Weet wanneer je moet zwijgen bpulariteit poker trekt criminelen aan Illegale gokclubs Joke Boel, café en politiek in één beleeft een revival, maar dat heeft akeerzijde. De beheerder van poker- 5! Reyes in Amsterdam werd in de ?<iood, Is de sociëteit een illegale gok- )!land Casino, dat sinds eind jaren ze- |bet monopolie bezit op de exploita- ukansspelen, bestond tot een paar Seden nauwelijks belangstelling voor •De veertien vestigingen van het «drijf draaiden vooral op roulette en A -Dat is behoorlijk omgeslagen", arens Woldberg, woordvoerder van mCasino. „Door de toegenomen be ding wordt het in alle vestigingen Jd. De oorzaak zoeken wij in de onge- populariteit in de VS, en in de toege- taia-aandacht voor poker in de sinds kort ook in Europa." d Casino is naar Amerikaans voor- tok begonnen met toernooien, waar- Se bedragen op het spel staan. Zoals tbt, daar vindt morgen de finale 'nn het zesdaagse toernooi, de Dom s Hier spelen 128 pokeraars om het Headsup Pokerchampionship 2007. san prijzengeld tijdens de Dom Clas- 15,000 euro. slaan die groeiende populariteit ont- tzich als vanzelf ook een circuit dat and van de illegaliteit opereert; 'aar kan worden gepokerd, cafés die nienorganiseren. Het verschijnsel is taw, dat justitie nog geen duide- ^hwft geformuleerd, maar zo nu 'ingegrepen. °P kansspelen TOber vorig jaar deden politie en be tast bijvoorbeeld een inval bij eet- allen in Vleuten toen daar een poker- taet tientallen deelnemers gaande e organisatie bezwoer bij hoog en at het hier een strikt besloten toer- Mrof, maar daar prikten politie en fis- wheen. taatoren werden aangehouden we- "Wreding van de Wet op de kansspe len. Zevenduizend euro speelgeld, tien po kertafels, fiches en kaarten werden in be slag genomen. De organisatoren kunnen daarnaast van de fiscus een naheffing kans spelbelasting tegemoet zien. Ook in Amsterdam bleek dat het niet louter een trendy, populair en onschuldig gezel schapsspelletje betreft. De 33-jarige beheerder van poker-sociëteit Reyes werd in alle vroegte door een aantal gemaskerde mannen doodgeschoten. Half januari, zondagmorgen; rond half acht drongen ze de club binnen en eisten geld. Daarop ontstond een worsteling, waarbij de beheerder in het hoofd werd geschoten. zestig illegale gokhuizen. Op papier, ofwel de notariële oprichtingsaktes, waren dat al lemaal verenigingen of stichtingen met prachtige doelstellingen ('vissen bij Helgo land', 'de ontspanning der leden', 'hulp aan arme landen', alles altijd in de ruimste zin des woords). In werkelijkheid waren het stuk voor stuk ordinaire gokclubs waar ie dere gokker terecht kon. Wildgroei Midden jaren tachtig maakte justitie met een reeks invallen een einde aan die wild groei. De Kamer van Toezicht over het No tariaat verbood het notarissen daarnaast De overvallers gingen er met een onbeken de buit vandoor. De vereniging Reyes werd in mei vorig jaar opgericht door Clyde Alberg (voorzitter), Benny Loupias (penningmeester) en oud-Ajacied Winston Bogarde (secretaris). Bogarde is na zijn actieve voetbalcarrière onder meer in het vastgoed gestapt en inves teert in losse projecten zoals Reyes. „Vanaf het begin hadden we door hoe laat het was", aldus een omwonende. „Pokeren om veel geld trekt een bepaald publiek." Klachten over onder andere lawaaioverlast - „ruzie op straat en veel dikke auto's" - haalden echter niets uit, behoudens twee be zoekjes van de politie, die de club vervol gens ongemoeid liet. De constructie rond de vereniging Reyes doet denken aan de hoogtijdagen van het illegale gokken in Amsterdam, begin