roef met hoogtemeting jachten zc Geschikt voor sporter én recreant OSD zet in op innoverend ondernemen Uitleencentra heten BibliOosterschelde scnouwen ,13 Goese winterguard zonder Zeeuwse inbreng 0e verdeling scheepvaart moet onnodig openen brug voorkomen STERTEL Uitverkoop van topmerken dinsdag 23 januari 2007 pit jaar moat de joar- ilHinard in Sportpunt I |ut zonder Zeeuwse J Stellen. De show- drumkorpsen en color '({renigi»gen uit Zeeland illijd goed vcrtegenwoor- j goes, maar sommigen „dooreen terugloop van ital voor zaterdag 3 n wedstrijdteam sa- illen, tekomen nationale en in- „liegroepen uit de co- i en indoor percussion wereld naar Goes om de krach ten te meten. Voor wie deze ter men geen belletje doen rinikelen; het gaat om een uit Amerika overgewaaide dansvorm met at tributen als sabels en vlaggen en om een vorm van slagwerk theater. Showkorps Excelsior uit Goes en korps Juliana uit Middelburg waren tot dit jaar vaste prik op de jaarlijkse winterguard in Goes, maar in 2007 ontbreken beide verenigingen. Bij Excelsior was het aantal le den zo drastisch gedaald dat de seniorenafdeling aan het Beind van 2006 werd opgeheven. Doorstroming „De doorstroming van de jeugd leden naar de senioren liep hele maal niet meer. Uiteindelijk had den we te weinig leden om nog aan wedstrijden mee te doen en is Showkorps Excelsior er mee gestopt. We hebben nu nog wel jeugdkorps Confetti en willen daarmee weer een senioren korps opbouwen", zegt Frank Traas, voorzitter van Confetti. Bij Juliana speelde hetzelfde probleem, al hoefde daar niet het hele seniorenkorps opgehe ven te worden. Vorig jaar had Juliana nog een color guard groep van tien leden, maar bij de voorbereiding op dit seizoen waren dat er nog maar acht. „Dat vonden we te weinig om mee te doen aan de winterguard in februari", zegt Natasja van Ouwerkerk, één van de train- sters van de color guard groep van Juliana. Veel kleine vereni gingen hebben er volgens Traas last van. „De jeugdleden raken hun motivatie kwijt op het mo ment dat ze de overstap naar de senioren zouden kunnen maken en haken af. Daarnaast gaan veel gemotiveerde en ervaren oudere leden naar de grote vere nigingen in het midden van het land." Peter Jan de Werk, secretaris van Color Guard Nederland, merkt echter niets van de terug lopende populariteit van color guard en indoor percussion. „Tot 2001 waren er in Neder land nog maar zestien verenigin gen, maar nu zijn dat er al meer dan zeventig. Er komen ook steeds meer onafhankelijke co- lor guard groepen die niet aan een showband vastzitten." Het evenement in Goes behoort met zo'n twintig deelnemers vol gens De Werk tot de wat kleine re wedstrijden. De Goese winterguard is één van de voorrondes voor de lande lijke finale die eind maart wordt gehouden in Eindhoven. Voor het evenement in Sport punt Zeeland zijn nog kaarten te koop via www.cgn2007.info fljiZEE - De Volkerakslui- Oollgensplaat worden be- mei een infraroodsys- Dal moet voorkomen dat li jachten onder de brug door te varen. Het sys- jjjnt bovendien om de iin de binnenvaartsluis te- dringen. overhemd 30% overhemd 50% overhemd 60% va. €32,50 jMd ublr Goes. 0113 270025 -/Hilfiger«Hugo Boss An Miller Ledüb liluomo Olymp r Orelio geopend jklachten: §1231 iidagt/m vrijdag ge- fede openingstijden; igs tot 12.00 uur 'ACTIE OÜWEN-DUIVELAND tag 23a AB2IERIKZEE IM54647 11-454657 tazzee@pzc.nl *dde (chef) fenans blow (sport) 'IE REDACTIE )ark 28 PA GOES IET If Web@pzc.nl een half jaar tijd al drie keer aan gevaren. Prorail heeft aange drongen op een betere beveili ging van de spoorbrug. Het probleem bij de Volkerak- sluizen is vooral het oneigenlijk gebruik van de passage voor de binnenvaart, benadrukt Nijhuis. Veel plezierboten geven de voor keur aan die sluis, omdat ze den ken niet onder de brug over de naastgelegen jachtsluis door te kunnen. Het gevolg is dat de brug op de A29 vaker openstaat dan daadwerkelijk nodig is, wat opstoppingen bij het wegver keer in de hand werkt. Met het infraroodsysteem wordt aan de bovenkant van het remming- werk voor de sluizen een 'lijntje gespannen'. Boten die opvaren naar de jachtsluis en de straal doorbreken, worden gewaar schuwd dat ze de andere door gang moeten nemen. Andersom