Guido Vioen lacht om claim Staat Windows wordt steeds meer kloon van Mac Angst PZC PZC Medici hebben geen vrijbrief Naar Nicaragua uitgeweken advocaat voorziet goede afloop Kanaaleiland-affaire 26 januari 1957 vrijdag 26 januari 2007 door Wout Bareman Jaren was het doodstil rond mr. Guido Vioen uit Axel. Hij leek van de aardbodem ver dwenen, had kennelijk z'n sche pen achter zich verbrand en zijn 'praktijk' verplaatst naar mooiere oorden. Mensen uit zijn directe omgeving fluisterden dat hij zich had gevestigd in Marbella, onder de Spaanse zon. Volgens zijn huidige raads man mr. Herbert Coterell in Bre da woont hij nu eens in Spanje of Nicaragua en dan weer in Bel gië of op Malta. Eén ding staat voor Coterell vast: zijn ooit zo aanzienlijke vermogen is gere duceerd tot nauwelijks nog een paar duizend euro. Over de woon-, werk- en leefom standigheden van Vioen zwijgt Coterell. Hij weigerde gisteroch tend telefonisch contact, 's Mid dags neemt zijn cliënt echter on beschroomd de telefoon op, in Nicaragua. Hij blijkt er sinds vier jaar te verblijven, volgt er een universitaire opleiding, die hem over anderhalf jaar de nota- ristitel oplevert. Vioen, die een montere indruk maakt, reageert op het verhaal in deze krant dat de Staat hem wil gijzelen we gens een terugvordering van ette lijke honderdduizenden euro's. Het is de finale van een steek spel dat al meer dan twintig jaar aansleept en zowel de Staat als de advocaat bijkans een vermo gen kostte, Allemaal een uitvloei sel van de aanhouding van Vioen, op maandag 9 juni 1986, op verdenking van betrokken heid bij wat de geschiedenis is in gegaan als de 'Kanaaleiland-af faire'. Worsteling Na tien dagen werd Vioen weer op vrije voeten gesteld. Zijn zaak werd geseponeerd en vanaf dat moment speelt de juridische worsteling om een schadevergoe ding. In 1988 wees de rechtbank in Middelburg de claim van de beschadigde advocaat deels toe. Over de hoogte van het bedrag wordt schimmig gedaan, maar bekend is wel dat Vioen miljoe nen guldens had geëist. Toenma lig hoofdofficier van justitie mr. J. Huygen verklaart in die da gen dat de Staat op een veel la ger bedrag uitkwam. De advo caat wordt afgescheept met 50.000 gulden. Het leidt tot be handeling in hoger beroep. De procedures sukkelen door tot be gin 2000 als de Staat anderhalf miljoen overmaakt. In 2004 ech ter wordt dat bedrag, in een zo veelste beroepszaak, weer ver laagd. Het teveel betaalde dient Vioen terug te storten; de Staat eist zes ton terug en om te begin nen alvast drie ton. Maar van de ooit zo vermogende advocaat valt kennelijk niets meer te pluk ken. De landsadvocaat dreigt met gijzeling van Vioen om op die manier inzicht te krijgen in diens vermeende vermogen. Vioen vanuit Nicaragua: „Dit is zo langzamerhand te belache lijk voor woorden. Ik heb hier al meer dan twintig jaar last van. De landsadvocaat kan kennelijk slecht tegen z'n verlies want hij heeft nu al verschillende keren bakzeil gehaald. De Hoge Raad vernietigde zelfs het arrest van het Gerechtshof. Wat hem nu kennelijk nog rest is kinderach tig gedrag mijn naam voor de zoveelste keer te grabbel gooien en steeds weer negatieve berich ten over mij op straat brengen. Hij baseert zich bij zijn eis om terug te betalen nog steeds op dat vernietigde arrest. Daar ga ik natuurlijk nooit mee ak koord. De zaak loopt nog steeds en zolang dat het geval is, kom ik niet over de brug. Eerlijk ge zegd zou de Staat mij nog een extra vergoeding moeten bezor gen als compensatie voor deze lijdensweg." Dat de landsadvocaat ook inza ge in zijn vermogen wil afdwin gen, noemt Vioen ridicuul. „De Staat heeft al jaren een duide lijk inzicht in mijn financiële po sitie. Ik vul mijn belastingformu lieren in, zowel in Nederland als in andere landen waar ik zaken doe. Ze kunnen het allemaal checken, daar hoeven ze me niet voor te gijzelen. Kom nou!" Vioen plukt de wrange vruchten van wat halverwege de jaren