Kasteel herleeft digitaal techtbank heropent aak metselmoorden "ongeduldig voor 6 februari" 3 Jesse volgens C. door afpersers vermoord ichtlijsten eugdzorg ia opgelost iierzoek zou niet volledig zijn Jongens van tien in Parijs opgeleid tot zakkenrollers Man moet id-kaart met gewraakte clownsfoto inleveren www.pzc.ni I I vrijdag 26 januari 2007 Robert Michael Byrne toont de identiteitskaart met de gewraakte pasfoto. van onze redactie binnenland HELLEVOETSLUIS - De 35-ja- rige Robert Michael Byrne uit Hellevoelsluis die van de ge meente een identiteitskaart kreeg waarop hij staat afge beeld met een pasfoto van zich zelf als De Joker, een figuur uit de Batman-films, moet die kaart inleveren. Volgens een woordvoerder van de gemeente moet Byrne zijn kaart inleveren omdat zijn 'hui dige verschijningsvorm anders is dan op zijn id-kaart'. Verant woordelijk minister Nicolaï van Bestuurlijke Vernieuwing is blij met het besluit en vindt het een goede zaak dat de man de kaart moet teruggeven. De bewinds man gaat nog wel aan de burge meester vragen wat er precies is gebeurd. Binnenlandse Zaken verscherp te vorig jaar de regels voor pas foto's wegens de invoering van het elektronische paspoort. Zo mogen mensen op een pasfoto niet meer lachen en moeten zij hun mond dicht houden. Het he le gezicht moet goed te zien zijn. Byme schminkte zich bij de aan vraag van de id-kaart zwart en zette een hoedje op. Volgens de gemeente deed hij een beroep op de mogelijkheid om op grond van levensbeschouwelijke reden met een bedekt hoofd op de van onze redactie binnenland HOOGERHEIDE - Drie man nen die hem afpersten zijn ver antwoordelijk voor de moord op de 8-jarige Jesse Dinge- mans in basisschool De Klim-Op in Hoogerheide. Dat heeft de 22-jarige verdachte Juliën C. tegenover de politie en de rechter-commissaris ver klaard. Het OM heeft dat giste ren laten weten. Volgens C. hebben de drie hem op 1 december ontvoerd en mis- kaart te mogen staan. „Er is uit voerig met betrokkene gespro ken over zijn verschijningsvorm in het kader van zijn levensbe schouwing, waardoor voor zo ver mogelijk op dat moment de wet op een juiste manier is uitge voerd. De wet geeft daartoe de mogelijkheid. Op basis van zijn levensbeschouwing kreeg hij vrijstelling." Byme, die beveili- handeld. Zij zouden hebben ge dreigd zijn halfbroertje wat aan te doen. Dit jongetje zat in dezelfde klas als Jesse Dinge- mans. Daarna zijn zij naar de basisschool gegaan. Justitie stelt dat C. de enige verdachte blijft. Het onderzoeksteam heeft twee van de drie door C. ge- gingsbeambte is, wilde aanto nen dat de huidige regels niet voldoen. Hij zegt dat hij woens dag een rijbewijs heeft aange vraagd met een foto van hem zelf als De Joker. De gemeente zegt deze aanvraag niet te hono reren. Byrne zal hierover een brief krijgen. Eerder op de dag liet SGP-Kamerlid Van der Staaij weten dat hij wil dat het noemde mannen gesproken. Volgens een woordvoerster van het OM hebben zij een sluitend alibi voor de bewuste dag. C. omschreef de derde man zo vaag dat die niet achterhaald kon worden. De eerste advocaat van C., H. van Asselt, had het in de dagen na de moord over een bizar ver foto Robin Utrecht/ANP ministerie de regels voor pasfo to's op id-kaarten opnieuw be kijkt, nu is gebleken dat die makkelijk zijn te omzeilen met een beroep op levensovertui ging. PvdA-Kamerlid Wolfsen wil eveneens tekst en uitleg. Hij vraagt zich af of de richtlijnen duidelijk genoeg zijn en of de criteria voor pasfoto's aange scherpt moeten worden. ANP haal van C. Zijn collega G. Sprong weigerde late!