worden kleine jachten door de brugwachter buiten de binnen- vaartsluis gehouden. Uit de proef moet blijken of de hoogte van boten zich op deze manier makkelijk laat meten. Van be lang daarbij is de invloed van hef tij en hét zwiepen van de masten bij deining, legt Nijhuis uit. Geen ervaring Volgens hem bestaat er elders nog geen ervaring met dit sys teem. De doorvaarhoogte onder de brug is 18,89 meter (NAP). De proef wordt uitgevoerd in overleg met schippersvereniging Schuttevaer en de watersport consulenten van de ANWB. Het sluizencomplex verbindt de Gre- velingen met het Haringvliet en het Hollandsch Diep en vormt daarmee een druk gebruikt knooppunt. wordt j vaarseizoen beproefd, Nijhuis van Rijkswater- SP het systeem te wer- iffordt het mogelijk ook sesluizen toegepast. Dat Ikomst kunnen bieden ■spoorbrug over de Oude [ij Dordrecht. Die is in 1 IAdvertentie l-HAAMSTEDE - Het a de beeldentuin van Da- klio aan de Hogeweg in Haamstede is na een ver- g vanaf zaterdag 27 ja tter geopend. De locatie na de deelnemers aan het Kunst door Burgh- tde. kunstenares Orelio dit jaar weer diverse nodigd om bij komen exposeren. Zo mnita Haak hier als eer- werk. Zij is vorig jaar af- !id aan de Academie ast en Industrie in Eind- Speciaal voor Valentijns- pze een verguld gla- 3ad. Atelier en beelden- geopend op 'da- het hek openstaat' tus- Sen 17.00 uur. De Nordic Walking Vereniging telt inmiddels al twintig enthousiaste leden, door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Het wordt weieens spottend langlaufen zonder sneeuw ge noemd: nordic walking. De nieuwe wan- delvariant is in Finland ontstaan als zo- mertraining voor langlaufers en uitge groeid tot een nieuwe sport. Een sport die in rap tempo groeit. Sinds begin de ze maand hebben de Schouwen-Duive- landse liefhebbers zich verenigd in de Nordic Walking Vereniging Schou wen-Duiveland. „Hé, je bent je ski's vergeten" of „Er ligt geen sneeuw hoor." Dit soort opmer kingen krijg je als beoefenaar van de sport nogal eens te horen. Maar het went. En het wordt steeds minder vol gens voorzitter van de Nordic walking Vereniging Schouwen-Duiveland Er- win Verhage. Dat nordic walking bij de argeloze be schouwer associaties oproept met skiën en langlaufen is niet zo vreemd. Nordic walkers lopen met aangepaste - kortere - skistokken, in nordic-kringen 'poles' genaamd en met name de armbewegin gen lijken veel op de zwaai die je met je armen maakt tijdens het langlaufen. Hét verschil met langlaufen is, zegt Ver hage, dat je geen 'glijmoment' hebt. „En dat maakt de techniek van nordic wal king toch heel anders dan die van het langlaufen." Hét verschil met gewoon wandelen is dat je veel meer spieren gebruikt. Verha ge: „Bij gewoon wandelen gebruik je zo'n 60 procent van je spieren. Bij nor dic walking kan dat oplopen tot 95 pro cent." Verhage legt uit dat door je tij dens het lopen af te zetten met stokken de druk wordt verdeeld over het lichaam. Niet alleen de benen werken, maar ook de schouders en de bovenar men. „Bij nordic walking draagt de arm beweging echt bij aan de voortbewe ging", aldus Verhage. „Maar dan moet je de juiste techniek gebruiken", vult vèrenigingssecretaris Albert de Groot aan. „Er is een groot verschil tussen met stokken lopen en nordic walking. Het moet één vloeiende beweging zijn en niet wat je weieens ziet dat mensen zich als het ware met hun stokken naar voren willen trekken. Je moet de poles gebruiken om af te zetten. Diagonaal, parallel aan het been waar je mee afzet tijdens het lopen." Verhage geeft een kleine demonstratie en op het eerste ge zicht lijkt het simpel. Schijn bedriegt volgens Verhage en De Groot. „Maar met een goede instructeur heb je het in een paar lessen onder de knie." Nordic walking is volgens Verhage en De Groot een heel veelzijdige sport. Ge schikt voor jong en oud, sporter én re creant. Verhage: „Het wordt door veel sporters als training gebruikt. Vooral atleten hebben nordic walking ontdekt. Zwaar? Zo zwaar als je het zelf maakt." foto Marijke Folkertsma Nordic walking mag zich inmiddels ver heugen in groeiende populariteit. Al leen jongeren doen nog wat smalend over het nieuwe wandelfenomeen. Vol strekt ten onrechte volgens De Groot: „Ik moet bekennen dat ik eerst ook hele maal niets zag in nordic walking. Ik had echt zoiets van 'Ik met die rare stok ken? Echt niet'." De Groot overwon zijn aarzeling, trotseerde spottende opmer kingen en is nu overtuigd nordic wal king-adept. Schouwen-Duiveland leent zich vol gens Verhage en De Groot prima voor nordic walking. In onder meer de Bos- wachterij is het uitstekend wandelen, maar ook in de polder zijn volop moge lijkheden. Verhage: „Je komt op plekjes waar je anders nooit zou komen. Echt leuk om via nordic walking je conditie op peil te houden én je eigen eiland te verkennen." Wie meer ioü weten van de nieuwe vere niging kan bellen met Verhage (06- 18812594) of mailen naar NWV-SD zeelandnèt.nl Ondernemerskring Schouwen-Duiveland ziet aantal jonge leden toenemen door Inge Heuff ZIERIKZEE - De Ondernemers - kring Schouwen-Duiveland (OSD) gaat innoverend onderne men hoog op de agenda zetten. In zijn toespraak tijdens de nieuwjaarsreceptie die gisteren in restaurant de Zeelandbrug werd gehouden, betoogde de nieuwe voorzitter O. Verwest de noodzaak van vernieuwing om te overleven. Om te kunnen innoveren moet een onderneming vitaal zijn. Verwest vroeg zich tijdens zijn toespraak af of de ondernemin gen op Schouwen-Duiveland wel vitaal genoeg zijn om te kun nen innoveren. De nieuwe voor zitter die onlangs A. Schouw op volgde, ziet daar een rol wegge legd voor de OSD. Met bedrijfs bezoeken aan innoverende on dernemingen op en buiten Schouwen-Duiveland hoopt hij leden te kunnen inspireren tot vernieuwing. Ook workshops rond verschillen de thema's die te maken hebben met innovatie moeten onderne mers stimuleren om zich meer op vernieuwing te richten en hen op weg te helpen. „Er zijn verschillende subsidiepotten waar ondernemers nu vaak te weinig vanaf weten of onvol doende gebruik van maken", vertelt Verwest na zijn rede. „Daar liggen kansen om ideeën daadwerkelijk uit te voeren." De nieuwe voorman verblijft voor zijn eigen bedrijf regelma tig in het buitenland en ziet dat Nederland op het gebied van vernieuwing achterblijft. Zo is er volgens hem veel te weinig uitwisseling tussen Nederlandse bedrijven en kennisinstellingen zowel binnen als buiten Neder land, terwijl daar wel veel moge lijkheden liggen. Voor Schou wen-Duiveland in het algemeen ziet Verwest veel innovatieve kansen liggen bij de plannen rond het Grevelingenmeer en bij Innovation Island. Om de noodzaak om te innove ren ook fysiek vorm te geven, gaat de ondernemerskring jaar lijks een OSD Award uitreiken aan de meest vitale en innove rende ondernemer van Schou wen-Duiveland. Erelid en voor malige secretaris van de OSD J. Ribbens zal de nadere uitwer king van deze prijs verzorgen. Fiat motie thuisbevallingen DEN HAAG - Minister Hoogervoi'St beschouwt de motie ■van CDA en PvdA om de regio eerst een oplossing te laten zoeken voor de thuisbevallingen op Walcheren als een on dersteuning" van zijn beleid. Dat heeft hij gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. CDA en PvdA willen dat alle betrokken partijen in de regio met elkaar overleggen over het voornemen om de afdeling kindergeneeskunde van de Oosterscheldeziekenhuizen en het Ziekenhuis Walcheren in Goes te concentreren. Thuisbevallingen op Walcheren zouden mogelijk moeten blijven. Pas als de regio er niet uitkomt en daardoor in noodgevallen niet binnen drie kwartier een ziekenhuis kan worden bereikt, moet de re gering ingrijpen. De SP steunt de motie, die daardoor de ze week door de Kamer zal worden aangenomen. Een nog verder strekkende motie van de SP, om de bereikbaar heidsnorm terug te brengen van 45 naar 30 minuten, wordt door Hoogervorst ontraden. De grote partijen in de Kamer zullen deze motie ook niet steunen. Zouden ze dat wel doen, dan was concentratie van de afdeling kinderge neeskunde in Goes onmogelijk gewor-den. Vlissingen zou dan zeker een eigen kinderarts en gynaecoloog houden. Akkoord over woningen bouwput MIDDELBURG - Op de bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg komen definitief woningen. De gemeente raad is gisteren akkoord gegaan met de verkoop van grond aan woningcorporatie Woongoed. Dat geld wordt gebruikt om het tekort aan te vullen. De accountant van de