[oord-Ierse politie in opspraak itroom Britten komt dagje trandjutten na schipbreuk IC Brit vestigt skateboardrecord in Australië Pro-westerse meerderheid in Servië na verkiezingen Britse politie weet wie Litvinenko heeft vermoord Belg haalt dochter van drie weg bij haar moeder in Frankrijk ijigroep UVF werd beschermd tijdens plegen van tien moorden igierGotink 0 Een paramilitaire i oantse strijdgroep in ia herland blijkt tussen fD 2001 tenminste tien M u le hebben gepleegd, sj ze werd beschermd door - |(je Dil staat in een ver- trling steekt l()0ldirecteur neer jij-Een leerling van een fthe school in de i Belgische stad Dinant i!s giiermorgen de schooldi- Df erges t oken 6-pnge jongen was vrijdag [fooi weggestuurd wegens tg 5 ?{a twee messteken fededader de school uit, in kon bij het station wor- ngepakt. De directeur is ^ziekenhuis gebracht, 8#i S I ranationalist Ie Turkse a oer aan tot #rd journalist nietigend rapport dat gisteren is verschenen na een driejarig on derzoek door de politie-om- budsvrouw. Volgens hèt rapport werkte de politie samen met leden van de Ulster Volunteer Force (UVF), die optraden als informanten in ruil voor bescherming. De UVF bestaat uit paramilitairen die willen vasthouden aan Brits be stuur. Hoofdpersoon in het schandaal - in het rapport om schreven als 'informant num mer één' maar bekend als Mark Haddock - verdiende tijdens zijn undercover-agentperiode tussen 1991 tot 1993 zo'n 120.000 euro. In die tijd was hij betrokken bij een moord. Ombudsvrouw Nuala O'Lean zegt aanwijzingen' te hebben ge vonden dat de politie bewijsma teriaal vernietigde van tenmin ste drie UVF-leclen die tussen 1991 en 2001 bij moorden waren betrokken. „Het cumulatieve ef fect van deze activiteiten was dat de informanten werden be schermd", aldus O'Lean in haar rapport. Het rapport verschijnt net een week voordat delegaties van de republikeinse partij Sinn Fein bij elkaar komen om te beslis sen of ze cle nieuwe politie macht in Noord-Ierland steu nen. Die steun is belangrijk, om dat ze een voorwaarde is van de rivaliserende partij DUP voor dat ze met Sinn Fein wil rege ren. Het rapport is vooral bri sant, omdat de republikeinen traditioneel de politie - vroeger Brits - wantrouwen. „Dit is een uiterst zorgwekkend rapport over gebeurtenissen die fout wa ren en nooit hadden mogen ge beuren", reageerde de woord voerder van premier Tony Blair. Namens Ierland verklaarde mi nister van Buitenlandse Zaken Dermot Ahem: „Door te falen in de bescherming van haar bur gers, faalde de Staat (Groot-Brittannië-red.) in een van haar primaire taken." Hij voegde eraan toe de reactie van Blair en Hugh Oi'de - comman dant van de gereorganiseerde po litiemacht - serieus te nemen. Zij hebben namelijk beloofd de aanbevelingen van de om budsvrouw te implementeren. Dit houdt onder meer in dat het verleden van alle informanten uitvoerig zal worden bekeken op criminele aspecten. Volgens het rapport waren de informan ten die lid waren van de UVF be trokken bij tien moorden en 72 andere criminele activiteiten, waaronder pogingen tot moord, een bomaanslag op een Sinn Fein-kantoor en zeventien drugszaken. O'Lean: „Het is makkelijk de politieagenten te beschuldigen van hun omgang met diverse informanten, en ui teraard zijn zij niet onschuldig, maar ze hadden niet kunnen opereren zonder medeweten en steun van de hoogste kringen binnen de politie." GPD PERTH - Een 27-jarige Brit heeft een wereldrecord gevestigd op zijn skateboard. Hij ging dwars door Australië op zijn plank met wieltjes, een afstand van 5820 kilo meter, aldus de Britse zender BBC gisteren. De Brit deed vijf maanden over de rou te tussen Perth en Brisbane. Hij versleet dertien paar schoenen. Dave Cornthwaite uit Swansea verpletterde het vorige wereldrecord uit 2003. Een Amerikaan maakte toen een reis van 4830 kilometer op zijn skateboard. foto Holly Allen/RTR sioorzoeken de aangespoelde containers op bruikbare voorw foto Stephen Hird/RTR door Robert Bloemen BRUSSEL - In Servië tekent zich na de parlementsverkiezin gen van zondag een prowesterse meerderheid af. De twee grote democratische partijen DS en DSS plus