- als nieu we raadsman deze kwalificatie over te nemen. Spong zei giste ren dat zijn cliënt blijft ontken nen. Hij zoekt met Juliën naar moge lijkheden diens verhaal meer diepgaand te laten onderzoe ken. Hij zegt dat die er zeker zijn. Spong bevestigt dat de politie in het onderzoek een mes heeft gevonden. Volgens hem staat echter niet vast dat de moord met dit mes is gepleegd. ANP .p "UE HEBT GEROOKT EN GE PRONKEN EN CïEBLo VA/EO tN SNOVEN eM JE BENT VAST OOK NOG VREE/WO GEftAAM van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Jonkvrouwen, kasteelheren, turfstekers en hof narren. De gemeente Zoeter- meer laat hen herleven in het middeleeuwse kasteel Palen- stein, dat digitaal herrijst in een computerspel. Het spel is onderdeel van een les pakket dat naar alle basisscho len in Nederland wordt gezon den. Uitgever Wolters-Noord- hoff neemt het Virtuele Kasteel bovendien op in haar leermetho de geschiedenis. Beide partijen ondertekenden daarover giste ren een convenant. Rond 1380 liet ridder Willem I van Egmond, ambachtsheer van Zegwaart, Het Huis te Palen- stein bouwen in de Zoetermeer- se Dorpsstraat. Het kasteel werd tot ongeveer 1485 be woond.-De ridderhofstede raak te daarna in verval en in 1791 werd het bouwwerk afgebrO- kon Dp honderden nalon maar. Beeld uit het computerspel. op de woontoren van Palenstein was gebouwd, zijn tijdens opgra vingen in de jaren negentig te ruggevonden. „Aan de hand Haanran iiiolon „ri-i nnrrmraar Vinn het slot er moet hebben uitge zien en op basis daarvan is het virtuele kasteel ontworpen", al dus een woordvoerster van de kelde het spel onder meer met leerkrachten, het Historisch Ge nootschap Oud Soetermeer en museum Boijmans van Beunin- gen in Rotterdam. Twee onderdelen Het virtuele slot bevat twee on derdelen. Zo kan de speler in de huid kruipen van kasteelheer of -vrouw. „Het is belangrijk dat het slot in goede conditie blijft, dat inwoners van de stad tevre den zijn en dat er voldoende voedsel voor hen is." In het andere onderdeel krijgt de speler informatie over de leef wijze in die tijd door te klikken op voorwerpen in het kasteel. „Zo kun je met een druk op de kookpot in de keuken zien wat mensen aten." Ilustratie ANP Het lespakket richt zich op de oudste leerlingen van het basis onderwijs en de onderbouw van het voorgezet onderwijs. Het be staat uit allerlei opdrachten en een bouwpakket van slot Palen- istel molens «t zeker miljoen euro I0SCH - Voor het onder- de molens in Neder- i Je komende vijf jaar ze- ljoen euro nodig. Direc- Endedijk van Vereniging hndsche Molen zei dat bij de aankondiging laar van de Molens dat jbegint. li telt nog ruim dui- imnentale molens. Iets can helft is nodig aan Met het genoemde a de restauratieachter- Kden teruggebracht tot M.ANP jjPfoHantie binnenland |g,\G - De rechtbank in ^ag heeft gisteren beslo- Kduitspraak te doen tegen jachten in de zaak rond metselmoorden. De Jrdt heropend. De reeh- itotdeze conclusie om- onderzoek onvolledig Pt toedracht en de locatie [moorden bleven hierdoor Üdijk, aldus de rechter. jpenbaar Ministerie en de irjig zijn ervan over at de moorden zijn ge- op 12 augustus 2004 in Idne kamer in een huis Cartesiusstraat. niet worden uitgesloten dat de bloedvlekken in het kamertje zijn ontstaan tijdens het ver plaatsen van de slachtoffers", al dus de rechter. De lijken van beide slachtoffers werden