'Zo kennen we Lefevere' Olde Heuvel op koers IC- i de Renault-bolide staan ertien oranje leeuwtjes Topalov punt voor op concurrentie niet opnemen 17 Anonieme renner vertelt over drugs- en dopinggebruik bij Quick Step Willem II schorst Redan donderdag 25 januari 2007 tink kan [elf in de -el aankijken BAG - Hij voelde zich innhopiR. maar was lied. „Welke renner gelijke onzin nou aan 'i vertellen?" luidt de Bram Tankink. De be ugen aan het adres van [laten diepe sporen na. eglBram Tankink ervan Ook hij wordt er nu op &l Gisteren tijdens de ,-epiemand al:'Hé Tan dje een leuk feestje ge- camper?' jndrenner uit Haaksber- jlgehoord dat het dagT [Laatste Nieuws metal- sdiuldigingen zou gaan .jjaar verder wist ik hoorde het gistermor- t Wat moet ik ermee. Ik iaet Het is een oxxlo- ujhaaL Het Laatste kwaad stichten in en baseert zich op getuigen. Iedereen Jwat roepen", zei Tan- biddag. Hij was op -jat een renner uit zijn had gesproken j- en drugsgebruik, stik hard om lachen, dogisch verhaal. Een ploeggenoot doet een Ze kunnen me van al- aken, maar welke ren- onzin aan een jtellen? Hoe gaan wij iiaar kijken? En dan i nog die bekentenis Museeuw bij", ver- BS ervan overtuigd dat de wielersport Inmaken. „Dat in on- rganiseerd sys- idopinggebruik aan de pure nonsens. Ik ben de ploeg. Ik moet i-nat altijd buiten mij nzouzijn. Dat kan ge itealt van alle commo- slapt vandaag weer op in te trainen. „Ik be ats altijd voor op het Maar het wordt jl niet leuker op. Ik in de spiegel gewoon k wil lekker wielren- wat ik nog altijd idanks alles." GPD Quick-Step belegde half januari een trainingsstage in Spanje. Een week later doet één van de renners in Het Laatste Nieuws anoniem uit de doeken over de gang van zaken binnen de wielerploeg. foto EPA van onze sportredactie BRUSSEL - Een nog actieve wielrenner van de Belgische ploeg Quick-Step heeft in de krant Het Laatste Nieuws van gisteren anoniem bevestigd dat er onder manager Patrick Lef evere sprake is van dopege bruik. Die bekentenis volgt na dat Lefevere een dag eerder door diezelfde krant verdacht werd van doping, zowel in zijn actieve loopbaan als in zijn car rière als ploegleider. „Dit is de Patrick Lefevere zoals we hem in de ploeg kennen. De ethische code die Lefevere zo hard verdedigt, is een lege doos", zegt de anonieme renner. „Als er sinds de komst van de co de al iéts veranderd is, dan is het dat Quick-Steprenners vandaag niet enkel doping, maar ook drugs nemen", gaat hij verder. Lefevere is voorzitter van de ver enigde ProTourploegen die met elkaar harde afspraken hebben gemaakt, vervat in een ethische code over de bestrijding van do ping. De renner die met de be schuldigingen naar buiten komt zegt om twee redenen anoniem te willen blijven. „Ik moet mijn huis afbetalen en kan niets an ders dan koers.en,-dus moet ik nog een paar jaar in het peloton overleven. Verder gebeurt alles in het wielrennen mondeling. Niets op papier, niets te bewij zen. Wie spreekt, wordt uitge spuugd." In het artikel beschrijft de ren ner een barbecue in 2005, thuis bij een renner in de Kempen. „Het feestje eindigde met xtc, co caïne en speed, en vijf van onze renners deden eraan mee. Daar na gingen ze drie dagen en twee nachten zonder slapen uit." Kermiskoersen Van het feestje zouden foto's op internet bestaan. De activiteiten bij Quick-Step zouden trouwens niet uniek zijn binnen de wieler sport. Quick-Step is niet de gro te uitzondering. De ploeg is een doorslagje van het peloton. De ploegen waar niets gebeurt, zijn zij die hooguit kermiskoersen winnen." Oud-wereldkampioen Tom Boo- nen verklaarde gisteren op het vliegveld van Brussel niet te ge loven dat een ploeggenoot van hem bij Quick-Step uit de school is geklapt. „Het is onmo gelijk. Het is een te onsamenhan gend verhaal", zei Boonen die op weg is naar Qatar voor zijn eerste wedstrijd van het seizoen. „Ik blijf mijn vertrouwen hou den in Lefevere. Hij is niet al leen mijn manager, hij is meer dan dat. Plet is iemand die er continu bij de coureurs op ha mert de wielersport schoon te be drijven." Boonen deed de dopingbekente- nis van zijn oud-ploeggenoot Jo- han