adenken over platteland Veere Opleiding met een baangarantie Auto op zijn dak ZC Computer uit en naar de ATB-cross Zoeken naar techniekleerlingen irkshops itie pakt ltjesdief bij iholcontrole wil samen met boeren plannen maken Parels van THAILAND Klassiek CHINA CHINA Compleet Stefano Lafertin (voor) en Remco Snoep metselen een tussenwandje. door Nadia Berkelder VLISSINGEN.- Kou, hard werken en weinig verdienen. Johan Wattel heeft de vooroordelen over werken in de bouw snel opgenoemd. Klopt niks van, vindt hij. Ja, je moet hard werken, maar dat moet je overal. En koud is het ook wel eens. Maar dat van dat geld, dat is echt niet waar. Want een goede bouwvakker is goud waard, vooral nu er steeds minder jonge ren de steiger op willen. Wattel staat met zijn jongens reclame te maken voor het vak bij de open dag op het ROC. Want zoals bij veel technische beroe pen, is ook in de bouw een tekort aan personeel. „Er moeten ook meer bouw- dames komen", zegt hij. „Te zwaar? Welnee. Als je verstandig tilt, dan is het ook voor een vrouw goed te doen." Wattel werkt bij de bouwopleiding Zee land, een opleiding die praktijk en theo rie combineert. Bauke van Dorst tim mert, Remco Snoep en Stefano Lafertin metselen een tussenwand. Gewoon bin nen, in het nieuwe techniekcentrum in Vlissingen, dat zelf ook nog een bouw plaats is. Het centrum is nog niet hele maal klaar. Bauke tekent met potlood streepjes op een stuk hout. Hij maakt een luik voor een pand in Sas van Gent dat gerestau reerd moet worden. „Het is leuk om met je handen te werken", vindt de eei'ste- jaarsstudent. „Dat je kan zeggen: dat heb ik gemaakt" Wattel gaat intussen verder met bouwpromotie: „Ze zeggen dat als je niks meer kunt, dan ga je in de bouw. Dat is een misvatting. En dat je weinig verdient, dat is zeker niet het geval. Het ligt er maar aan met wie je het vergelijkt. Met een directeur die zichzelf een gouden handdruk geeft?" En ja, hij wil best toegeven dat je als bouwvakker ook buiten je officiële werk om leuk kunt verdienen. „En je woont in een mooi huis, dat is ook een voordeel." Michel van Helden stapt binnen. „Ik zat in de bouw en daarna in het leger", ver telt hij. „En wat ga je nu doen?", vraagt Wattel. „Ik ga weer timmeren." Kijk. De eerste van de dag is binnen. Het is een mooi beroep, vindt Michel, timmer man. „Je ziet iets groeien. Nee, metse len is mij te'eentonig." Hij grijnst rich ting het tussenwandje. „Als timmerman bouw je iets op. De metselaar maakt het af." Remco is het niet met hem eens. Een fijner vak dan metselaar is er eigen lijk niet, zegt Remco tegen de verslagge ver, terwijl hij aan een nieuw rijtje ste nen begint. „Dat zou je ook moeten doen." Michel gaat weg, met een folder over de bouwopleiding. „Nou, ik zie u in augustus wel weer." Beeldschermen Een verdieping of twee hoger heerst de glamour. Hier geen handwerk, maar beeldschermen, beamers en bouwteke ningen. Het is de afdeling bouwkunde en infratechniek. Jeroen van Meer en Arjan Elenbaas praten enthousiast te gen een onverschillige puber en zijn foto Lex de Meester geïnteresseerde ouders. Het aantrekke lijke van hun vak is de variatie, zeggen ze. „Je kunt in de wegen gaan, in de bruggen, maar ook in het grondverzet", zegt Jeroen. „Of in de dijken. Je kunt op kantoor werken, of buiten. Hoe meer je leert, hoe meer je binnenzit." Mensen denken bij infratechniek vaak alleen aan stratenmakers, vindt hij. „Dat is een vertekend beeld." Wat de denkers boven gemeen hebben met de doeners beneden is de zekerheid dat ze later werk hebben. „Deze oplei ding is bijna een baangarantie." Hele maal voor Arjan. „Ik wil later het be drijf van mijn vader overnemen. Die heeft een loonbedrijf, vooral in het grondverzet." Veel concurrentie op de arbeidsmarkt is er niet. In Vlissingen be ginnen jaarlijks ongeveer vijftien leer lingen aan de opleiding, vertellen ze. Het ROC streeft ernaar om vijftien pro cent meer leerlingen in de techniek te krijgen, zegt techniekdirecteur Jeroen van den Oord. „Jongeren kunnen steeds meer kiezen, maar ze kiezen vaak voor 