tt wee intercity's ier uur in 2008 Hulst loopt voorop met digitale nota Vlaming houdt van geborgenheid Kabinet komt met instructie voor gebruik dienstauto Politie zoekt tips via Belgische tv i akkoord met alternatief sluiting stations 13 3 daagse 25 - 26 - 27 januari donderdag 25 januari 2007 dansen jjjURG - Het onder den de intercity en de jiopde Zeeuwse spoor- jwijnt. Vanaf eind vol ar rijdt de intercity in chtingen twee keer per doet alle Zeeuwse sta- maatregel leidt, ver- dNS, tot groei in het rei- jnbod. De om bezuini- in aangekondigde tj de stations Ame- Kapelle-Biezelinge en ndijke is daarmee van de en maatschappelijke anuit actievoerders, ge raden, de provincie, de .Kamer en de regering NS tot andere gedach- racht. M, le Roy (PvdA, vervoer) was zeer in ïiiik gisteren na afloop ileg tussen provincie, ge en NS. Ze is vooral te over de duidelijkheid invoering van de regeling 2008 zal ont- Dindelijkheid voor inwo- iZeeland en voor zakelij- loeristische bezoekers, hoeft zich meer af te iclhij in een intercity of •em is beland en aan iswekkende overstap minuten vertraging in ial (voor stoptreinreizi- nchting Amsterdam jat een einde. In Roosen- overigens een goede over heid voor reizigers rirBrabant in gaan. dat de maatregel Birden beschouwd als de van twee stoptreinen Zeeuwse lijnen, ris wel degelijk sprake rity's. Er wordt gere- intercity-materiaal en iject tussen Roosendaal adam doet de trein urgebieden itwerk mogen provincie op slot HURG - De Zeeuwse (bieden die deel uitma- het Europese netwerk (200 0 mogen niet op slot Er moet ruimte blijven BÉchappelijke en econo- ontwikkelingen. Het ii» met name om recrea- «rijen scheepvaart. iekem van het standpunt lijks provinciebe- wr de aanwijzing en be- r de minister van rai 14 belangrijke natuur- ai. „Er moet sprake zijn ld evenwicht tus- jbescherming van de na- ide maatschappelijke ont- ing" jten en gebruikers van de indienen 'maximale dui- dd' te krijgen over wat toekomst wel en niet i dagelijks provinciebe- djst erop dat het in de Zeeuwse Natura 2000-ge- om méér gaat dan alleen nwijzing van de gebie- enbeheerplannen wor- deld. Die geven de spel er het gebruik aan. De óeis aan zet voor het ma- heerplannen voor Schouwen, Manteling Wcheren, Yerseke en Ka- fa, Grote Gat, Canis- elkreek en maakt tast mee. iterstaat maakt één be- to voor de deltawateren dagelijks provinciebe- nndt dat prima, onder de torde dat de dienst dit lend oppakt. Juist in de fleren zullen de diverse s (natuur, recreatie, be- ®enj en scheepvaart) beperkingen moeten haal- weer alleen de belangrijkste sta tions aan. De grote winst is dat passagiers op alle Zeeuwse sta tions in de intercity kunnen stappen." Het is de bedoeling dat het bus vervoer op de nieuwe treinen loop wordt afgestemd. De bus sen moeten niet alleen aanslui ten op de aankomst- en vertrek tijden van de trein, maar ook moet worden voorkomen dat de bus en de trein in Midden-Zee land dezelfde trajecten rijden en daardoor elkaar beconcurreren. Het komt mooi uit dat het open baar vervoer in Midden- en Noord-Zeeland volgend jaar op nieuw wordt aanbesteed, zodat eisen kunnen worden geformu leerd waaraan de gegadigde bus ondernemingen moeten vol doen. Zo moet, zoals Le Roy het uitdrukte, een 'geïntegreerd bus- en trein systeem' ontstaan. Daarbij horen ook goede par- keermogelijkheden bij de sta tions op zogenaamde P+R-terrei nen. Alternatief Wethouders uit de gemeenten Middelburg, Kapelle en Rei- merswaal hebben van harte in gestemd met het 'overeengeko men alternatief voor de sluiting van de drie stations op hun grondgebied. Bij het overleg was ook de gemeente Vlissingen betrokken. Die was het niet eens met de gekozen oplossing. Volgens Le Roy omdat een in tercity-reis straks acht minuten langer duurt dan nu vanwege de stops op alle Zeeuwse sta tions. De intercity doet vanaf volgend jaar alle Zeeuwse stations in beide richtingen twee keer per uur aan. foto Lex de Meester „Als de eerste sneltrein in 2008 aankomt, zullen we die op ge paste wijze ontvangen", zegt K. d'Huy, voorzitter van de wijk- tafel Arnemuiden. „Dit is echt een verbetering voor de stations waar nu alleen maar een stoptrein komt. We hebben wat en wat gegeven in Zeeland: de mensen uit de grote re plaatsen moeten nu wel een keer extra stoppen." ?