tachtig door justitie wordt om schreven als 'een uitvloeisel van de Kanaaleiland-affaire'. Bij het uitspitten van die zaak was justi tie geconfronteerd met gebeurte nissen die riekten naar de ont trekking van gelden aan een fail lissement. In het geval van Vioen ging het om het faillisse ment van een aannemer uit Phi lippine, die begin 1986 was aan gehouden. Dat lot overkwam in diezelfde periode een groot aan tal (meest) Zeeuws-Vlamingen. De zaak ging aan het rollen, toen bij een grote politieactie - onder meer op het Kanaaleiland bij Sluiskil - gestolen vrachtwa gens, opleggers, laadschoppen, kranen en bulldozers werden aangetroffen. Er zat een grote or ganisatie achter. Verder speur werk bracht nog tal van andere zaken aan het licht, zoals een kwestie van valsheid in geschrif te bij seksconcern Sandereijn in Terneuzen. In die zaak werd on der anderen een toenmalige fi nancieel adviseur uit Sluis aan gehouden. Vioen zat in voorlopi ge hechtenis op verdenking van financiële manipulaties in de pe riode 1980 -1985. Daarbij draai de het om een verbouwing van zijn kapitale villa net buiten Axel. door diezelfde aannemer uit Philippine. Na tien dagen werd de advocaat weer vrijgela ten en moest justitie diep door het stof: er was geen enkel be wijs voor financiële manipula ties, laat staan voor enige betrok kenheid bij de Kanaaleiland-af faire. Jennifer Lopez De naam van de Axelaar was door de aanhouding ernstig be smeurd. Juist in die jaren was hij - met een kleine groep andere za kenlieden - nauw betrokken bij tal van onroerendgoedzaken in de regio en daarbuiten. De con frontatie met justitie was voor Vioen mede aanleiding zich in het buitenland te vestigen. „Ik volg de bokkensprongen van de landsadvocaat met belangstel ling, maar drink er geen glas minder om. Waarom ik hier zit? Dit is een land in opbouw, waar de kansen voor het grijpen lig gen. Ik werk aan projecten, die interessant zijn,voor Europese in vesteerders. En verder... ik heb een pracht van een vriendin, een fotomodel, mooier dan Jennifer Lopez!", aldus debijna-zestiger Steeds meer 'mensen stellen hun lichaam ter beschikking van de wetenschap. Maar wat mogen wetenschappers er al lemaal mee doen? door Frouke Tamsma Het is in de wetenschappe lijke wereld zeer onge bruikelijk om medische gege vens te publiceren over ie mand die zijn lichaam ter be schikking heeft gesteld. Hoogleraar anatomie Antoon Voorman van het Amster dams Medisch Centrum is daarom verbaasd dat artsen van het UMC Groningen de goede hersenconditie van Hendrikje van Andel wereld kundig maakten. Mevrouw Van Andel was tot haar dood twee jaar geleden met 115 jaar de oudste mens ter we reld. Voorman: „Wij publiceren om privacyredenen niets over een individu. Plet kan niet eens omdat de lichamen ano niem bij ons komen." Alleen als de patholoog-anatoom de doodsoorzaak moet vaststel len, bijvoorbeeld bij een mis drijf, is bekend van wie het lichaam is. Maar hoewel de meeste zie kenhuizen er ongeveer dezelf de regels op na houden, be staat er geen landelijk proto col voor dit soort ethische kwesties. Voorman legt een twijfelgeval altijd voor aan de medisch-ethische commis sie van zijn ziekenhuis. Hij had dit zeker gedaan als hém het lichaam van Van An del ter beschikking was ge steld. „Ongeacht het feit dat deze mevrouw en haar nabe staanden geen bezwaar had den tegen publicatie van de gegevens." De afgelopen drie jaar heb ben veel meer mensen hun lichaam ter beschikking ge steld dan in de jaren daar voor. Jaarlijks zijn ongeveer zeshonderd lichamen nodig. Er is geen centrale registra tie: elke universiteit gebruikt zijn eigen lichamen meeste gevallen wordüv bruikt voor anatom:^ sen aan studenten Gg kunde. Het is daarbij i." rie mogelijk dateer,- - het lichaam van een'c^ voor zijn neus knr worden de stoffelijk schotten gebruikt voor;- operaties of voor wetensc pelijk onderzoek, ft beeld naar de ooraak* paalde aandoeningen, In 15 procent van de komen de lichamen die; schikking van de wet® zijn gesteld toch nie!