holen discussieert over licht Kunst als bindmiddel ZC Goese winterguard zonder Zeeuwse inbreng Door bureaucratie vast in Torentijd Politie viel onterecht wietkwekerij binnen be,ancien ,13 \0atieve openbare verlichting verdeelt fracties STERTEL V nda Aanrijding in Kruiningen Uitverkoop van topmerken dinsdag 23 januari 2007 jttitTENSDIJK - Deco- openbare verlichting in kernen, (lat klinkt |.,,ir is het ook niet wat L„!De fracties van Pv- christenunie (CU) vin- J,»ik tij willen minder i, soort lampen, zo lieten ond in de vergade- de raadscommissie Kweten. allege stelt de gemeente- sor om in alle centra deco- jt openbare verlichting te flklachten: K31231 andag t/m vrijdag Hide de openingstij- gstot 12.00 uur CUE UNDEN/THOLEN «spark 28 ls31 ft#GOES [3-315670 nl dienende (chef) WvanDam hvan der Jagt fardekam deVdes (sport) ^van der Werf "TfiALE REDACTIE ^spark 28 'JS31 imgoes redactie@pzc.n| Lc.nl |^v,'et@pzc,nl hangen en in ,de overige gebie den de verouderde lantaarnpa len te vervangen door nieuwe exemplaren. Op zich kan de CU met dit voorstel leven, meldde raadslid J. Hag'e. „Maar wij wil len de decoratieve verlichting tot de gebieden beperken die vallen onder het beschermd stadsgezicht. Dat levert jaar lijks een besparing van driedui zend euro op en dat is op ter mijn toch een redelijk bedrag." PvdA-raadslid E. van de Wal sloot zich daarbij aan, al nam ze de woorden beschermd stads gezicht niet in de mond. „Naar onze mening kan het iets min der. Wij willen deze verlichting alleen op die plaatsen waar ze een wezenlijke bijdrage leveren aan het straatbeeld. Ik denk dat we dan aardig in de richting ko men van wat de CU voorstelt." Maar als beschermd stadsge zicht de leidraad wordt, dan pakken de meeste plaatsen in de gemeente Tholen naast de verlichting: er zouden dan al leen in Tholen-stad en Sint-Maartensdijk van die fraaie lampen komen te hangen. „Discriminatie", wierp CD A-raadslid J. Bijl de PvdA en CU daarom voor de voeten. Ook wethouder K. van' Dis zei dat als een groot probleem te zien. „Je moet je afvragen of je omwille van drieduizend euro in die andere kernen dan die lampen niet moet hangen." SGP-raadslid J. Aarnoudse gaf een duidelijk antwoord: „Dit kun je de kleine kernen niet aan doen." CDA'er Bijl sloot zich daar van harte bij aan. „Decora tieve verlichting moet in alle kernen komen." PvdA en CU ko- jrabbekerke tlt toneel UJIABTSKERKE - Toneel- jjjing sdirabbekerke zet ii en zaterdag het toneel- iteop voor de buren... op aken in dorpshuis Vers- 's-Heer Abtskerke. Emrde buren... is, vol- k toneelvereniging, 'een i spel in drie bedrijven' jhandvan Hans vanWijn- Een jubileumreceptie Kii huisarts loopt finan ce hand en dat leidt tot venvikkelingen, luidt ^telverhaal. sf is beide avonden open li/Huur, de voorstellingen bi om 19.30 uur. (Advertentie) «rhemd 30% nerhemd 50% iverhemd 60% va. 32.50 stil/-Goes. 0113 270025 ACTIVITEITEN lijerdes Heils, Leliestraat 24, n 13.00 -15.00 uur: Ver- lieg en meubelen tbv maat- edlenstverlening; «turn, 13.30 -16.30 uur: Bil- Kderen, buurtwerk Goese Pol- 4,00 uur: Koffiemiddag, in vrouwen met gynae- er; Duur: Carillonbespeling «iTamminga; écentrum De Lindenhof, M5 uur: bewegen voor astma- petiënten; E-DaVroone, 9.15 uur: Yoga; Soos, biljarten; 14.00 uur: INGE-De Wemel, 13.00 uur; Soos; biljarten en kaarten; ïMarewerk; jS,20,00 uur: Klaverjassen; E-HetTrefpunt, 13.00 -17.00 Een deelnemer aan het project laat een door hem meegebracht voor-werp zien aan de overige aanwezigen. KRUININGEN - De burgemeester bracht een tekening mee, mevrouw De Kok een schilderij van eigen makelij