eer actie tegen reclamebelasting SUPER VOOR DEEL! Levensgevaarlijk, die dingen Tekort Waterstad Goes overkomelijk D66 wil landwinning voor Zeeuwse kust ZC wil ielburgse advocaat: oneerlijke behandeling ondernemers binnenstad De allerscherpste prijs. Hercules Segherslaan Graag gedaan. Super deBoer donderdag 25 januari 2007 jnusAntonisse igURG - In plaats van JEn, weer land winnen Kater. Dat staat D66 Zee- Tor. De lopende discussie Epolderen noemt lijst- UvanEijkelenburg'be- Ldldat ingezet moet wor- anleg van nieuwe getij- ar in de monding van verschelde en eventueel Ekust van Schouwen. Der- gelijke eilanden zijn tegelijk nieuwe natuurlijke golfbrekers en komen dus de verdediging te gen de zee ten goede. Land onder water zetten wil D66 alleen toestaan als dat een 'aantoonbare meerwaarde' heeft (met name voor de recreatie en natuur). Voorbeeld: Sluis aan Zee. Ook omvorming van de Braakman-Zuid is in de ogen van de democraten nog moge lijk. In het programma voor de komende zittingsperiode van Provinciale Staten pleit D66 ver der voor het terugbrengen van het aantal dagelijks provinciebe stuurders van zes naar drie. Het huidige aantal gedeputeerden acht de partij 'buiten elke reali teit' en onnodig duur. Als de gedeputeerden niet op de stoel van gemeentebestuurders gaan zitten, kan Zeeland het ook makkelijk met drie dage lijks bestuurders af, aldus de de mocraten. Andere belangrijke punten die D66 in het programma noemt: een tolvrije Westerscheldetun- nel en geen Belgisch wegenvig net; verhoging van de uitgaven voor kunst en cultuur van 10 naar 15 procent; verkoop van de provinciale aandelen in nutsbedrijf Delta; aanleg van de Westerschelde Container Terminal schrappen; de taken van de waterschap pen onderbrengen bij de provin cie; een actie beginnen om meer (overheids)diensten naar Zee land te halen; vrijliggende fietspaden in het landelijk gebied. De partij maakt zich zorgen over 'laa'ggeletterdheid' bij ver schillende groeperingen in Zee land. Er moeten bijzondere ini tiatieven komen om daar wat aan te doen. D66 is nu met één zetel aanwe zig in Provinciale Staten. Het ontbreekt lijsttrekker Van Eijke- lenburg niet aan optimisme. Hij wil in elk geval met drie mensen in de Staten komen. Advertentie riia Berkelder ra&BURG - Het is niet eer- L alleen reclamebelasting jen bij ondernemers in de [stad, stelt de Middelburg- Lraat R. Maat. Hij begint itwee jaar geleden vocht succes de heffing van in het centrum jaging het om baatbelas- L bijdrage van onderne- de herinrichting van elgebied in Middel ste zag uiteindelijk af ïheifing omdat gevreesd kt men de juridische pro- smet kon winnen, /investering toch terug te s, besloot de gemeente re casting te heffen: Elke -ser die een uithang- sn luifel of een vlag oet betalen. van deze belasting lager, 45.000 euro per t de baatbelasting hoop- meente 1,1 miljoen euro verdienen van de 5,7 euro die was geïnves- leren lebelasting is niet be- s dekking van kosten iesteringen", stelt de ad- „Het is alleen bedoeld ie-uitingen te regule- dat de belasting wordt gebruikt om de kosten voor de opknap beurt te betalen. „Dat is met op zet niet aan elkaar gekoppeld." Maat vindt het niet eerlijk dat alleen ondernemers in de bin nenstad een belastingaanslag krijgen. „Dat is niet te recht vaardigen. Vergelijk ons bordje maar met de reclame van Boog aard-advocaten, of dat van Mi- net in de Segeerstraat met de re clame van Mediamarkt." Hij wijst erop dat ook op de Mortie- re en rond de Schroeweg investe ringen zijn gedaan. Bij de vorige actie vertegenwoor digde Maat 144 eigenaren van panden in de binnenstad. Deze keer voert hij de procedure voor zijn eigen kantoor. „Mensen kunnen wel met ons meeliften, ze mogen onze argumenten ge bruiken. Voor een aanslag van zestig euro kunnen we de men sen niet bedienen." Het gaat Maat niet om het geld- in zijn geval een paar tientjes maar om het principe. „Ergens hoopt ik dat de gemeente het be zwaar afwijst. Dan kunnen we naar de rechter." Die kan volgens Maat beslissen dat de belasting niet geïnd mag worden. Braad- of Sucadelappen per kilo De moeder van mevrouw Kratzsch kijkt vanuit de flat aan de Hercules Segherslaan aan tegen 'vieze balkonnetjes'. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het was een vuurwerk- bom, die dinsdagavond een deel van een flatgevel aan de Hercules Segherslaan deed wegblazen. Niet zo gek, zeggen be woners, de flats verkeren in slechte staat. Bovendien, voegt de politie eraan toe, zijn de ingangen slecht beveiligd. „Een flinke vuurwerkbom", herhaalt politiewoordvoerder M. Vis, met de na druk op 'flink'. „Waarvan de bom pre cies was gemaakt, weten we nog niet', maar het was zwaar vuurwerk." De politie zoekt drie mensen die een ge tuige rond middernacht, het tijdstip van de explosie, heeft zien weglopen. „De technische recherche onderzoekt de getuigenis, de bom en ook het trap portaal waar de bom explodeerde. Dat was niet goed afgesloten. Bij ons is wel bekend dat de ingangen van die flats niet goed beveiligd zijn." Dat bevestigt G. Kratzsch, die een flat verder op de onderste verdieping woont. „Ik weet er alles van. Ook van de slechte staat van de kozijnen, die de bom emit geknald heeft. Ze zijn oud. Bij mij ook. De ramen sluiten heel moei lijk en gaan heel moeilijk open. l'Escaut is komen kijken, maar de onderhouds monteur zei er niets aan te kunnen doen. Alleen wat schaven, zei hij nog." Maar dat heeft niets uitgehaald. Ook de tussendeur gaat nog steeds niet dicht. „Het kapotte stopcontact kwamen ze pas na ruim twee jaar repareren. En als er twee mensen onder de douche heb ben gestaan, is er geen warm water meer om de afwas mee te doen. Draai de boilerknop dan open, zegt l'Escaut, maar dat is veel te duur. Het huis kost al zo veel aan energie, met die gaska chel. Een oud wrak is het." Drie jaar woont ze in de flat. Noodge dwongen, omdat haar relatie stukliep en er geen andere huizen waren. „Het liefst zou ik weg willen, maar op mijn reacties op de woonbonnen is nog nooit ingegaan. Ik stoor mij aan die vieze bal konnetjes, waar mensen maar alles neer- pleuren. Aan de vuilniszakken, die op straat liggen te stinken. De ramen, die met lakens zijn bedekt. En dan woon ik nog op het netste stuk." Slecht onderhoud? „Onzin", zegt een on derhoudsmonteur, die juist zijn busje voor de portiekflats parkeert. „Wij heb ben het juist druk in deze buurt, waar we flats ombouwen tot studentenwo ning. Bewoners plegen zelf mager onder houd. Niet allemaal hoor, houd me ten goede, maar ons onderhoud hier is even goed als elders in de stad." Daar draait Mustaf Bari zijn blauwe veegwagen van de gemeente het plein tje op. „Eigenlijk ben ik veger, maar in de Hercules Segherslaan neem ik ook altijd vuilniszakken mee. Uit het gras raap ik blikjes. Maar dat schiet niet op. Als ik het pleintje 's morgens schoon achterlaat, is het 's middags weer het zelfde. Ik blijf rondjes rijden." Zomaar neergezet Arcen Arutjnian loopt bij de onder grondse containers vandaan. Hij woont in de laatste flat. „Noodzakelijk, omdat ik ben gescheiden. Anders had ik hier niet gezeten. Maar ik moest wel." Zijn Gamma-shirt doet vermoeden dat hij wel wat van onderhoud weet. „Het zijn slechte woningen. Ze zijn zomaar neergezet, lijkt het wel. Isolatie is er niet. Ik kan mijn bovenbuurvrouw ho ren plassen en ik voel me onveilig, als het hard waait. Ik heb ook mankemen ten gehad aan mijn woning, maar die heeft l'Escaut gerepareerd." Het meest stoort Arutjnian zich aan de kachel. „Het huis wordt niet warm, het gas is duur en er hangt een gaslucht in huis. Bovendien is het onveilig. Maan dag dacht ik meteen aan een gasexplo- foto Lex de Meester sie. Het zou me niet hebben verbaasd. Lëvensgevaarlijk, die dingen." Dat hoéft niet, zegt Erwin Broerse, pre- ventiedeskundige bij de brandweer. „Als je ze goed onderhoudt, is er niets aan de hand. Zo veel huizen hebben nog een gaskachel en houten vloeren. En dan die sfeerhaarden van tegenwoor dig. Wat wel onze bijzondere aandacht vraagt, zijn portiekflats in het alge meen. Bewoners delen de trap naar bui ten. Bij een brandmelding houden we er altijd rekening mee dat ze het pand moeilijk kunnen ontvluchten." Over slecht beveiligde ingangen kan l'Escaut kort zijn: niet waar. „Je kunt er niet in, als je geen sleutel hebt", zegt directeur Jan van Beekhuizen. „Maar ik kan er niks aan doen als bewoners zelf de deur open laten staan." Het onderhoud is hartstikke goed, be weert Van Beekhuizen. „We geven er miljoenen aan uit. Vanuit de Hercules Segherslaan komen nauwelijks meer meldingen van storingen dan in andere wijken. Technisch zijn de huizen goed. Ook met de gaskachels is niets mis. Al leen woontechnisch hebben bewoners een andere beleving. Daar hebben