Spanje neemt vrouwen de maat i)elen Europa raken i ban van de winter finale! 50-75 3imbrère Vlaams Belang verlamd door richtingenstrijd IC Eerste reageerbuis-neushoorntje geboren öimind terco ORTING Woede over sloop Sovjet-monumenten Kaper Soedanees toestel overmeesterd in Khartoem gelden dicht, automobilisten stranden Jtsav: ik cht tot itste snik izei op dit moment zijn »t naar behoren te kun- öoefenen. De president K de beschuldigingen ve- onjuist en ongegi'ond. en emotionele Katsav *aan te vechten tot zijn isnk om zijn onschuld te a. procureur-generaal tot ag overgaat, zal hij naar sgen wel aftreden. In dat Ki Katsav zijn politieke iileit verliezen. Bij een is dat niet het geval. mm Advertentie "STRAAT 199 VLISSINGEN JI1VERKOOP -'• nieuwe collectie) DELFT 16 MIDDELBURG door Henk van den Boom MADRID - De Spaanse minister van Volksgezondheid Elena Sal- gado Iaat van 8500 vrouwen de maten opnemen. Op grond van de resultaten zal de mode-indus trie de kledingmaten aanpassen en harmoniseren. Dit initiatief is onderdeel van af spraken tussen de minister en de modewereld om samen het groeiende probleem van ano rexia aan te pakken. De branche heeft tevens beloofd geen modepoppen meer in de winkels te zetten die kleiner zijn dan maat 38. Dat is in strijd met de reële maten van de Spaanse vrouwen. Afgelopen zo mer kwam de Spaanse modewe reld in het nieuws toen de Madri- leense regering tijdens mode shows eisen stelde aan het ge wicht van de modellen. Daarbij werden enkele mannequins te licht bevonden. De komende maanden worden vrijwilligers gezocht van tussen de twaalf en zeventig jaar om aan de meetses- sie deel te nemen. Daarvoor wor den overal in het land cabines geplaatst die met laserstraleh driedimensionale metingen ver richten. De 'antropometrische Advertentie studie' van de vrouwelijke bevol king, zoals het onderzoek offici eel heet, moet begin volgend jaar zijn afgerond en gaat een miljoen euro kosten. Minister Salgado garandeert de deel neemsters absolute geheimhou ding van hun maten. Uit de me tingen worden profielen van de gemiddelde vrouw gemaakt voor verschillende leeftijdscate gorieën. Op grond van deze pro fielen wordt een nieuw en uni form matensysteem ontworpen. Nu is het vaak zo dat een vrouw in de ene winkel met maatje 36 de deur uitgaat, terwijl ze in een andere zaak maat 40 blijkt te moeten hebben. Dit leidt vol gens de minister tot grote frus traties bij vrouwen, 'die in een voortdurend gevecht zijn met hun eigen lichaam'. Langer Daar komt nog bij dat ook in Spanje de jongere generatie lan ger is dan de vorige. Daarom zal de nieuwe maatvoering tot maat 46 gaan. Nu behoort die in Span je nog tot de grote maten. Bijna alle belangrijke modehuizen, zo als Zara, Massimo Dutti en El Corte Ingels hebben de afspra ken ondertekend, evenals de ver eniging van modeontwerpers en de confectie-industrie. Over het algemeen is er positief gerea geerd op het gesloten akkoord. De Spaanse consumentenorgani satie had echter liever gezien dat de regeling bij wet was afge dwongen. Net als de vereniging die anorexia bestrijdt, is de con sumentenvereniging bang dat de mode-industrie de afspraken niet zal nakomen. GPD MOSKOU - Russen in uniformen uit de Tweede Wereldoorlog nemen een minuut stilte in acht tij dens een demonstratie in Moskou bij een monu ment voor de legendarische Russische legerleider Zjoekov, die in Oost-Europa de nazi's versloeg. Het protest was gericht tegen Estland, dat heeft aangekondigd monumenten - inclusief oorlogs kerkhoven - op zijn grondgebied te vernietigen die herinneren aan heldendaden van Sovjet-troe pen in de oorlog. Inmiddels wil ook Letland van deze monumenten af. In Rusland hebben de plan nen grote woede en verontwaardiging veroor zaakt. Volgens Letse en Estse nationalisten en ve teranen kan er niet over bevrijders gesproken wor den als het gaat om troepen die na de Tweede We reldoorlog als een bezettingsmacht bleven en