htdoen we zonder vogels? Foto's om wat langer naar te kijken Antwerpen stad Willem Elsschot dingen Regenboog Oostkapelle winnen kijkdooswedstrijd Meest Zeeuwse vogel bijna verdwenen Model Anna, vastgelegd door Remco van den Bosch. 'Thou shalt love thy neighbor as thyself' foto Margi Geerlinks door Bart De Clerck ANTWERPEN - De komende vier jaar zal schrijver Willem Elsschot zijn stempel drukken op Antwerpen. De stad wil zich graag als Elsschot-stad profile ren. Bedoeling was daarom aan vankelijk 2007 uit te roepen tot Elsschotjaar met tal van activi teiten rond de schrijver van Kaas en Lijmen/Het Been. Dit jaar is het immers 125 jaar gele den dat de schrijver-zakenman (1882 - 1960) geboren werd. Om financiële en organisatori sche redenen zijn de plannen echter bijgesteld. In één van zijn gedichten zei Elsschot het zelf al: „Tussen droom en daad staan wetten in de weg en prak tische bezwaren." In de plaats van een Elsschotjaar zal tussen 2007 en 2010 een literair en cul tureel programma rond de schrijver worden opgezet. Het pas vernieuwde stadsbestuur heeft dit zelfs uitdrukkelijk in haar bestuursakkoord laten op nemen. Twee jaar nadat het eve nementenjaar ABC 2004 werd afgerond, staat in Antwerpen een groots Elsschot-project in de steigers. Marketing Meteen na afloop van ABC 2004, het jaar waarin Antwer pen de Unesco-titel World Book Capital mocht dragen, kondigde de Antwerpse schepen van cul tuur Philip Heylen aan dat ex- een Elsschot-jaar zou komen. „De belangrijkste reden voor ac tiviteiten rond Elsschot, is city marketing. De naam Elsschot moet vei'bonden worden met Antwerpen, zoals Dublin met Ja mes Joyce. Maar zo'n stempel kan je niet in één jaar tijd dx-uk- ken", legt Michaël Vandebril uit. Het Elsschot-project wordt nu over vier jaar gespx-eid. Net als bij ABC 2004 zullen projec ten van Antwerpen Boekenstad aangevuld worden met privé-ini- tiatieven. In 2007 vinden de eerste activi teiten plaats, in 2008 en 2009 volgen er meer en in 2010 is het hoogtepunt vooi-zien. Vandebril voorspelt dan enkele maanden Elsschot-mania. De echt grote feestelijkheden worden dus uit gesteld tot 2010, het jaar waarin de schrijver precies 50 jaar dood is. Voor 2007 werd een beschei den budget van vijftigduizend euro gereserveerd waarmee in mei een feestweekend wordt ge houden. Het startsein wordt gegeven door Vlaams minister-president Yves Leterme die op een jaar lijks terugkerend Elsschot-bene- fietdiner een lezing zal vex-zor- gen over de schrijver die zowel in Vlaanderen als in Nederland nog altijd bijzonder wordt ge waardeerd. Jaarlijks organi seert het Willem Elsschotgenoot- schap, met meer dan 700 leden overigens het grootste literaire genootschap der Lage Landen, een benefietdiner. Leterme zal er naar verluidt 'een eigenzin nige visie verwoorden op de grootste stilist der Nedeidandse Letteren'. De precieze data worden binnen kort bekend gemaakt. donderdag 25 januari 2007 15 ■Bosboom iGEN - In het Vlissing- Kentrum deWillem3 ex- uier kunstenaars hun fo- i. Daarmee houdt de over- ul ook grotendeels op, b benaderingen van het nlopen sterk uiteen. rllendste bijdx-age is van Geerlinks. Haar foto's ver st onwerkelijke schoon- e digitale ingrepen ver- Koer dat die ook direct srnjn. Het decor van en- oogt weliswaar idyl- ar is tegelijkertijd na- Sjk kunstmatig, ifolo's om langer naar te Aanéén wand hangt een Wdingen van kinde- idonker meisje en twee iOp hun huid zijn, in ft enkele van de Tien o Ie lezen. De tekst op slere meisje heeft een huidskleur. Heb je naas- fcjezelf, is de boodschap Sftdraagt. Een van de |Mldt: Gij zult niet do- s goed kijkt, mex-kt dat Fantasiewereld De foto's van Henk Tas, wiens werk al vaker in Vlissingen te zien is geweest, nemen de kijker ^usAntonisse njiUBG - Ze straalden ,15 Hun kijkdoos van jjns in zakformaat is ^winnaar geworden van jLijstwedstrijd van Vo ting Nederland. B «aven Martijn, Kim- fock S, Rick M, Olaf en in het Abdijcomplex te rarghun kijkdoos aan ge- t|e Wouter van Zand- dA). De leerlingen van Etkapelse basisschool De j-og waren aan het goede gifgaat over natuur en ff Zeeland én is een en- sUogelaar. stelijke gebewtenis met "gas boodschap. Met de flwil Vogelbescherming Jt vragen voor de vogels 'lie Rode Lijst staan en m hun voortbestaan ij worden, vooral door |e Lijst is msignaal jstenvai bedreigde plan eren vertellen iets over ïbaarheid en zeldzaam- Bioorten. Ze leggen ont ken bloot, geven een ijuaal af en zijn een be- bouwsteen voor na- k ft de lepelaar zat in de none, Dankzij een ge- Itscliermingsprogramma ftgel weer van de Rode ftoerd worden. Van de kuise broedvogels is de est samengesteld. 