anoramaweg over dijk en duin Scholen samen in Technasium Vos bijt kippen en ganzen dood Weer Michiel-waardig tkapelle krijgt verlengde zeedijk bij landwaartse kustv er sterking ikoord over Itrtboulevard 17 Chinees js' 0113-315649 •ic.nl factie® Pzc-nl ^31, 1460 AA Goes ri SdSeland: 0113-315520; T ïïferen: 0113-315570; 1 02o-45625OO. 'li Sn:»»0231231 5J jerdag 25 januari 2007 editie Walcheren jgjB SAFE1 i dezeei IrtsSeE JLLE - Het autorit- dezcedijk bij Westkapel- dtmogelijk verlengd. Als gj aan de landzijde wordt $,kan er een brede pano- g voor auto's op dekrui- j de duinen worden ge- de kust aan de zee- «rsterkt, dan komt er een ipanoramaweg die alleen etsers toegankelijk is. pJEN - De deal is rond: g en Vlissingen zijn projectontwikkelaar Ar- Lgeworden over de stads- lijkesportboulevard. i heeft jaren op zich jchlen. De plannen wa- alleen het geld nog fa Middelburg de finan- lalrond had, kwam Vlis- jote financiële pro- Ete staan. Een beslissing ortboulevard werd we- pomit geschoven, lulevard komt naast ibad, ook een gezamen- Ed van Middelburg en 31, Op de boulevard ko- iportvelden van atletiek- wDynamica en hockey- tóde steden. Investeer- i/Roorapot wil er ook iugen, zorgvoorzienin- b beautycentrum reali- |mstantie zou het sport- iin 2004 opengaan. Nu Igemeenten uit van lijn vroegst. ikstraf voor landeling ex iLBURG - Een 38-jarige ivan Clinge heeft giste- n mishandeling van zijn in werkstraf gekregen. Dit blijkt uit een notitie van het projectbureau Zwakke Schakels van het overleg met diverse over heden dat half januari heeft plaatsgevonden. Voor de kustversterking ten noorden van Westkapelle zijn twee mogelijkheden: richting zee of richting land. De voor keur van de betrokken overhe den lag bij een zeewaartse aan pak. Na een meer gedetailleerde berekening van de hoeveelheid zand die daarvoor nodig is, blijkt dat echter twee keer zo veel te kosten als gedacht: 39 in plaats van 20,4 miljoen euro, om een veiligheid van tweehonderd jaar te garanderen. Bovendien zijn de kosten voor regulier onderhoud en herstel na stormschade veel hoger. Het is twijfelachtig of het ministerie van Verkeer en Waterstaat die hogere kosten wil betalen. Daarom is een alternatief be dacht door de kust landin waarts te verstevigen. De dui nen moeten daarvoor worden verbreed. Dat kost veel minder geld: 15 miljoen euro. Deze zoge noemde 'terugvaloptie' wordt nader onderzocht. Dat geldt ook voor de voorkeursvariant van een zeewaartse versterking. Voor 1 september moet een keu ze worden gemaakt. Te duur Afhankelijk van die keuze krijgt Westkapelle een brede of een smalle panoramaweg. Als het strand wordt verbreed, kan er geen panoramaweg voor auto's op de duinen komen. Dat wordt te duur. Bovendien wordt de combinatie van auto's, parkeren en strandplezier niet erg geluk kig geacht. Dan zou het een smalle weg worden voor fiet sers. Maar aangezien de zeèwaartse versterking zo duur is, groeit de kans op een verbreding van de duinen, zodat ook auto's over de panoramaweg kunnen. In dit ge val wordt de zeedijk vanaf West kapelle doorgetrokken over de duinen, tot de afslag naar de Baaiweg. De Schelpweg vervalt dan deels als doorgaande route tussen Domburg en Westkapel le. De weg moet wel open blij ven om woningen en bedrijven te kunnen bereiken. Ook het par keerterrein langs de Schelpweg blijft dan open. Een brede panoramaweg kost volgens Waterschap Zeeuwse Ei landen 2,3 miljoen euro, exclu sief een veilige aansluiting op de Schelpweg, parkeerplaatsen voor surfers, en fietsenstallin gen. Een smalle panoramaweg kost 0,7 miljoen euro. Oranje leeuwen op Formule 1-wagen Flyers over verkrachtingszaak VLISSINGEN - De politie heeft gisteren flyers verspreid in de omgeving van het park aan de Julianalaan in Vlissin gen, waar maandag een zedendelict zou hebben plaatsge vonden. Kinderdagverblijf Zeester aan de Julianalaan heeft ze ge kregen met het verzoek aan het personeel om de folders aan ouders van kinderen uit te delen. Personeelsleden van