Een Zeeuwse Daniël Boogie and blues-talenten Biet-Idol 2007 wissel 'LV'EïL OMZI'EOt Thoolse bedrijven moeten milieulogboek bijhouden agenda lezers schrijven geslaagd maandag 22 januari 2007 :13 zoektijdsn Walcheren ^«88, rangen SiS)-2ö.00uur fa#ts gehele dag. 14.00-19 00 uur. Snedig 19 00-20.00 uur ld 00-16.30 uur. ^StrokeUnitCVA dag. jggen 19.00-20.00 uur. hof revalidatie Jigis «101 lOMü'nge, IZ67000 ia 00-21.00 uur ;=-,,nj. 18.30-21.00 uur iijk Noord-Brabant m ■ClOijkzigt) 'jlolewaterplein 40 ijdam, s-Gravendijkwal 230 5222 (voor inlichtingen nvan alle afdelingen) PZC zeeuws Vlaanderen door Anneke van Waarden-Koets Dit jaar is het vijftig jaar geleden dat Thomas Gabriel in 1957 in Essen werd geboren. Deze componist is vooral bekend om zijn roek-oratoria. Een van die - zeer recentelijk uitgevoerde - roek-oratoria is Daniël, geschreven in 1996 met teksten van Eugen Eckert (Frankfurt am Main, 1954). Ongeveer zestig jaar eerder componeerde de Zeeuw Jaap van Westen ook een orato rium Daniël. Jaap van Westen (1893-1976), was één van de elf kinderen van Maatje Wal- hout en Marinus van Westen, die als dagloner de kost verdiende. Jaap bezocht vier jaar de lagere school. Daar na was hij niet meer welkom om dat hij geen pokkenbriefje kon overleg gen. Hij kreeg les van een privé-onderwijzer, maar moest ook meehelpen de kost te verdienen. Na een tijdje bij een boer te hebben gewerkt, ging hij in de leer bij kleermaker De Meij in Goes. Intussen was Jaap verliefd geworden op Jaantje Fraanje uit Borssele. Zo vaak hij kon, liep hij een eindje met haar op. Maar toen vader Fraanje daar lucht van kreeg, stak hij er snel een stokje voor door voortaan met zijn dochter mee te lopen. In 1919 trouwde Jaap met toch zijn Jaantje, die inmiddels als dienstmeis je werkte in Goes, en met wie hij al die tijd had gecorrespondeerd. Een jaar later begonnen ze samen een win kel in overhemden in de Lange Kerk straat in Goes en werd hun dochter geboren. In 1921 verhuisden ze met hun zaak naar de Lange Vorststraat. Zo wel de winkel als het gezin breidden zich gestaag uit. Er volgden nog een zoon en drie dochters en het overhem denwinkeltje groeide uit tot de gerenom meerde herenmodezaak Maison Van Westen. Muziekliefhebber Jaap van Westen was een hartstochte lijk muziekliefhebber. Hij had leren or gelspelen en ook zijn kinderen bespeel den één of meerdere instrumenten. Jaap zong in de Goese Oratoriumvereni ging onder leiding van Jan Kousema ker, waarmee hij zeer goed bevriend de Nederiandsclie Christelijke Rndi^-Vcvccniging De NCRV zond in 1948 een speciale uitvoering uit van Van Westens oratorium Da niël, met landelijk bekende solisten. De hele omslag van de gids van 17 juli 1948 werd er voor ingeruimd. was. Tevens dirigeerde hij koren in 's-Gravenpolder, Nieuwdorp, Lewe- dorp en Borssele. In de jaren vijftig richtte Jaap een eigen koor op in Goes: Jubilate Deo. Van Westen componeerdeverschillende muziekstukken op teksten van Francien Poley-Scheele. Aanvankelijk waren het kinderliedjes en later waagde hij zich aan wat grotere werken, zoals een compositie van Psalm 104, die veelvul dig is uitgevoerd. Jaap van Westen com poneerde twee oratoria: Daniël en Es ther. In de jaren dertig kwam zijn oratorium Daniël tot stand. Het oratorium verhaalt over het leven van Daniël