eer bloedig weekeinde in Irak Mooie Pauli stoot Stoiber van zijn troon EC Laatste gewonden zijn weg uit Tarin Kowt Wjy»*1 h°°®' Hillary Clinton gaat voorop in de peiling Moordenaar Turkse journalist handelde wellicht in opdracht Ivare verliezen Amerikanen ondanks komst van nieuwe troepen maandag 22 januari 2007 IGDAD- De komst van 3100 L Amerikaanse militairen Vdad ten spijt, hebben \Dfrikaanse strijdkrachten «eekeinde zware verliezen Zaterdag vonden zeker Amerikanen de dood, de op .gadodelijkste dag voor de 2 Irak sinds het begin van inlog in maart 2003. toast van de nieuwe militai re de voorhoede vormen een versterking van in to- 1»1500 man, maakt deel uit ijênieuwe strategie van pre- jtBush voor Irak. ail met veel machtsvertoon indelingen eronder krij- jlgens wil hij de gebieden 1 beter con- Het bloedige weekeinde lijkt geen goed voorteken te zijn voor de nieuwe plannen van Bush waarin de Iraakse rege ring ook een belangrijke rol is toebedeeld. Waarnemers zeggen dat snelle resultaten nodig zijn. Bush staat in eigen land onder zeer zware druk door zijn be leid met betrekking tot Irak en voor de zittende Iraakse rege ring van premier Nuri al-Maliki lijkt het ook erop of eronder. ANP en bewaken om te voor adat de rebellen ze weer aofcatfn Bagdad heeft hij daarvoor extra manschappen ter jkking. Ifeloos :i!«bge weekeinde in Irak eaiig regeringslid echter eln/ nachten bezorgen, ^inzittenden van een heli- la die zaterdag crashte, iade dood. Tijdens gevech- lp! opstandelingen in de ncegend soennitische pro- Anbar kwamen dezelfde lijf Amerikaanse militairen lieven, maakte de Ameri- ;krijgsmacht gisteren be- iboering •jag kwamen ook al vijf t-hanse militairen om bij ival in het sjiitische hei- sSerbala. Vier militairen kinbanden zijn gevallen ca opstandelingen. Drie lawerden volgens Iraakse [Aai zondag dood terugge- k de vierde was gewond leefde nog wel. De ont- ontkwamen, gm feffikaanse strijdkrachten m overigens dat er man- in Kerbala zijn ont- «Hemen met abeling van bus opgelost :s BURG - De problemen bekabeling van de super- A380 van vliegtuigbou- Airbus zijn opgelost. tót een woordvoerder van bedrijf zaterdag gezegd, bet probleem heeft de pro- van het passagierstoestel van twee jaar op- ffl. De aflevering van het «toestel moest al drie keer Airbus gaat iuitdat Singapore Airlines iereerste A380 in oktober stangen. tee's van Airbus in Duits- tót de systemen doorge ien alles is operationeel, fêe de problemen zo goed Wbij zijn. „De bekabeling ideeerste A380 voor Singa- Airlines is vorige week jdleetd", aldus bestuurs ter Louis Gallois van Air- Deonderdelen voor de cabi- widen deze week in het De laatste gewonde militairen van de aanslag worden aan boord van de medische helikopter gedragen. De vier gewonden die nog in het ziekenhuis op de Nederlandse basis Kamp Holland in Tarin Kowt lagen, zijn gisteren naar het militaire ziekenhuis in Kandahar vervoerd. foto Richard Frigge/ANP door Saskia Gaster TARIN KOWT - De vier gewonde solda ten die nog in het ziekenhuis op de Neder landse basis Kamp Holland in Tarin Kowt lagen, zijn gisteren naar het militai re ziekenhuis in Kandahar vervoerd. Daar zal worden gekeken hoe en wan neer zij naar Nederland kunnen. Hun collega's die na de zelfmoordaanslag van afgelopen vrijdag nog op de vooruit geschoven post Poentjak verbleven, zijn gisteren veilig teruggebracht naar Kamp Holland. Zij werden volgens een al ge pland schema afgelost. Op Tarin Kowt hebben ze nog samen een bijeenkomst ge had om hun verhaal te kunnen vertellen. De psycholoog was daar bij aanwezig. Vrijdag raakten vijf soldaten gewond bij een zelfmoordaanslag met een auto tij dens een gecombineerde veiligheids- en contactpatrouille op zo'n drie kilometer ten noordoosten van Poentjak. Na de aan slag werden de mannen ook nog onder' vuur genomen. De vijf gewonden, van wie twee ernstig gewond raakten aan hun gezicht, werden vrijdagmiddag