usland ligt dwars bij itlevering verdachte YN-gezant wil Kosovo vrijheid geven om een natie te worden JITVER KOOP Het regent geld in Kaiserslautern Handtekening van Castro vervalst Ja-kamp EU haalt Grondwet van stal iAAR VAN BOVENK I -IJ VAN BENEDEN! N entijns r is vrij te praten ien beticht zakenman van moord op Litvinenko AIRES - Militairen, iregeringsfunctionaris- rgentinië zijn niet lan- Itfinitie gebonden aan iren van staatsgehei men voortaan gevoe- matie prijsgeven als bel onderzoek naar tchtenschendingen tij- militaire dictatuur KAISERSLAUTERN - Een Duitser heeft als winnaar van een wedstrijd 75.000 eu ro uitgedeeld. Op de gulle actie van gisteren op een plein in het West-Duitse Kaiser- slautera kwamen vijftienduizend mensen af ondanks de ijzige kou. De 49-jarige vrachtwagenchauffeur had bij een prijsvraag van een commercieel radiostation voorgesteld geld te laten 'regenen'. Met zijn idee won hij de hoofdprijs van 100.000 euro. Een kwart van dat bedrag mag hij zelf houden. De chauffeur had het geld ei genlijk uit een raam van het stadhuis van Mainz willen smijten, maar het bestuur van die stad verleende geen toestemming. Het radiostation ontving twaalfduizend inzendingen op de vraag: wat zou u doen om 100.000 euro te krijgen? foto Reiner Voss/EPA rijnse president Kirch- gisteren een decreet bij militairen en rege- fctonarissen toestem- r.om over staatsgehei- ce school te klappen. Kt! geldt ook voor mili- Ebestuurders, die inmid- 6 actieve loopbaan heb- Êdigd. ifc militaire dictatuur Kenden tegenstanders finta 'verdwenen'. Veel nlüairen en politici die tverantwoordelijk zijn, iade jaren negentig on- Knmalige president Me te uiringen van Kirchner hooggerechtshof de Retten van Menem vo- Mgedaan. Bij de nieuwe fc sindsdien zijn ge- Kiepen veel (oud-)müi- 'fb op hun verplichting fa over staatsgeheimen. zijn veel details over tóten van de veilig- ssien in de periode finiet onthuld", aldus Carré van Defensie gis- door Marloes de Koning BELGRADO - Kosovo mag onaf hankelijk worden. De Verenigde Naties geven de Servische pro vincie de vrijheid een land te worden. De VN roepen de onaf hankelijkheid niet uit, maar zij scheppen wel de mogelijkheden door het huidige mandaat over de provincie op te heffen en Kos ovo het recht te geven internatio nale relaties aan te gaan. Dat is de kern van het voorstel van de speciaal VN-gezant voor Kosovo, M. Ahtisaari. Hij be pleit daarnaast verregaande au tonomie en een dubbel staats burgerschap voor de Servische minderheid in de provincie. Een hoge vertegenwoordiger van de Europese Unie krijgt de be voegdheid de Kosovaarse rege ring te controleren en waar no- (Advertentie) ZIJ VAN BENEDEN [STRAAT 28 MIDDELBURG WWW.BOVENENBENEDEN.NL 'kEL0118 617652 KAPSALON 0118 617843 dig te corrigeren. Ahtisaari, oud-president van Finland, ont vouwde zijn plan gisteren tij dens een besloten vergadering van de Contactgroep. De Con tactgroep heeft de afgelopen ja ren namens de VN de grote lij nen voor het bestuur van Kos ovo uitgestippeld. De groep be staat uit de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Italië en Rusland. Traditioneel zijn de VS op de .hand van de Albanese meerder heid in Kosovo die onafhanke lijkheid eist. Rusland steunt Ser vië, dat KoSovo beschouwt als wieg van haar orthodox christe lijke natie, en weigert de provin cie op te geven. Ahtisaari probeerde het afgelo pen jaar de Serviërs en Albane zen via onderhandelingen tot een compromis te laten komen, maar hij slaagde daar niet in. Duitse opgepakt na vondst van drie babylijkjes ERFURT - Een 21-jarige vrouw is in de Duitse deelstaat Thürin- gen aangehouden wegens de moord op haar drie kinderen. De lijkjes van de baby's zijn in de afgelopen week gevonden bij een huis in Thörey dat eigen dom van de ouders van de vrouw is geweest. De nieuwe eigenaar deed de ma cabere ontdekking toen hij de garage opruimde. De Duitse heeft erkend dat zij de twee meisjes en een jongen heeft gebaard toen zij 16, 17 en 19 jaar was. ANP/DPA De VN zullen daarom een oplos sing aan beide partijen opleg gen. De Fin heeft de