IC logelijk meer glas bij Rilland Bevelandse samenwerking strandt Mijn doel is veel leren en vast werk krijgen Scholen samen in Technasium iinerswaal onderzoekt mogelijkheden uitbreiding kassencomplexen PZC Chinees 17 Lo113-315649 Ejutiei® pzc.nl Kj 4460 AA Goes E,,ilexploitatie: R,Midden-Zeeland: 0113-315520; ■■Vlaanderen: 0113-315570; M'020-4562500. yvice: 0800-0231231 Lag 25 januari 2007 editie Bevelanden-Tholen gnéSchrier Het Goese Lyceum, de kjjjg scholengemeen- j Middelburg, Het Pieter jcollege in Zierikzee, het jnond in Vlissingen en narschijnlijk de scholen- uschap't Rijks in Bergen kubeginnen samen een zo- jjj Technasium. Het is 0 Zeeland nieuwe vorm edenvijs voor exacte vak technisch onderwijs be- doeld voor havo- en vwo-leerlin- gen. Sector-directeur D. van Ree van het Goese Lyceum legt uit dat kinderen die voor het Techna sium gaan, vooral de keuze voor het vak Onderzoek en Ontwer pen maken. De Zeeuwse en Berg se scholen houden van augustus dit jaar tot augustus 2008 een proef met Technasium. Eerst wordt begonnen met een modu le van veertig lesuren. Daar ko men gedurende de proef steeds modules bij. Het schooljaar daarna wordt het in het tweede leerjaar ingevoerd en zo verder naar de volgende leerjaren; 5 voor de havo en 6 voor het vwo. Het Technasium is geen extra zware opleiding, legt Van Ree uit. Leerlingen kunnen er ande re vakken voor laten vallen, zo als bijvoorbeeld het huidige vak Techniek. In de formule van het Techna sium staat het nieuwe examen vak Onderzoek en Ontwerpen centraal. Dat vak wordt gege ven vanaf klas 1. Aan de hand van interessante projectopdrach ten past een leerling theorie toe en ontwikkelt hij of zij vaardig heden, die gevraagd worden in de beroepspraktijk of vervolgop leidingen. Kinderen kunnen vanuit de ba sisschool voor het Technasium kiezen. In de onderbouw hebben onderzoek en ontwerpen een breed en oriënterend karakter. Het accent ligt op creativiteit, experimenteren, plezier en ont dekken. Ook bestaat de moge lijkheid in te stromen in de twee de fase. In de bovenbouw ligt het accent op verdieping en het maken van keuzes. Het school examen onderzoek en ontwer pen bestaat uit een meester proef. De formule van het Technasium wordt ontwikkeld op vijf scho len in Groningen. Deeelnemen- de scholen moeten zich aanslui ten bij de stichting Technasium die in 2004 is opgericht. Brons keurmerk SVRZ Tholen am van Dam EflNGEN - De glastuin- a Reimerswaal wordt mo uth uitgebreid. Het dage- «neentcbestuur tast de |liedcn daartoe af. i»van burgemeester en ass van Reimerswaal oog laten vallen op de rBathpolder bij Rilland. grenst aan het be- itassengebied in de Eer- iolder. drijven die daar zijn iverkeren in ruimte- laspoort URG- De Middel- ierechter M. Klaren- isteren een 21-jari- ;r van Nieuw en feland wegens het bezit vals (Portugees) pas- toordeeld tot twee Braziliaanse af- ig vorig jaar op 20 de- Goes op het kantoor ingdienst een sofi- Advertentie "•n van jongeren uit «seriemenu of salade, Ipot zuurkool -ta van gember ^of€io,oo (vegetarisch) eren:on8 - 886 866 'muziekquiz Richten ■hfi oi 16.00 uur lezing Meijer wen wij leren van de anen 1»-01 15 00-16.30 uur ®ky Zoof :r kinderboeken op -www.kjoek.nl nood. In de Eerste Bathpolder ontbreekt ruimte om uit te kun nen breiden; inmiddels is daar ongeveer honderd hectare volge bouwd met glas. Om toch te kunnen uitbreiden hebben twee bedrijven (Van Vliet Cherrytomaten en Van der Lans) bij de gemeente een 'prin cipeverzoek' ingediend om mee te werken aan de bouw van een nieuw glastuinbouwcomplex in de Zimmermanpolder, eveneens bij Rilland. Beide bedrijven heb ben in de Zimmermanpolder (vlak tegen de Westerschelde- dijk) al ongeveer zest hectare be machtigd. Ze kochten de grond van Limagrain, het voormalige Advanta. Begin deze week besloot het col lege van burgemeester en wet houders van Reimerswaal ech ter om geen medewerking te ver lenen aan de plannen van Van Vliet en Van der Lans. Volgens wethouder