Vellicht toch andere hulp in huis Elk werk is een uitdaging en een gevecht voor Van Schayk Zeeuws model verdient navolging eelden en woorden raken verstrengeld Als het model goed is, laten we er dan een wet van maken \oud van vertrouwde huishoudkracht op de tocht door nieuwe indicatie in WMO thuishulp om assistentie. Ik denk niet dat de gemeente mag afgaan op de persoonlijke vaar digheid en bereidheid van een huishoudhulp. Dat geldt ook voor het bewaken van het dage lijks welzijn. Als meer hulp no dig is, komen er al gauw drie verschillende hulpverleners over de vloer; met elk een eigen financiering. De gemeenten moe ten bewust een keuze maken waar hulp ophoudt en zorg be gint." Wat voor hulp zit in de WMO? De huishoudelijke thuishulp die nu bij de WMO is ondergebracht kent twee varianten: Ca'tegorie 1 is de schoonmaakhulp die voor heen bekend stond als 'alphahulp'. De thuishulp komt een paar uur per week voor schoonmaakwerk, de organisatie van het huis houden, de was en eventueel maaltijdhulp. Ze zijn in dienst zijn van de cliënt. De thuiszorgin stelling bemiddelt enkel tussen hulp en cliënt. Uurvergoeding in Zeeland: 14,50 euro. Categorie 2 omvat de zwaardere indicatie huishoudelijke verzorging en lichte psychoso ciale begeleiding. Het gaat om huishoudelijke verzorging en bijvoorbeeld de tijdelijke opvang van kinderen bij ziekte van ouders als er nie mand is die hen op kan vangen, een oogje in het zeil houden bij vergeetachtigheid en lichte de mentie en een wakend oog over voeding en hy giëne. Uurvergoeding in Zeeland: 22 euro. Per 1 januari is de Ml Maatschappelijke ttuning) van kracht. Dat a, gevolgen hebben voor Ji, hulp nodig hebben Leshouding- In Zeeland J» We, dan elders, con- ju insiders. voorbeeld moet vol- vrijdag 26 januari 2007 gens de SP-fractie in de Tweede Kamer breed gevolgd worden. Maar wat is nou het veelgepre zen Zeeuwse model? In de Wet Maatschappelijke On dersteuning moeten de gemeen ten zorgdragen voor goede huis houdelijke verzorging voor men sen die dat nodig hebben. De aanbieders van die zorg moeten concurreren voor de opdracht van elke gemeente, zoals de Europese regels voorschrijven. In gemeenten die cle huishoud hulp in hun gebied gunden aan de inschrijver op de laagste prijs, verliezen veel mensen hun vaste hulp als die niet bij de laagste inschrijver werkt. Veel hulpen vrezen voor hun baan omdat hun werkgever het con tract in een gemeente niet kreeg. De Zeeuwse gemeenten deden het anders. Zij bepaalden geza menlijk een tarief en stelden kwaliteitseisen op. De zorgaan bieders die daaraan voldoen, mo gen in hun gebied blijven wer ken. Zo hoeven hulpen niet van baan te wisselen en blijft voor cliënten die dat willen, alles bij het oude. Maar wie wil verande ren heeft ook voldoende keus. Snares Jorien Brugmans bij een kunstwerk, dat is gekoppeld aan het gedicht 'op de dijk'. foto Peter Nicolai judia Sondervan Agnes Kant: Bij kritiek op de WMO werd steeds gewezen op Zeeuw se gemeenten, waar ze het anders doen. foto Ron Pichel door Anita Tournois TERNEUZEN - De winterexpo- sitie bij Echo-Audio in Terneu- zen is ingericht met werk - acryl en gemengde techniek - van Geertje van Schayk. Zij werkt hoofdzakelijk impulsief en de door haar gekozen thema's resul teren veelvuldig in abstracte composities. Deze manier van werken blijkt voor de kunstena res, woonachtig in Schoondijlte, telkens weer een nieuwe uitda ging en een gevecht. Tekenen en