jaren tachtig. Alleen al de binnenstad telde destijds zo'n mee te werken aan dergelijke evidente schijnconstructies ten behoeve van het ille gale gokcircuit. Illegale gokhuizen komen sindsdien nauwelijks nog voor, maar de be langstelling voor poker blaast het illegale circuit nieuw leven in. De Belastingdienst onderkent die trend en richt zich sinds vorig najaar met speciale aandacht op het pokeren, zegt woordvoer ster Ingrid Meier. „Dat we samen met de politie die inval in Vleuten hebben gedaan, is geen toeval. Wij hebben expertise genoeg om te zien dat men om geld speelt en dan zijn wij een im morele organisatie. Hoewel het pokeren ver boden is, willen we over de opbrengsten wel kansspelbelasting innen. Tot 454 euro per spelavond hoef je geen belasting te beta len, maar op die toernooien zit men daar snel boven. Het is de toernooi-organisatie die inhoudingsplichtig is, dus daar kloppen wij aan." Op welke schaal illegaal wordt gepokerd, is niet bekend. „Je weet niet wat je niet weet, evenmin als we weten hoeveel zwart geld in Nederland omgaat, maar we weten dat het er is", zegt Meier. „We krijgen veel tips die we serieus nemen, we hebben zo onze eigen controle-informatie waarover ik verder niets zeg en wij zien ook gewoon de adver tenties voor toernooien in de krant en op in ternet. We voeren niet één doorlopende ac tie, maar houden de pokerbranche nu beter in de smiezen dan andere takken. Net zoals de bingo's en de illegale casino's." Bestuurt oud-voetballer Bogarde een illega le gokclub? Het lijkt er veel op. Het ministerie van Justi tie wenst niet in te gaan op specifieke geval len als de vereniging Reyes, maar laat voor het overige weinig ruimte voor misverstan den: poker is een verboden kansspel, dat al leen maar door Holland Casino mag wor den aangeboden. „Als je thuis met een paar vrienden gaat zit ten pokeren is dat natuurlijk geen enkel probleem", zegt woordvoerder Wim van der Weegen. „Als je het in georganiseerd verband gaat exploiteren ben je illegaal bezig, en al hele maal als je dat doet met enigerlei winstoog merk." Geen gezelligheid Ervan uitgaande dat de vereniging van Bo garde geen liefdadigheidsinstelling is waar slechts voor de gezelligheid een beetje wordt gedart en gedamd. Dat is iets waarte gen overigens alleen al de overval pleit. De conclusie ligt dan voor de hand dat Reyes een illegale gokclub is. Van der Weegen: „Laat ik het zo zeggen. Af gezien van wat mensen strikt privé, thuis doen, ben jé met poker al heel snel illegaal bezig als je geen vergunning hebt. Zo'n ver gunning heeft alleen Holland Casino." Het bestuur van de vereniging Reyes is sinds de schietpartij niet bereikbaar voor commentaar. Bart Middelburg en P aul Vugts zaterdag 27 januari 2007 Mieden zijn er niet veel in het leven, jaar voor een Goesenaar zijn er een paat je Joke Boel de hand heeft: Het café a(js! waar zorgvuldig wordt gewaakt voor "nvan de horecadag, en de manier waarop peente Goes naar buiten treedt: open en uit. „Openbaar bestuur, daar moet je geen Kom winden. De mensen hebben het recht Keten wat er in het gemeentehuis ge- Twee werkkringen heeft Joke Boel. In de 'zegeboren en in de andere gegroeid. In ile veranderde ze zeer bewust haast niks en gemeente juist alles. Voor Joke een dubbe- bnom blij te zijn. Bijna 37 jaar geleden verstuurde ze, een kersvers ULO-diploma op zak, twee sollicitatiebrieven. Eentje ging naar zaadveredelingsbedrijf Van der Have in Kapelle en de andere naai de gemeente Goes. „Bij Van der Have zochten ze een telefoniste en in Goes een typiste. Bij allebei werd ik aange