordat voormalig Tweede Kamerlid Siem Buijs uit Wissenkerke op de 25ste plaats staat, is Zeeland niet ver zekerd van een zetel in de se naat. De CDA-fractie heeft nu 23 ze tels in de Eerste Kamer. Pas twee weken geleden trad een Zeeuw toe tot de senaatsfractie, voorzitter Lous Coppoolse van de afdeling Zeeland van het CDA. Hij blijft maar voor enke le maanden. In mei wordt een nieuwe Eerste Kamer gekozen. De uitslagen van de verkiezin gen voor Provinciale Staten, op 7 maart, zijn bepalend voor de grootte van de senaatsfracties. Afwachten Het CDA Zeeland dacht min of meer verzekerd te zijn van een zetel, door Buijs naar voren te schuiven. Hij was ook door het landelijk CDA-bestuur ge vraagd. Maar met de 25ste plek is de kans groot dat hij in de wachtkamer terechtkomt en moet afwachten of hij de komen de vier jaar kan doorschuiven. Buijs noemt de plaatsing teleur stellend. „Ik ben juist centraal gevraagd om me kandidaat te stellen en de afdeling Zeeland was zo vriendelijk me als eerste te nomineren. Dan mag je toch verwachten dat je op een direct verkiesbare plaats komt. Er zijn verwachtingen gewekt die niet worden waargemaakt. Het is voor de tweede keer dat, ten aan zien van Zeeland, de veranke ring van de Eerste Kamer in de regio is losgelaten. Dat was voor het CDA altijd een groot goed." CDA-afdelingen en -congres spreken zich nog uit over de con ceptlijst. Buijs gaat zelf niet pro beren de leden of het partijbe stuur op andere gedachten te brengen. „Ik heb ruim acht jaar in de Tweede Kamer gezeten. Ik ga niet alsjeblieft dankjewel zeg gen. Men moet gebruik willen maken van mijn ervaring. Ik heb geen zin om voor mezelf een campagne te organiseren." Coppoolse kondigt aan dat de Zeeuwse CDA-afdeling nog wel voor Buijs gaat lobbyen. „Maar gepast, op zijn CDA's, niet met woeste acties." Ook de Zeeuwse CDA-voorzitter noemt de plaat sing 'zonder meer teleurstel lend'. „Ik vind het buitenge woon jammer dat niet alle twaalf de provincies van een plaats in de Eerste Kamer verze kerd zijn." Buijs is bovendien veel meer dan een regionale kan didaat, stelt hij, zeker omdat de huidige CDA-woordvoerders voor volksgezondheid de senaat verlaten. „Op dat gebied is hij uiterst deskundig. We dachten echt een hele goede kandidaat te hebben." De tweede Zeeuw op de lijst is commissaris van de koningin Wim van Gelder. Hij staat op plek 32. Vrouw raakt rijbewijs kwijt MIDDELBURG - Een 28-jarige automobiliste uit de gemeente Veere is gistermorgen in Middel burg om 5.45 uur betrapt op rij den onder invloed van alcohol. Uit de blaastest bleek dat zij ruim drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedron ken. Haar rijbewijs werd inge vorderd. Spiegels van auto's vernield TERNEUZEN - Van vier auto's op het Oostelijk Bolwerk in Ter- neuzen is in de nacht van vrij dag op zaterdag de spiegel ver nield. In dezelfde nacht is op een par keerterrein in de Lange Kerk straat in Terneuzen een perso nenauto opengebroken, Uit de auto zijn het radio/cd-frontje en een zaldamp gestolen. Automobilist rijdt weiland in BIERVLIET - Op de Braamman- weg in Biervliet vond vrijdaga vond rond 19.00 uur een eenzij dig ongeval plaats. Een 25-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen miste door onbekende oorzaak een bocht naar rechts en reed via de berm, door een greppel en een af rastering een weiland in. Er was alleen materiële schade. Van Gelder spreekt over verhouding tussen Zeeland en Vlaanderen door Frank van Cooten HLTLST - Ontpolderen is nodig om de basis van het ecologisch systeem in het Schelde Estua rium op zijn minst te behouden en nog liever te verbeteren. Niet alleen de natuur profiteert, maar ook de lokale economie. Deze prikkelende stelling po neerde Patrick Meire, hoogle raar ecosysteembeheer aan de universiteit van Antwex-pen, gis teren tijdens een academische zitting in de basiliek in Hulst. Meire betreurde de algehele op vatting dat ontpolderen alleen is bedoeld om jong schor aan te kweken. Aan de hand van cijfermateriaal toonde hij aan dat het momen teel niet al te best is gesteld met de kwaliteit van de Westerschel de ten opzichte van de Zeeschel- de en de Nooi'dzee. Zo komt in de Westerschelde veel minder plankton voor. Plankton is belangrijk voor het zuurstof in het water en dat is weer belangrijk voor bijvoor beeld het plantenleven en de vis stand. „Ontpolderen, ik