schilderen waren als kind al ?eer belangrijke be zigheden voor de in Amsterdam geboren Van Schayk. Pas op la tere leeftijd is ze lessen gaan vol gen en kon ze haar passie, die al tijd wel aanwezig was, regelma tig beoefenen. Ondanks dat haar hele leven lang werk en hobby bepaald werden en nog worden door heftige migraine- aanvallen, heeft deze beperking Van Schayk niet weerhouden haar gang te gaan. Een verblijf als au-pair in Lon den en een baan in Berlijn vorm den het begin voor een langdu rig verblijf in het buitenland. Zij verbleef in diverse hoedanig heden op tal van plekken in de wereld, van Engeland, Duits land, Italië en Spanje tot Mid- den-Amerika, India, Pakistan en Canada. Potlood en pgpier waren echter trouwe metgezel len. Na deze zwerftochten over cle wereldbol vestigde ze zich in Breda. Hier kwam ze tot rust eh kon ze zich op het artistieke vlak gaan concentreren. „Door de lessen van zeer bekwame do centen, onder wie van een leraar van de Academie Sint Joost, bleek ik het allemaal snel op te pikken. Mij werd toen duidelijk geadviseerd het tekenen los te la ten, me vooral toe te leggen op het schilderen en mijn eigen gang te gaan. Ik werk impulsief en spontaan en de emotie van het moment is zeer belangrijk." Haar manier van werken resul teert meestal in abstracte 'com posities, die gekenmerkt wor den door afgebakende vormen en vlakken in een soort speelse geometrie. Elk werk blijkt echter een nieuw gevecht te vormen. Énke le voorbeelden zijn Blue Moves en Oh, my head, she said, waar in ze vorm geeft aan haar frus tratie rond migraine. Een enkele maal zijn vormen herkenbaar, zoals in Vluchten, waarin geabstraheerde menselij ke figuren terug te vinden zijn en in Dans aan de dolfijnen. Nadat het werk gereed was, ble ken vage vormen van dolfijnen waarneembaar in het werk vol opgaande bewegingen. Van Schayk: „Dit gebeurt inderdaad soms, maar meestal ga ik wel uit van een thema, waarin ik me ver diep en dit dan meerdere malen weergeef. Dat is zichtbaar in de twee klei nere werken in de vitrine. „Die zijn ontstaan na een ervaring van het lopen in de storm en daarom heb ik ze ook Winter storm genoemd. Mijn werk en ze ker ook het kleurenpalet wor den sterk bepaald door de ver schillende jaargetijden en bijbe horende gemoedstoestand." Dat ook jaren van reizen en verblijf in het buitenland in vloed hebben, is merkbaar. En kele schilderijen refereren hier aan, zoals bijvoorbeeld de ab stracte, landschappelijke expres sie van Nerja en het werk Anda- lucia, waarin de belijning van een flamencodanseres zichtbaar is. Tentoonstelling t/m 6 maart in Echo-Audio, De Jongeslraat 1, Ter- neuzen. Geopend: di.-vr. 13-18 uur, vr. 19-21 uurenza. 10-17 uur. Bosboom flZEN - Jorien Brug- ^Terneuzen is bekend 'Mend kunstenaar. Sinds 'laren schrijft ze ook ge- n Die ontlokten zo veel Re reacties, dat ze be- '-eeft haar poëzie te bun- ender de titel Kleine 'aanleiding was de kunst- •statie 'Dijken van wij- s vorig jaar nabij Hern ial werd gehouden. Brug- -akte daarvoor betonij- rentouren van Zeeuwse 8, met daarbinnen onder pichten die ze had ge- veel reacties van pu tmensen lazen ze blijk- aandacht en plezier, ■jajig werd ook gevraagd ®oundel te koop is. Maar helemaal geen bundel! -•r'd hebben enkele men- '«angemoedigd om mijn te bundelen. Dat is want je legt hiermee Mei bloot." Ze schrijft al een jaar of zes. „Ik ben nu eenmaal graag met taal bezig. Ik lees ook veel en luister graag