lout getij verdrijft blauwalgen hiitse toerist is Zeeland vergeten It Rechter beslist over toestaan kitebuggy's op Schouws strand iossing voor problemen in Krammer-Volkerak en Zoommeer 15 Verdeling mosselzaad blijft bij producentenorganisatie F16 moet jongeren naar ROC lokken ROC's en Pontesscholen leggen basis voor databank met leermiddelen m m m GOESE RESTANTEN 3 daagse 25 - 26 - 27 januari ^gnvan der Werf iEKE - Aan het systeem Jt verdeling van mossel eter de vissers verandert helemaal niets, vol kans H. van Geesber- Mde producentenorgani- ^sclcultiiur. y van State deed deze uitspraak in twee zaken eren aangespannen door jftzeese mosselkweker N. vrijdag 26 januari 2007 Praet. Praet is het er niet mee eens hoe het mosselzaad wordt verdeeld. Hij zou minder mogen vissen dan waarop hij recht zou hebben: 1,52 in plaats van 2,3 procent van de totale hoeveel heid op te vissen mosselzaad. De Zierikzeeënaar won bij de Raad van State. Het Haagse rechtscollege tikte het ministe rie van Landbouw op de vin gers. Het ministerie heeft ver zuimd de verdeling van mossel zaad, zoals voorgesteld door de producentenorganisatie, te toet sen. In het vervolg moet dit bij vergunningaanvragen voor mos selzaadvisserij wel gebeuren. Landbouw moet dan nagaan of de voorgestelde verdeling ook de juiste is. „Wat dus niet betekent dat het ministerie de verdeling gaat doen", reageert Van Geesbergen van de producentenorganisatie. „Dat blijft onze bevoegdheid." Praet heeft dus voorlopig wei nig gewonnen, maar hij heeft bij het gerechtshof in Den Haag nog een zaak lopen tegen de pro ducentenorganisatie. Het regle ment mosselvisserij is de inzet van deze hoger beroepszaak; dat is het reglement waarop de ver deling van het mosselzaad is ge baseerd. Van Geesbergen verwacht dit jaar uitspraak van het gerechts hof. Dat wordt cruciaal voor de rol van de producentenorganisa tie bij de verdeling van het op te vissen mosselzaad. Van Geesber gen gaat er van uit dat het regle ment mosselvisserij standhoudt. „Een gekwalificeerde meerder heid van de leden, meer dan tweederde, heeft het reglement goedgekeurd." De producentenorganisatie mos selcultuur heeft inmiddels één slag binnen. De Europese Com missie heeft, aldus Van Geesber gen, aangegeven dat de verde lingsafspraak niet strijdig is met het mededingingsrecht, ofte wel dat er geen sprake is van on geloofde kartelvorming in de mosselsector. flfaisAntomsse [iELBURG - Zout maken jilij van het zoete Kram- Tolkerak en Zoommeer is gafdoende oplossing voor liibannen van de giftige algen. „Het is óf zoet met ui?, óf zout zonder", vat jateerde W. van Zandbrink (natuur en water) samen. eten van de Zeeuwse rand- is wel een ingrijpende en jie maatregel, geeft hij Het gaat om zeker enkele Éen miljoenen euro's, de „jtervoorziening voor de sow valt weg en het ge- nn verzilting van het Hol- i piep - wat ook van in- jis op het Haringvliet - t'oorkomen worden", al- imZandbrink. geheten bestuurlijk over- Krammer-Volkerak en neergaat de staatssecreta- io Verkeer en Waterstaat -.;en of het verzouten na- jtaocht mag worden. De jiteerde beseft dat de aan- r de al jaren hinderlijke fijiüjke blauwalgen uit- flex talbrink: „Het is alle le complex. Als je in het iter aan de slag gaat, kgevolgen voor het an- "daas zullen in elk geval Eer de blauwalgen nog «lilemen zorgen." iterstaat heeft twee jaar lis, gedaan. Dat toont laar aan dat de blauw- irman wil idappel thermen HAAG - Minister Veer- |CDA, Landbouw) weigert denken over een soepelere Avankuipplanten die een ettelijk viroïde bij zich dra- Bij is bang dat de Neder- flomaten- en aardappelen- traan gaat. tele soorten kuipplanten is par een