)ruk jaar voor dierenambulance Laatste kunstenaars in caravan Westenschouwen krijgt nieuwe houten strandtrap Lintje voor agrarisch bestuurder J. Gaanderse zaterdag 3 februari 2007 Gratis toegang Attractiepark Neeltje Jans jmncieel blijft het lastig de eindjes aan elkaar te knopen 21 f 'Nieuwe natuur remt de economische groei. Gebruik die ruimte liever voor iets k dat geld oplevert.' 4460 AA Goes ovie-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; 'landeren: 0113-315570; «aal- 020-4562500. Ju: 0800-0231231 (dag27 januari 2007 gleeman s y ^SCHOUWEN - De >ang bij de Rotonde in houwen wordt nog pascn voorzien van een houten trap aan de Sffffiajde. Het karwei kost avangen van de trap is, pjecfleider C. Pauwe van :ïLinte Schouwen-Duive- waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland land, zeker niet voor z'n tijd. Hij schat de leeftijd van de trap op zo'n dertig jaar en voegt daar aan toe dat de trap het flink voor de kiezen heeft gehad in die periode. Stormen lieten hun sporen na. „Wanneer het was, weet ik niet meer precies, de ja ren 70 of 80, maar bij een zware storm is ooit zo veel zand wegge slagen dat de trap compleet on dermijnd was. Hij zweefde ge woon gedeeltelijk boven het duin. Toen hebben we flink zand moeten aanvullen." Na die storm werden, voor extra zekerheid, de funderingspalen verlengd en zo zijn in de loop der jaren wel vaker delen ver vangen of gerepareerd. Nu is de tijd rijp voor volledige vervanging van de strandtrap. Deze blijft in grote lijnen het zelfde, met dien verstande dat nu gekozen is voor een gedeelde trap. Dat stelt de gemeente in staat reparaties uit te voeren zonder overmatige hinder voor de recreant. „Als aan de ene trap gewerkt wordt, blijft de an dere toegankelijk, legt Pauwe uit. Voor wat betreft het materi aal is wederom gekozen voor hardhout. De trap wordt tevo ren gefabriceerd en op het mo ment dat alle onderdelen gereed zijn, is het een kwestie van naar de juiste plaats transporteren en daar de trap in elkaar zetten. Pauwe schat dat het verwijde ren van de oude trap en het plaatsen van de nieuwe bij el kaar anderhalve week duurt. De trap aan de landzijde - een betonnen exemplaar - stamt uit 2001 en is nog niet aan vervan ging toe. Enkele jaren geleden geleden werd de duinovergang bij de Laone in Renesse wel voorzien van een nieuwe duin- trap. Daar werd de houten trap aan de landzijde vervangen door een betonnen trap. iq telita Lanting - Stichting dieren- Schouwen-Duiveland druk jaar achter de [i dierenambulance is het pen jaar rond de 1000 I itertikt. »ui litetopmaand was augus- meer dan 130 meidin ar ook in mei, juni en aer, met bijna 100 mel- :permaand, was het flink i voor de drijvende L. Storm, J. Honig en rsilhgers. „We rukken al- op basis van een mel- Advertentie) lekei aan scrimi natie? iW, gewoon jwschool! icswalcheren.nl zeeuwse almanak Baskets door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Agrarisch bestuurder J. Gaanderse uit Scharendijke is gisteren be noemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau uit waardering voor zijn langdurige inzet voor Agrarisch Schouwen-Duive land (ASD). Hij kreeg de ver sierselen opgespeld in dorps huis De Putmeet in Scharendij ke. Gaanderse behartigt zowel lo kaal als regionaal de belangen van veel agrariërs op Schou wen-Duiveland. Plij werpt zich vooral op om de agrarische sec tor onder de aandacht van een breed publiek te brengen. Zijn kennis en betrokkenheid daar bij zijn gestoeld op eigen erva ring als zelfstandig onderne mer binnen deze sector. Gaan derse was 35 jaar bestuurslid voor ASD. Daarnaast was hij lid van de PR-commissie. Ook na zijn terugtreding is hij ac tief gebleven onder meer met het organiseren van fietstoch ten door het kenmerkende