1S2 regelmatige broe der 78 voor op de Ro- !W4. De meeste soorten lik gevoelig aangemerkt lioorten zijn ernstig be lader meer duinpieper, ijors, kemphaan en vel- iS soorten zijn sinds de p| (uit 1994) vrijwel ver gil Nederland (kwak, nalerhoen, griel, bonte ft hop, roodkopklau- Winnaars en verliezers heeft ondernomen. Elf dagen lang werkte hij vrijwel continu aan een serie foto's, met als titel Transformaties. Elke dag werk te hij met een andere bekende of minder bekende playmate. Daar bij maakte hij gebruik van attri buten die in het verlengde lig gen van zijn project Beroemd in Zeeland: vooral vissen en ander zeefauna. Die worden door de veelal naakte modellen bijvoor beeld gekust of aan de borst ge legd. De serie vertoont een grote eenheid, terwijl er toch ook vol op variatie in zit. Van den Bosch brengt een onverwachte kant van de modellen boven, al blijft het steeds onmiskenbaar zijn blik, zijn visie. Op diverse foto's tonen de vrou wen een hart. Van hun gezicht druipt een substantie die aan bloed doen denken. Het is mis schien een macaber beeld, maar tegelijkertijd een - confronteren de - verwijzing naar het feit dat Van den Bosch de opbrengst van zijn marathon schenkt aan het Kinderhartenfonds. Expositie: Fotografie van Margi Geerlinks, Henk Tas, Manfred Will- mann en Remco van den Bosch, t/m 4 maart in deWillem3, Oranje straat 4, Vlissingen. Geopend: da gelijks 12-17 uur (ma. gesloten). toedoen van de mens. Die bood schap is bij de leexiingen van groep zeven helder over geko men. Ze hadden zich op school terdege in de situatie van de Zeeuwse vogels verdiept, mede dankzij een speciale les van oud-meester Kees Brouwer. En gisteren gingen ze vogels kijken op Neeltje Jans. Samen met onderwijzer Richard van de Sande maakten ze een ge dicht, waarin hun zorgen over de vogels doorklonken. Ze droe gen het met verve voor: Hoe zou 'tzijn Geen vogels en geen wind Geen surfer op 't strand, Geen pietepiet in de bomen Geen lopertje op het strand Geen meeuwen die meer krijsen Geen zeehond die zo huilt Geen snavel meer in 't zand Wat is hier toch aan de hand? Zowel voor hun kijkdoos als voor hun gedicht kozen de kin deren zelf de vogels die ex-in op treden. De zilvermeeuw was fa voriet, gevolgd door scholekster en strandloper. „Je ziet alleen maar een bolletje dat op het strand loopt", vertelde Kim- berly. Bij het maken van de fors uitge vallen kijkdoos verdeelden ze netjes de taken. De vogels schet sen, van papiermaché de zee vor men en echt zand, helmgras en mossels erin. Op de buitenkant de windmolens die op Neeltje Jans staan geschilderd. Het gaat vooral om de getijvogels, die met de vloed gaan en met eb ko men eten, weten ze inmiddels. Gedeputeerde Van Zandbrink toonde zich onder de indruk. „Jxillie geven aan dat de natuur ontzettend belangrijk is. Die moet dan ook blijven en verder groeien." Hij legde uit dat de provincie druk doende is met het scheppen van betere leefom standigheden voor de vogels, Onbekende Als voorbeeld noemde hij de aanleg van nieuwe natuux-gebie- den ovex-al in de provincie. Aan de hand van foto's liet hij een aantal typisch Zeeuwse vogels de revu passeren. De veldleeuwe rik bleek een totaal onbekende. „Nooit van gehoord", klonk het uit één mond. Een opmerkelijk signaal, vond Van Zandbrink. „Vx-oeger hoorde je het beest overal, werd je er bijna gek van. Nu zijn ze er niet meer zoveel." Kees de Pater van Vogelbeschex-- nxing overhandigde de gedepu teerde het manifest Meer natuur voor bedreigde vogels. Daaxin wordt uitgelegd wat gedaan kan worden om de vogels van de Ro de Lijst te redden. In elk geval zorgen voor méér ruimte, betoogde De Pater en hij drukte Van Zandbxink op het hart vooral door te gaan met de plannen voor ontpoldering in Zeeland: het teruggegeven van land aan de natuux\ Gedeputeerde