Servische en Ko sovaarse regeringsleiders al ge waarschuwd dat hij ernaar streefde een voorstel te maken dat voor beide partijen tegen valt. Geen van beide krijgt volle dig zijn zin. De Serviërs verlie zen de soevereiniteit over de pro vincie, maar tot teleurstelling van de Albanezen komt het woord 'onafhankelijkheid' ver moedelijk niet voor in een nieuw VN-besluit. Kosovo werd in juni 1999 onder tijdelijk VN-gezag geplaatst, na dat het Servische leger door de Navo uit de provincie was ver dreven. Vermoedelijk besluit het parlement in Kosovo nu om op korte termijn de onafhanke lijkheid uit te roepen. Onder meer de VS en de EU zullen die vervolgens snel erkennen. De VN-Veiligheidsraad stemt pas over Kosovo als de Contact groep het onderling eens is. Rus land heeft een veto in de Veilig heidsraad. De bondgenoot van de Serviërs drong gisteren aan op uitstel van de besluitvor ming, omdat Servië op het mo ment geen regering heeft. De presentatie van het voorstel van Ahtisaari werd eerder uitge steld tot na de Servische verkie zingen van afgelopen zondag. De andere leden vrezen dat ver der uitstel kan leiden tot onrust onder de Albanese meerderheid in de twee miljoen inwoners tel lende provincie. GPD Meer militairen naar Afghanistan De NAVO-troepen die in Afghanistan zijn ingezet tegen de Taliban worden versterkt met 3500 man. Polen stuurt 1200 soldaten. De Verenigde Staten houden 3200 soldaten een maand langer aan het front. Het NAVO-leger in Afghanistan telt nu 32.000 man. 160km (200 com mando's verlaten het land). Ver. Staten: 11.800 (Plus 12.200 Amerikanen die 70.000 Afghaanse militairen en 82.000 man politie trainen), ■i^n Nederland: 2000 man man Overige 16 landen: 4725 iludies, UPI. La Repubblica GRAPHIC NEWS Leger Amerika jaagt in Irak op Iraanse agenten WASHINGTON - De Ameri kaanse troepen moeten Iraanse agenten in Irak doden of oppak ken. Dit is volgens de Washing ton Post van gisteren de nieuwe agressieve strategie van presi dent Bush om de invloed van Iran in Irak tegen te gaan. De krant baseert zich op bron nen uit de regering en uit veilig heidsdiensten die direct bij dit plan betrokken zijn. Bush wil een einde maken aan de terughoudende politiek van 'aanhouding en vrijlating' van Iraanse agenten. Zij werden op gepakt en na enkele dagen weer vrijgelaten om te voorkomen dat de reeds slechte betrekkin gen met Iran nog beroerder zou den worden. Sinds afgelopen zomer dringen Amerikaanse functionarissen aan op confrontaties, omdat de Iraniërs de Amerikaanse aan pak in Irak zouden schaden. El ke dag zijn er volgens deze func tionarissen zo'n 150 Iraniërs in Irak werkzaam voor hun rege ring in Teheran, militairen van de Iraanse Revolutionaire Gar de niet eens meegerekend. ANP door Hetty van Rooij MADRID - De Europese Grond wet verdient een tweede kans. Er is geen goed alternatief voor de tekst die de Franse en de Ne derlandse kiezers hebben wegge stemd en Europa bewijst zich zelf een slechte dienst als de lid staten besluiten om de Grond wet in mootjes te hakken. De bestaande tekst moet de ba sis vormen voor nieuwe onder handelingen. Dat is de overtui ging van achttien EU-lidstaten. Op initiatief van Spanje en Luxemburg kwamen de acht tien gisteren bijeen in Madrid, een bijeenkomst waarvoor de te genstemmers Frankrijk en Ne derland niet waren uitgenodigd. De voorstanders noemen zich zelf de 'Vrienden van de Grond wet' die het Duitse EU-voorzit- terschap willen 'assisteren' bij het zoeken naar een weg uit de impasse. Maar zowel in Berlijn als in Brussel leeft de vrees dat de voorstanders te hard van stapel lopen en dat de Europese Grond wet door hun toedoen opnieuw een splijtzwam in de Europese Unie wordt. De Duitse kanselier Merkel probeert voorzichtig de voor- en de tegenstanders op één lijn te krijgen. Dit voorjaar praat zij met alle regeringslei ders afzonderlijk over de vraag hoe het met de Grondwet verder moet. Haar omzichtige reddings operatie moet over twee jaar klaar zijn, als er nieuwe Europe se verkiezingen worden gehou den. Om niet in het ja-kamp te wor den getrokken, stuurde EU-voorzitter