^ snijtafel terecht. Dr doordat in deze gevjW nabestaanden niet wens van de overle hoogte waren en heti dus gewoon hebben hls graven of cremeren. De resten van de ter bef king gestelde lichamen den na gebruik overga naar een crematoria daar te worden ven Soms wordt het sto§ overschot teruggegera de nabestaanden, tö beeld als het moet wori 1? i gezet in een De crematie of begmjg een terbeschikkingslü gratis. Toch is hetve.Tr hier niet per definitie® kenen, want een enkèl weigert een universiteit lichaam. „Bijvoorbeé: het door een ernstig au',) geluk helemaal kapot legt Voorman uit. Kinderen De gemiddelde ledtiii de overledenen die AMC op de snijtafel te? komen is 82 jaar. He:r. den kinderen. Ouders kunnen welbeÉ hun kinderen ter bescbï te stellen van de weissc Daardoor kan het g® dat er mensen in zieïa bestanden staan zota te weten. „Maar ahi achter komen, kumas beslissing van hun rugdraaien." GPD Volgende week dinsdag wordt Windos Vista ook in Nederland geïntroduceerd. Er wordt al ja ren geschreven en gespeculeerd over het nieuwe besturingspro gramma. Was het wachten' de moeite waard? door Gert Meijer He, een Mac!, roept een colle ga, die kennelijk ook wel eens een andere computer van nabij heeft gezien. De sidebar aan de rechterkant van het scherm heeft hij inmiddels vak kundig maar tamelijk onortho dox om zeep geholpen. Weg is m'n weerbericht. Wat het beeldscherm van mijn laptop toont is echter geen Ap- ple-besturingssysteem maar de grafische pracht van Windows Vista. Echte Apple-adepten zul len er wellicht nooit van onder de indruk raken, maar dat hin dert Windows totaal niet. Inmid dels draait immers 95 procent van de computers wereldwijd op Windows. De navigatie en structuur van Vista is overigens in veel geval len identiek aan die van voor ganger XP. Je begint linksonder bij Start (nu vervangen door het Windows-logo) en hoewel de menu-indeling wat veran derd is, is het gevoel hetzelfde. Wat er dan wel veranderd is? Een heleboel, toch wel. Uitwen dig en inwendig. Windows heeft vooral grafisch een enorme op frisbeurt gekregen. Dat uit zich bijvoorbeeld in cle wijze waarop programma's openen en sluiten: ze zijn er niet in één keer maar komen vanuit de achtergrond op. Ook in dit opzicht is Vista meer op een Mac gaan lijken. Vanaf de Premium-versie is er bovendien Aero om tussen pro gramma's te schakelen. Eerst open je met een button linkson der in de taakbalk de laatst ge bruikte programma's en vervol gens kun je met de pijltjestoet sen tussen de (inmiddels trans parante) vensters op het bureau blad schakelen. Een feest om te zien, maar ook een aanslag op het werkgeheugen. Daarom is een werkgeheugen van tenmin ste 1 GB RAM aan te raden, wel twee tot vier keer zoveel als de meeste pe's nu aan boord heb ben. Laatste nieuws Dan is er de sidebar. Daarop kun je heel makkelijk applica ties gadgetsheten ze hier) sle pen zoals aandelenkoersen of het weerbericht, maar ook een foto-viewer, metertjes die de processor- en geheugenbelas ting laten zien, een geldomre- kenprogramma en, wellicht het nuttigst, een RSS-lezer. In een handomdraai heb je het laatste nieuws op je computer, tenmin ste: als je je via je Internet Ex plorer 'abonneert' op de door jou gewenste sites. Gedurende een weekje Vista kom je steeds weer nieuwe grafi sche grapjes tegen. Zoals de thumbnail die even wordt ge toond als je met de muis op een venster in de taakbalk gaat staan. Of een verkleinde afbeel ding van de documenten, de fo to's en de cd-hoesjes die in een half geopende map wordt ge toond. Beveiliging De meeste gebruikers zullen zich vooral afvragen hoe het al lemaal werkt: Twee dingen daarover: een van de beveili gingsmaatregelen leidt er toe dat we nu één keer vaker moe ten klikken om een programma te installeren. Volgens Micro soft is dat nodig om eventuele zelf installerende