J. Sinke (SGP, ruimtelijk en economisch beleid) spelen daarbij meerdere factoren een rol. De gemeente raad van Reimerswaal sprak zich in 2005 uit tegen een uit breiding van de glastuinbouw sector binnen de eigen gemeente grenzen. Ook van belang is, dat de provincie toekomstige kassen bouw vooral gerealiseerd wil zien in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. Mede tegen die achter grond acht wethouder Sinke het onwaarschijnlijk dat het provin ciaal bestuur de komst van glas tuinbouw naar de Zimmerman polder zal toestaan. Versnippering B en W van Reimerswaal vinden de vestiging van nieuwe bedrij ven in de Zimmermanpolder zelf ook ongewenst, omdat dat tot 'versnippering' zou leiden. Om de bedrijven toch ter wille te zijn, willen B en W. wel de mo gelijkheden aftasten om in de Tweede Bathpolder (grofweg het gebied -tussen de Westhof- weg en Oude Rijksweg) kassen bouw mogelijk te maken. Dat ge bied grenst aan de bestaande kassencomplexen. Wethouder Sinke denkt in eerste instantie aan een uitbreiding met onge veer dertig hectare. Concrete plannen zijn er echter nog niet, verzekerde hij giste ren. Er moet nog overlegd wor den met de provincie en ook de gemeenteraad moet nog worden gepolst. Stafmedewerker W. Wisse van Van der Lans (hoofdvestiging in het Westland) zei woensdag dat hij het jammer vindt, dat de ge meente Reimerswaal het ver zoek om medewerking aan de plannen voor de Zimmermanpol der heeft afgewezen. „Maar we vinden het zeer positief dat de gemeente met ons mee wil den ken over andere mogelijkhe den." De reactie van voorzitter R. Braam van de Stichting Behoud Leefbaarheid Bathpolders was ronduit afwijzend. „De gemeen teraad heeft zich een paar jaar geleden duidelijk uitgesproken tegen uitbreiding van de glas tuinbouw. Aan die uitspraak zul len we de raad houden." Uitbreiding glastuinbouw Het dagelijks gemeentebestuur van Reimerswaal tast de uitbreidings mogelijkheden voor glastuinbouw ten noorden van Rilland af. OOSTERSCHELDE Bestaande glastuinbouw St*o* Mogelijke f. /h-e glastuinbouw Eerste Bathpolder »»«n» Tweede Bathpolder N289 A58 Stationsbuurt OudeRil^— Zimmermanpolder WESTERSCHELDE PZC|DonjaOdijk |250107 [kstraf voor landeling ex LBURG - Een 38-jarige vaii Clinge heeft giste- 11 mishandeling van zijn wwerkstraf gekregen. ilent speelde zich vorig september in Clinge inzijn woning af. Echt- igsperikelen waren de ng. De man wilde met Kfinanciële situatie be- iToen de vrouw met een laande deur kwam, zei alleen te willen spre- ïa zij wegliep, sleurde zijn ex aan haar :«.Hij moet ook 150 eu- töigeld betalen. door Mieke van der Jagt GOES - Honderd klantenadviseurs van het UWV-call- center in Goes hebben gisteren het certificaat Telebusi- ness ni ontvangen. Het certificaat is een diploma op mbo-niveau, waarvoor de opleiding binnen het UWV in Goes is gehouden. Het stelt de medewerkers in staat om deelcertificaten op hbo-niveau te halen, waarvoor de cursussen opnieuw in Goes zullen worden georganiseerd. De UWV zet de oplei dingen in samenwerking op poten met bestaande onder wijsinstellingen. De meeste geslaagden hadden, voordat ze bij het UWV kwamen werken, flink wat afstand tot de arbeidsmarkt. De callcenter-medewerkers van het UWV zijn gedetacheerd vanuit de uitzendbureaus Rand stad en Adecco. Marion van Elsacker uit Goes is 39 jaar; „Vroeger heb ik op kantoor gewerkt, bij het GAK, dat is de voorganger van het UWV, maar het werk was toen anders, meer kan- toorgericht. Daarna werkte ik lange tijd in een winkel. Ik kreeg klachten en op den duur belandde ik in de WAO omdat ik geen staand werk meer mocht doen. Dat was echt vreselijk. Net toen de kinderen zo groot waren, dat ik niet telkens oppas voor hen hoefde te zoeken, kon ik mij werk niet meer doen. De kans om, na een interne opleiding, via het uitzendbureau, bij het UWV aan de slag te gaan, heb ik twee jaar geleden met beide handen gegrepen. Het werk wat we doen, maakt echt wat uit. We helpen mensen om zo snel als