ern stige misdaden begingen tegen de bevolking van hun landen. foto Yuri Kochetkov/EPA door Thomas Verfuss en Benqt van Zwol KHARTOEM - Mohammed Abdelatif Mahamat, een 24-jarige gewapende Soeda nees, heeft gisteren een Soeda nees verkeersvliegtuig ge kaapt. Hij dwong de piloten van de Boeing 737 naar Ndja- mena te vliegen, de hoofdstad van buurland Tsjaad. Het toe stel van Air West had volgens directeur Ahmed Salih 103 mensen aan boord. Het toestel landde om 10.30 uur in Ndjamena. De kaper vroeg asiel bij de Franse am bassade, aldus de directeur. „Het vliegtuig is geland, de kaper werd opgewacht door de Franse ambassadeur en al le passagiers zijn veilig." Veiligheidsfunctionarissen hebben de kaper daarna gear resteerd. De identiteit van de man is nog niet bekend. Hij voerde de kaping uit met een AK-47 machinepistool. Volgens een bron op het vlieg veld van Khartoem had het toestel El Fasher, in de weste lijke door oorlog verscheurde regio Darfoer als bestem ming. Onduidelijk is voorals nog hoe de kaper met zijn wa pen aan boord is gekomen. De veiligheidsmaatregelen op het vliegveld van Khartoem voor binnenlandse vluchten stellen overigens doorgaans weinig voor. De kaper gaf aan dat hij met zijn actie de internationale ge meenschap attent wilde ma ken op de tragedie die zich de afgelopen jaren voltrok in Darfoer. ANP/RTR/AFP donderdag 25 januari 2007 Dievegge fotografeert zichzelf SANTENA - Een Italiaanse inbreekster is tegen de lamp gelopen door tijdens de inbraak een foto van zichzelf te maken, zonder dat zij dat in te gaten had. De vrouw had 800 euro gestolen uit het huis van haar buurman. Ook keek zij even naar diens digitale camera, maar liet die ver volgens liggen. Maar zonder het te merken, had zij de ca mera aangezet en op het verkeerde knopje gedrukt. Toen de buurman thuis kwam, merkte hij op dat het geld weg was en het fototoestel op een andere plek lag dan ge bruikelijk. Vervolgens ontdekte hij de digitale foto van zijn buurvrouw, met tijdsaanduiding van het moment van de inbraak. ANP Boer zoekt vrouw via melkfles LONDEN - Eenzame melkveehouders in Wales hebben een variant bedacht op het Nederlandse datingprogram- ma Boer zoekt vrouw. Zij zoeken een partner via de etiket ten op melkflessen. Op de flessen staat een foto van de eenzame boer en de slo gan Fancy a Farmer(Val je op een boer?). Ook wordt via de melkfles doorverwezen naar een website waar belang stellenden meer te weten kunnen komen over de melkvee houders. ANP/AFP Cel voor handel in zelfmoordpillen WUPPERTAL - Een 23-jarige Duitser is gisteren veroor deeld tot drie jaar en negen maanden cel, omdat hij op in ternet zelfmoordpillen had verkocht. Twee mensen hadden met de pillen van de man met suc ces zelfmoord gepleegd, zeven anderen raakten in coma. Het Openbaar Ministerie had vijf jaar geëist. ANP/DPA/AFP Turkse ex-minister Cem overleden ANKARA - De voormalige Turkse minister van Buiten landse Zaken, Ismail Cem, is gisteren op 67-jarige leeftijd aan longkanker overleden, aldus het officiële persbureau Anatolië. Cem speelde een belangrijke rol in de Turkse toenadering tot aartsrivaal Griekenland. De sociaal-democraat was tussen 1997 en 2002 verantwoordelijk voor het buiten landse beleid. Mede dankzij hem sleepte Turkije in 1999 de status van kandidaat-lid van de Europese Unie in de wacht. ANP/RTR Sarkozy ontkent bespioneren rivaal PARIJS - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Ni colas Sarkozy heeft ontkend dat de Franse politie onder zoek heeft gedaan naar de antecedenten van een medewer ker van de socialistische presidentskandidate Segolène Royal. Een satirisch weekblad had gisteren een bericht van die strekking gepubliceerd. Het slachtoffer zou Bruno Rebel- le zijn, voormalig woordvoerder van de milieuorganisatie Greenpeace die kort geleden is toegetreden tot de staf van mevrouw Royal als adviseur voor milieuzaken. Sarkozy is de gaullistische kandidaat voor het