,SD beducht voor regelwoud Mogelijk meer glas bij Rilland 't Nut past bij saamhorigheid Dreischor iC- ZC D66 wil landwinning voor Zeeuwse kust schouwen ,11 Scholen samen in Technasium actie mordicus tegen mogelijk invoeren nachtvergunning horeca nda iigdkerk wer4U Vergadering Seniorenraad v I WW WO donderdag 25 januari 2007 .get Goese Lyceum. Ne- ee scholengemeenschap ilborg. Het Pieter Zee- M in Zierikzee, het L,"ond in Vlissingen en „sthijnlijk de scholen- fschap 't K'ite in Bergen ^beginnen samen een zo- pj Xcchnasium. Het is zeeland nieuwe vorm derwijs voor exacte vak- stechnisch onderwijs be- doeld voor havo- en vwo-leerlin- gen. Sector-directeur D. van Ree van het Goese Lyceum legt uit dat kinderen die voor het Tech nasium gaan, vooral de keuze voor het vak Onderzoek en Ont werpen maken. De scholen houden van augustus dit jaar tot augustus 2008 een proef met Technasium. Eerst wordt be gonnen met een module van veertig lesuren. Daar komen ge durende de proef steeds modu les bij. Het schooljaar daarna wordt het in het tweede leerjaar ingevoerd en zo verder naar de volgende leerjaren; 5 voor de ha vo en 6 voor het vwo. Het Tech nasium is geen extra zware op leiding, legt Van Ree uit. Leer lingen kunnen er andere vakken voor laten vallen, zoals bij voorbeeld het huidige vak Tech niek. In de formule van het Techna sium staat het nieuwe examen vak Onderzoek en Ontwerpen centraal. Dat vak wordt gege ven vanaf klas 1. Aan de hand van interessante projectop drachten past een leerling theo rie toe en ontwikkelt hij of zij vaardigheden, die gevraagd wor den in de beroepspraktijk of ver volgopleidingen. Kinderen kunnen vanuit de ba sisschool voor het Technasium kiezen. In de onderbouw heb ben onderzoek en ontwerpen een breed en oriënterend karak ter. Het accent ligt op creativi teit, experimenteren, plezier en ontdekken. Ook bestaat de mo gelijkheid in te stromen in de tweede fase. In de bovenbouw ligt het accent op verdieping en het maken van keuzes. Het schoolexamen onderzoek en ont werpen bestaat uit een meester proef. De formule van het Technasium wordt ontwikkeld op vijf scho len in Groningen. Deeelnemen- de scholen moeten zich aanslui ten bij de stichting Technasium die in 2004 is opgericht. wKleemans 52EE - De fractie Leef- Schouwen-Duiveland lis voorstander van versoe- van horeca-sluitingstij- 0 is mordicus tegen het 1 eilandbreed invoeren nachtvergunning voor K«a. Volgens de fractie is ji,gelijke vergunning vol- I overbodig en bieden de uJe regels meer dan vol- ji mogelijkheden om op te ifocn overlast van stap- jket uitgaansleven. lojwen-Duiveland woedt jrussie over de vraag of de glijden voor de horeca al ij. aangepast moeten wor- tior Zierikzee geldt mo reen sluitingstijd van ar,maar in badplaats Re- yeten kroeg en disco in ike zomermaanden om rrdicht. Vanuit de hore- skt de roep op versoepe- e de sluitingstijden. In lÉie zet het college van gster en wethouders touwen-Duiveland de ifceden - variërend van jcot helemaal vrij laten - irijtje, inclusief de voor- ast rerd op vragen van LSD i college aan dat er op doende mogelijkheden rtpressief op te treden, kr wordt meteen aan v at onder anderen gneester en de politie e heil zien in voorko- «eluidsoverlast. Wan- leenteraad uiteinde- femeenter ^klachten: >0231231 sandag t/m vrijdag ge- de openingstijden; %tot 12.00 uur 3ACT1E «OUWEN-DUIVELAND toeg 23a Mo OAB ZIERIKZEE 3111-454647 0111-454657 nl cdModde (chef) Remans Snkow Soesman denting OfBoogert (sport) ^LE REDACTIE r°'ipark 28 Sias3l tAAGOES ^113)315500 pzc.nl redactie® felNET 'Wtnl web@pzc.nl lijk kiest voor een bepaalde slui tingstijd krijgt de gemeente, door dat te combineren met een nachtvergunning, een extra stu ringsmiddel om preventieve maatregelen te nemen. In een op verzoek van het colle