mogelijk is, hun uitke ring te ontvangen. Tijdens de interne opleiding zijn we wegwijs gemaakt in de wet- en regelgeving. Telebusi- ness III was gericht op de benadering van klanten." Het liefst zou Marion van Elsacker bij het UWV blijven werken en leren wat er te leren valt. Sylvia Ourbans uit Bergen op Zoom is 54 jaar. Toen het bedrijf waar ze werkte, failliet ging werd ze werkloos: „Ik had absoluut geen zin om thuis te gaan zitten nik sen, maar als je boven de vijftig bent, liggen de banen niet voor het opscheppen. Hoewel, het ligt voor een groot deel ook aan jezelf. Ik ben meteen gaan zoeken en het werk bij het UWV sprak me onmiddellijk aan. Vroeger werkte ik al eens achter schermen in een callcenter. De kans om je verder te ontwikkelen, kon je al meteen ruiken bij het bedrijf. Het is een commerciële instelling maar het klimaat is enorm gericht op reïnte gratie. De baas betaalt en verzorgt de opleiding ter plek ke. Je hoeft er geen uren voor te reizen. Ook ik zal zeker Kapelle en Reimerswaal gaan op eigen houtje verder door Willem van Dam KAPELLE - De samenwerking op hét gebied van vergunning verlening en -controle tussen de gemeenten Reimerswaal en Ka pelle (ReiK) is mislukt. Het sa menwerkingsverband ReiK wordt binnenkort opgedoekt. Vanaf 1 februari zoeken Rei merswaal en Kapelle op dat ter rein elk weer hun eigen weg. ReiK werd in januari 2005 opge richt. De nieuwe organisatie (bijna twintig medewerkers) ver-lenen en controleren van bouw- en milieuvergunningen. Met de oprichting van het sa menwerkingsverband werd een betere dienstverlening nage streefd. Reimerswaal werd be-, last met de afgifte van vergun ningen, vanuit Kapelle werd ge controleerd op de naleving daar van. Afgesproken werd destijds dat na twee jaar zou worden beke ken of de samenwerking naar ge noegen verliep. Dat blijkt niet het geval te zijn. Beide gemeen ten concluderen, dat 'de verschil- zeer uiteenlopen om tot een voor beide partijen langdurige vruchtbare gestructureerde sa menwerking te komen.' Onder huids spelen tal van irritaties. Zo bestaat in Reimerswaal de in druk dat het vooral de gemeente Kapelle is die van de samenwer king profiteert. Vanuit Kapelle werd dat weer ontkend. En zo werd op den duur steeds vaker wederzijds met beschuldigende vingers gewezen. Wethouder J. Sinke van Rei merswaal betreurt dat de samen werking is gestrand. Over de laten. „Ik heb er geen behoefte aan om met modder te gooien. Maar je moet nuchter zijn: als het niet loopt, moet je er mee stoppen." Wethouder G. Burger van Kapel le: „Wij hebben tot het laatst ge zegd: we geloven er nog in. Maar in Reimerswaal dachten ze daar kennelijk anders over. We zijn teleurgesteld in hun han delwijze." Zowel Sinke als Burger bena drukte gisteren dat de misluk king van ReiK niet mag leiden tot een verslechtering van de THOLEN - Thoolse locaties van de Stichting Voor Regio nale Zorgverlening (SVRZ) hebben twee door de zorgver zekeraars ingestelde bronzen keurmerken ontvangen. De zorg in verzorgingshuis en verpleeghuis Ten A nicer in Tho len en de groepswoningen van Maartenshof in St. Maar tensdijk voor mensen die niet meer zelfstandig kunnen wonen kreeg een bronzen keurmerk. De tweede kwaliteitsbevestiging was voor de thuiszorg die SVRZ levert in de aanleunwoningen van Ten Anker, het woonzorgcomplex van Maartenshof en de tijdelijke huisvesting Dalemhof in Tholen. Het bronzen keurmerk geeft aan dat de zorg binnen de instelling volgens de zorg verzekeraars goed geregeld is. Plan Kraaijensteinweg later BURGH-HAAMSTEDE - De presentatie van het recon structieplan voor de Kraaijensteinweg (N57) bij Burgh-Haamstede is uitgesteld. Deze maand zou Rijkswa terstaat naar buiten komen met de definitieve voorstellen voor de weg, maar na doorrekening blijken de plannen niet binnen het budget te passen. Medewerkers van Rijkswaterstaat onderzoeken nu of het plan versoberd moet worden of dat er ergens nog een pot je met geld is. Rijkswaterstaat hoopt hierover