viroïde aangetrof- 'it zich graag zou nestelen ien- en aardappelplan- rman heeft meteen een verbod ingesteld voor lenen aangegeven dat al- ffielte teelt die wordt aan- meteen moet worden itigd, Tot droefenis van de telers, die aanvoeren dat een vooral Duitsland veel omspringen met de be- san gaf gisteren in de te Kamer aan het viroïde ten vernietigen, desnoods 'j hobby telers aan toe. „Als heb geleerd, is het hij ziekte rigoureus moet o." Maandag gaat hij and vragen zijn voorbeeld Stn. Hij wil onderzoeken a verzekering voor de ge- delers mogelijk is. Merse van de Zeeuwse telers juicht Veer- rde opstelling toe. viroïde is weinig be daar moeten we geen over schoppen. Maar we Q Europa marktleider op hied van pootgoed. Mocht '•een uitbraak komen, dan u wat er gebeurt. Dan vgrenzen dicht." alg alleen aan te pakken is als zeer ingrijpende maatregelen worden genomen. Gekeken is naar het zoet hou den van de randmeren en door spoelen met zoet water via de Volkeraksluizen bij Willemstad. Als tweede optie is het inlaten van zout water uit de Qoster- schelde via een nieuw doorlaat- middel in de Philipsdam beke ken (de blauwalg kan niet tegen zout). Doorspoeling levert onvoldoen de resultaat op. In de zomer, als de blauwalgellende het grootst is, ontbreekt vaak voldoende doorspoelwater. Op plaatsen waar weinig doorstroming van water is, blijft de alg gewoon zit ten. Verzilting Blijft over het verzouten. Dan moet wel een oplossing worden gevonden om de landbouw rond om de randmeren van zoet wa ter te voorzien. En binnendrin gen van zout water in het Hol lands Diep en de Brabantse ri vieren Dintel en Steenbergse Vliet mag niet optreden. Want dat zorgt voor verzilting en beïn vloedt de drinkwaterinname (vooral uit het Haringvliet, waai" ook Schouws drinkwater van wordt geproduceerd). Als Krammer-Volkerak en Zoommeer zout worden, bestaat een kleine kans dat er zoutwa teralgen verschijnen. Die kun nen ook voor problemen zorgen. Dat kan worden tegen gegaan door te zorgen voor een beperkt getij verschil. Een vervelende plaag Blauwalgen veroorzaken overlast en milieuschade doordat ze giftige stoffen in het water brengen; Het afsterven in de (na)zomer zorgt voor een enorme stank; Omwonenden en recreanten ondervinden veel overlast (on der meer zwem verbod); De landbouw kan in de blauwalgtijd geen zoet water in nemen; Bouw van nieuwe huizen, onder meer door Bergen op Zoom, wordt ernstig bemoeilijkt; De Europese kaderrichtlijn water verplicht tot schoon wa ter. VLISSINGEN - Om extra belangstelling onder jonge ren te wekken, staat er tijdens de open dagen van het ROC Zeeland een F16 bij liet techniekgebouw in Vlis- singen. Met dat vliegtuig wordt verwezen naar de mo gelijke komst van een onderhoudsfabriek voor de Joint Strike Fighter naar Woensdrecht. Het ROC legt bij de open dag veel nadruk op techniek, omdat het bedrijfsleven zit te springen om nieuwe me dewerkers die technisch geschoold zijn. Mede om die reden is een nieuw gebouw voor de technische oplei dingen, het Technum, onlangs geopend. Het Technum is een initiatief van ROC Zeeland en wordt onder steund door de Hogeschool Zeeland, Scholengemeen schap Scheldemond, Stichting Vakwerk en Vakoplei ding Infra Zeeland. De open dagen zijn op vrijdag 26 januari (van 16.00 tot 21.00) uur en zaterdag 27 januari (van 10.00 tot 13.00 uur). foto Ruben Oreel door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De twee Zeeuwse Regio nale Opleidingencentra (ROC) en de Pon tes Scholengroep hebben 100.000 euro subsidie gekregen voor het opzetten van een nieuw elektronisch kennisnetwerk. Het netwerk moet een databank worden waarop onderwijsinstituten