meteen per helikopter naar het ziekenhuis op Kamp Holland vervoerd. Volgens betrokkenen had het bij de meeste gewonden in dit geval geen verschil uitgemaakt of ze een helm op hadden gehad. Een helm beschermt niet tegen schokgolven en opwaarts gerichte schei-ven en autoresten. Zoals gebruikelijk bij een ernstig inci dent, werd vrijdag tijdelijk een zoge noemd black hole afgekondigd. Dit bete kent dat telefoon- en internetcommunica- tie voor de manschappen en eventueel aanwezige pers onmogelijk is. Dit ge beurt om Defensie in de gelegenheid te stellen het thuisfront van de gewonde sol daten als eerste in te kunnen lichten en de soldaten zelf met hun familie te laten bellen. Maar het gebeurt ook om opera tionele redenen, bijvoorbeeld als nog niet helemaal duidelijk is wat er allemaal is gebeurd en er nog geen zogenaamde de- briefing is geweest. Fabels Verhalen over spreekverboden voor sol daten, worden zowel door de militairen zelf, als door Defensie naar het land dei- fabeltjes verwezen. Overigens zijn na het incident andere patrouilles gewoon door leverde vorig jaar 434 <5 vliegtuigen af en er '•a Ï90 bestellingen bin- Jo maakte het bedrijf vo- bekend. Voor 2007 f net dochterbedrijf van ropese lucht- en ruim- •oncei'n EADS maxi- '50 toestellen af te leve- '-XP/AFP Oicale partij 'vië aan kop verkiezingen CRAD0 - De Servische ul- Monalistcn staan op winst Parlementsverkiezingen {Neren. E °nafhankelijke peilin- 'fi.t Partij van Tomis- •tóic de grootste in het ®els 'ellende parlement, ^ische Radicale Partij kunnen rekenen op Procent van de stem lede stek achter de ul- 'tonalisten komt de gema- JjÈOeratische Partij (DS) órdent Boris Tadic. volgens de eerste pei- Mgeveer 22 procent van en hebben gekregen, jtaer 6,6 miljoen stemge- 8® Serviërs konden tot eur terecht in de stemloka- opkomst lag met 56,7 door Achille Prick MUNCHEN - Uiteindelijk is de Beierse minister-president Ed mund Stoiber dan toch opge stapt. Dit door toedoen van dr. Gabriele Pauli, een attractieve vrouw die motor rijdt, van een borrel houdt en mannen zou ver slinden. Beieren is een beetje van slag. Sinds 1962 regeert de christelij ke CSU de Zuidduitse deelstaat met een absolute meerderheid, maar plots haalt de partij in de peilingen nog 'maar' 45 procent. Schuld daaraan lijkt minis ter-president Edmund Stoiber. Na dertien jaar onder zijn be wind is Beieren toe aan een nieuw gezicht, maar 'koning Ed mund' wilde niet wijken. Tot eind vorige week, toen hij uitein delijk overstag ging en zijn af tocht aankondigde. „Het is jammer dat het zo loopt, want deze man heeft toch wel wat bereikt voor Beieren", zegt Boris Fischer. Het is weekend en de 48-jarige advocaat staat aan een halve liter bier in de Schrannenhalle, hartje Mün- chen. Een oude markthal die 24 uur per dag open is. „We heb ben een lage werkloosheid, de laagste schulden, het beste on derwijs en het mooiste land schap van Duitsland", lacht Fi scher. „Ook een verdienste van Stoiber." De reactie van Fischer is ken merkend voor veel reacties in de trotse vrijstaat. Vooral omdat de geboren Münchenaar al jaren lang op de Groenen stemt. Vriend en vijand moeten erken nen dat Beieren er niet slecht voor staat. „Beieren is een bus die al jarenlang zonder moeite doorrijdt en af en toe wisselt de buschauffeur", zegt Mare Sihling die ook weekend viert in de Schrannenhalle. „Die nieuwe buschauffeur vertelt misschien weer een paar andere verhaal tjes, maar de koers van de bus verandert niet." Hechte kliek Sihling is IT'er, 35 jaar en stemt SPD. Niet gek, -want de stad München is altijd een socialis tisch bolwerk geweest. „De rest van Beieren wordt eigenlijk ge regeerd door een hechte kliek van CSU en industrie. Dat is hier altijd zo geweest." Zonder partijgenote dr. Gabriele Pauli zou Stoiber nu waarschijnlijk ook nog gewoon in het zadel zit ten. Frau Pauli voerde de laat ste maanden een campagne te gen Stoiber omdat