verzet tegen de WCT Met een cadeau in de hand verkoop je het best 17 Statenleden willen inzicht in WCT-dossier j ilieu- en bewonersgroepen vrezen grotere overlast spoor- en wegverkeer Kleine kans op ziekte van Lyme door tekenbeet in Zeeland lerdief en r krijgen kstraf Provincie wil meer tijd voor onderzoek naar getij dennatuur '.V4 I I zaterdag 27 januari 2007 COR DE JONGE [Qaudia_Sondervan ptLBURG - Een provincia le naar de ware haal- Jjd van de Westerschelde ,l0r Terminal komt er Daar krijgt GroenLinks •rderhcid voor in Pro- ik Staten. L Statenleden willen wel informatie om weer - -- het venvan-en- de WCT-dossier. En ze willen de openbare en vertrouwelijke no tulen van het dagelijks bestuur van de provincie. Die notulen moeten de Statenleden vertellen of het college van Gedeputeerde Staten voldoende heeft gedaan om de breuk met het Havenbe drijf Rotterdam te voorkomen. L. Harpe van GroenLinks be loofde gisteren, tijdens de com missie sociale en bestuurlijke za ken, met een aangepast voorstel te komen. Alleen D66 en de SP steunden zijn wens voor een en quête. De overige partijen beoordeel den dat als een te zwaar middel, te duur en bovendien te beladen met politieke motieven, zo kort voor de verkiezingen. Maar de behoefte aan overzicht op het vijftienjarig WCT-dossier en vooral aan objectieve informa tie is groot bij de Statenleden, zo bleek. „De adviseurs van Gedeputeer de Staten zijn niet meer neu traal. Het Centraal Planbureau toont dat het gewoon mis was over de waarde van de WCT", betoogde Harpe gisteren. Een onderzoek door de Rekenkamer, een alternatief dat GL heeft overwogen, zou te lang tijd ne men, meldde hij. Een 'soort second opinion' is ge wenst, bevestigde W. Kolijn (SGP). F, Babijn vroeg namens het CDA om 'alle achterliggen de stukken' en de notulen van GS te leveren binnen twee we ken. T. Luijendijk (PvdA) had geen trek in nog meer stapels papier over de WCT. Zij vroeg om een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen en essentiële uit spraken rond de WCT. fïk' gnus Antonisse [êLBURG - West-Brabant- p. en bevvonersgroepe- 15 jiekcnen protest aan te at njieg van de Westerschel- r;* uiainer Terminal. Ze vre- 51i wie overlast via spoor en inde onderzoeken is daar rekening mee gehouden. 0 ra rijende Brabantse inspre ken hun bezwaren giste- :cevergadering van de Sta- j missies Ruimte en Ecolo- 3 later. Het was de eerste a g| ze in het langslepende kbat zo nadrukkelijk van eenhoren. De insprekers li i igop dat het containerver- ertrein en vrachtauto niet liï njde Zeeuwse grens. „We ade nadelige effecten van iüllen extra treinen per a de tweeduizend extra sgens per dag moelijk aai", beklaagde B. irai milieuvereniging Be- iich. „Wat zijn de gevol- iê flessenhals bij Woens- 22 averderop in Brabant." Tilsen van milieuvereni- lï groene Koepel in Breda «ij adat er rond de stad al l- iroblemen zijn met fijn jeeland moet de proble- G) a over de grens kiepe- i van der Pols van bewo- i e!ó Bredasestraat Ber- 51 Zoom: „De achterland- a ai worden afgewenteld 2i zwoners van West-Bra- jr J. van Rijen van de 5 Ee Milieufederatie ver- Ei onderzoek naar de afvoer van de container- iiiiet alleen voor de ca paciteit van weg en spoor, ook op het gebied van natuur en mi lieu, leefbaarheid, veiligheid en energiebesparing. Van F. van Nieulande van vere niging Redt de Kaloot en direc teur M. van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie kwa men de bekende afwijzingen van de WCT. Er zijn wel dege lijk onherstelbare gevolgen voor de natuur, stelde Van Nieulan de. Dat de duintjes op de Kaloot in stand blijven, noemde hij een fabeltje. Ook wees hij op het ver nietigen van ten minste zes mil joen wadpieren. Van Mierlo gaf aan dat adviezen aantonen dat het bedrijfsecono misch risico van de WCT fors is. Hij voorspelde dat de terminal geen economische drager, maar een economische bloeder wordt. Als het tegenzit, kan de provin cie voor de tekorten opdraaien. Van Mierlo vond het de hoogste tijd de WCT in het archief te dumpen. Omgevingsplan De commissies spraken over een voorstel van het dagelijks pro vinciebestuur om het Omge vingsplan Zeeland te verande ren, zodat aanleg