zelfgemaak te leermiddelen kunnen stallen en afha len. Het zogenaamde 'Take, Shape and ohare Dutch Community Project' (Nemen, vormgeven en delen, afgekort TSS) wordt gemodelleerd naar Engels model. In Engeland bestaat al enige jaren een soortgelijke databank die de naam FENC meekreeg. Die bank is gevuld met leermaterialen, lesmodules en interactie ve leerprogramma's die Britse onderwijs instituten en individuele docenten zelf ontwikkeld hebben. In totaal gaat het om meer dan 50.000 lesuren aan Engel stalige educatieve materialen, die - na be taling van een lidmaatschap voor de da tabank - rechtenvrij beschikbaar zijn voor onderwijsinstellingen. Volgens Frans Kamp, e-learning coördinator aan het ROC Westerschelde in Terneuzen, be vat de Engelse databank een schat aan bruikbare informatie. „Wat we nu binnen het Nederlandse pro ject gaan doen, is het Britse netwerk ook voor Nederlandse scholen beschikbaar maken. Ook de informatie die in Neder land door instellingen en bedrijven is ontwikkeld, gaan we bundelen en be schikbaar maken voor de scholen die bij het TSS-project zijn aangesloten", legt Kamp uit. Kennis „Kijk", vervolt Kamp, „nu is het vaak zo dat heel veel docenten zelf leermodules ontwikkelen - zeker met de huidige ont wikkelingen in het middelbaar beroeps onderwijs. Scholen hebben daar veel aan, maar verdwijnt zo'n docent, dan ver dwijnt vaak ook de opgebouwde kennis voor zo'n school. Door nu alle kennis te bundelen kunnen we een heleboel bruik baar scholingsmateriaal beschikbaar houden." Belangstelling Vooralsnog gaat Kamp ervan uit dat voor de zomer tien Nederlandse op leidingsinstituten aangesloten zijn op TSS. „De belangstelling is er zeker. In Zee land, maar ook elders. Voor deelnemen de scholen komt er namelijk voor een ge ring bedrag, 2500 euro per jaar, een enor me hoeveelheid bruikbaar en rechtenvrij materiaal beschikbaar. Duitse toeristen ®DEBEURS - 'Zeeland Beland' is in Duitsland he iiet zo bekend als de Zeeuwen denken. Sler- fteisbureaus en busmaat- ï]en in de Duitse deel- wd Rhein Westfalen bie- tanaal geen reizen naar i meer aan. Dat was ja- Men wel anders. deskundigen' in Hostellerie Schuddebeurs. Centraal stond de waag waarom er de laatste ja ren minder Duitsers in Zeeland vakantie vieren. Hartje heeft een steekproef ge houden bij reisbureaus en bus maatschappijen in Nord Rhein Westfalen, traditioneel de deel staat vanwaaruit veel Duitsers in Zeeland vakantie vieren. „Als ik naar een vakantiefolder van Zeeland vraag, krijg ik steevast brochures van Nieuw-Zeeland. Vraag ik verder door, dan krijg ik wel de prospectus van Am sterdam, Maastricht of de Keu kenhof, maar niet die van Zee land." De reisbureaus en touroperators geven als verklaring dat 'klan ten niet naar Zeeland vragen'. „Generaties lang lag Zeeland voor de hand. Maar sinds de her eniging gaan veel Duitsers op va kantie naar de Oostzee. Boven dien is er een grote groep men sen die, anders dan vroeger, geen geld meer heeft om op va kantie te gaan." Dat betekent niet dat Zeeland te weinig doet of onvoldoende te bieden heeft. Hartje: „De radio spots van VW Zeeland trekken veel aandacht. En als ik rond kijk, heeft Zeeland enorm veel te bieden." Toch denkt hij dat Zeeland meer moeite moet doen. „Zorg dat mensen via internet kunnen laten weten wat ze hier willen doen en bied hun een totaalpak ket aan. Nodig pr-mensen uit, laat zien wat Zeeland te bieden heeft en zorg dat Zeeland weer in de schappen komt te staan." Surfplek Doordat Zeeland een beetje is vergeten, ontstaan vervelende misverstanden. Het zeil- en surf- centrum Brouwersdam krijgt re gelmatig vragen van Duitsers of ze er nog terecht kunnen. Ze