Katsav even op non-actief Klimaatmars vraagt aandacht voor gevolgen opwarmen aarde pruim ing UITVERKOOP Doodziek ETA-lid moet in cel blijven !!n 5 haar van bovenk i zij van beneden! \J Navo staat op scherp in gespannen Kosovo Itzak is eerste vrouwelijke president van Israël Europees Hof bedolven onder zee aan zaken Tientallen doden bij aanslag Bagdad vrijdag 26 januari 2007 HAAR VAN BOVEN ZIJ VAN BENEDEN GORTSTRAAT 28 MIDDELBURG WWW.BOVENENBENEDEN.NL ;£L_De ruim zestiendui- [1,0-militairen in Kosovo njn voorbereid op onlus ten bronnen binnen lUaice bondgenootschap «Dekomende dagen pre- iVN-gczant M. Ahtisaa- ppport over de toekomst Servische provincie, die ad Europa I Turkije de vingers 11SBURG - De Raad van ,«9 dat Turkije zijn wet rtdie belediging van de identiteit, ovcrheidsin- s en de veiligheidsdien- pjfbaar stelt. Turken me idie wet extreem-natio- K jn het land stimuleert, gelijk heeft bijgedragen jnoord op de Turks-Ar- joumalist Hrant Dink. j.;arjge dader zegt de i hebben gepleegd om- nk het Turkse volk bele- wbebben. slaan van deze wettelij- ding, die een juridische óg van de vrijheid van suiting inhoudt, legali- jjjvallen op journalis es een verklaring van idvan Europa. se minister van Buiten en, Gul, zegt voor ver- s van het betreffende iel(301) te zijn. -ose Unie, waar Turkije rdworden, heeft er eer- ceregering in Ankara op -ngen de wet af te schaf fen andere Turkse intel- onder wie schrijvers, soordeeld op grond vaii 13)1 voor hun geschriften q de massamoord op Ar- scoor het Turkse leger, a-ge eeuw, genocide noe- ngevoelig onderwerp in daar de regering, ge- coor nationalisten, ont- r er sprake is geweest aaunoord. i analisten reageert An- 1 te traag op oproepen im te passen, omdat JeAK-partij van pre jan in een verkiezings- javer de nationalisten ■an wil worden als «TT? Vrouwen aan varkens gevoerd NEW WESTMINSTER - De van een serie gruwelijke moorden beschuldigde Canadees R. Pickton (57) heeft en kele slachtoffers aan de varkens gevoerd. Dat heeft A. Bellwood, die korte tijd voor Pickton werkte, gezegd. De verklaring van Bellwood was opgenomen en werd afge speeld op de derde dag van het proces in Vancouver. Vol gens Bellwood had Pickton hem verteld hoe hij de vrou wen om het leven bracht. Pickton zou zijn slachtoffers .vanachter hebben verrast en hen hebben laten bloeden. Daarna zou hij de vrouwen aan de varkens hebben ge voerd. Pickton lachte toen hij de verklaring van Bellwood hoorde. Hij noemde het 'grappige verhaaltjes'. ANP Armani klaagt over sterren PARIJS - Modeontwerper Giorgio Armani heeft wel eens moeite met de bekende internationale sterren die hij in de kleren steekt. Dat liet hij zich ontvallen tijdens een pre sentatie in Parijs van zijn voorjaars- en zomercollectie. Volgens de bekende Italiaan zijn zijn beroemde klanten nogal wispelturig. Als voorbeeld noemde hij hun kleding- wensen voor de komende Oscar-uitreiking. „Dat is werke lijk een drama", verzuchtte hij. „Als zij mijn collectie zien, dan vinden zij alles fantastisch en kunnen zij makke lijk een keuze maken. Maar als de datum nadert willen ze opeens allerlei veranderingen. Dan is dit weer te lang of dat weer te kort." ANP/DPA IJzel is nieuw wapen Amerikanen WASHINGTON - Het Amerikaanse leger wil ijzel inzet ten tegen vijandelijke voertuigen. Het Darpa-onderzoeks centrum van het ministerie van Defensie ontwikkelt een chemische vorm van ijzel, die juist in droge en warme ge bieden bruikbaar moet zijn, 'zoals die te vinden zijn in Irak en Afghanistan'. De banden en schoenen van de eigen voertuigen en mili tairen zouden juist van een antislipmiddel moeten wor den voorzien om te voorkomen dat zij ook glibberen. ANP Cel voor aanval op gynaecoloog PARIJS - De rechtbank in Parijs heeft een Franse moslim veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf omdat hij een gynaecoloog had aangevallen. De man was het er niet mee eens dat zijn vrouw na een gecompliceerde bevalling werd onderzocht door een man omdat de islam dit zou ver bieden. De politie moest eraan te pas komen om