£lijks provinciebestuur ff bij de minister op aan het beheren van de rgebeiden niet te hoog te r Z1ln' gj* het herstel van de monger' lijdende Oos- is niet realistisch, togt de provincie erop het 'Pton van schorren en slik- Het echtpaar Vermeirsch uit Gent geniet van de Sluise kleinschaligheid. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst SLUIS - „Aaah. De seksshops natuur lijk." Het schalkse glimlachje van Gaby Vanderpoorten (58) gaat over in een uit bundige schaterlach als schoonzus Ani ta Vandeputte haar geschokt aankijkt. Vervolgens knikt Gaby geruststellend dat ze net als broer Willy en Anita voor de knusse straatjes, de gezellige winkel tjes en de 'overheerlijke mosselen' naar Sluis is gekomen en niet voor de nieuw ste snufjes voor haar speelkamer. Het drietal woont in een voorstadje van Brussel. In de Belgische hoofdstad zijn nog heel wat meer winkels te vinden dan in Sluis. Maar in Brussel is de hele wereld thuis en in Sluis is het nog ouder wets Vlaams, vindt zus Vanderpoorten. De grote stad missen de bijna-Brusse- laars niet. Ook het echtpaar De Schoen maker en het echtpaar Vermeirsch ge nieten juist van de kleinschaligheid. De De Schoenmakers wonen in Zaffelare onder de rook van Gent en de Vermei r- schen komen uit de Arteveldestad zelf. Niks mis met Gent, maar het is gewoon leuk om op een klein oppervlak veel di verse winkels en horecagelegenheden bij elkaar te vinden. Bovendien heeft het buitenland altijd nog iets exotisch. Ook De Schoenmaker roemt, mét een vette knipoog, de aanwezigheid van 'speelgoedwinkels voor volwassenen'. Zijn vrouw voegt er hdastig aan toe dat manlief meer van zijn gading vindt in de plaatselijke knutselwinkel voor hob byisten en amateurkunstenaars. „Niet dat in Gent niet van dergelijke winkels te vinden zijn, maar de collectie schil dersbenodigdheden is heel behoorlijk." Dat alle voordelen van buitenlandse bankrekeningen, goedkope boter, siga retten en brandstof zijn weggesmolten door het verenigde Euro'pa is vöor Vla mingen geen reden om Zeeuws-Vlaande ren te mijden. Denise Versluijs uit Mal- degem koopt nog steeds vis en een aan tal andere boodschappen in Sluis, om dat ze goedkoper dan wel beter zijn dan in eigen dorp. Maar ze vindt het ook ge woon leuk om even een 'potje koffie in Sluis te drinken'. Voor de andere, verder weg wonende, aangesproken Vlamingen waren de extra buitenkansjes al nimmer de enige reden om naar het buurland te gaan. Mevrouw Vermeirsch zoekt het leuke kaaswinkeltje waar ze vorige keer zul ke bijzonder lekkere kaassoorten aan trof. Zeeuwse mosselen of bolussen nut tigen of eigen bodem blijft voor velen ook zijn aantrekkingskracht houden. Parkeerinkomsten Tiny Maenhout kijkt dan ook niet op van het rapport van de Kamer van Koophandel dat de Belgen gewoon blijven komen. De parkeerinkomsten la ten al jaren achter elkaar zien dat voor malig burgemeester Cees van Liere, tegenwoordig eerste burger van Noord-Beveland, niet opschepte als hij weer eens repte van '3,5 miljoen bezoekers op jaarbasis'. Als directeur van het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen onderzocht Maen hout, tegenwoordig ambtenaar voor toe ristische en recreatieve ontwikkelingen in Sluis, twintig jaar geleden al of de re gio het hoofd boven water kon houden. Destijds baarden stijgende brandstof prijzen en een inzakkende seksmarkt haar zorgen. „Maar toen bleek al dat mensen vooral naar Sluis komen vanwe ge de geborgenheid. Het overzichtelijke centrum met zijn keur aan winkels van allerlei pluimage spreekt mensen zeer aan. Het Sluise winkelbestand spreekt toeristen bovendien nog meer aan, om dat er weinig winkels uit landelijke ke tens zijn. Het grote aanbod aan zelfstan dige, aparte zaken trekt altijd volk." Maenhout maakt van de gelegenheid ge bruik om de zorgen over het gebrek aan jongeren tegen te spreken. Ze roept col lega-ambtenaar Renke Rabaut erbij. De 25-jarige Rabaut is een West-Vlaming uit Torhout. Hij bevestigt dat zijn zus, haar vriendinnen en vrienden en beken den van hem af en toe naar Sluis trek ken. „De meisjes om bij drogisterijen in de crèmes, zalfjes