Einde koersbaltoernooi valt zwaar waterschap Milieuprijs ook naar O Inburgeringscursus voor allochtonen nog niet geregeld Vlaschaard blijft ontmoetingsplek £9 Project met Evides bekroond (flensen WEER VERLIEFD? In India gaan 3 op de 10 kinderen niet naar school wissel zeeuws Vlaanderenzaterdag 27 januari 2007 door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De verplichte inburgeringscursussen voor al lochtonen dreigen tussen wal en schip te vallen. De gemeenten die sinds 1 januari deze cursus sen door marktpartijen moeten laten organsiseren, zijn in Zee land nog niet in staat geweest om hun zaken op tijd te regelen. De gemeenten hadden in novem ber richting de minister van Vreemdelingen (toen nog Rita Verdonk) te kennen gegeven de omstreden Inburgeringswet niet te kunnen uitvoeren. Op grond van die wet worden ge meenten verplicht zelf inburge- ringscurussen te regelen voor nieuw-en oudkomers. De ge meenten dienen daarvoor regu liere onderwijsinstituten en com mercieel opererende cursusleve ranciers aan te schrijven in het kader van een openbare aanbe steding. De kans is groot dat door het vermarkten van deze vorm van onderricht de Regionale Oplei dingencentra in Zeeland dit jaar tonnen aan inkomsten zien weg vallen, omdat marktpartijen de inburgeringscursussen voor re kening zullen gaan nemen. In Zeeland is vooralsnog tussen de gemeenten en de ROC's nog geen overleg gevoerd over de ontstane problematiek. Wel heb ben de ROC's besloten de nu nog lopende cursussen voorlo pig te continueren ook al staan daar geen rijksmiddelen tegen- Slechte zaak Voorzitter A. Huijsmans van het College van Bestuur van het ROC Westerschelde vindt het vermarkten van de inburgerings cursussen een slechte zaak. „Ik vraag me af of dit soort verplich te zaken blootgesteld moet wor den aan marktwerking. Ik vind dat je dan als overheid niet sterk bezig bent. Allereerst is het nog maar de waag of com merciële bureaus aan de normen voor de inburgeringscurussen kunnen voldoen. Ten tweede ont trekt het kabinet doordat greep landelijk zo'n lfc euro aan de ROC's en stituten die dit type cur?^t ben opgetuigd. Wij scQ, op jaarbasis zo'n 400,Oft] nij in en daar staat nietsfe over." De gemeenten in Zi ben tot op heden nog ge®, genheid gezien om een og pi-ocedure voor de inburgj cursussen uit te schreven. Het uitblijven van maatregelen wordt door g meenten in november al j speld. Zij hadden aangedn om de nieuwe wet pas inE van kracht te laten zijn donk wilde niet aan dat ven voldoen. Wethouder Bolijn kreeg aanmaning sloop oud huis SLUIS - Dc Sluise welta C. Bolijn is reeds in ara aangeschreven door de gaj te met het verzoek haaroui ning aan de Bruggenlij Nieuwvliet te slopen. Dsii len oppositiepartijen CDil en Gemeentebelangen, Ze willen daarom van helt ge weten waarom hetous er nog steeds staat. In het k gebied geldt immers dei waarde dat een woning worden gesloopt als deea een nieuw huis ernaast bra De oppositie wil deze zat op de spits drijven. „Maar die wij hieruit geleerd hé dat wij als vertegenwocs van onze burgers ons m bewust moeten zijn ra voorbeeldfunctie en dats de schijn van bevoordelin ten voorkomen." Wethoui lijn heeft de bewuste 1 verkocht. In de verkoos sloopverplichting opga Ze zei eerder de ophef'tel achtig voor woorden tevi rakter, maar ontlopen elkaar in waardering niet. Vandaar het be sluit om twee eerste prijzen uit te reiken, de eerste keer sinds de start van de milieuprijs in 1998. Hoog niveau Voor de prijs waren 15 projec ten ingezonden. Met genoegen constateerde Luijt dat die allen van hoog niveau zijn en een breed terrein bestrijken: duurza me teelt, waterbeheer, milieube sparing en initiatieven op het ge bied van natuur en recreatie. „Er is geen sprake van een on verschillige houding, er wordt positief naar de toekomst geke ken. Ook blijkt dat het met de vermeende tegenstelling tussen ecologie en economie nogal mee valt." De juryvoorzitter onderstreepte door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Telefoontjes heeft hij 