hem tot bedaren te brengen. GPD/RTR Winterweer treft Duits verkeer BERLIJN - Sneeuw en gladheid hebben in Duitsland-aan zeker zeven mensen het leven gekost. Door ijzel op de we gen raakten zij betrokken bij verkeersongevallen. Op tal van plaatsen in de noordelijke deelstaat Slees wij k-Holstein en in het zuidelijke Beieren werden wegen afgesloten of versperd door sneeuwval of gladheid. Op veel plaatsen moesten hulpverleners uitrukken om ge strande automobilisten van drinken en brandstof te voor zien. Op de luchthaven van München moesten zeshonderd pas sagiers op kampbedjes de nacht doorbrengen. Sinds woensdag zijn 350 vluchten gestaakt. ANP/DPA/AFP zich wil afscheiden. Kosovo staat sinds de oorlog in Joegosla vië onder speciaal toezicht van de Verenigde Naties. „Het kan heel goed zijn dat in het rapport iets staat dat de Al banezen of Serviërs in Kosovo ir riteert. Of dat de VN-Veilig- heidsraad geen akkoord bereikt of juist een regeling oplegt. In al die gevallen kan de vlam in de pan slaan", aldus een diplomaat bij de Navo. Ministers van Buitenlandse Za ken van de 26 Navo-landen en enkele EU-landen bespreken de situatie in Kosovo vandaag in Brussel. Twee jaar geleden kwam de Navo al eens te laat uit de kazernes, toen de etnische spanningen onverwachts leiden tot rellen. Behalve de Navo lopen in de straten van Kosovo ook de eigen Kosovaarse politieagenten en eeri VN-macht, Unmie. De VN-macht bestaat voor een deel uit Pakistaanse agenten, die met wapenstokken zwaaien. Bovenop de militairen uit 35 lan den staan er nog enkele duizen den reservemanschappen klaar in lidstaten. Nederland levert een minieme bijdrage aan Kfor. Dinsdag werd al bekend dat het rapport-Ahtisaari uitgaat van verregaande onafhankelijkheid van Kosovo. De afvallige Zuid-Servische provincie met zijn etnisch Albanese meerder heid mag lid worden van inter nationale organisaties. ANP oratoria len virussen aken tegen «risten EN - Britse laboratoria ide beveiliging van moge- Jflijke virussen en bacte- ibeteren. De Britse veilig- fflst MI5 waarschuwt toristen trainen op aan- iel biologische wapens. Dalia Itzik geeft een persconferentie na de vergadering waarin de Knesset heeft ingestemd met het tijdelijk terugtreden van Katsav. Advertentie BAGDAD - Een Irakees verlaat een ziekenhuis waar hij is behandeld voor zijn verwondingen die hij opliep door een bomaanslag in de wijk Karrada van Bagdad. Bij de aanslag op een markt in het cen trum van de Iraakse hoofdstad ziin bisteren zeker 25 doden en viiftia cewnnden aevnllen Door de nnt. steeds heeft verzet tegen het vre desproces, is blij met de rechter lijke beslissing. Politiek leider Rajoy toonde zich steeds een fel tegenstander van amnestie. „Wat gebeurt er als straks alle gevangen zittende ETA-leden in hongerstaking gaan", vroeg hij zich af. De Juana ging in november in hongerstaking toen hij tot twaalf jaar cel werd veroor deeld. In twee artikelen in een Baskische krant had hij opgeroe pen tot teiToristisch geweld. Ook bedreigde hij een van de rechters die hem had veroor deeld. De terrorist zat al acht tien jaar vast voor zijn aandeel in 25 moorden als lid van het 'commando Madrid'. Hij stond op het punt om vervroegd te worden vrijgelaten. Afgelopen zomer ging hij ook al in honger staking. Dat was mede aanlei ding voor het oplaaiende geweld in Baskenland. GPD STRAATSBURG - Bij het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens dreigt een 'hartinfarct'. Het aantal achterstallige zaken is opgelopen tot negentigdui zend, zei hofpresident J. Costa gisteren in Straatsburg. Bijna een vijfde van alle klach ten komt uit één land: Rusland. Het hof heeft Moskou eerder ver oordeeld voor moorden, marte ling en verdwijningen in Tsjets jenië. Het Europees Hof is de laatste instantie van beroep voor de achthonderd miljoen inwoners van de 46 lidstaten van de Raad van Europa voor wat schendin gen van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens be treft. De 46 landen hebben inmiddels afgesproken om de procedure te vereenvoudigen. De rechters