Bush overtuigt Democraten niet PZC Oudere begrijpt de stem die uit de muur komt vaak niet PZC Wassende water komt uit oosten, niet uit westen Proces in Madrid over treinaanslagen telt 750 getuigen President presenteert ambitieuze plannen 25 januari 1957 donderdag 25 januari 2007 door Peter Grier De waardering voor de Ame rikaanse president George Bush is nog nooit zo laag ge weest. Maar in zijn jaarlijkse 'State of the Union-toespraak' gisteren stelde hij zich aller minst bescheiden op. Hij onthul de een paar van de meest ambiti euze voorstellen op het gebied van binnenlandbeleid tijdens zijn presidentschap. Hij wil een evenwichtige begro ting binnen vijf jaar, belasting maatregelen met betrekking tot de zorgverzekering, en 20 pro cent afname van het Amerikaan se olieverbruik, Bush ging voor al in op de problemen die de re- gering-Bush zal hebben bij het uitvoeren van deze grootse plan nen. Want nu het Congres een Demo cratische meerderheid heeft, is het Witte Huis niet langer de drijvende kracht achter het be leid. Veel medewerkers van het Witte Huis, het Pentagon en het Con gres zullen hun handen vol heb ben aan Irak. Toch is er tijd en ruimte om de plannen van Bush uit te werken als de beleidsma kers hem halverwege tegemoet komen, stellen deskundigen. „Bush kan problemen onder de aandacht brengen. Hij ziet dit niet als een uitdaging of confron tatie, maar als een mogelijkheid tot samenwerking", aldus woordvoerder Tony Snow van het Witte Huis. Binnenland De 'State of the Union' - zeg maar de Amerikaanse 'troonre de' - is op de Amerikaanse poli tieke kalender een belangrijke gebeurtenis. Deze keer namen binnenlandse kwesties de eerste helft van de toespraak in beslag. Bush meldde onder meer dat hij snel met een budgetplan zou ko men dat binnen vijf jaar het be grotingstekort zal oplossen. Maar de twee grootste kwesties waren zijn plannen op het ge bied van gezondheidszorg en energie. Bush wil wettelijk vastleggen dat huishoudens het recht heb ben op belastingaftrek van hun zorgpolis en door werkgevers gefinancieerde premies worden deels belastbaar. Zo'n 80 pro cent van de werknemers zouden hierdoor een belastingvoordeel hebben. Amerikanen die zich nu nog geen zorgpolis kunnen permitteren, zouden dat met de ze plannen wel kunnen. „Het veranderen van het belasting stelsel is noodzakelijk om ge zondheidszorg betaalbaar te ma ken voor meer Amerikanen", al dus Bush. Doortastend Critici, zoals de Democraat Pete Stark, afgevaardigde van Cali- fornië en voorzitter van het co mité volksgezondheid, stelt dat met name de rijkere Amerika nen er met dit plan op vooruit gaan. De armen betalen immers weinig belasting. Regeringsmedewerkers denken dat de critici hun mening wel zullen bijstellen. „Dit is een nieuw, doox'tastend plan. Het kost tijd voordat de mensen het in zich opgenomen en begrepen hebben", stelt een beleidsmede werker. De president wil het oliever bruik verminderen met 20 pro cent in 2017. „Als dit lukt, dan kunnen we onze totale import met driekwart verminderen", al dus Bush. Alternatieve brand stoffen zoals ethanol moeten daartoe onder toezicht van de re gering met de brandstofvoor raad worden vermengd. Ook overweegt de regerirxg-Bush het brandstofverbruik van personen auto's wettelijk aan banden te leggen. Een omschakeling van deze om vang vergt veel veranderingen. Om de benodigde ethanol te pro duceren moet veel landbouw grond beschikbaar komen. „Dat heeft enorme implicaties voor de kwaliteit van het water en de grond en de dierenpopulatie", stelt Steve McCormick, presi dent van het Amerikaanse Na tuurmonumenten. „En