'leuke' opleidingen, minder voor oplei dingen waar werk in is. In techniek is heel veel werk, vooral in Zeeland." maandag 29 januari 2007 perdag ferneuzen (EUZEN - Toonbeeld en mivse Muziekschool hou- «nsdag een Koperdag in r;.,Uiv van Toonbeeld aan straat in Terneuzen. [beurt in samenwerking .Rotterdams Conservato- jjO tot, 17.30 uur zijn er workshops onder lei- Ei docenten van het con- num. Deze docenten zijn Heuvelman (trompet), pel (hoorn) en Ben van orabone). is Toonbeeld is dit een gelegenheid om onder lei- ui conservatoriumdocen- ilenemen aan deze work- g middag wordt samen ge- serd, uitleg gegeven over ills embouchure en adem- [Daarnaast is er de moge- jd een individuele les te ■k uae aan de workshops is mor leerlingen van Toon- a de Zeeuwse Muziek- [Andere belangstellenden ivijf euro. paliefhebbers kunnen 's een optreden bijwonen Codarts Brass Group, teert begint om 19.30 uur uegang is gratis. Opgave [workshops kan bij Toon- fbij de Zeeuwse Muziek- ij Zierikzee (ZEE - Een 22-jarige iSchouwen-Duiveland is laangehouden omdat hij d berm- en hectometer- suit de grond had getrok- politie liet weten dat zij Itjes tijdens een alcohol- f nabij Zierikzee in de a de man aantrof. omobilist verklaarde de seven verderop uit berm en weggenomen. De poli- ikte proces-verbaal tegen (niet alleen wegens dief- sar ook omdat uit de si bleek dat hij te veel Ironken .ANP gjjpRG - Hoe moet het jflde landbouw op Wal- welke rol kunnen boe- Kien bij het beschermen landschap? Wat zijn de Wal de bedreigingen? de gemeente helpen? '■vragen die het komend •antwoord moeten wor- e'gemeente Veere wil sa men met boerenorganisaties, mi lieugroeperingen, de provincie en de kamer van koophandel werken aan een plan voor het platteland. „We willen problemen inventari seren", zegt wethouder J. Melse (SGP). „Maar tegelijkertijd wil len we oplossingsgericht den ken. We willen kijken wat we kunnen betekenen voor de boe ren. Als er initiatieven zijn, wil len we die niet meteen de grond in boren. De gemeente moet een enthousiasmerende rol spelen." Boeren krijgen te maken met steeds meer regels en eisen. Daar komt nog bij dat Walche ren is aangewezen als Nationaal Landschap. Dat heeft veel voor delen, maar het brengt ook be perkingen met zich mee. Boven dien is het voor boeren steeds va ker moeilijk om het hoofd boven water te houden met boeren al leen. Ze zoeken naar andere ma nieren om geld te verdienen. „We moeten er alert op blijven dat het platteland niet verloe dert", zegt Melse. „Dat valt in derdaad op dit moment erg mee. Regelingen als die voor nieuwe economische dragers kunnen daarbij helpen. Een boer krijgt extra inkomsten, een steuntje in de rug om de velden te bebou wen. Die blijven er vervolgens fantastisch bijliggen." Boeren kunnen een rol spelen in het onderhouden van het Wal- cherse landschap. „Dat zit in de genen bij die mensen. En dat heeft ook weer zijn weerslag op het toeristisch product. Toeris ten komen echt niet alleen voor het strand. Die komen ook voor het middengebied van Walche ren." De gemeente wil bovendien on derhoeken wat er gedaan kan worden om de biologische land bouw op Walcheren uit te brei den. „Dat is al jaren een item. We hadden de ambitie om te groeien. maar dat lukt maar niet. We blijven op de nullijn zit ten." De organisaties komen dit jaar twee of drie keer bij elkaar. De resultaten van de gesprekken worden dit najaar gepresen teerd aan de gemeenteraad. Die stelt vervolgens een actieplan op. Dat moet eind van het jaar klaar zijn. irgklachten: ■0231231 aandag t/m vrijdag ge ide de openingstijden; dagstot 12.00 uu^ ACTIE CHEREN nruststraat 18 )us 8070 EB MIDDELBURG II18-493000 5118-493009 'I: redwalch@pzc.nl its Sep (chef) s Berkelder m van den Broek s Osman iy van den Hurk de Vries (sport) irale redactie Jnspark 28 >us 31 AA goes 0113)315500 10113)315669 it redactie@pzc.nl RNET '■pzc.nl itweb@pzc.nl door Frank van Cooten TERNEUZEN - De vijftienjari ge scholier Rik van de Velde van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen wil Zeeuws-Vlaamse jongeren achter