nstructeurs geven illegaal rijles De Megabal, Megalekker. Mabel vraagt jeugd wereld te verbeteren Veerman verbiedt inkorten van staarten schapen Verdachte moord Suzanne eerder veroordeeld voor mishandeling BN'ers in videoclip tegen kindermishandeling Minder sterfte door milde winters I lungenvereniging: een op de tien werkt zonder vergunning Van Geel speurt naar oorzaak groei aantal vuurwerkslachtoffers *ne!J<el^naers lïiHAAG - Als gevolg van Jschte winters van de afgelo- fj-et jaar zijn in de winter en minder mensen ge- rcadan gemiddeld. Ut uitblijven van een •rif heeft in januari enfe- bruari van 2006 geleid tot een daling van het aantal sterfge vallen. Dat blijkt uit - voorlopi ge - cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft vrijgegeven. Volgens het CBS lag de sterfte in 2006 met 135.500 overlede nen ongeveer vijfduizend lager dan gemiddeld over de jaren 2000 tot en met 2003. De daling die in 2004 is ingezet is opmerkelijk gezien de vergrij zing van de bevolking. Voor een deel is de daling te verkla ren door de milde temperatu ren in de herfstmaanden sep tember, oktober en november. In die maanden waren ruim tweeduizend minder sterfgeval len dan gemeten over 2000 tot 2003. Maar ook het uitblijven van de griep in de eerste twee maan den van 2006, toen het relatief koud was, verlaagde de sterfte. In de winter van vorig' jaar over leden tweeduizend mensen min der dan in de winters tussen 2000 en 2003. In het voorjaar bleef het sterfte cijfer gelijk, terwijl er in juli juist meer mensen stierven, als gevolg van de hittegolf. GPD dinsdag 23 januari 2007 School voor scheidende echtparen ROTTERDAM - Alles wat mensen willen weten over echt scheiding maar nog niet hebben kunnen vragen. De eerste echtscheidingsschool van Nederland wil paren in cursus sen informeren over die belangrijke stap. De school staat in Rotterdam en gaat volgende week dinsdag open. „De informatie is vooral bedoeld voor scheidende paren met kinderen die een ouderschapsplan willen opstellen. Uit de praktijk blijkt dat hierover bij veel mensen de ken nis ontbreekt", aldus de scheidingsschool gisteren. ANP Machiavelliprijs voor Jan Blokker AMSTERDAM - Columnist Jan Blokker krijgt de Machia velliprijs 2006 voor zijn gehele oeuvre als dagbladcolum nist. Blokker neemt de prijs, jaarlijks toegekend voor een opmerkelijke prestatie op het gebied van publieke com municatie, morgen in ontvangst. De jury roemt de schrij ver als 'de koning der columnisten'. „Achtereenvolgende generaties van journalisten, politici, onderwijzers, psycho logen, andragogen, communicatiewetenschappers en opi niepeilers groeiden met hem op." Blokker (79) schreef ja renlang voor de Volkskrant, maar stapte vorig jaar over naar NRC Next. ANP Proefpendelen in grensstreek DEN HAAG - Honderd werknemers en werkzoekenden in de grensstreek doen dit jaar mee aan een uitwisselings project. Nederlanders gaan werken en leren in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen en Duitsers komen dat in Nederland doen. Minister De Geus van Sociale Zaken en zijn ambtgenoot van Noordrijn-Westfalen, Laumann, hebben hierover gis teren een overeenkomst getekend in Den Haag. Nederlan ders en Duitsers zouden hierdoor hun kansen op de ar beidsmarkt vergroten, terwijl vraag en aanbod van werk op de regionale arbeidsmarkt beter op elkaar worden af gestemd. ANP NS werft personeel onder boeren DEN HAAG - Boeren die extra geld willen verdienen, kunnen binnenkort aan de slag als parttime spoorwegme dewerker. Zij zijn gewild omdat ze gewend zijn om in de buitenlucht onder alle weersomstandigheden te werken en ook met groot materieel kunnen omgaan. Boerenbelan- genorganisatie LTO Noord en spoorwegbouwer