en meneer De Koeijer wat hout snijwerkjes. In het dorpshuis in Kruinin- gen ging gisteravond het project Zorg voor Cultuur van start. Uitgangspunt van dat project: kunst bindt. En daar om waren inwoners van de gemeente Reimerswaal opgeroepen naar het dorpshuis te komen mét medeneming van een (kunst)voorwerp dat ze dier baar is. Een beeldig beeldje uit' de vensterbank, een geliefd gedicht, een boeiend boek, een schitterend schilderij; alles mocht, mits enigszins cultureel verantwoord. En of ze dan ook maar even wilden ver tellen waaróm er zoveel emotionele waarde aan die voorwerpjes kleeft. Dat levert verhalen op. En wie verhaalt, kweekt begrip. En waar begrip is, wor telt verdraagzaamheid en groeit moge lijk vriendschap. Dat is - uit de losse polsivertaald - de doelstelling van het project Zorg voor Cultuur, opgezet door Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale en cultu rele ontwikkeling. In een begeleidende brochure rept het instituut van 'cultuur als middel voor het bevorderen van sociale cohesie'. Maar dat begrijpt geen hond. „Het draait in dit project niet zozeer om de kunst zelf", legt stafmedewerk ster Gemma van der Hoogte uit, „maar het gaat er vooral om dat mensen el kaar leren kennen." Want wie weet ont staan daaruit 'netwerkjes'; gelijkgestem den die met elkaar - om maar eens wat te noemen - naar de schouwburg in Ant werpen gaan, in het eigen woonerf een leeskring opzetten, of op bezoek gaan in het atelier van de lokale kunstenaar. En dat niet alleen. De saamhorigheid die daarvan uitgaat is minstens zo be langrijk, misschien zelfs nóg belangrij ker. Projectleider Kees Roozen (even eens aan Scoop verbonden): „Het is be langrijk dat mensen elkaar weten te vin den en elkaar willen helpen om dé sa menleving in dorpen en kernen draaien de te houden." Zorg voor Cultuur is,, zegt Van der Hoogte, ook in landelijk opzicht een uniek project. De keuze is onder meer op Reimerswaal gevallen, omdat het een 'typische plattelandsge meente is zonder schouwburg, zonder bioscoop en zonder centrum voor kunst educatie." Scoop heeft nog een paar Zeeuwse regio's op het oog: Schou- wen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen (Sluis). Avontuur „Het is een heel avontuur." Scoopmede- werkster Van der Hoogte heeft - zo rond de Mok van achten - geen idee hoe veel mensen gehoor zullen geven aan de uitnodiging naar het dorpshuis te ko men met favoriete voorwerp en bijbeho rend verhaal. Acht schriftelijke aanmel dingen zijn er. Dus echt storm zal het niet lopen. Maar toch - de opkomst valt niet tegen. Als de koffie is ingeschonken en de wij zers van de klok in het snikhete Aezewe- foto Dirk-Jan Gjeltema ije-zaaltje van het dorpshuis acht uur aanwijzen zijn er zo'n tien stoelen be zet. En met een paar laatkomers erbij geteld, komt het totaal aantal bezoe kers uiteindelijk op een stuk of vijftien. Veel grijze koppies. Zorg voor Cultuur lijkt aan jongeren nog niet besteed. Op de blauw-geel geruite tafelkleedjes liggen talloze voorwerpen uitgestald: foto's, boeken, een wandbordje, een ste nen nijlpaardje, beeldjes, de houtsnij werkjes die meneer De Koeijer fabri ceerde, het schilderij (een Zeeuwse mossel) van mevrouw De Kok - allemaal objecten met een eigen verhaal tje. En dan is er ook nog de tekening - zorgvuldig verpakt in een plastic AH-boodschappentas - die burgemees ter Huisman (van Groningse afkomst) meebracht: een ingelijst portret van de door hem zeer bewonderde zanger Ede Staal. Dat portret kreeg Huisman, destijds wethouder van Delfzijl, ooit cadeau om dat hij zich had ingespannen voor de