uurtonderzoek ffect zendmast ZC Strooiwagens staan in de startblokken Vier jaar juridische strijd rond winkel bijna ten einde frkgroep verspreidt vragenformulier Ministerie moet mosselzaad Waddenzee gaan verdelen □aa PZC Chinees 17 080U-UA3I"' g 25 januari 2007 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ijjPankow ■0, - De Werkgroep gen Gezondheid Schou- jöveland peilt deze week iMele gezondheidsklach- gvolgvan een zendmast mobiele telefonie it<) op het bedrij venter tje Grevelingenstraat in hebben daartoe j-fiuisbij circa honderd- woningen in een deel sijk Poortambacht tus- Boerenweg en de Haring-, at vragenformulieren éi", vertelt woordvoer- je Groot van deze werk- De woningen liggen alle •aal van vierhon- oord over [(boulevard KGEN - De deal is rond: big en Vlissingen zijn tiiojectontwikkelaar Ar- igworden over de stads- aijke sportboulevard. Bord heeft jaren op zich lichten. De sportboule- Ei naast het zwembad, gezamenlijk project van rrg en Vlissingen. Op ad komen de sportvel- itletiekvereniging Dy- shockeyclubs uit bei- len. Investeerder apot wil er ook zorg- orgvoorzieningen en itrum realiseren. RVKKERY ichtendag ■500 uur 'sn van jongeren uit see :"d 17.30 uur iseriemenu 2 of salade, for zuurkool oit van gember oof€io,oo (vegetarisch) wen:01.18 - 886 866 •ond 19.30 uur nuziekquiz dichten -6 0116.00 uur lezing Meijer -onenwij leren van de ^*7-oi 15.00-16.30 uur ®ky Zoof muziek 'kinderboeken op -t www.kjoek.nl derd meter van die zendmast na bij de Aldi. Sinds de plaatsing van dit ob ject in 2004 zijn er bij de werk groep klachten binnen gekomen van mensen die sindsdien ge zondheidsproblemen hebben. „Met dit buurtonderzoek willen we de mogelijke problemen in kaart brengen. De einduitkom sten gaan naar de GGD en het gemeentebestuur1. Ook alle be woners in het betreffende deel van Poortambacht worden geïn formeerd over de resultaten", laat De Groot weten. Volgens hem betreft dit het der de buurtonderzoek naar stra lingseffecten in Nederland. In Spijkenisse had de uitkomst van dat onderzoek tot gevolg dat het gemeentebestuur besloot voorlo pig geen vergunning meer te ver lenen voor het plaatsen van zendmasten. De bestuurders achtten de onrust onder de be woners voldoende motief om te gen de wetten en regels van de landelijke overheid in te gaan. Op Schouwen-Duiveland mo gen sinds kort weer zendmasten worden geplaatst. Een meerder heid van de raad vindt het niet langer zinvol de bouw van deze objecten tegen te houden. Die mening is gebaseerd op de uit slag van een Zwitsers onderzoek waaruit blijkt dat straling geen gevaar zou opleveren voor de volksgezondheid. Binnen de regionale politiek is mede door toedoen van de Werk groep Straling inmiddels wel twijfel over de kwaliteit van dat Zwitsers onderzoek. Daarbij is alleen gekeken naar de effecten bij kort blootstellen aan stra ling. De fracties van Groen- Links, SGP en CU en Pv- dA-raadslid A. de Vos zouden liever zien dat de gemeente in af wachting van een breder lande lijk GGD-onderzoek voorlopig geen vergunningen voor zend masten verstrekt. Gezondheid Met het vragenformulier wor den de bewoners verzocht aan te geven of zij sinds 2004 veran deringen in hun gezondheid heb ben ervaren onder meer op het gebied van duizeligheid, hoofd pijn, hartkloppingen, slapeloos heid, pijn in gewrichten en hor moonproblemen. „De mensen kunnen de antwoor den desgewenst anoniem invul len, maar als zij nader contact met onze werkgroep willen, kun nen ze dat ook op het formulier invullen", zegt De Groot. Zes leden van de Werkgroep Straling gaan zaterdag en maan dag huis-aan-huis in dit deel