leizen met toeristenpas in zicht f ïtX Alles over trouwen in Nieuwe Kerk Goese bijstandsgerechtigden zien inkomen fors dalen schouwen ;13 Milde eis voor verkrachting binnen relatie deputeerde positief over plan Schouwse ondernemers tnda re m 3 -•' weekenddiensten Zorghotel maakt Walcherse sportboulevard mogelijk Voorleesontbijt begin van Schouwse voorleesdagen wiösei vrijdag 26 januari 2007 PURG - Officier van „g Rammeloo maakte gis- s de rechtbank in Middel- irscheid tussen een ver minnen een relatie en Achting van een vrouw l.wildvreemde man. Dat liet de officier doorwe- gen in zijn eis tegen een 40-jari- ge inwoner van Goes voor ver krachting van zijn vriendin. Hij eiste 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De Goesenaar moet zich verder houden aan de voorwaarden van de reclasse ring, ook als dat een behande ling in verslavingskliniek Emer- gis inhoudt. Rammeloo realiseerde zich dat de impact voor de slachtoffers van verkrachtingen door de part ner niet onderschat mag wor den. „Maar het ligt toch anders als een onbekende man een vrouw de bosjes intrekt en ver kracht." De verdachte had vorig jaar 2 juli in hun woning in Goes de vrouw onder geweld en bedreiging gedwongen tot ge meenschap, terwijl ze gepro beerd had zich te verzetten. Haar vriend had volgens het slachtoffer haar bij de haren en de polsen gepakt. Raadsvrouw D. Burlet zei dat haar cliënt zich ervan bewust is dat er een straf moet volgen. „Hij was gefrus treerd door de problemen in hun seksuele relatie. Hij schaamt zich. De relatie is inmiddels ver broken." De Goesenaar liet giste ren verstek gaan, omdat hij deze week op zee was. De rechtbank doet 7 februari uitspraak. Steun voor verloskundigen SSE - Recreatieondeme- jp Schouwen-Duiveland, zijn met de ontwikke lde toeristenpas, hebben ■oopdat er vanaf komen- Sr door toeristen gratis ifcan worden met dit pas- ia de pijlers van de pas is inbaar vervoer", zegt P. woordvoerder van de gmers. „In samenwer kt de provincie hopen we vanaf half mei tot half tier de toeristen gratis heel Schou- 1 kunnen aanbie- t willen we graag combi teen aanbod van loka- huurders, zodat toeris- 1 kunnen komen zon- „.ointe hoeven." eerde M. Ie Roy zegt po- aover de plannen te menwerking tussen gillende ondernemers «aneente is essentieel provincie om mee te [der moet de pas wezen- wevoegen aan het toeris- ruduct. Het provinciaal i-en vervoersplan biedt Jeden om de pas in te roor openbaar vervoer isten. Ik wacht de aan- ^ACTIVITEITEN ülOS - Dorpshuis, 19.30 uur: Kol Nut en Genoegen over KrdjeTristan da Cunha. mamiddag iwenraad ioes Het platform Zeeuwse tnraad houdt een thema- het stadhuis van Dj bijeenkomst gaat over londerwijs en arbeid. rondleiding door het itoor volgen er inleidin- i achtereenvolgens Al- iülaard over Erkenning a Competenties (EVC), af van het ROC Wester over voorkomen van tval bij kinderen en van in der Meide en Koen jen van het Cen- wk en Inkomen over isMoosheid. aamiddag wordt maan- faruari gehouden en be- 13.30 uur. orgklachten: ■0231231 indag t/m vrijdag ge lede openingstijden; dagstot 12.00 uur ICTIE OUWEN-DUIVELAND 23a ^ZIERIKZEE 111-454647 «11-454657 redzzee@pzc.nl stModde (chef) leemans inkow 'Soesman ïLanting 'Boogert (sport) ÏIBALE redactie fcispark 28 Sus 31 ■AA GOES «13)315500 ■'113)315669 redactie pzc.nl folNET (pc.nl :l; web@pzc.n| Ook Van Oost benadrukt het be lang van samenwerking. „De pas moet een servicekaart wor den die door verrassende combi naties zoveel meerwaarde ople vert dat de toerist er voor terug komt en het doorvertelt. Daar voor is de inzet van onderne mers van heel Schouwen-Duive land noodzakelijk. Zij moeten bereid zijn dwarsverbanden te leggen met andere branches, bij voorbeeld door arrangementen aan te bieden via de pas." Dertig ondernemers hebben zich inmiddels verbonden met de invoering van de pas. Van Oost verwacht dat dit er in mei circa vijftig zullen zijn. Dan moeten er ook zo'n dertig accep tanten van de pas gevonden zijn. De stuurgroep onderhan delt momenteel met diverse par tijen. Een van de opties is gratis toegang tot alle musea voor pas houders. Van Oost; „Binnenkort gaan wij daarover gesprekken voeren." Volgende week begint TNO een onderzoek