enkele kleine hervor mingspartijen behaalden samen drie vijfde van de stemmen. Grootste fractie met bijna een derde werd weliswaar de ultra- nationalistische SRS, maar deze partij ontbeert een sterke part ner in het parlement. Het demo- blhsrGotink - De Britten hebben 'Meren een nieuw tijdver- proletarisch winkelen in Ik stranding van een 'vrachtschip met 2394 con- f*' in de baai van Brans- wrgde voor een stroom «jutters die met motorfiet s-onderdelen, gezichts- fn wijnvaten huiswaarts ja. Gen mensen waren naar -uaon gereisd om te kij- kapseizen van het Jloun metende schip MSC net vaartuig is onder n 35 graden blijven ca en luiers. Een container met hondenvoer en biscuitjes bereik te het nabijgelegen kustplaatsje Seatown. Bijna 160 containers van de Napoli zouden vol met gif en pesticiden zitten, hetgeen grote schade kan toebrengen aan het milieu. De omgeving van Branscombe is sinds 2001 Wereldnatuurmonument. Tweehonderd ton olie, gemengd met water, is inmiddels uit de machinekamer de zee in ge stroomd. Hierdoor is een acht ki lometer lang lint olie in het wa ter te zien. De natuurschade is echter nog gering, stelt het Mi lieubureau. Tot nog toe zijn 'maar' drie vogels gevonden die met olie zijn besmeurd. De olie die nog aanwezig is, zal worden weggepompt. De jutters staan niet stil bij een potentiële natuurramp; het eni ge dat zij zien is dat de kust van Groot-Brittannië in één klap is veranderd in een goudmijn. Zon dag en maandag schuifelden ze over het kiezelstrand in de hoop iets bijzonders te vinden. Meer dan veertig containers van de Napoli hebben intussen het strand van Branscombe bereikt. Een ooggetuige verklaarde: „Mensen stoppen van alles in meegebrachte tassen." Tractor Vijftig motorfietsen werden mee genomen, waarvan één zicht baar van het strand werd gere den met een tractor. De patrouil lerende politie probeert nu te voorkomen dat containers wor- den opengebroken. Ook infor meert ze het publiek over de wet tige procedures als ze voorwer pen vinden. Het meenemen van aangespoelde voorwerpen is diefstal; ze moeten binnen 28 da gen worden aangegeven bij de curator van het schipwrak. De interesse van het publiek was gisteren zo groot dat de poli tie alle bezoekers die Branscom be binnenkwamen tegenhield. De nauwe straatjes van de kust plaats kunnen zo veel mensen niet aan. Ook het pad van het centrum naar het strand werd verboden toegang. Desondanks parkeerden nieuwsgierigen hun auto's buiten het stadje en lie pen enkele kilometers om het strand te bereiken. Bezoeker Gareth Topping vertel de hoe hij had geholpen de mo torfietsen uit een container te trekken: „Met acht tot tien man tilden we ze eruit. Bij elke mo tor die naar buiten kwam, werd het voorwiel, dat er los bijzat, bevestigd waarna ze over het strand en over de duinen wer den weggereden." GPD cratische kamp is echter diep verdeeld. Gisteren eisten zowel de DSS van huidig regeringsleider Kost unica als de DS van president Tadic het premierschap op. Tij dens coalitieonderhandelingen moet blijken in hoeverre deze partijen bereid zijn de kloof te overbruggen. President Tadic zei zo snel moge lijk gesprekken over de vorming van een nieuwe regering te be ginnen om de problemen in het land op te lossen. Hij omschreef de parlementsverkiezingen als een doorbraak. Volgens Tadic is er sinds 1990 geen pro-Europese partij geweest die zo veel stem men kreeg als zijn DS. Kopstukken van de radicaalna- tionalistische en antiwesterse SRS lieten zelf al weten te ver wachten in de oppositie te blij ven. De partijleider van de SRS, Vojislav Seselj, staat terecht voor het Joegoslavië-Tribimaal en zit gevangen in Den Haag. In de westerse wereld is met in stemming op de uitslag van de verkiezingen in de voormalige Joegoslavische republiek gerea geerd. De Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa (OVSE) noemde de verkie zingen vrij en eerlijk. Zij zou den zijn verlopen in overeen stemming met de internationale normen. Voorwaarde Voor de Europese Unie blijft sa menwerking van Servië met het Joegoslavië-Tribunaal voor waarde voor verdere stappen richting lidmaatschap van de unie. De onderhandelingen