ekort Waterstad overkomelijk EC Vrijwilligers zijn de basis Haestinge komt op een andere plek Vos houdt huis in Westdorpe wisse bevelandt. ndstedelingen naar Zeeland trekken grootste opgave ,11 Fruitteeltmuseum is toe aan verandering Ministerie moet mosselzaad Waddenzee gaan verdelen donderdag 25 januari 2007 De nieuwe woonwijk lad in het oude Goese ha- industriegebied staat op inde steigers. Op het pro- li nog een fors tekort, Zei een ambtenaar van nsterie van Vrom giste- fkomt een keer geld voor sente Goes bouwde giste- (coeravond voenkelpot [eerenhoek DENHOEK - In aanloop Hcamaval 2007 houdt de ilsstichting Koenkelpot Bwrenhoek op vrijdag 2 jde traditionele Ouwoer- joerders van 's-Heeren- 1 Paerehat, kunnen dan éig geven over van al- in de gemeente Borsele ie zal deze avond de EOmvoer van 't Paerehat '23,00 uur vindt er een j=n van de feestzanger uit Hoedekenskerke feskomst begint om 20.30 êcaié De Kroon aan de r-r-at oftewel de Bierdul- enda jachten: faiai "sidag t/m vrijdag Jêndede openingstij- ®erdagstot 12.00 uur (cue klanden/tholen Sionspark 28 itbus31 ilAAGOES 0113-315670 :ö113-315669 •tredgoes@pzc.nl balkenende (chef) ^van Dam kvanderJagt 'Paardekam 'deVries (sport) "en van der Werf e'itrale redactie lonspark 28 Sus 31 ÖMGOES '^113)315500 •10113)315669 fc-;-redactie@pZc.nl PET gBc.nl tweb@p2c,nl ren een feestje rond Waterstad. De gemeente, de provincie, het ministerie van Vrom, de Goese projectontwikkelaar Van Garde ren en Dekker, Proper-Stok Ont wikkelaars uit Rotterdam en wo ningcorporatie RWS tekenden een intentie-overeenkomst om samen iets moois te maken van Waterstad. Waarbij de gemeen te Goes en woningbouwvereni ging RWS financieel flink in de bus blazen. De Goese gemeenteraad heeft eerder drie miljoen euro uitge trokken. RWS-directeur M. Sas legde daar gisteren namens zijn organisatie twee miljoen euro bij. RWS mag dan ook het één en ander in de Waterstad gaan doen. Om van Waterstad een echte stadswijk te maken, niet alleen voor de happy few, is er twintig procent sociale woning bouw gepland. De corporatie wil er ook investeren in een bre de school, in welzijns- en woon zorgvoorzieningen. Probleem Geld blijft een probleem voor de herontwikkeling van het oude haven- en industriegebied. De Goese wethouder M. Dieleman (CDA, wonen) had het over een exploitatietekort van veertien miljoen euro en deed 'een drin gend beroep' op het ministerie van Vrom om een extra subsidie toe te kennen. Vrom-topambtenaar A. Ber tram kwam niet met de gevraag de toezegging. Zij liet zelfs een 'winstwaarschuwing' horen. Aan de landelijke subsidiepot - gevuld met aardgasbaten - waaruit Goes geld wil hebben, zijn strenge voorwaarden ver bonden. Zo moet de gepleegde investering ook nieuwe investe ringen uitlokken. Bertram juichte het in dat verband toe dat zowel overheden als particu liere bedrijven elkaar hebben gevonden in Waterstad. Het wachten is op de nieuwe minis tersploeg in Den Haag. „Wij zul len dan voor Goes ons uiterste best doen", beloofde ambtenaar Bertram. Waarop een collega van haar in de wandelgangen meldde 'dat er voor Goes een keer geld komt'. RWS-directeur Sas was al even optimistisch. Hij verklaarde dat het finan cieel tekort 'al werkende weg' wordt opgelost. Geld blijft belangrijk, maar het belangrijkste lijkt te worden of het lukt voldoende belangstel ling te wekken voor Waterstad. K. van Garderen van projectont wikkelaar Van Garderen en Dekker wees daar met name op. „In Zeeland is geen sprake van een echte bevolkingsgroei", al dus Van Garderen. „We moeten alle krachten bundelen om Zeeland op de kaart te zetten. Ook de Randste deling moet de weg naar Zeeland zien te vinden, waarbij Waterstad ook concurrentie heeft van een project als het Vlissingse Scheldeterrein." In Waterstad zijn tweeduizend wo ningen gedacht, te realiseren in vijftien