en shampoos te gras duinen, de jongens om eens in de cafés te kijken, Het is toch weer eens wat an ders dan anders en Sluis is een overzich telijk en gezellig stadje." door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst biedt als een van de eerste ge meenten in Nederland haar in woners de gelegenheid de aan slag voor de gemeentelijke belas tingen digitaal te ontvangen. Eind februari wordt die aanslag normaal gezien via de papieren Ze zijn niet alleen ang voor vogels en j, naar ook voor de Walvisseri j. Vooralsnog zijn het alleen klan ten van de Rabobank die zich via internetbankieren kunnen aanmelden voor een digitale no ta. Inwoners die zich niet aan melden voor de digitale nota ont vangen de papieren versie ge woon in de brievenbus. De digitale nota is makkelijk voor de burger én voor de ge meente. De digitale belasting aanslagen kunnen sneller en effi ciënter worden verwerkt door de gemeente. Op termijn zal, bij voldoende deelname, geld wor den bespaard door onder meer geringer papierverbruik en lage re druk- en verzendkosten. Daar naast wordt ook het milieu, door minder papieren belastingaan slagen, gespaard. De nieuwe di gitale dienst zal als pilot uitge voerd worden. Bij voldoende ani mo overweegt de gemeente de service uit te breiden. Vanaf 1 tot en met 15 februari kunnen inwoners van de gemeen te die klant zijn bij de Rabobank zich aanmelden voor de digitale nota via Rabo Internetbankie ren. Het enige wat ze daarvoor nodig hebben is het sofi-num- mer (BSN-nummer), dat ze kun nen invoeren bij de optie 'Rabo Notabox'. Zij ontvangen dan een digitale nota via het internet in plaats van de traditionele papieren ver sie. Na aanmelding wordt de di gitale nota vanzelf in de Rabo Notabox geplaatst (vanaf 28 fe bruari). De aanslag blijft daar taald worden. (Advertentie) GOESE RESTANTEN Vijf tips schietpartij Rotterdam ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft tot nu toe vijf tips binnengekregen over de schietpartij waarbij een jongen uit Vrouwenpolder zwaargewond raakte. Dat heeft een woordvoerder van de politie gisteren ge zegd. Voor de gouden tip heeft het Openbaar Ministerie een beloning van 12.500 euro uitgeloofd. De schietpartij kwam dinsdagavond aan de orde in het te levisieprogramma Opsporing Verzocht. Alle tips kwamen nog dezelfde avond binnen. De schietpartij vond in de vroege ochtend van zondag 30 juli vorig jaar plaats. De politie heeft via een sms-bombardement iedereen die zich ten tijde van de schietpartij op of rond het Hofplein be vond en een mobiele telefoon bij zich had, opgeroepen naar de uitzending te kijken en met tips te komen. De zaak was al eerder in Opsporing Verzocht, maar dat leidde niet tot een aanhouding. In de uitzending van dins dag kwam het slachtoffer zelf kort aan het woord. Ook toonde de politie een compositietekening van een belang rijke getuige. Het slachtoffer was die nacht met een stel vrienden aan het stappen in Rotterdam. Hij stond tegen vier uur op het Hofplein te wachten voor een loempiakraam toen hij door een onbekende schutter onder vuur werd genomen. ANP Kook wedstrijd Zeeuwse koks MIDDELBURG - De Vereniging voor Zeeuwse Koks (VZK) houdt dinsdag 30 januari, voor de dertiende keer, haar jaarlijkse thema wedstrijd voor leden. Het thema dit jaar is; Bouillabaisse, klassieke Franse vis soep. Belangstellenden kunnen de resultaten vanaf 14.00 uur bewonderen in Restaurant Peper Zout te Middelburg. Een jury onder leiding van chefkok Ben Willemse, zal de inzendingen beoordelen. De te jureren punten zijn: smaak, opmaak, originaliteit, kleurgebruik, portionering, algemene indruk en uitvoe ring volgens opdracht. De uitslag wordt rond 15.30 uur verwacht. Middelbare scholen groeien GOES - De Zeeuwse scholen in het voortgezet onderwijs zijn de afgelopen tien jaar in leerlingaantal bijna verdub beld. Scholen in het basisonderwijs groeiden het afgelo pen decennium veel minder. Dat blijkt uit het jaarboek Onderwijs in cijfers 2007, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubliceerd. Uit de getallen blijkt dat het aantal leerlingen in het voortgezet onderwijs als geheel gedurende de afgelopen tien jaar gelijk bleef. Het aantal scholen