naar de mogelijkhe den van een digitale uitvoering van de toeristenpas. Een betaal functie is een van die mogelijk heden. De digitale pas zou nog voor 2008 moeten worden inge voerd. Deze zomer is de pas nog alleen bedoeld voor toeristen. Op termijn komt de pas ook be schikbaar voor de inwoners van Schouwen-Duiveland. De toeristenpas, ook wel Schou- wen-Duivelandpas genoemd, kent een jarenlange historie van plannen zonder concrete invul ling. De tweede fase van de ont wikkeling bleef midden vorig jaar steken, waarna wethouder A. Verseput een ultimatum stel de. Daarna kwamen de plannen in een stroomversnelling. T» Harten en ringen worden in groten getale verwerkt in het decor van 'Ja, ik wil' in de Nieuwe Kerk. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De voorbereiding op het huwelijk, trouw beloven voor het leven en vooral de trouwdag zelf staan de ko mende zomer centraal in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Zo ver is het voorlo pig nog niet, maar Hans Erbrink en Baukje Bijlsma van de Stichting Vrien den van de Nieuwe Kerk zijn toch al druk in de weer met de voorbereidingen voor de bijzondere zomertentoonstel- ling 'Ja, ik wil'. Ze lopen over van leuke ideeën, maar hebben wel wat medewerking van de be volking nodig. „We willen kleding van bruid en bruidegom door de jaren heen laten zien, vanaf ongeveer 1900 tot 1999. Daar hebben we zelf wel iets van, maar er zitten toch oók nog heel veel hiaten in", zegt Bijlsma. Ze doet dan ook een dringende oproep aan mensen die nog kleding voor bruid en bruidegom van weleer beschikbaar hebben en bereid zijn die kleding enke le weken af te staan. Het gaat haar spe cifiek om bruidskleding uit de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw en nog veel meer om de kleding waarin de toekomstige echtparen in de hippietijd, de jaren zestig dus, voor de ambtenaar van de burgerlijk stand verschenen. Bijlsma: „En dan hebben we natuurlijk het liefste wat uitzonderlijke creaties, zoals een bruidstoilet met minirok of een hotpants", zegt Bijlsma. De bruide goms droegen in die hippieperiode en kort daarna vooral rib- of velourspak- ken met wijde pijpen, vaak in felle kleu ren. Volgens Erbrink zal het nog een hele toer worden een selectie trouwpakken bijeen te krijgen. „Vooral mannen huur den vaak hun kleding voor de huwe lijksplechtigheid. Vrouwen hebben bo vendien veel meer de neiging kleding waar een bijzondere emotie aan kleeft te bewaren." Hij en Bijlsma hopen dan ook dat er uit kledingkisten en vanaf zolders nog heel veel onverwachts op het gebied van trouwkleding tevoor schijn zal komen. Alle bruikbare japonnen en kostuums die beschikbaar worden gesteld, krijgen een fraaie presentatie in de Nieuwe Kerk. Het uitvoerend duo heeft daar in middels circa twintig paspoppen voor beschikbaar. „Ook daar kunnen we er nog wel wat meer van gebruiken, dus wie er een paar beschikbaar heeft... we houden ons aanbevolen", zegt Bijlsma. Moetje De tijdgeest die tradities beïnvloedt, zal als rode draad door de presentatie lo pen. Rangen en standen, symboliek, emoties en romantiek krijgen daarin specifieke aandacht. Een apart item wordt 'het moetje', oftewel de trouwda tum die onder druk werd vastgesteld omdat bruid en bruidegom reeds een kindje hadden verwekt. Volgens Erbrink en Bijlsma geldt Anna van Hannover als trendsetter voor het dragen van speciale kleding bij het vol trekken van je huwelijk. Zij trouwde op foto Marijke Folkertsma 24 maart 1734 met Willem IV. Wellicht om haar verbaasde omgeving extra te overtuigen van het feit dat ze echt van deze behoorlijk misvormde stadhouder hield, droeg ze een uitbundig versierde witte japon. Frederik Nagtglas Het eerste huwelijk dat in de herbouw de Nieuwe Kerk in 1848 werd gesloten, was dat van Frederik Nagtglas, ijkmees ter in rijksdienst in Zierikzee, en Mimi Ermerinks, dochter van de officier van justitie in deze stad. Bijlsma belooft dat dit echtpaar een prominente plaats bin nen 'Ja, ik wil' krijgt toebedeeld. De er varingen die Nagtglas zelf over zijn ver liefdheid en huwelijksvoltrekking heeft geschreven, bieden haar daarvoor een belangrijke bron van informatie. 