over een stabilisatie- en associatieak koord, vorig jaar mei opge schort, worden pas hervat als de nieuwe Servische regering dui delijk meewerkt met het Tribu naal in Den Haag en vermeende oorlogsmisdadigers als ex-leger leider Ratko Mladic uitlevert. Volgens de Nederlandse minis ter Bot (Buitenlandse Zaken) is het niet zo 'dat we noodzakelij kerwijs pas verder kunnen pra ten als we Mladic op een zilve ren schaaltje in Den Haag heb ben'. „Maar ze moeten wel goe de wil tonen." Bot verklaarde dat na een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. De ministers van Buitenlandse Zaken hadden eerder gesteld dat na de verkiezingen in Servië in elk geval gunstige voorwaar den waren geschapen dat een pro-Europese regering kan wor den gevormd. De kleur van de Servische rege ring is ook van groot belang bij komende onderhandelingen over Kosovo. De Verenigde Na ties (VN) zoeken een nieuwe sta tus voor de naar zelfstandigheid strevende Zuid-Servische pro vincie. Servische nationalisten willen absoluut voorkomen dat Kosovo zich afsplitst. VN-ge- zant Martti Ahtisaari presen teert vrijdag zijn plannen voor de toekomst van de etnisch-Al- banese provincie, die sinds de Navo-bombardementen van 1999 in de praktijk al een eigen weg is ingeslagen. ANP Soldaten Kamp Holland doelwit TARIN KOWT - Nederlandse militairen in Uruzgan zijn giste ren onder vuur genomen in de zelfde omgeving waar vrijdag vijf Nederlanders gewond raak ten bij een zelfmoordaanslag. Er vielen dit keer aan Neder landse zijde geen slachtoffers, al dus het ministerie van Defen sie. GPD SEOEL-Een Turkse ultra- jalisl die enkele jaren gele- kbbomaanslag pleegde op Ktiging van Mc Donald's, sa ikkend dat hij de jeugdige s taaar van de prominente tv -Armeense journalist iDink heeft aangezet tot 1de het Turkse dagblad gisteren. De man, Ya- j, zou zaterdag bij zijn iie tegen agenten hebben i dat hij de 17-jarige t een pistool en dtgegeven en dat de jon- ijn plicht' heeft vervuld rvan Turkije' gered. De t aanklager verklaarde i»at Samast de moord ftend .ANP sh niet geliefd JNGTON - De populari- de Amerikaanse presi- ieorge Bush heeft een his- dieptepunt bereikt. 5 een gisteren gepubli- peiling van ABC News Washington Post vindt 65 (lande Amerikaanse be- gdat hij zijn werk als pre- 1 niet goed doet. Slechts 33 R :lvindt van wel. ANP dinsdag 23 januari 2007 5 Israël heeft nieuwe legerleider JERUZALEM - Israël heeft een gepensioneerde generaal als nieuwe legerleider. Premier Ehud Olmert heeft giste ren ingestemd met de benoeming van generaal Gaby Ash- kenazy (52), die was voorgedragen door minister van De fensie Amir Peretz. Dat liet het kantoor van Olmert gister avond weten. Officieel moet Ashkenazy nog voor een juridische commis sie verschijnen en moet zijn benoeming worden bekrach tigd door het voltallige kabinet, maar dat lijken slechts formaliteiten. Ashkenazy heeft een ruime ervaring met Libanon en Hez bollah. Hij was jarenlang de commandant van het Noorde lijk Commando van het Israëlische leger, dat zich in 200.0 terugtrok uit Zuid-Libanon. ANP/RTR/AFP Vlaanderen is blij met luierzak BRUSSEL - Het apart ophalen van luiers is een succes in Vlaanderen. Bij drie jaar durende proefprojecten zijn vele kilo's luiers gerecycleerd. Het idee is nu om in heel Vlaan- deren aparte afvalzakken voor luiers te stimuleren, aldus de Vlaamse minister Peeters van Milieu gisteren. Een baby gebruikt gemiddeld vijfduizend luiers tijdens zijn eerste drie levensjaren. Dat betekent jaarlijks onge veer 500 kilogram luierafval. Luiers gaan onder meer naar een grote recyclefabriek in Arnhem. Die haalt veel water, papier en plastic uit de luiers. ANP/Belgci Ruimtecapsule India geland BANGALORE - India heeft met succes een ruimtecapsu le, die elf dagen in de ruimte cirkelde, naar de aarde terug gehaald. De capsule kwam in zee terecht. Het is cle eerste keer dat het land zo'n test uitvoerde. Het land heeft eerder aangegeven een onbemande vlucht naar de maan uit te willen voeren en later een bemande vlucht in de ruimte. ANP/AFP Geen vlagvertoon op rockfestival CANBERRA - Politici in Australië zijn woedend over een verzoek