enkele maanden na de moorden ingemetseld aangetrof fen in een pand aan de Wolma- ransstraat in Den Haag. Vol gens het OM was er sprake van een plan. De officier van justitie eiste daarom twee weken gele den twintig jaar cel tegen een 38-jarige man en diens vader. De verdediging stelt zich op het standpunt dat junior de mannen alleen en uit noodweer heeft om gebracht. Bloedsporen De rechtbank besliste ook dat de oorspronkelijke bewoner van het kamertje waar de steekpar tij zou hebben plaatsgevonden moet worden gehoord. Plij moet vertellen hoe het vertrek er heeft uitgezien. De vader ver klaarde dat enkele objecten waarop bloedsporen zijn gevon den in kamertje stonden. De po litie trof ze echter elders in de woning aan. Het OM verdenkt twee mannen van het uitwissen van sporen. Zij hoorden in januari respectie velijk 231 dagen en 179 dagen, de tijd dat zij in voorlopige hech tenis zaten, tegen zich eisen. Een vijfde verdachte, een ande re zoon van de oudere hoofver- dachte, vluchtte naar India. Ne derland heeft om zijn uitleve ring gewaagd, maar de procedu re verloopt zeer traag. ANP door Bart Middelburg AMSTERDAM - Vijf vermoede lijk Roemeense kinderen van ne gen, tien en elf jaar, die eind vo rige week in het centrum van Amsterdam door de politie wer den aangehouden wegens zak kenrollerij, hebben in Parijs een professionele opleiding gehad. Dat blijkt uit onderzoek van de Amsterdamse recherche, aldus woordvoerder L. Dortland. „Zij leren observeren wie een goed slachtoffer is. Zij leren hoe je eerst met je slachtoffer mee moet lopen, op korte afstand en in exact dezelfde pas als het slachtoffer. Zij leren dat je een schoudertas tijdens het rollen met je andere hand iets moet op tillen, omdat dat minder weer stand geeft. Zij leren dat een van de andere kinderen in de ga ten moet houden of er politie in de buurt is, of ander gevaar." De verdachten hebben allemaal de nagels van hun duimen laten groeien: dat vergemakkelijkt het openritsen van tassen. Het onderzoek van de politie richt zich vooral op de vraag of de kinderen worden aange stuurd, en zo ja door wie. „Er moet iemand boven zweven als als klankbord", aldus Dortland. De kinderen is vermoedelijk in geprent ook daarover niets los te laten. Deze week zijn de vijf, die vanwege hun leeftijd niet kunnen worden vervolgd, dooi de Raad voor de Kinderbescher ming ondergebracht in een geslo ten instelling. Het is de bedoe ling dat zij uiteindelijk terugke ren naar hun land van her komst, maar tot op heden is hun werkelijke identiteit nog niet vastgesteld. GPD ■Her twijfelt daar echter Deskundigen die een nader sporenonderzoek uitvoer waarden dat zich ook l buiten het kamertje por! bevinden. Omdat ir nooit onderzoek is ge- aoet dat alsnog gebeuren, jen is in het vertrek e® kleine hoeveelheid „Er kan HAAG - De wachtlijsten liugdzorg zijn vrijwel ver- ai. Kinderen hoeven op dit si niet langer dan negen le wachten op zorg, de ale termijn die hiervoor tld. Jeugdzorg vreest ech- ispoedig opnieuw wacht- lontstaan als niet nog dit Biljoenen euro's extra in de morden gestoken. secretaris Ross (Volksge- tü) trok vorig jaar 130 leuro uit om de wachtlijs- Jte werken. Met dat geld ewI extra mensen aange- Begin vorig jaar stonden lend kinderen op de lijst Eind vorig jaar wa- lierdriehonderd, een aan- d nog altijd daalt. „Wij Blaten zien dat investeren Ate oplossingen leidt", ■Nieukerke namens de ge- üjke Bureaus Jeugdzorg, akte zich vorig jaar heel ten er vijfduizend kinde- j