agrarisch landschap van Schouwen-Duiveland. Tussen 1980 en 1995 maakte Gaander se deel uit van de Zeeuwse landbouworganisatie ZLTO. Daarnaast was hij nog dertig jaar voorzitter en jurylid van de regionale ploegcommissie. Naast zijn betrokkenheid bij de boerensector heeft hij zich ingezet voor de Protestantse gemeente Scharendijke en voor de Rabobank. Van 1972 tot 1985 was hij presi dent-kerkvoogd en jeugdouder- ling. Sinds drie jaar is hij lid van de zendingscommissie van de kerk. In 2004 vertrok hij naar Ghana om als zendeling te werken. Voor de Rabobank was hij tussen 1983 en 2001 lid van de raad van toezicht. Tjonge jonge, wat verzinnen ze tegenwoordig toch een gek ke beleidstermen bij de ge meente Hulst! Hanging bas kets... wat is dat nou weer!", foeterde de verslaggever te gen zijn collega, nadat hij een ambtelijk stuk had doorgeno men. Die snapte er ook al niets van en dus volgde er een mailtje naar het stadhuis. Nog geen minuut later kwam er ant woord. „Jullie hebben zeker geen groene vingersHanging baskets zijn bloembakken, waarmee we de binnenstad verfraaien. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes in het kader van de Provinciale open dag 'Economie en Water'. Toegang tussen 12.00 en 16.00 uur Gratis koken met Cas Spijkers, vissen op de Oosterschelde, meevaren op een mosselkotter, zelf windkracht 12 ervaren, en nog veel meer... Kijk voor het volledige programma op: www.zeeland.nl/verkiezingen VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN ZEELAND 7 MAART (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) ZIERIKZEE - Het lokale station Radio Schouwen-Duive land begint vrijdag 2 februari weer met het programma Radio Truckstop. Het programma, volgens de formule van de vroegere piratenzenders, is enkele maanden niet uitgezonden. Programmamaker Martin Ramondt had het te druk met studie en werk en zijn vervanger vond het niet leuk om te presenteren. Maar Ramondt heeft weer tijd en dus gaan de uitzendingen weer beginnen. Radio Truckstop is elke vrijdagmiddag van 17.00 tot 18.00 uur te beluisteren. Man rijdt in op parkeercontroleur TERNEUZEN - Een 25-jarige Fransman is gisterochtend aangehouden nadat hij in Temeuzen op een parkeercon troleur was ingereden. Door weg te springen wist de 52-ja- rige controleur het vege lijf te redden. Het incident vond plaats op een terrein aan de Westkolkstraat waar cle Fransman fout geparkeerd stond. Toen de parkeercontro leur hem hiervoor wilde bekeuren, reed de Fransman weg, keerde en reed vervolgens op de controleur in. De 25-jarige man is in verzekering gesteld. Vermoedelijke insluiper opgepakt GOES - Een 20-jarige Amsterdammer, oorspronkelijk af komstig uit Zeeland, is aangehouden op verdenking van twee insluipingen, één in een woning aan de Blokjesplaat in het Goese Meer en één in een huis aan het Noordeinde in Kloetinge. De insluiping in de woning in het Goese Meer vond op zaterdag 23 december plaats. De politie heeft indertijd nog een helikopter ingezet om de verdach te te vinden. Het vermoeden bestaat dat dezelfde man be trokken is geweest bij een insluiping in een huis net bui ten Kloetinge. Dit incident deed zich 13 januari voor. De Amsterdammer is begin deze week al aangehouden. De politie heeft pas vandaag zijn arrestatie bekendgemaakt. De verdachte is voorgeleid aan de rechtercommissaris. Hulst bouwt aan winkelcentrum HULST - De gemeente Hulst begint nog dit jaar met de realisering van het plan voor de vorming van een winkel centrum. Dit centrum loopt vanaf de meubelboulevard van Moires Wonen tot in de binnenstad van Hulst. Het is de bedoeling dat het centrum ingevuld wordt door verplaatsing van al gevestigde winkels. *|r inwoners 'ilppen in heologieclub fonvan den Nouweland KZEE - Vier inwoners