zc Tuin vol tegenstellingen De vorm komt op de eerste plaats Verhuizing Trends op een rij Kokend nat uit de kraan Holten ontwerpt badkamer voor Clou zaterdag 27 januari 2007 W 3 De tuintrends op een rij: In steeds meer tuinen verschijnt een kookplaats. De tuin is een plek voor alle bewoners. Een speciale plek is ingericht voor de kinderen. Water geeft rust. Onderhoudsgevoelige vijvers maken plaats voor stromende beekjes en bubbelbaden. Accessoires duiken steeds vaker op in de tuin. Niet alleen praktische gebruiksvoorwerpen, maar ook beelden en waterele menten. Potten hebben ook dit jaar een prominente plaats. Ze zijn voorzien van dierenprints of een metallic afwerldaag. Met behulp van vorstvaste tegels lopen binnen en buiten let terlijk in elkaar over. Mozaïeken zorgen voor een enigszins .Arabische, maai- mediterrane sfeer. Naast ingetogen tinten zijn de belangrijkste kleuren dit jaar hard groen, blauw, fel roze en lime. Tuinstoelen worden bekleed met onder meer aubergine, mos- terdgeel, oranje en grijsblauw beeld, wie de pech heeft om op onvruchtbare grond te tuinieren kan de ridderspoor wel verge ten. En zelfs in vruchtbare aar de wil het niet altijd lukken, want als er één plant is waar slakken dol op zijn, dan is het de ridderspoor wel. In de lente komt het soms voor dat de slak ken sneller eten dan de ridder spoor kan groeien, en dat houdt op den duur geen plant vol. Spitser dan spits zijn de bloei- wijzen van Veronicastrum virgi- nicum, een plant die overal wel wil groeien, die voor slakken on aantrekkelijk is en die jarenlang vast kan blijven staan. Zelfs een knullige tuinier slaagt er niet in om deze plant dood te krijgen. Een uitroepteken is lomp als je het met de bloemaren van deze plant vergelijkt. Het zijn in dit geval meer gotische torenspit sen die de tuin naar een hoger plan tillen. De plant is in drie kleurschakeringen verkrijg baar: blauw, wit en roze. Met blauw en wit is niks mis, maar het roze is wat modderig. En hoewel het bij deze plant om de vorm gaat, is een aardige bloemkleur toch leuk meegeno men. Romke van de Kaa Bij het houwen van een ivoning komt veel kijken. In cle Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewoner Jef frey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Een tip voor wie gaat verhui zen: neem een verhuisbe drijf in de armen. Het scheelt een hoop gesjouw en kopzorgen. Er komt immers al genoeg kij ken bij een verhuizing. Het inpakken hebben we zelf ge daan. Zo kom je tenminste nog dingen tegen die je meteen weg kunt gooien. Dat scheelt echt een paar dozen. Bovendien weet je ook precies waar je alles hebt gelaten. De verhuizer stelt slechts één voorwaarde: stop alles wat in een doos kan er ook echt in. Zelfs kussens, dekbedden en lampen. Dan gaat het hard. Uit eindelijk stonden er 133 volge propte verhuisdozen her en dei- opgestapeld; sommige top zwaar, andere vederlicht. Het verhuizen gaat min of meer automatisch. Vier mannen staan om kwart voor acht voor de deur. Even voorstellen en verder geen geleuter; de mouwen opge stroopt. Doos voor doos verdwijnt in no-time in de verhuiswagen. Bank, tafels, fauteuils, wasma chine; het is snel gepiept. Waar nodig wikkelen ze alles keurig in dekens of cellofaan. Hangkle- ding, schilderijen en grote spul len gaan in speciaal daarvoor be stemde dozen. Het zorgt even voor een onge makkelijk gevoel. Niet dat we met de handen in onze zakken staan, maar je hebt de neiging mee te helpen sjouwen. Al is dat niet de bedoeling. Wij hebben de stofzuiger en de poetsdoek gepakt. Het minste wat je voor de nieuwe bewoners kunt doen, is het schoon achter laten. Vier uur na aankomst staat alles in twee verhuiswa gens en vertrekt het circus naar ons nieuwe huis. Nog een laatste controle of alles is meegegaan, maar vooral ook nog even een laatste blik. Je loopt alle kamers nog eens in en uit en de trappen op en af. Nu alles leeg is, toont en klinkt het vreemd. Alle herinneringen aan ons tweede 'huisje' schieten snel door het hoofd. Het zijn gemeng de gevoelens; het was er leuk, maar in het nieuwe wordt het veel leuker, denken we. Toch is het even slikken. Je zou bijna te gen de stenen aan gaan praten. De sleutel gaat nog één keer in het slot, de deur dicht, een laat ste groet aan de buren. Dag huis, het ga je goed. Eenmaal de straat uit ebt het ge voel weg. Op de nieuwe opril; is het zelfs helemaal verdwenen, want hier wordt het