zc Nieuwbouw in een oud jasje W3 J f Dhr R G; Kemihk Op het Oude Dorp kijk je de hele wereld in bijlagen: on d-diooou *3«!tle8pzc.nl „31,4460 AA Goes rtpntie-exp I o i tat i e «nMidden-Zeeland: 0113-315520; laanderen: 0113-315570; |al: 020-4562500. dag 27 januari 2007 Een tuin voor ieder type •v i EENS Wordt mijn L»e.2.e steen js vr tf*r;n onae v*fc„ rw ïr,nne™S aan ni t h!ogeff|n Hpefl gemaakt dat mt rijksiijppuHjènfuit 1789. dat van oorsprong pakhuis ais bestemming had, pp 2 februari 2004 a's woonbestemming gerealiseerd kon worden. .lei SP. V - ill iSm JHét Met een herinneringssteen eren de broers Kemink de inzet van hun vader Richard. Het bijna vier eeuwen oude pand op de hoek Venkelstraat - Sint Domus- straat in Zierikzee kent een afwisselende historie. Maar waarschijnlijk heeft het er nog nooit zo fraai bij ge staan. De drie mannen Ke mink, vader Richard en zijn zonen Frank en Stephan, hebben er hun ziel en zalig heid in gelegd. Het resul taat is twee moderne appar tementen achter een door leefde gevel. Volgens Richard is er nog veel archiefwerk te verrich ten om de exacte historie te ach terhalen. Tot op heden weet hij dat het pand uit 1628 dateert en dat het diverse functies heeft ge had; wijnopslag, herberg, tim merfabriek, tonnenfabriek, leer looierij, kerk en zeepfabriek. „Die zeepfabriek heeft er ruim honderd jaar geleden in gezeten en toen zijn ook vrijwel alle ra men dichtgemetseld, op ramen zat immers belasting", vertelt hij. Dertig jaar lang had hij zijn zinnen op dit gebouwtje gezet en in gedachten al vele keren verbouwd. 'Eens wordt het mijn dag...' was zijn motto. En zo'n vijf jaar geleden werd het zijn dag. Nadat er een hen nepkwekerij ontmanteld was, werd het pand te koop aangebo den. Frank en Stephan waren inmiddels 21 en 19 jaar; de een schilder, de ander metselaar. Ri chard zelf weet alles af van het installatiewerk en kan aardig timmeren. Het bouwteam was er klaar voor. Het duurde echter even voordat ze aan de slag konden. Eerst moest er flink gesteggeld wor den over het bouwplan. Bijna twee jaar lang overlegde Ri chard namens zijn zonen met de gemeente, de welstandscommis sie en monumentenzorg over de vergunningen. „Eigenlijk is het niet te geloven hoe lastig het je gemaakt wordt, om zo'n pand bewoonbaar te maken", ver baast Richard zich nog steeds. „Er is geen betaalbare woon ruimte te vinden voor jongeren met een klein inkomen. Om zelf standig te kunnen wonen, heb ben ze een dubbel inkomen no dig. Dit pand levert twee ge scheiden appartementen op. Bo vendien is het een aanwinst voor de straat geworden. We hebben verbouwd met respect voor het verleden. Maar denk niet dat de gemeente daar oog voor heeft." Deze frustratie daargelaten, is Richard verder heel enthousiast over de verbouwing. Vanaf dag één waren Frank en Stephan verantwoordelijk voor het pro ces en de financiering. Zij moes ten hun appartementen zelf bou wen, met hulp van pa. Veel gesloop Er moest eerst veel gesloopt wor den. De vloeren waren rot even als een aantal dragende balken. Uiteindelijk bleven er vier mu ren en een dak over. De dichtge metselde ramen werden openge slagen en er kwamen nieuwe ko zijnen in. De twee grote schuur deuren in de Venkelstraat ver dwenen. Daarvoor in de plaats kwamen ramen en een voor deur. De gevel moest op veel plaatsen hersteld worden. Sta pels oude ijsselsteentjes bikten de beide mannen schoon om daarmee de muren te herstellen. Frank ging met de hogedruk spuit het eeuwenoude vuil te lijf. Daarbij wist hij zoveel ver sleten voegwerk te verwijderen dat hij Stephan veel slijpwerk uit handen nam. Stephan, verantwoordelijk voor het metselwerk, kon op het laatst geen ijsselsteentje meer zien. „Het zijn zulke kleine ste nen. Had ik een hele zaterdag gemetseld en dan was er maar een heel klein oppervlak af." Al leen het bovenste deel van de voorgevel, het oudste deel van het pand, mocht niet ingeboet worden. De rest werd zo geres taureerd dat het bij de uitstra ling van het gebouw paste, dus vooral niet te netjes. De voorgevel leunt flink vooro ver, daar hebben de mannen niets aan veranderd. „Toeristen zien de gevel als de toren van Pi- sa", weet Frank. „Regelmatig staan mensen er tegenaan ge leund terwijl een ander een foto maakt." Binnen was na het slopen een grote ruimte ontstaan. Er was geen riolering en ook water en elektra moesten aangelegd wor den. De begane grond was heel hoog terwijl de eerste verdie ping de twee meter niet eens haalde. Stephan, die op deze ver dieping zou gaan wonen, stootte tegen elke balk zijn hoofd. Daar om werd de verdiepingvloer zes tig centimeter verlaagd. Nog steeds valt de begane grond op door zijn hoogte. De vloer is zwevend gemaakt. Daarmee ontstond een goede ge luidsisolatie en kon het leiding- werk eenvoudig verwerkt wor den. Waar mogelijk werden de oude draagbalken gebruikt. Sleutelstukken werden nage maakt. Omdat in het verleden de verdieping en de zoldering vaak als opslag zijn gebruikt, la gen de kinderbintjes dicht op el kaar. Frank en Stephan hebben dat zo weer