Wouter van Zandbrink tuurt samen met kinderen van de Qostkapelse basisschool De Regenboog in de kijkdoos met water, vogels en duinen. foto Lex de Meester Vogels van de kust én van het akkerland hebben het moeilijk in Zeeland. In beide gevallen is het verdwijnen van geschikte leefgebieden de belangrijkste oorzaak. Onder de verliezers balanceert de strandplevier het meest op de rand van de afgrond. In heel Ne derland zijn er nog circa 250 broedpax-en. Afgelopen jaren was er een afname met 75 pro cent. De meeste van de broedparen vex-blijven in de deltawateren. Daax-mee is de strandplevier mis schien wel de meest 'Zeeuwse' vogel van allemaal. Bij de dwergstern is het aantal broedparen met de helft afgeno men tot 450-500 in 2004. Voor de bontbekplevier geldt een af name van 30 procent tot 400 paar. Voor de akker- en weidevogels is het verlies van de patrijs, ooit een veel voorkomende vogel, het ernstigst. In 50 jaar is het aantal broedparen met 95 procent ge zakt tot circa 10.000 paar in het hele land. Iets minder fors, maar zeker zo dramatisch is het verdwijnen van veldleeuweri ken. Ooit de meest verspreide soort in ons land, nu met 90 pro cent afgenomen tot 50.000 paar. Onder de winnaars is de kleine zilverreiger een opmerkelijke stijger. Pas in 1979 als bx*oedvo- gel in ons land teniggekeerd, wa ren er in 2002 nog slechts 37 pa ren en nu inmiddels 116. Daar van zit een flinke groep, 25 bx-oedparen, in de Braakman. De grote mantelmeeuw is in 1993 als broedvogel waargeno men en zit nu op zo'n 20 paai-, in de Delta en het Waddengebied. Ook een kenmerkende 'Zeeuw se' vogel is de steltkluut. Van de 36 paren broedden de meeste in onze provincie. De slechtvalk is een voorzichti ge winnaar: van een paar in 1990 tot 16 paar in 2004. In Zee land broedde de roofvogel onder in de schoorsteen van de kolen centrale Borssele. In 50 jaar is de nachtegaal met een kwart ge daald. Voor Zeeland toch een winnaar, omdat het aantal broedparen in de duinen is toe genomen. De vijf opmerkelijkste stijgers en dalers op de Rode Lijst. WINNAARS Kleine zilverreiger Grote mantelmeeuw Steltkluut Nachtegaal VERLIEZERS Dwergstern Bontbekplevier Vier kunstenaars exposeren werk in deWillem3 Strandplevier zijn hand rust op een wapen dat uit zijn broekzak steekt. Schoonheid en vex-gankelijkheid zijn belangrijke thema's in het werk van Geex-links, maar ook de kwetsbaax-heid van een men senleven en de veranderingen die het lichaam daarin onder gaat. Dat wordt vooral duidelijk in de korte film die, boven, in de gast- studio is te zien. Daarop is een hoogzwangere vrouw zichtbaar. Plet beeld worclt geleidelijk ver mengd met de situatie na de be valling, als ze de baby in han den houdt. De opeenvolging van generaties - verleden, heden en toekomst - wordt zo indringend in één beeld gevangen. mee in een fantasiewereld, met de popmuziek, kitscherige fi guurtjes, neonlicht en nepspulle- tjes als vaste elementen. Tas en sceneert net zo lang met materi aal en licht totdat hij het beeld dat hij in zijn hoofd heeft, met zijn lens heeft gevangen. Elvis Presley, zijn held, is te zien, maar ook bijvoorbeeld een gevallen vedette als Michael Jackson. Op een van de mooiste foto's staat een poppetje van een gitarist, wiens instrument is gebroken en voor wie de micro foon onbereikbaar hoog is. Toch blijft hij lachen. Zeker zo opvallend zijn de lijs ten waarin Tas zijn werk presen teert, met diverse bijzondere vor men en symbolen. Ook gebruikt hij mozaïekkadei-s, die uiteinde lijk tevens hebben geleid tot zelf standige kunstwerken. Deze zijn wel eens 'Flintstone-visite- kaartjes' genoemd en bevatten kreten zoals 'Tick tock to Ha waii', 'It's all true' en 'That's you'. Het werk van Manfred Will- mann doet sterk denken aan do- cumentaii-efotogx-afie. Het zijn beelden van het alledaagse le ven in Oostenrijk, waar hij van daan komt: een man bestudeex-t een globe, een kip banjert in de sneeuw, een bandje speelt in een sporthal voor een op het oog wei nig geestdriftig publiek. In een van de studio's op de eer ste verdieping hangen de resulta- ten van de 'marathon' die de Vlissingse kunstenaar Remco van den Bosch vorige maand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15