wij buurtbemiddelaars voor, maar oprui men moeten de mensen zelf Gooi die flats toch plat, riep caféhouder Van Lunteren maandag. Dat is l'Escaut allerminst van plan. „Deze flats blijven de komende jaren zoals ze zijn." EKACTIVITEITEN Pwgklachten: *0231231 pandag t/m vrijdag ge- Ne de openingstijden; 12.00 uur ÜACT1E UCHEREN 18 Pirns 8070 MIDDELBURG 10118-493000 L'0118-493009 redwalch@pzc.nl uits Sep (chef) van den Broek Osman Hurk 'de Vries (sport) REDACTIE onspark 28 31 AA GOES "'13)315500 10113)315669 redactie@pzc.nl fiNET il: web@pzc.nl edat bij de presentatie armen wel zei, ontkent er H. KoolBlokland nu SOUBURG - Palazzoli Huis, 15.30 uur: ontmoetingsmiddag bstaanden; Jongerencentrum 19.30 - 22.30 uur: Toer- rarde jeugd (tafeltennis, tafel- ai poolbiljart); KERKE - Verenigingsgebouw 119.45 uur: Presentatie projec ting Hulp aan Roemenië. spel in Tholen UN - Gospelduo Marcel lia Zimmer treedt zater- fin De Meulvliet in Tho- rf. vanaf drie uur wordt peden gegeven voor kin- iMarcel en Lydia Zimmer itonds vanaf half acht op- rvan de partij met eigen as en traditionele gos- Nestle Bros, KitKat, Lion, Nuts of Rolo multipak a 4 of 5 stuks Huggies Little Walkers of Superflex 2 pakken naar keuze DeMnbitdlnjwi lijn jddij »jn<fcn<JndjJ 25 l/m londif 23|Muari 2007. Frijswijtiflitfai, drukfouten en/of uitveriaxhl voorbehouden. Voor alle aanbiedingen jeldl: OP=CP. door Harmen van der Werf GOES - De nieuwe woonwijk Waterstad in het oude Goese ha- ven- en industriegebied staat op papier in de steigers. Op het pro ject zit nog een fors tekort, maar, zei een ambtenaar van het ministerie van Vrom giste ren, 'er komt een keer geld voor Goes'. De gemeente Goes bouwde giste ren een feestje rond Waterstad. De gemeente, de provincie, het ministerie van Vrom, de Goese projectontwikkelaar Van Garde ren en Dekker, Proper-Stok Ont wikkelaars uit Rotterdam en wo ningcorporatie RWS tekenden een intentie-overeenkomst om samen iets moois te maken van Waterstad. Waarbij de gemeen te Goes en woningbouwvereni ging RWS financieel flink in de bus blazen. De Goese gemeenteraad heeft eerder drie miljoen euro uitge trokken. RWS-direeteur M. Sas legde daar gisteren namens zijn organisatie twee miljoen euro bij. Echte stadswijk RWS mag dan ook het één en an der in de Waterstad gaan doen. Om van Waterstad een echte stadswijk te maken, niet alleen voor de happy few, is er twintig procent sociale woningbouw ge pland. De corporatie wil er ook investeren in een brede school, in welzijns- en woonzorgvoorzie ningen. Geld blijft een probleem voor de herontwikkeling van het oude haven- en industriegebied. De Goese wethouder M. Dieleman (CDA, wonen) had het over een exploitatietekort van veertien miljoen euro en deed 'een drin gend beroep' op het ministerie van Vrom om een extra subsidie toe te kennen. Vrom-topambtenaar A. Bertram kwam niet met de gevraagde toe zegging. Zij liet zelfs een 'winst waarschuwing' horen. Aan de landelijke subsidiepot - gevuld met aardgasbaten - waaruit Goes geld wil hebben, zijn stren ge voorwaarden verbonden. Zo moet de gepleegde investering ook nieuwe investeringen uitlok ken. Bertram juichte het in dat verband toe dat zowel overhe den als particuliere bedrijven el kaar hebben gevonden in Water stad. Optimistisch Het wachten is op de nieuwe mi nistersploeg in Den Haag. „Wij zullen dan voor Goes ons uiter ste best doen", .beloofde ambte naar Bertram. Waarop een colle ga van haar in de wandelgangen meldde 'dat er voor Goes een keer geld komt'. RWS-directeur Sas was al even optimistisch. Hij verklaarde dat het finan cieel tekort 'al werkende weg' wordt opgelost. Geld blijft belangrijk, maar het belangrijkste lijkt te worden of het lukt voldoende belangstel ling te wekken voor Waterstad. K. van Garderen van projectont wikkelaar Van Garderen en Dek ker wees daar met name op. „In Zeeland is geen sprake van een echte bevolkingsgroei", aldus Van Garderen. „We moeten alle krachten bundelen om Zeeland op de kaart te zetten. Ook de Randstedeling moet de weg naar Zeeland zien te vinden, waarbij Waterstad ook concur rentie heeft van een project als het Vlissingse Scheldeterrein." In Waterstad zijn tweeduizend woningen gedacht, te realiseren in vijftien jaar. De bouw van de eerste woningen is gepland in 2009. Halve abrikozenvlaai per stuk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11