presidentschap en als minister van Binnenlandse Zaken de baas van de Franse politie. Hij noemde de beschuldiging 'belachelijk'. GPD/RTR door Pascale Thewissen BRUSSEL - Het extreem-recht se Vlaams Belang lijkt het spoor bijster na de verkiezingsneder laag in Antwerpen, in oktober 2006. In interviews spuwden kopstukken Marie-Rosé Morel en Jurgen Verstrepen de afgelo pen dagen hun gal over de koers van hun partij. Vooral politiek leider Filip Dewinter, die de har de lijn voorstaat, moet het ont gelden. Binnen de partij groeit het besef dat het verzadigingspunt is be reikt. Bij de gemeenteraadsver kiezingen van oktober 2006 boekte de partij op het platte land nog winst, maar in steden als Gent en Antwerpen werd ver lies geïncasseerd. In Antwerpen kwam de klap het hardst aan: daar overtroefde de socialis tische SP-A van burgemeester Patrick Janssens het Vlaams Be lang als grootste partij. De nervositeit stijgt in de aan loop naar de parlementsverkie zing op 10 juni. Grote vraag is hoe de partij de 24 procent, die men behaalde bij de Vlaamse verkiezingen in 2004, kan evena ren. Toen was het Vlaams Be- lang - nog Vlaams Blok geheten - vrijwel dagelijks voorpagina nieuws wegens een veroordeling wegens racisme. De hoge score stamt bovendien uit de tijd dat migranten nog niet mochten stemmen. Gedateerd Morel - die de steun heeft van partijvoorzitter Frank Van- hecke - verwijt Dewinter dat hij terug wil naar de harde lijn van enkele jaren geleden. Morel is fel tegen die strategie en wil dat Dewinter zijn koers wijzigt. In het interview met de krant Het Laatste Nieuws noemt zij de aanpak van Dewinter gedateerd en verwijt ze hem profilering- drang. „Wij zijn allemaal flink ge schrokken van de verkiezingsuit slag in Antwerpen. Dewinter vraagt zich af of wij het niet te soft hebben aangepakt. Elk zijn stijl en Filip heeft met de zijne fantastisch veel succes gehad. Maar ook op de formule van De winter komt sleet", aldus Morel. Verstrepen, die enkele jaren ge leden samen met Morel bij de partij werd binnengehaald om de vernieuwing in gang te zet ten, pleit op zijn beurt voor het oprichten van een nieuwe partij naast het Vlaams Belang. In een 'Forza Flandria' zouden ook de lijst Dedecker en VLOTT van Hugo Coveliers op moeten gaan. Jean-Marie Dedecker en Hugo Coveliers zijn beiden afkomstig van de Vlaamse Liberalen en De mocraten (VLD). Ze werden on der meer uit hun partij gezet om dat zij zich tegen het zogenoem de cordon sanitaire (het politiek negeren van het Vlaams Belang) keerden. Coveliers werkt al nauw samen met het Belang. De decker wil daar niet aan. Verstrepen wil met zijn Forza Flandria de versnippering in het politiek rechtse kamp, zoals in Nederland, tegen gaan. Dat idee is meteen afgeschoten door Van- hecke, die weigert zo zijn eigen partij te beconcurreren. Hij liet weten de uitspraken van Morel te betreuren. Hij sprak over een 'tactische fout' en kondigde een spreekverbod af 'om niet verder de indruk en de speculaties te voeden dat er interne twist zou zijn binnen de partij.' Leider inbrekers Watergate overleden WASHINGTON - De leider van de inbrekersbende die in juni 1972 inbrak in het Democrati sche hoofdkwartier in het Water- gate-gebouw in Washington, Ho ward Hunt (88)is overleden. De mislukte inbraak mondde uit in wat het Watergate-schan- daal is gaan heten en leidde tot het gedwongen opstappen van president Richard Nixon in 1974. Hunt was de man van de smerige klusjes. Twintig jaar lang werkte hij voor de CIA en hielp onder meer bij het ten val brengen van de president van Guatemala, Jaco- bo Arbenz Guzman. Later speel de hij een grote rol bij de plan ning van de mislukte invasie van Cuba door Cubaanse banne lingen in 1961, het Varkens- baai-incident. ANP -prpriartie buitenland |t«-Europa is in de a «ikl van zeer slecht (Kill He luchtvaart on- jntel hinder van zware Gisteren gingen de ijiei van de Duitse ste- lilleart en Miinchen, de hhe