wil len zich niet meer buigen over apert kansloze zaken en klach ten die al aan de orde zijn ge weest. De nieuwe procedure kan echter pas in werking treden als alle landen dit hebben geratificeerd: van onze redactie buitenland TEL AVIV - Een commissie van het Israëlische parlement, de Knesset, heeft er gisteren mee in gestemd president Katsav voor drie maanden op non-actief te stellen. Parlementsvoorzitter Dalia Itzik is geïnstalleerd als tijdelijk vervanger. Katsav staat op het punt aange klaagd te worden wegens onder meer verkrachting. Sommige parlementariërs vinden de giste ren genomen maatregel onvol doende en willen volgende week t -• alsnog beginnen aan een afzet tingsprocedure. Bijna driekwart van de Israë liërs wil dat Katsav direct ont slag neemt. Dat bleek gisteren uit een peiling van de krant Ye- dioth Ahronoth. 71 procent van de ondervraagden vindt dat Katsav onmiddellijk moet op stappen en geen verlof moet ne men. De president liet woens dag weten zijn functie tijdelijk neer te leggen, maar ook tot de laatste snik te zullen vechten om zijn onschuld te bewijzen. Van de respondenten ziet 45 pro cent vicepremier Peres het liefst als opvolger van Katsav. Mede werkers van Peres hebben de krant laten weten dat hij zich kandidaat zal stellen als Katsav definitief vertrekt. Hij wordt in zijn streven gesteund door pre mier Olmert. Katsav (61) noemde woensdag tijdens een persconferentie de beschuldigingen venijnig, on juist en ongegrond. Hij zei niet af te zullen treden zolang hij niet in staat van beschuldiging is gesteld. Om Katsav af te zet ten, is een meerderheid van drie kwart in het parlement nodig. Met Itzak heeft Israël voor het iratoria moeten er vooral irgen dat onbevoegden i band kunnen leggen op bdsdolheids-, tubercu- svegelgriepvirussen. bacterie die voedselver- veroorzaakt en een sntal tropische ziektes fp de lijst met mogelijke sche wapens. se politie onderzoekt de itbappers en medewer- iiaboratoria van univer- taekenhuizen en farma- «bedrijven. traden worden gecontro- bgde beveiliging volgt waarschuwing van MI5 terreurnetwerk Al Qae- fechappers recruteert. sen studenten proberen andoor hun collegegeld ben in ruil voor hun ken- van MI5, E. Man- zei in novem- massavernie- zouden kunnen ping Ede leiders van Al Qae- Zawahiri, waarschuw- Nag in een videobood- to internet voor vergel- raatregelen die 'veel erger tooit is vertoond' als de Staten hun politiek van islamitische veranderen. is geen sprake van maatregelen. Een woord- de Nationaal Coör- jj Terrorismebestrijding pjst op een campagne om bedrijven en on- ranstellingen op te roe- 91 te zijn op terroris- Nigingen. ANP (Advertentie) eerst sinds cle oprichting van de joodse staat een vrouwelijke pre sident. Kadima-lid Itzak heeft een lange staat van dienst in de Israëlische politiek. In 1992 werd zij gekozen in de Knesset. De oud-onderwijzeres en afde lingleidster van een onderwijs bond behoorde jarenlang tot de fractie van de Arbeidspartij. Eind 2005 maakte zij echter sa men met twee andere parle mentsleden de overstap naar de door Sharon opgerichte nieuwe partij Kadima. 'Acht maanden geleden schopte de parlementariër het tot eerste vrouwelijke voorzitter van de Knesset. Eerder diende ze ver scheidene keren als minister, In 1999 werd ze onder premier Ba rak de bewindsvrouwe voor Mi lieu. Onder Sharon diende ze eerst als minister voor Industrie en vervolgens als minister van Communicatie. Voordat Itzak actief werd in de landelijke politiek zat ze in de gemeenteraad van Jeruzalem. Later diende ze er als locoburge meester. Als waarnemend president krijgt zij alle bevoegdheden die Katsav had. ANP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De hulporganisatie Christian Aid zoekt naar duizen den mensen die willen deelne men aan wat de langste protest mars in de Britse geschiedenis moet worden: een klimaatmars die elf weken duurt en 1500 kilo meter beslaat. Met de tocht, die 14 juli begint, wil de organisatie wijzen op het gevaar van de op warming van de aarde. Engeland en Wales naar de