ze vond dat Het echtpaar Stoiber met rechts Gabrielle Pauli, de vrouw die verantwoordelijk is voor de val van de Beierse minister-president Edmund Stoiber. foto Michael Dalder/RTR het tijd was voor nieuw bloed. Om haar uit te schakelen heeft het Stoiber-kamp geïnformeerd naar de handel en wandel van Pauli die er goed uitziet, man nen zou verslinden en graag een glaasje drinkt. Ze kwam er ach ter, Stoiber raakte in de proble men en beleeft nu een sneu ein de van zijn politieke carrière. „Frau Pauli is echt een mooie vrouw", zegt de kelner van café Marconi in Zimdorf, 175 kilome ter boven München. Het dorpje behoort tot Landkreis Fürth, de regio waar Pauli sinds 1990 na mens de CSU Landratin is, het politieke hoofd. „Ze is hier stam gast, maar bezopen is ze nooit." En de verhalen over de mannen? „Nou ja, ze is een keer geschei den en leeft nu apart van haar tweede man. Dus wat ze vérder doet, moet ze zelf weten, toch? Eigenlijk heeft ze trouwens al een derde man versleten. Stoiber", schatert de kelner. De mogelijke opvolger van Stoi ber heet Günther Beckstein, uit Nümberg. GPD Stijging zeespiegel blijft beperkt NEW YORK - De stijging van de zeespiegel gaat minder snel dan tot op heden werd aangenomen. Dat blijkt uit een rapport van het IPCC, de klimaatcom missie van de Verenigde Naties, waaruit het Financieele Dagblad zaterdag citeerde. Werd in een vorig rapport nog uitgegaan van een wereldwijde stijging van 88 centimeter deze eeuw; in de nieuw versie komt het IPCC. op hooguit 43 centimeter. Voor Nederland heeft een stijging van een meter beperkte gevolgen. Bij 1,5 meter zijn ingrijpende maatregelen no dig, zo heeft Natuur- en Milieuplanbureau van de over heid berekend. Zware aardbeving treft Indonesië JAKARTA - Bij het Indonesische eiland Sulawesi is zon dag een zware aardbeving waargenomen met een kracht van 7,3 op de schaal van Richter. Dat heeft een Ameri kaans geologisch instituut gemeld. Het epicentrum lag op 51 kilometer onder zee, op 160 kilo meter afstand ten zuiden van Manado, de hoofdstad van Sulawesi. Volgens de lokale tv-zender Metro brak er pa niek uit in Manaclo en viel de stroom uit. Er yielen geen slachtoffers. Evenmin waren er meldingen van gote schade. ANP/AFP/RTR Wegenvignet in Beneluxparlement BRUSSEL - De Belgische senator Luc Willems van rege ringspartij VLD wil de economische gevolgen van het Bel gische wegenvignet bespreken in Benelux-verband. Hij wijst erop dat steden als Antwerpen, Gent en Bxoxgge evenals pretparken veel dagjesmensen uit Nederland trek ken. Willems is fractieleider van de liberale groep in het Bene luxparlement, waar parlementsleden uit België, Neder land en Luxemburg samen adviezen opstellen. België wil in 2008 een wegenvignet van 60 euro per jaar verplichten voor auto's die door België rijden. ANP/Belga Libië ontslaat 400.000 ambtenaren TRIPOLI - Libië wil af van 40 procent van alle ambtena ren en dat komt neer op ongeveer 400.000 werknemers. De besparing levert 24 miljard dollar op (18,5 miljard eu ro). De ontslagen staan in een plan van de regering dat za terdag werd gepresenteerd in het parlement. Volgens minister-president Baghdadi Mahmudi is een groot deel van het bespaarde geld bestemd voor wegen, ge zondheidszorg en onderwijs. De ontslagen ambtenaren krijgen maximaal drie jaar loon mee. ANP/AFP Hongersnood dreigt in Burundi BUJUMBURA - Honderdduizenden Burundezen worden bedreigd door hongersnood nadat overstromingen enkele regio's in het Afrikaanse land hebben getroffen. Daarvoor waarschuwde het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP) zaterdag. Naar schatting 50 tot 80 procent van de landbouwproduc tie is verloren gegaan. De autoriteiten hebben zeven van de zeventien provincies in het land tot rampgebied verklaard. Zeker 23.000 men sen zijn van huis en haard verdreven. ANP/AFP Inmiddels is de toevoer van diesel naar Tarin Kowt weer op gang gekomen. Vori ge week kondigde de commandant een stroomrantsoen af, omdat het transport van diesel door problemen bij de grens met Pakistan was opgehouden. Dit week end is een groot deel van de bestelde vrachtwagens gearriveerd. Maar de soldaten mogen nog steeds niet overdag in hun slaap- en verblijfcontai- ners het licht aandoen of anderszins stroom verbruiken. Er moet eerst een voorraad diesel verder worden aangevuld, legt een woordvoer der uit. Echo's, de alcoholvrije kroeg van Kamp Holland, maakt hierdoor al een week hoogtijdagen mee. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Hillary Clin ton heeft een flinke voorsprong op haar tegenstrever Barack Obama binnen de Democrati sche Partij. Dat blijkt uit een peiling van de zender ABC en de Washington Post. De twee politici wierpen zich de ze week op als kandidaat voor de Democratische nominatie voor de Amerikaanse presidents verkiezingen van november 2008. De gouverneur van de Amerikaanse staat New Mexico, Bill Richardson, voegde zich gis teren bij hen. Clinton, senator uit New York, zou kunnen reke nen op 41 procent van de stem men. Haar collega Obama uit Il linois komt niet verder dan 17 procent. John Edwards komt op een derde stek met 11 procent. Richardson is nog niet in de pei lingen meegenomen. Hoewel ze niet hebben aangekondigd mee te doen, bleken ook de gewezen vicepresident Al Gore en sena tor John Kerry populair te zijn. Ze kregen respectievelijk 10 en 8 procent achter zich. De cijfers van zaterdag verschil len nauwelijks van die van een peiling op 11 december. Toen scoorden Hillary en Obama res pectievelijk 39 en 17 procent. Bij de Republikeinen zijn de ver schillen kleiner. Favoriet is de oud-burgemeester van New York Giuliani met 34 procent te gen senator John McCain met 29 procent. ANP door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Turkije vreest dat de tiener die vrijdag de Ar- meens-Turkse journalist en uit gever Hrant Dink (53) vermoord de, niet op eigen houtje heeft ge handeld. De 16-jarige Ogün Sa- mast werd zaterdag opgepakt op het busstation van Samsun aan de Zwarte Zeekust. Hij was door zijn vader bij de politie aangegeven. De jongen heeft bekend Dink met drie pistoolschoten bij diens kantoor in Istanboel te hebben omgebracht. „Op het in ternet stonden uitspraken van Dink zoals 'Ik kom uit Turkije, maar Turkenbloed is vies'," zei Samast. „Zijn woorden krenk ten mijn trots. Daarom besloot ik op de bus te stappen en naar Istanboel te gaan." Gezien de jonge leeftijd van de dader, waardoor Samast een zware straf ontloopt, wordt ver moed dat de moordenaar een loopjongen is van nationalisti sche extremisten. Ook in geval len van eerwraak worden meest al minderjarige jongens ingezet. Commentatoren vrezen voor een terugkeer naar de donkere jaren '90, toen een groot aantal intel lectuelen, schrijvers en journa listen werd vermoord door een netwerk van criminele, extreem rechtse en nationalistische orga nisaties, die banden onderhiel den met de veiligheidsdiensten. De moord op Dink leidde tot consternatie in en buiten Tur kije. In het weekeinde werd in Istanboel massaal gedemon streerd. Premier Erdogan en andere poli tici, onder wie president Sezer, keurden de aanslag in schex-pe bewoordingen af. Samast werd aangehouden op de terugweg naar zijn ouderlijk huis in Trabzon. Bij zijn arresta tie had de jongeman het moord wapen nog op zak. De politie wist hem te traceren na te zijn getipt door Ogüns vader. De verhouding tussen de islami tische Turken en de christelijke Armeense minderheid is sinds lang gespannen. Armeense woordvoerders, onder wie ook Hrant Dink, willen dat de Turk se staat de massamoord op de Armeniërs aan het begin van de vorige eeuw erkent als 'genoci de'. Nationalistische Turken wil len hier xxiks van weten. De moord op Dink ligt extra ge voelig omdat hij een gematigde lijn vertegenwoordigde. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5