Volker- Rail zoeken agrariërs die in de weekenden willen lassen, spoorleggen en bovenleidingen willen aanleggen. Vijftien boeren hebben zich volgens LTO al bereid getoond. LTO Noord hoopt dat meer leden uit Overijssel, Gelderland en Utrecht zich de komende weken aanmelden voor de bij baan. GPD Inbreker steelt politiewapen GORINCHEM - Onbekenden hebben in de nacht van wij- dag op zaterdag uit de woning van een politieman in Go- rinchem een dienstwapen gestolen. Ook gingen de dieven er met zijn handboeien, wapenstok en portofoon vandoor. De politie onderzoekt waarom de 37-jarige man het wa pen in huis had. In principe is dat niet toegestaan, aldus de woordvoerster. De bewoner was op het moment van de inbraak niet thuis. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Staarten van schapen mogen vanaf volgend jaar niet meer worden ingekort. Dat heeft minister Veerman van Landbouw besloten. Drie scha penrassen, met lange dikke staarten, worden uitgezonderd van het verbod. In de schapenhouderij woedt al tientallen jaren een discussie over het nut van het couperen van de schapenstaart. Voorstan ders beweren dat schapen met staart vaker myiasis krijgen. Dat is een ernstige huidziekte die veroorzaakt wordt door de larven van vliegen. Door de staart blijven er meer uitwerpse len hangen, een ideale plek voor de vlieg om haar eieren in te leg gen. Couperen van de staart zou veel problemen voorkomen. Bo vendien is een gecoupeerde staart beter voor de vruchtbaar heid en ziet de schapenhouder beter wanneer een schaap gaat lammeren, zodat er minder lam metjes sterven. Een commissie onder leiding van prof. dr. Pijpers, directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren, heeft al die verhalen van tafel geveegd. Myiasis komt net zo vaak voor bij gecoupeer de schapen als bij ongecoupeer- de. Ook de vruchtbaarheid en de lammersterfte heeft niets met het al dan niet weghalen van de schapenstaart te maken. „Ter wijl het couperen van de staart wel leidt tot pijn en groeivertra ging bij het dier", aldus Pijpers. Wettelijk is het couperen van schapenstaarten al vanaf 1993 verboden. Maar steeds werd er ontheffing gegeven omdat niet duidelijk was wat het beste was voor het welzijn van de dieren. Om die reden schortte de Twee de Kamer het coupeerverbod vo rig jaar in de zomer opnieuw op. „De discussie werd te veel met emotionele argumenten gevoerd en te weinig op basis van fei ten", aldus minister Veerman. „Nu kunnen we die discussie sluiten. Verstandige volksverte genwoordigers nemen dit rap port over." De professionele schapenhouders hebben zich voorzichtig achter de conclusies geschaard. Maar het zal volgens S. van Beek, voorzitter van de vakgroep Schapenhouderij van LTO-Nederland nog 'een hele toer worden om al de schapen houders te overtuigen'. GPD Twee doden op A67 Mierlo MIERLO - Op de A67 in de rich ting Venlo zijn gisteren ter hoog te van Mierlo (Brabant) twee mensen omgekomen bij een ver keersongeval. De twee zaten in een personen auto die tussen twee vrachtwa gens terechtkwam. Op de plaats van het ongeluk ontstond brand. Het verkeer had ernstige hinder van het ongeval. ANP ^-VOEU oy 3E W6L HELÊAWll, LtkKEE door Anne van der Vliet en Susan de Ligt DEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel (Milieu) wil dat wordt onderzocht waarom er rond de afgelopen jaarwisseling meer vuurwerkslachtoffers zijn geval len dan voorgaande jaren. Volgens de Stichting Consu ment en Veiligheid steeg het aan tal personen dat met vuurwerk verwondingen op een spoedei sende hulpafdeling van een zie kenhuis werd behandeld voor het eerst in zes jaar. Tussen 24 december 2006 en 4 ja nuari bezochten 960 vuurwerk slachtoffers de