Milieuprijs kent twee winnaars in Liberia: niet om aan te zien Zeeuws-Vlaanderen in beeld voor proef drugscontrole Boten op Zuiddijk in Sint Philipsland taboe ly mhi WEER VERLIEFD? Sluit je ogen niet. Geef. Giro 999 (0 schouwen Evides en waterschap Zeeuws-Vlaanderen, en ZMF delen geldprijs Wethouder optimistisch over Plan Perkpolder zaterdag 27 januari 2007 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieuprijs 2005/2006 kent twee winnaars. Het project 'herge bruik afvalwater' van waterbe drijf Evides en waterschap Zeeuws-Vlaanderen, en de proef met het kweken van kok kels op land van de Zeeuwse Mi lieu Federatie. De winnaars de len de geldprijs van 6500 euro en ontvangen elk een kunstwerk van Ineke Otte. De derde prijs gaat naar Van Antwerpen Milieutechniek uit Borssele voor de biorotor, waar mee biologisch afbreekbaar af valwater uit landbouw en indus trie wordt verwerkt. Tijdens een bijeenkomst in Middelburg maakte juryvoorzitter en Pv- dA-Statenlid J. Luijt-Verheij gisteren de winnaars bekend. Moeilijke beslissing Ze maakte gewag van een moei lijke beslissing voor de jury. De twee winnende inzendingen zijn weliswaar verschillend van ka rakter, maar ontlopen elkaar in waardering niet. Vandaar het be sluit om twee eerste prijzen uit te reiken, de eerste keer sinds de start van de milieuprijs in 1998. Voor de prijs waren 15 projec ten ingezonden. Met genoegen constateerde Luijt dat die allen van hoog niveau zijn en een breed terrein bestrijken: duurza me teelt, waterbeheer, milieube sparing en initiatieven op het ge bied van natuur en recreatie. „Er is geen sprake van een on verschillige houding, er wordt positief naar de toekomst geke ken. Ook blijkt dat het met de vermeende tegenstelling tussen ecologie en economie nogal mee valt." De juryvoorzitter onderstreepte nut en zin van de prijs, die de be trokkenheid van burgers en be drijven bij milieu en natuur moet bevorderen. Ze wees erop dat Zeeland, ondanks de weids heid, rust en ruimte, een hoge vervuiling en grote milieurisi co's heeft. Luijt zei dat de provincie keu zes moet maken als het om na tuur, milieu en riiimte gaat. „Willen we nog een kerncentra le, willen we een containertermi- nal, willen we ontpolderen om nieuwe natuur te ontwikkelen, willen we nog meer nieuwe in- woners." Of de winnaars over De Belastingdienst vindt van bestrijdt dat en het laatste hun prijs belasting moeten beta- wel, omdat het als een kansspel woord is er nog niet over ge- door Eugene Verstraeten len is nog onduidelijk. beschouwd wordt. De provincie zegd. TERNEUZEN - Burgemeester J. Lonink van Terneuzen gaat zich inzetten om Zeeuws-Vlaan deren aangewezen te krijgen als proefgebied voor drugscontroles in het verkeer. Raadslid J. Jonk man (PvdA) had daar in schrifte lijke raadsvragen om verzocht. Lonink zegt dat hij het voorstel 'van harte' onderschrijft. In twaalf Europese landen zijn onlangs proeven gehouden met het controleren van bestuurders op het gebruik van drugs. Daar bij wordt onderzocht waaraan drugstesten moeten voldoen. Omdat het om een proef ging was de drugscontrole vrijwillig. Met een speciaal sponsje wordt speeksel van een automobilist af genomen. Binnen tien minuten kan de agent zien of er drugs zijn gebruikt en om welke verdo vende middelen het precies gaat. Jonkman wijst er op dat Zeeuws-Vlaanderen wordt ge confronteerd met ongewenst drugstoerisme uit België en Frankrijk. Gezien de huidige wetgeving mogen de drugs niet vervoerd worden. Daarom wor den drugs gebruikt in de koffie shops. *5 Volgens Jonkman W gelmatig zeer gewy keerssituaties op. 0%? op wegen zoals de Kfi zou een goed signaal onze burgers om m vroeg mogelijk stadig proef betrokken ie vindt hij. Daarom de burgemeester om Vlaanderen bij de ko^ van de politie en aan te melden als drugscontrole. Lonink ziet dat wel aj| zal in de nabije toekom?, regionale werkgroep gericht die aan de'te provincies advies zal ken over het troles op drugs in het weet Lonink. Dat vo# twee weken geleden g .door alle leden van hetEi naai Vei 1 igheidsoverleg door de afgevaardigde. Benelux. „Een proefproject ino® komt hiermee in beeld', Lonink. „Hiermee word moet gekomen aandeue