's middags nog niet ge had. Maar secretaris Ludo Tael- man van de Koersbalbond Zee land twijfelt er niet aan dat hij een paar uur later wordt platge- beld. Want de opheffing van het Roger Spuesenstoemooi is hard aangekomen in de Zeeuws- Vlaamse koersbalwereld. Veel koersballers in de regio ke ken maanden uit naar het toer nooi in Sas van Gent. De Anbo-afdeling Groot-Hulst Clinge heeft onlangs voor de eer ste keer een groot eigen toernooi gehouden. „De deelnemers vroe gen direct of we volgend jaar ja nuari weer een toernooi op po ten zetten", meldt afdelingsvoor zitter J. Mannaert. Hij is zelf geen koersballer, maar weet dat veel leden altijd uitkeken naar het naar initiatiefnemer Roger Spuesens vernoemde toernooi in Sas. Dat zou op de derde donderdag van maart voor de achttiende keer worden gehouden. Onder de Clingse koersballers zitten nogal wat spelers die frequente en fervente beoefenaars van de sport zijn. Spelers uit het Ter- neuzense dienstencentrum De Veste zijn over het algemeen wat bedaardere liefhebbers. „Wij spelen maar één keer in de week. En of we eerste of twintig ste worden, maakt ons niet veel uit. Maar naar het Sasse toer nooi kwamen wij ook altijd graag, omdat het gewoon een heel gezellig toernooi was", zegt Johan van Pamelen, die de mees te koersbalactiviteiten voor de Veste coördineert. Van Pamelen hoopt dat organi sator Staf Martens toch nog mo gelijkheden vindt om het Spue senstoemooi, al dan niet in Sas, nieuw leven in te blazen. Mar tens zou zelf niets liever willen. Maar de Sasse sporthal lijkt de finitief verleden tijd. Een nieu we hal aan de Canadalaan, waar het Terneuzense college de ze week van repte, biedt volgens hem geen soelaas. „Dat wordt niet meer dan een dubbele gym zaal waar de scholen en de vere nigingen nauwelijks genoeg aan hebben. Een paar honderd koers ballers kan je er al helemaal niet kwijt." Het gaat Martens niet alleen om de ruimte. Het foerageren van het hele gezelschap is een grote re zorg. „Mensen moeten ge woon een lekker kopje koffie, een kop sop en een broodje kun nen krijga tegen een redelijke prijs. Eemrofessioneel catering bedrijf is raak te duur voor de doelgroepen zelf is het bijna on doenlijk «n die verantwoorde lijkheid eiook nog eens bij te ne men." Martens aat er dan ook vanuit dat het cbek definitief is geval len voor let Roger Spuesenstoer- nooi. Mar hij is altijd bereid om de daad weer op te pakken voor de vle koersballiefhebbers als er mnsen zijn die een goede locatie i de aanbieding hebben en/of vor een fatsoenlijke cate ring zor kunnen dragen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieuprijs 2005/2006 kent twee winnaars. Het project 'herge bruik afvalwater' van waterbe drijf Evides en waterschap Zeeuws-Vlaanderen, en de proef met het kweken van kok kels op land van de Zeeuwse Mi lieu Federatie. De winnaars de len de geldprijs van 6500 euro en ontvangen elk een kunstwerk van Ineke Otte. De derde prijs gaat naar Van Antwerpen Milieutechniek uit Borssele voor de biorotor, waar mee biologisch afbreekbaar af valwater uit landbouw en indus trie wordt verwerkt. Tijdens een bijeenkomst in Middelburg maakte juryvoorzitter en PvdA- Statenlid J. Luijt-Verheij giste ren de winnaars bekend. Ze maakte gewag van een moei lijke beslissing voor de jury. De twee winnende inzendingen zijn weliswaar verschillend van ka- nut en zin van de prijs, die de be trokkenheid van burgers en be drijven bij milieu en natuur moet bevorderen. Ze wees erop dat Zeeland, ondanks de weids heid, rust en ruimte, een hoge vervuiling en grote milieurisi co's heeft. Luijt zei dat de provincie keu zes moet maken als het om na tuur, milieu en ruimte gaat. „Willen we nog een kerncentra le, willen we een containertermi- nal, willen we ontpolderen om nieuwe natuur te ontwikkelen, willen we nog meer nieuwe in woners." Belasting Of de winnaars over hun prijs belasting moeten betalen is nog onduidelijk. De Belastingdienst vindt van wel, omdat het als een kansspel beschouwd wordt. De provincie bestrijdt