Uiteindelijk wint de kou het toch weer van de warmti PZC waterspiegel RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE De aarde over tienduizend jaar zaterdag 27 januari 2007 Is de mens verantwoordelijk voor de ver snelde opwarming van de aarde? Ja, be weren veel klimatologen, maar geoloog Sa lomon Kroonenberg heeft zo zijn twijfels. Het is een illusie dat wij het klimaat kun nen reguleren door minder C02 te produce ren, zegt de hoogleraar aan de TU Delft. „Zelfs als wij dat wel zouden kunnen, welk klimaat wilt u dan hebben?" Betoog van een man die de nieuwe ijstijd voorspelt. In zijn spraakmakende klimaatfilm An In convenient Truth gunt de voormalige Ame rikaanse vice-president Al Gore ons een on comfortabel kijkje in de nabije toekomst. Door de razendsnelle opwarming van de aarde smelten de poolkappen, waardoor de zeespiegel stijgt en dichtbevolkte kustgebie den onbewoonbaar worden. Eigen schuld, zegt Gore, want de opwar ming van het klimaat wordt veroorzaakt door de enorme hoeveelheden broeikasgas die wij produceren, het roemruchte CO... Geoloog Salomon Kroonenberg (59) spreekt met onverhulde bewondering over de manier waarop de film is gemaakt. „Het is een prachtig college. Als je een bood schap wilt overbrengen, is dit de manier. Daar kunnen hoogleraren nog iets van le ren." Het enige probleem met de film is volgens Kroonenberg dat de boodschap niet klopt. „Gore beweert dat ons klimaat de afgelo pen 11.000 jaar constant is geweest en dat het nu ineens verandert, maar dat is onzin. Het klimaat verandert voortdurend. Zijn verhaal is opgedikt, demagogisch. Hij rekt de waarheid op, gebruikt oneigenlijke argu menten. De bewering dat de opwarming nog nooit zo snel is gegaan als nu? Onjuist. De afgelopen eeuw is de zeespiegel dertien centimeter gestegen, maar in het verdere verleden is dat wel eens vier meter geweest in één eeuw. Het kan dus veel sneller, op een natuurlijke manier, zonder invloed van de mens." Kroonenberg ontkent niet dat het klimaat warmer wordt, maar als geoloog denkt hij nu eenmaal in perioden van honderdduizen den en zelfs miljoenen jaren. Op zo'n tijd schaal stelt de huidige opwarming van de aarde weinig voor. „Eens in de honderddui zend jaar hebben we een ijstijd. Als je naar die cyclus kijkt, zijn we nu al weer over het warmste punt heen. Over 10.000 jaar zitten we in de herfst, over 40.000 jaar zitten we middenin de volgende ijstijd. Binnen die lange perioden treden schommelingen op die we minder goed kunnen voorspellen. In de Middeleeuwen hebben we een warme pe riode gehad, daarna kwam er een kleine ijs tijd die heeft geduurd tot de negentiende kasgas ondergronds opslaan? Als we mor gen alle COj onder de grond stoppen, gaat het overmorgen echt niet sneeuwen op de Kilimanjaro. Het klimaatsysteem is zó com plex. Honderdduizend jaar geleden, in de warme periode tussen de laatste twee ijstij den, steeg de zeespiegel zes meter terwijl er geen sprake was van abnormale CO,-gehal- tes. De mensen zien slechts één scenario: het wordt warmer, dat komt door de CO, en eeuw. Of we op de drempel staan van een nieuwe kleine ijstijd? Dat zou zomaar kun nen. Dan praat je over enkele tientallen tot honderden jaren." Toch is hij géén klimaatscepticus, beweert hij zelf. Hij wil best aannemen dat de mens een zekere rol speelt in de opwarming van het klimaat. Alleen, wat doe je met die ken nis? „Minder energie verbruiken zodat we minder broeikasgas produceren? Het broei dus moeten we minder stoken. Wat zouden we dan moeten doen als het de komende 35 jaar kouder wordt? Wat is dan de discussie? Zo was het ook in de jaren zeventig. Toen geloofde iedereen dat er een nieuwe ijstijd aankwam, want tussen 1940 en 1970 daalde de temperatuur. Als dat straks opnieuw ge beurt, moeten we dan meer gaan stoken, meer CO, produceren om de kou tegen te gaan? Dat kan niet, want we weten dat de olievoorraden eindig zijn. Kou nemen we op de koop toe. Ik vind ook dat we energie moeten besparen en alternatieve energie bronnen moeten ontwikkelen, maar dat heeft niets te maken met de klimaatdiscus sie. Het is een illusie te denken dat wij het klimaat kunnen reguleren. Zelfs als we dat wél zouden kunnen, welk klimaat wil je dan hebben? Leg die vraag maar eens voor aan de Verenigde Naties. Daar worden de landen het niet over eens. Wat goed is voor de een, is slecht voor de ander. Ik zeg: ga er nu maar vanuit dat het klimaat sowieso ver andert, door de mens of vanzelf. Pas je dan maar aan. Investeer niet in de ondergrond se opslag van CO,, want dan geef je gewel dig veel geld uit aan iets dat wellicht geen effect heeft. Gebruik dat geld liever voor de bouw van dijken. Maak jezelf niet zo afhan kelijk van het welslagen van die ene theo rie." Schijnzekerheid Klimatologen die Kroonenbergs verhaal be strijden, zeggen er direct bij dat ze hem res pecteren als wetenschapper. Alleen, hij is geen klimaatdeskundige maareend Schoenmaker houd je bij je leest'Hi; „Klimatologen kijken per minuul al blij als ze het weer tien dagen vod kunnen voorspellen. Je kunt ookops tere schaal naar het weer kijken. Je' bijvoorbeeld zeggen: na de zomerk» herfst. Ook: om de honderdduizend) hebben we een ijstijd. Klimatologen^ niet ver genoeg in de toekomst te ki? moeten leren denken in trendbreuk die kleine details even los! Klimaatpe ten creëren schijnzekerheid. Waa® het van nu af aan maar één kant op? Hun modellen gaan alleen maaroro Dat vind ik bezwaarlijk. Als ik hem wanneer de temperatuur weer gaati hebben ze geen antwoord. Laat zee voorspellen hoe hoog de dijken mus den. Dat wil ik weten." Michel Bfl Salomon Kroonenberg, De mens# maat: de aarde over tienduizend jaU- stel Uitgevers, ISBN10: 90450116b

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24