virussen en andere ellende als ad- en spywa- re tegen te houden. Maar daar staat een groot voor deel van Vista tegenover: het zoeken en organiseren van de in houd van je computer is sterk verbeterd. De ellenlange zoek tochten van XP zijn voorbij, be looft Microsoft. Vista indexeert op momenten dat je niet achter de pc zit de inhoud van de com puter om dat veel snellere zoe ken te garanderen. Bovendien kun je vaak door de eerste let ters van een woord in te tikken al naar je doel, bijvoorbeeld in het vernieuwde configuratie scherm. Het labelen van docu menten, afbeeldingen en derge lijke aan de hand van zogenoem de tags doet de rest. En ten slotte is er goed nieuws voor ouders van jonge kinderen: Microsoft heeft echt veel werk gemaakt van het ouderlijk toe zicht. Dat gaat nu zo ver dat je per kind kunt instellen wat hij of zij wel en niet mag, tot een specifieke game in een bepaald segment aan toe. Wel geweld, geen porno? Aan vinken maar. Dankzij de ga- me-informatie die Vista van in ternet haalt is snel duidelijk welke games zoonlief wel of niet kan spelen. Ook het ge bruik van bijvoorbeeld internet op bepaalde tijden is in te stel len. Voor ouders, die pas sinds kort enige weet hebben van fe nomenen als MSN, chats en Hy- ves gaat er met Vista zeker een wereld open. GPD Een mens lijdt het meest door het lij den dat hij vreest, maar dat nooit op komt dagen. Als kind heb ik dit re gelmatig te horen gekregen. Bijvoor beeld als ik eens bang was een slecht cijfer voor een proefwerk te hebben, of een ziekte onder mijn leden als ik er gens pijn voelde. Als volwassene heb ik het mezelf ook regelmatig voorgehou den. Met name als tijdens een vliegreis vlieg angst de kop opstak. Overigens hielp die 'volkswijsheid' me in die situatie niet veel. Was de angst eenmaal losge broken, dan moest ik eerst veilig ge land zijn, voordat ie weer ging liggen. In de jaren dat ik voor de Verenigde Na ties werkte en veel moest vliegen, vaak bij nacht en ontij en naar onveilige oor den, was die angst zo erg dat het een van tweeën werd: ofwel met dat werk stoppen ofwel op de een of andere ma nier van de angst zien af te komen. Samen met een collega zette ik een be handelingsprogramma voor mezelf in elkaar. Dat bleek te helpen. Zo goed zelfs dat ik al jaren vliegangst-vrij ben en met het programma inmiddels ook al tal van anderen geholpen zijn. Mijn zelfbehandeling van angst had een on verwacht neveneffect. Ook mijn ang sten op andere gebieden verminderden er sterk door, of verdwenen. Een gene ralisatie-effect. Tot er, precies twee jaar geleden, een nieuwe angst ontstond. Eind januari 2005 schreef ik in de Staatscourant een artikel onder de titel Armeens Ausch witz. Ik vroeg daarin aandacht voor een kwestie waarin ik me al meer dan vijftien jaar, sinds ik voor de VN werk te, had verdiept, namelijk de massa moord door de Turkse natie op de Ar meense minderheid in dat land in 1915. Aanleiding voor mij was de grote aan dacht in 2005 voor de bevrijding, 50 jaar eerder, van Auschwitz, gruwelijk hoogtepunt van de genocide op de jo den, en de geringe aandacht voor de ge nocide op de Armenen, precies dertig jaar vóór Auschwitz. Ik uitte ook kritiek op de EU-landen die toelatingsbesprekingen met Turkije begonnen zonder vooraf erkenning door dat land van de Armeense genoci de te eisen. Er werd van verscheidene kanten instemmend op gereageerd, on der andere door André Rouvoet, Ar meense organisaties en de Armeense re gering. Maar er werd ook zeer boos en agres sief op gereageerd. Ik ontving e-mails, met Turks-lijkende afzenders, die er niet om logen: mensen als ik moest het zwijgen worden opgelegd. Naïef mis schien, maar ik was er totaal door ver rast. Jaren eerder had ik iets soortge lijks geschreven zonder dat er enige reactie kwam. Wekenlang dorst ik niet de trein in en als ik op straat Turks uit ziende mannen zag aankomen, nam ik gauw een zijstraat. Ik had weer angst. Die ebde