hun computer, x-box, game boy of televisie vaix- daan halen om meer te bewe gen. Als stageproject houdt hij het eerste Zeeuws-Vlaamse scholen kampioenschap ATB-Cross 2007 op 24 februari in het Axel- se Bos. De studierichting van Van de Velde is Sport, Dienst verlening en Veiligheid. „Een onderdeel van mijn oplei ding is het verzorgen van een 'sporttoernooi, als stageproject. Het is mij gelukt een comité bij elkaar te krijgen, die mij wil hel pen bij het organiseren van zo'n toernooi. Uiteindelijk is het een ATB-cross geworden voor de jeugd van alle scholen in Zeeuws-Vlaanderen Alle jongeren in de leeftijd van 8 tot en met 16 jaar kunnen hier aan meedoen. Ze worden ver deeld over verschillende catego rieën. Voor de eerste drie aange komen deelnemers is er een tro fee. Alle deelnemers krijgen een erelintje. „Wat we met deze ATB-cross willen bereiken, is heel duidelijk. Wij willen graag de jeugd motiveren om naast hun school een stukje vrije tijd te gebruiken om te sporten als ontspanning. Ze gaan zich van zelf fitter en dus gezonder voe len." Het comité heeft alle Zeeuws-Vlaamse scholen aange schreven met het verzoek om mee te doen. „Maar wij weten als geen ander hoe dit gaat. Een brief komt op school, deze wordt geopend en ver-volgens voor kennisgeving aangenomen. Dikwijls horen de leerlingen pas achteraf dat er een leuke ATB-cross was in Axel, wat heel erg jammer is. Welwillende leraren die in de klas over dit evenement vertel len met de mededeling dat ze zich hiervoor kunnen opgeven, dat geeft vaak ook weinig resul taat. Daarom roepen we bij de zen alle scholieren op aan deze leuke cross mee te doen." Rik van de Velde heeft veertig vrijwilligers op de been ge bracht om de eerste scholieren- cross in het Axelse bos handen en voeten te geven. Het evene ment start 24 februari om 9.30 uur. WESTKAPELLE - In de Zuidstraat is zaterdaga vond rond 22.00 uur door nog onbekende oorzaak een auto op zijn dak beland. De bestuurster, een 21-jarige Vlissingse, werd ter plaatse door agen ten aangetroffen bij haar auto. Omdat ze onder in vloed van alcohol bleek te zijn, werd ze aangehou den en overgebracht naar het politiebureau. Het afnemen van een blaastest mislukte enkele malen waarna een bloedproef werd afgenomen. In af wachting van de uitslag hiervan is het rijbewijs van de vrouw ingenomen. Ze moest een nachtje ter ontnuchtering in een politiecel in Torentijd blijven waarna ze gistermorgen na verhoor en op maken van een proces-verbaal weer in vrijheid werd gesteld. Haar auto kan vermoedelijk als to tal loss worden beschouwd. De politie is op zoek naar eventuele getuigen van dit ongeval. foto Adrie Huibregtse Met o.a. Bangkok, River Kwai, Gouden Driehoek en Chiang Mai 15-daagse rondreis Met o.a. Phang IMga baai, Krabi, Ko Phi Phi en Phuket Met o.a. River Kwai, Tak, Chiang Rai, Chumphon en Phuket 15-daagse rondreis Met o.a. Beijing, Xi'an, Nanjing, Suzhou en Shanghai Met o.a. Chengdu, Leshan, Lhasa, Shigatse en Tsedan; 22-daagse rondreis Met o.a. Beijing, Xi'an, Suzhou, Shanghai, Guilin en de Li rivier vanaf Vertrek van 1/3 t/m 18/10 Deze afwisselende'Amazing Thailand' laat u van de ene verbazing in de andere vallen! KRAS heeft namelijk een heel bijzondere reis voor u samengesteld langs de mooiste en interes santste plekjes van dit fascinerende 'Land van de Eeuwige Glimlach' We beginnen in Bangkok en bezoeken vervolgens de bezienswaardigheden om en nabij de River Kwai met de beroemde brug en het erekerkhof, de historische stad Ayutthaya. het aan de Nan rivier gelegen Phitsanulok. Sukothai. de Akha- en Yao-bergstammen, de Gouden Driehoek 3an de Mekong rivier waar Birma, Laos en Thailand samenkomen en Chiang Mai Tot slot kunt u bijkomen op het paradijselijke strand van de badplaats Cha-Am. Doen! Inclusief luchthaven-/ toeristenbelasting. Reisnummer VERZ 74.745, zie www.kras.nl/74745 Nieuw bij KRAS! vanaf Vertrek op donderdag van 12/4 t/m 11/10 Deze exotische rondreis gaat van start in het levendige Bangkok. Van hieruit dalen we, na onder meer een indrukwekkende fietstocht door het échte