naar teksten. Bij gebeurte nissen die indruk op me maken borrelen er vanzelf woorden op. Die rijgen zich geleidelijk aan een, totdat er een zin ontstaat. Die laat ik liggen tot er weer op de dijk de hoge dijk verdraagt mij zon der klagen zijn groene rug biedt onder stil protest een ligplaats aan mijn moede lijf hier wil ik blijven, op dit hellend vlak van groen dat mij zal dragen in de tijd - een eeuwigheid van rust - om tussen schepen door die nimmer anders zagen dan mijlenverre kust, de schittering te ontwaren van licht op het getij waar vind ik mooier kijk op leven dan liggend op mijn groene dijk? een zin bijkomt. Na een aantal maanden staat er op die manier uiteindelijk een gedicht. Als ik het probleemloos kan declame ren, dan is het voor mij af. Als ik ergens blijf haperen, dan weet ik dat het nog niet hele maal goed is." Het zijn veelal persoonlijke en toegankelijke gedichten, over za ken die haar boeien of raken. „De Schelde is voor mij bijvoor beeld een grote inspiratiebron, zoals bijvoorbeeld blijkt uit het gedicht Op de dijk. Het kunnen ook ontmoetingen zijn die een bepaalde emotie teweegbrengen en die een invloed op je eigen le ven hebben. Voor mij is het voor al belangrijk dat je daarna weer thuiskomst, zowel letterlijk als figuurlijk: dat je dicht bij jezelf blijft." Foto Haar beeldend werk en poëzie zijn steeds meer verstrengeld ge raakt. Tijdens het schilderen ko men soms woorden in haar op en omgekeerd kan een gedicht ook weer tot een schilderij lei den. In de bundel is bij elk ge dicht dan ook een foto van het bijbehorend beeldend werk afge drukt. De meeste van die werken zijn vanaf 3 februari te zien in de Walcherse galerie De Osseberg. Bij de opening zal Brugmans de gedichten voordragën, maar ze gaat nog een stapje verder: een of twee gedichten zal ze zingen, samen met mede-exposante Betsy de Jonge uit Heinkens- zand. „Haar man is veel met mu ziek bezig. Hij speelt en compo neert en vond het een uitdaging om mijn poëzie op muziek te zet ten. Dat vind ik heel mooi, maar ook heel spannend." De bundel 'Kleine leegte' van Jo rien Brugmans, uitgegeven in ei gen beheer, is vanaf half februari verkrijgbaar in diverse boekhan dels in de provincie en bij kunst handel en lijstenmakerij LML in Hulst. Prijs: €7,50. Brugmans exposeert samen met Betsy de Jonge (keramiekvan 3 fe bruari t/m 3 maart in boerderijga lerie De Osseberg bij Sint Laurens. Haar werk is ook te zien op de Schelde-expositie, van 22 februari t/m 24 maart in galerie De Cleene Houttuyn in Middelburg. Werk van Geertje van Schayk. foto Peter Nicolai 0$ Drie weken na- jjfn huishoudelijke hulp [na de WMO, begint de ih 4 in de praktijk te laten „We denken toch dat I een andere hulp gaan als hun zorgindicatie in 7 [0 verandert. Of meerde- «verleners. Terwijl we dat m id wilden." KJ -0 uit Pank Wisselingh. 4 ~rt voor zorgaanbieder '1. Êuiszorgteams aan van gnden, verzorgenden en !>- jjhilpen in de Ooster- jegjo. Ze was ook nauw ja bij de voorbereidin- fa v de aanbesteding van ioudhulp in de WMO. a P:0 mooi aan het Zeeuw- n Ca wie van het Zeeuws mo- a elke aanbieder, groot r kans maakt om in een Is mogen werken, mits ze ji kwaliteitseisen voldoet. nadert de samenwerking i ii is om bepaalde zorg in as sbevolkte regio te geven, organisatie alleen niet r Omdat er veel aanbie- tanregiozijn - inde on- l3 srtien - kunnen samen- p die al bestonden ook h z. Dat is goed voor de 'J kt Zeeuwse model zijn i roar? a