trandbezoeker wil niet wijken Schouwse molens staan er goed bij voor 2995, ZC Inburgeringswet levert gemeenten en ROC's problemen op Bouw skihal kan gewoon doorgaan schouwen 4iip bij Raad voor de Verkeersveiligheid gezocht in strijd tegen kitebuggy's CC Uitverkoop LU van topmerken x O O) 1 1 LU mÊmmi J.HAAJISTEDE jaotkers in Westen- 0 zijn niet van plan kitebuggj 's te laten ;:ir. Zij hebben zich in- jj|0ideBaadvoordeVer- !I jiligheid gericht met het j om steun bij hun po- Btremc sportbeoefening jlonluurstrand te weren. ,ers opgelucht vrijspraak ir rechtbank ivtor Dooms |[LBURG - Hadden een „jj inwoner van Hoek en [.jarige man uit Eindho- iverboden gebied gejaagd aten? u ruwt gisteren in Middel- 'i:, ld Openbaar Ministerie s jagers, maar na twee zekerheid over de afloop srafzaak sprak de econo- jpolitierechter R. Lame- üierlossende woord: vrij- |a De verdachten waren ba gr opgelucht. „Ik heb er i] an kunnen slapen", zei de ^Vlaming. annen maakten vorig jaar sri in de omgeving van UI fine deel uit van een jagers. Zij zouden op de aineen verboden gebied Btgklachten: W231231 fandag t/m vrijdag ge lede openingstijden; niagstot 12.00 uur DACTIE SOUI/VEN-DUIVELAND ^ZIERIKZEE m-454647 :3111-454657 sIModde (chef) (leemans 'ankow iSoesman Slanting (Boogert (sport) "^LE REDACTIE tospark 28 JS31 lAAGOES "113)315500 ®web@pzc.nl Woordvoerster M. de Mooij na mens een groep trouwe strandbe- zoekers kreeg tijdens de zitting van de rechtbank in Middelburg deze week niet de kans haar zeg je te doen. „Ik betreur dat natuurlijk, maar kan er wel begrip voor opbren gen", zegt de Mooij. Ze snapt wel dat haar pleidooi niet paste in de juridische procedure tij dens deze zitting. Anderzijds is zij er niet de vrouw naar lijdzaam af te wach ten of er uiteindelijk nog een rus tig plekje voor naturisten op het stand van Westenschouwen zal o ver bh j ven. Zij voert al geruime tijd strijd met de gemeente Schouwen-Dui- veland sinds die in 2005 het strandgedeelte tussen Verklik kerpad en Watergat-pad heeft aangemerkt als zogeheten ge doogzone voor extreme sporten. „Dat past absoluut niet binnen de bestemming natuurstrand", vinden de rustzoekers en zij wor den daarin gesteund door de Na tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland. Toen de gemeente de strandzo nes vaststelde, had de kitebug- gysport volgens De Mooij nog niet zo veel om het lijf; „Enkele jongetjes op het strand met een vliegertje en een klein karretje." Zij stelt vast dat dit sinds enke le jaren flink is veranderd. Zij heeft een lange klachtenlijst: „Op het strand bij het Duinhoe vepad zijn snelheden van 73 en 78 kilometer per uur gemeten. De buggy's hebben geen rem men en ze kunnen maar beperkt bestuurd worden. Bij wisselen de wind klappen de vliegers soms plotseling op het strand. Zij rijden over het hele strand, ook vlak langs de waterkant." Gevaarlijk Volgens De Mooij levert dit vaak zeer gevaarlijke situaties op. Voor haar is dat reden ge noeg contact op te nemen met de Raad voor de Verkeersveilig heid. Haar eerste indruk is dat ze vanuit die hoek steun kan ver wachten bij de pogingen het na tuurstrand veiliger te maken. In afwachting van de uitspraak van de rechter maakt de Buggy Club Holland (BCH) op dit mo ment weinig gebruik van de lo catie in Westenschouwen. „We zitten voorlopig veel meer aan de Brouwersdam en aan het Na tuurstrand in Ouddorp", laat voorzitter J. Grimminck weten. Overigens krijgen de kitebug- gyers ook in de naburige ge meente inmiddels tegenstand. Twee strandliefhebsters, H. Jol- dersma en J. Tanis klaagden de ze week hun nood in de gemeen teraadsvergadering van Goe dereede over het feit dat het col lege van B en W toestemming heeft verleend voor kitebuggy- wedstrijden. Hun bezwaren zijn vergelijkbaar met de klachten van de strandbezoekers in Wes tenschouwen, Het college in Goedereede laat weten in principe bereid te zijn de gedoogzone enigszins te ver leggen en beziet de mogelijkhe den een betere afscheiding met palen aan te brengen tussen de verschillende strandgedeelten. De fracties daar buigen zich in