Knokke ook tegen ontpolderen Evergreen PZC Politie deed inval zonder bewijs Echtpaar had wittebroodsweken op Aruba Vrijspraak geëist tegen Vlissingse koffieshophouder Vlaams comité begint actie papieren karton vZW.pdpieeenl(4r'hn. fi hldbtunfrjlcj papier en l^tnhn! dinsdag 23 januari 2007 door Frank Gijsel KNOKKE-HEIST - Het moge lijk uitbreiden van het Zwin ter compensatie voor het uitdiepen van de Westerschelde levert ook aan Vlaamse zijde bezwaren op. In Knokke-Heist is een actieco mité opgericht dat een handteke ningencampagne is begonnen. Het is de bedoeling dat de Zwin geul wordt verlengd en uitge diept. Er zou meer zeewater (in liters per minuut) het gebied in en uit moeten stromen om zo de zandafzetting te beperken.'Een operatie die Vlaanderen onge veer veertig miljoen euro kost. Deze ontpoldering betekent dat honderd hectare wordt ontgra ven van de Willem Leopoldpol- der, die in 1873 gewonnen werd op de zee. Omdat de leefbaar heid op een aantal landbouwbe drijven in het gedrang komt, is op de website ivioiu.redonzepol- der.be een petitie gestart. De initiatiefnemers vragen zich af of de plaatselijke landbou wers vruchtbare poldergrond moeten prijsgeven, wetende dat de zeespiegel gestadig stijgt en de veiligheid van de bewoners in de polders in het gedrang komt. Bovendien wordt rond het uitgebreide Zwin een nieu we dijk opgeworpen van ruim negen meter hoogte. De omge ving wordt op deze manier ge heel ingesloten, waardoor het wijdse polderzicht verloren gaat. Het Zwin en de polder worden Atelier heropend BURGH-HAAMSTEDE - Ate lier Orelio aan de Hogeweg in Haamstede wordt zaterdag na een verbouwing heropend: afgegraven, geulen gegraven en verbreed of verdiept en grond wordt verzet. Volgens de actie voerders wordt de natuur zoda nig verstoord dat jarenlang her stel nodig is. Daar komt boven op dat het uitgebreide Zwin zon der menselijk ingrijpen op ter mijn toch weer verzandt en dichtslibt, voorspellen de be zwaarmakers. De zee komt dich ter bij de achterdeur en de om liggende poldergronden en het grondwater verzilten, vrezen ze. Zoetwaterbei De tegenstanders vragen zich ook af in hoeverre de zoetwater- bel, het drinkwaterreservoir van Knokke-Heist, gespaard blijft. Volgens de plannen moet het zoete afvoerwater via een spaarbekken via de kortste weg langs het zoute Zwin worden ge loosd. Maar deze maatregel beïn vloedt de waterhuishouding, me nen de actievoerders. Bij ver menging van zoet en zout water wordt de inheemse natuur in het Zwin danig verstoord, voe gen ze er aan toe. Het gemeentebestuur van Knok ke-Heist heeft begrip voor de be zwaren van de landbouwers. Bo vendien is de gemeente veront waardigd dat het pas laat werd betrokken bij de uitbreidings plannen voor het het Zwin. Knokke-Heist wil, samen met de gemeente Sluis, aandringen op een structurele oplossing. De Vlaamse grensgemeente denkt dat een aantal technische maatregelen voor eenzelfde ef fect kan zorgen dan de grotere Zwinspui die hogere Belgische overheden voorzien. Mocht toch landbouwgrond verloren gaan, dan moeten de getroffen agra riërs niet alleen nieuwe grond krijgen, maar ook een substan tiële financiële vergoeding. Mary Vet en Marinus Telle uit Oost-Souburg vierden gisteren hun zestigjarig huwelijk. foto Ruben Oreel door Elian van't Westeinde OOST-SOUBURG - „Op een avond in november bracht hij me thuis na een avondje uit", herinnert Mary Vet zich. Daar na ging het snel: in februari trouwde ze in Alkmaar met Ma rinus Telle, een jaar later zat ze op Aruba. Gisteren vierde het echtpaar in Oost-Souburg zijn zestigjarig huwelijk. Op de eettafel in het apparte ment van het diamanten paar staat een bos witte rozen. Hun dochter is op bezoek met een kleindochter en een achterklein kind. „Mijn oudste zoon belde net, hij woont in Thailand, maar is zojuist geland op Schiphol. Vanavond gaan we met het ge zin uit eten om het te vieren. Za terdag hebben we een feest voor de rest van de familie en kennis sen", zegt Vet. Sneeuwvlokjes „De bruiloft werd thuis gevierd. In 1947 was alles nog op de bon, maar mijn vader wist overal goed aan te komen", vertelt Vet. De trouwfoto op de kast is een herinnering aan de dag dat ze in