van de WCT. met een verkleinde kade, alsnog mogelijk wordt. De woordvoer ders legden de uitkomsten van de onderzoeken uit naar gelang ze voor of tegen een containerka de zijn. GroenLinks, Christenunie en SP zijn tegen. De PvdA is ver deeld, het. CDA houdt een keus nog voor zich (maar zal wel voor stemmen). De WD, SGP en PvZ zijn voor een WCT-herkansing. In de statenvergadering van 16 februari valt de beslissing over aanpassing van het Omgevings plan. Plet is de zoveelste tussen stap. Pas ruim na de verkiezin gen van 7 maart wordt de knoop definitief doorgehakt: wel of geen WCT. Voor de laatste keer kan Aarnoud Meijers tijdschriften uitdelen aan zijn legertje bezorgers. De bladen worden voortaan per post verzonden. foto Lex de Meester door Selma Osman OOST-SOUBIJRG - Het is stil in huize Meijers. Te stil, naar de zin van Soubur ger Aarnoud Meijers. Zijn legertje van 55 jongens en meisjes bezorgt vandaag voor de allerlaatste keer de Libelle, Margriet, Donald Duck en allerlei andere week- en maandbladen. Daarna valt het doek voor de laatste Media Expresse-bladenman in Zeeland. Uitgeverij Sanoma heft de Media Expres se op. Het contract van de regionale dis tributeurs wordt niet verlengd. TNT Post neemt de bezorging over. Meijers had zelf nog graag een poosje door willen gaan. De combinatie van ver kopen en bezorgen zit hem in het bloed. Als zoon van een melkboer trok hij op zijn veertiende al langs de deuren. Zijn eigen melkwijk in Souburg deed hij 26 jaar geleden van de hand. „We werden weggeconcurreerd door de grootwinkel bedrijven. Zij verkochten een fles melk voor een dubbeltje minder." Hij had zijn licht al eens opgestoken bij een wederver koper van tijdschriften. „Die vent was al tijd op donderdagavond al klaar. Dat leek mij ook wel wat." Prompt twee we ken later werd er door VNU een weder verkoper gevraagd. Meijers werd geko zen uit 72 sollicitanten. „In het begin heb ik erg veel spijt gehad dat ik die bladen ben gaan lopen", be kent hij. „Ik dacht: 'dat doe ik wel effe'. Maar aan het eind van de week had ik blaren op mijn voeten. En ik verzoop in de administratie. Wijzigingen, verhuizin gen, je moet alles bijhouden. We reken den soms nog per week af. Nu komen er geen contanten meer aan te pas." Proefwijk Achteraf is hij blij dat hij heeft doorge zet. Na een halfjaar werd hem gevraagd een proefwijk met bezorgers op te zetten. Dertig jongens en meisjes gingen aan de slag. Meijers kreeg daardoor meer tijd om abonnementen te verkopen. „Aan de deur, zo ging dat in die tijd. Later ging ie dereen werken en was er geen mens meer thuis." Het contact aan de deur is overgenomen door de telefoon. Met plezier denkt hij te rug aan de tijd dat dat nog anders was. „Het makkelijkst verkoop je toch aan de deur, met de welkomstcadeaus al in de hand. Ik ben altijd een soort Sinterklaas geweest: badhanddoeken, parfums, dek bedhoezen, horloges. Je laat dat ding blinken en dan hebben ze snel beslist. Het blad kennen ze vaak al." Hij had hei en der zijn vaste koffieadressen. Enkele daarvan bezoekt hij nog steeds. Zijn klantenbestand is in een kwart eeuw behoorlijk uitgebreid. „Toen ik zelf nog liep waren het er 3000. Nu heb ik 9200 klanten." Dat komt omdat zijn 'wijk' op Walcheren werd uitgebreid met Goes, Heinkenszand en Nieuwdorp. De 55 bezorgers krijgen deze week van hem een extraatje op hun bankrekening. „Zonder hen had ik dit werk niet kun nen doen", zegt Meijers. Hij is het abso luut niet eens met de opvatting dat de jeugd van tegenwoordig geen zin meer heeft om te werken. „Slechts twee keer is het goed misgegaan en dat in 26 jaar tijd." Hun ouders krijgen een bloemetje. Want die - daar zijn Aarnoud en zijn vrouw en rechterhand Matty van overtuigd - plak ten meestal thuis de adresstickertjes op de tijdschriften. Donald Duck In meer dan een kwart eeuw heeft Aar noud Meijers veel bladen zien komen en gaan. Het aantal titels is zo hard ge groeid dat hij uit zijn hoofd het aantal niet kan noemen. Toch staan de oude ver trouwde damesbladen Libelle en Mar griet volgens hem nog steeds aan kop. „Daarna komt de Donald Duck." En wat de bladenman zelf het liefste leest? „Zin. Dat is een maandblad voor 