et regent bonussen in Londen Koopvaardij zoekt naar middelen tegen piraterij C edorst wordt de uithoeken van wereld gelest Schenken aan goed doel is voordelig ikiers incasseren in totaal een recordbedrag van dertien miljard euro 23 profijt donderdag 25 januari 2007 ^rGotink p- Bankiers in Londen bet einde van deze HD totaal van dertien (jr0 aan eindejaarsbo- „hun rekening gestort, fel hoogste bedrag in de -deus financiële hart, yernetbel in 2001 uit- Sommigen geven het vakanties, magnums pf, dure horloges en hel gros van het geld ltveg naar onroerend (sdense huizenmarkt Chique woningen van tentje of tien worden iiitele dagen verkocht, jstaante trappelen hun Üaibij de makelaars te Succesvolle dealmakers blaren besteden hun |fmaand' steeds vaker -gen. Dit jaar zal dat pachting zo'n 7,5 mil- ijn. is dat de huizenprij- juitrijzen. Sinds 1983 gel 500 procent geste lde optrekjes in May- ssington en Knights- gijven geen moment on verwacht wordt dat [Opprijzen hier in 2007 itigprocent stijgen. El- Londen is dat zo'n jacent. Chelsea is het «Dingen kosten hier anderhalf miljoen, ïeeiplaats is net zo jsn' doorsnee-woning ruien van Engeland. isme stouwen de 'City Bo- i automatisme, iets !l meer buiten kun- Naomi Markewitz ijl bij Deutsche Bank. cankiers die van baan «derd omdat hun bo- lieel uitmaakte van de «houw. De meesten hj een sollicitatie niet 'laatstverdiende loon, hun bonusverwach- ;een cultuur. In janua- s grote volksverhui- februari de gi'ote De bazen van Morgan Stanley, Lehman Brothers, Deutsche Bank en Goldman Sachs strijken dikke bonussen op. foto Esther Gotink/GPD banenwisseling - want dan heeft iedereen zijn vette bonus op zak en is het tijd om uit te vliegen." Van de dertigduizend 'bonusvangers' in de City ver wachten vijfduizend bankiers, effectenmakelaars en hedge- fundmanagers een bedrag van meer dan anderhalf miljoen. De bazen van Morgan Stanley, Leh man Brothers, Deutsche Bank en Goldman Sachs steken met gemak dertig miljoen euro in hun zak. Vele malen meer dan in Nederland, waar het hoger management maximaal 75 pro cent van hun salaris aan bonus sen vangt. Goldman Sachs draagt de bijnaam 'golden sacks': gouden zakken. Ze brak elk record door Driss Ben-Bra- him, Londens hoogstbetaalde trader, dit jaar 75 miljoen euro toe te stoppen. Zijn bonus is tweeduizend keer het gemiddel de Britse jaarinkomen. „De hoogte van de eindejaarsuit kering is afhankelijk van presti ge, inkomen en verantwoorde lijkheid", zegt Markewitz. „Han delaren zijn harde zwoegers, vaak jongens van eind twintig wier werkdruk loodzwaar is. Zij kunnen in het eerste jaar reke nen op een ton aan bonus. Velen gaan op huizenjacht - of boeken hun bruiloft, een bonusbeste ding die in mijn leeftijdsgroep veel voorkomt." Om de stijging in woningprijzen voor te zijn, gingen velen al in december op huizenjacht. Voor hen lanceerde bank Woolwich de City Bonus Hypotheek; een le ning van minimaal 750.000 eu ro, gebaseerd op bonusverwach ting. „Traders hebben in het na jaar al een aardig idee hoeveel bonus ze krijgen", zegt Andy Gray van Woolwich. „Ze willen die investeren voordat het op hun rekening staat - daar is de ze hypotheek voor bedacht." Markewitz ziet de keerzijde van de goudkoorts in de City: het groeiende gat tussen arm en rijk. „Leraren en verplegers wor den de stad uitgedreven. Zij kun nen het zich niet meer veroorlo ven dichtbij hun werk te wonen en moeten soms uren naar hun werk reizen. Terwijl ze net zo hard werken als de 'city boys'. Dat is schokkend." Oneerlijk Velen winden zich op over de bo nushoogte. Bisschop Peter Sel- by noemde ze 'beledigend' en 'oneerlijk'. Vakbondssecretaris Brendan Barber zei: „Als deze obscene bonussen worden ver deeld over alle Britse werkne mers, hadden we allemaal 550 euro extra genoten." De snelle jongens in krijtstreep kan het weinig deren; zij openen 's ochtends de witte luiken van hun Victoriaanse slaapvertrek in Kensington. Zij kopen geen halfje wit meer, maar betalen acht euro voor een baguette van Poilane. Zij borrelen met Engel se sporthelden, Amerikaanse ac teurs en Russische zakenman nen. Zij lezen Spears Wealth Ma nagement Survey, een blad waar je alleen abonnee van kunt worden op voordracht van een andere snoeirijke