tot70% KORTING !C oersbaltoernooi Sas ter ziele Reynaertcollege bouwt een trafohuisje Hulstenaren over nieuwe WMO Angst bij MAGAZIJN LEEGVERKOOP WINTERSPORT \chte ondergrond en gebrekkige verlichting oorzaak ondergang Kinderen maken gedichten over de stilte X 90ÓSS6 Verstopt SCHOENEN JACKS KLEDING Li13-315649 pi X|actie@pzc.n| *31,4460 AA Goes biiié-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; -r 0113-315570; 1-0231231 L 26 januari 2007 editie Zeeuws-Vlaanderen Middelburg Vlissingen Goes Zierikzee BS GENT - Het j aarli jk- fr Spuessens Koersbal- Sas van Gent is ter werd uitgeweken naar de zaal in De Vlaanderen. „Maar dat is niet zo goed bevallen. Een slech te ondergrond en zeker eender de van de TL-lampen was ka pot. Kijk, als ik iets organiseer dan wil ik het wel goed doen." Martens wijst erop dat er tegen woordig op meerdere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen koersbal- toemooien plaatsvinden, waar door de spoeling wat dunner wordt. „Je zag dat de belangstel ling vorig jaar al wat begon te rug te lopen", aldus Martens. „We hebben jaren zo rond de 45 deelnemende teams gehad. Vo rig jaar schreven er maar 36 teams in. Ik wil niet eindigen met amper 25 teams. Je moet iets goedskunnen bieden. Als de horecavoorziening in de sporthal goed zou zijn, dan zou den morgen de uitnodigingen de deur uitgaan." Martens rekent daar niet meer op. Hij heeft de gemeente al laten weten dat men de jaarlijkse bijdrage voor de zaalhuur dit jaar in kas kan houden. Bewoners Scheldekade in beroep TERNEUZEN - Vier bewoners van de Scheldekade in Ter- neuzen hebben bij de rechtbank beroep aangetekend te gen het afwijzen door de gemeente van hun verzoeken om schadevergoeding. Ze zijn van mening dat door de bouw van woningen in de Walstraat hun huizen in waarde zijn gedaald. Een verzoek om schadevergoeding werd door de gemeenteraad afgewezen. Een bezwaar tegen die afwij zing ging eveneens de prullenbak in, zodat de bewoners het nu via de bestuursrechter in Middelburg proberen. De bewoners zijn van mening dat de afwijzing door de ge meente onvoldoende gemotiveerd is en gebaseerd op on juiste aannames. De bewoners vinden de bouw van de wo ningen een inbreuk op hun privacy. De woningen in de Walstraat staan zo dichtbij, zo wordt aangevoerd, dat de bewoners gemakkelijk kunnen zien wat voor eten er bij de Scheldekadebewoners op tafel staat. Ze wijzen er op dat de eigenaren van drie andere woningen aan de Schel dekade wel een schadevergoeding hebben gekregen. Daar om is de afwijzing van hun schadeverzoek in strijd met het gelijkheidsbeginsel. Vlaketunnel twee keer dicht VLAKE - Vanavond, morgen en overmorgen is de Vla ketunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland tijdelijk afgesloten voor het verkeer. De waterafsluitende voegen in de tunnelbuizen moeten worden gerepareerd. Voor het verkeer van Goes naar Bergen op Zoom gaat de zuidelijke buis tussen vanavond 19.00 en morgenochtend 9.00 uur dicht. De noordelijke buis is vanaf morgenavond 18.00 tot zondagmiddag 12.00 uur gesloten voor het verkeer van Bergen op Zoom in de richting Goes. Het kan tijdens de sluitingen gebruik maken van de bruggen over het Ka naal door Zuid-Beveland. Over de oude rijksweg is een omleidingsroute aangegeven. Cultuur in alle scholen op menu TERNEUZEN - Op veel basisscholen in Zeeuws-Vlaande ren was het al bekende kost: het cultuurmenu. Sinds dit jaar worden ze op vrijwel alle basisscholen aangeboden. Met het cultuurmenu maken leerlingen twee keer per jaar kennis met een vorm van cultuur uit de eigen omgeving. Dat kan een bezoek aan het plaatselijke museum zijn, maar ook muziekles of een interactieve poppenvoorstel- iing. Jaarlijks zet het daarvoor opgerichte projectbureau acht wisselende activiteiten per school op touw. De cultuurme nu's worden gefinancieerd door de Zeeuws-Vlaamse ge meenten, de provincie Zeeland en sponsors. In 1999 start te het project op tien scholen in de voormalige gemeente Oostburg. Sinds dit jaar doen bijna tienduizend leerlin gen op 74 basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen mee aan de cultuurmenu's. Advertentie LAATSTE WEEK ALLE DAMESMODE (m.u.v. nieuwe collectie) KORTING (Advertentie) Leerlingen van het Reynaertcollege werken met vereende krachten aan de bouw van een transformatorhuisje. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr HULST - Een groep van dertig techniek- leerlingen van het Reynaertcollege in Hulst heeft vandaag een feestje te vieren: het transformatorhuis dat ze aan het bou wen zijn, bereikt namelijk het hoogste punt. De bouw is het eerste gezamenlijke pro ject van leerlingen die een opleiding vol gen in de bouw, de elektro- of de metaal- techniek, legt afdelingsleider Jan Heij- nen uit. Tijdens de wiskunde- en natuur kundelessen zijn de sterkteberekeningen gemaakt. De metaalleerlingen hebben een stalen dakspant gemaakt, de kozij nen zijn van de hand van de timmerleer- lingen, en ook de metselaars dragen let terlijk en figuurlijk hun steentje bij aan de bouw van het transformatorhuis, dat op ware grootte vorm krijgt in een tech nieklokaal van het Reynaertcollege aan de Gildenstraat. Docent Bouwtechniek Johan de Vos is te vreden met het geleverde werk. „Er zit ten een paar heel goeie leerlingen bij." Als de ruwbouw klaar is, gaan de elektro- leerlingen de transformatoren aanslui ten. De elektriciens zorgen er verder ui teraard voor, dat er voldoende licht in en om het trafohuis is. De wanden aan de binnenzijde worden gestucadoord en be tegeld. Ook komt er een gipsplafond in te liggen. 'Melden bij de uitvoerder', staat te lezen op een bordje op de bouwplaats. Het is duidelijk dat de realiteit hier tot in detail wordt nagebootst. De zestienjarige Denian Pieters, vierde jaars leerling metselen, is die uitvoerder. Hij noemt het 'leuk om behalve het met selwerk ook eens wat mee te krijgen van de andere aspecten die bij een bouwwerk komen kijken'. Denian heeft als uitvoer der de belangrijke taak erop toe te zien dat de bouw vlotjes verloopt. Hij moet on der andere in de gaten houden dat ieder een aan het werk kan blijven door te zor gen dat er voldoende materialen op de bouwplaats zijn. „Maar ik ben gelukkig zelf ook nog wel aan metselen toegeko men", zegt hij. Voor de techniekdocenten is er sprake van een geslaagd experi ment, zegt docent Bouwtechniek Johan de Vos, die op het idee kwam om met z'n allen een transformatorhuis te bouwen. Het bouwwerk moet donderdag 8 februa ri helemaal af zijn. Dan vindt namelijk vanaf 18.00 uur de open avond op de school plaats. 5lor Staf Martens heeft j het toernooi dit jaar te laten doorgaan. Dit jede slechte ondergrond roldoende verlichting in inderenhal. jsbaltoemooi, dat altijd ie week van maart werd a is een begrip in 52 baanderen. Het evene- Ku dit jaar voor de acht er worden gehouden en end naar de initiatief ne- jger Spuessens. Na diens jen is de organisatie over- door zijn schoonzoon .tens. het als mijn plicht om te zetten", zegt Mar- j zou natuurlijk kunnen én naar een andere plek aws-Vlaanderen, maar ij niet zitten. Dit toer- üórt thuis in Sas van was de sporthal bij inderenhal het strijdto- nar telkens meer dan koersballers uit s-Vlaanderen en België elkaar opnamen. Mar- gt vorig jaar uitwijken i«rote zaal in partycen- Vlaanderen, omdat de fente geen horecavoorzie- idesporthal wilde inrich- lk mensen geen koffie, sje of wat fris kunnen kan dat niet", betoogt (vrijwilligers, tafels en ;-an sleuren zag Mar- niet zitten. Daarom t folkmuziek IJZEN - Liefhebbers se (folk)muziek kunnen vanaf 16 uur meedoen essie in café Pen- Je aan de Nieuwstraat iuzen, (Advertentie) werkt", aldus de twee bestuurs leden. „Ze zijn bang dat ze straks onvoldoende hulp en hulpmiddelen krijgen. Hun grootste onzekerheid is, dat ze vrezen dat er zoveel wordt bezui nigd op zorgvoorzieningen, dat ze niets meer overhouden." Volgens Henderiks ligt dat ge vaar in de WMO nadrukkelijk op de loer. „Feitelijk is er spra ke van ordinaire bezuinigingen. Op alles wordt gekort. Mensen moeten voor zeventig procent al les zelf maar oplossen. Dat is een trieste