Ziekenhuis Walcheren kregen de flyers, omdat die hun au to meestal parkeren rond het park en vaak ook rond het tijdstip van de mogelijke verkrachting, 9.20 uur. Woordvoerder M. Vis zegt te hopen dat zij die ochtend iets verdachts hebben gezien. Bovendien meldt ze dat al enkele tips binnengekomen. „Het zijn waardevolle reac ties, waar we serieus mee aan de slag gaan." Plan Kraaijensteinweg later BURGH-HAAMSTEDE - De presentatie van het recon structieplan voor de Kraaijensteinweg (N57) bij Burgh- Haamstede is uitgesteld. Deze maand zou Rijkswater staat naar buiten komen met de definitieve voorstellen voor de weg, maar na doorrekening blijken de plannen niet binnen het budget te passen. Medewerkers van Rijkswaterstaat onderzoeken nu of het plan versoberd moet worden of dat er ergens nog een pot je met geld is. Rijkswaterstaat hoopt hierover in maart uitsluitsel te hebben. Geluk bij ongeval Dishoek DISHOEK - De 21-jarige A. Geluk is gistermorgen met haar auto over de kop geslagen op de Zwaanweg tussen Zoutelande en Dishoek. Ze raakt door de gladheid in een bocht in de slip. De vrouw kon de auto via de achterklep verlaten. „Plet kostte wel een beetje moeite", vertelde ze. „Want ik kreeg mijn gordel niet goed los." Volgens haar vader had ze haar naam mee, omdat ze niet gewond raakte. De auto is wel totaal vernield. Drietal verdacht van auto-inbraak VLISSINGEN - De politie heeft dinsdagavond rond acht uur drie Vlissingers van 18, 19 en 20 meegenomen voor verhoor op het politiebureau. Zij worden verdacht van een poging tot inbraak in een geparkeerde auto op een parkeerplaats in de Glacisstraat. Een plaatsgenoot, die toevallig zijn hond uitliet, zag de jongens. Volgens hem stond één van de jongens met een koevoet in zijn hand tus sen twee auto's, een ander stond op de uitkijk. Toen de jongmannen de hondenbezitter zagen, gingen ze ervan door. De auto bleef intact. Maar de politie had de heren ook in de smiezen en zette de achtervolging in. In de par keergarage aan de Hellingbaan konden ze het drietal op pakken. Bij de ondervraging op het politiebureau zeiden de mannen van niets te weten, waarna ze zijn vrijgelaten. Het is niet bekend of ze zullen worden vervolgd. (Advertentie) 0J ticket 2 your tutu Open Dagen ROC Zeeland Alle opleidingen* Vrijdag 26 januari van 16.00 tot 21.00 uur Zaterdag 27 januari van 10.00 tot 13.00 uur Maritiem Instituut De Ruyter alleen op 3 febrUati van 10.30 tot 1S.OO uur (Scheepvaartdag) v.ticket2yourf uture.nl iadent speelde zich vorig september in Clinge linzijn woning af. Echt- (gsperikelen waren de j. De man wilde met :de financiële situatie be- 2. Toen de vrouw met een baan de deur kwam, zei alleen te willen spre ken zij wegliep, sleurde Spaar zijn ex aan haar nee Hij moet ook 150 eu- Advertentie RVKKERY Ichtendag >15,00 uur "en van jongeren uit tee ond 17.30 uur v seriemenu of salade, p zuurkool rfait van gember - of lo.oo (vegetarisch) aen.0118-886 866 7ö"d 19.30 uur muziekquiz slichten P6-0116.00 uur lezing Meijer Pen wij leren van de ?*7-oi 15.00-16.30 uur oky Zoof erkinderboeken op et www.kjoek.nl Si I Middelburg Voor de kustversterking ten noorden van Westkapelle zijn twee mogelijkheden: richting zee of richting land. foto Ruben Oreel door René Schrier GOES - Het Goese Lyceum, de Nehalennia scholengemeen schap in Middelburg, Het Pieter Zeemancollege in Zierikzee, het Scheldemond in Vlissingen en zeer waarschijnlijk de scholen gemeenschap 't Rijks in Bergen op Zoom beginnen samen een zo genaamd Technasium. Het is een voor Zeeland nieuwe vorm van onderwijs voor exacte vak ken en technisch onderwijs be doeld voor havo- en vwo-leerlin- gen. Sector-directeur D. van Ree van het Goese Lyceum legt uit dat kinderen die voor het Techna sium gaan, vooral de keuze voor het vak Onderzoek en Ontwer pen maken. De Zeeuwse en Berg se scholen houden van augustus dit jaar tot augustus 2008 een proef met Technasium. Eerst wordt begonnen met een modu le van veertig lesuren. Daar ko men gedurende