ge uitgevoerde sterkte-zwakte analyse wordt gesteld dat als de sluitingstijden versoepeld wor den snel en adequaat optreden tegen geluidsoverlast een stuk lastiger wordt. Onzin volgens LSD. Woordvoer der R. Lievense; „De burgemees ter heeft en houdt meer dan vol doende handvatten voor het op treden tegen geluidsoverlast. De regelgeving is al erg complex en het lijkt ons geen goede zaak om er nog weer regels aan toe te voe gen. Waar zadel je ondernemers mee op? En waar zadel je het ge meentelijk apparaat mee op? Het is veel simpeler om de ver gunning van een horecabedrijf aan te passen. Wat Lievense betreft dient de vi sie van de politie in deze leidend te zijn. „Die kan aangeven waar extra eisen gesteld moeten wor den aan horecabedrijven. Een mCTIVITEITEN Bibliotheek De Stolpe, Bekendmaking prijswinnaars wedstrijd in kader landelijke SZEE - De Jeugdkerk Po- c houdt zondagavond een ibmst in het MFC in voor deze avond is ^achting'. Inleider J. de daar nader op in- De muzikale bijdrage fJeverd door de formatie Éion. akomst begint om 19.30 Een bestuursdelegatie van de Vereniging Tot Nut en Genoegen bij de kruidenierswinkel van Cor van Dixhoorn. door Ali Pankow DREISCHOR - De Vereniging Tot Nut en Genoegen in Dreischor is zelfs na bijna honderdveertig jaar nog steeds springlevend en functioneert in feite nog immer volgens de oorspronkelijke doelstelling: een bijdrage leveren aan het welzijn van mens en samenleving. Dit in tegenstelling tot veel andere Nuts- departementen in den lande die inmid dels ter ziele zijn of een slapend be staan leiden. Volgens bestuurslid Henk van den Hoek heeft dat alles te maken met de kenmerkende saamhorigheid binnen de Dreisterse dorpsgemeenschap. Instem mend geknik van de overige bestuursle den onder wie zijn echtgenote Jeanette van den Hoek, Henk Dek en Ad van der Linde. Voorzitster Corrie van Stee en bestuurslid Cor van Dixhoorn ontbre ken wegens werkzaamheden. Een succesvol Streek- en Landbouwmu seum en het behalen van het predikaat 'Groenste Dorp' zijn andere resultaten van de dorpsverbondenheid hier, vol gens deze 'Nutsmensen'. Hun Vereni ging tot Nut en Genoegen kent wel ver grijzing, maar is zeker niet ten dode op- geschreven. „De belangstelling voor on ze activiteiten is leeftijdsgebonden. Als je nog jong bent, ga je daar niet naar toe. Dat deed ik vroeger ook niet. Dat gebeurt pas later als je het niet meer zo druk hebt met werk en gezin. Als je dan, zoals ik jaren geleden, gevraagd wordt bestuurslid te worden, zet je je daar graag voor in", zegt Van den Hoek, die overigens blij is dat hij die taak kan delen met zijn echtgenote. Hij heeft de historie er eens op nagesla gen. De Dreisterse afdeling is in 1868 opge richt als een logisch vervolg op de Boe kenclub die al sinds 1850 floreert. Dat systeem werkt als de bekende leesmap: de huidige 26 leden ontvangen een bun deling tijdschriften en om de twee we ken een boek, zijnde een bestseller naar keuze. Zo was het vroeger, zo gaat het nog steeds. Maar naast lezen ontstond er in de tweede helft van de negentien de eeuw behoefte aan meer culturele en maatschappelijke ontplooiing. De Vere niging Tot Nut en Genoegen kon daarin voorzien. Natuurlijk was het aanvankelijk een mannenaangelègenheid. Pas veel later mochten de vrouwen één keertje per jaar meekomen. Meestal werd het dan een avond met voordracht, muziek en dans na. Heel langzaam is de emancipa tie uiteindelijk ook 't Nut binnengesij peld. Tegenwoordig zijn alle dorpsbewo ners welkom bij deze Vereniging. „Vroe ger werd je ervoor gevraagd, maar het was geen kwestie van ballotage hoor", haast Van den Hoek zich te zeggen. Nieuwkomers in Dreischor stappen vrij wel allemaal op een dag wel een keer binnen bij in het autenthieke winkeltje van dorpskruidenier Cor van Dixhoorn. Meestal