de wachtlijst stonden, lp inmiddels veel nood- feen genomen. Dat perkt." GPD Oudere vrouw baalt van imago ROTTERDAM - Een grote meerderheid (91 procent) van oudere vrouwen vindt dat zij in de media wordt gediscri mineerd. Oudere vrouwen worden nauwelijks in beeld ge bracht. Als dat wel gebeurt, dan worden zij afgeschilderd als mensen die geen zin hebben in seks of rimpelloos door het leven willen. Dat blijkt uit een onderzoek onder tweeduizend vrouwen, dat gisteren is gepubliceerd. Het onderzoek in samenwer king met Harvard Universiteit was in opdracht van een cosmeticabedrijf. ANP Grote vangst cocaïne in haven UTRECHT - De douane en politie in Rotterdam en de poli tie in Utrecht hebben eerder deze maand een grote cocaï nevangst gedaan. Daarbij werd 152 kilogram cocaïne in beslaggenomen en werden zes mensen aangehouden, zo liet de politie gisteren weten. De douane ontdekte de harddrugs op 6 januari in een con tainer in de haven van Rotterdam, die was bedoeld voor een adres in Uti'echt. Toen de lading daar op 10 januari werd afgeleverd, greep de politie in, De straatwaarde van de drugs bedraagt 6 tot 7 miljoen euro. De cocaïne zat vol gens de politie 'zeer professioneel' verstopt in een partij hout. ANP Werkonderbreking in gevangenis BREDA - Medewerkers van de Penitentiaire Inrichting Breda komen dinsdag in actie voor een betere cao voor rijksambtenaren. „We houden die dag tussen 11.00 en 12.00 uur een kantinebijeenkomst", zegt F. de Rooij, ka derlid van de bond Bpsag. „Feitelijk komt dat dus neer op een werkonderbreking. De gedetineerden blijven dan in hun cel." Volgens de Rooij is de actiebereidheid groot. De rijksambtenaren eisen een loonsverhoging van 2,5 pro cent, 100 euro compensatie voor de gestegen kosten voor de ziektekostenverzekering en afspraken om de eindejaar suitkering stapsgewijs te verhogen tot een volwaardige dertiende maand. GPD Echte Bernhard voor 11.000 euro NAARDEN - Een schilderij van de hand van prins Bern hard is gisteren in de aanloop naar het Kunst Antiek Weekend in Naarden-Vesting verkocht voor 11.000 euro. Dat maakt Kunsthandel D. van Omme bekend. Het schil derij is uit 1984 en heet Antarctica. Het werd verkocht aan een particuliere verzamelaar. ANP Online advies over afvalscheiding UTRECHT - Sinds gisteren is een website online die con sumenten helpt bij het scheiden van hun afval. Op www.afvalscheidingswijzer.nl is bijvoorbeeld te zien dat een wijnglas niet in de glasbak hoort, maar in de vuilnis bak. Volgens Milieu Centraal, een voorlichtingsorganisatie op het gebied van milieu, kan veel geld bespaard worden door de juiste manier van afvalscheiding. Dat komt door dat afval verbranden duurder is dan het recyclen. Op de website kunnen consumenten aangeven welk voor werp ze willen weggooien. De site geeft dan aan waar dat het beste kan. Volgens Milieu Centraal wordt bijna de helft van het afval gescheiden ingezameld. ANP Klusjesman gaat door het lint AMSTELVEEN - Een vrouw is gisteren in haar woning in Amstelveen gewond geraakt toen een klusjesman haar te lijf ging met een plamuurmes. De man ging door het lint toen bleek dat zijn klant niet tevreden was over het resultaat van de klusjes die hij had uitgevoerd. Het slachtoffer raakte gewond aan haar ge zicht, liet de politie weten. De vrouw is overgebracht naar een ziekenhuis maar haar verwondingen waren niet heel ernstig. Van de klusjesman ontbreekt nog ieder spoor. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3