55-plussers. Er staat van alles in, van vakanties tot uitleg over belastingen en verzekerin gen." «totaal vijftienduizend politierechter wees op schade en sprak van tót plan. I0LTSDMK - Djembé- ps treedt zondag 4 fe- de meezingmid- van Ellesdiek in door Ben Jansen MIDDELBURG - De kans op be smetting met de ziekte van Ly me als gevolg van de tekenbeet is in Zeeland tamelijk gering. Niettemin voert de GGD Zee land binnenkort een onderzoek uit. Uit gegevens van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) blijkt dat Tholen, Sint-Philipsland en Zeeuws-Vlaanderen de laagste besmettingsgraad van Neder- land kennen. De overige regio's scoren gemiddeld. Het instituut acht de besmetting met de ziek te van Lyme en/of de overbren gers ervan noch landelijk, noch in Zeeland onrustbarend. De resultaten van het GGD-on- derzoek worden in de eerste helft van dit jaar verwacht en medio volgend jaar komen de uitkomsten beschikbaar van een landelijk onderzoek naar het aantal teken en tekenbeten over heel Nederland. Een en ander is voor het dage lijks provinciebestuur aanlei ding geen eigen onderzoek in te stellen. Dit antwoorden Gedepu teerde Staten op vragen van het CDA-Statenlid K. Martinet over de omvang van het teken probleem in Zeeland. Teken spelen een belangrijke rol bij de verspreiding van de ziekte van Lyme. Deze infectie ziekte kan, zonder behandeling, in het meest extreme geval lei den tot chronische huidaandoe ningen, loop- of oriëntatiestoor nissen en gewrichtsklachten. De ziekte is met een kuur van anti biotica goed te behandelen. De kans op de ziekte is te verwaar lozen als de teek binnen 24 uur wordt verwijderd. Martinet had het dagelijks pro vinciebestuur gevraagd om on derzoek naar het verband tus sen een toename van wild, teken en de ziekte van Lyme in Zee land. Volgens Gedeputeerde Sta ten is er geen sprake van toena me van wild, zodat een verband tussen de wildstand en de ziekte van Lyme onmogelijk valt te leg gen. LBURG - Dc Middel- lolitierechter L. van Dij- lordcelde gisteren een e inwoner van Goes tot werkstraf wegens dief- koper. i Hogeschool Zeeland aan een voorschot van so aan schadevergoe- Jen. snaar had vorig jaar «en met een 24-jarige s uit 's-Gravenpolder, smafleider van de ooi Zeeland in Vlissin- popt. Deze verdachte is veroordeeld tot een cel- i duurde bijna de hele fet gestolen koper werd twee in de bosjes ver- bar is het opgehaald n 26-jarige man uit «polder. Deze verdach- gisteren een werkstraf dig uur opgelegd we- etheling. sprijs stond ten tijde diefstal hoog. De Hoge- iiende een schadeclaim VVD begint campagne met Rutte GOES - Mark Rutte, fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, luidt maandag de campagne van zijn par tij voor de Zeeuwse Statenverkiezingen in. Samen met on der anderen lijsttrekker Jacques Suurmond en Tweede Kamerlid Ineke Dezentjé bezoekt hij het opslagcentrum voor radioactief afval Covra in Vlissingen-Oost en land bouwproductenverwerker Cargill/Nedalco in Sas van Gent. 's Avonds vanaf 20.00 uur is in hotel Au Port in Phi lippine een politiek café met dezelfde WD-coryfeeën. Ook zondags betaald parkeren TERNEUZEN - De gemeenteraad van Terneuzen is ak koord met een uitbreiding van het betaald parkeren in Terneuzen. De ondergrondse parkeergarage Theaterplein is in het vervolg ook elke zondag open. Net als op de par keerplaats aan de Binnenvaartweg, tegenover koffieshop Checkpoint, zal voor de ondergrondse parking voortaan ook op zondag moeten worden betaald om overal in de binnenstad hetzelfde regime te laten gelden. Alleen op koopzondagen is het parkeren in de binnenstad overal gratis. J. Baart (TOP-Gemeentebelangen) riep wethouder J. van Schaik (verkeer) om het parkeerbeleid aan allerlei direct betrokkenen' of via diverse media nog eens uitge breid toe te lichten. „Want veel mensen weten ondertus sen niet meer hoe het allemaal zit", aldus Baart. M. Calon (CDA) vroeg aandacht voor een betere afstelling van de toegangsdeuren van de parkeergarage. Dit moet voorko men dat er files ontstaan door grote drukte zoals bij thea terbezoek. Van Schaik zegde toe dat bij te verwachten grote drukte medewerkers van het parkeerbureau