totstandkoming van een monument ter nagedachtenis aan de 'Groningse Jac ques Brei'. Moet dat kosten, dat portret? Géén spra ke van. Is niet te koop. Voor geen goud! door Astrid van den Hoek GOES - Dit jaar moet de jaar lijkse winterguard in Sportpunt Zeeland het zonder Zeeuwse deelnemers stellen. De show bands, drumkorpsen en color guard verenigingen uit Zeeland waren altijd goed vertegenwoor digd in Goes, maar sommigen kunnen door een terugloop van het ledenaantal voor zaterdag 3 februari geen wedstrijdteam sa menstellen. i Jaarlijks komen nationale en (in ternationale groepen uit de co- lor guard en indoor percussion wereld naar Goes om de krach ten te meten. Voor wie deze ter men geen belletje doen rinkelen; het gaat om een uit Amerika overgewaaide dansvorm met at tributen als sabels en vlaggen en om een vorm van slagwerk theater. Showkorps Excelsior uit Goes en korps Juliana uit Middelburg waren tot dit jaar vaste prik op de jaarlijkse winterguard in Goes, maar in 2007 ontbreken beide verenigingen. Bij Excelsior was het aantal le- 'en zo drastisch gedaald dat de seniorenafdeling aan het eind van 2006 werd opgeheven. „De doorstroming van de jeugd leden naar de senioren liep hele maal niet meer. Uiteindelijk hadden we te weinig leden om nog aan wedstrijden mee te doen en is Showkorps Excelsior er mee gestopt. We hebben nu nog wel jeugdkorps Confetti en willen daarmee.weer een senio renkorps opbouwen", zegt Frank Traas, voorzitter van Con fetti. Bij Juliana speelde hetzelfde probleem, al hoefde daar niet het hele seniorenkorps opgehe ven te worden. Vorig jaar had Juliana nog een color guard groep van tien leden, maar bij de voorbereiding op dit seizoen waren dat er nog maar acht. „Dat vonden we te weinig om mee te doen aan de winterguard in februari", zegt Natasja van Ouwerkerk, één van de train- sters van de color guard groep van Juliana. Veel kleine verenigingen heb ben er volgens Ti-aas last van. „De jeugdleden raken hun moti vatie kwijt op het moment dat ze de overstap naar de senioren zouden kunnen maken en haken af. Daarnaast gaan veel gemoti veerde en ervaren oudere leden naar de grote verenigingen in het midden van het land." Peter Jan de Werk, secretaris van Color Guard Nederland, merkt echter niets van teruglo pende populariteit van color guard en indoor percussion. „Tot 2001 waren er in Ne derland nog maar zestien vere nigingen, maar nu zijn dat er al meer dan zeventig. Er komen ook steeds meer onafhankelijke color guard groepen die niet aan een showband vastzit ten." Het evenement in Goes be hoort met zo'n twintig deelne mers volgens De Werk tot de wat kleinere wedstrijden. „We hebben ook evenementen met meer dan dertig groepen die meedoen." Bij korps Juliana zien ze het ook niet zo somber in. Van Ouwerkerk: „We hebben inmiddels wel weer veel nieuwe leden van buitenaf, maar die hebben nog niet genoeg erva ring. We zijn dus druk bezig om die klaar te stomen voor het zo- KRUININGEN - Op de kruising Zanddijk/N289 in Kruiningen vond gistermiddag rond twee uur een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen en een perso nenauto. De 63-jarige vrachtwagen chauffeur, afkomstig uit Spanje, verleende geen voor rang aan de voor hem van rechts komende 68-jarige be stuurder van de personenauto uit Yerseke. De vrachtwagenchauffeur ver klaarde dat hij eerst een vracht wagen op de kruising voor had laten gaan en dat hem het zicht daardoor ontnomen was. De gehele voorzijde van de per sonenauto raakte beschadigd. De vrachtwagen had een kapot te dieseltank. Niemand raakte gewond. men in de raadsvergadering op 1 