zijn ze dan meteen lid van 't Nut als ze weer buitenkomen. Een lied speciaal geschreven voor de vie ring van het honderddertigjarig be staan in 1998 vertelt kort en bondig veel saillante feiten uit de geschiedenis van deze vereniging. Dat de jaarverga dering rond volle maan werd gepland bijvoorbeeld. „Dat gaf enige garantie dat de mensen veilig thuiskwamen in het donker in die tijd zonder openbare verlichting. Later gingen de carbidlan- foto Marijke Folkertsma taams aan", legt het bestuur uit. Vrij nieuw binnen de activiteiten van 't Nut is het 'buitengebeuren'. Daarmee worden de uitstapjes in de naaste omge ving aangeduid, zoals een bezoek aan de kaasmakerij, de wijnboerderij of Ra- na Natuurpark. Toneel opgevoerd door eigen leden was altijd een vast onderdeel in het jaarpro gramma sinds Rederijkerskamer Belle Ami destijds in de Nutsvereniging was opgegaan. Dit jaar ontbreekt de tijd bij velen om een stuk in te studeren en is Toneelvereniging Baarland uitgenodigd voor een voorstelling op vrijdag 23 maart in het dorpshuis in Dreischor. Veel eerder al, morgenavond, ligt de na druk op educatie. De Nutsavond in het dorpshuis wordt dan verzorgd door Al- bert Beintema die vanaf 20.00 uur een lezing zal houden over het geïsoleerde eilandje Tristan da Cunha. Het is een vulkaaneiland in de Atlantische Oceaan, waar Beintema zelf enige tijd heeft vertoeft om de waterhoentjes al daar te bestuderen. Uiteraard zijn ook met-leden van harte welkom op deze avond, want de Vereni ging Tot Nut en Genoegen betoont graag gastvrijheid en legt met een gezel lige nazit graag wat nadruk op dat 'Ge noegen' in de naam. door Willem van Dam KRUININGEN - De glastuin bouw in Reimerswaal wordt mo gelijk toch uitgebreid. Het dage lijks gemeentebestuur tast de mogelijkheden daartoe af. Het college van burgemeester en wethouders van Reimerswaal heeft het oog laten vallen op de Tweede Bathpolder bij Rilland. Die polder grenst aan het be staande kassengebied in de Eer ste Bathpolder. Enkele bedrijven die daar zijn gevestigd verkeren in ruimte nood. In de Eerste Bathpolder ontbreekt ruimte om uit te kun nen breiden; inmiddels is daar ongeveer honderd hectare volge bouwd met glas. Om toch te kunnen uitbreiden, hebben twee bedrijven (Van Vliet Cherrytomaten en Van der Lans) bij de gemeente een 'prin cipeverzoek' ingediend om mee te werken aan de bouw van een nieuw glastuinbouwcomplex in de Zimmermanpolder, eveneens bij Rilland. Beide bedrijven heb ben in de Zimmermanpolder (vlak tegen de Westerschelde- dijk) al ongeveer zest hectare be machtigd. Ze kochten de grond van Limagrain, het voormalige Advanta. Begin deze week besloot het col lege van burgemeester en wet houders van Reimerswaal ech ter om geen medewerking te ver lenen aan de plannen van Van Vliet en Van der Lans. Volgens wethouder J. Sinke (SGP, ruimtelijk en economisch beleid) spelen daarbij meerdere factoren een rol. De gemeente raad van Reimerswaal sprak zich in 2005 uit tegen een uit breiding van de glastuinbouw sector binnen de eigen gemeente grenzen. Ook van belang is, dat de provincie toekomstige kassen bouw vooral gerealiseerd wil zien in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. Mede tegen die achter grond acht wethouder Sinke het onwaarschijnlijk dat het provin ciaal bestuur de komst van glas tuinbouw naar de Zimmerman polder zal toestaan. Versnippering B en W van Reimerswaal vinden de vestiging van nieuwe bedrij ven in de Zimmermanpolder zelf ook ongewenst, omdat dat tot 'versnippering' zou leiden. Om de bedrijven toch ter wille te zijn, willen B en W wel de mo gelijkheden aftasten om in de Tweede Bathpolder (grofweg het gebied tussen de Westhof weg en Oude Rijksweg) kassen bouw mogelijk te maken. Dat ge bied grenst aan de bestaande kassencomplexen. Wethouder