van Poortambacht langs om per soonlijk de ingevulde formulie ren bij de bewoners op te halen. „Voor de contacten met de GGD werken we samen met de Werk groepen Straling en Gezondheid in Tholen, Kapelle, Oost-Sou burg en Terneuzen", laat De Groot weten. Sinds de komst van de zend mast op het bedrijventerrein aan de Grevelingenstraat heb ben sommige mensen last van onder meer slapeloosheid. foto Marijke Folkertsma jijt kippen inzeil dood I0RPE - De vos is in op- i Zeeuws-VIaandercn. bewoner Paul Aarde- dc Sasdijk bij West- men. Een vos richtte een slachting aan op trof zes kadavers kippen aan, één haan ganzen. Bij alle dieren fop afgeweten. Volgens EK kan er geen twijfel Baan dat een vos de da- adewerk wil dat er iets lt aan de toenemen- Bi door vossen. (Advertentie) door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De kop is eraf. Gistermorgen in alle vroegte rukten de strooiwagens van de gemeente Schouwen-Duiveland uit voor gladheidsbestrijding. De gemeente strooit sinds vorig jaar niet langer overal, maar concentreert zich op doorgaan de wegen, busroutes en routes richting huisarts. Schouwen-Duiveland was giste ren bedekt door een wit winter- kleed. Goed nieuws voor de sneeuwliefhebbers, minder leuk voor het verkeer. Om het risico op ongelukken zo klein mogelijk te maken, gingen de gemeentelij ke strooiwagens op pad. Voor het eerste deze winter, zegt Wit te Donkersloot van de afdeling openbare werken van de gemeen te. Hij legt uit dat de gemeente tien strooiwagens - inclusief be manning - standby heeft staan voor winterse omstandigheden. „We hebben een contract met weerbureau weer-on-line. Die waarschuwt ons een half uur voordat er een sneeuwbui in aan tocht is en dan sturen wij onze strooiers op pad." Anderhalf uur later zijn de strooiwagens dan weer op stal, wordt de voorraad strooizout ge checkt en alles klaargemaakt voor een volgend sneeuw- of ij zelalarm. De gemeente werkt bij het strooiwerk nauw samen met Wa terschap Zeeuwse Eilanden, be heerder van de polderwegen op het eiland. Samen zorgen ze er voor dat er vanuit elk dorp op Schouwen-Duiveland een veili ge route richting doorgaande weg is. In de bebouwde kom van de ker nen wordt het strooiwerk be perkt tot doorgaand-ver- keer-straten, busroutes en rou tes richting huisarts en huisart senpost. In de Zierikzeese bui tenwijk Malta bijvoorbeeld wordt op de Calandweg en Grachtweg wel gestrooid, maar op zijstraten ervan niet. Hetzelf de recept wordt toegepast in de binnenstad van de monumenten- stad. Nieuwe Haven, Oude Ha ven en Poststraat wel, zijstraten ervan niet. In wintertijd houden vier controleurs de toestand van weer en weg op Schouwen-Dui veland nauwlettend in de gaten: drie medewerkers van de dienst openbare werken van de gemeen te en eentje van het waterschap. Witte Donkersloot: „Die gaan om 04.00 uur op pad en vinden zij dat er gestrooid moet wor den, dan wordt er gestrooid." Strooien is anno 2007 volledig geautomatiseerd. Het beeld van door Melita Lantinq SCHUDDEBEURS - Vier jaar duurt de strijd inmiddels tussen de gemeente Schouwen-Duive land en bouwmarkt Praxis. In zet: de vestiging van Fixet agri dier en plant in Schuddebeurs. De Praxis bestrijdt de verkoop van spullen aan particulieren. De gemeente staat de verkoop toe. Binnenkort velt Raad van State het definitieve oordeel. „Over uiterlijk zes weken weten we de uitspraak en dat is dan het laatste. Verder procederen kan niet", zegt directeur W. in 't Veld van Mol Agrocom en de Fixet-vestiging. „En ik ver trouw op een goede afloop." Een inschatting die gedeeld wordt door de gemeente. „Dat optimis me