jaar. De bouw van de eex-ste woningen is gepland in 2009. MCTIVITEITEN J/TSDIJK - Het Fort, 10.00- :0oen voor bezichtiging; KRT - Kaj Munk, 13.00 uur: - Complex Groenewoud, (SJ30-10.00 uur: Sport en spel 9.15-10.00 uur en uur: Zwemmen; ir: Soos, biljarten; Ons Dorpshuis, uur. Biljartcompetitie senio- iE -Dorpshuis De Wemel, os; biljarten en kaarten; st Trefpunt, 13.00-17.00 oord over tboulevard INGEN - De deal is rond: Ikurg en Vlissingen zijn projectontwikkelaar Ar- igeworden over de stads- tlijke sportboulevard. ioord heeft jaren op zich rachten. De sportboule- fflit naast het zwembad, gezamenlijk project van swg en Vlissingen. Op rard komen de sportvel- atletiekvereniging Dy- eo hockeyclubs uit bei- n. ader Arcus/Roompot cos zorgwoningen, zorg- ongen en een beautycen- zÉeren. In eerste instan- het sportcomplex in pgaan. Nu gaan de ge- 3 uit van 2009, op zijn Vrijwilligsters Corrie Kloet (links) en Cathrien Kole zijn al jaren betrokken bij het Fruitteeltmuseum. „Vrijwilligers zijn de basis van het museum." foto Willem Mieras door Astrid van den Hoek KAPELLE - In de wintermaanden ziet het fruitteeltmuseum in Kapelle er ver laten uit. De fruitbomen hebben geen bloesems en binnen zijn weinig bezoe kers. Er is echter altijd iemand van de grote schare vrijwilligers in het mu seum aanwezig. Naar eigen zeggen zijn de vrijwilligers dan ook de basis van tien jaar Fruitteeltmuseum. „Dit is echt een topclub." Cathrien Kole, lid van het bestuur van de Vrienden van het Fruitteeltmuseum en zelf vrijwilligster, was er al vanaf dag één bij betrokken. Vrijwilligster Corrie Kloet helpt al zes jaar lang mee in het Kapelse museum. Ze voelt zich er helemaal thuis. „Mijn vader en broers hadden een be drijf dat fruit exporteerde en mijn man een fruitboomgaard, dus ik had al wel een band met fruitteelt", vertelt Corrie. Ook de wortels van Cathrien liggen in deze sector. „Mijn ouders waren fruitte lers in Wemeldinge, dus vandaar mijn interesse voor dit museum. Ik werk zelf in het onderwijs, dus het educatieve sprak mij zeker aan. Het jeugdatelier hier is dan ook mijn stokpaardje." De kennis die de vrijwilligsters hebben van de fruitteelt, kunnen ze goed gebrui ken bij het vrijwilligerswerk. Cathrien; „We zijn gastvrouw hier, be geleiden groepen, helpen bij speurtoch ten en gaan in op vragen die mensen hebben. Daarbij kunnen we veel over de fruitteelt vertellen van wat we van vroeger weten." De vrijwilligers bestieren ook het kleine museumwinkeltje met daarin allerlei dingen die met fruit te maken hebben. „In het begin was het aanbod in het win keltje heel summier, maar het is in de afgelopen tien jaar steeds uitgebreider geworden. We hebben nu boeken, kaar ten en natuurlijk dingen die van fruit gemaakt zijn zoals appelchips", vertelt Cathrien. Verder hebben de dames in die tien jaar weinig grote veranderingen meege maakt. „Het museum heeft geloof ik vier directeuren gehad, die elk hun ei gen dingen meebrachten, maar de basis is gebleven; dat zijn de vrijwilligers", zegt Corrie. Hobby Het museum kan rekenen op ruim veer tig vrijwilligers. Corrie helpt twee mid dagen per maand in het museum en vindt het wérk daarom niet belastend. Cathrien combineert het vrijwilligers werk met haar baan in het onderwijs. „Dit is méér een hobby, maar het is pri ma te doen. Dat komt doordat alle vrij willigers elkaar helpen en we kunnen de taken prima onderling verdelen. Dat is ook de kracht van onze vrijwilligers- groep." Corrie vindt net als Cathrien dat de vrij willigers niet alleen eikaars collega's zijn, maar ook vrienden. KAPELLE - Volgend jaar zal het Fruitteeltmuseum in Kapel le er anders uitzien dan nu. De tentoonstellingen worden op nieuw ingedeeld en het naastge legen pand van de Speel-O-theek wordt bij het museum getrokken. Sinds juli 2006 zwaait Hans Oomen de scepter over Histo