van de organisatie van een rockfestival om geen Australische vlaggen mee te nemen naar de concerten. Zo wel premier Howard als oppositieleider Rudd sprak van een belachelijk voorstel. Rudd noemde het verzoek 'losge slagen politieke correctheid'. Het omstreden verzoek komt van de organisatie van de Big Day Out, een rockfes tival in Sydney en andere steden donderdag. De organisa tie is bang voor uitingen van racisme vermomd als vader landsliefde. ANP Geweld latino's en Spanjaarden MADRID - De Spaanse autoriteiten hebben gisteren opge roepen tot kalmte naar aanleiding van confrontaties in het weekeinde in de Madrileense voorstad Alcorcón. Zes honderd Spaanse jongeren gingen de wijk in om immi granten uit Latijns -Am eri k a een lesje te leren. De razzia zou een wraakactie zijn tegen een bende lati no's die eerder Spaanse jongeren zou hebben aangeval len. Tijdens de gevechten raakten drie mensen gewond. Zeven Ecuadorianen zijn gearresteerd. Burgemeester E. Cascallana van Alcorcón riep gisteren op tot kalmte. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse politie wil, in het belang van het onder zoek, geen commentaar leveren op berichten dat ze weet wie de moordenaar van ex-KGB-agent Litvinenko is. Het zou gaan om een Rus die alleen bekend staat als 'Vladislav'. De man heeft Litvinenko op 1 november 2006 in een Londens hotel ontmoet. Daarna werd Lit vinenko ernstig ziek en overleed op 23 november. Naderhand bleek dat hij was vergiftigd met het radioactieve polonium-210. Vladislav is volgens zowel de BBC als de krant The Times op 1 november vanuit Hamburg in Londen aangekomen. Daar was hij bij een ontmoeting van Litvi nenko met twee Russische za kenlieden, Loegovoi en Kov- toen. Hij zou met hetzelfde vliegtuig hebben gereisd als Kovtoen. Of er een relatie is tussen Kovtoen en Vladislav is nog onduide lijk.Tijdens de ontmoeting zou Vladislav Litvinenko thee heb ben geserveerd waarin polo nium-210 was opgelost. Nog de zelfde dag verdween Vladislav uit de Britse hoofdstad. Litvinenko beschuldigde de Rus sische president Poetin op zijn sterfbed ervan de hand in de ver giftiging te hebben gehad. Brit se rechercheurs ondervroegen kort na het overlijden van de spion zowel Loegovoi als Kov toen in Moskou. Zij bleken ook met polonium-210 te zijn be smet. In een huis van Kovtoen in Hamburg werden eveneens ra dioactieve sporen gevonden. De Britse politie zou volgens de Britse media voor nieuw onder zoek andermaal naar Moskou willen reizen. De Britten zouden van beveiligingscamera's op het Londense vliegveld Heathrow beelden hebben van Vladislav. In Moskou willen zij proberen zijn identiteit te achterhalen. GPD door Bouke Bergsma ANTWERPEN - Een man uit Antwerpen heeft gisteren met hulp van een Franse officier van justitie en de Franse onderwijsinspectie zijn driejari ge dochtertje van school ge haald in Frankrijk, om haar mee terug te nemen naar Ant werpen. De moeder had in strijd met meerdere gerechtelijke uitspra ken het kind weggehouden van de vader, zelfs toen die de voog dij had gekregen. De vader (50) had het meisje in maart 2006 voor het laatst gezien. De strijd om het meisje was toen al bijna twee jaar bezig. De 31-jarige moeder was in mei 2004 met het meisje naar haar ouders in de Bourgogne vertrokken. De va der stapte naar de rechter en kreeg omgangsrecht en voogdij, maar de moeder lapte dat alle maal aan haar laars. Op 1 de cember kwam ze vanuit Frank rijk naar een rechtszitting over het niet naleven van het om gangsrecht. De vrouw werd op gepakt door de politie en zat ver volgens achttien dagen in de cel. Na haar vrijlating moest ze een dwangsom betalen, maar dat ne geerde ze. Op 26 december be paalde de kortgedingrechter dat de vader het kind mocht gaan halen. Justitie in Frankrijk, het Belgische en het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken en de onderwijsinspectie werkten mee aan het ophalen van het kind. De vader en zijn advocaat kregen van de Franse autoritei ten het advies meteen terug te rijden naar België. De stiefopa van het kind zou met een gela den geweer rondlopen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5