'Ja, ik wil' zal de komende zomer van 9 juli tot en met 24 augustus te zien zijn in de Nieuwe Kerk. Wie er een bijdrage aan wil en kan leveren met trouwkle ding uit de aangegeven perioden of met bijzondere accessoires, kan dat melden bij Jeltje Lanting, per telefoon (0111- 416367) of via e-mail: fam.bijlsma@planet.nl Advertentie door Frank Balkenende GOES - Goese bijstandsgerech tigden krijgen soms niet meer dan een hongerloon als de ge meente ze een baan bezorgt via een reïntegratiebedrijf. Zodra ze het arbeidscontract hebben getekend, wordt hun uitkering stopgezet. Hun salaris blijkt ver volgens driehonderd euro lager dan de uitkering die ze genoten. Het is inmiddels drie cliënten van de Goese sociale dienst over komen. Een vader van een gezin met twee kinderen zag zijn inko men krimpen van 1162 euro (uit kering) naar 876 euro (salaris re-integratiebedrijf). Een be drag waar geen gezin met fat soen van kan leven. Een vierde werkloze weigerde direct na een intakegesprek bij het re-integratiebedrijf United Restart een arbeidscontract te tekenen. Volgens haar rammel de die overeenkomst aan 'alle kanten'. Vakantiegeld was niet geregeld, evenmin was duidelijk of zij de collectieve aanvullende ziektekostenverzekering be houdt die de gemeente voor uit keringsgerechtigden heeft afge sloten. De gemeente hanteert het uit gangspunt dat ménsen die uit de Wet Werk en Bijstand in een be taalde baan stromen, er qua in komen niet op achteruit mogen gaan. De gedupeerde cliënten trokken tot nu toe tevergeefs aan de bel bij de sociale dienst. Ambtenaren konden niet uitleg gen waarom hun inkomen na de overstap is gekelderd en hoe het nu met hen verder moet. PvdA-raadslid M. van Heugten stelde gisteren in de commissie maatschappelijke ontwikkeling vragen over de mensen die door de re-integratiemolen zijn ge mangeld. Volgens haar worden cliënten onvoldoende voorge licht over wat ze te wachten staat. Bovendien wordt de be handeling door re-integratiebe- drijven als bruusk ervaren. Van Heugten: „Als mensen ge schikt worden bevonden, krij gen ze direct na een intakege sprek een contract voorgelegd. Ze krijgen geen tijd om dat eens rustig te lezen, ze worden ge woon gedwongen het te teke nen. Zodra ze hun handtekening hebben gezet, zijn ze in dienst van het re-integratiebedrijf en wordt hun uitkering stopgezet. Later blijken ze er flink in inko men op achteruit te gaan. Zo kun je niet met mensen om gaan." Wethouder J. Adriaanse (SGP, sociale zaken) schrok gisteren van Van Heugtens verhaal. Vol gens hem kan er niet anders dan sprake zijn van een fout. naa&. vk» V MIDDELBURG - De Walcherse verloskundigen hebben ruim vijfduizend handtekeningen opgehaald tegen de con centratie van de afdeling moeder- en kindzorg in het zie kenhuis in Goes. Door die concentratie is het niet meer mogelijk om thuis te bevallen op Walcheren. De verlos kundigen gaan nog tot eind februari door met hun actie. Lijsten liggen bij apothekers en apotheekhoudende huis artsen. Ook de Vlissingse afdeling van de SP zamelt steun betuigingen in. Politie voorkomt spookrijden RILLAND - De politie heeft gistermiddag rond kwart voor drie kunnen voorkomen dat een 65-jarige automobi list uit Iioogerheide op de A58 ging spookrijden. Bij de af rit van de Rijksweg A58 stonden agenten een verkeerscon trole te houden, toen de 65-jarige automobilist vanuit de richting van de Oude Rijksweg de afrit van de Rijksweg A58 opreed. Agenten gingen meteen achter de man aan en konden hem, voordat hij de Rijksweg A58 opreed, staan de houden. Vervolgens hielpen ze hem veilig keren. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Koersbaltoernooi Sas ter ziele SAS VAN GENT - Het jaarlijkse Roger Spuessens Koers baltoernooi in Sas van Gent is ter ziele. Organisator Staf Martens heeft besloten het toernooi dit jaar niet meer te laten doorgaan. Dit vanwege de slechte ondergrond en on voldoende verlichting in de Vlaanderenhal. Het koersbal toernooi, dat altijd de derde week van maart werd gehou den, is een begrip in Zeeuws-Vlaanderen. Het evenement zou dit jaar voor de achttiende keer worden gehouden en is genoemd naar de initiatiefnemer, Roger Spuessens. Na diens overlijden is de organisatie overgenomen door zijn schoonzoon Staf