risch Museum De Bevelanden in Goes en het Fruitteeltmu- seum in Kapelle. De directeur, zelf verwoed tuinliefhebber en eigenaar van een paar fruitbo men, heeft volop plannen met het Fruitteeltmuseum. „liet is nu voor 95 procent ze ker dat de uitbreiding door gaat. We hebben in ons depot steeds meer spullen en die wil len we graag in het museum kwijt. De ïuimte van de Speel-o-theek hiernaast;' heb ben we er daarom graag bij." Met de spullen uit het depot er bij, begint Oomen een nieuwe verhaallijn. „Het persoonlijke verhaal van mensen die in de fruitteelt hebben gewerkt, moet echt meer aandacht krij gen." De museumdirecteur wil de tentoonstellingen ook op een andere manier presenteren. „Het museum moet met zijn tijd meegaan. De mensen zijn tegenwoordig veel visueler in gesteld; hele lappen tekst lezen ze niet meer. In de exposities gaan we daarom meer gebruik maken van filmpjes en andere moderne technieken." Oomen „Als je een keer niet kan, dan is er al tijd wel iemand met wie je kan ruilen. De onderlinge band is een heel belang rijk deel van het vrijwilligerswerk, dat maakt het zo leuk om dit te doen." Zolang de vrijwilligers nog maar de ba sis blijven vormen, vinden de dames ver anderingen geen probleem. Corrie: „Het is ook wel nodig om de ruimte wat anders in te richten denk ik. En als er meer spullen komen, is er voor ons natuurlijk ook meer te doen." In de wintermaanden is er met weinig bezoekers en voor de vrijwilligers niet veel te doen. De drukke vakanties en de zomer maken dat echter ruimschoots goed. „Ik vind de entmiddagen altijd zo leuk, want dan komen er echt veel geïnteres seerden naar het museum", zegt Con nie. Daar moeten de vrijwilligers nog een even op wachten. Met het winterse weer op het moment blijft het museum nog wat leeg. Maar de dames hebben er goe de hoop op dat daar verandering in komt. Cathrien: „Het museum wordt steeds bekender, dus dat gaat goed." denkt dat het museum naast echte fruitteeltliefhebbers dan ook andere doelgroepen zoals scholieren zal trekken. Hij ver wacht het resultaat van de ver anderingen terug te zien in de bezoekersaantallen. „Er komen nu ongeveer 5000 mensen per jaar naar het Fruit teeltmuseum, maar over vijf jaar moet dat aantal verdub beld zijn. Het is ambiteus, maar ik hoop ook realistisch." door Maartje Huijben SINT-MAARTENSDIJK - De kans is groot dat het nieuwe Haestinge straks op een andere locatie komt. De gemeente Tho- len onderzoekt serieus de optie om het gebouw naar links op te schuiven. Wethouder Kees van Dis zei dit deze week in de vergadering van de commissie Samenleving. In de nabije toekomst gaat het huidige dorpshuis aan de Sport- laan tegen de vlakte. Aanvankelijk was het de bedoe ling om op diezelfde plek het Haestinge zou dan voor een jaar dicht zijn. De vele verenigingen en de scho len die elders onderdak moeten vinden vormen echter een pro bleem. Voor de scholen spant de gemeente zich in. De verenigin gen moeten zelf een andere huis vesting regelen. „We hebben 24 clubs die ge bruik maken van het gebouw", zegt beheerder Hans Visser. „Van 9.00 tot 21.00 uur hebben wij een bezettingsgraad van ne gentig procent." Van Dis erkent dit probleem. „We kunnen de verenigingen niet aan hun lot overlaten. Bo- wonrhon rroot tuh de gymzaal in Scherpenisse ook tegen de vlakte om plaats te ma ken voor het woonzorgcomplex. Dan hebben we dus :een pro bleem in twee kernen,1 Dat valt haast niet op te lossen. Boven dien is het zeer kostbèar om de basisschoolleerlingen ;met bus sen naar andere kernen te bren gen voor gym." Een serieuze optie is volgens het college om het dorpshuis nieu we stijl te bouwen op de plek waar nu een voetbal- en een korfbalveld liggen. Of en waar vervangende velden komen, is nog niet bekend. „Voor ons zou dit een enorme aderlating bete- Hoek, secretaris van SV Smer- diek. „Op die