abonnee. Markewitz: „Er schuilt één groot gevaar in de bankierswe reld: je blijft constant op je te nen lopen. Het is net als met profvoetballers. Zolang je blijft scoren, dan zit je goed. Laat je steken vallen, dan lig je er zo uit." GPD EU beboet kartel met 750 miljoen BRUSSEL - De Europese Commissie heeft een boete van 750,7 miljoen euro opgelegd aan een kartel van elf scha- kelsysteemfabrikanten voor hoogspanningsleidingen. Het is de zwaarste boete voor een kartel die Brussel ooit uit deelde. Plet Duitse technologieconcern Siemens krijgt de hoogste boete van 397 miljoen euro, zo meldde de commissie giste ren. De boete voor Siemens is zo hoog, omdat het bedrijf leiding gaf aan de prijsafspraken en omdat de kartelvor ming zestien jaar lang duurde. Siemens kondigde aan in beroep te gaan. Andere beboete bedrijven zijn Mitsubishi (119 miljoen euro), Toshiba (91 miljoen), Plitachi (52 mil joen), Alstom (65 miljoen) en Areva (53,5 miljoen). ABB, dat het kartel openbaarde, krijgt geen boete. Als dit be drijf zich niet had gemeld, had ABB een boete gekregen van 215 miljoen euro. ANP Meer winst en omzet SAP WALLDORF - De Duitse softwareproducent SAP heeft in 2006 een nettowinst geboekt van 1,9 miljard euro tegen 1,5 miljard euro een jaar eerder. De omzet kwam uit op 9,4 miljard euro vergeleken met 8,5 miljard euro in 2005. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers. Volgens het concern valt de operationele marge in 2007 la ger uit wegens een extra investering van 300 miljoen tot 400 miljoen euro over acht kwartalen om meer middelgro te bedrijven als klant binnen te halen. De grootste produ cent van bedrijfssoftware ter wereld verwacht dit jaar wel een toename van de omzet. ANP/AFP/DPA Friesland investeert in pleziervaart LEEUWARDEN - Friesland zal de toegankelijkheid van zijn binnenwateren flink verbeteren. De provincie wil daartoe fors investeren in de sluizen aan de IJsselmeex- kust en het Wad. Samen met de al geplande verbeterin gen rond de Friese meren moet dat twaalfhonderd nieuwe banen opleveren in de recreatiesector en 20 tot 25 miljoen euro per jaar aan extra omzet 'aan de wal'. De verbeteringen zijn nodig geworden, omdat de stroom vaarrecreanten zich verlegt naar Noord-PIolland. GPD Hyves promoot mobiel internet AMSTERDAM - Deelnemers van het online vriendennet werk hyves.nl die een mobiel abonnement hebben bij Hi, KPN, T-Mobile of Telfort, kunnen voortaan een sms'je krijgen als zij een nieuw bericht hebben ontvangen. In het bericht staan de eerste acht woorden van het be richt of 'krabbel' en een link naar de hyves-website. De te- lecombedrijven hopen met de actie het mobiel internetge bruik te stimuleren. ANP Seychellen willen minder toeristen VICTORIA - De Seychellen willen het aantal toeristen dat de eilandengroep aandoet beperken tot tweehonderd duizend per jaar. Het plafond wordt van kracht in het jaar 2010, maakte vicepresident en minister van Toerisme, Joseph Belmont, bekend. „Seychellen willen rijkere toeristen trekken en garanderen dat de duurzaamheid van de industrie niet wordt gecompromitteerd", aldus Belmont. ANP/RTR bombare olie- en gas- i raten op/ Met geavan- akmken zoeken olie den in de verste uit- nie wereld naar nieu- 'Tïs Olivier 1G-Neem het Empire iMing, stapel zes van fce gebouwen op el- uthet geheel in de zee lil is wellicht moeilijk tllen, maar op die diep- a oliemaatschappijen tl Shell en BP naar telden en gasbellen. mogelijk uitgeperst. Het einde van de makkelijk winbare olie is niet het enige probleem van de oliereuzen. In de jaren negen tig bleven de investeringen van oliemaatschappijen in het zoe ken naar nieuwe velden achter als gevolg van de lage olieprij zen. In een poging de achter stand in te lopen pompen olie concerns nu tientallen miljar den in nieuwe projecten. Olie- en gasrijke landen gooien bovendien hun deuren dicht. In Venezuela nationaliseert de link se president Hugo Chavez de he le olie-industrie en in Nigeria proberen rebellen de oliewin ning continu te ontwrichten door het plegen van aanslagen op installaties en het ontvoeren van personeel. Intussen ver sterkt de Russische president Poetin zijn grip op de hulpbron nen die zijn land rijk is. Mengsel Dat verklaart ook de aantrek