vervolgens weer weg. Totdat een Turkse organisa tie een brief aan de Staatscourant schreef waarin gevraagd werd afstand te nemen van mijn artikel. Ik was dus nog steeds in het vizier. Terecht ging de krant niet op die eis in. Ver-volgens ge- MILITAIREN - Een histori sche gebeurtenis voltrok zich gistermiddag in Rilland-Bath. De staatssecretaris van oorlog, F.J. Kranenburg, legde de offi ciële 'eerste steen voor een com plex van honderdtien wonin gen, die bewoond gaan worden door militairen van het garni zoen Bergen op Zoom. „Ril land staat op het punt foren sengemeente van de lucht- en landmacht te worden", zei bur gemeester Jobse met trots. BABYSITCENTRALE - De da mes van de Middelburgse Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hebben het plan opgevat om een babysitcentrale op te zetten. Leerlingen Kweekschool hebben beschikbaar gesteld aantal uren per week op ren te passen. a ZANGVERENIGING christelijke gemengde m eniging 'Looft den Hee Westkapelle heeft gisten haar vijftigjarig |esl~^ vierd. De feestelijke]! bijeenkomst werd door de hervormd pi ds. A.J. Dondorp. werd een feestrede ra zen door de voorzitter vereniging. k Bill Gates begin deze maand in Las Vegas. Met de introductie van het nieuwe besturingssysteem Win dows Vista van Gates' bedrijf zal vooral voor ouders een wereld opengaan. foto Rick Wilking/GPD beurde er een tijdlang niets. Mijn angst ging weer liggen. Toen diende de Turk se organisatie opeens een klacht bij de Raad voor de Journalistiek in. Geëist werd onder meer dat de krant mij niet meer over de Armeense kwestie zou la ten schrijven. Conclusie: er werd nog op mij gejaagd. De klacht werd door de Raad niet ont vankelijk verklaard omdat ze te laat was ingediend. Maar inmiddels worstel ik al ruim anderhalf jaar met wat ik voor mezelf 'Turkse angst' heb ge doopt. Allemaal inbeelding? De moord op de Turks-Armeense journalist Hrant Dink vorige week vrijdag heeft diepe indruk op me gemaakt. Hoewel ik me voorhoud dat zoiets in Nederland niet gebeurt, leg ik mezelf vooralsnog toch maar het zwijgen op. Het voelt ver standig en het voelt laf. René F.W. Diekstra Internetredactie: Poslbus31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023131 Maandag t/m vrijdag vóór 15-OOaz gebeld, nog dezelfde dag nater""- zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice spzcnl Fax: (076)5312330 C 233» Hoofdredactie: Peter Jansen Arïe Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 - 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buïtenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzon Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Sleenstraat 37. 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Auteursrechten voorbohouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hl aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestand dat woidl (abonnementen)admlnlstratie en om u te (laten) informeren over voor u rolovaril#^ ducten van de tltols on de werkmaatschappijen van Wegener of door er de derdon. Als u op dozo informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrl zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGN6R Abonnementen: 0 autom. afschrijving per maand: 21,50 per kwartaal: 61,50 por jaar: €236.00 Voor toezending per post geMtW toeslag. E-mail: lezersservlce@pzc.nl Beëindiging van abonnemonltn j. uitsluitend schriftelijk, 1 maand»» einde van de betaalperiode.Ue®» Elf een schriftelijke bevestiging, PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusiel6S:d Bankrelaties: ABNAMRO 52 30 50011 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worós-'W overeenkomstig de Algemerz Voorwaarden van WegenerNVF' de Regelen voor het Advertent?"3 tl Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdensU« zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties! Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes1 Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4