februari terug op de kwestie. Overigens maakte Van Dis gis teravond bekend dat Tholen in beeld is voor een proefproject met nieuwe verlichting. Nutsbe drijf Delta en de provincie zoe ken daarvoor naar een partner en Tholen heeft daar wel oren naar. „We onderzoeken de mo gelijkheden", aldus de wethou der. door Emile Calon MIDDELBURG - De politie viel eind oktober 2004 op het indus trieterrein De Poort bij Rilland zonder voldoende bewijs een loods binnen. Weliswaar was in die loods een fikse hennepkwe kerij gevestigd. Maar het bewijs daarvoor was, voor de politie tot actie overging, nauwelijks aanwezig. Om die reden kon een klusjes man uit Gorinchem gisteren zeer opgelucht de Middelburgse rechtbank verlaten. „Ik heb veel vraagtekens bij uw activiteiten, maar er is geen wettig bewijs dat u betrokken was bij deze kwekerij", voegde politierechter N. van Spronssen hem toe. „U kunt dus gaan." De grond voor de inval vormde een anonieme tip en de getuigenis van een om wonende dat er regelmatig een witte bestelbus voor die bewus te loods stond. Toen de politie het kenteken van het busje na trok, bleek dat auto eigendom was van een klusjesman uit Go rinchem, iemand die in 2001 al eens veroordeeld was voor het kweken van hennep. Die twee feiten vormden voor de politie voldoende reden de loods bin nen te vallen. Daar troffen de agenten, achter een isolatie muur, een professionele kweke rij aan, met in totaal 1659 plan ten. De klusjesman zat gisteren zeer zenuwachtig voor Van Sprons sen. Tijdens zijn verhoor vertel de hij dat hij niets van doen had met die kwekerij. Hij had alleen maar een keer iemand bij de loods afgezet. Dat na de inval in de loods een colaflesje met daar op sporen van zijn DNA was ge vonden alsmede dozen met zijn naam, was volgens hem toeval. In een zeer uitvoerig betoog stel de advocaat M. Smit dat de vondst van dat flesje en die do zen niets te betekenen hadden. Hij ging verder uitvoerig in op de anonieme tip en het, volgens hem, wel zeer magere bewijs waarover de politie beschikte om die loods binnen te vallen. Hij haalde allerlei uitspraken van hogere rechtbanken aan waaruit blijkt dat de politie niet zomaar een pand mag binnenval len. Officier van justitie W. Smeenk merkte op haar beurt op dat er niets mis was met de bewijsvoe ring vooraf. Ze eiste dan ook een celstraf van vier maanden te gen de klusjesman en nog eens twee maanden extra omdat hij in zijn proeftijd zich weer had ingelaten met het kweken van drugs. Van Spronssen sprak de man echter vrij, Na afloop van de zit ting boog ze zich richting de offir cier en zei zachtjes doch hoor baar: „Het belangrijkste is dat de kwekerij is opgerold." Politie doet onderzoek in Vlissings park VLISSINGEN - De politie is gis teren de hele dag bezig geweest met een onderzoek in het park aan de Julianalaan in Vlissin- gen. Rond 9.20 uur kwam bij de politie de melding binnen dat er 'iets heel ernstigs' was gebeurd bij de bunker. Eenmaal daar trof de politie een vrouw aan. „Zij was hevig overstuur en hele maal in de war", vertelt woord voerder M. Vis. „Wat er precies was gebeurd, werd voor ons niet duidelijk. We weten ook niet wie ons heeft gealarmeerd; er zijn geen namen genoemd." Het slachtoffer, een dertigjarige vrouw uit Vlissingen, is overge bracht naar het ziekenhuis. Daar is ze alleen nog maar ge hoord door de politie. Die zegt er rekening mee te houden dat de vrouw het slachtoffer is van een zedendelict. „Maar we heb ben nog niet in beeld wat er pre cies is gebeurd. Daar proberen we achter te komen, door straks alle onderzoeken aan elkaar te koppelen." In het park heeft de politie een gebied van vijftig bij vijftig meter afgezet met lint. Daarbinnen werd sporenonder zoek verricht door een 'behoor lijk team aan rechercheurs', al dus de woordvoerder. „Dat bete kent dat we de zaak serieus ne- merseizoen en voor de winter guard van volgend jaar." De Goese winterguard op 3 februari is ..