een De lantaarnpaal is hole vol herinneringen Toetsenbord Walkman Vergelijken Sportsfeer zaterdag 27 januari 2007 Wil Tilbert Schulte 'verlost' ons van de muis. Werken met de muis is erg omslachtig, de pc aansturen met allerlei toetsencombinaties is volgens Schulte efficiënter. Dat gaat sneller en helpt ook een muisarm voorkomen. Zelf doet hij bijna alles met het toet senbord. „Ik heb uitgetest dat mijn gemiddelde tijdwinst zo'n veertig procent bedraagt. Ik was altijd in de veronderstelling dat iedereen dit in meer of mindere mate doet. Maar ik had onge- 1 ijkschrijft hij in het voor woord van Sneller met het toet senbord. „Het lijkt misschien moeilijk maar aansturing van de pc met het toetsenbord is on gelofelijk makkelijk. Je moet het een keer zien en een paar keer herhalen." Het boek moet in een regenachti ge middag zijn door te nemen, schat de auteur een tikkeltje op timistisch in. Maar of we dan al le kneepjes in de vingers heb ben? Pearson Education heeft de handleiding uitgegeven, ISBN 90-430-1406-0, prijs: 14,95 eu ro. De geur van de versgemalen snijbonen, in bergen opge stapeld op de met plastic zeil be klede keukentafel; het romige aroma van nog warme koemelk; de stoffige aardsheid van de aardappelberging: herinnerin gen aan vroeger en eten leven vooral voort in ons geurgeheu gen. Hoe iets eruit zag, wordt veel sneller vergeten. Geen wonder dat Carolina Verhoeven haar 'historisch volkskookboek' de titel meegaf Alleen de geur blijft hangen. Verhoeven, oprichtster en eige naar van Culinair Historisch Kookmuseum De Vleer in Ap pelscha, deed zes jaar geleden een oproep aan bezoekers van het museum en anderen om 'per soonlijke herinneringen aan een eetmoment' in te sturen. In de loop van die zes jaar werd ze overspoeld met brieven en anek dotes van mensen uit het hele land. Uit de inzendingen stelde ze een rijk geïllustreerd boek sa men, dat zeker een plaatsje ver dient in ons culinaire erfgoed. Het is een volkse keuken en het zijn volkse gerechten die het boek bevolken. En dat was ook de bedoeling van de samenstel ster Zij '1deonvergetelijke eetmomenten tijdens de oorlog, feestdagen en bijzondere fami- liegebeurtenissen boekstaven. Compleet met bijbehorend foto materiaal. Maar zonder een uit gebreid historisch-wetenschap- pelijk kader, want Verhoeven wil het allemaal zonder opsmuk laten lezen. Herinneringen Dat is plezierig genoeg, want zo keer je terug naar herinnerin gen van Willem Hielkema uit Aalten aan de afschuwelijke stokvis op zijn bord, of aan 'moe's bruine bonenstamppot' van Franca Duindam uit Breda. Om maar een paar van de 'au teurs' te noemen. Het is een bla derboek met streekgerechten en streekverhalen geworden, dat wellicht voor velen een nostal gisch gevoel zal oproepen. Het is in elk geval zeker een bijdra ge aan het instandhouden van ons culinaire erfgoed. Jacques Hermus Carolina Verhoeven (red.): Al leen de geur blijft hangen - her inneringen aan een eetmoment (uitgeverij Migg Media Produc tions, 144 blz., 24,50 euro, ISBN 90-808212-4-1). Recept voor poffert (Gro nings recept): Ingrediënten: 400 gr. zelfrij zend bakmeel. 150 gr. rozij nen, 150 gr. krenten, 3 a 4 eieren, 2 theel. zout, 3 a 4 deciliter melk, 4 eetl. boter, 50 gr. suiker, 2 eetl. citroen rasp, boter en paneermeel. 'Doe het meel in een kom, maak een kuiltje in het mid den en voeg de eieren toe. Vervolgens de melk toevoe gen en het mengsel kneden. Boter, krenten, rozijnen, suiker en citroenrasp toe voegen en het geheel goed kneden. Een 'pofferttrom- mel' (een soort tulband- vorm, kun je ook daardoor vervangen) invetten en be strooien met paneermeel. Het beslag in de trommel, doen en het afsluiten met een deksel (of met een groot bord). De vorm in een grote pan met warm water zetten, de pan op het vuur aan de kook brengen en de poffert in 1,5 uur gaar la ten koken. Stort de poffert op een bord en snijd hem in plakken. Serveer met ge smolten boter en bruine sui ker. Sony Ericsson is reuze in zijn nopjes met de serie Walkman-te lefoons, die ze sinds augustus 2005 over ons uitstrooien. Ze reppen van een van de grootste successen in de mobiele markt. En het moet gezegd, vijftien miljoen van die muzikale mobieltjes, is ook geen katten- pis. Dan hebben we het over vele honderden miljoenen eu ro's. Een volgende mijlpaal in de ontwikkeling van de Walk man-telefoons dient zich aan, vernemen we. Dus vonden ze het leuk om het pubhek een beet je lekker te maken op de elektro nicabeurs van Las Vegas met een 'preview'. Op die show werd het tipje van de sluier gelicht van de W880i. Maar ook niet meer dan dat, details over de nieuwstë troef worden in de loop van het eerste halfjaar be kendgemaakt. Gelukkig hebben we de foto's. Heb je de lippen van Paris Hil ton, de oren van Bobbie Willi ams of de glimlach van Katja Schuurman? Kortom, hoe erg lijk je op een bekende Nederlan der of buitenlandse ster? Dat