de proef steeds modules bij. Het schooljaar daarna wordt het in het tweede leerjaar ingevoerd en zo verder naar de volgende leerjaren; 5 voor de havo en 6 voor het vwo. Het Technasium is geen extra zware opleiding, legt Van Ree VLISSINGEN - De kanonnen naast het stand beeld van Michiel de Ruyter hebben hun affuiten twee maanden moeten missen. Maar ze zijn terug, gerestaureerd en wel. Het houtwerk is gerepa reerd en geolied, het ijzerwerk is gestraald en heeft een nieuw laklaagje gekregen. De gemeente heeft in de periode van reparatie flink wat Vlissin gers moeten geruststellen, die zich beklaagden over het feit dat 'die kanonnen er zomaar naast liggen'. Dat pakt ze bij de kanonnen van de West- poortflat en die bij de Gevangentoren de komende tijd anders aan: de restaurateur neemt de kanon nen, die elk drieduizend kilo wegen, gewoon mee. foto Ruben Oreel uit. Leerlingen kunnen er ande re vakken voor laten vallen, zo als bijvoorbeeld het huidige vak Techniek. In de formule van het Techna sium staat het nieuwe examen vak Onderzoek en Ontwerpen centraal. Dat vak wordt gege ven vanaf klas 1. Aan de hand van interessante projectopdrach ten past een leerling theorie toe en ontwikkelt hij of zij vaardig heden, die gevraagd worden in de beroepspraktijk of vervolgop leidingen. Kinderen kunnen vanuit de ba sisschool voor het Technasium kiezen. In de onderbouw hebben onderzoek en ontwerpen een breed en oriënterend karakter. Het accent ligt op creativiteit, experimenteren, plezier en ont dekken. Ook bestaat de moge lijkheid in te stromen in de twee de fase. In de bovenbouw ligt het accent op verdieping en het maken van keuzes. Het school examen onderzoek en ontwer pen bestaat uit een meester proef. De formule van het Technasium wordt ontwikkeld op vijf scho len in Groningen. Deeelnemen- de scholen moeten zich aanslui ten bij de stichting Technasium die in 2004 is opgericht. door Eugène Verstraeten WESTDORPE - De vos is in op mars in Zeeuws-Vlaanderen. Dat kan bewoner Paul Aarde werk van de Sasdijk bij West- dorpe beamen. Een vos richtte deze week een slachting aan op zijn erf. Aardewerk trof zes kadavers van dode kippen aan, één haan en twee ganzen. Bij alle dieren was de kop af gevreten. Volgens Aardewerk kan er geen twijfel over bestaan dat een vos de dader is van de slachting. „Er zijn hier in de buurt al ver schillende vossen gezien", weet hij. „Ik heb met verschillende ja gers gesproken en die hebben er ook al een paar afgeschoten." Aardewerk wil dat er iets ge daan wordt aan de toenemende overlast door vossen. „Maar ik zou ook niet goed weten hoe." Enkele instanties die hij belde kwamen niet verder dan het ad vies een jager in te schakelen. Aardewerk is ervan overtuigd dat h*ij niet de enige in de omge ving is die last heeft van vossen. Hij hoopt dat ook anderen zich zullen melden, zodat er in ieder geval meer inzicht komt in de omvang van het probleem. De resterende zeven kippen heeft hij voorlopig maar even veilig opgesloten in een hok. In Axel is deze week overigens ook een vos gesignaleerd. Het dier werd gezien in een achter tuin nabij het Axelse bos. Vals paspoort MIDDELBURG- De Middel burgse politierechter M. Klaren- beek heeft gisteren een 21-jari- ge inwoner van Nieuw en Sint-Joosland wegens het bezit van een vals (Portugees) pas poort veroordeeld tot twee maanden cel. De man, van Brazi liaanse afkomst, vroeg vorig jaar in Goes bij de Belasting dienst een sofinummer aan. (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 zeeuwse almanak In tranen kwam die jonge ba sisscholier bij de onderwijzer die pleinwacht had. „Me neer", snikte hij, „ze zeggen dat ik een Chinees ben. Aangezien de jongen de zoon is van twee Chinese ouders, kon de onderwijzer niets an ders zeggen dan dat die vast stelling klopte. De reactie was verrassend „O ja. En hij ging vrolijk verder spe len. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes (Advertentie) 0 ingM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9