chool is meer dan rijtje cijfers Cello zit heel dicht bij de stem Lichten Thools schip neemt enkele uren in beslag EVC-centrum zet competenties om in diploma's ïziekpodium wil riode van malaise ïnitief afsluiten 15 delbare scholen vergeleken; CSW Walcheren en Calvijn College scoren goed Weer dineractie voor bob 3 daagse 25 - 26 - 27 januari dinsdag 23 januari 2007 school heeft dan ook al maatre gelen genomen. Die komen neer op een betere leerlingbegelei- ding. Beter scoorden de Christelijke Scholengemeeschap Walcheren (CSW), die met de afdelingen vwo en havo tot de beste van Ne derland hoort, en het Calvijn College Goes, dat eveneens een top-vwo-afdeling heeft. Cijfers Als er alleen wordt gekeken naar de cijfers die leerlingen ha len, staat het Oostburgse Zwin College in de top drie en het Cal vijn College Goes op de veertien de plaats. Het Hulster Reynaert- college doet het erg goed met de klassieke talen. Het haalde een elfde plaats op de landelijke lijst. Overigens kijkt Elsevier voor de rangschikking niet alleen naai de cijfers. Voor een zogenaamde 'plus-beoordeling' worden ook de oordelen van de onderwijs inspectie over zaken als leerling begeleiding, kwaliteitszorg, zorg en begeleiding, schoolkli maat en bijvoorbeeld de leertijd meegenomen. Directeur F. Steenblik van de CSW is trots op de hoge plaats die haar school in de vergelijking haal de. De CSW scoorde in het verle den ook al goed. Maar ze onder streept ook de woorden van Martens dat het belangrijk is dat leerlingen zich prettig voe len op school en dat de sfeer goed is: „Het is geen doelstel ling als school om goed te sco ren er in zo'n vergelijking. We willen eerst en vooral dat de leerlingen een fijne schooltijd hebben. Het gaat toch om de vorming van mensen in een hele kritieke periode van hun le ven." Ook directeur C. Hoek van het Zwin College, waar de leerlin gen hoge cijfers halen, zegt dat zijn school niet specifiek aan dat gegeven werkt. „Niet ieder een gelooft het, maar het is geen speciaal doel van ons. Het is helaas zelfs zo dat mensen daar uit afleiden dat kennelijk bij ons de lat erg hoog wordt gelegd en dat we een strenge school zijn. Je moet je niet blindstaren op de eindexamencijfers." Ook directeur A. Vogel van het Calvijn College nuanceert de cijferlijsten. Die zijn - geeft hij aan - slechts een momentopna me. Hij vindt het meerjaren perspectief belangrijker. Daar komt in zijn situatie (het Calvijn College is een reformatorische school) bij dat ouders zich niet slechts dooi de beoordelingscijfers laten leiden, maar ook door de iden titeit van de school. De concur rentie is in Zeeland valt op wat dat betreft nogal mee, aldus Vo- door Harmen van der Werf THOLEN - Het donderdag bij de Bergse Diepsluis op Tholcn gezonken motorschip Epico is gisteren geborgen. Het is onze ker wat er met het schip gaat ge beuren. Bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert had er gisterochtend een paar uur voor nodig om de Epico te lichten. Het schip (uit 1999, dertien meter lang, drie meter breed) was donderdag met de zuidwesterstorm in de haven bij de Bergse Diepsluis ge zonken. Het heeft waarschijn lijk water gemaakt door over slaande golven. Vier dagen in het zoute water liggen doet een schip nooit goed. De Epico is naar de werf van Van Duyvendijk in Tholen gebracht. Daar wordt bekeken of het schip geheel vernield is of dat het nog kan worden gerepa reerd. Directievaartuig De Thoolse Helmie Nelisse, eige naresse van de Epico, hoopt van harte dat het vaartuig kan wor den opgeknapt. In de nazomer van 2006 heeft zij het schip pas overgenomen van Jeroen van Meeteren sportvisserij uit Tho len. Ze heeft er enkele sportvis- reizen mee gemaakt op de Oos- terschelde en het enige tijd als directievaartuig aan een bagger bedrijf verhuurd. Helmie Nelisse: „Voor deze zo mer ben ik gevraagd mee te wer ken aan rondje met een pontje, van Sint-Annaland, Sint Philips- land naar Bruinisse. Het zou mooi zijn, als ik daaraan zou kunnen meedoen, maar dan moet het schip wel gemaakt kun nen worden." foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) en 61 Zeeuwse restaurants herhalen de zogenaamde BOB dineractie. Vorig jaar was het de eerste keer dat deze actie werd gehouden. Het komt er op neer dat chauffeurs die aan het begin van