de raadscommissie van donder dag 15 februari nog eens over dit probleem. verbalisanten waren :als getuige opgeroepen, hu verklaringen sloten altoos op elkaar aan. Die se trok de politierechter. sLameijer stond het vast was geschoten, fazanten pgevlogen en dat men was gegaan naar een idioten fazant. De poli tie- son echter niet vaststel de verdachten hiervoor roordelijk waren ge erechter hield het op aling en ontsloeg hen van rechtsvervolging. iter mild r gemeente LBURG - De economi- iij> litierechter toonde giste- Middelburg begrip voor reep van de gemeente •Beveland. De gemeente zich vorig jaar op 1 juni - senkerke gedwongen om ie) mntreinigde) grondwater pompen om te voorko- een bungalowpark on- i(j; ter zou lopen. itierechter vond de ge- wel schuldig maar legde a rai op. Officier van justi- Soopman eiste 500 euro de gemeente geen "had genomen en zonder zing het water had laten upen. itierechter vond dat er was geweest van een noodtoestand en hield Kening mee. De meeste molens op Schouwen-Duiveland, zoals De Haas in Zierikzee, verkeren in goede staat. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De molens op Schouwen-Duiveland - twaalf in getal - staan er redelijk tot goed bij. En dat is maar goed ook volgens bestuurslid D. Haak van Vereniging de Zeeuwse Mo len, want zo eenvoudig is het anno 2007 niet meer om het geld voor grote of klei nere restauraties bij elkaar te krijgen. Landelijk is er, zo is recentelijk becij ferd, 40 miljoen euro nodig voor behoud en onderhoud van molens. Hoeveel van dat bedrag precies voor de Schou- wen-Duivelandse molens nodig is, weet Haak niet. Maar het gaat om een alles zins redelijk bedrag, schat hij4in. „We mogen niet klagen. Het is weieens erger geweest met de molens op het eiland. De meeste staan er goed bij. Alleen De Haan in Brouwershaven zou aangepakt moeten worden. Het kruiwerk is slecht. Het zou echt niet verantwoord zijn met die molen te draaien." Met het van kracht worden van het Besluit Rijkssub sidiëring Instandhouding Monumenten (Brim) wordt het vooral lastig om voor de middelgrote karweien aan een molen subsidie te krijgen. „Volgens de Brim heeft een moleneigenaar recht op 50.000 euro subsidie, uitgesmeerd over zes jaar. Voor gewoon onderhoud is dat voldoende, maar moet er meer gebeuren dan kom je eraan te kort. De Kan jer-subsidieregeling is alleen voor zeer ingrijpende restauraties en wat je nu ziet is dat er een gat zit tussen de Brim en de Kanjer-regeling en dat is lastig." Aeolus Vooralsnog zijn de gevolgen van dat 'gat' voor Schouwen-Duiveland be perkt. Molen Aeolus (vernoemd naar de God van de Wind) in Dreischor is enke le jaren geleden compleet gerestaureerd en hetzelfde geldt voor De Korenbloem in Zonnemaire. Ooit was deze wieken- drager op sterven na dood, maar het mo nument staat er nu weer in volle glorie Mj- Molen De Haas in Zierikzee is in 2005 nog stevig onder handen genomen. De ze uit 1727 daterende wi ekendrager werd voorzien van een aantal nieuwe balkkoppen. De oude waren door vocht- inwerking en vraatzucht van de gevrees de bonte knaagkever weggerot. De (naamloze) molen van Nieuwerkerk kreeg in 2004 een anti-vochtcoating op het molenlichaam en ook aan de naam loze molen in Oosterland is het nodige werk verricht. Hetzelfde geldt voor de - door veel passerende toeristen gefoto grafeerde of gefilmde - molen van Mo- riaanshoofd. Een broodnodige restaura tie want ter wille van de veiligheid wa ren de wieken al gedemonteerd en foto Dirk-Jan Gjeltema stond de molen er 'bloot' bij totdat de gerestaureerde wieken weer werden ge monteerd. De rietbedekking van de mo lenromp werd eveneens vernieuwd. An no 2007 staat De Zwaan weer te schitte ren in de winterzon. Molen De Graan halm in Burgh-Haamstede werd vorig jaar voorzien van een nieuwe roede en het is de bedoeling dat binnen enkele ja ren ook de andere vervangen wordt. Voegwerk Zeven van de twaalf molens op Schou wen-Duiveland zijn eigendom van de gemeente Schouwen-Duiveland en die heeft er de laatste jaren behoorlijk veel werk en vooral geld in gestoken. Het re