dat en het laatste woord is er nog niet over gezegd. door Gino van den Broecke KOEWACHT - Gemeenschapscentrum De Vlaschaard in Koewacht bestaat alweer een kwart eeuw. Gisteravond werd dat gevierd en bleek dat in die 25 jaar het centrum een ontmoetings punt is voor verenigingen en dorpelingen. „Die ontmoetingsplek moeten we ook ge woon blijven", zei stichtingsvoorzitter Etienne van Waes Tal van (oud)bestuurle- den, (oud)personeelsleden, verenigingsverte genwoordigers, gemeentebestuurders en schoolkinderen waren aanwezig tijdens de feestelijke avond. „We hebben inmiddels een plaatje van een gebouw en daar zijn we trots op", aldus Van Waes. Wat ook een plaatje bleek, was het kunstwerk dat de leer lingen van groep 7 en 8 van De Vlaswiek hadden gemaakt. Gisteravond werden de 36 schilderijtjes onthuld in de grote zaal. De kinderen was gevragd om vanuit hun fantasie iets 'typisch Kewachts' te schilde ren. Het is een schitteend en kleurrijk ge heel geworden", eer dele voorzitter de in spanningen van de jeujd. Het stichtingsbe stuur overhandigde bcrandien een cheque ter waarde van 840 euo .aan ambassadeur J. Donks van de ClinClowns. Het geld is het totaal van de schakingen die het ge meenschapscentrum oitving voor zijn 'ver jaardag'. fot Camile Schelstraete Familieberichten vervolg van pagina 14 Uw handdruk, uw kaart, bloemen, bezoek of per telefoon na het overlijden van onze pa en opa Abraham de Nooijer Hebben ons bijzonder goed gedaan en gesterkt. Onze oprechte dank hiervoor. Anneke en Jan Kees Nanny en Rudy Kleinkinderen Temeuzen, januari 2007 Januari 2007 Het definitieve is nog steeds moeilijk te aanvaarden, maai de steun die wij mochten ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze moeder, oma en overgroot moeder Anna Maria Picavet-Tieleman is een enorme stimulans om weer samen verder te kunnen gaan. Voor al uw medeleven en steun danken wij u hartelijk. Een speciaal woord van dank aan hel personeel van de Blide en de thuiszorg voor hun goede zorgen. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Sluiskil, januari 2007 In plaats van kaarten We willen u hartelijk danken voor de zeer vele blijken van medeleven die wij mochten ontvangen tijdens het ziek zijn en na het overlijden van mijn lieve, zorgzame vrouw, onze moeder en oma Antonia de Ruijter-van Donselaar Het heeft ons bijzonder gesterkt en getroost dat u zich zo betrokken voelde bij dit grote verlies. M. de Ruijter kinderen en kleinkinderen Kerkwerve, januari 2007 Hartverwarmend waren de vele blijken van medeleven na het overlijden van mijn geliefde man en onze lieve vader, grootvader en overgrootvader Marinus Siereveld Rinus Wij betuigen u hiervoor onze welgemeende dank. S. Siereverld-Melse Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Vlissingen, januari 2007 De zeer vele blijken van vriendschap, medeleven en belangstelling, welke u mij, de kinderen, kleinkinderen en Lydia heeft getoond bij het ziek zijn en na het overlijden van onze allerliefste Maarten van Sluijs waren hartverwarmend en bemoedigend. Uw aanwezigheid tijdens de afscheidsdienst en bij zijn begrafenis hebben wij bijzonder gewaardeerd. Voor dit alles onze welgemeende dank. Corneel van Sluijs-Kruit kinderen, kleinkinderen en Lydia Zoutelande, januari 2007 Een kaart, een handdruk, een knuffel, een kus of een persoonlijke ervaring die u met ons heeft gedeeld. Steun en troost hebben ons na het overlijden van Gerard Sprenger op vele manieren bereikt. Daardoor is het afscheid van Gerard ons wat lichter gevallen. Onze dank daarvoor. B.H. Sprenger-Puister Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Onze dankbaarheid gaat uit naar u die uw medeleven hebt betoond - door uw aanwezigheid, kaarten en tele foontjes - na het overlijden en bij de begrafenis van mijn lieve man, onze vader, grootvader en overgrootvader Pieter Sturm Dit biedt ons troost en geeft ons kracht verder te gaan. namens de familie, A.J. Sturm-v.d. Wal Middelburg, januari 2007 Voor uw belangstelling en medeleven tijdens de ziekte, na