de koetsjes stapten om naar het stadhuis te gaan. Zij in een oudroze jurk met een boeket zachtroze anjers, hij in legeruni form. „Toen we terugkwamen uit het stadhuis, vielen net de eerste sneeuwvlokjes. Het begin van een koude winter." Het jonge paar bracht de witte broodsweken door op Aruba. Uiteindelijk zijn ze er vijf jaar gebleven. Telle werkte daar als pelotonscommandant. „We mochten gebruikmaken van le- gerbarakken in het kampement. Die werden omgebouwd tot wo ningen. Toen dat klaar was, is zij overgekomen", vertelt Telle. „Een prachttijd", vult Vet haar man aan. „Onze twee oudste kin deren zijn daar geboren. We had den er dikwijls dansfeestjes." Terug in Nederland kon Telle niet meer bij de landmacht te recht, omdat hij was afgekeurd. Na de watersnoodramp in 1953 werkte hij een jaar lang aan het dijkherstel tot hij in 1954 bij De Schelde in Vlissingen aan de slag kon. Na vijf jaar als scheepsbouwer op de helling te hebben gewerkt, werd hij gepro moveerd tot baas van de zware plaatwerkerij Inmiddels was ook het derde kind geboren. Vet was huis vrouw en begon 33 jaar geleden als vrijwilliger in de oude renzorg. „Dat doe ik nog steeds, twee keer per week ben ik met hand- en spandiensten bezig In de Vliedberg en in de Vondel laan." Het paar heeft naast de drie kin deren, drie kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. door Emilë Calon MIDDELBURG - De politie viel eind oktober 2004 op het indus trieterrein De Poort bij Rilland zonder voldoende bewijs een loods binnen. Weliswaar was in die loods een fikse hennepkwe kerij gevestigd. Maar het bewijs daarvoor was, voor de politie tot actie overging, nauwelijks aanwezig. Om die reden kon een klusjes man uit Gorinchem zeer opgelucht de Middl» rechtbank verlig j, voor de inval vormde®, me lip en degetagffli, omwonende dat er een witte bestelbus,® wusle loods stond Vijs tie het kenteken va bj natrok, bleek,dat auto J wasvaneenklusjesi13q „nchem, iemand dit«3 eens veroordeeld n, kweken van hennep. door Frank de Klerk DEN HAAG - De 47-jarige eige naar van koffieshop Homegrow uit Vlissingen is het niet eens met zijn eerdere veroordeling tot een boete van 450 euro voor de verkoop van een gram hen nep aan een vijftienjarige scho lier. Hij tekende hoger beroep aan bij de Haagse gerechtshof. Daar kreeg hij gisteren steun uit onverwachte hoek. Hofaankla- ger M. van der Horst eiste vrij spraak. Volgens de hofaankla- ger is de koffieshophouder niet betrokken bij de verkoop aan de minderjarige. Een 39-jarige medewerkster uit Vlissingen hoorde wel een boete van 450 euro en een maand voor waardelijke celstraf tegen zich eisen. De vrouw was volgens de aanklager de persoon die op 16 juni twee jaar geleden de gram hennep aan de scholier had ver kocht. De vrouw zou voldoen aan het signalement van een for se vrouw met een getinte huids kleur, dat de scholier na zijn aanhouding aan de politie op gaf. „Het is een slechte zaak als men sen met een strafblad in de kof fieshop staan", zei de hofaankla- ger over de vrouw, die eerder een jaar in de cel heeftij bracht wegens de sir,oh harddrugs. De eigent koffieshop en de meder, - de dochter van zijrur, waren wegens de verb de gram hennep beideni rechtbank in Middelhui# deeld tot een boete vaal ro. De pohtie hield de met het pakje hennes controle op straat aan. kelijk ontkende de sch hij in de koffieshop maar na aandringen vaa tie legde hij een beker. Hij zou de hennep sanies, kele vriendjes hebben, n ken. De vrouw zelf ontkende, de jongen hennep had td Zij zou kopers van hem om legitimatie vrages™_ leeftijd te controleren.® rigen kregen dan nulopl kest. Advocaat E. Sim; voor vrijspraak. Het a zijn vastgesteld dat hst slag genomen pakje ech, nep bevatte. Ook had de volgens de advocaat ns uitgezocht of de scholisi nep echt van de vrouw kocht en niet van es wel meerderjarige jca ten op straat voorde' Uitspraak over tweei je ech (Advertentie) Papier en karton zijn zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder ze zijn. Want welke grondstof kan tot zeven maal worden hergebruikt? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. informatiecentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14