de kos ten van benzine kunnen er gi gantisch door stijgen, wat een negatief effect heeft op de econo mie." Irak Het tweede deel van zijn toe spraak besteedde Bush aan bui tenlandbeleid, voornamelijk aan Irak. Bush vroeg de sceptische be leidsmakers zijn Irak-beleid, het sturen van meer troepen, te steunen. Volgens hem bieden de ze plannen de meeste kans op succes. „Iedereen wenst dat deze oorlog voorbij en gewonnen is. Maar wij kunnen onze beloften niet breken, onze vrienden verlaten en onze eigen veiligheid verza ken." Hij herhaalde zijn stand punt dat de oorlog in Irak een 'generatiestrijd' is dat tijd nodig heeft. „Op dit moment is er niets belangrijkers in onze ge schiedenis dan te slagen in het Midden-Oosten. Maar de Democraten waren niet overtuigd. „De president heeft ons roeke loos deze oorlog ingesleurd. De chaos die daarop volgde, heeft onze natie in een kwetsbare posi tie geplaatst", aldus Democra tisch senator van Viginia James Webb, namens de Democrati sche Partij. GPD/CSM Vicepresident Cheney (1) en voor zitter van het Huis van Afge vaardigden, Pelosi (r), applau disseren na afloop van de rede van president Bush (m). foto Jason Reed/RTR door Karen Zandbergen Willen wij droge voeten houden, dan moeten wij ons deze eeuw meer zorgen maken over het water uit de grote rivieren, dan over de stijgende zeespiegel. Dat blijkt uit een gezaghebbend klimaatrapport van de Vere nigde Naties. De wetenschap pers die het rapport hebben opgesteld durven voor het eerst te zeggen dat de mens zo goed als zeker zelf verant woordelijk is voor de huidige snelle klimaatverandering en dat het geen kwestie is van natuurlijke processen. Uit het laatste concept van het (nog vertrouwelijke) rap port blijkt dat de zeespiegel deze eeuw tussen de 19 en de 58 centimeter zal stijgen. Dat is gemiddeld 10 centimeter minder dan de klimatologen in hun vorige rapport uit 2001 voorspelden. De weten schappers houden nog geen re kening met het smelten van ijsplaten op Groenland en Antarctica, omdat daar nog te veel discussie over is. Mocht het smelten van die platen doorzetten, dan kan de zeespiegel deze eeuw maxi maal 15 centimeter extra stij gen. In de eeuwen daarna kan de ijslaag van Groenland voor een stijging van uiteinde lijk 7 meter zorgen. Orkanen De verwachting van de toena me van water in de grote rivie ren is nog wel onverminderd hoog. Gletsjers smelten, het gaat meer regenen en orka nen nemen in aantal af, maar in heftigheid toe. Nederland zal de komende eeuw dus meer te maken krijgen met water uit het oosten en van boven, dan uit het westen. Hoeveel de aarde opwarmt, hangt voor een belangrijk deel af van de uits-,.- broeikasgassen Ten oom van de laatste decena»! de vorige eeuw zal de deze eeuw tussen de ij 6,3 graden Celsius «J worden. 1 De oceanen hebben vetlj warmte opgenomen wetenschappers op baa eerdere studies venvscfc Het water is zelfs toi« diepte van zeker 3O0fj^ warmer geworden. D;:j er niet alleen voordat® ter in volume toeneem leidt ook tot een van de zee. Dat is g«j voor het leven van p]ai| dieren. De meetmodellen verb den in de afge! flink en door de inzet weerballonnen weten verloop van de tempe, in verschillende lucht— nauwkeuriger dan ooiiQ door weten de wetem pers steeds beterwelke.,, gen ons energieverte komende decennia aii ben én kunnen ze or> stéeds meer zekerheid 15 len dat de klimaat ring het gevolg is van lijk handelen. Volgende week vergaderen litici van de Verenigde N over de laatste versie va klimaatrapport. Daarbij kunnenzenogi deringen aanbrengen mi, litiek gevoelige kantjes het onderzoek. Toch