in maart uitsluitsel te hebben. Geluk bij ongeval Dishoek DISHOEK - De 21-jarige A. Geluk is gistermorgen met haar auto over de kop geslagen op de Zwaanweg tussen Zoutelande en Dishoek. Ze raakt door de gladheid in een bocht in de slip. De vrouw kon de auto via de achterklep verlaten. „Het kostte wel moeite", vertelde ze. „Want ik kreeg mijn gordel niet goed los." Volgens haar vader had ze haar naam mee, omdat ze niet gewond raakte. Tbs en cel voor seksueel misbruik MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 38-jarige man uit Goes voor seksueel misbruik van een negenjarig meisje en een elfjarige jongen veroor deeld. De man kreeg tbs met voorwaarden en dertig maan den gevangenisstraf, waarvan tien maanden voorwaarde lijk opgelegd. Tot de tbs-voorwaarden behoort ook chemi sche castratie. Aan het meisje moet hij 3000 euro smarten geld betalen. De Goesenaar had bekend het meisje op 5 juni 2005 in zijn woning te hebben verkracht. Zij vroeg aan hem of ze een heitje voor een karweitje mocht doen. Nadat de man het meisje had binnengelaten had hij het slachtoffertje op bed vastgebonden en verkracht. Met de jongen had hij een aantal keren ontucht gepleegd. (Advertentie) Marion van Elsacker, Sylvia Ourbans en Harry Meijer (vlnr) hebben via het UWV-callcenter een certificaat gehaald en willen zich verder ontwikkelen, foto's Willem Mieras gebruik maken van de mogelijkheid om deelcertificaten te halen. Als het even kan blijf ik het liefst binnen de zelfde organisatie werken. In mijn vorige baan was ik veel alleen op de weg. Nu heb ik collega's ontdekt. Die leveren een belangrijke bijdrage aan de arbeidsvreug de." Harry Meijer uit Vlissingen is 49 jaar. Hij was twee jaar werkzoekend voordat hij bij het UWV in Goes terecht kwam. „Enorm blij ben ik, dat ik deze weg ben ingesla gen. Mijn loopbaan begon bij Verkeer en Waterstaat, maar ik ben al snel een eigen bedrijf begonnen: werken, werken en nog eens werken. Ik was op den duur echt die man die zondags het vlees kwam snijden. Mijn dochters zag ik amper, mijn gezin zag ik uit elkaar groeien. Dat wilde ik niet: zeventig, tachtig uur in de week werken, alleen maar om een bedrijfje drijvend te houden. Het werk als klantenadviseur is best zwaar. We krijgen wanhopige mensen aan de lijn, die we dan gelukkig wel verder kunnen helpen. Dat maakt het bevredigend. De opleiding waarvoor we nu geslaagd zijn, richtte zich vooral op die menselijke kanten: ontzettend interessant. Ik heb me al opgegeven voor de volgende cursus. Mijn doel is veel leren en vast werk krijgen. Dat zit er binnen het UWV zeker in." ure Open Dagen ROC Zeeland Alle opleidingen* Vrijdag 26 januari van 16.00 tot 21.00 uur Zaterdag 27 januari van 10.00 tot 13.00 uur Maritiem instituut Oe Ruyter alleen op 3 februari van 10 JQ tot IS. 00 uur {Scheepvaartdag) Kijk op: www.ticket2yourfuture.nl .zeeland Advertentie Advertentie Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 hel aKibct van Zeeland Bevelandse gemeenten. „We zul len elkaar nog vaak genoeg no dig hard hebben." Geheel onver wacht komt de opheffing van ReiK niet. Een paar weken gele den stelde de rekenkamer van de gemeenten Kapelle, Reimers waal en Noord-Beveland vast, dat het samenwerkingsverband niet had gebracht wat ervan was verwacht. Volgens de wethouders Sinke en Burger heeft de opheffing van ReiK vrijwel geen financiële con sequenties.-Ook de dienstverle ning zal er niet onder te liiden zeeuwse almanak In tranen kwam die jonge ba sisscholier bij de onderwijzer die pleinwacht had. „Me neer", snikte hij, „ze zeggen dat ik een Chinees ben. Aangezien de jongen de zoon is van tiuee Chinese ouders, kon de onderwijzer niets an ders zeggen dan dat die vast stelling klopte. De reactie was verrassend: „O ja." En hij ging vrolijk verder spe len. Oranje leeuwen op Formule 1-wagen "Is chemie de oplossing voor jou' Chemie Life 5ciences aan Hogesdooili Open Dag 3 februari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25