leuker. Dat kan niet anders. De verhuizers sjouwen ondertus sen de spullen naar binnen. Op de etiketten staat waar alles naar toe moet. Om vier urn 's middags is het werk klaar en ploffen wij neer op de bank, tus sen de dozen. Eindelijk hebben we eens de tijd om goed rond te kijken. Nu weten we het zeker: dit is wat we wilden. Het uitpakken kan nu beginnen. Vier weken hebben we de tijd om alle dozen 'weg te werken'. Een makkie, want een stuk of zestig liggen er al weer plat op de overloop. Binnen een paar weken zitten we aan kant en kunnen we lachen om alle stress van de afgelopen maanden. Een beetje voorzichtigheid is vanzelfsprekend geboden, maar een kraan waaruit direct kokend water komt is beslist handig. Marktleider is Quooker dat een dergelijke kraan medio jaren ne gentig al op de markt bracht Nu volgt ook producent Perrin Rowe. De Little Butler (vanaf 695 euro) levert continu water tussen 102 en 104 graden Cel sius. Quooker is inmiddels alweer ,een stapje verder. Dat bedrijf in troduceerde onlangs de Combi (vanaf 1000 euro), een reservoir waaruit niet alleen kokend maar ook warm water stroomt. Handig voor de afwas. De Nederlandse designer René Holten is vooral be kend van zijn ontwerpen voor meubelproducent Artifort. Voor sanitairproducent Clou heeft hij de ontwerper nu een compleet badkamerprogramma ontworpen. Daarin zijn materialen ver werkt als hout, natuursteen en Felle kleuren en opvallen de materialen vechten komend tuinseizoen om aan dacht. De tegenstelling met een ingetogen en rustgeven de beplanting is volgens de Stichting Tuin Promotie groot. Hiermee gaat het lap je groen achter de woning steeds meer op de 'normale wereld' lijken. Wie eraan twijfelt of zijn tuin er wel mee door kan, zou eens een zwart-wit foto van die tuin moeten maken. Niet als er sneeuw ligt, want sneeuw ver hult alle fouten en maakt alles mooi, maar in de zomer als alles in volle bloei staat. Een tuin die goed in elkaar zit zou in zwart-wit even mooi moe ten zijn als in kleur. Dat komt doordat vorm veel belangrijker is dan kleur. Wij hebben de neiging om ons druk te maken over onbenullig heden. We vragen ons af of het zachtroze duizendblad wel bij de gele zonneroosjes past, of de paarse astilbes bij de blauwe rid dersporen. Maar kleur komt in een goede plantencombinatie op de twee de plaats. Wat we ons af zouden moeten vragen is of planten qua vorm wel bij elkaar passen. Of er wel genoeg contrast is in groeiwijze en in bladvorm en of er wel genoeg verschil in hoogte is in onze plantencombinaties. Als u nu tegenwerpt dat een veld met zonnebloemen ook mooi is, zonder enig contrast in groeiwijze, hoogte of vorm, dan heeft u gelijk. Maar een veld met zonnebloemen - hoe mooi ook - is geen tuin. Verticale lijnen Wie in vormen denkt in plaats van in kleuren, ziet het belang in van verticale lijnen. Planten die steil rechtop groeien en bloeien met een spitse aar zijn de uitroeptekens in de tuin. Ze zijn in staat om een middelmati ge beplanting naar een hoger plan te tillen. Een paar voorbeel den: vingerhoedskruid, met zijn bloemstengels die als priemende vingers de lucht in wijzen, is er toe in staat om van een saai hoekje een spannend stukje tuin te maken. Nu is dit misschien geen goed voorbeeld, want vin gerhoedskruid is tweejarig, Dat houdt in dat de plant na de bloei sterft. Hij komt wel weer terug, het volgende jaar, want vingerhoedskruid zaait zichzelf uitbundig, maar meestal staat De witte variant van de Veronicastrum virginicum. foto Romke van der Kaa hij dan net niet op de plaats die u hem had toebedacht. Sommigen vinden dit charmant, die eigengereidheid, vooral om dat een plant die zijn eigen plaats kiest daardoor vaak op de meest onverwachte plek op duikt. Maar de dwingelanden onder de tuiniers vinden dat een plant moet blijven staan waar de tuin- eigenaar hem heeft neergezet. Er kan er maar één de baas zijn, in hun visie. Voor hen is de ridderspoor mis schien een betere optie. Als er één plant als uitroepteken kan fungeren dan is het de ridder spoor wel. En riddersporen zijn sterke vaste planten die jaren lang op dezelfde plaats kunnen blijven staan. Maar ook de rid derspoor heeft enkele nadelen: ze doen het niet overal, bijvoor staal. Dit zogenaamde corten- staal geeft de 'ingetogen' badka mer volgens Holten een 'stoere, industriële touch'. Het programma bestaat onder meer uit een vrijstaand ligbad, wastafels