kingskracht van de Canadese teerzanden, een mengsel van zand, -klei, water en bitumen; een zware teerachtige olie. Het land is politiek stabiel en staat open voor buitenlandse inves teerders. Tel daarbij op dat de teerzanden na Saoedi-Arabië de grootste oliereserves ter wereld herbergen. Shell heeft een voor trekkersrol bij de winning van teerzandolie, maar ook andere maatschappijen staan klaar met een zak geld. Niet alleen nieuwe olievelden en onconventionele olie, zoals de teerzanden, moeten de wereld wijd groeiende energiedorst les sen. Bestaande velden worden tot de laatste druppel leegge pompt. Tot op heden is het vrij wel onmogelijk om veel meer dan éénderde van de hoeveel heid olie uit een veld te halen. Veruit de meeste olievelden zit ten namelijk stukken complexer in elkaar dan een glas cola. De opbouw heeft eerder veel weg van Zwitserse kaas. In alle ga ten en hoeken zitten beetjes olie verstopt, die vaak stroperig is. Van der Eijk: „Die hele dikke olie kan bijvoorbeeld gewonnen worden door hete stoom te injec teren die de olie laat vloeien. Als we voortaan de helft van de olie uit een veld kunnen win nen, zouden we al jaren langer vooruitkunnen." GPD Reders, toeleveranciers, scheeps bouwers, onderzoekers en ont wikkelaars van apparatuur te gen zeeroverij staken gisteren hun koppen bij elkaar over de bestrijding van piraterij. Een hardnekkig probleem dat maar niet wil verdwijnen. door Dick Offrinqa BILTHOVEN - Ruim 230 zee schepen zijn vorig jaar overval len door piraten, zeker vijftien zeelieden vonden daarbij de dood, evenveel mensen worden sindsdien vermist. Dat zijn de of ficiële cijfers. Het werkelijke aantal overvallen ligt waar schijnlijk ruim daarboven, ver moedt Henri l'Honoré Naber van Safer Seas Consultancy in Bilthoven. Nederlandse rederijen zijn tot nu toe redelijk verschoond geble ven van overvallen op zee. Het laatste bekendgemaakte geval van piraterij dateert uit eind 2004 (sleepboot Smitwijs Lon don). Maar het kunnen er meer zijn geweest, reders praten er niet graag over, weet hij, en een melding is niet verplicht. Er zijn diverse plekken op de we reld waar zeerovers bijzonder actief zijn. L'Honoré Naber: „De kust van Somalië en de Straat van Malakka bij Indone sië zijn erom berucht." Voor So malië geldt al het advies 200 mijl uit de kust te blijven, voor beide gebieden geldt dat alterna tieve vaarroutes er niet zijn of door de lengte van de omweg te kostbaar zijn om te nemen. Opkomende piratenzones zijn volgens L'Honoré Naber de kust van West-Afrika en Bangla desh. Sommige piraten opereren echt uit armoede en wordt de kennis van het 'vak' veelal over gedragen van vader op zoon. „Na de tsunami daalde het aan tal zeeroverijen in de Straat van Malakka, Men schreef dat eerst toe aan die tsunami, maar later bleek dat de daling vooral het gevolg was van de verhoging van de welvaart in Atjeh door steunmaatregelen van de Indo nesische overheid." Bij veel overvallen op zee is spra ke van georganiseerde misdaad. „Dat kan gaan om eenvoudige bendes van Somalische krijgshe lden die om snel geld te ki'ijgen ïte' i 4 - Een door zeerovers gekaapte sleepboot bij het Indonesische eiland Bintan. De piraten dumpten de be manningsleden op een eilandje. Overvallen zijn volgens Henri l'Honoré Naber van Safer Seas Consul tancy in Bilthoven traumatische gebeurtenissen voor de bemanning. foto EPA de bemanningsleden van sche pen gijzelen totdat er losgeld is betaald." Bij dat losgeld gaat het volgens L'Honoré Naber om bedragen van 'een half miljoen tot een miljoen dollar per be manningslid'. Maffia In toenemende mate zijn maf- fia-achtige bendes actief. Die volgen een schip van haven naar haven en weten exact welke la ding het vervoert. Bij de overval zetten ze de bemanning van boord - als ze geluk hebben in een bootje - brengen hét schip naar een of andere duistere ha ven, halen de lading eruit en kat ten het schip om zodat het weer ergens op de wereld in de vaart komt. Overvallen zijn zeer traumati sche gebeuxienissen voor de be manningsleden, aldus L'Honoré Naber. Vooral onder druk van vrachtaanbieders en verzeke ringsmaatschappijen zien re ders wereldwijd zich genood zaakt maatregelen te treffen. „Vrachtaanbieders eisen steeds meer garanties