hebben gehoord dat de Tweede Maasvlakte wordt aangelegd en denken dat hun favoriete surf plek verdwijnt. Verder vinden Duitsers Zeeland duur voor het geen wordt geboden. Bovendien kan het allemaal een stuk vrien delijker. Hartje: „In Duitsland zeggen we altijd: behandel een gast zoals een lievelingstante die eens per jaar op bezoek komt. Duitsers verlangen dat beetje extra. Ook willen ze in het Duits worden aangesproken. Aan de beheer sing van het Duits schort het een en ander." De deskundigen buigen zich over de bevindingen en presente ren over drie weken een pro gramma met concrete actiepun ten. Aantal Duitsers dat in Zeeland vakantie viert. januari t/m september oktober t/m december 2006 375 2005 299 2004 374 S3 2003 415 2002 373 ES 2001 353 2000 385 Aan tafel bij de Tweede Kamer DEN HAAG - Ze is niet zo'n prater, maar toch was Nelly Zijderveld uit Oostburg 'zeer vereerd' dat ze gisteren mocht aanschuiven bij het overleg met de commissie Bin nenlandse Zaken van de Tweede Kamer over een nieuw kiesstelsel. Zijderveld maakt deel uit van het Burgerfo rum Kiesstelsel, dat afgelopen november een advies uit bracht aan de Kamer. Kiezers moeten voortaan óf op een partij óf op een persoon kunnen stemmen, luidde dat kort weg. Gisteren discussieerde de Kamer hierover met het Burgerforum. De publieke tribune van de oude zaal van het Kamergebouw was gevuld met zo'n honderd Burgerfo rumleden, onder wie nog twee Zeeuwen: Renée Mink en Freya Plaisier. Het onderhoud was informatief, de Kamer leden stelden vooral vragen. Zijderveld: „Wat er met het advies gaat gebeuren, blijkt misschien uit de onderhande lingen over het nieuwe kabinet. Ik merkte dat de Kamerle den onder de indruk waren dat we met zo'n grote club in betrekkelijk korte tijd dit advies op tafel hebben gelegd." Visserij onderwerp in formatie DEN HAAG - Het was waarschijnlijk de eerste brief die informateur Wijffels heeft ontvangen. Een verzoek van minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit) om meer geld te reserveren voor sanering van de vissersvloot. Veerman heeft voor de komende zeven jaar al tientallen miljoenen euro gereserveerd, maar hij verwacht dat dat niet genoeg is, zei hij gisteren in de Tweede Kamer. „Een nieuwe saneringsronde is onvermij delijk." Het is niet de verwachting dat veel Zeeuwse vis sers stoppen. De vissersvloot moet worden gehalveem, om perspectief te scheppen voor degenen die doorgaan. 5| Eis celstraf voor fataal ongeval MIDDELBURG - Een 42-jarige Brit moest zich gisteren bij de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor een dodelijk ongeval in de gemeente Kapelle. De man kwam niet opdagen. Officier van justitie H. den Hartog eiste te gen hem drie maanden gevangenisstraf en achttien maan den rijontzegging. Ook vindt de officier dat cle man de uit vaartkosten van 11.877 euro moet vergoeden aan de nabe staanden van het slachtoffer, de 78-jarige B. Dek. De Brat verzuimde in augustus 2005 voorrang te verlenen aan wagen die werd bestuurd door de echtgenote van hpt slachtoffer. Bij de botsing raakte de man ernstig gewond. Hij overleed twee maanden later. De officier vond bewe zen dat de Brit onvoorzichtig had gereden, door zonderde kijken de kruising op te rijden. Het rijverbod geldt alléén voor Nederland. De rechtbank doet 7 februari uitspraak;. Bouwers containerreus geven uitleg VLISSINGEN - Hoe bouw je het grootste containerschip ter wereld? Medewerkers van containerrederij Maersk ko men het zaterdag 3 februari vertellen tijdens de open dag van de zeevaartschool Maritiem Instituut De RUyter an Vlissingen. Dat grootste schip is de vorig jaar in de vaairt gekomen Emma Maersk, 