teruggebracht.. „Nieuwbouw in een oud jasje kost twee keer zoveel tijd als echte nieuwbouw", weten ze. „Alles moest passend gemaakt worden, maar ook moesten we passend materiaal bijeen zoe ken. Want waar mogelijk wil den we de oude sfeer behou den." Het letterlijk rechttrekken bete kende dat de voorzetwand soms veertig centimeter van de origi nele tussenmuur afligt. Richard: „Zo hebben we de boel wel goed kunnen isoleren. Ook hebben we zo geen last meer van het zout in de muur. Dit pand staat op een van de laagste delen van Zierikzee. In 1953 stond het wa ter tot de eerste verdieping." Uiteindelijk is er in drie jaar cir ca zesduizend uur werk, ver deeld over de vrije dagen en va kanties, in het pand gaan zitten. Plet gros van die uren hebben Frank en Stephan voor hun reke ning genomen. Toch een bijzon der samenwerkingsproject voor twee broers, vindt de trotse va der Richard. Maar als ze van te voren hadden geweten... De indeling van de appartemen ten is min of meer gelijk. Voor: wonen en koken, achter: slapen en douchen. Boven heeft Step han alles strak modern inge richt, wat prachtig contrasteert met de oude balken, kozijnen en uitstraling van het historische pand. Beneden heeft Frank gekozen voor een wat tijdlozere inrich ting. Het kleurenpalet - binnen en buiten - komt, in overleg met Stephan, van zijn hand. „Het meeste buitenschilderwerk is in Zierikzee klassiek groen. Ik heb voor Gelders blauw met maïs- geel gekozen. In combinatie met de verlichting 's avonds op het pand, springt ons huis er hele maal uit. We laten zien dat we trots zijn op ons werk. Uiteinde lijk is het al het werk en inzet wel waard geweest." Inge Heuff Het huis op de hoek van de Venkelstraat en de Sint Domusstraat hangt zo scheef als de Toren van Pisa. De bovenverdieping heeft Stephan strak en modern gemaakt. Frank heeft de onderverdieping een tijdloze inrichting meegegeven. DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn oï haar leven. foto's Mechteld Jansen In de wereld van de paardensport heeft de familie Evertse een naam. Dat paarden een belangrijk deel uitmaken, of beter gezegd een hoofdrol spelen, in het leven van de ruiterfamilie is dan ook duidelijk te zien in en om hun woning in het pittoreske Oude Dorp vlak bij Nieuw en Sint Joosland. Is het niet aan de stal met vijf paarden, dan wel aan de bak met springattributen of de grote wei, waar bij goed weer een parcours wordt opgebouwd. Het gehucht waar de paardenfamilie al ruim twintig jaar woont heette vroeger Sint Joosland. Begin 1800 werd het samengevoegd met Nieuwland tot Nieuw en Sint Joosland. In-thrvoiiesmond wordt het gehucht ook wel 't Ouwe durp genoemd, maar waag het niet om Nieuwland te zeggen, want dat is tegen het zere been van de 'durpenaars'. Groot is het Oude Dorp niet en voorzieningen zijn er al helemaal niet, maar Jacqueline (43) zit daar niet mee. „Het is heerlijk rustig en de vrijheid die we hier heb ben... De kinderen vinden het ook prima zo. Hier kun nen ze naar hartelust paardrijden, we zitten vlak bij de manege en hebben alle ruimte. We hebben laatst nog een stuk weiland kunnen bijkopen, samen met de ma nege. Wat wil je nog meer." In de zonnige serre hangt de geur van leer en paarden. Drie paardenzadels en voorraadje laarzen laten niets te raden over de passie van de bewoners. Naast Jacque line zijn dat echtgenoot Ruud (47) en de kinderen Mi chelle (21), Dennis (19) en Nicky (13). Ruud is op dit moment voor zijn werk als hoefsmid op stap met hond Snoopy. „Die gaat altijd met Ruud mee in de bus en snuffelt bij iedereen wat rond." De andere hond Spoo ky loopt vrolijk rond en 'valt' af en toe een grote zeer harige speelgoedaap aan. Het bruine geval is groter dan het hondje zelf en het duo zit al snel klem tussen twee fauteuils. Op een kussen ligt een zwart-witte kat te slapen. Binkie is een aanlopertje en moet het na een aanrijding stellen met slechts één oog en wat ijzerwerk in zijn kaken. „Toen we het huis kochten, was het een soort noodwo ning. Er zat vrijwel niets in. Boven was een grote, open ruimte. We hebben veel moeten doen. De serre en de keuken hebben we later aangebouwd." Glimlachend: „Ja, je moet toch wat als je gezin uitbreidt." foto's Marijke Folkertsma Buiten loopt de vader van Jacqueline rond. „Hij doet allerlei klusjes hier sinds hij met pensioen is." We gaan richting paarden. Drie staan er op stal en twee staan in de paardenbak met de stapmolen. „We noemen dat al tijd stapmolen, maar of dat echt zo heet?" De dieren be kijken ons met enige afstand, maar laten zich wel ge willig over de zachte neus strelen. Op de staldeur van een van hen hangt een aantal schildjes, gewonnen op diverse concours. De buurhond verhangt zich haast aan het hek, bede lend om aandacht. Als Jacqueline hem aait, knijpt hij verzaligd zijn ogen dicht. Hoezo waakhond Jacqueline blikt zichtbaar tevreden rond. „Voor mij geen rijtjeshuis hoor. Alles zo op elkaar. Hier kijk je de hele wereld in. Je hoort de vogeltjes zingen, de natuur is overal." Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31