gemeente had geëist dat het tekort nog dit jaar wordt aangevuld. Alleen de ChristenUnie, tegenstander van stoppen met de bouw van een theater aan de Zuidsingel, stemde tegen. GroenLinks, de partij van oud-theaterwethouder A. van 't Westeinde stemde voor. „Maar we hadden het geld lie ver aan andere doelen besteed", zei partijgenoot J. van Nieuwenhuizen. Danceparade accepteert boete MIDDELBURG - De organisatie van de Danceparade legt zich neer bij de vierduizend euro boete die de gemeen te Middelburg heeft opgelegd. „We accepteren de boete", zegt K. Kik, één van de organi satoren. „Maar we vinden wel dat we erg hard afgere kend worden. We hadden gehoopt dat we er met een waar schuwing vanaf zouden komen." De gemeente heeft be paald dat de organisatie vierduizend euro moet betalen. Dat is duizend euro per geconstateerde overtreding. Bij vier van de vijftien wagens stond tijdens de vorige parade het geluid te hard. Dat het niet goed ging, had de organisatie zelf ook al ge merkt. Eén wagen werd uit de stoet genomen. Het is las tig om geluid te meten bij rijdende wagens, stelt Kik. Vooral als ze dicht bij elkaar staan. „We hadden begrenzers op de wagens. Bovendien is alles van tevoren gecontroleerd. Een aantal auto's was te laat, die stonden in de file. Die zijn dus niet nagekeken." Auto in de sloot in Goes GOES - Op de A58 bij Goes is gistermiddag een auto in de sloot terechtgekomen. De 36-jarige bestuurder uit Schiedam raakte niet gewond. De auto liep waterschade op. door Frank Balkenende GOES - BibliOosterschelde is de nieuwe naam van de biblio theken in de Oosterscheldere- gio. De uitleencentra in de ge meente Goes, Borsele, Kapelle, Tholen, Reimerswaal en Schou wen-Duiveland hebben per 1 ja nuari hun krachten gebundeld. De fusie werd al ruim een jaar geleden aangekondigd. De fusie heeft geen gevolgen voor de achttien bibliotheken in het werkgebied. Sluiting is niet aan de orde. Doel is de bibliotheken te mo derniseren om zo van het wat stoffige imago af te komen en het teruglopend aantal uitlenin gen te keren. Digitaal Dat is mogelijk door informatie veel meer digitaal aan te bieden. Ook wil de nieuwe stichting veel meer en vaker samenwer ken met allerhande maatschap pelijke en culturele organisa ties. Niet in de laatste plaats met het onderwijs. Sinds vorig jaar draait er al een aparte inter netpagina voor scholen: www.schoolbieb.nl. Ook de kwa liteit van de geleverde diensten moet omhoog. Verder moeten de uitleencentra ontmoetingsplaat sen worden. De stichting wil va ker activiteiten in de bibliothe ken zien, zoals tentoonstellin gen, workshops en lezingen. De nieuwe directeur van Bibli Oosterschelde heet J. van Vugt. Zij gaat 19 februari aan de slag. Op dit moment werkt ze in Den Haag als beleidsmedewerker bij de koepelorganisatie van de openbare bibliotheken. De stichting krijgt per 1 maart een internetpagina. Het adres luidt: www.biblioostersehel- de.nl Computerclub komt bijeen ZIERIKZEE - De Zeeuwse afde ling van HCC, de landelijke vere niging van computergebruikers, komt vanavond bijeen in het MCF aan de De Hubertstraat in Zierikzee. De avond heeft geen speciaal thema, maar er is voldoende ken nis aanwezig om computerpro blemen op te lossen of het geven van advies. Ook is er een lees map met de meest recente com putertijdschriften en er is een draadloze internetverbinding. De openbare bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Advertentie De nieuwjaarsreceptie trok veel belangstellenden. Opvallend was dat het aantal jonge leden flink lijkt te groeien. De OSD heeft die groei ook gesignaleerd en wil een extra platform bie den aan deze groep onderne mers. Op initiatief van bestuurs lid C. de Vries is hiervoor Jong OSD opgericht. OSD-leden tot 45 jaar kunnen via bijeenkom sten van Jong OSD kennis met elkaar maken, van gedachten wisselen over zaken waar zij als jonge ondernemers mee te ma ken krijgen en onderling samen werken. MaxMara Bonneterie Bogner Escada Armani jeans Van Laack Lammycoats Burberry Gunex Brunelio Cucinelli Tassen Cashmere pulls Moschino Citizens of Humanity Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Grote Markt 11-13 Goes tel. 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29