het overlijden en bij de begrafenis van mijn lieve vrouw, onze moeder en oma Jacomina Francina Minderhoud-Schoe zeggen wij u hartelijk dank. Het doet ons goed dat zo velen aan ons denken en met ons meeleven. J. Minderhoud Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Serooskerke, januari 2007 Bedankt lieve mensen voor uw medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, onze vader en opa Wim van Boven Het was hartverwarmend! J. van Boven- de Wit Kinderen en kleinkinderen Dankbetuiging "Je blijft in ons hart, vergeten doen we je niet Nu je aanwezigheid is vervangen door herinneringen en wij je zo verschrikkelijk missen in alle dagelijkse dingen, was er één ding dat ons heeft gesterkt en ge troost, het medeleven van zovelen in welke vorm dan ook, na het overlijden van mijn liefhebbende man, onze zorgzame vader, schoonvader en opa Benno Verbeke Voor al uw belangstelling willen wij u hartelijk danken. Een bijzonder woord van dank aan Dr. Idink, Dr. Warringa, afd. AZ ziekenhuis "de Honte", de Thuiszorg, Uitvaartverzorging mevr. Vera Quataert en dhr. Jac.van Voorenberghe. Erna Verbeke-van Dierendonck Kinderen en kleinkinderen Januari 2007 Van Brakelstraat 17, 4535 AETerneuzen De vele blijken van medeleven na het overlijden van mijn lieve zorgzame man, pa en opa Wilhelmus Hendricus Weber hebben ons zeer getroffen. Al de uitingen van deel neming, persoonlijk schrijven en uw aanwezigheid bij de uitvaartplechtigheid waren voor ons een grote steun en zullen steeds een mooie herinnering blijven. J.M.H. Weber-Jaspers Joli Weber Christiaan Adam Owen Sebastiaan Oostburg, januari 2007 Dankbetuiging Voor uw belangstelling en deelneming ons betoond na het overlijden van mijn zoon en broer Danny van Woerkom betuigen wij u hiermede onze oprechte dank. Betsy van Woerkom Tim Hoek, januari 2007 Het heeft ons goed gedaan, dat zovelen, op welke manier dan ook, blijk hebben gegeven van hun medeleven na het overlijden van mijn man, onze vader, opa en mijn overgrootvader Jan Abraham Vader Dit heeft ons veel steun gegeven. Hiervoor onze hartelijke dank. F. Vader-Meesen kinderen, kleinkinderen en achterkleinkind Middelburg, januari 2007 Begrafenis- en Crematieverzorging OVERTOOM-GROEN Kantoor en rouwcentrum: Van Dishoeckstraat 620 4382 XW Vlissingen Telefoon: 0118-413417 Bosch Car Service... Daar kom je graag terug AXEL, Autocenter Snoodiik Drieschcuwen-zuid 18, Telefoon 0115 - 56 20 45 BORSSELE. Autobedrijf de Muynck Quistenlurg 8, Telefoon 0113 - 35 15 51 Dirk Drcnkersweg 15, Telefoon 0113 - 27 36 65 KAPEILE, Garage Hoogesteger Dijkwelïtraat 59, Telefoon 0113 - 34 13 15 Karrevéd 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 Voltawig 33 Telefoon 0118 62 76 80 Gerbraidystraat 4, Telefoon 0118 - 46 46 44 Vrouwenpolderseweg 75, Telefoon 0118 - 59 15 24 Boereiweg 4, Telefoon 0111 - 41 26 86 wwwooschcarservfce.nl Mensenlinq.nl; dé site met a overlijdensberichten uit uwn Zoek, vind en reageer! Compleet Op Mensenlinq.nl vindt u een compleet overzicht van alls overtijoss uit uw regio. Op eenvoudige wijze vindt u de gezochte oveifjdssH en kunt u deze bekijken. Ervaar het levensverhaal van de ovbiImïi Interactief U kunt op. de site het condoleance bench! lezen en een waarin u uw medeleven betuigt. Bovendien kunt u via deelnemlngskaari ol rouwboek&t versturen Éen kleine moeite ai een grole troost Informatief Op Mensenlinqint vindt u veel onderwerpen die direct of ir>H| hebben me* overiijdsn. Alle adressen op net geblad van ritvSats worden op cie site vermeld. Een initiatief van Provinciale Ze STAP MAAR IN DC GROOTST! AUTOKRANT VAN NEDERLAND Auto OAutoTrack.nl ELKE VRIJDAG IN UW KRANT Zonder onderwijs krijgen ze geen eerlijke kans. Dat moet veranderen! Blijvende ontwikkeling begint bij onderwijs. Daarom helpt Edukans kinderen in ontwikkelingslanden naar school. Helpt u mee? Giro 515 Amersf www.edukans.nl jk omdat onderwijs écht helpt edukans Postbus 1492 A 3800 BL Amersfoort >T (033) 460 60 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 74