397 meter lang, 56 meter brééd en goed voor 11.000 containers (in de standdaardmaat van 20 voet). Het grootste containerschip wordt voortge stuwd door de grootste scheepsmotor die er nu is: eèn monster dat 111.000 pk levert bij 102 omwentelingen per minuut. De lezing van de scheepsbouwers (in het zeevaart schoolgebouw Boulevard Bankert 156) begint om 11 uur. de natuur door hun sportbeoefe ning vrijwel nihil. Rechter J. Sinack bood Grim- minck en Voogd ruim gelegen heid hun goede bedoelingen toe te lichten. Zij erkenden dat zich in het Verleden wel eens exces sen hebben voorgedaan, maar zeiden dat het bestuur van de BCH er alles aan doet om dat te voorkomen. Zo mogen leden die zich niet aan de bepalingen hou den, niet meedoen met wedstrij den. In tegenstelling tot de pleitbe zorgers voor de kite-buggiërs kreeg M. de Mooij uit Burgh-Haamstede als rustmin- nende strandbezoekster niet de gelegenheid van de réchter als getuige haar zegje te doen. Vol gens Sinack heeft De Mooij geen rechtstreeks belang in deze juridische strijd tussen gemeen te en de Natuur- en Vogelwacht, en de BCH wel. Beleid Volgens juridisch ambtenaar M. van den Berge, die het woord voerde namens de gemeente, is er wat het kitebuggyen betreft in beginsel sprake van 'be staand beleid'. Bovendien acht het dagelijks gemeentestuur het beter een locatie aan te wijzen voor dergelijke extreme sporten dan het niet te reguleren of volle dig te verbieden. „Verbieden is voor de gemeente, gelet op de lengte van het strand, 22 kilome ter, moeilijker te handhaven.'" Naast de strijd met de Natuur- en Vogelwacht speelt voor de ge meente ook nog een discussie met de provincie over de eis een vergunning in het kader van de Natuurbeschermingswet aan te vragen. Ook daarin verwijst de gemeente naar het feit dat het ki tebuggyen al enige jaren plaats vindt en dat dit destijds in over leg met de provincie is gelegali seerd. De rechter doet binnen zes we ken uitspraak. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Moeten kitebug gy's geweerd worden van het strand bij Burgh-Haamstede? De plaatselijke Natuur- en Vo gelwacht vindt van wel, de ge meente Schouwen-Duiveland van niet. De rechtbank in Mid delburg hoorde beide partijen gisteren aan en velt binnen zes weken een oordeel. Het past niet om een extreme sport als kitebuggyen toe te staan in een gebied dat ook als 'natuurstrand' wordt bestem peld, betoogt de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland. Het bewuste stuk strand tussen de duinovergangen Verklikker pad en Watergat-pad is volgens voorzitter G. Buth van de na tuurbescherming heel bijzon der. Over een afstand van circa anderhalve kilometer is hier sprake van een aangroeikust, terwijl ongeveer negentig pro cent van de Nederlandse zand kust een smalle erosiekust be treft. Specifiek hier voorkomen de kustvogels en zoogdieren ziet Buth bedreigd worden door kite buggy's, eenpersoons karretjes die op hoge snelheid worden voortgetrokken door een vlie ger. Overal elders op de Schouw- se stranden kan wel met deze wagentjes worden gereden zon der dat grote problemen met na tuurwaarden ontstaan, vindt Buth. Mooi breed Voorzitter J. Grimminck en se cretaris B- Voogd van de Buggy Club Holland (BCH) denken daar anders over. „Het is juist zo'n mooi breed strand, het ligt ver afgezonderd en er komen maar weinig strandbezoekers. Het gaat bovendien maar om een strook van 750 bij 250 meter waarin de wedstrijden worden gehouden." Volgens de bestuurs leden van BCH is de schade aan (Advertentie) Cijfers laatste kwartaal 2006 nog niet bekend door de hele goese binnenstad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15