een etentje aangeven dat zij BOB zijn, en dat vervolgens be wijzen door geen alcoholhoudende consumpties te nutti gen, kans maken op een dinerbon. In elk restaurant valt één winnaar. Dit jaar doen er meer restaurants mee dan vorig jaar. Toen waren het er 45. De actie is maandag begonnen en duurt tot en met 26 februari. Knelpunten busnet moeten beter MIDDELBURG - De lasnaden van het busvervoer in Zeeland moeten worden verbeterd, zei gedeputeerde A. Poppelaars gisteren in de Statencommissie economie en mobiliteit. Daarmee doelde hij op buslijnen die de verbinding vormen tussen de verzorgingsgebieden van de twee busondernemingen die in Zeeland werken: Con- nexxion en Veolia. Poppelaars erkende dat de vorige maand van kracht geworden dienstregeling voor de bus knelpunten heeft opgeleverd. Als voorbeeld noemde hij het overstappen in Terneu- zen op de bus naar Midden-Zeeland. Die vertrekt drie minuten voordat de passagiers met een andere bus worden aangevoerd. Het gevolg: 57 minuten wach ten. „Dat is dus een kwestie van slecht plannen", vond Poppelaars. Hij ging ervan uit dat het probleem zal worden opgelost. Dat is ook gebeurd met andere onvolko menheden in de nieuwe dienstregeling. De algemene voor lopige indruk van de provincie is dat de busondernemin gen voor meer capaciteit op drukke lijnen hebben ge zorgd. Het overstappen is hier en daar echter slechter ge regeld. Schade storm loopt op GOES - De stormschademeldingen stromen nog steeds binnen bij de Zeeuwse verzekeraar ZLM. Maandagmor gen was het weer een gekkenhuis, geeft zegsman M. Schroevers aan: „Mensen komen terug van win tersport of hebben in het weekeinde de zaak nog eens goed bekeken. Het aantal meldingen zit al boven de 2600. Het schade bedrag schat Schroevers tussen de één en anderhalf miljoen euro. Daarvan komt 750.000 euro voor rekening van- de ZLM. Voor alle schade die boven dat bedrag uitkomt, heeft de ZLM zich verzekerd bij grote interna tionale verzekeraars in een zogenaamde catastrofedek king. Vlissinger deelt kopstoot uit VLISSINGEN - Op de Nieuwendijk in Vlissingen is zon dagavond rond kwart over elf een 26-jarige» man uit die stad aangehouden vanwege het uitdelen van een kop stoot. De man had in een auto een woordenwisseling gehad met een achttienjarige Vlissingse vrouw. Nadat beiden waren uitgestapt, kreeg de vrouw een kopstoot en sloeg hij een ruit van de auto stuk. De man is overgebracht naar Torentijd. De politie onder zoekt de zaak. door René Schrier TERNEUZEN - Erkenning van verworven competenties. Het klinkt tamelijk abstract, maar nagenoeg iedereen die er een aantal jaren werkervaring op heeft zitten, heeft er mee te ma ken. Een voorbeeld; iemand is ooit met een lts-diploma een bedrijf binnengekomen. In de loop van de jaren ontwikkelt hij zich en werkt zich op tot chef, om uitein delijk in een staffunctie bij het bedrijf te belanden. Zijn hoog ste opleiding (afgezien mis schien van een enkele cursus) is nog steeds de lts, terwijl hij zich in de loop van de jaren heel wat meer competenties eigen heeft gemaakt. Als hij zich meldt bij het EVC-centrum en daar enke le tests doet, kan hij (eventueel na aanvullende cursussen) een diploma ophalen dat past bij zijn kennis en bekwaamheden. A. Stallaart is druk bezig het Zeeuwse EVC-centrum vorm te geven. Hij is projectleider bij het centrum. Zelf werkt hij nog vanuit het ROC Westerschelde in Temeuzen, maar het is zijn wens om het EVC-centrum er gens in Vlissingen onder te bren gen. Het centrum is opgezet voor een jaar: van 1 oktober vo rig jaar tot 1 oktober dit jaar. Maar het is de bedoeling na die datum als stichting verder te gaan, met de overheid, onderne mers en het onderwijsveld als partners. De neuzen bij de onderwijsin stellingen staan inmiddels de zelfde kant op. Dezer dagen wor den informatiebijeenkomsten voor medewerkers van gemeen ten en de centra Werk en Inko men gehouden. Daarnaast moe ten de activiteiten van het EVC- centrum onder de aandacht van de werkgevers gebracht wor den. Stallaart: „Voor werkge vers is het van belang dat hun werknemers beter geschoold zijn en dat hun capaciteiten wor den erkend. Maar ook voor werknemers kan het een stimu lans zijn dat hun competenties worden erkend. Het kan een aan zet zijn om zich verder te ont wikkelen, al dan niet binnen