is het de vraag of d» tici de belangrijkste 1 schappelijke conclusie nen wegpoetsen, narré. het 'extreem omvaais lijk' is dat de klimaata ring alleen het gevolg natuurlijke processen, Daarvoor zijn er het pen jaar al te veel eerde.? sies uitgelekt waarin|L clusie steevast wertM ken. GPD Medio volgende maand begint in Madrid het proces tegen de verdachten van de treinaansla gen van 11 maart 2004. Daarbij iverden 191 mensen gedood. De aanklager eist extreem hoge straffen om de ernst van de mis daad te onderstrepen. door Henk van den Boom De aanklagers en verdedi gers in het monsterproces tegen de 29 verdachten van de aanslagen van 11 maart 2004 in Madrid, hebben maar liefst 750 getuigen opgeroepen. Het had den er nog veel meer kunnen zijn als de verdediging haar zin had gekregen. Zelfs voormalig premier Aznar en enkele van zijn ministers zijn door de advocaten opgeroepen. De rechtbank heeft daar echter een stokje voor gestoken, om te voorkomen dat het proces, dat op 15 februari moet beginnen, ontaardt in een politiek spekta kel. Rechter Javier Gómez Bermü- dez, die de strafzaak leidt, zal moeite genoeg hebben om de emoties buiten de rechtszaal te houden. De bloedige aanslagen, met drie dagen erna de verkie zingsnederlaag van Aznars rege rende Partido Popular (PP), heb ben het politieke klimaat in Spanje grondig verziekt. Vorige week eisten rechtse groe peringen tijdens demonstraties in een groot aantal Spaanse ste den het vertrek van premier Ro driguez Zapatero. „Wij willen de waarheid weten over 11 maart", scandeerden zij. Complot Opgehitst door publicaties in be paalde kranten en gevoed door PP-politici, circuleren al drie jaar lang diverse complottheo rieën die de aanslagen in ver band brengen met de Baskische terreurgroep ETA. Zelfs de poli tiemensen die met het onder zoek waren belast, zijn beschul digd van vervalsing van bewijs materiaal. Het verzet van rechts tegen het onderzoek en de pro cesgang groeit met de dag. Onderzoeksrechter Del Olmo, die het onderzoek heeft geleid, stelt in de duizenden pagina's tellende aanklacht dat de aansla gen onbetwistbaar het werk zijn van de islamitische terreurorga nisatie Al Qaeda. Er is geen en kele relatie met de Baskische on afhankelijkheidsbeweging. In de processtukken staat ook dat de aanslagen op de vier metro- trèinen direct verband houden met de steun van de toenmalige regering-Aznar aan de oorlog in Irak. De uitkomst van het pro ces dat volgens juristen maan den zal duren en dat, in verband met de veiligheid en grote be langstelling, wordt gehouden in een paviljoen in de Madrileense buitenwijk Casa del Campo, is nu al omstreden door de intense politieke beladenheid die het heeft. Voor de nabestaanden van de slachtoffers wordt bij de rechts zaal een speciale ruimte inge richt, waar de zittingen via een televisiecircuit kunnen worden gevolgd. Er is een team van art sen en psychiaters om de slacht offers bij te staan. Officier van justitie Olga San chez heeft tegen de 29 verdach ten in totaal 270.600 jaar gevan genisstraf geëist. De extreem ho ge eis moet de ernst van de mis daden aantonen. In de praktijk hoeven veroordeelden in Spanje maar veertig jaar te zitten. Opgeblazen Geen van de zeven terroristen die de bommen hebben ge plaatst, staan volgende maand terecht, omdat zij zichzelf kort na de aanslagen in een flat heb ben opgeblazen toen de politie hen wilde arresteren. Uit onder meer drie video's blijkt dat zij de aanslagen hebben gepleegd. Vier van de 29 verdachten die wel terechtstaan, worden ervan beschuldigd de aanslagen te heb ben beraamd. Een van hen is Ra- bel