Museeuw, dinsdagavond ge daan, af als een op zichzelf staand feit. „Johan heeft toege geven een fout te hebben ge maakt in het laatste jaar van zijn carrière. Dat is een geïso leerd geval en heeft niets met de ploeg te maken." Lefevere zei gisteren met zijn advocaat te overleggen over juridische stap pen. „Dit kan ik niet zomaar voorbij laten gaan. We zijn te recht gekomen in de tijd van de cowboys. Toen werd er een affi che weggehangen met een foto en de tekst: dood of levend. Ik ga het spellletje nu ook op leven en dood spelen, maar ik ga mijn ju ridische wapens nog niet wijge ven", aldus Lefevere. Vlaams minister van sport Bert Anciaux zei gisteren met alle partijen uit de wielersport om de tafel te willen gaan zitten. „De schade die de wielersport oploopt, dreigt onherstelbaar te worden", verklaarde de minis ter. ANP/AFP naoStil DAM - Cees Maas, vi- fr van de Raad van nn ING telt nog maar raak de naam van zijn de nieuwe Formule noRenault staat. De bo ni,niet ING als de nieu- Upsor, gisteren gepre- lin de Amsterdamse btóek. i'. het aantal vermel- avoor de lol. Iemand nerteld dat de merk- thisief oranje leeuwtje op de wagen ooft de tweede slet ING-concern niet. betaalt toch echt voor «er, Na een paar keer het rekensommetje -Achterop staan we er of minder is ING zeven miljoen euro W een team dat hon- m euro per jaar aan ale 1 uitgeeft (Maas: stag zou juist kunnen -:'eren zulke details Die miljoenen leverden ING gis termiddag tegenover 650 journa listen een hoofdrol op bij de pre sentatie van het Renault-team. Het leek nog geen natuurlijk hu welijk. Maas' baas, bestuursvoorzitter Michel Tilmant, past niet hele maal in het rijtje notabelen op het podium. Van links naar rechts: teambaas Flavio Briato- re: peperduur casual chic met af gewogen blauwtinten in colbert en bril. Dan Renaulttopman Alain Dassas: gedrukt maar scherp gesneden Frans bazen- grijs. En tenslotte Tilmant: tradi tioneel bankenkrijtstreep en, als enige, een pochet in de borst zak. Ook legde Tilmant het qua nonchalant-poseren-naast- een- racauto nadrukkelijk af tegen coureurs Giancarlo Fisichella en Heikki Kovolainen. Piquet In de periferie van de presenta tie verbijsterde Sylvia Tamsma zich over de manier waarop haar zoon de pers moeiteloos te woord stond. Die zoon is Nelson Piquet jr - bijnaam Nelsinho. Zijn vader is Nelson Piquet, drievoudig Formule 1-kam pioen. Nelsinho, Braziliaans en Neder lands paspoort, is één van de twee testcoureurs bij Renault. Dat is een hondenbaan, maar wel één met mogelijkheden. Pi quet vervangt Kovolainen, die met een racestoeltje is beloond voor de 25.000 testkilometers die hij vorig jaar voor het team maakte. „Ik ben verrast dat hij zo makkelijk praat", zegt Tams ma. „Dat heb ik hem niet vaak zien doen." Piquet moest het qua aandacht ruim afleggen tegen Fisichella en Briatore. Renault mag volgens hem topcoureur Fernan do Alonso zijn kwijtgeraakt, 2007 wordt het jaar van Fisichel la. „Ik heb vele jaren geïnves teerd in Fizzy", zegt Briatore. „Dit jaar mag hij me terugbeta len." Fisichella ziet dat wel zitten. Concurrentie verwacht hij al leen van Ferrari en van Fernan do Alonso, die voor McLaren gaat rijden. „En wie weet een outsider", voegt hij er weinig overtuigend aan toe. GPD Giancarlo Fisichella (rechts) en Heikki Kovalainen poseren bij de nieuwe, oranje getinte Wouter Olde Heuvel (achter) blijft op de 1500 meter dicht in de buurt van Mark Tuitert, waardoor hij grote kans heeft het WK allround te halen. foto Vincent Jannink/ANP door Maarten van Helvoirt HEERENVEEN - De strijd om de laatste twee tickets voor het WK allround spitst zich bij de mannen vandaag toe op een duel tussen Erbcn Wenne- mars en Mark Tuitert. Dankzij een prima 1500 meter op de eerste dag van de skatè-off in Thialf verzekerde Wouter Ol de Heuvel zich gisteren name lijk van de beste uitgangsposi tie. De beste twee in een klasse- mentje over 1500 en 5000 me ter mogen over twee weken in Heerenveen het WK rijden. Hoewel Olde Heuvel niet hoog van de toren wilde blazen, kon hij gisteren een glimlach niet verhullen. „Ik had er erg veel zin in vandaag en hoop het morgen te kunnen