aanwe zig zullen zijn om alles in goede banen te leiden. Aluminium gestolen in Goes GOES - Vanaf een afgesloten bedrijfsterrein aan de Anthony Fokkerstraat in Goes is deze week een kabel haspel met aluminiumkabel weggenomen. Het weggeno men goed heeft een waarde van duizenden euro's. Terneuzen in ontwikkelingsbedrijf TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen doet mee aan het nieuwe ontwikkelingsbedrijf NV Economische Impuls Zeeland. Dit moet de dynamiek van de Zeeuwse (ken niseconomie stimuleren,* met groei van de werkgelegen heid door de uitvoering van concrete projecten en acquisi tie van bedrijven en investeringen van elders. De hoop is dat het nieuwe ontwikkelingsbedrijf betere resultaten zal boeken dan de geflopte Stichting Economische Promotie en Acquisitie Zeeland (Sepaz). Voorwaarde aan deelname is echter dat samenwerking wordt gezocht met Regionale Ontwikkelingsmaatschappij West-Brabant (Rewin), om dat de verwachting is dat die partner met name de Zeeuws-Vlaamse belangen beter behartigt. Mocht de NV Economische Impuls Zeeland onverhoopt niet uit de verf komen, dan heeft een Zeeuws-Vlaamse aanpak met Re- win de voorkeur. Deelname aan het nieuwe ontwikke lingsbedrijf kost dit jaar per inwoner van Terneuzen 34 eurocent. In de volgende jaren is dit één euro per inwo ner. De jaarlijkse organisatiekosten bedragen naar schat ting 1,34 miljoen euro. P. Clijsen (GroenLinks) was het enige raadslid dat tegen deelname aan de NV Economi sche Impuls Zeeland stemde, omdat hij er net als van de Sepaz geen heil van verwacht. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie vraagt het nieuwe kabinet meer tijd en ruimte voor onderzoek naar aanleg van getijdennatuur langs de Westerschelde. En in formateur Wijffels krijgt alvast een brief over het Zeeuwse standpunt dat voor ontpolderen vrijwillige grondafstand een eis is. Met deze belofte van gedepu teerde Van Zandbrink (PvdA, natuur en water) op zak, kon den de leden van de Statencom missies Ruimte en Ecologie Water gisteren opgelucht het he te hangijzer van ontpolderen doorschuiven tot na de verkie zingen van 7 maart. Veiligheid Meer tijd is onder méér nodig om te kijken hoe natuurherstel in de Westerschelde gecombi neerd kan worden met andere zaken, vooral met een verho ging van de veiligheid. Ook wil Van Zandbrink in Den Haag be spreken of het vervangen van bestaande natuur door de nieu we getijdennatuur mogelijk is. Hij gaf aan dat het er daarbij met name om gaat of zo'n wisse ling aanvaardbaar is voor Euro pa. Diverse commissieleden dron gen aan op meer aandacht voor de alternatieven die zijn aange dragen om ontpolderen te ver mijden. Genoemd werden af- plaggen van Saeftinge, het on dergronds leggen van de gas- dam door Saeftinge, dempen van de vaargeul langs Hoofd plaat en aanleg van eilanden voor de kust. „Onderzoek alles wat buiten dijks mogelijk is", vatte J. Ma ris (VVD) samen. G. Roeland (SGP) vond dat alles uit de kast gehaald moet worden om niet te ontpolderen. „We moeten de grenzen opzoeken. Tot op de bo dem gaan om andere oplossin gen te zoeken." J. van Ginkel (CU) zei dat goede oplossingen niet in een paar jaar rond zijn. „Voor dit soort processen heb je zeker tien, twintig jaar nodig." Hij vond dat oplossingen gericht moeten zijn op de toekomst: tegelijk een antwoord op zeespiegelrijzing. Het Statenlid keerde zich tegen het verder verkleinen van de Westerschelde. „Geen gedoe met eilandjes." Van Ginkel stelde dat Zeeland zich moet neerleggen bij ontpol- dering van de Hedwigepolder bij Saeftinge. „We kunnen niet alles blokkeren." C. van Beve- ren (CDA) wilde onderzoek naar vorming van nieuwe schor ren. Spelregels Gedeputeerde Van Zandbrink verzuchtte dat de spelregels voor het natuurherstel niet hel der zijn en regelmatig verande ren. Daarom wil hij duidelijk heid van de nieuwe regering. Hij deelde mee dat de procedu re voor uitbreiding van het Zwin (milieu-effectonderzoek) gewoon doorgaat. Zeeland zit daar met tien hectare in. Ook onderzoek naar de kansen voor getijnatuur in Braakman-Zuid wordt doorgezet. (Advertentie) □pen Dag 3 februari www.hz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63