zowel Nederlandse gische politiemensen oa een efficiëntere manier lueren om controles nay gebruik in het ren." door Astrid van den Hoek SINT PHILIPSLAND - Mensen die een bootje hebben liggen aan de Zuiddijk in Sint Philips land, moeten hun vaartuigen van het Waterschap Zeeuwse Ei landen voor 19 maart daar weg halen. Het waterschap zegt dat de bootjes die op de dijk liggen of met metalen pinnen zijn afge meerd een bedreiging vormen voor de kwaliteit van de dijk. Het schap heeft moeite met het achterhalen van de eigenaren, maar probeert ze via adverten ties en bordjes bij de dijk van de ontruiming op de hoogte te stel len Mensen die hun bootje op de dijk hebben liggen, zijn ver baasd dat ze nu ineens een ande re plek moeten zoeken om hun eigendommen af te meren. Ze maken immers al sinds jaar en dag gebruik van de dijk. „Het is flauwekul dat de boten nu weg moeten; mijn twee klei ne bootjes liggen er al meer dan veertig jaar", zegt booteigenaar B. van Oeveren. Het waterschap noemt als reden voor de plotselinge ontruimings actie dat het steeds strenger de naleving van regels en de kwali teit van de dijken controleert. „Officieel is het sowieso verbo den om boten langs de dijk te leggen. Het gaat in Sint Philips land al wel jaren zo, maar de dijk wordt er niet sterker op. Er zitten zo'n 35 metalen pinnen in de dijk en de boten en surfplan ken op het gras zijn slecht voor de grasmat. Hier moeten we-dus wat aan doen", zegt een woord voerster. Van Oeveren denkt dat het alle maal wel meevalt. „Mijn bootjes liggen op het beton en niet op de dijk zelf. En die twee stalen pin nen die ik daarvoor in de dijk heb zitten, zijn toch niet zo erg?" Bovendien vindt Van Oeveren dat er weinig alternatief is voor de booteigenaren om hun vaar tuigen te stallen. „Ik heb nog geen idee waar ik moet aanme ren als ze straks hier wegmoe ten. Er is hier verder niets." De gemeente Tholen is door het waterschap geïnformeerd over de actie, maar heeft op dit mo ment nog geen plannen om voor alternatieve aanlegplaatsen te zorgen. foto Willem Mieras door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - De grondeige naren en pachters met belangen in het gebied van Plan Perkpol der mogen er niet op achteruit gaan. Dat zegt wethouder F. van Driessche van de gemeente Hulst. „Het is uitermate belangrijk dat de landbouwers een goede ruil kunnen doen. Lukt het niet de gronden te verwerven, dan kun nen we het plan niet uitvoeren" aldus Van Driessche. Hij zegt dat naar aanleiding van de be zorgdheid die leeft bijse van twintig grondeigea pachters in het gebied. H ben zich onlangs vera een belangengroepen^ Driessche legt uit, dat 4: Landelijk Gebied (DU het ministerie van L Natuurbeheer en Visa gie voert over de groi ving. Bij DLG in Ges burg was gisteren nies reikbaar voor een naden: ting. De wethouder heé ter alle vertrouwen in lukt de grondeigenaren; ters afdoende te compes Bosch Car Service... Daar kom je graag terug Quistenburg 8, Telefoon 0113 - 35 15 51 Dirk Dronkersweg 15, Telefoon 0113 - 27 36 65 Dijkwelstraat 59, Telefoon 0113 - 34 13 15 Karreveld 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 Voltaweg 33 Telefoon 0118 - 62 76 80 Gerbrandystraat 4, Telefoon 0118 - 46 46 44 Vrouwenpolderseweg 75, Telefoon 0118 - 59 15 24 Boerenweg 4, Telefoon 0111 - 41 26 86 DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND Auto "...en ze sneden de keel door van mijn zoon en zijn vrouw. De ingewanden wer den opgehangen als een waslijn. Ik moest er onder •door kruipen..." "...ze vermoordden mijn ouders. Met mijn kleine zusje hen ik het bos inge lopen. Ik liep heel veel dagen met mijn zusje op mijn rug. Ik moest de hele tijd huilen. "...en toen zeiden ze tegen mijn vader dat hij bij ons op schoot moest liggen. Ze sneden zijn hoofd eraf. We zijn drie dagen blijven zitten met dat hoofd..." Tineke Ceelen, Stichting Vluchteling "Ik bespaar u de foto's van deze mensen. Hun gezichten spoken wel de hele dag door mijn hoofd. Mijn hart springt zowat van woede. We kunnen wat doen. ook." Stichting Vluchteling, Den Haag www.vluchteling.org WORD VRIEND VAN EEN VLUCHTELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68