afmaken." Olde Heuvel bleef in een recht streeks gevecht met Tuitert zo dicht in het spoor van de 1500-meterspecialist dat hij slechts viertienden toegaf. Om gerekend naar de vijf kilome ter is het verschil tussen bei den 1,33 seconden en dat moet voor de Tukker geen probleem zijn. Ten opzichte van Wenne- mars moet hij weliswaar 8,33 seconden goedmaken - zijn ploeggenoot van TVM was op de 1500 meter veruit de beste met 1.46,23 - maar die rijdt hoogstzelden een vijf kilome ter. Omdat Olde Heuvel hem van daag zo goed als zeker voorbij gaat en Wennemars met zeven seconden aardig wat speling heeft, lijkt Tuitert zich te moe ten schikken in een rol van re serve. Verzuurd Een maand geleden bij het NK allround was het verschil tus sen hem en Wennemars op de vijf kilometer namelijk maar 4,55 seconde. En toen stortte zijn concurrent door verzuur de benen ook nog eens in. Tuitert prees zich gistermid dag al gelukkig dat hii dankzii zijn tweede plaats (1.48,33) nu nog enkele World Cups mag rijden. „Dat was heel belang rijk voor me, want nu kan ik me tenminste tot het eind van het seizopn meten met de top. En met betrekking tot deze skate-off zal dat me wel iets in de nachtrust schelen." Van Deutekom Bij de wouwen was er op voor hand al weinig spanning en dat werd ook bewezen. Pau- lien van Deutekom verzekerde zich met de winst op de 1500 meter (1.59,64) al bijna van de enige nog beschikbare WK-p.laats. Ze mag vandaag op de drie kilometer vierenhal ve seconde verliezen op haar naaste concurrente Jorien Voorhuis en twaalf op Tessa van Dijk. Plaatsen Wennemars, Olde Heuvel en Van Deutekom zich vandaag, dan is hun ploeg (TVM) met liefst zeven rijders vertegenwoordigd bij het WK. GPD KNVB valt over uitspraken Koolhof ZEIST - De uitspraken van MW-trainer Jurrie Koolhof over de loting voor de KNVB-beker zijn de KNVB in het verkeerde keelgat geschoten. Uitspraken als „Ik dacht dat de Chinese gokwereld alleen in België actief was" en „Voor Tien blijven op deze manier de beste vier clubs uit de eredivisie over" zijn op het bureau van de aanklager betaald voetbal beland. Die beslist of de woorden van Koolhof in het AD een vooronderzoek waard zijn. „Onaanvaardbaar", noemt een woordvoerder van de KNVB de uitspraken van Koolhof. Diens team MW ver loor dinsdagavond in de achtste finales kansloos van AZ (5-0). Volgens de woordvoerder is gesjoemel met de loting onmogelijk door de gebruikte apparatuur. Uit de loting kwamen de duels AZ-MVV, Ajax-Haarlem en PSV-Go Ahead Eagles. ANP Schaars langer uit roulatie ALKMAAR - AZ-middenvelder Stijn Schaars maakt pas begin april zijn rentree op het hoogste niveau. De 23-jari- ge international onderging gisteren een succesvolle opera tie aan zijn enkel. Na afloop kreeg' hij evenwel het bericht dat hij rekening moest houden met een langere revalida tie dan eerder was aangenomen. Schaars moet de komende zes weken absolute rust hou den. Daarna mag hij voorzichtig de training hervatten. De medische staf van AZ verwacht dat Schaars ongeveer tien weken uit de roulatie is. Eerder luidde de prognose zes tot acht weken. Doelman Joey Didulica, die door een hex'senschudding al geruime tijd niet beschikbaar is, ondergaat op 6 februari eveneens een enkeloperatie. Ook hij is daardoor nog vele weken niet inzetbaar.ANP Ingeklapte long voor Collen ROTTERDAM - Een complicatie bij een verdovingstech niek heeft vervelende gevolgen gehad voor Feyenoorcler Pieter Collen. De Belg brak vorige week tijdens een trai ning zijn ringvinger. Na de operatie in het ziekenhuis mocht de verdediger weer naar huis, waar hij echter last bleef houden van spierpijn en ademhalingsproblemen. Nieuw onderzoek in het ziekenhuis wees een deels inge klapte long uit. ANP Sparta gaat voor Danny Blind ROTTERDAM - Sparta maakt er serieus werk van om Danny Blind als technisch directeur binnen te halen. De Kasteelclub wil volgende week een tweede gesprek met de voormalig Spartaan en ex-trainer van Ajax. De eerste ontmoeting was louter oriënterend, aldus algemeen-direc teur Peter Bonthuis gisteren. Volgens Bonthuis kan het het in tweede onderhoud gaan over takenpakket en salaris. „Spax'ta