Osman el Sayed, bijge naamd 'de Egyptenaar', die door Italië aan Spanje is uitgele verd. Tegen de andere verdach ten luidt de beschuldiging 'be- frokkenheid bij de aanslagen' en 'lidmaatschap van een terro ristische organisatie'. Er is veel kritiek op de traag heid en de knulligheid waarmee het onderzoek is uitgevoerd. In maart is het dx-ie jaar geleden dat het bloedbad plaatsvond. Een aantal verdachten is inmid dels op vx'ije voeten, omdat de maximale tijd van voorarrest is verstreken. GPD Licht dat automatisch aan gaat, de stem van een hulpverlener die door het huis klinkt en deu ren die ineens op slot gaan. Het zijn technische snufjes die het le ven van ouderen aangenamer en veiliger moeten maken. Maar ouderen zelf snappen er vaak niets van. door Jacqueline Steenwijk Verward wordt mevrouw Kop pen wakker. Een stem roept haar. Er is een stem in huis! Ze moet zich concentreren. Wat wordt er gezegd, wie speekt daar? Ze staat op en alle lampen gaan aan wanneer zij er voorbij loopt. De deurbel gaat. De hulp verlening staat op de stoep. „Bent u in orde mevrouw Kop pen?" Het zijn dit soort ervaringen die veel ouderen meemaken wan neer zij voor het eerst te maken krijgen met een systeem voor pei'soons- en welzijnsalarme- ring in hun woning. En het is meteen ook de aanleiding om er weer mee te stoppen. „Ze vin den het lastig, telkens die hulp verlener onnodig op bezoek. Of eng om die vreemde stem door het huis te horen. 'De stem van God' noemen ze het wel eens. Ze beseffen op dat moment niet al tijd dat het een hulpverlener is die hen via een luidspreker in hun huis aanspreekt, omdat het alarm is afgegaan", vertelt Char les Willems, projectleider van het Kenniscentrum Revalidatie en Handicap. Ervaringen Het kenniscentrum registreert sinds eind jaren negentig alle er varingen van ouderen die met zogeheten domotica-toepassin- gen te maken hebben gehad. Sindsdien zijn er ongeveer zes tig projecten begonnen in ver pleeghuizen en zelfstandige wo ningen van in totaal meer dan drieduizend ouderen. De vaak gekoppelde systemen van per- soons- en welzij nsbewaking, brand- en inbraakbeveiliging, automatische inschakeling van verlichting en spraakcontacten met een zorgcentrale zijn be doeld om het leven van de oude re makkelijker en veiliger te ma ken. Maar zo ex-varen de ouderen het zelf volgens Willems vaak niet. „Ruim de helft van de ouderen weigert de benodigde hals- of polsband te dragen. Die vinden ze stigmatiserend: ze zijn niet ziek! Maar zonder die band bij zich kunnen ze ook geen alarm slaan. Daarvoor moeten zë de knop op die band indx-ukken. Bo vendien dienen ze de band 24 uur per dag te dragen. Dat wil len ze helemaal niet." En wie hem wel draagt krijgt met andere problemen te ma ken. Valse meldingen bijvoor beeld omdat ouderen per onge luk de knop indrukken. Of om dat ze vergeten het systeem in de nachtstand te zetten. Wie dan een dutje doet, krijgt geheid de hulpvei-lening aan de deur. Van alle meldingen blijkt het in 75 tot soms 95 procent van de ge vallen om een vals alarm te gaan. Ook blijken systemen zelf niet te functioneren. Zo bleek een bedalamx in een vex'pleeghuis dat alleen diende af te gaan wan neer een oudere het bed verliet, ook te reageren wanneer ie mand alleen maar ging zitten, hoestte of wanneer de deken een stukje naar beneden viel. Maar wellicht het grootste pro bleem is volgens hem dat oude ren niet aan de techniek in huis kunnen wennen. „De ouderen van nu zijn dat helemaal niet ge wend. Die snappen vaak niet wat ze met die knoppen aaiimoe- ten", zegt Willems. „Er is vol gens hem tot nu toe ook te