eel meisjes onder zwerf jeugd Regeerakkoord eind volgende week af Magnesium wolken in biljartarena Schelden op agenten in Goes wel beboet 9UW rijdt er auto Belgische school verplicht rokers button te dragen Gratis waterpark en kinderclub www.gobest.nl D7P iligheid van Zeeuwse jongeren zonder vast adres is 'schokkend slecht' Werk in uitvoering AAG - Vrouwen rijden oio dan mannen. Manne- Bluurders hebben welis- seer aanleg voor autorij- doordat zij meer risi- mnen raken zij vaker be- bij ernstige ongevallen. Ijonge mannen zijn een ge ide weg. "deken over 2005 blijkt miljard kilometer die bestuurders afleg- ;ld iets meer dan omkomen. Voor süjke autorijders ligt dat 'lelde op nog geen twee. ijkt uit berekeningen die killing Wetenschappelijk Verkeersveiligheid PZC heeft gemaakt, psycholoog C. Wilder- caderschrijft die conclu- knj liever op een weg met ar vrouwen dan op een alleen mannen." Als hun fatsoen zouden houden, zouden zij be- stelt hij. Zij rijden hebben daardoor meer g. Ook blijkt uit cijfers Centraal Bureau Rij- eidsbewijzen dat man voertuig beter beheer- ir hun hormonen (testos- irclen hun parten, waar- Iroekeloos rijden. GPD U19 Wuwen gewoon •Machtiger SLUISKIL - Voor de driebanders gisteren aan het jaar lijkse wereldbekertoernooi in Sluiskil begonnen, betrad een jonge turner de biljartarena. Anthony van Assche, afkomstig uit het naburige Sas van Gent, deed een oefe ning op een voltigeerpaard en liet de magnesium rijke lijk in het rond stuiven. Na zijn spierballenoefening gaf de zeventienjarige inter national aan weinig met biljarten te hebben. De enige overeenkomst die hij met de 32 deelnemers aan het hoofdtoernooi in Sluiskil heeft, is dat hij ook wel eens aan wereldbekertoernooien meedoet. Op voltige nog wel, zijn specialiteit. In de eerste ronde van het driebandentoernooi, die aan sluitend werd gespeeld, viel al meteen het doek voor twee grote namen. De Belgische wereldkampioen Eddy Merckx was kansloos in zijn partij tegen de Koreaan Kyung-Roul Kim en de plaatselijke favoriet Jean Paul de Bruijn kreeg klop van de Belg Jozef Philipoom. foto Camile Schelstraete pagina 21 De Bruijn met tas vol missers naar huis door Fons Kockelmans en Henk van Lierop DEN HAAG - De onderhande laars van CDA, PvdA en Chris tenunie verwachten volgende week vrijdag een regeerakkoord op hoofdlijnen aan hun fracties te kunnen voorleggen. De woord voerder van informateur H. Wijf-' fels heeft dat gisteren bekendge maakt. Volgens hem zijn er de laatste drie dagen in het Catshuis goe de vorderingen gemaakt en be vinden de besprekingen zich in een eindfase. Ingewijden zeggen dat de onderhandelaars 'uit zicht' hebben op overeenstem ming over de moeilijkste punten in de besprekingen, zoals de hy potheekrenteaftrek, de toe komst van de AOW en de ge zondheidszorg. De kans dat het komende dagen nog misgaat, zou klein zijn. Toch zal er nog 'stevig onderhan deld' moeten worden, aldus een betrokkene. Balkenende (CDA), Bos (PvdA) en Rouvoet (Christenunie) ko men maandag weer bijeen in het Catshuis om onder leiding van Wijffels verder te praten. Ook woensdag en donderdag staan in het Catshuis gesprekken ge- pland. Vrijdag willen de onder handelaars naar hun fracties. Daarna kunnen zij beginnen aan de verdeling van de minis ter- en staatssecretarisposten en het zoeken naar de kandi daat-bewindslieden. Rond 1 maart kan het nieuwe kabinet worden beëdigd. Dat is nog voor de Provinciale Statenverkiezin gen van 7 maart, zoals de bedoe ling was. Over de inhoud van het nieuwe regeerakkoord is nog steeds heel weinig bekend. Vaststaat dat de drie partijen fors willen investe ren in onder meer het onder wijs, de achterstandswijken, het milieu en de verpleeghuiszorg. Ook willen zij de koopkracht van de laagstbetaalden verbete ren. De partijen zullen de begro tingsregels van minister Zalm van Financiën handhaven. ANP (Advertentie) (Advertentie) tolk voor BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 3/4/7 overnachtingen op basis van logies en ontbijtbuffet in 2-pers. kamer met faciliteiten Dagelijks 3-gangen diner bij 5 en 8 dagen Alle omschreven excursies met de bus (entreegelden niet inbegrepen) Stadswandeling o.l.v. gids Luxe touringcar met chauffeur/reisleider Nederlandstalige gids in Praag Inclusief toeristenbelasting Goed verzorgd afscheidsbuffet (bij 5 en 8 dagen) t nog meer scherpe aanbiedingen op: jibolderman.nl of bel: (0318) 58 09 58 voor onze gratis reisgids 3007! «trielaan 8 BOLDE iABVEENENDAAL JjSfeplL town 0318-580958 MAN OOSTENDE - Scholieren die ro ken moeten op een school in het Belgische Oostende een button dragen met daarop twee teer- zwarte longen. „Zo mogen mijn longen eruit zien", staat op de button. Het Vesaliusinstituut, dat tech nisch en verpleegonderwijs geeft, wil zo de rokers ontmoedi gen. De actie is bedoeld als over gang naar een algemeen rookver bod op Vlaamse scholen in sep tember. Maar zelfs de Belgische anti rookorganisatie Rodinstichting vindt de button wel erg stigmati serend: 'het lijkt op de jodenster van de nazi's'. „Misschien gaan leerlingen het juist wel cool vin den of ontstaat een heksen jacht", vreest W. Oscé van de Ro dinstichting. ANP (Advertentie) Elke week in de zaterdagkrant I I Daar moetje naar toe. 3 februari start de unieke verzamelserie van Suske en Wiske op klein formaat Sterke actie! Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9 en 11; Werk in uitvoering: 10; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Reportage: 23, 24, 25, 27 en 29; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W9 en W11; Jong: W13; Reizen: W15, W17 en W21 MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Yerseke moet 216 euro boete betalen omdat hij agenten in Goes heeft uitgescholden voor teringlijders. Agenten kunnen dergelijke bele digingen niet over hun kant la ten gaan, betoogde officier van justitie M. Overmeer gisteren bij de Middelburgse rechtbank. „U beledigt de politie in een uit gaansgebied, waar veel mensen op de been zijn. Dat doet af breuk aan het gezag." De Mid delburgse politierechter was het daarmee eens en legde een boete op. Afgelopen maandag nog oordeel de de politierechter in Lelystad anders. Die sprak een man uit Almere, die 'fuck you' naar een agent geroepen had, vrij van be lediging van een ambtenaar in functie. Het Openbaar Ministe rie is het daar niet mee eens. Jus titie gaat daarom in hoger be roep tegen de uitspraak, zo werd gisteren bekendgemaakt. Het OM vindt de uitspraak wel degelijk een belediging en eist een boete van driehonderd euro. O Noteert u mij vo van 10 weken vc ik geet daarbij éénmalig toestemming voor ir een proefabonnement rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste 10 weken ontvang ik de krant voor 15,- Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 21,50)'. O per kwartaal met automatische Incasso 61,50)'. per jaar met automatische incasso 236,-)'. me I gratis PZC-paraplu sHnióss^sssA?1 Jt ZfV het alfabet van Zeeland isingse bekent aangifte iimisdrijf SGEN - De dertigjarige die maandag aangifte a«n zedendelict in Vlis- la(t bekend dat die aan- dsivas. ie startte maandag met- sijrootschalig onderzoek Bik aan de Julianalaan, ivrouw naar eigen zeg eoffer was geworden zedenmisdrijf. Tijdens rzoek rezen volgens de sijfels over het waar- ite van haar verhaal. iaSondervan iELBUKG - De groep tingeren in Zeeland voor de helft uit ji,Dat is een veel gro- tl dan elders in liet Bijna de helft van de „de jeugd is allocht- iteutvse zwerfjonge ren onder geweld en ten, hebben een gezondheid en nau- jeen opleiding. offer van een niet-gewelddadig misdrijf Opvallend is de samenstelling van de groep. In andere delen van het land zijn er verhoudings gewijs veel minder meisjes en allochtone jongeren die geen vast adres hebben. Zwerfjongeren in Zeeland sla pen zelden op straat of in de nachtopvang, maar gebruiken wisselende adressen. De helft heeft schulden tot wel dertigdui zend euro. Ook heeft de helft van hen geen opleiding afge maakt of enkel basisschool. De gemiddelde leeftijd is twintig jaar. Een kwart is echter jonger dan achttien. De onderzoeksgroep ging vorig jaar voor de provincie en de vier grote Zeeuwse steden na hoe het staat met daklozen in Zeeland. Ze interviewde 44 jongeren zon der vast adres. Gisteren kreeg de provinciale commissie voor Sociale Zaken de eerste gege vens. Hoeveel zwerfjongeren Zeeland telt, bleef ondanks aan dringen van de commissie nog duister. Het eindrapport ligt nog bij de klankbordgroep van Zeeuwse instellingen en maat schappelijke instanties die het onderzoek begeleidden, hield on derzoekster C. Mensink vol. Eind maart komt dat rapport be schikbaar. De helft van de jongeren heeft gezondheidsproblemen, vooral bij het bewegen en met luchtwe gen. Vooral het ontbreken van gebitszorg zit hen dwars. Een derde van hen meldt psychische problemen. De helft bezocht het afgelopen jaar een psychiater of een andere hulpverlener uit de geestelijke gezondheidszorg. Landelijk zet maar twee pro cent van de zwerfjongeren die stap, weet onderzoekster Men sink. De ondervraagde jongeren ver telden vooral cannabis en amfe tamines te gebruiken. Alcoholge bruik is volgens hen niet zozeer aan de orde. Hun grootste wens is veilige huisvesting, gevolgd door een eigen inkomen en scho ling. De jongeren vinden het belang rijk dat hulpverlening hen niet weghaalt uit hun sociale net werk, door plaatsing vanuit Vlis- singen in een opvang in Goes of Terneuzen. Gemiddeld leven jon geren iets meer dan een jaar als dakloze. De steun van kennissen en vrienden blijkt belangrijker dan die van familie. Oigheid van de Zeeuwse ïjeren is 'schokkend lelt een onderzoeks- jjü UMC/Stichting Rad eerde werd het afgelo- rierkracht of mishan d-eenderde werd slacht- Leen van Dijke ziet het politiek wel zitten Ezzie laat haar dagboek zien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1