dat de lading el ders aankomt, verzekeraars drei gen met premieverhogingen als maatregelen uitblijven." Tot nu toe zijn de gekozen oplossingen weinig effectief geweest, weet L'Honoré Naber. „Je kunt wel gewapende veiligheidsmensen aan boord nemen, maar dan kom je in een geweldsspiraal te recht. Zeerovers schuwen zware wapens niet. Er zijn al gevallen bekend waarbij raketten zijn ge bruikt." Maatregelen zoals schrikdraad over de wand van het schip, afschrikwekkende ge luidskanonnen en onneembare stuurhutten zijn óf onvoldoende effectief óf te kostbaar, vaak een combinatie van beide. GPD door Jasper van de Kerkhof Nederlanders zijn een goedgeefs volkje. Jaar lijks geven particulieren ruim 2,6 miljard euro aan goe de doelen. Terwijl donaties in de collectebus geleidelijk uit de mode raken, wint onder steuning met giften en erfe nissen juist sterk aan popula riteit. Goede doelen financieel steu nen kan op drie manieren: do nateur worden, schenken of nalaten. Voor elke vorm be staan verschillende belasting regels, maar kern daarvan is steeds dat de fiscus steun aan charitatieve instellingen sti muleert door een belastingaf trek. Het verschil tussen do neren en schenken zit 'm in de frequentie, donaties zijn periodiek (meestal jaarlijks), giften zijn eenmalig. Beide zijn fiscaal aftrekbaar, mits 'vrijwillig en onvoor waardelijk' wordt gegeven. Bovendien moet uw bijdrage daadwerkelijk voor een 'goed doel' zijn. Het is aan de Belas tingdienst om dat te beoorde len. Organisaties met een keur merk of een 'verklaring van geen bezwaar' van het Cen traal Bureau Fondsenwer ving (CBF) worden zonder meer geaccepteerd, maar ook veel niet-beoordeelde goede doelen komen voor belasting aftrek in aanmerking. Voor de fiscus is een giro- of bank afschrift van de gift voldoen de bewijs. Belastingaftrek is alleen mo gelijk als u meer dan één pro cent van uw 'verzamelinko- men' weggeeft aan het goede doel, dat wil zeggen het tota le belastbare inkomen (inclu sief dat van uw partner) mi nus de aftrekposten. Heeft u bijvoorbeeld een gezamenlijk verzamelinkomen van 50 dui zend euro, dan is de drempel 500 euro. Alles wat u méér weggeeft, is aftrekbaar, tot een maximum van tien pro cent van het verzamelinko men. In dit voorbeeld dus 5000 euro. Die drempel is ech ter eenvoudig te omzeilen door gedurende minimaal vijf aaneengesloten jaren een vast bedrag aan het goede doel te schenken. Dat moet dan wel worden vastgelegd in een notariële akte, waar van de kosten eveneens fis caal aftrekbaar zijn. Het voordeel is dat de drem pel niet telt en dus de totale gift aftrekbaar is. Ook schen kingen 'in natura', bijvoor beeld een veiwoermiddel, kle ding of speelgoed, zijn fiscaal aftrekbaar. Dat betekent dat de goederen moeten worden gewaardeerd in euro's. Het is verstandig de gift schriftelijk te laten bevestigen door het betreffende goede doel, met vermelding van de waarde. Het kan zijn dat u wilt schen ken, maar nog geen geld be schikbaar heeft, omdat uw vermogen in uw huis of an derszins 'vast' zit. In dat ge val biedt 'schenken op pa pier' de oplossing. U geeft dan een bedrag aan een goed doel, en leent dat onmiddel lijk weer terug. Het goede doel heeft dan een vordering op u, die pas opeisbaar wordt als u komt te overlijden. De gift is aftrekbaar van de be lasting én u heeft in box 3 minder vermogen waarover belasting moet worden be taald. Dergelijke schenkin gen moeten eveneens in een notariële akte worden vastge legd en er moet een 'zakelijke rente' worden vergoed voor de geleende som. Nalaten wil zeggen dat u na uw overlij den (een deel van) uw vermo gen aan het goede doel schenkt. Dat kan op twee ma nieren. Erfgenaam De meest ingrijpende vorm is de charitatieve instelling bij testament tot (mede)erfge- naam te benoemen. Die erft daarmee een deel van uw ver mogen (én schulden!). U kunt ook een bepaald bedrag of goed - een zogenoemd 'le gaat' - nalaten aan het goede doel. Sinds 2006 zijn nalaten schappen aan liefdadigheids instellingen volledig vrijge steld van successierecht. Vrijwel alle grote goede doe len hebben experts in dienst die u graag helpen met fis caal gunstig schenken en na laten. GPD Info: www.goededoelen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23