ihouwen-Duiveland heb- latsgenomen in de klank- loep, die richting gaat ge in het het gemeentelijk ar- isiebeleid. :?p heeft zich tijdens de bijeenkomst afgelopen gestort op de verwach- nrten. Dat zijn kaarten 0 de gemeente heeft aan- a waar archeologische lm zijn te verwachten, reacties van de groep iwe op of hun kennis van M op de kaart afwijkt tSgeen wij over die plek i-Het is ook mogelijk dat 1 nieuwe informatie ko- Rarmee wij de verwach- hrt kunnen aanvullen", l Verduijn, die de groep hjk begeleidt. >s de vier, in archeologie fêseerde inwoners, ma- «4 de provinciaal archeo- de gemeentearchivaris it van de groep. De klank- pep toetst en adviseert, het opzetten van het ar- [giebeleid is uitbesteed s bureau Past2present. hnnen voor een plaatselijk dogiebeleid zijn ontstaan tyate, de affaire in 2003 ij de kosten voor archeolo- roderzoek aan de Korte praat in Zierikzee onge- konden oplopen tot zes lfT,:ï leidde destijds tot een Jïse crisis. De archeologi- Jpekenis van de - dure - ^•or^e Nobelst- overigens nog niet be- Het gemeentebestuur 'Mg steeds op het eindrap en bedrijf Archomedia, ^vondsten onderzoekt. Marieke Küttschreutter en Eefje Bouwkamp (r) kunnen het goed uithouden in de caravan dankzij warme chocolademelk en een gaskachel. foto Marijke Folkertsma Koude voeten maar grote ervaringen in Zonnemaire door Esme Soesman ZONNEMAIRE - De voeten koud. De voorzieningen primi tief. Marieke Küttschreutter uit Rotterdam en Eefje Bouwkamp uit Arnhem hoor je niet klagen. Als deelnemers aan het kunst project Artist-in-Caravan bivak keren ze deze week in een cara van (formaatje klein) op Zonne- mairs boerenterrein. En voelen zich grote ervaringen rijker. Voeten worden om beurten aan de gasgestookte vloerverwar ming gewarmd. De geur van ver schroeid haar en wanne chocola demelk vult de kleine ruimte. Ze hebben erger meegemaakt, toen ze - als huisgenoten in Arn hem - een weekje Franse bergen deden in een tent. Petflessen ge vuld met warm water deden dienst als kruik. In de caravan is het daarbij vergeleken, dank zij kachel en meegebrachte de kens, goed toeven. Een binnen- temperatuur van 28 graden, meldden de meiden dinsdag in het weerlogboek. Buiten vriest het, maar hoe hard is onbekend. De buitenthermometer heeft het loodje gelegd. Het ding is dan ook al een jaar geleden in ge bruik genomen. Marieke en Eefje zijn hekken sluiters in een samenwerkings project van de kunstenaarsini tiatieven Sanders Geluk uit Rot terdam en KipVis uit Middel burg. Een jaar lang hebben elke maand andere kunstenaars, al leen of als duo, een weekje in de Zonnemairse caravan doorge bracht. De creatieve uiting van hun ervaringen wordt deze zo mer, parallel aan de kunstzinni ge route Giro de Pic-Nic, tijdens een tweedaagse slotmanifestatie aan het publiek gepresenteerd. Aan de vooravond van hun ver trek hebben Marieke (theaterma ker en scenograaf) en Eefje (beel dend kunstenaar) nog geen uit gesproken idee hoe zij hun bele ving gaan manifesteren. „We spelen. Het is fijn om bezig te zijn zonder meteen een ant woord te hebben op vragen die je stelt", zegt Eefje. „Dadelijk maken we onderdeel uit van een totaal. Ook dat maakt dat je nu nog geen eindkeuzes wilt ma ken", licht Marieke de waarde van een flexibele instelling toe. Niet dat er geen druk op de ke tel zit. Caravanbewoners wor den geacht het omringende Zon nemairse land in hun beleving te betrekken. Klimaat Daarnaast is er bijzondere aan dacht voor het thema klimaat. Doordat alle deelnemers een weerdagboek bijhouden en een bijdrage leveren aan de op het weitje aangelegde moestuin komt sowieso de gang van de sei zoenen aan bod. Nog eens ver sterkt door het werk van video maker Conny Beneden uit Rot terdam, die elk bezoek gefilmd heeft. Alleen al die caravan, wijst