delen wij. Zeker omdat de rechter in eerdere uitspraken ons in het gelijk heeft gesteld", zegt wethouder R. van der Wek ken. De strijd rond de winkel ontbrandde in het vroege voor jaar van 2003. Toen opende lan delijke winkelketen Praxis een vestiging in Zierikzee op de loca tie waar vroeger een Fixet bouw markt heeft gestaan. In diezelf de periode besloot Mol Agrocom uit Schuddebeurs om zich aan te sluiten bij de winkelformule Fixet agri dier en plant. Mol Ag rocom heeft sinds de jaren vijf tig een winkel waar vooral agra riërs en hoveniers en in mindere mate particulieren hun spullen kunnen halen, van overall tot af rastering en van graszaad tot hang- en sluitwerk. Aansluiten bij een landelijke formule bete kent gemak door centrale in koop en meeliften op naamsbe kendheid. Het assortiment bleef grotendeels gelijk. Situatie Een situatie die de Praxis aller minst aansprak. De bouwmarkt keten was bang dat de winkel in Schuddebeurs te veel klanten zou wegsnoepen. Zeker omdat de winkel de naam Fixet ging voeren, gelijk aan de zaak die de Praxis had overgenomen. De bouwmarkt vond al snel een mo gelijkheid om de vestiging in Schuddebeurs aan te vechten: via het bestemmingsplan. Volgens het bestemmingsplan uit 1982 zou er namelijk op de lo catie in Schuddebeurs helemaal geen detailhandel mogen plaats- door Adrie Klinkenberg DEN HAAG - Niet de Producen tenorganisatie van de Neder landse Mosselcultuur, maar het ministerie van LNV moet in de toekomst het mosselzaad uit de Waddenzee verdelen onder de vissers. Dit volgt uit twee uit spraken van de Raad van State. De hoogste bestuursrechtbank bepaalde gisteren dat LNV-mi- nister Veerman op grond van de Natuurbeschermingswet en het Reglement zee- en kustvisserij de verdeling onder de vissers had moeten regelen. Tot nu toe bepaalt de minister slechts de omvang van de hoeveelheid op te vissen mosselzaad, maar laat hij de onderlinge verdeling over aan de sector zelf die is onderge bracht in de Producentenorgani satie (PO). Volgens zegslieden van LNV is voor deze aanpak ge kozen om wild-west taferelen onder de vissers te voorkomen. De gekozen aanpak zou ook in het belang zijn van het mossel zaad in de Waddenzee en van het beschermde natuurmonu ment. Mosselvisser N. Praet uit Zierik zee verzette zich enkele maan den geleden bij de Raad van Sta te tegen de verdeling van het Ne derlandse mosselzaad in Wad denzee die al jaren door de Pro ducentenorganisatie wordt gere geld. Praet, noodgedwongen lid van de PO, vindt dat hij een te klein quotum krijgt toebedeeld. Hij krijgt zijn vangstquotum Plan Kraaijensteinweg later BURGH-HAAMSTEDE - De presentatie van het recon structieplan voor de Kraaijensteinweg (N57) bij Burgh-Haamstede is uitgesteld. Deze maand zou Rijkswa terstaat naar buiten komen met de definitieve voorstellen voor de weg, maar na doorrekening blijken de plannen niet binnen het budget te passen. Medewerkers van Rijks waterstaat onderzoeken nu of het plan versoberd moet worden of dat er ergens nog een potje met geld is. Rijks waterstaat hoopt hierover in maart uitsluitsel te hebben. Flyers over verkrachtingszaak VLISSINGEN - De politie heeft gisteren flyers verspreid in de omgeving van het park aan de Julianalaan in Vlissin gen, waar maandag een zedendelict zou hebben plaatsge vonden. Kinderdagverblijf Zeester aan de Julianalaan heeft ze gekregen, met het verzoek aan het personeel om de folders aan ouders van kinderen uit te delen. Perso neelsleden van Ziekenhuis Walcheren kregen de flyers, omdat die hun auto meestal parkeren rond het park en vaak ook rond het tijdstip van de mogelijke verkrachting, 