IC De duinen moeten weer in beeld Museumhaven verwij st naar een glorieus verleden weerwoord namen ^bijlagen: «if.nl 0113-315680 ,nl Goes ly§apSnd: 0113-315520; '££«0113-315570; ^31:020-4562500. Blig23 januari 2007 Als 't in de Louwmaand mistig is, wordt de Lentemaand heel fris Ü-'taddet De ouwe Murre zou zijn dochter wel weer eens willen zien, maar ze had geen tijd, Druk, druk, over al en nergens. Hij moest maar afwachten. Ze belde wel eens, dat was toch wat. Vandaag was ze naar De Hullu. Ergens. De Hullu is een van de vele Franse families uit de streek van Kalis en Rijssel of Calais en Lille. De Hullu zou dan ook een naam van het dorpje Huluch zijn. De betekenis van de naam is dan ook duidelijk: iemand die uit dat dorp afkomstig is. Merkwaardig is dat in Frankrijk de familienaam niet schijnt voor te komen. Dan moet de stamvader met zijn aanhang die naam pas gekregen hebben nadat ze als Hugenoten in de 17e eeuw naar Zeeuws-Vlaan- deren kwamen. Veel achternamen geven de herkomst aan. Niet alleen met plaatsnamen. Wat te denken van: Westveer, Oost hoek, Zuidweg, Noord(d)ijk, Noorlander, Van 't Westende, Oostdijk. Maria Modderkreke d'r naam geeft ook aan waar haar voorvader vandaan kwam. Interessant is ook de oor sprong van Pladdet, èen naam die vooral in Zeeuws-Vlaanderen voor komt. Volgens de familiege nealogie is Pladdet afgeleid van Van de Pladutse. Pladutse is een plaatsnaam in verschillende Vlaamse gemeenten. Via Van de Pladuyt verschijnt uiteinde lijk Plad(d)et. Omdat de plaatsnaam Pladutse verwant is met het Latijnse plicaticium we ten we wat indirect de ach ternaam Pladdet betekent: 'omheining van gevlochten takken'. Op dat moment ging de tele foon bij de ouwe heer Mur re. Ja, zijn dochter ging net weg bij Pladdet en zou nog even langskomen. Dat kwam goed uit: Murre had een nieuwe kattenbak ge kocht, een kleine. Het Alge meen Dagblad paste er pre cies in. Lo van Driel Zeeland grossierde vroeger in ha ventjes. Veel zijn er verdwenen, in onbruik geraakt of hebben een an dere bestemming gekregen. In de serie Aanmeren aandacht voor dit maritiem erfgoed, met illustraties van Adri Karman. Deze week: de haven van Zierikzee. Het kost wel enige ver beeldingskracht. Toch is de huidige museumhaven in hartje Zierikzee in het verre verleden aangevaren via de stromen Gouwe in het zuiden en Dijkwater in het noorden. Die kwamen samen in de Ee. Daar ging ooit ene Zierik wo nen. Voeg dat samen en er ont staat Zierikzee. Dat voltrok zich ergens in de 11e eeuw. Be woning en water betekenden al gauw een haven. Hierdoor kwam Zierikzee tot grote groei en bloei. Het zijn vooral de monumentale gebouwen en de stadspoorten die aan de glorietijd herinne ren. En als waarschuwing dat de bomen niet tot in de hemel groeien, de Sint Lievensmon- stertoren, in de volksmond de dikke toren. Dat moest één van de hoogste bouwwerken in het land worden. Teken van macht en praal. Op een gegeven mo ment was het geld op en is de to ren nooit echt afgemaakt. De allereerste haven strekte zich uit tot achter de huidige Dam. Ten westen ervan zijn res ten opgegraven van oude be schoeiing en er is een kielbalk van een schip gevonden. Veron dersteld wordt dat schepen aan legden bij de ingang van de Meelstraat. De haven reikte dus veel verder dan het wat miezeri ge overblijfsel van nu. Al wordt dat door de aanwezigheid van oude schepen aardig opge fleurd. In de 16e eeuw ontstonden pro blemen doordat Gouwe en Dijk water opslibden. Na wat aan modderen met