zij op het groen uitgesla gen gevaarte dat op het terrein vap creatieve boer Jaap Verse- put is weggezet. Bij de aftrap van Artist-in-Caravan oogde het onderkomen, vertelt zij, nog keurig witjes. De laatste bewo ners malen er niet om. Ze genie ten met volle teugen van wat het platteland ze te bieden heeft. Beiden kwamen met een plan naar Zonnemaire toe. Eefje had het idee minutieus de haar om ringende omgeving fotografisch vast te leggen. Uiteindelijk stort te ze zich op het registreren van af één vast punt. De subtiele be weging die zij, onder meer dank zij licht- en schaduwwerking, in het landschap waarnam - raak te haar meer. „Het is wel ken merkend voor dit landschap. Een bepaalde traagheid. Maar neem je de tijd om goed te kij ken dan zie je dat toch alles be weegt." Marieke focuste zich op de kwetsbaarheid van het mense lijk lichaam in een functionele ruimte. Hoe laat je je als mens leiden door alles wat doelbe wust (straten, verkeersborden et cetera) is ingericht? Het alle daagse leven dat zij in Zonne maire waarnam, inspireerde haar tot het nabootsen van een handeling als het ophangen van wasgoed aan een wasmolen. „Ac ties die iedereen dagelijks doet, maar hier gebeurt het veel meer buiten. Dat vind ik spannend. In een dorp ziet het er op de één of andere manier ook anders uit. Tijdlozer, maar dat komt ook door zo'n wasmolen." Eefje, onder de indruk: „Of van die ho ge groene rubberen laarzen." Het met een missie ergens neer- geplant worden, maakt hoe dan ook dat beide kunstenaars alles in hun omgeving heel bewust hebben beleefd. Zonnemaire een weekje omarmen, kostte wei nig moeite. „We waren meteen gecharmeerd. Het is een mooi ge markeerd plekje." Zo mooi, dat er zelfs over de gang door de kou richting primitief toilet geen kwaad woord wordt ge- Radio Truckstop weer in de lucht De natuur is het grootste economisch goed van Zeeland. Ga daar zorgvuldig mee om.' ding", zegt Storm. „Je kunt moeilijk het eiland afspeuren op zoek of er wat aan de hand is." Opmerkelijk is dat verre weg de meeste meldingen van uit Zierikzee komen (228), maar ook Renesse, Burgh-Haamstede en Bruinisse scoren hoog. Voor al dieren met vleugels komen vaak in nood, blijkt uit de cij fers. „Ik heb een keer een kerk uil opgehaald en ik heb laatst nog een sperwer weggebracht. Maar er zitten ook pimpelme zen bij, kippen en na een storm hebben we altijd weer een aan tal olievogels. Dat zijn meestal zeekoeten die dan op het strand terechtkomen. Wat verder op valt is het grote aantal meeu wen met half afgescheurde vleu gels. Die vogels zijn niet meer te redden en die brengen we dan naar dokter Buth (dierenarts, red.) en die geeft ze een spuit je." De dierenambulance rukt ook regelmatig uit voor honden en katten en het afgelopen jaar is zeventien keer de motor gestart voor een ree. „Dat zijn aangere den reeën. De meeste op de Rampweg bij Renesse. Dat is echt een rampweg, daar wordt zo veel doodgereden." Van de 17 reeën hebben vijf het gered, de rest is afgemaakt. „We zijn ook twee keer uitge rukt voor een damhert. Een had een boomstam in z'n gewei en de ander had een touw om zijn nek. Die hebben we overigens niet kunnen vangen." Financieel gezien blijft het tob ben met de dierenvrienden. „We krijgen geen subsidie. We zijn afhankelijk van giften en dona ties en we verdienen een beetje bij met onze chip-service en de honden-uitlaatservice. Maar het blijft krap. Geld is niet het enige probleem. Als we zo blij ven groeien als nu moeten we echt meer vrijwilligers hebben anders redden we het niet." Platini nieuwe voorzitter Uefa Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. <W]yy' Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. hel alfabel van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65