Sinke denkt in eerste instantie aan een uitbreiding met onge veer dertig hectare. Concrete plannen zijn er echter nog niet, verzekerde hij giste ren. Er moet nog overlegd wor den met de provincie en ook de gemeenteraad moet nog worden gepolst. Stafmedewerker W. Wisse van Van der Lans (hoofdvestiging in Werkstraf voor mishandelen ex MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Clinge heeft gisteren voor mishandeling van zijn ex 25 uur werkstraf gekregen. Het incident speelde zich vorig jaar 22 september in Clin ge voor en in zijn woning af. Echtscheidingsperikelen wa ren de aanleiding. De man wilde met zijn ex de financiële situatie bespreken. Toen de vrouw met een vriendin aan de deur kwam, zei hij haar alleen te willen spreken. Toen zij wegliep, sleurde de Clingenaar zijn ex aan haar haren mee. Hij moet ook 150 euro smartengeld betalen. rustige kroeg die tot 04.00 uur open blijft, hoef je geen portier- plicht op te leggen, maar voor een drukke disco is dat een heel ander verhaal." Burgemeester J. Asselbergs was gisteren niet bereikbaar voor een reactie op de visie van LSD. Agressieve man gestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Terneu- zen voor het bezit van verdovende middelen en openlijke geweldpleging drie maanden gevangenisstraf opgelegd. De proeftijd van drie maanden gevangenisstraf, waarin hij zat, werd met een jaar verlengd. De man was vorig jaar nog niet lang uit detentie of hij ge raakte op 29 oktober in de Temeuzense binnenstad be trokken bij een vechtpartij tussen Antillianen en Marok kanen. Dat was ook op de bewaakte videocamera van de politie te zien. Hij liep zelf een hoofdwond op en deed aan gifte. Een maand later deed de politie op 29 november een huiszoeking. De verdachte wist nog snel een pakketje met ruim drie gram cocaïne naar buiten te gooien. Daarnaast werd er 250 gram wiet in de woning gevonden. De man verkeerde nog in een proeftijd van een veroordeling voor dealen in harddrugs. Van drugshandel werd hij bij gebrek aan be wijs vrijgesproken. „Ik ben mijn huis, mijn vriendin kwijt en mijn hond is afgemaakt", was zijn reactie. De politie rechter tilde het zwaarst aan het geweldsdelict. Samenwerking gemeenten strandt KAPELLE - De samenwerking op het gebied van vergun ningverlening en -controle tussen de gemeenten Reimers waal en Kapelle (ReiK) is mislukt. Het samenwerkingsver band ReiK wordt binnenkort opgedoekt. Vanaf 1 februari zoeken Reimerswaal en Kapelle op dat terrein elk weer hun eigen weg. ReiK werd in januari 2005 opgericht. De nieuwe organisa tie (bijna twintig medewerkers) houdt zich vooi'al bezig met het verlenen en controleren van bouw- en milieuver gunningen. Met de oprichting van het samenwerkingsver band werd een betere dienstverlening nagestreefd. Rei merswaal werd belast met de afgifte van vergunningen, vanuit Kapelle werd gecontroleerd op de naleving daar van. Afgesproken werd destijds dat na twee jaar zou wor den bekeken of de samenwerking naar genoegen verliep. Dat blijkt niet het geval te zijn. Beide gemeenten conclu deren, dat de verschillen tussen de organisaties te zeer uit eenlopen. Harde aanpak handel harddrugs TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat harder op treden tegen de handel in harddrugs. Tot nu toe kreeg de bewoner van een pand, waarin harddrugs werden ver kocht eerst een waarschuwing. Pas bij een tweede overtre ding werd het bewuste pand voor een half jaar gesloten. Voortaan gaat de deur al direct op slot. Burgemeester J. Lonink heeft daarover afspraken gemaakt met het OM. het Westland) zei woensdag dat hij het jammer vindt, dat de ge meente Reimerswaal het ver zoek om medewerking aan de plannen voor de Zimmermanpol der heeft afgewezen. „Maar we vinden het zeer positief dat de gemeente met ons mee wil den ken over andere mogelijkhe den." Reactie De reactie van voorzitter R. Braam van de Stichting Behoud Leefbaarheid Bathpolders was ronduit afwijzend. „De ge meenteraad heeft zich een paar jaar geleden duidelijk uitgespro ken tegen uitbreiding van de glastuinbouw. Aan die uit spraak zullen we de raad hou den." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In plaats van ontpolderen, weer land winnen op het water. Daar staat D66 Zeeland voor. De lopende discus sie over ontpolderen noemt lijst trekker R. van Eijkelenburg 'be zopen'. D66 vindt dat ingezet moet wor den op aanleg van nieuwe getij- dennatuur in de monding van de Westerschelde en eventueel voor de kust van Schouwen. Der gelijke eilanden zijn tegelijk nieuwe natuurlijke golfbrekers en komen dus de verdediging te gen de zee ten goede. Land onder water zetten wil D66 alleen toestaan als dat een 'aantoonbare meerwaarde' heeft (met name voor de recreatie en natuur). Voorbeeld: Sluis aan Zee. Ook omvorming van de Braakman-Zuid is in de ogen van de democraten nog moge lijk. In het programma voor de komende zittingsperiode van Provinciale Staten pleit D66 ver der voor het terugbrengen van het aantal dagelijks provinciebe- ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland houdt maandag een openbare vergade ring in het gemeentehuis in Zie rikzee. De agenda voor deze bijeen komst vermeldt onder meer het jaarverslag 2006, bespreking van het jaarplan 2007 en de stand van zaken met de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). De vergadering begint om 9.30 uur in kamer 111 van het ge meentehuis. Rondje Kunst BURGH-HAAMSTEDE-Twaalf galeriën en ateliers zetten zater dag en zondag weer hun deuren open voor het publiek tijdens het maandelijkse Rondje Kunst. De deelnemers zijn herkenbaar aan de kunstvlag. Op de diverse locaties zijn folders met een rou tebeschrijving beschikbaar. De route is geopend van 12.00 tot 17.00 uur. stuurders van zes naar drie. Het huidige aantal gedeputeerden acht de partij 'buiten elke reali teit' en onnodig duur. Als de gedeputeerden niet op de stoel van gemeentebestuurders gaan zitten, kan Zeeland het ook makkelijk met drie dage lijks bestuurders af, aldus de de mocraten. Andere belangrijke punten die D66 in het programma noemt: een tolvrije Westerscheldetun- nel en geen Belgisch wegenvig net; verhoging van de uitgaven voor kunst en cultuur van 10 naar 15 procent; verkoop van de provinciale aandelen in nutsbedrijf Delta; aanleg van de Westerschelde Container Terminal schrappen; de taken van de waterschap pen onderbrengen bij de provin cie; een actie beginnen om meer (overheids)diensten naar Zee land te halen; vrijliggende fietspaden in het landelijk gebied. De partij maakt zich zorgen over 'laaggeletterdheid' bij ver schillende groeperingen in Zee land. Er moeten bijzondere ini tiatieven komen om daar wat aan te doen. D66 is nu met één zetel aanwe zig in Provinciale Staten. Het ontbreekt lijsttrekker Van Eijke lenburg niet aan optimisme. Hij wil in elk geval met drie mensen in de Staten komen. Tbs en cel voor seksueel misbruik MIDDELBURG - Dc rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 38-jarige man uit Goes voor seksueel misbruik van een ne genjarig meisje en een elfjarige jongen veroordeeld. De man kreeg tbs met voorwaar den en dertig maanden gevange nisstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk opgelegd. Tot de tbs-voorwaarden behoort ook chemische castratie. Aan het meisje moet hij 3000 euro smar tengeld betalen. De Goesenaar had bekend het meisje op 5 juni 2005 in zijn woning te hebben verkracht. Zij vroeg aan hem of ze een heitje voor een karweitje mocht doen. Met de jongen had hij een aantal keren ontucht ge pleegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31