kunnen we checken op de site www.opwiehjkjij.nl. Om erachter te komen, moeten we een foto opsturen per mail of mms. De site slaat aan het verge lijken met de honderden foto's van binnen- en buitenlandse be roemdheden in de database. In een mum van tijd krijgen we 'het resultaat te zien dat in vijf stap pen in beeld komt. Dat gebeurt met zogeheten morphing-soft- ware. De site is een bedenksel van onli- ne-diensten-firma Mobillion uit Ede. Die doet dat uiteraard niet belangeloos. Ze rekenen er 1.50 euro voor. Het ook onder niet-grootverdie- ners populaire kakkie-merk Sca- pa Sports verwijst in zijn zomer collectie nog maar zijdelings naar zijn sportafkomst. Of het zouden de molton broeken moe ten zijn. Maar het gaat niet zo zeer om sport, maar om de sfeer er omheen, zeggen ze bij Scapa Sports. Het merk heeft zich zo geëvolu- eerd tot drie volwaardige mode lijnen voor mannen, vrouwen en kinderen. Bij de vrouwen vrolij ke jurkjes, rokken en verleidelij ke tops. foto Peter Schols Lantaarnpalen. Elek triciteitskastjes. Bankjes. Brievenbussen. Ze zijn niet langer meer het exclusieve domein van vandalen. In Helden kreeg horeca-ondernemer Henk Verwegen als eerste in Limburg een licentie voor het spelen van straatgolf. Het boerengolf kenden we al. Pak een weiland, neem een stok met een bal en slaan met die banaan. En urban golf was er ook al. Die sport, waarbij geslagen wordt met een lichter balletje, wordt voornamelijk in grote steden beoefend. In een poging om golfen nog verder te populariseren bedacht horecaondernemer Patrick Lehman uit het Gelderse Ruuxio in zijn slaap een nieuw spel. Toen hij wakker werd schreef hij het idee op. En in het ME CC in Maastricht kreeg hij er de Columbus-trofee voor, een prestigieuze onder scheiding voor horecaonderne- mers, die op onconventionele wijze extra omzet genereren. Lehman is het type ondernemer dat dag en nacht bezig is met het bedenken van ideetjes en conceptjes. Op dit moment loopt er een pilotproject van hem in Dordrecht. Bedrijfsmaaltijd.nl heet het intemetbediijf, waar mee Lehman maaltijden wil gaan verkopen aan bedrijven. Maar zijn huidige 'focus' ligt op straatgolf. Het spel is bijna bril jant in z'n eenvoud, vindt Lehman. Klompenhout Straatgolf wordt gespeeld met twee teams van maximaal vijf spelers. De club is gemaakt van klompenhout, met een platte slagkant en een scheve slagkant. De bal is van zacht plastic. Van tevoren wordt een parcours sa mengesteld, waarbij objecten uit het straatbeeld als hole fun geren. Dat kan dus een lantaarn paal zijn. Een elektriciteitskast je. Een bankje. Of een brieven bus. Het aantal slagen dat men nodig heeft om het object te ra ken wordt genoteerd. Net als bij het echte golfen dus. De groep met het minste aantal slagen heeft gewonnen. Het aantrekkelijke van straat- Straatgolf voor de gewone man golf is dat je maar weinig geld hoeft uit te geven aan materiaal en niet dient te wachten totdat de golfers voor jou eindelijk klaar zijn met hun hole. Straat golfers zijn niet gebonden aan een ruimte. Het spel kan overal gespeeld worden. In principe dan want hoewel een baby in een kinderwagen nog de zachte straatgolfbal kan terugkoppen is het niet de bedoeling dat straatgolf wordt gespeeld in win kelcentra. En niet op kruispun ten, waar druk verkeer over heen raast. De inwoners van Helden kun nen dus genist zijn, zegt Henk Verwegen, mede-exploitant van caf-restaurant Op d'n Berg in Helden. Ver-wegen wil binnen- De straat vormt de 'green' en alle objecten kunnen 'holes' zijn bij straatgolf. kort starten met het straatgolf, waarin hij een zeer welkome aanvulling ziet voor het hele sca la aan zomeractiviteiten. Weer eens iets anders dan dat nordic walking. Wie straatgolf wil gaan aanbie den moet een licentie kopen van Patrick Lehman, die er het we reldwijde patent op bezit. Leh man heeft besloten een beperkt aantal licenties in Nederland te verstrekken, om de betreffende exploitanten iets van exclusivi teit te geven. Zo heeft Heldenaar Verwegen een licentie gekregen, die hem hét alleenrecht op het spelen van straatgolf geeft in zijn post- codegebied. Lehman is er heilig van over tuigd dat straatgolf de wereld gaat veroveren, te beginnen met Nederland. „Ik denk dat dit een jaartje of zeven, acht meegaat." De ondernemer uit de Achter hoek heeft tot nu toe 35 licenties afgegeven voor het straatgolf. Dat moeten er eind maart van dit jaar 120 zijn en dan heeft het spel een landelijke dekking. Daarna is België aan de beurt. Lehman is ook al in gesprek met grote vakantieparken in Frank rijk. Wellicht gloort het land van Tiger Woods. En anders komt Lehman wel weer met iets nieuws. „Ik heb het trucje nu door. Fi-anchising via internet. Daar kun je waanzinnig veel mee doen." We zijn dus gewaar schuwd. Paul Gageldonk Bij straatgolf is het speelterrein ongekend groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41