plek ligt ons trainings veld met lichtmasten. Dat wordt heel intensief gebruikt. Daar naast hebben we twee wedstrijd- velden. Die hebben we iedere za terdag nodig,, dus één gebruiken voor training is geen optie. Er zal ergens anders een veld voor terug moeten komen." De jongerenraad ziet niets in het idee om een jeugdhonk met muziekvereniging Euterpe te de len. „Een jeugdhonk en een mu ziekvereniging hebben twee to taal verschillende doelen", be toogt Angela Lindhout. jeugdhonk komt. Delen met de muziek geeft al gelijk proble men. De jongeren hebben het liefste activiteiten op de vrijdag avond, maar dan repeteert ook de muziekvereniging. Dat botst gelijk." Voor wethouder Van Dis staat een gedeelde ruimte als een paal boven water. „Als we kijken naar de omlig gende kernen dan is er een rede lijke kans dat het jeugdhonk gro tendeels niet gebruikt wordt. Een gecombineerde ruimte le vert wel een besparing van 300.000 euro op. Bovendien zijn er verrijdbare elementen die een jeugdhonk meer sfeer kunnen ge- Gewonde bij botsing op A58 GOES - Een 66-jarige vrouw uit Dordrecht is gisteravond rond zes uur lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de A58 ter hoogte van Goes. De vrouw reed vanuit de rich ting Goes in de richting van Bergen op Zoom. Door hevi ge sneeuwval reden de vrouw, en het overige verkeer, langzaam. Een 39-jarige automobilist uit de gemeente Rei- merswaal, die achter haar reed, kon niet meer op tijd af remmen en botste tegen de auto van de vrouw. Door de aanrijding draaide de auto van de vrouw enkele malen rond en kwam die tot stilstand tegen de vangrail in de middenberm. Haar voertuig raakte volledig vernield. De auto van de man kwam tot stilstand op de vluchtstrook. Zijn auto raakte aan de voorzijde beschadigd. De vrouw moest zich laten behandelen aan een hoofdwondje. Geweld en drugsbezit bestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Terneu- zen voor het bezit van verdovende middelen en openlijke geweldpleging drie maanden gevangenisstraf opgelegd. De proeftijd van drie maanden gevangenisstraf, waarin hij zat, werd met een jaar verlengd. De man was vorig jaar nog niet lang uit' detentie of hij geraakte 29 oktober in de Terneuzense binnenstad betrokken bij een vechtpar tij tussen Antillianen en Marokkanen. Dat was ook op de bewakingsvideocamera van de politie te zien. Hij liep zelf een hoofdwond op en deed aangifte. Een maand latei- deed de politie op 29 november een huiszoeking. De ver dachte wist nog snel een pakketje met ruim drie gram co caïne naar buiten te gooien. Daarnaast werd er 250 gram wiet in de woning gevonden. De man verkeerde nog in een proeftijd van een veroordeling voor dealen in hard drugs. Van drugshandel werd hij bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. „Ik ben mijn huis, mijn vriendin kwijt en mijn hond is afgemaakt", was zijn reactie. Oostburgers vrezen wateroverlast OOSTBURG - Bewoners van appartementencomplex De Veerhoek in Oostburg vrezen voor eventuele waterover last. Bij extreme water-val is al geconstateei'd dat het wa ter vrijwel gelijk stond met de stoep x-and ter hoogte van de inrit van de pai'keex-garage van het complex. R. Her- wegh, administi-ateur van de Vereniging van Eigenaren van De Veei'hoek, kaai't deze pi'oblematiek aan in een brief aan de Sluise gemeenteraad. ,.We hebben begrepen dat de riolering te weinig berging heeft en dat de ligging en de afwateiing van de Veerhoekpolder in Oostburg een bekend pi'obleem is. Ook is ons bekend dat de ïiolexing hier niet voldoet aan de landelijke nox-men. Dat geldt zo wel voor de eisen op het gebied van de diepte waarop de waterafvoer en en ïiolei-ing gelegd moet worden als de diameter die voor de buizen gehanteerd moet worden." Hei'wegh vraagt de gemeentei'aacl aandacht te schenken aan de problematiek. Harde aanpak handel