9.20 uur. Woordvoerder M. Vis zegt te hopen dat hun die ochtend iets verdachts is opgevallen. Bovendien meldt ze dat al enkele tips zijn binnengekomen. „Het zijn waarde volle reacties, waar we serieus mee aan de slag gaan." Geluk heeft geluk bij ongeluk DISHOEK - De 21-jarige A. Geluk is gistermorgen met haar auto over de kop geslagen op de Zwaanweg tussen Zoutelande en Dishoek. Ze raakte door de gladheid in een bocht in de slip. De vrouw kon de auto via de achterklep verlaten. „Het kostte wel een beetje moeite", vertelde ze. „Want ik kreeg mijn gordel niet goed los." Volgens haar vader had ze haar naam mee, omdat ze niet gewond raakte. De auto is wel totaal vernield. Drietal verdacht van auto-inbraak VLISSINGEN - De politie heeft dinsdagavond rond acht uur drie Vlissingers van 18, 19 en 20 meegenomen voor verhoor op het politiebureau. Zij worden verdacht van een poging tot inbraak in een geparkeerde auto op een parkeerplaats in de Glacisstraat. Een plaatsgenoot, die toevallig zijn hond uitliet, zag de jongens. Volgens hem stond één van de jongens met een koevoet in zijn hand tus sen twee auto's, een ander stond op de uitkijk. Toen de jongemannen de hondenbezitter zagen, gingen ze ervan door. De auto bleef intact. Maar de politie had de heren ook in de smiezen en zette de achtervolging in. In de par keergarage aan de Hellingbaan konden ze het drietal op pakken. Bij de ondervraging op het politiebureau zeiden de mannen van niets te weten, waarna ze zijn vrijgelaten. Het is niet bekend of ze zullen worden vervolgd. (Advertentie) '■"jgssst, ure Open Dagen ROC Zeeland Alle opleidingen* Vrijdag 26 januari van 16.00 tot 21.00 uur Zaterdag 27 januari van 10.00 tot 13.00 uur Maritiem Instituut De Ruyter alleen op 3 februari van 1030 tot 15.00 uur Kijk op: www.ticket2yourfuture.nl (Advertentie) Voor een 71-jarige Schouwen-Duivelander kwam de strooiwagen te laat. De man slipte door de glad heid. foto Eric Noordermeer dê mannen die vanuit de laad bak met scheppen zout op de weg strooiden is al lang en breed voltooid verleden tijd. Nu is niet meer nodig dan een chauf feur voor de strooiwagen. (Advertentie) vinden. Een fout van het toenma lige gemeentebestuur, want bij het opstellen van het plan is ver zuimd dit in het plan op te ne men. Tot 2003 is daar geen aan dacht aan geschonken. Mol dreef de winkel zonder proble men tot de Praxis in de kwestie ging duiken en bezwaar ging ma ken bij de gemeente en vervol gens bij de rechter. Tot nu toe dus zonder resultaat. Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 het alfabet van Zeeland «8® van 1,52 procent op basis van historische vangstgegevens. Praet heeft echter in de Zeeuw se wateren een kweekpercelen- areaal dat een aandeel heeft van 2,13 procent. De mosselvisser be weert jarenlang te zijn onderbe deeld. De Middelburgse rechtbank vindt de wijze van verdeling door de Producentenorganisatie in strijd met de Mededingings wet, omdat het lijkt op ongeoor loofde kartelvorming. Over de uitspraak van de Middelburgse rechtbank loopt momenteel bij de Europese rechter een proce dure. zeeuwse almanak In tranen kwam die jonge ba sisscholier bij de onderwijzer die pleinwacht had. „Me neer", snikte hij, „ze zeggen dat ik een Chinees ben. Aangezien de jongen de zoon is van twee Chinese ouders. Icon de onderwijzer niets an ders zeggen dan dat die vast stelling klopte. De reactie was verrassend: „O ja." En hij ging vrolijk verder spe len. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Oranje leeuwen op Formule 1-wagen Open Dag 3 februari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29