noem het lie ver rivierwinning, is daarom no dig om de basis van het ecolo gisch systeem te verbeteren. De negatieve trend moeten we om buigen. Het doet me daarom deugd dat de Vlaamse regering akkoord is gegaan vierduizend hectare in de komende tien tot dertig jaar in het Schelde Estua rium te gebruiken voor rivier- winning. Laten we daar een grensvei'leggend concept van maken als de deltawerken van de toekomst.' Levensader Professor Meire speelde met de ze laatste stelling in op het the ma van de academische zitting; De Westerschelde, levensader van Zeeland en Vlaanderen toen, nu en in de toekomst. Deze bijeenkomst was onderdeel van de Gewestdag van Oost- en Zeeuws-Vlaanderen van de Or de van den Prince. Deze Orde, een Vlaams-Nederlands genoot schap, stelt zich vooral tot doel op te komen voor de instandhou ding, ontwikkeling en bevorde- ring van het Nederlands en van de Vlaamse en Nederlandse cul tuur in ruime zin. Commissaris van de koningin Wim van Gelder plaatste de Vlaamse en Zeeuwse verhoudin- Commissaris van de koningin Van Gelder in de basiliek van Hulst tijdens de academische zitting. foto Peter Nicolai gen in een historisch kader. Hij citeerde de Belgische filosoof Paul Wouters. „De Belg is katho liek, buigzaam, gul en kleuiTijk, extravert, geurend naar wie- rook. De Nederlander is calvinis tisch, scherp, principieel, schra perig en saai, introvert, met de geur van schoonmaakmiddel." Van Gelder betreurde het overi gens dat dit soort vooi'oordelen ook bij actuele thema's terugko men, zoals in de discussie rond om de invoering van het Bel gische wegenvignet en de verdie ping van de Westerschelde, ge koppeld aan zeshonderd hectare compensatienatuur. Die zeshon derd hectare nieuwe natuur is volgens hem overigens margi naal, afgezet tegen de hoeveel heid natuur dat in de afgelopen eeuwen verloren is gegaan. „De emotie spreekt echter het voor oordeel van nuchtere Zeeuwen tegen." De Westerschelde als levensa der van Zeeland en Vlaanderen bracht volgens Van Gelder voor uitgang en voorspoed, maar ook wantrouwen en strijd. „Het heeft wat weg van een huwelijk se eed die niet altijd in liefde wei'd geconsumeerd. Zo is bij voorbeeld negen jaar gesteggeld over het scheidingsverdrag uit 1839." De hedendaagse uitleg van dit scheidingsvei'drag, liet Van Gel der liever over aan juristen. „In 1839 kon nog niemand vermoe den dat schepen ooit duizenden containers zouden vervoeren of een diepgang zouden hebben van achttien meter." Ook van daag de dag leven die vooroorde len en dat wantrouwen volgens Van Gelder, zij het misschien in wat getemperde vorm. „Het doet inderdaad allemaal sterk denken aan de typering van Paul Wouters.' Toch constateerde Van Gelder gisteren in Hulst dat met de komst van de Euregio Schelde- mond in het begin van de jaren negentig de samenweiking in tenser en breder is geworden en dat het respect en begiïp voor el kaar over en weer is toegeno men. Vriendschap „Naar mijn mening is er zelfs sprake van videndschap en zijn en worden er gezamenlijk plan nen ontwikkeld om onder meel de economische groei, de werk gelegenheid, de veiligheid, de sa menwerking tussen de hulpdien sten en de culturele samenwer king in onze regio op een hoger plan te brengen. Op de een of an dere manier hebben wij, Zeeuw en en Vlamingen, een weg gevon den ondanks verschillende cultu ren op een constructieve manier samen te weiken. Natuui'lijk blijven er altijd twistpunten maar ik durf toch gerust te stel len dat Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen meer dan goe de buren van elkaar zijn.' Het doet Van Gelder daarom deugd dat hij samen met Herman Balthasar, oud-gouverneur van Oost-Vlaanderen, de komende jaren leiding gaat geven aan de uitvoering van het Cultureel Ak koord Vlaanderen-Nederland. Ook wil hij de samenwerking in de Euregio Scheldemond stimu leren. „Ook als voorzitter van de Nationale Havenraad wil ik dat, al erken ik dat hierbij con currerende belangen spelen. De zeehavens genereren veel werk. Maar momenteel weten relatief weinig nieuwkomers in Neder land de weg naar de arbeids markt in de zeehavens te vin den.' Van Gelder vertrouwt er echter op dat ook nieuwkomers hun weg naar de havens vinden. „De zeehavens als sociale integra tors en daarmee dragers van de cultuur van de lage landen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13