jaar vergadering van de Labour-par- tij in Bournemouth, in het zui den van Engeland. De Britse regering komt in maart met een Mimaatwet die tot doel heeft de uitstoot van koolstofdioxide in 2050 met 60 procent te hebben verminderd. Jaarlijkse doelstellingen blijven echter achterwege. Vandaar dat Christian Aid erop aandringt dat de regering nu onmiddellijk begint met het jaarlijks terug dringen van de uitstoot van kool stofdioxide met 5 procent per jaar, om in 2050 uit te komen op een totale reductie van 90 pro cent. De organisatie schrijft in het hele land kerken aan voor steun aan hun klimaatmars, die in de ogen van Christian Aid ver geleken kan worden met de zoge heten J arrow mars uit 1936 voor banen en de Nelson Mandela vrijheidsmars uit 1988. Milieuorganisatie Friends of the Earth lanceert een advertentie campagne op universiteiten om studenten bewust te maken van het broeikaseffect. Op de pos ters zijn condooms te zien die over schoorsteenpijpen, uitlaten en vliegtuigmotoren zijn getrok ken om schadelijke stoffen te gen te houden. GPD/RTR foto Olivier Fitoussi/EPA Vermoorde vrouwen als bruid verkocht PEKING - Drie Chinese man nen zijn gearresteerd omdat zij twee vrouwen om het leven heb ben gebracht met het doel hun li chamen als 'postume bruiden' te verkopen. De bruiden zouden worden begraven bij alleen staande dode mannen. Mogelijk heeft het oude gebruik al aan meer vrouwen het leven gekost. Een van de verdachten heeft be kend dat hij voor 1200 euro een vrouw heeft gekocht van een ar me familie. Zelf dacht zij dat ze in een gearrangeerd huwelijk te recht zou komen, maar zij werd in een greppel vermoord en voor 1600 euro verkocht. Daarna doodde de verdachte met twee handlangers een prosti tuee en kreeg 800 euro voor haar stoffelijk overschot. In het westen van China krijgen gestor ven alleenstaanden soms een vrouw mee naar het hierna maals. Meestal is de spookbruid echter overleden door een natuurlijke oorzaak. ANP/RTR door Henk van den Boom MADRID - ETA-terrorist Iiiaki de Juana, die al twee maanden in hongerstaking is, wordt niet vrijgelaten zoals de officier van justitie eerder deze week had verzocht. De rechtbank besloot gisteren dat hij in hechtenis blijft en kunstmatig moet wor den gevoed. Het oordeel van de rechters heeft veel beroering veroor zaakt in Spanje. Sommige poli tieke partijen stellen dat het be sluit 'indruist tegen de mense lijkheid'. De artsen die De Jua na behandelen zeggen dat hij ge vaar loopt te overlijden. Ook de socialistische regeringspartij is ongelukkig met het besluit. Pre mier Zapatero vreest dat de te genstellingen in Baskenland zul len oplaaien. Aanhangers van de separatisten hebben voor morgen demonstraties aange kondigd. De situatie in Baskenland is ui terst gespannen na de aanslagen door de ETA, een paar weken ge leden, op het vliegveld van Ma drid waarbij twee Zuid-Ameri kanen werden gedood. Dat ge weld betekende de doodsteek voor het prille vredesproces, dat negen maanden geleden was in gezet na het uitroepen van het wapenbestand door de ETA. De pogingen van de regering om dat proces te herstellen worden door de jongste gebeurtenissen flink gedwarsboomd. De conservatieve oppositiepar tij Partido Popular, die zich Het initiatief komt op een mo ment dat onderzoek heeft uitge wezen dat 95 procent van de stu denten in Groot-Brittannië vindt dat klimaatverandering een van de speerpunten van de regering moet zijn. „Klimaatver andering is de ernstigste bedrei ging voor de toekomst van ons allemaal", stelt Paul Brannen van Christian Aid. „Maar de schokkende waarheid is dat ar me mensen in ontwikkelingslan den nu al als eersten de chaos er varen die klimaatveranderingen teweegbrengen. Het is onze mo rele plicht dit tot staan te bren gen en waar kunnen we dan be ter beginnen dan dicht bij huis?" Tien Tot op heden hebben zich tien mensen bereid verklaard de hele route te lopen. Gestart wordt half juli in Noord-Ieriand, waar na de tocht loopt via Schotland, 'heelw».

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5