sa die nog een geldige hebben volgens de sing. w rden komend ir opnieuw beoordeeld 'icemeente. De gemeen- siets strenger te indice- tmensen die teruggaan f-rie 2 naar 1 wordt het Pank Wisselingh. lastig uitleggen dat hun hulp niet meer zoveel mag doen als eerst. Bovendien moeten we een andere hulp inzetten: van die 14,50 euro vergoeding kunnen wij geen werkgeverslasten afdra gen voor getrainde thuishulpen. Öf zelfstandig werkende huis houdhulpen voor dat bedrag wel hun sociale voorzieningen kunnen regelen, vraag ik me ook af." Welk verschil maakt de nieuwe indicatiewijze voor de zorg? „Huishoudhulp in de WMO moet meer zijn dan een 'witte werkster'. Er is altijd wat aan de hand. Mensen zijn oud, onze ker, ziek, kwetsbaar. Het moet klikken; zo iemand is toch drie uur in huis omdat jij het zelf niet meer kunt. En het is de vraag of deze mensen werkgever kunnen zijn voor hun huishoud hulp. Van de wet moeten zij het zelf doen." Hebben de gemeenten het zorg- aspect in de huishoudhulp vol doende meegenomen? „We merkten het nog in decem ber, als allerlei formulieren bin nenkomen van de zorgverzeke ring, energiebedrijf Delta, enzo voorts. Mensen vragen dan de Als het zo 'n goed systeem is, waarom is het dan niet vanzelf overal in Nederland ingevoerd „Niet alle gemeenten denken daar hetzelfde over. Sommige vinden de prijs het belangrijk ste. Er zijn ook gemeenten die dit gewoon nog niet bedacht hebben." Maar komt de motie niet te laat? De WMO is toch al ingevoerd? „Er gaat in iedef geval een sig naal van uit, denk ik. Een aan tal gemeenten heeft de invoe ring opgezouten. En waar het niet dit jaar meer kan, kan het in de toekomst wel." Gaat uw motie het halen? „Dat weet ik niet. Misschien zegt de Kamer toch dat we het aan de gemeenten zelf moeten overlaten. Maar omdat de meer derheid van de fracties in het be grotingsdebat over Volksgezond heid aangaf dit zo'n goed sys teem te vinden, heb ik uit poli- tiek-strategische redenen die motie ingediend. Als jullie er echt van overtuigd zijn, dacht ik, laat dat dan ook maar zien." Volgende week, waarschijnlijk dinsdag, wordt gestemd over de moties en amendementen bij de begroting van Volksgezondheid. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Nederland kan een voorbeeld nemen aan de ma nier waarop in Zeeland de Wet op de Maatschappelijke Onder steuning (WMO) is uitgevoerd. Vindt Agnes Kant, Kamerlid van de SP. Ze heeft daarom een motie ingediend om het 'Zeeuw se model' overal in te voeren. Waaróm heeft u dat voorge steld? „Het viel me op dat bij alle pun ten van kritiek en nadelige ge volgen van de WMO steeds werd gewezen op gemeenten waar ze het anders doen. Gemeenten in Zeeland. Dat bracht mij op een idee. Als dat echt zo'n goed sys teem is, waarom zouden we daar dan geen wet van maken?" Vindt u het zelf ook zo'n goed systeem? „Wil je het eerlijk weten? Eigen lijk vind ik dat die hele aanbe steding van de zorg uit de wet moet. Dat gaat helaas niet. Dit is een mooie tussenoplossing. Een systeem waarbij de nadelen van die aanbesteding zo veel mo gelijk worden gecorrigeerd. Het biedt de beste waarborgen voor kwaliteit, zoals een vaste hulp, en toch ook een breed aanbod, dus keuzevrijheid." Een thuiszorgspecialist helpt een cliënt met de afwas. Door een andere zorg-indicering moet de vertrouwde huishoudelijke hulp soms plaatsmaken voor een ander. foto GPD/Freddy Schinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17