eerstehulpafde- linffen. Van hen moest 10 om- cent wegens ernstig letsel wor den opgenomen in het zieken huis. Drie personen kwamen om door twee ongevallen waarbij vuurwerk in het spel was. Van Geel noemde de stijging van het aantal slachtoffers giste ren in een brief aan de Tweede Kamer 'onverwacht'. Het onderzoek naar de mogelij ke oorzaken van de toename van het aantal slachtoffers moet voor april klaar zijn. C. Meijer, woordvoerder van de Stichting Consument en Veilig heid, benadrukt dat de introduc tie van het nieuwe, zwaardere vuurwerk geen invloed had op de stijging van het aantal onge vallen. „Er zijn nauwelijks onge- vallpn mpp efphpnrH A ATP (Advertentie) 1AAG - Iedere bijstands- li dgde mag straks hooguit Am per jaar in het bui- l idoorbrengen. De uitzon- 3! dienu nog geldt voor uit- - gerechtigden boven de 'L Binordt geschrapt. sderen mogen nu drie a in het buitenland ver- Dat is echter discrimina- iiongere bijstandsgerech- aldus de rechtbank, secretaris Van Hoof (So kken) heeft daarom giste- e wetsvoorstel ingediend Tweede Kamer dat iedere dsgerecht igde het recht sohooguit vier weken va- iahet buitenland, seente kan in bepaalde a wel een uitzondering izoals bij bezoek aan een ailielid. and langer wil wegblij ft hij voor vertrek bij de ale een verzoek indienen «ijs leveren dat het gaan Mere omstandigheden. 4 stuks voor slechts 5,50 én het 'Keurslager Gehaktboekje' helemaal GRATIS! Van 22 t/m 27 januari 2007 bij uw Keurslager. Ga voor de lekkerste recepten naar www.keurslager.nl. gehakt gwdytie binnenland itiu (HAAG - Eén op de tien rij- i Kieurs geeft illegaal les. üj 4 dc Landelijke Belan- b Jjieing voor Verkeersop- instituten (LBVI). Vol- Povog is dat onzin en 0jl een procent zonder ging werken. Mensen die beunhaas hun rijbewijs jés gehaald, kunnnen dat 'niet meer kwijtraken. 1de Bovag als de LBVI .conclusie te baseren op ontroles langs de weg. ideBovag blijkt daaruit i allemaal wel meevalt, fjant wel eens voor, maar li zo vaak als de LBVI be- rzegt de woordvoerder, 'iben het sterke vermoe- Sl het onderzoek verte- (i'DeLBVI stelt daaren- Ut de politie niet weet ■certificaten geldig zijn en Iniet. „De politie accep- L wel eens certificaten ng zijn verlopen", zegt lidGijs Kantelberg. jtekkige kennis urs moeten een certi- iben om les te mogen is 1993 zijn ze boven- splicht elke vijf jaar een Rplicatietoets af te Slaagt de instructeur tor, dan moet dit op het 53! worden vermeld, zo- eaties als politie kunnen 'tm de verplichting is .Op basis van de con- ide gebrekkige kennis litie schatten wij dat londerd instructeurs fjuden mogen geven", 50f BiHoof zet in duur van nlandreis landtrekkers zegt Kantelberg. „Daarom is het len. Om dat te bereiken zijn telberg. Nederland telt zo'n vijf- aan mensen die hun rijbewijs via een collega of het rij de hoogste tijd voor een sane- grootscheepse controles nodig, honderd rijscholen en in totaal willen halen. school-administratiekantoor. ring. Die mensen moeten stop- maar voor de politie is dit he- ongeveer achtduizend instruc- Instructeurs zonder vergunning Kantelberg: „Dat is geen enkel pen of een geldig certificaat ha- laas geen prioriteit", aldus Kan- teurs, die op de weg lesgeven kunnen het examen aanvragen probleem." GPD door Hans Jacobs DEN HAAG - Prinses Mabel heeft gistermorgen de deelne mers aan de Model Verenigde Naties in Den Haag opgeroepen zich in te zetten voor het verbe teren van de wereld. „Wat je ook voor toekomst kiest, je kunt altijd een kleine bijdrage leveren aan het oplos sen van 's werelds grootste pro blemen: het voorkomen van oor log, de strijd tegen armoede, honger en ziekte, het tegengaan van de opwarming van de aar de, protesteren tegen onrecht vaardigheid