daalde echter van 28 in het schooljaar 1995/1996 tot 16 in het vorig schooljaar. In die periode nam het aantal leerlingen per school in het Zeeuwse voortgezet onderwijs toe van 757 tot 1362. Bij het basisonderwijs was te zien dat het aantal scholen te rugliep van 262 in 1995/1996 naar 247 in het vorig school jaar. Het aantal leerlingen per school kwam uit op een ge middelde van 135 tien jaar geleden en 146 in het vorig schooljaar. Landelijk valt het beeld op dat een op de acht leerlingen die in 2004 het voortgezet onderwijs verliet, dat zonder startkwalificatie deed en ook niet meer doorleerde. Een startkwalificatie is een diploma op het niveau van havo, vwo, mbo-2 of hoger. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De ministers Rcm- kes (WD, Binnenlandse Zaken) en Zalm (WD, Financiën) gaan opschrijven in welke gevallen de commissaris van de koningin en de gedeputeerden hun dienst auto mogen gebruiken. Dat moet voorkomen dat de Belas tingdienst nog eens met nahef- fingen komt wegens vermeend privégebruik. Dat kondigde Remkes gisteren aan in de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen van CDA, WD en GroenLinks. Vorig jaar legde de Belasting dienst commissaris van de ko ningin Van Gelder een nahef- fing op van 50.000 euro voor de periode 2001-2005. De gedepu teerden werden gezamenlijk voor hetzelfde bedrag aangesla gen. De fiscus oordeelde dat niet in alle gevallen sprake was ge weest van ritten voor bijbanen die voortvloeien uit hun functie als politiek bestuurder. Pregnant voorbeeld was dat het bezoeken van een partijbijeen komst met de dienstauto door de Belastingdienst wel wordt goedgekeurd, maar sommige commissievergaderingen van het Interprovinciaal Overleg (IPO) niet. Remkes beloofde in een brief aan de Kamer in detail in te gaan op zulke voorbeelden. „Geprobeerd zal worden het grijze gebied van wat wel en niet mag zo klein mogelijk te ma ken." Volgens Remkes is het niet mogelijk voor de periode 2001-2005, waarover de nahef- fingen zijn ontvangen, nog een duidelijk onderscheid te maken. „Voor de toekomst zal dat dus anders zijn." Teveredcn CDA-Kamerlid Spies was tevre den met Remkes' toezegging. In het gunstigste geval kan de brief volgens haar als een dienst- instructie voor de Belasting dienst worden beschouwd. Ze zei ervan uit te gaan dat in de toekomst meer ritten zullen wor den aangemerkt als voort vloeiend uit de functie van com missaris of gedeputeerde. Ander zijds benadrukte Remkes dat de belastingregels over zakelijk ge bruik van auto's in Nederland voor iedereen gelden en dus niet kunnen worden aangepast voor politieke bestuurders. De onge rustheid van Spies is dan ook niet helemaal weggenomen. „Ik verwacht dat de brief die wij krijgen duidelijkheid verschaft. Maar dat moeten we afwachten. Eerst zien, dan geloven." achttien maanden staan en kan dus niet kwijtraken. Daarnaast kan de aanslag, als de inwoner geen automatisch incasso wenst, direct via internetbankieren be door de hele goese binnenstad GOES - De Zeeuwse politie vraagt vanavond via het Bel gische opsporingsprogramma 'Koppen Justitie' aandacht voor de zaak rond de aangespoelde stoffelijke resten van een man, vorig jaar mei bij Kamperland. De stoffelijke resten werden op 2 mei 2006 op het strand onder aan de stormvloedkering in Kamperland aangetroffen. Het lichaam lag wellicht al vanaf be gin 2005 in het water. De man was vermoedelijk tussen de 40 en 50 jaar oud met een lichaams lengte van ongeveer 1.70 a 1.80 meter. Hij droeg een bruine broek en een bruine leren jas met een gestreepte binnenvoe ring. In het programma worden de kledingrestanten en een sleu teltasje met daarop een adres van een bedrijf in centrale ver warming en sanitair in het Bel gische Zolder getoond. De zaak is al aan bod geweest in het Nederlandse opsporingspro gramma Opsporing Verzocht. Ook vroeg de politie de afgelo pen week om informatie via het weekblad Aktueel. Deze opspo ringsmiddelen hebben tot nu toe twee tips opgeleverd. Het programma wordt morgen uitgezonden op VRT1 en begint om 21.10 uur. Tips kunnen worden doorgege ven via 0800-91119 (België) of 0900-8844 (Nederland).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13