nomen. De enige reden om voor Goes te kiezen, was dat ik mezelf al door re gen en wind dat eind naar Kapelle zag fietsen, elke dag. Ik kon kiezen, dus ik koos Goes." Maar het werk was niks voor Joke. „Ik hou van taal, hecht er grote waarde aan om geen fouten te maken. De cultuur in Goes was in die tijd heel hiërarchisch en krampachtig. Wij moesten briefjes van een ander overtikken, en die stonden soms stijf van de fouten. Haalde het niet in je hoofd om die zelf te verbeteren, dat mocht niet. We moesten ze met fouten en al typen, je weet wel, met carbonne- tjes ertussen. Vervolgens gingen ze naai- de gemeentesecretaris, die ze ver beterde, en dan typten we ze nog eens. Niks voor mij, natuurlijk. Ik heb het gelukkig ook maar een jaar hoeven doen." Bij ziekte op de afdeling interne za ken mocht Joke invallen en toen daar een plaatsje vrij kwam, zag ze haar kans schoon. Ze deed er het werk van een jongste bediende en ging naar de bestuursschool, waar ze later nog wel terug zou komen. „Vanuit interne za ken werd ik secretaresse van burge meester Huber. Een schat van een man, maar ik kwam ook wat centraler in de organisatie te zitten. Daarom was het niet onlogisch dat ik, op het moment dat de toenmalige voorlichter Jan Kan ziek werd, diens taken tijde lijk overnam. Na een poosje vertrok hij naar Roosendaal en kwam ik voor goed op voorlichting te zitten. De voor lichter die er toen bij kwam, Berend Harmens, heeft mij meedogenloos écht leren schrijven. Hij had een jour nalistieke achtergrond en dat'kon je toch merken. Daar ben ik wel dank baar voor, want het schrijven van pu blieksgerichte artikeltjes is een favo riet deel van mijn taken." Als je ergens al heel lang werkt - er is maar één ambtenaar die langer bij de gemeente Goes werkt dan Joke - heb je je omgeving, en vooral het gezel schap, vele malen zien veranderen. „Ten goede", vindt Joke. Want behal ve het feit dat de vreugd met het aan tal zielen is toegenomen, is ook de cul tuur honderdtachtig gi-aden gedraaid. „Vroeger was alles heel formeel. Be stuurders en ambtenaren werden met hun functie aangesproken. Nu noemt iedereen elkaar bij de voornaam. We zijn ook opener naar buiten toe en ik hoop dat ik daar zelf aan heb bijgedra gen. Het is onzin om informatie bin nenshuis te houden om de formele re den dat een belanghebbende nog niet is ingelicht. Een beslissing wordt in een democratisch bestel door meerde re mensen genomen. Hou je dat te lang achter je kiezen, dan krijg je indi anenverhalen. Dat is veel schadelijker voor alle partijen dan een duidelijke verklaring, ook al is die niet iedereen welgevallig." Bijna twintig jaar geleden, Joke vorm de toen samen met Cock van de Wijn gaard de afdeling voorlichting, kreeg Naam: Joke Boel-Baarends Geboren: 12 april 1953 in Goes Opleiding: lagere school, ULO, bestuurs- academie, SOD-archiefopleiding en tal van cursussen gedurende haar loopbaan Burgerlijke stand: getrouwd met Wim Boel Loopbaan: typiste, ambtenaar interne zaken, secretaresse van de burgemeester, voorlichter Huidige functie: communicatieadviseur voor gemeenteraad en college van B&W, woordvoerder en bijzonder ambtenaar van de burgerlijke stand. Alles binnen de gemeente Goes Bijzonderheden: één van de vier vennoten in Café Baarends, het bedrijf dat al meer dan honderd jaar in de familie is de gemeente Goes de Prix d'Orange van de Zeeuwse pers. Vanwege de openheid, de duidelijkheid en de toe gankelijkheid. Gewaagd naar het ge heim van een goede voorlichter, haalt Joke drie apen uit hun hok: „Horen, zien en weten wanneer je wel of niet moet