Duitsland giste- (Advertentie) - Geef nu je slechts €io,- via www.kleintjesmarkt.nl. En maak kans op een romantisch beauty arrangement van... i door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Triomfantelijk toonde de Venezolaanse presi dent Chavez gisteren een brief ondertekend door zijn doodzie ke vriend en mentor, de Cubaan se dictator Castro. Het zou aan merkelijk beter met hem gaan. De brief, meegebracht door de Cubaanse vicepresident Lage die in Caracas op werkbezoek is, zou echter vals zijn. Volgens R. Valero, een vooraanstaand handschriftkundige uit Colom bia, is de handtekening van Cas tro vervalst. Hij stelt dat de 'poot' dermate vlot en vloeiend op papier is gezet, dat deze nooit het werk kan zijn geweest van een hoogbejaarde man die al een half jaar op het randje van de dood zweeft. Valero ver moedt dat de handtekening het werk is van iemand die tussen de twintig en dertig jaar oud is. Chavez presenteerde de brief in het Miraflores paleis aan de ver zamelde pers en las er enkele ali nea's uit voor. Het schrijven was volgens hem het 'levende' bewijs dat Castro niet stervende is. Chavez zei dat de brief op ver zoek van Castro niet gepubli ceerd mocht worden. Castro is sinds juli niet meer in het openbaar verschenen na een zware operatie aan zijn ingewan den. GPD zaterdag 27 januari 2007 5 Turkije trekt minder toeristen ISTANBOEL - Turkije heeft in 2006 voor het eerst in ja ren minder toeristen getrokken. Het aantal vakantiegan gers daalde van 21 miljoen naar 19,8 miljoen (min 6,2 pro cent). Dat maakte het Turkse bureau voor de statistiek gisteren bekend. In voorgaande jaren boekte de toeris tische sector in Turkije nog record op record. Belangrijke oorzaken zijn volgens de Turkse pers de vogel griep, de spanningen in het Midden-Oosten, het WK voet bal in Duitsland en de ophef over spotprenten van Mo hammed in Europese kranten. ANP/DPA Kliniek laat gegijzelde baby vrij JAKARTA - Een Indonesische kraamkliniek heeft drie weken lang een pasgeboren baby vastgehouden, omdat de straataime ouders de rekening niet konden betalen. Onder druk van de autoriteiten zijn de ouders en het meis je deze week toch herenigd. Zij hoeven de rekening ook niet te betalen. Het meisje Alfiah werd op 21 december ge boren. De directie wilde het kind vasthouden totdat de re kening van 145 euro was betaald. Na drie weken wisten de ouders het bedrag bijeen te krij gen, maar toen de bleek de rekening enorm opgelopen we gens de dagelijkse verzorging van het kind. De kinderbe scherming kreeg lucht van de zaak en greep in. ANP/AFP Singapore voltrekt doodstraf SINGAPORE - Ondanks protesten van de Verenigde Na ties en Amnesty International heeft Singapore gisteren twee Afrikanen ter dood gebracht, onder wie een 21-jari ge Nigeriaanse voetballer, Iwuchukwu Amara Tochi. To- chi en de volgens Singapore statenloze Okeke Nelson Malachy (35) waren ter dood veroordeeld wegens drugs smokkel. Tochi werd in november 2004 gearresteerd op de luchtha ven van Singapore in het bezit van 727 gram heroïne. Malachy zou zijn medeplichtige zijn. Op bezit van meer dan 15 gram heroïne, 30 gram cocaïne of 500 gram canna bis staat in Singapore de doodstraf. ANP/DPA/AFP Kerk stellingen Luther beschadigd WITTENBERG - De orkaan die vorige week over Duits land raasde, heeft bij de Schlosskirche in Wittenberg zwa re schade veroorzaakt. De kosten van de restauratie, die maandag begint, worden op 300.000 euro geschat. Op 31 oktober 1517 plakte Maarten Luther 95 stellingen tegen de Rooms-Katholieke Kerk aan de deur van de kerk in het oosten van Duitsland. Dat wordt als het begin van de Hervorming beschouwd. De kerk in Wittenberg staat op de Unesco-lijst van werelderfgoederen. ANP/EPD Einde staat van beleg Thailand BANGKOK - De Thaise autoriteiten hebben gisteren de staat van beleg opgeheven in ongeveer de helft van het aantal provincies. De oorlogstoestand werd afgekondigd na de militaire coup in het toeristenland in september vo rig jaar. Daardoor werd premier Thaksin Shinawatra af gezet en namen militairen de macht over. Langs de grenzen, in