harddrugs TERNEUZEN - De gemeente Temeuzen gaat harder op treden tegen de handel in harddrugs. Tot nu toe kreeg de bewoner van een pand, waarin harddiuxgs werden ver- kocht eerst een waai'schuwing. Pas bij een tweede overtre ding werd het bewuste pand voor een halfjaar gesloten. Voortaan gaat de deur al direct op slot. door Eugène Verstraeten WESTDORPE - De vos is in op mars in Zeeuws-Vlaanderen. Dat kan bewoner Paul Aarde werk van de Sasdijk bij Westdor pe beamen. Een vos richtte deze week een slachting aan op zijn erf. Aardewerk trof zes kadavex-s van dode kippen aan, één haan en twee ganzen. Bij alle dieren was de kop afgevx-eten. Volgens Aardewerk kan er geen twijfel over bestaan dat een vos de da der is van de slachting. „Er zijn hier in de buurt al verschillende vossen gezien", weet hij. „Ik heb met verschillende jagers gespro ken en die hebben er ook al een paar afgeschoten." Aardewei'k wil dat er iets gedaan wordt aan de toenemende ovexiast door vos sen. „Maar ik zou ook niet goed weten hoe." Enkele instanties die hij belde kwamen niet ver- der dan het advies een jager in te schakelen. Aardewerk is ex- van overtuigd dat hij niet de eni ge in de omgeving is die last heeft van vossen. Hij hoopt dat ook anderen zich zullen melden, zodat er in ieder geval meer in zicht komt in de omvang van het probleem. De resterende zeven kippen heeft hij voorlopig maar even veilig opgesloten in een hok. In Axel is deze week overi gens ook een vos gesignaleerd. Het dier werd gezien in een ach tertuin nabij het Axelse bos. door Adrie Klinkenberg DEN HAAG - Niet de Producen tenorganisatie van de Neder landse Mosselcultuur, maar het ministerie van LNV moet in de toekomst het mosselzaad uit de Waddenzee verdelen onder de vissers. Dit volgt uit twee uit spraken van de Raad van State. De hoogste bestuux-srechtbank bepaalde gisteren dat LNV-mi- nister Veerman op gx-ond van de Natuurbeschermingswet en het Reglement zee- en kustvisserij de verdeling onder de vissers had moeten regelen. Tot nu toe bepaalt de minister slechts de omvang van de hoeveelheid op te vissen mosselzaad, maar laat hij de onderlinge verdeling over aan de sector zelf die is onderge bracht in de Producentenox-gani- satie (PO). Volgens zegslieden van LNV is voor deze aanpak ge kozen om wild-west taferelen onder de vissers te voorkomen. De gekozen aanpak zou ook in het belang zijn van het mossel zaad in de Waddenzee en van het beschermde natuurmonu ment. Mosselvisser N. Praet uit Ziexik- zee vei-zette zich enkele maan den geleden bij de Raad van Sta te tegen de verdeling van het Ne derlandse mosselzaad in Wad denzee die al jaren door de Pro ducentenorganisatie wordt gere geld. Praet, noodgedwongen lid klein quotum krijgt toebedeeld. Hij krijgt zijn vangstquotum van 1,52 procent op basis van historische vangstgegevens. Px-aet heeft echter in de Zeeuw se wateren een kweekpercelen- areaal dat een aandeel heeft van 2,13 procent. De mosselvisser be weert jarenlang te zijn onderbe deeld. De Middelburgse recht bank vindt de wijze van verde ling door de Producentenorgani satie in strijd met de Mededin gingswet, omdat het lijkt op on geoorloofde kartelvorming. Over de uitspx-aak van de Mid delburgse rechtbank loopt mo menteel bij de Europese rechter een procedux-e. T oneeluitvoering De Reilanders RILLAND - Toneelgezelschap De Reilanders uit Rilland zet morgen- en zaterdagavond het stuk De Ingebeelde Zieke op de planken. De uitvoering van De Ingebeel de Zieke, oorspi'onkelijk van de Franse toneelschi-ijver Molière, is in dorpshuis Luctor et Emer- go in Rilland. De voorstellingen beginnen beide dagen om 19.30 uur. Kaax-ten a acht euro (vijf eu ro voor kindei'en) zijn verkrijg baar bij Hans Bakker (0113- 552024) of. indien voorradig, één uur voor aanvang voorstel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27