het bedrijf." F. Kolijn, hoofd personeelsza ken van Philips in Terneuzen, heeft ervaring met het EVC-cen trum en is er zeer over te spre ken. „Als bedrijven willen we ons onderscheiden. Dat kan niet op het terrein van het loon, maar wel als het gaat om kwali teit, en met ons product. Daar hebben we goed geschoold perso neel voor nodig. Het bedrijf heeft het EVC-traject inmiddels verplicht gesteld voor al het per soneel onder de 55 jaar." Een van de sterke punten is vol gens Kolijn de synergie tussen de praktijk en het onderwijs. Het risico bestaat dat een werk nemer zodanig gestimuleerd wordt dat hij gaat solliciteren. Maar dat moeten de bedrijven dan maar op de koop toe nemen, vindt Kolijn. Poëzie en muziek in FiZi Zierikzee ZIERIKZEE - Filmtheater FiZi in Zierikzee houdt, inspelend op de Nationale Gedichtendag zon dag, een poëzie- en muziekmid- dag met medewerking van drie dichters en een zanger/muzi kant. Thom Schrijer, André van der Veeke en Mels Hoogenboom dra gen voor uit eigen werk. Hun op treden wordt afgewisseld met zang en muziek van Joost Pie- ters uit Zierikzee. Hij zingt zelf geschreven en -gecomponeerde liedteksten en begeleidt zichzelf daarbij op gitaar. De middag begint om 15.00 uur. Advertentie GOESE RESTANTEN door de hele goese binnenstad i Bosboom LBURG - Het nieuwe et begin van een nieu- ertreeks betekenen in i opzichten een breek- r Muziekpodium Zee- Jet is de afronding lichte crisisperiode ifgin van een nieuwe zegt directeur Wil- knie. lodram Zeeland, vroe- hting Nieuwe Muziek geheten, kampt sinds aren met problemen. 1004 is de organisatie 1 naar de Grote Kerk maar dat gebouw is inter niet goed warm nen ook onvoldoende acht. De hoge energie- n de forse huurprijs i bovendien zwaar op iting. e provincie in 2004 huidige cultuurnota M8) opstelde, was de de organisatie nog ensvatbaar zou zijn. reden is besloten niet caardelijk voor vier wbsidiëren, maar hal- de situatie opnieuw ken. nu gebeurd door een ieeommissie onder lei- in Henri Broeren. De sie is 'enthousiast' n nieuwe artistieke ie Kniknie, sinds be- i directeur, heeft inge- ffordt gesproken van enzinmge visie op pro- ïen en 'een program- a hoog artistiek ni- De commissie vraagt er aandacht voor kin- en popconcerten, moet meer worden teerd in marketing en gezien de tot nu tegenvallende bezoe- itallen. rten het positieve oordeel 1 Provinciebestuur dit ierid iaar doorgaan met péren van de stich- 'aarnaast is het bereid "estaande financiële 31-deels erfenissen uit het verleden - weg te werken. Voor 2006 gaat het om een ne gatief saldo van bijna 63.000 euro. Voor de langere termijn is een overeenkomst in de maak tus sen alle betrokken partijen (provincie, gemeente Veere, Dienst Domeinen, Rijksgebou wendienst, Muziekpodium). Onderdeel daarvan is dat de huur van de Grote Kerk om laag gaat, zodat de stichting feitelijk alleen betaalt voor de periode waarin zij concer ten in het gebouw kan pro grammeren. De komende jaren wordt in de winter uitgeweken naar Middelburg. De komende maanden fungeren de Doopsgezinde Kerk en café 't Schuttershof als concertloca ties. Uiteindelijk moet het komen tot een nieuwe - tweede - re novatie van de Grote Kerk. Komend voorjaar wordt een rapportage verwacht van wat er allemaal dient te gebeuren en vooral ook wat het gaat kosten. Daarna komt de vraag aan de orde wie wat zou moeten bepalen. Indrukwekkend De programmering voor de periode tot en met april is in elk geval indrukwekkend. Dat begint zondag al meteen goed met het duo-concert van celliste Quirine Viersen en pianiste Silke Avenhaus. Andere muzikale zwaarge wichten die de komende tijd worden vernacht zijn Benjamin Herman (1 februa ri), Greetje Bijma (11 februa ri), Jan Kuiper met trio (14 fe bruari), Tomoko Mukaiyama (25 februari), Ivo Papasov (1 maart), het Schönberg Kwar tet (11 maart). Mare Ribot (12 maart), Marcel Worms (25 maai-t), Eric Vloeimans (28 maart), Ronald Brautigam (6 april), Barbara Hannigan Reinbert de Leeuw (15 apx-il) en David Liebman (26 april). Na april keert Muziekpodium weer terug naar Veere. De complete programmering is te vinden op www.muziekpo- diumzeeland.nl. Muziekpodium Zeeland hervat zondag, na een korte pauze, zijn programmering, met een optreden van het duo Quirine Viersen (cello) en Silke Avenhaus (piano). Omdat de Grote Kerk in Veere in de winter te koud is, wordt de komende maanden uitgeweken naar Middelburg. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Quirine Viersen (1972) is onderhand gewend aan loftuitingen. Haar optredens oogsten, ook internationaal, veel al lovende recensies. De celliste is echter de eerste om ze te relativeren. „Recensies zijn heel leuk als ze positief zijn, maar je weet zelf echt wel of het goed was of niet. Gelukkig heb ik een familie die daar ook heel eerlijk in is en als het nodig is com mentaar geeft. Je kunt niet altijd op hon derd procent van je kunnen werken. Ik ben ook heel kritisch op mezelf. Je kunt er naar streven een stuk technisch perfect te spelen, maar het gaat er vooral om wat je ermee wil vertellen. Daarmee kun je de muziek op een hoger plan brengen. Dat lukt de ene keer be ter dan de andere keer." Ze speelt sinds haar zevende cello. De eerste lessen kreeg ze van haar vader Yke Viersen, cellist in het Koninklijk Concertgebouwor kest. Al snel bleek zijn dochter een groot ta lent te zijn. Begin jaren negentig behoorde ze tot de laureaten bij diverse belangrijke in ternationale concoursen. De belangrijkste prijs die ze heeft gewonnen, is de Young Ar tist Award in 2000. Nu is ze een veel ge vraagde soliste, in binnen- en buitenland. De cello boeit haar onverminderd. „Het in strument is nauw met mij verbonden. Ik hou heel erg van cello, omdat het zo dicht bij de menselijke stem zit. Ik wilde ook al tijd graag zingen. Daar ben ik een jaar gele den mee begonnen, om te kijken hoe dat pre cies in elkaar zit. Je ontdekt op die manier het muziekinstrument in jezelf. Dat is heel interessant. Het heeft mijn horizon duide lijk verbreed." Ze heeft nog geen plannen om ook als zange res op te gaan treden. „Daarvoor is het nog veel te vroeg. Maar ik heb zeker ambities. Ik wil er absoluut goed in worden, maar dat geldt voor alles wat ik aanpak." Viersen trad de afgelopen jaren regelmatig op in Zeeland, onder meer tijdens het Inter nationaal Muziekfeest Middelburg en, vorig jaar oktober nog, tijdens het openingscon cert van het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren. Memorabel was ook haar bijdrage aan het Nazomerfestival van 1999, met Bach-suites die werden uitgevoerd in Fort Ellewoutsdijk. Zondag speelt ze in Middel burg samen met de Duitse pianiste Silke Avenhaus. Zij en Viersen vormen al ruim tien jaar een duo, wat relatief lang is binnen de klassieke muziek. „Het is niet het enige wat we doen", zegt Viersen. „We spelen ook veel solo en afzonderlijk tijdens festivals. Wat je op die manier meemaakt, zorgt ook weer voor inspiratie, waardoor je als duo kunt blijven groeien." Het programma voor het komende concert is weinig alledaags, met Gamba Sonata Nr. 3 van Bach, Sonate voor cello en piano in fis kit. op. 1 van Pfitz- ner, Rondo voor cello en piano in g kl.t. B.171 op. 94 van Dvorak en Sonate voor cel lo en piano op. 4 van Kodaly. „De sonate van Bach hadden we nog nooit gespeeld. Dat wilden we ontzettend graag een keer doen. Het stuk van Pfitzner hebben we vorig jaar opgenomen voor een cd die waarschijnlijk in april uitkomt. Het is uit het begin van de twintigste eeuw, nog heel romantisch, heel onstuimig. Dvorak hebben we eveneens opgenomen, omdat het zo wei nig wordt gespeeld. Van Kodaly is opus 8 heel bekend, terwijl opus 4 altijd als onder geschoven kindje is behandeld. Dat is onte recht, want het is een heel gave sonate." Haar agenda voor de rest van het jaar is overvol. „Maar op dit moment kijk ik vooral uit naar de concerten met Silke, omdat het zo lang geleden is dat we samen hebben ge speeld. Het laatste concert was in septem ber, toen we samen met Antje Weithaas heb ben gespeeld. Daarna hebben we een beetje pauze genomen, deels bewust. Daarom ben ik heel nieuwsgierig hoe het nu gaat." Concert: Quirine Viersen (cello) Silke Aven haus (piano) met werk van Bach, Pfitzner, Dvorak en Kodaly, zondag 28 januari in de Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62, Middelburg. Aanvang: 15.30 uur. Quirine Viersen: „Je kunt er naar streven een stuk technisch perfect te spelen, maar het gaat er vooral om wat je ermee wil vertellen. Daarmee kun je de muziek op een hoger plan brengen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15