ontwikkeling." Van Ombergen sluit daar bij aan. „We keren terug naar de ja ren vijftig, waarin mensen bij de kerk aan moesten kloppen voor hulp. We zullen heel goed moeten oppassen dat het niet weer die kant opgaat." De WMO is officieel 1 januari dit jaar van kracht geworden, maar treedt in de gemeente Hulst pas volgend jaar echt in werking. Dit jaar wordt gezien als een overgangsjaar waarbij al le regelingen en voorzieningen nog bij het oude blijven, leggen Van Ombergen en Henderiks uit. De stichting Gehandicapten beleid houdt twee informatiebij eenkomsten om iedereen te in formeren over de veranderingen die op stapel staan. Iedereen kan maandag terecht in Den Dullaert. Daar vindt van 19.30 uur tot 22.15 uur een informatie bijeenkomst plaats. Een identie ke bijeenkomst vindt donderdag 1 februari plaats in Hotel Van Leuven in Kloosterzande, van 14.00 uur tot 16.45 uur. Pagina 17 Zeeuws model verdient navolging. PRUIMING door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - De angst en onzekerheid over de gevolgen van de nieuwe Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO) is groot in de gemeente Hulst. Die inschatting maken voorzit ter Wil van Ombergen en twee de secretaris Marijke Henderiks van de stichting Werkgroep Ge handicaptenbeleid in de gemeen te Hulst. „Heel veel mensen we ten nog steeds niet hoe de WMO ander kijk voor de van vandaag op -paauwe.nl van de rust te genieten." Toch kon voor de meeste deelnemen de kinderen stilte alleen maar in verband worden gebracht met slapen. Veel gedichten gingen dan ook over naar bed gaan en dromen. Het gedicht van Chayenne (11) begon met de regel „Ik moet sla pen maar ik heb geen zin!" Ter wijl klasgenote Lessie schreef: „Ik moet naar mijn bed, wat een pret!" „De kinderen weten nu beter wat stilte inhoudt", aldus de leerkrachten. „Vooral dat het ook betekent rekening te hou den met anderen." Marisa Laperdrix van de toneel vereniging De Plattelanders ver beeldde voor de kinderen haar eigen Stilte. In een soort mime- spel ving ze deze in een doosje om er thuis naar te luisteren: „Waar halen jullie stilte van daan?", was haar vraag aan de kinderen. De jonge poëten ble ven het antwoord schuldig. door Wilma Valk AARDENBURG - „Ik zat op de bank en het was stil. De televi sie was uit!" Zo begon een van de gedichten van een aantal leer lingen van drie West-Zeeuws- Vlaamse basisscholen. Zij had den gehoor gegeven aan de op roep van de literaire commissie van SCA, Stichting Cultureel Aardenburg. „Wij hebben alle basisscholen binnen de gemeente Sluis aange schreven", vertelde Suzan Enke- laer van de Schuttershoek in IJ- zendijke en SCA. „Alleen wij, de Johan van Daleschool in Sluis en de Vorsterman van Ooi- jenschool hier in Aardenburg hebben zich aangemeld." Van de drie deelnemende scholen mochten acht kinderen hun gedicht voorlezen in de bi bliotheek van de kikkerstad, door SCA ook poëziestad ge noemd. Chayenne (links) leest een gedicht voor. Danielle, naast haar, is even later aan de beurt. foto Peter Nicolai Het thema voor dit jaar was stil te, voor de kinderen een moei lijk onderwerp: „We hebben er twee weken hard aan gewerkt om alles goed ut te leggen", al dus Enkelaer. „Om stilte goed te laten 'horen' hebben we eerst veel lawaai gemaakt om dan Open Dag 3 februari www.hz.nl (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 PZC Advertentie (Advertentie) Joosse Interieurs Langstraat 2, Arnemuiden. tel. 0118-601273 zeeuwse almanak De loodgieter was volop bezig in huis toen kleindochter Lu- na van vier met haar moeder thuiskwam. „Wat is hier aan de hand", vroeg Luna, waarop haar moe der antwoordde: „De wc is verstopt." Luna keek haar moeder met ongeloof en een licht ver schrikte blik in de ogen aan. „En waar is de wc dan nu?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Itirb«* 2 uture Open Dag CIOS Goes-Breda (in Breda) College Sport en Veiligheid Terheijdenseweg 350, Breda Zaterdag 27 januari van 10.00 tot 16.00 uur kijk op: www.ticket2yourfuture.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39