het noorden, rond de stad Chiang Mai en in het door moslims gedomineerde zuiden van Thailand blijft de staat van beleg van kracht. ANP toerisme I Brussel i - De grote verschil- slaccijns voor vracht je EU-landen moeten in, vindt de Europese it, Dat vooral Luxem- l'lanktoeristen' onder ijs trekt, verstoort de bteme markt, vindt i Commissaris Kovacs pi) presenteert de top 15 februari een De transportsector irussel het tanktoeris- erdrijft. ANP ren alleen een waarnemer naar Madrid. Volgens de Spaanse staatssecre taris van Europese Zaken Navar ro heeft het scepcisme in Frank rijk en Nederland de afgelopen jaren te veel het debat gedomi neerd. Het irriteert hem bijzon der dat die twee landen niet met eigen initiatieven zijn gekomen. „270 miljoen Europeanen in twee derde van alle lidstaten hebben 'ja' gezegd tegen de Grondwet, dat wordt voor het gemak wel eens vergeten", bena drukte de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Moratinos gisteren. Zeven landen, waaronder Polen en Groot-Brittannië, moeten nog instemmen met de Grond wet. De 'club van achttien' wil hen een hart onder de riem ste ken. Tot nu toe zijn Luxemburg en Spanje de enige twee landen in de EU waar de kiezers in een referendum 'ja' hebben gezegd. Na de nederlaag in Frankrijk en Nederland blies de Britse rege ring een volksraadpleging haas tig af. De Europese Grondwet moet zorgen voor een betere, ef ficiëntere en democratischer be sluitvorming in de Europese Unie. GPD Actieplan moet tonijn redden KOBE - De deelnemers aan een conferentie over tonijn in de Ja panse stad Kobe hebben giste ren een akkoord gesloten over maatregelen om de vissoort we reldwijd van de ondergang te redden. Het gaat om het eerste interna tionale actieplan voor het be houd van tonijn. Er komt onder meer een systeem om de vispopu- laties internationaal in de gaten te houden en illegaal vissen te gen te gaan. Tot een vangstbe perking kwam het echter niet. Honderden experts van de visin- dustrie en zestig regeringen en regionale organisaties bogen zich over de kwestie. Japan noemde het akkoord historisch. Milieuorganisaties zijn minder enthousiast. Een woordvoerder van Greenpeace zei dat de confe rentie 'volledig gefaald' heeft omdat er geen concrete, duurza me maatregelen zouden zijn ge nomen. ANP iffianiiR buitenland JRusland weigert zakenman Andrei aan Groot-Brittannië „ren. De Britten hou- leranlwoordelijk voor jop Alexander Litvi- november vorig jaar. ■t uitleveringsverzoek daan, dan zal het ant- g waarschijnlijk zijn: het van Rusland ver- aitlevering van bur- Jjisische wetgeving S wel mogelijk een Rus jen voor een misdaad ^het buitenland, mits lis voor zijn schuld", al- (oordvoerder van het a de Russische procu- esal. zelf zou in lachen zijn ien toen hij hoorde dat politie hem verant- i houdt voor de moord aiko met het radioac- uium-210. B overleed op 23 no- gizouop 1 november ja geraakt. Op die dag 'een ontmoeting met Britse rechercheurs ondervroegen Loegovoi eind vo rig jaar in Moskou in een kli niek waar hij werd behandeld voor radioactieve besmetting. De Britse regering bereidt zich er op voor dat het uitleverings verzoek, dat begin volgende maand wordt verwacht, de rela tie met Rusland danig zal bekoe len. Londen verwacht dat Mos kou in ruil voor Loegovoi (41) om de uitlevering van de steen rijke Russische zakenman Boris Berezovski zal vragen. De multi miljonair kreeg zes jaar geleden asiel in Groot-Brittannië. Bere zovski vergaarde zijn rijkdom men in Rusland in de jaren ne gentig en vluchtte naar Groot-Brittannië nadat hij ru zie kreeg met president Poetin. Moskou beschuldigt hem van grootschalige fraude. Loegovoi is een oud-lijfwacht van de toenmalige inlichtingen dienst KGB. Hij heeft steeds ont kend iets met de moord op Litvi nenko te maken te hebben. De beschuldigingen aan zijn adres noemde hij eerder 'bespottelijk'. „Het is belachelijk te denken dat ik met dat spul zelfs mijn ge zin in gevaar zou brengen. Ie mand probeert mij erin te lui zen, ik weet alleen niet wie en waarom." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5