veel techniek over de ouderen heen gestrooid." Johan van der Leeuw van Vi- lans, een nieuw onderzoeksinsti tuut voor de zorg, bevestigt dat. „Zeker bij de eerste projecten maakten de ouderen slechts ge bruik van nog geen tien px-ocent van alle mogelijkheden." Vergeten Bovendien waren alle eerdere systemen totaal ongeschikt voor dementex-enden. „Die vergeten de knop in te dx-ukken bij nood of vergeten zelfs helemaal dat VAN DER LUBBE - De recht bank in Berlijn maakt binnen kort een aanvang met de her ziening van het proces tegen Marinus van der Lubbe. De Ne derlander werd op 10 januari 1934 onthoofd. Na een gerucht makend proces werd hij schul dig bevonden aan het in brand steken van de Rijksdag in Ber lijn op 21 febx-uari 1933. MONT BLANC - De Franse Nationale Vergadering heeft het plan om de Mont Blanc- tuixnel aan te leggen goedge keurd. De bijna twaalf kilome ter lange tunnel gaat 90 mil joen gulden kosten. RIOOL - De gemeente Si Gent betaalt mee aan een leiding waardoor riooi naar de Westersehelde afgevoerd. RONDE VAN ZEELAND samenwerking met d ting Kaperprijs en het s comité van' de Bond van militairen in Temeuza Zeeuwse ren- en toercld Middelkamp bezig met i zetten van een driedaas lei-wedstrijd in Zeeland Deze Ronde van Zeelaa amateurs en onafhanh zal begin juli worden den. Petra Bakker (34) woont met een nieuw systeem om ouderen in de gaten te houden in huis. Als een oude re valt, kan een medewerker zeggen dat ze even moet blijven liggen in afwachting van hulp. foto David van Dam/GPD ze zo'n knop hebben." Om dit probleem te ondervangen werd gisteren een nieuw systeem ge- lanceerd dat ouderen via bewe gingssensoren volgt en aan de hand van de gedragingen be paalt of er alarm geslagen moet worden. Dit is bijvoorbeeld het geval wanneer iemand meer dan vijf minuten stilstaat in de hal. „Dat is niet-natuurlijk gedrag", aldus Van der Leeuw. In dat geval geeft het systeem een alarm af naar de zoi-gcentra- le die bij geen contact via came rabeelden in de woning zelf kan zien wat er mogelijk aan de hand is en direct hulp in kan zet ten. Onderzoeker Van der Leeuw ver wacht veel van dat systeem. Vooral omdat de ouderen zelf nu niets meer hoeven te doen. „Het blijft wel afwachten of de wachttijden die het systeem han teert lang of kort genoeg zijn. Te lang betekent te late hulp, te koxt opnieuw veel valse meldin gen." GPD Hoofd radactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@p2c.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc,nl Bezorgklachten: O800-023I23I Maandag t/m vrijdag vóór 15tó« gebeld, nog dezelfde dag nato zaterdagvoór12uur. E-mail. lezersserviceSpzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 Bankrelaties: ABN AMRO 52.30.50011 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-ordersworóMB overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener Ws» de Regelen voor het Adverts»"" Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijderskzi® zondag: van 16.00 tot 18 OOulir Tel, (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (klelntjt»' Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroe»" Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/servic Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenoi aan ons verstrekte gogevens hebben wij opgenomen in een bestand dat woraijs^ (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u rolevanie ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zo'S™,,; M de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit :e, Postbus 314460 AA Goes. hriftelijk me|d5fll' Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4