hoofdstad Praag en jiS,® Bazel lange lijd rart strandden circa dui- èijiers. In Praag wer- hr honderd vluchten ge- si m Stuttgart zeventig «hen 25. Op EuroAir- eerder door sneeuw en ijzel met zijn auto in een slip was geraakt en tegen een touringcar uit Ne derland was gebotst. Bij het inci dent in Bad Hofgastein vielen geen Nederlandse slachtoffers. In Oostenrijk hadden minstens 12.000 huizen vele uren geen elektriciteit. Daar viel in min der dan 24 uur tijd een meter sneeuw. Verwacht wordt dat er de komende dagen nog meer sneeuw valt in Midden-Frank rijk en de Alpengebieden. In Tsjechië viel op sommige plaatsen meer dan 20 centime ter sneeuw. Het verkeer op de snelweg tussen Praag en Brno kwam tot stilstand. Eind vorige week was het in Tsjechië nog twaalf graden boven nul, nu daalde het kwik in de nacht tot min vijftien graden. In het hele land raakte het verkeer ontre geld, mede door talloze ongeluk ken. Diverse grensovergangen werden gesloten. Ook in Groot-Brittannië raakte het trein- en wegverkeer in de war door sneeuw. Forenzen op weg naar Londen liepen daar door grote vertragingen op. Het Britse meteorologisch instituut voorspelde nog zwaardere sneeuwval voor morgen en over morgen. In Frankrijk daalden de temperaturen tot min tien. Ruim 85 duizend huishoudens kwamen in het midden van Frankrijk zonder stroom te zit ten en op de snelweg A6 ston den zeker vijfduizend auto's vast door sneeuw. Tweehonderd politieagenten en brandweerlie den werden ingezet om te hel pen. Ook het noorden van Span je werd geteisterd door zware sneeuwval. De snelweg die de Baskische kust met Pamplona verbindt werd gisteren afgeslo ten. GPD/ANP/DPA/AFP ia t Bazel werden dertig ji B afgeblazen. Dit vlieg- i\ ordt ook door naburige J i Mulhouse in Frankrijk fij «burg in Duitsland ge- :'j [Ijhet zuiden van Duits- Si pjen zeker drie fatale on- stj E te wijten aan het slech- (tf, Een buschauffeur cmtoen zijn verder lege gen een vrachtwagen ijl vrouw overleed toen £o van de spekgladde 55 sloot ingleed en een ar van een vrachtwagen Ikd hij tegen de vangrail l Overal vormden zich ■Fg op besneeuwde we- Baden-Württemberg Êtpubliêk gisteravond af- a de weg op de gaan. in het gebied tussen je, Stuttgart en Mün- rrden grote problemen Tig venvacht,meldde de de Duitse zusterclub iiNiVB tussen Karlsruhe en ais afgesloten bij Stutt- vffse auto's en vrachtau- ade sneeuw blijven ste- st gebied zijn door de a de afsluitingen enor- alstaan. tijk stierf gisteren een Duitser die een dag lïï-De Israëlische presi- ïoshe Katsav wil tijdelijk actie neerleggen in ver rei verdenkingen van ver- Éigen seksuele intimida ted! het parlement om gevraagd in afwachting «definitieve aanklacht te la. De politieke druk op 0 af te treden wordt poter. 1 (61) gaf gisteren een érentie in Jeruzalem, ihijzijn besluit toelicht- BOEDAPEST - In de dierentuin van Boedapest is 's we relds eerste neushoorntje geboren dat is verwekt door in-vitrofertilisatie (reageerbuisbevruchting). Dit meld de gisteren het Berlijnse Leibniz-Instituut voor Dieren tuin- en Wildedierenonderzoek (IZW). De kunstmatige bevruchting was in september 2005 uitgevoerd door we tenschappers van het IZW. Het vrouwelijke neushoorn tje is dinsdagavond geboren en weegt 58 kilo. Deskundi gen repten over een sensationeel foksucces. Het neus hoorntje en de 25-jarige moeder Lulu maken het goed. De neushoombaby krijgt geen borstvoeding, maar de fles omdat de moeder niets van haar kind wil weten. Lu- la bracht na een eerdere ivf-behandeling een doodgebo ren kalf ter wereld. De wetenschappers besloten tot ivf omdat de vader. Easy Boy, geen seksuele belangstelling toonde voor Lulu. Met de behandelingen willen ze de ui terst zeldzame neushoornsoort ceratotherium sinuim cottoni redden. Daarvan leven nog maar vier exempla ren in het wild en vijf vruchtbare dieren in gevangen schap. foto EPA n reel veel keus lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5