Bangkok.af naar het zui den. Hier belanden we in schitterende natuurgebieden als het Khao Sok National Park met zijn fascinerende wildernis en de wereldberoemde Phang Nga baai met de verbijsterende rotsformaties in zee. U gaat daarnaast genieten van strandbestemmin gen aan de noordelijke Andamanse kust, waaronder Krabi, het oogverblindend mooie tropische eiland Ko Phi Phi en levendig Phuket Dit zijn de parels van het zuiden waar u kunt luieren op hagelwitte zandstranden. Op naar het zonnige zuiden van Thailand! Inclusief luchthaven-/ toeristenbelasting. Reisnummer VERZ 25.036, zie www.kras.nl/25036 Unieke reis! vanaf Vertrek op dinsdag van 3/4 t/m 9/10 Ontdek deze zomer zowel het noorden als het zuiden van Thailand! We reizen vanuit Bangkok naar het prachtige noorden van Thailand en zakken dan langzaam af naar het diepe zuiden. We schenken aandacht aan tal van hoogtepunten, zoals de 'Bridge on the River Kwai'. het nog vrijwel onontdekte plaatsje Tak, het bergstadje Nan, Chiang Rai, de Gouden Driehoek waar Birma, Laos en Thailand samenkomen, Chiang Mai, Lampang. Phitsanulok, de voormalige hoofdstad Ayutthaya, de badplaats Cha- Am en het vissersdorp Chumphon Vele indrukken rijker belanden we uiteindelijk bij de tropische stranden van het zonnige Phuket, voor 3 stranddagen! Een pracht van een rondreis natuurlijk bij KRAS! Inclusief luchthaven-/toeristenbelasting. Reisnummer VERZ 74.751zie www.kras.nl/74751 Extra plaatsen! vanaf Vertrek op vrijdag van 6/4 t/m 26/10 KRAS neemt u dit seizoen mee naar het fascinerende Noord-China! We starten in keizer lijk Beijing, waar o.a.de Verboden Stad, het immense Plein van de Hemelse Vrede en het sprookjesachtige Zomerpaleis onze aandacht verdienen. We wandelen over de indrukwekkende Grote Muur en maken kennis met juweeltjes van steden als Xi'an, Luoyang, Suzhou en Hangzhou Het beroemde terracottaleger de Longmengrotten. serene tuinen en merenhet is een aaneenschakeling van Chinese pracht! We eindigen in de metropool Shanghai, waar de skyline u zal verbazen en waar het op de boulevard de Bund heerlijk flaneren is. Laat u betoveren door het 'Rijk van het Midden'! Inclusief luchthaven-/ toeristenbelasting. Reisnummer VERZ 25.009, zie www.kras.nl/25009 Bijzondere ervaring! Vertrek op vrijdag van 6/4 t/'m 26/10 Prachtige kennismaking met romantisch China en het ruige Tibet. In China nemen we u mee naar Chengdu en het wereldberoemde boeddhabeeld bij Leshan. Gastvrij en uiterst vriendelijk Tibet, met een gemiddelde hoogte van 4000 m het hoogste land ter wereld, toont ons haar uitgestrekte kale hoogvlakten en majestueuze heilige bergpie ken De kleurrijke gebedsvlaggetjes die wapperen in de koude wind en de gebedsmo lens die op volle toeren draaien, zullen u ai snel vertrouwd voorkomen. Laat u in vervoe ring brengen door het Potala-paleis in Lhasa, thuis van de 'onsterfelijke' Dalai Lama, het fotogenieke dorp Sakya, Shigatse en Tsedang, aan de voet van de heilige berg Gongpori. Inclusief luchthaven-/ toeristenbelasting. Reisnummer VERZ 25.013, zie www.kras.nl/25013 Zeer uitgebreide rondreis! vanaf Vertrek op woensdag van 11 /4 t/m 17/10 Ontdek met KRAS de vele gezichten van China! Van de Grote Muur nabij Beijing tot de Bund boulevard van de metropool Shanghai.Van de romantische karstbergen langs de lieflijke Li rivier tot de oude stadsmuren van Pingyao. Van Xi'an met het Terracottaleger tot wereldstad Hongkong Van het 71 m hoge Boeddhabeeld bij Leshan tot het Nanjing met de brug over de Yangtze rivier dit alles en nog véél meer moois passeert de revue tijdens deze zéér complete en veelzijdige rondreis. We varen over de Li, leggen trajecten per nachttrein af, bezoeken grotten en tempels, raken vertederd door reuzenpanda's.- kortom: China popelt vol ongeduld om u al haar pracht te laten zien! Inclusief luchthaven-/ toeristenbelasting. Reisnummer VERZ 25.012, zie www.kras.nl/25012 "kijk voor prijs/actievoorwaarden op kras.nl waarom zou je verder zoeken boek online of bel 073 - 5 999 999

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11