leidammen om uitschuren te bevorderen, koos het stadsbestuur voor een radi cale oplossing: aanleg van een breed havenkanaal van Zierik zee naar de Oosterschelde. Dat kwam in 1600 gereed. Tegelijk werd het zuidoostelijk deel van de stadsgrachten, buiten de poorten, ingericht tot Nieuwe Haven, die het tachtig jaar zon der fatsoenlijke voorzieningen moest stellen. De Oude- of Stadshaven bleef bestaan, maar werd in 1872 en 1891 vanwege de verzanding drastisch ingekort tot de tegen woordige omvang. Met als grens het Kraanplein. Geen lu dieke naam: daar stond een ha venkraan voor het laden en los sen van schepen. In het verleng de van de Nieuwe Haven, ook buiten de poorten en met zo'n nostalgische ophaalbrug ertus sen, bleef de Binnenhaven lig gen, lopend tot aan de in 1899 gelegde Sasdam. Het hoogtepunt in de handelsge schiedenis van Zierikzee viel vroeg: tweede helft van de 14e eeuw. Daarna volgden enkele eeuwen vol tegenspoed: bran den, oorlog, overstromingen. Na het graven van het havenka naal leefden de stad en de han del weer op en werden de monu mentale huizen aan de Oude Ha ven gebouwd. Ze zorgen samen met de historische schepen in de museumhaven voor een mooi decor. In de Nieuwe Haven strijden nu recreatievaartuigen en vissers boten om een plekje. Vooral 's zomers is het een drukte van belang. Rinus Antonisse Het zicht op de duinen verbeteren en tegelijk de natuurwaarden opkrik ken. Dat is het doel van een project dat de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, samen met vele anderen, uit voert op de vroongronden ten noorden van Nieuw-Haamstede natuurgebied gauw de aandacht trekken en vragen oproepen. „Veel overleggen is dan ook be langrijk om te voorkomen dat er wrijvingen ontstaan." Met het schoonmaken van het gebied is zeker twee jaar ge moeid. In het broedseizoen kan er niet gewerkt worden en ook moet rekening worden gehou den met de toeristentijd. Er zijn naast het opruimen van de vogel kers intussen enkele delen afge- plagd en wat poelen gegraven. „Speciaal voor de witsnuitlibel. We hopen ook dat hagedissen en vlindersoorten terugkomen. Het eerste doel is vooral de land schappelijke waarde verhogen", aldus Voogd. „Als we eenderde deel vóór het broedseizoen opge knapt hebben, zou dat mooi zijn. Dan kun je ook wat laten zien." Bosklepelmaaier Volgende maand gaat een grote bosklepelmaaier aan de slag, om gras en struikopslag te verwijde ren. Het maaisel wordt opgezo gen en buiten het gebied gestort. Grote wens is dat er koeien en pony's als 'beheerders' ingezet kunnen worden. Door begrazing kan het gebied dan op natuurlij ke wijze op orde worden gehou den. Daarvoor is wel een afraste ring nodig. Langs het Verklik kerpad staat die er al, langs de duinrand moet die er nog ko men. Voogd hoopt dat er een ver binding kan komen met het na bije natuurgebied Maire van Staatsbosbeheer, zodat ereen begraasd geheel ontstaat. Als het even kan met een 'struinpad' voor de recreanten. Geld vormt nog een probleem. De provincie betaalde het eerste deel van het werk. SLZ is bezig andere bronnen aan te boren. Vroongronden groeien dicht foto Dirk-Jan Gjeltema Zo is een beroep gedaan op steun van het VSB-fonds Zee land. Voogd ziet het gebied als een onderdeel van het visite kaartje van de Kop van Schou wen. „Dat zijn toch de duinen, daarvoor komen de mensen. Laat je ze dichtgroeien dan krijg je een ander beeld." Rinus Antonisse Geen groot, maar wel een bij zonder project, maakt pro jectleider Ewoud Voogd