sultaat is, stelt S. van Rienderhoff van de afdeling openbare werken, dat de ge meente bijna is aangeland op het punt dat voorlopig volstaan kan worden met regulier onderhoud. „Het enige grotere karwei wat nog op de rol staat is het voegwerk in het molenlichaam van De Hoop in Zierikzee. Maar we wachten eerst even beter weer af. Lichten uit in Terneuzen TERNEUZEN - In alle gemeentelijke gebouwen in de ge meente Terneuzen moet op donderdag 1 februari van 19.55 tot 20.00 uur het licht worden gedoofd. Daarvoor pleit raadslid Peter Clijsen in schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders. Op 2 februari verschijnt het rapport van de Verenigde Naties over klimaatverande ring. Om aandacht te trekken voor de klimaatcrisis vindt donderdag een internationale actie plaats waarbij wordt stilgestaan bij de noodzaak van energiebesparing. „We willen zo veel mogelijk lampen uitdoen", zegt Peter Clij sen. „Een simpele en 'zichtbare' actie die niets kost (inte gendeel) maar wel aandacht vraagt voor de maatregelen die nodig zijn in de strijd tegen de klimaatcrisis. Het tij moet gekeerd worden." Clijsen vraagt B en W de lichten in en buiten de gemeentelijke gebouwen te doven en aan de gemeente verbonden instellingen aan te sporen om het zelfde te doen. „En we hopen natuurlijk dat ook zoveel mogelijk inwoners meedoen", zegt Clijsen. Voorwaardelijke straf opslag afval MIDDELBURG - De economische politierechter J. Hop mans heeft gisteren Kole Holding BV uit Kapelle voor een milieuovertreding veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 2.000 euro. Westland Steenwol Services BV uit Bergschenhoek en Tank-Metal Constructiebedrijf uit Haarsteeg kregen ook de voorwaardelijke boete van 2.000 euro opgelegd. Kole en het bedrijf uit Bergschenhoek wil den in 2005 een recyclingtest met zogeheten loodfolie doen. De transporteur uit Haarsteeg leverde 2 februari een container met zes ton aan rollen loodfolie en buizen af bij het bedrijf in Kapelle, dat geen vergunning voor de opslag had. Het afval was volgens de politierechter niet gevaarlijk, maar hij vond wel dat de bedrijven te gemak kelijk waren omgesprongen met de regelgeving. Nieuwe steigers in Vlissingse haven VLISSINGEN - De Michiel de Ruyterhaven in Vlissingen krijgt nieuwe steigers, die helemaal rondom de haven ko men te liggen. Watersporters draaien dan makkelijker de binnenstad van Vlissingen in. Eenmaal door de sluizen moeten schippers direct rechtsaf slaan. Met iets te veel snelheid en drukte in de haven kan dat leiden tot paniek, met een botsing tot gevolg. Dat is nog nooit gebeurd, zegt havenmeester G. Blankenburgh opgelucht. „Maar die situatie moeten we voor zijn." Meer ruimte is de remedie. Dan kan de haven ook nog gro tere boten ontvangen. „Nu moeten we boten van meer dan vijftien meter doorsturen. Iets wat we liever niet doen, maar onze haven leent zich er niet voor. De steiger ligt immers in het midden. Dat gaan we veranderen." Aanrijding in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Op de Middenweg N59 in Nieuwer kerk vond gistermorgen een aanrijding plaats tussen een tractor en een personenauto. De 19-jarige bestuurder van de tractor uit Burgh-Haamstede reed over de parallelweg van de N59 komende uit de richting van Bruinisse en gaande in de richting van Zierikzee. Op de kruising met de Middenweg verleende hij geen voorrang aan een 47-jarige bestuurder van de auto uit de gemeente Schouwen-Duiveland. Er was alleen materiële schade. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De verplichte inburgeringscursussen voor al lochtonen dreigen tussen wal en schip te vallen. De gemeenten die sinds 1 januari deze cursus sen door marktpartijen moeten laten organsiseren, zijn in Zee land nog niet in staat geweest om hun zaken op tijd te regelen. De gemeenten hadden in novem ber richting de minister van Vreemdelingenzaken (toen nog Rita Verdonk) te kennen gege ven de omstreden Inburgerings wet niet te kunnen uitvoeren. Op grond van die wet worden ge meenten verplicht zelf inburge- ringscurussen te regelen voor nieuw- en oudkomers. De ge meenten dienen daarvoor regu liere onderwijsinstituten en com mercieel opererende cursusleve ranciers aan te schrijven in het kader van een openbare aanbe steding. De kans is groot dat door het vermarkten van deze vorm van onderricht de Regionale Oplei dingencentra in Zeeland dit jaar tonnen aan inkomsten zien weg vallen, omdat marktpartijen de inburgeringscursussen voor hun rekening zullen gaan nemen. In Zeeland is vooralsnog tussen de gemeenten en de ROC's nog geen overleg gevoerd over de problemen. Wel hebben de ROC's besloten de nu nog lopen de cursussen voorlopig te conti nueren ook al staan daar geen rijksmiddelen tegenover. Voorzitter A. Huijsmans van het College van Bestuur van het ROC Westerschelde vindt het vermarkten van de inburgerings cursussen een slechte zaak. „Ik vraag me af of dit soort verplich te zaken blootgesteld moet wor den aan marktwerking. Ik vind dat je dan als overheid niet sterk bezig bent. Allereerst is het nog maar de vraag of com- merciële bureaus aan de normen voor de inburgeringscurussen kunnen voldoen. Ten tweede ont trekt het kabinet door deze in greep landelijk zo'n 100 miljoen euro aan de ROC's en andere in stituten die dit type cursus heb ben opgetuigd. Wij schieten er op jaarbasis zo'n 400.000 euro bij in en daar staat niets tegen over." De gemeenten in Zeeland hebben tot op heden nog geen ge legenheid gezien om een offerte- procedure voor de inburgerings cursussen uit te schrijven. (Advertentie) MaxMara Nu met korting Bonneterie Nu met korting Bogner Nu met korting Escada Nu met korting Armani Jeans Nu met korting Van Laack Nu met korting Lammycoats Nu met korting Burberry Nu met korting Gunex Nu met korting Brunello Cucinelli Nu met korting Tassen Nu met korting Cashmere pulls Nu met korting Moschino Nu met korting Citizens of Humanity Nu met korting Grote Markt 11-13 Goes r - tel. 01 13 227607- door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft er geen proble men mee dat European Leisure Development begonnen is met de bouw van het leisure cen trum, terwijl er nog volop dis cussie is over de invulling. Wethouder Frank van Hulle zei dat tijdens de raadsvergadering, naar aanleiding van vragen door- Kees van Burg (SGP). De ge meente heeft een bouwvergun ning afgegeven, maai' nu blijkt dat de projectontwikkelaar van de oorspronkelijke invulling wil afwijken. Daarvoor is een nieu we bouwvergunning en een nieu we verklaring van geen bezwaar van de provincie nodig. „Door al te gaan bouwen neemt de onder nemer een risico", zei Van Hulle. „Op dit moment kijken we puur of de constructie voldoet aan al le veiligheidsvoorwaarden. Als zou blijken dat de bouw afwijkt van de verleende bouwvergun ning, dan zullen we als gemeen te ingrijpen." De raad besloot donderdag een bezwaarschrift van buurtbewoner P. Dieleman tegen de bouw ongegrond te ver klaren. Betrokkene maakte be zwaar omdat de skihal zijn uit zicht weg neemt. Bovendien is hij bang voor schade als gevolg van de bouwwerkzaamheden. Tenslotte vreest hij voor slapelo ze nachten vanwege geluidsover last en uitlaatgassen. Dieleman krijgt een nieuwe karis, want als de invulling van het leisurecen- trum wordt gewijzigd is een nieuwe procedure nodig. FINALE Een zeer fraaie zitcombinatie ontworpen door Hans Daalder. De bank Smeggs kenmerkt zich door een puur ontwerp en goed zitcomfort. Nu als spectacu laire aanbieding: 2-zits bank (200ctn) en 2 fauteuils in een mooie lederkwaliteit. (Advertentie) www.pot-axel.nl IASS 6I0RGETTI FLEXF0RM AUPING JENSEN DE 5EDE LE0LUX ROLF 8ENZ HÜISIA MOLTEN! 6 C INTERLÖBKE CQR VlTRA CtASSICON MQROSO CAPPEIUN! ARC0 JC-RI TEMPUR POtilfORM PRESGïïl) FRAU EDRA FLOS MONTIS UNTEL00 ARIIF0RT GELDERLAND PASTOE FRITZ HANSEN VERARD0 P0LTR0NA ARTEMIDE METAFQRM PULLMAN SWlSSflEX 5VE0EX M0I.INARI SiEMATIC GepadeSmeggs setprijs van €4050,- OPRUIMING BU POT Meet den 250 toonzaal modellen ran alle toonaangevende design- er> mëübêlnierketi in januari te: 70% afgeprijsd. Bezoek onze Somatic keukenstudio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67