zwijgen." Wat Joke Boel in haar werk bij de gemeente kenmerkt, wordt in personeelsadvertenties om schreven met 'goede contactuele eigen schappen'. Word je daarmee geboren of kun je dat leren? Misschien is Joke wel geboren in de ideale omgeving om het te leren. Want als je vader en moe der een café uitbaten, weet je al woeg dat er veel verschillende soorten men sen zijn, met verschillende belangen, inzichten en drijfveren. De vijf kinde ren Baarends, Joke is de oudste, heb ben van jongs af geleerd zich tussen de mensen te bewegen. Bittere noodzaak De betrokkenheid van de kinderen bij het café kreeg een ander, veel serieu zer karakter toen Jokes vader op 52-jarige leeftijd overleed. „Mijn moe der bleef achter met vijf kinderen tus sen 12 en 22 jaar en een café, dat moest blijven draaien. Handen uit de mouwen dus. Het was bittere nood zaak om de klanten te blijven ontvan gen zoals ze gewend waren. In de loop der tijd is mijn broer Jan het café sa men met mijn moeder gaan doen." De familieband werd zo mogelijk nog sterker toen Jan midden jaren negen tig ernstig ziek werd. Opnieuw zorg den de kinderen onder leiding van moeder dat café Baarends bleef zoals het was. „Jan is drie jaar ziek ge weest. Toen hij overleed zijn we met zijn vieren; mijn moeder, mijn broer Kees, mijn zus Annelies en ik, een ven nootschap begonnen. Mijn broer Ri- nus, die inmiddels ook is overleden, had zijn eigen zaken. Deze keer han delden we misschien minder uit nood zaak, want projectontwikkelaars lie pen de deur plat. Maar het café is een deel van ons, een vertrouwde omge ving. Niet alleen voor de familie, maar ook voor veel klanten. We heb ben ieder onze eigen taken. Zelfs mijn moeder, die tachtig is geworden, springt als het nodig is bij." Zelf is Joke elke vrijdagavond en za terdagochtend de cafébaas in Baarends. Wim, haar man, doet de donderdagavonden. „Wat dat betreft ben ik blij dat Wim nu met de VUT is. Zijn vak is loodgieter en dat beteken de altijd vroeg het bed uit. Nu kunnen we makkelijker samen het café doen, al zit de VUT er voor mij nog lang niet in." Dat ze een behoorlijk zware part time-baan in de horeca altijd heeft kunnen combineren met een volledige baan bij de gemeente dankt Joke aan het feit dat ze het allebei graag doet. „En ik heb natuurlijk het geluk dat ik een vent heb getroffen die het ook leuk vindt. Die het ook goed kan, want in een café geldt hetzelfde; ho ren, zien en weten wat je zeggen of zwijgen moet." Het café en de gemeente lopen een beetje door elkaar als het gaat om haar derde baan: onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand. „Ik sta niet op dat lijstje met namen waaruit je kunt kiezen als je in ondertrouw gaat. Als bruidsparen vragen of ik het wil doen, gaat het dus altijd om men sen die mij kennen. Het is weieens ge beurd dat ik een bruidspaar niet ken de, maar toen bleek er een opa te zijn die mij graag in een toga zag optre den. In het café heeft een klant wei eens gevraagd of ik het huwelijk wil de sluiten, terwijl zijn vriendin, die er bij zat, nog van niks wist." Je kunt er van verzekerd zijn dan Joke die situa tie diplomatiek heeft aangepakt, want in diplomatie en politiek is ze gepokt en gemazeld. Tientallen bestuurders heeft ze zien komen en gaan. „Erg veel tijd heb ik niet meer nodig om te zien wat voor vlees er in de kuip zit, maar wat ik ook allemaal hoor of zie, daarover ga ik zwijgen." Mieke van der Jagt foto Mechteld Jansen Poker wordt nu in alle vestigingen van Holland Casino gespeeld. foto Maarten Hartman/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25