wil Danny graag hebben om het sportieve beleid van de club meer inhoud te geven. De vraag is echter of hij nu al een technische functie in het management wil. Hij kan bij clubs in de ex-e- divisie ook als trainer aan de slag. Danny heeft wel een goed gevoel bij Sparta. Het is aan ons om hem hier te krij gen", aldus Bontlxuis. Blind zou bij Sparta de schakel moeten worden tussen clubleiding en hoofdtrainer. De opvolger van de scheiden de coach Wiljan Vloet is nog onbekend, maar Gei't Aande- wiel van Haarlem lijkt de vooiTiaamste kandidaat. ANP van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - De Bulgaarse schaker Veselin Topalov is hard op weg de orde te herstellen in de schaakwereld. Gisteren ver sloeg hij Carlsen in de tiende ronde van het Corus-toernooi. De Bulgaar mag dan in oktober hard van de schaaktroon zijn ge stoten in de WK-match door Vla- dinxir Kramnik, in Wijk aan Zee is er na tien ronden geen twijfel meer over wie op dit moment de beste schaker ter wereld is. Gisteren liet hij met zwart het Noorse talent Magnus Carlsen alle hoeken van het bord zien. Net als eerder Vishy Anand - die zondag vroegtijdig opgaf in de achtste ronde tegen Topalov - wachtte ook Carlsen de execu tie niet af. Na iets meer dan TILBURG - De dagen van aan valler Iwan Redan bij Willem H lijken geteld. De Tilburgse club leiding heeft de 26-jarige spits gisteren voor onbepaalde tijd ge schorst na het opmerkelijke inci dent met ploeggenoot Kristof Imschoot dinsdagavond in de be kerwedstrijd tegen De Graaf schap (4-2). Redan maakte openlijk ruzie met Omschoot. Hij wekte zelfs de indruk dat hij zijn ploegge noot een kopstoot wilde geven. Trainer Dennis van Wijk haalde zijn aanvoerder daarop naar de kant. Het Tilburgse publiek rea geerde vol onbegrip en hoon op de zeldzame actie van Redan. De boosdoener bood gisteren op de Tilburgse website uitgebreid zijn oprechte excuses aan voor zijn gedrag. Hij leverde ook vrij willig zijn aanvoerdersband in. Coach Van Wijk leek dinsdag na afloop van de wedstrijd niet al te veel waarde te hechten aan de affaire. Hij spi'ak van een „storm in een glas water" en „zand erover". Een dag later stemde Van Wijk op aandrang van de clubleiding echter alsnog in met disciplinai re maatregelen tegen Redan. Hij moet nu waarschijnlijk op zoek naar een nieuwe club. Zijn con- twee uur spelen kon de Bulgaar het punt al bijschrijven. Hij staat nu eenzaam op kop met 7,5 punt. Teimour Radjabov is de enige die Topalov nog eixigszins kan volgen, maar van de schaker uit Azerbeidjan mogen geen wonde- ren meer worden vex*wacht. Gis teren speelde hij met wit een sa lonremise met Peter Svidler, zo dat hij nu al een vol punt achter de Bulgaar staat. Het beste lijkt er af bij Radja bov, die blij zal zijn als hij de schade in de laatste ronden - waarin hij morgen Kramnik en zondag Topalov treft - kan be perken. Weinig ambities Voor een spannend slot van het toernooi is de hoop gevestigd op Kramnik, die het rivaal Topalov zaterdag nog moeilijk kan ma ken in een partij die op voor hand zwaar beladen is. Verder lijkt de wereldkampioen weinig ambities meer te hebben: gisteren remiseerde hij snel met Alexander Motylev en zag het gat met Topalov groeien tot an derhalve punt. GPD Slechte beurt voor Russische stad Sotsji MOSKOU - Russische autoritei ten hebben de badplaats Sotsji gesloten wegens de gebrekkige toestand van de veiligheidsvoor zieningen. De krant Kommer sant maakt daar gisteren mel ding van. Sotsji, een badplaats aan de Zwarte Zee op kox-te afstand van het Kaukasusgebergte, is kandidaat voor de ox-ganisatie van de Olympische Winterspe len in 2014. Binnenkort komt een commissie van het Interna tionaal Olympisch Comité de plannen van de stad beoordelen. Maandag waren in de plaats, waar president Poetin geregeld verblijft, alle restaurants en kroegen dicht. Ook de skiliften van het skigebied waren geslo ten. Kommersant beroept zich op de woorden van de directeur van de skipistes Peter Fedin. Hij verklaarde dat een regionale rechtbank de sluiting had bevo len na een inspectie van medi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41