Martens. „Ik zag het als mijn plicht om dit voort te zetten", zegt Martens. „Ik zou natuurlijk kun nen uitwijken naar een andere plek in Zeeuws-Vlaande ren, maar dat zie ik niet zitten. Dit toernooi hoort thuis in Sas van Gent." Taakstraf geëist voor aanrijding MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 48-jari- ge inwoner van Abbenbroek voor het veroorzaken van een ongeval 240 uur werkstraf en een jaar rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk, geëist. De be stuurder van een bestelbus had volgens de officier op 10 oktober 2005 in Borssele schuld aan de aanrijding met een motor. De motorrijder liep door de botsing botbreu ken aan zijn rechterarm en onderbeen op. De verdachte had zijn bestelbus in de berm geparkeerd. Toen hij op de Europaweg-Oost wilde keren raakte hij de motorrijder. De uitspraak is op 7 februari. Bromfietsers gewond bij botsing KOUDEKERKE - Twee brommers zijn gistermorgen rond half acht in de Middelburgsestraat in Koudekerke op elkaar gebotst. De bestuurders, een 16-jarige jongen en een 48-jarige vrouw, raakten gewond. De vrouw brak een arm, de jon gen liep kneuzingen op. zaterdag 27 en zondag 28 januari 2007 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "ZierikzeeDam 18, tel. (0111)412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezel schapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111) 406111 MIDDELBURG - De velden voor de atletiek- en hockeyvere- nigingen uit Middelburg en Vlis- singen kunnen worden betaald door er een zorghotel naast te bouwen. Daar kunnen mensen operaties ondergaan of revalide ren. Alleen konden Middelburg en Vlissingen de sportvoorzienin- gen niet betalen. Daarom is on derhandeld met projectontwik kelaar Arcus en Roompot recrea tie. „Dat brengt zo veel geld op dat de realisatie van de sport boulevard mogelijk wordt", stel de de Middelburgse wethouder A. de Vries gisteren. De velden komen naast het zwembad. Of het echt doorgaat, moet de komende maanden duidelijk worden. De partijen moeten fi nancieel nog overeenstemming bereiken en er moet nog worden gesproken over het uiterlijk van het plan. De provincie heeft als eis gesteld dat het niet te hoog mag worden. Bovendien zijn winkels in het gebied verboden. Naast de atletiekbaan en de hockeyvelden komen twee com plexen met (zorg)woningen en recreatiewoningen met medi sche voorzieningen. Noordweg 125, Serooskerke Walcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.nl Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur bliotheken worden peutergroe- pen met hun ouders uitgenodigd voor voorleessessies. Aan de hand van vertelplaten in een ver- telkastje wordt dan het verhaal van de kleine kangoeroe verteld. Na het voorleesontbijt in Ouwer- kerk, bijgewoond door burge meester J. Asselbergs van Schou wen-Duiveland, wordt dinsdag 30 januari van 09.15 tot 11.00 uur voorgelezen in bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamste- de. Donderdag 8 februari wordt dat nog eens dunnetjes overge daan. In de Bruse bibliotheek De Zaete wordt woensdag 31 ja nuari voorgelezen en wel van 09.45 tot 11.00 uur. Consulent jeugdbibliotheekwerk Sjannie Mes verzorgt een lezing voor ouders over voorlezen. Bibliotheek De Stolpe in Zierik zee staat maandag 5, dinsdag 6 en woensdag 7 februari in het te ken van de voorleesdagen. Van 10.00 tot 11.30 uur wordt daar voorgelezen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwse voorleesdagen beginnen dins dag 30 januari niet een voorlees ontbijt bij basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk. Aansluitend wordt voorgelezen in biblio theek De Schutse in Burgh-Haamstede. Later vol gens voorleessessies in De Zaete in Bruinisse en De Stolpe in Zie rikzee. Het Prentenboek Kleine Kangoe roe van de hand van de Vlaamse auteur en illustrator Guido van Genechten staat centraal tij dens de nationale voorleesda gen. Kleine Kangoeroe is door de jeugdbibliothecarissen uitge roepen tot Prentenboek van het jaar. Zij oordelen dat het boek niet alleen leuk is om (voor) te le zen maar zich ook bi] uitstek leent om kinderen bij het ver haal te betrekken. In de Schouwen-Duivelandse bi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35