van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland duidelijk. Het gaat om de vroongronden aan de rand van de duinen. Die liggen er in het deel boven Nieuw-Haamste de vrijwel onbeheerd bij. Ze zijn aan het verwilderen. Het oorspronkelijke open karak ter van deze vroongronden is daardoor flink aangetast. Dat strookt niet met de bedoelingen die de provincie voor de Kop van Schouwen heeft. Die gaan uit van een vrij uitzicht over de weidegronden en op de met veel duindoorn en ander struweel be groeide brede duinen. De oude vroongronden langs de Strandweg, grofweg tussen het Verklikkerpad en het Midden pad die naar het strand lopen, zijn overwegend particulier be zit. „De mensen hebben destijds de grond gekocht om er een huis of een caravan neer te zetten. Ze wonen meestal ver weg, een aan tal in het buitenland", vertelt Voogd. Omdat de Kop van Schouwen inmiddels grotendeels een be schermd natuurmonument is, stak de provincie een stokje voor bebouwing op de vroon gronden. Een flinke streep door de rekening van de mensen die er grond gekocht hadden. En te gelijk de reden waarom de vroongronden er nu verwaar loosd bijliggen. „Voor alle acti viteiten is eerst toestemming van de provincie nodig", zegt Voogd, die daar trouwens ook met het project tegenaan loopt. Op zich is het helemaal niet zo erg wanneer de gronden gewoon blijven liggen, stelt hij. „Want de natuur kun je best haar gang laten gaan. Maar we zitten met één groot probleem: de Ameri kaanse vogelkers. Die is inge voerd omdat het een leuke Paarden worden ingezet om hout Het duingebied bij Nieuw-Haamstede wordt grondig opgeknapt. Dichte begroeiing belemmert het zicht op de duinen ten noorden van Nieuw-Haamstede. Vooral de vogelkers tiert er welig. geen twintig hectare' ongeveer twaalf eigenaren zijn, maakte het er niet gemakkelijker op. Op richting van een stichting Open Duinen moet dat stroomlijnen. De stichting kan ook een rol spe len bij het toekomstige beheer. Ewoud Voogd zegt dat het niet de bedoeling is om van het ge bied één kale vlakte te maken, met alleen maar (stuivend) zand. „We willen de duindoorn en het inheems gemengde stru weel - zoals wilde liguster en kardinaalsmuts - laten staan. Ook hier en daar wat bomen. Maar de Amerikaanse vogelkers moet weg." Najaar 2006 zijn de eerste werk zaamheden van start gegaan. Voogd meldt dat sprake is van een leuke samenwerking. De vrijwilligers van SLZ, scholie ren, medewerkers van welzijns organisatie Scoop en een aantal buurtbewoners staken de han den uit de mouwen. En houtja gers, mensen die hout willen voor de open haard. Ze moeten de struiken wel zelf omzagen en weghalen. Dat gebeurt onder meer met behulp van paarden. Voogd noemt het erg plezierig dat via de voorbereidingen en werkzaamheden mensen van di verse pluimage met elkaar in contact worden gebracht. „Dat is een mooi nevendoel." Hij is zich ervan bewust dat ingrijpen de activiteiten in een kwetsbaar struik leek, als ondergroei in het bos. In Noord-Amerika is vogel kers niet dominant, hier blijkt hij super-overheersend te zijn. Hij drukt andere beplanting weg, zelfs duindoorn. Stichting Een inwoner van Nieuw-Haam stede trok bij de provincie aan de bel over het dichtgroeien van de vroongronden. Die bracht contact tot stand met SLZ en zo werd het plan geboren om de vroongronden aan te pakken. Dat er in het gebiedje van nog uit het duingebied te halen. archieffoto Marijke Folkertsma TtpirWWWf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19