en fonteinen, toilet, kast, wastafelmeubelen en een chaise longue. Informatie: www.clou.nl foto's GPD Het gele tuintype koos de af gelopen jaren nadrukkelijk voor weelderige dessins en kleur. Komend tuinseizoen zorgen juist ingetogen tinten en licht hout voor rust in de tuin. De aanduiding 'fresh weathered garden' is ontleend aan het ma teriaalgebruik. Fris en glad (kunststof, aluminium) gaan hand in hand met natuurlijk en verweerd (hout, rotan en natuur steen). De 'trotse' blauwgroene tuinbe- zitter omarmt een trend die bin nenshuis al enige tijd zichtbaar is: hij is volgens de STN te ver leiden met producten die 'klas siek en romantisch zijn en die traditie uitstralen. Het decor is eigentijds, de tuin biedt 6bk ruimte aan elementen die verwij zen naar de oude Grieken en Ro meinen. In déze 'imperial inspiration gar den' passen materialen als na tuursteen, mozaïek en-smeedij zer. De kleuren zijn ingetogen, maar contrastrijk (zwart, terra of oker). Het designminnende blauwe tuintype kiest voor de nieuwste materialen, opvallend meubilair en eigenwijze planten. Duiken in het interieur zachte en klassieke elementen op, dan gaat deze tuinbezitter buiten juist voor ingetogen, ruw en ro buust. Met constructieve materi alen als beton, golfplaat, natuur steen en canvas. Haaks daarop staat het rode tuintype dat vooral rust en gezel ligheid zoekt. In de tuin spreekt dat uit de vele accessoires die sa men een geheel vormen. Het re sultaat is een sprookjesachtige, op de natuur gebaseerde ruimte. Paul Geerts Nostalgische en klassieke elementen zijn te vinden in een moderne tuin. Talloze trendbureaus breken er jaarlijks het hoofd over: hoe gaat onze tuin er komend tuinseizoen uit zien? Een defini tief antwoord op die vraag krij gen ze niet, omdat de consu ment in toenemende mate zijn eigen plan trekt. Maar dat weer houdt ze er niet van om ruim vooraf hun pijlen op diezelfde consument af te schieten. Desiréé Anthonijsz bijvoor beeld, trendwatcher van bureau Trendpressonline. Zij denkt dat de trends van afgelopen jaar blij vertjes zijn. Zo ook de meest op vallende: evenals in 2006 krijgt het fornuis een opvallende plaats in de tuin. Geen eenvoudi ge barbecue, maar complete inbouwkeukens staan aan de zijlijn van het terras en vormen tegelijk het middelpunt van het tuinleven. Voor de tuinbezitter met een bescheiden lapje grond is er volgens haar ook een oplossing: een klein kooktoestel met of zonder stekker dat geschikt is voor onder andere grillen, wokken, braden en bakken. „Het wordt letterlijk lekker leven in de open huiskamer", aldus Anthonijsz. Visitekaartje En evenals binnenshuis stem men we die open huiskamer steeds meer af op onze persoon lijke wensen. Toch is er volgens de Stichting Tuin Promotie Nederland (STN) wel degelijk sprake van trends. Op basis van onderzoek doet de organisatie detaillisten en con sumenten jaarlijks een handrei- vooral een gezellige leefruimte. Het blauwgroene type ziet de buitenruimte daarentegen vooral als een visitekaartje. Het blauwe tuintype gaat nog een stapje verder. Voor hem is de tuin vooral een prestigepro ject waarin design de boventoon voert. Romeinen Op basis van deze verdeling on derscheidt de STN vier trends die aansluiten bij de beleving van de verschillende tuintypes: fresh weathered garden, impe rial inspiration garden, rough refined garden en fantastic'ele ments. De buitenkeuken heeft dit jaar een prominente plek in het groen. king. Daaruit blijkt dat de contrasten komend seizoen scherper worden. Maatschap pelijke ontwikkelingen spelen een belangrijke rol. We willen bijvoorbeeld het liefst dat din gen zo snel mogelijk geregeld zijn, maar we hechten ook aan rust. Door technische ontwikke lingen is de toekomst dichtbij, maar we blikken net zo hard achterom. Ook in de tuin duiken dergelijke tegenstellingen op. Temidden van rustgevende bloe men en planten willen we wor den verrast door bijvoorbeeld opvallende kleuren, vormen of materialen. Omdat geen tuin bezitter hetzelfde is, ontwikkel de het Productschap Tuinbouw in 2002"een model waarin zes zogenaamde tuintypen omschre ven zijn. Ieder met een eigen kleur. Het groene tuintype is bij voorbeeld echt een tui nliefheb ber, terwijl het rode tuintype wel van de tuin wil genieten, maar het liefst zo min mogelijk tijd kwijt is aan onderhoud. Voor het gele tuintype is de tuin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33