en respecteren van mensenrechten", aldus Mabel in de openingstoespraak van de 39ste Model VN. De prinses is sinds eind vorig jaar beschermvrouwe van de or ganisatie, die jaarlijks duizen den jongeren een kans geeft in de huid te kruipen van diploma ten uit verre en vaak onbekende landen om vanuit het perspec tief van zo'n land indringende problemen als bijvoorbeeld hon ger en armoede te bespreken. Precies zoals dat in de Algeme ne Vergadering van de VN ook gebeurt. Mabel vertelde hoe ze zelf was gekomen tot haar werk voor het Open Society Institute, dat zich als een niet aan een regering ge bonden organisatie voor diezelf de doelen inzet. Zoals regerin gen en oliemaatschappijen dwin gen te vertellen wat de inkom sten zijn en wat wordt betaald, zodat duidelijk wordt of de be volking wel profiteert van de rijkdom van hun land. „Open zijn over aids, zodat het uit de taboesfeer verdwijnt en mensen kunnen worden gehol pen. Steun geven aan mensen rechtenorganisaties, en de instel ling van rechtbanken voor oor logsmisdaden bewerkstelligen. Zodat massamoordenaars - Joe goslavië, Cambodja, Rwanda, Darfoer - hun straf niet ontlo pen." Jongen Mabel kende een jongen die in zijn schooltijd met veel plezier wél had deelgenomen, als verte genwoordiger van Oman. „Hij vertelde me dat het een onbe taalbare les was geweest, name lijk het besef dat een ander volk andere perspectieven, motieven, belangen en objectieven heeft. Op die manier leer je hun proble men beter begrijpen en waarde ren." Ze toonde de deelnemers van de Model VN een foto van de kennis, die zijn rol zo serieus nam dat hij zich ook als Omani had gekleed. De foto, zo verklapte Mabel, kwam uit het familiefotoalbum. De jongen is nu haar echtge noot. prins Friso. GPD Zie ook www.royal.blog.nl van onze redactie binnenland ASSEN - Henk van D., die ver dacht wordt van de moord op de 12-jarige Suzanne Wisman, is in het verleden meerdere keren ver oordeeld wegens mishandeling. De politie en het Openbaar Mi nisterie zijn bekend met één aan gifte van zijn ex-vrouw en één aangifte van zijn dochter. In beide gevallen gaat het om mishandeling. Voor de mishan deling van zijn ex-wouw is hij veroordeeld tot een werkstraf van twintig uur en een voor waardelijke gevangenisstraf van een week. De aangifte van zijn dochter zou tijdens een zit ting op 10 januari 2007 behan deld worden. Omdat hij op dat moment in voorlopige hechtenis zat wegens de verdenking van betrokkenheid bij de dood van Suzanne Wisman, ging die zit ting niet door. Op de dagvaarding stonden naast de mishandeling van zijn dochter ook verdenkingen van mishandeling, poging tot zware mishandeling, bedreiging en ver nieling. Geen van die zaken be trof aangiften door de ex-vrouw of dochter van de verdachte. In 2005 werd Van D. door de po litierechter in Assen veroor deeld tot een werkstraf van 50 uur wegens twee mishandelin gen. Ook in die zaken betrof het niet zijn ex-wouw of dochter. Het Openbaar Ministerie rea geert met de uitgebreide verkla ring op een interview met de ex-vrouw en dochter in het AD van gisteren waarin zij beweren zeker tien keer aangifte tegen Van D. te hebben gedaan. Volgens het OM heeft een wien- din van de dochter bij de politie gemeld dat Van D. haar onzede lijk heeft betast. Zij liet de poli tie vorige week weten geen meer waarde in aangifte te zien. ANP LAREN - Daphne Deckers oefent met kinderen voor een videoclip over kindermishandeling, die in Laren wordt opgenomen. Drie rappers voeren samen het nummer Weg van Hier op, samen met een aantal bekende Nederlanders, onder wie Hennie Huisman, Daphne Deckers, Renate Verbaan, Rob Stenders en vele anderen. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3