één van de voor rondes voor de landelijke finale die eind maart wordt gehouden in Eindhoven. Voor het evene ment in Sportpunt Zeeland zijn nog kaarten te koop via www.cgn2007.info Met auto in de sloot WAARDE - Op de A58 bij Waar de is gistermiddag rond kwart over twaalf ter hoogte van par keerplaats de Voetpomp een au to in de sloot geraakt. De 28-jarige bestuurster van de personenauto uit Middelburg had haar voertuig niet onder controle en maakte bij de par keerplaats een forse stuurcorree- tie. Zij botste vervolgens tegen een verkeersbord en kwam in de sloot tot stilstand. De auto is rondom beschadigd en het ver keersbord is totaal vernield. De bestuurster raakte niet gewond. door Emile Calon MIDDELBURG - Door een 'on doorzichtige bureaucratie' bij de reclassering en een 'halsstar rige' officier van justitie moest een 19-jarige inwoner van Sint Maartensdijk een maand door brengen in een cel in Torentijd in Middelburg. Zijn moeder: „Kerst en oud en nieuw zat hij achter de tralies. Zonder een cent op zak." De jongeman is april vorig jaar veroordeeld tot een taakstraf van 120 uur voor onder andere stelen als gevolg van zijn drugs verslaving. Zijn ouders dachten dat hij na die veroordeling wel snel hulp zou krijgen om iets te doen aan die verslaving. En dat hij snel kon beginnen met het uitvoeren van zijn taakstraf om zo weer in een 'normaal' ritme te komen. Dat viel dus tegen, zo bleek gisteren voor de Middel burgse rechtbank. Welk num mer de jongeman of zijn ouders ook belden, steeds werden ze aan het lijntje gehouden. Steeds kregen ze te horen dat ze terug gebeld zou worden, aldus zijn advocaat G. van Veen. De moe der bezocht samen met haar zoon zelfs enkele malen de re- classeringsafdeling van Emer- gis. „Maar steeds hoorden we dat er op dat moment niet gehol pen kon worden." In augustus kreeg hij een brief van het Open baar Ministerie dat zijn taak straf omgezet zou worden in een echte celstraf omdat hij zijn werkstraf niet was begonnen. Volgens zijn moeder kon hij die helemaal niet beginnen, omdat ze steeds- van het bekende kast je naar de muur werden ge stuurd. Halsstarrig Op 20 december werd de jonge man opgepakt door de politie en overgebracht naar Torentijd om daar alsnog zijn straf uit te zitten. „Telefoontjes van mij naar de officier van justitie haalden niets uit", vertelde de advocaat. Volgens hem stelde die zich 'erg halsstarrig op' en wilde hij niet luisteren naar zijn argumenten. Gisteren trof de jongeman een andere officier in de persoon van W. Smeenk, toen zijn beroep tegen omzet ting van de taakstraf ter sprake kwam. Ze stelde direct dat de jongeman alsnog in aanmerking kwam om zijn taakstraf uit te voeren. Politierechter N. van Spronssen volgde haar. Volgens de advocaat en de ouders is er nu ook 'eindelijk' zicht op goe de behandeling voor de versla ving. (Advertentie) MaxMara Bonneterie Bogner Escada Armani Jeans Van Laack Lammycoats Burberry Gunex Brunello Cucinelli Tassen Cashmere pulls Moschino Citizens of Humanity Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met korting korting korting korting korting korting korting korting korting korting korting korting korting korting Grote Markt 11-13 Goes tel. 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25