in de tijd dat het Joodse volk in balling schap in Babylonië leefde. Daniël en zijn vrienden bleven hun geloof trouw, ondanks allerlei beproevingen die ze moesten doorstaan. De muziek voor koor, solisten, orgel, piano en orkest, is romantisch, licht dramatisch en is een sfeervolle, beeldende verklanking van de woorden van Francien Poley- Scheele. Uitvoeringen Het oratorium Daniël werd voor het eerst uitgevoerd op 11 maart 1942 in de gereformeerde kerk in Nieuwdorp door het koor De Lofstem en plaatselij ke solisten met orkestbegeleiding, on der directie van J. van Westen. Twee grotere uitvoeringen vonden plaats op 27 en 28 november 1947 in het Schut tershof te Goes, door de Goese Orato riumvereniging. De uitvoering was een groot succes. Na afloop werd Van Wes ten zelfs gehuldigd met een lauweren- krans. Op 20 en 21 juli 1948 voerde de Goese Oratoriumvereniging het oratorium Da niël uit in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Het concert op 21 juli was heel bijzonder omdat het rechtstreeks werd uitgezonden door de NCRV op Hil versum 1. Speciaal voor deze uitvoering werden landelijk bekende solisten ge vraagd. Eén van hen was de sopraan Er na Spoorenberg, die toen aan het begin van haar glansrijke carrière stond. De andere solisten waren alt Watty Feen- stra-Krap, tenor Ary Roodenburg en bas Henk Driessen. De PZC van 22 juli wijdde een klein berichtje aan de uitzen- ding. Platen Van deze bijzondere uitvoering zijn ook 78-toerenplaten gemaakt. Klein kinderen van Jaap van Westen hebben de platen onlangs laten overzetten op cd, zodat niet alleen de originele partitu ren van het oratorium Daniël voor het nageslacht bewaard zijn gebleven, maar ook de uitvoering ervan in de oor spronkelijke versie beluisterd kan wor den. EVENEMENTEN GOES - Theater De Mythe, 20.00 uur: Dansvoorstelling het Zwanenmeer; door Rob Paardekam STAVENISSE - Bedrijven in de gemeente Tholen worden in de toekomst verplicht een zogehe ten milieulogboek bij te houden. Het eerste exemplaar werd za terdag overhandigd aan de fami lie Cornelisse in Stavenisse, die haar nieuwe groente- en viskwe- kerij officieel opende. Wethouder C. van Dis, die het boek overhandigde, meent dat het een hoop ergernissen kan voorkomen, zowel aan de kant van de gemeentelijke con troleur als die van de bedrijfsei genaar. Nu komt het regelmatig voor dat bepaalde papieren die de controleur wil zien, moeilijk te vinden zijn. Bijvoorbeeld omdat ze bij de boekhouder liggen, of simpelweg omdat de onderne mer even niet weet waar ze liggen. „En een ondernemer moet nogal wat zaken bijhou den", betoogde de wethouder. „De stoffen die hij gebruikt, de afvalstoffen die hij afstoot, het verbruik van gas, water en elek triciteit - en ga zo maar door. Het is vaak zoeken, zoeken en nog eens zoeken naar al die gege vens. Dat kan ergernis opleve ren." Het milieulogboek moet orde in de chaos scheppen. Als onderne mers het goed bijhouden, wordt de controle een fluitje van een cent. Dan wordt er behalve er gernis ook veel tijd bespaard. Tholen is de tweede gemeente in Zeeland die haar vergunnings- plichtige bedrijven een milieu logboek geeft. Borsele deed dat al eerder. FILMS BERGEN OP ZOOM - Cinem'actueel, Windkracht 10: 20.00 uur; Deja Vu: 20.00 uur; Rocky Balboa: 20.00 uur; Zwartboek: 20.30 uur; HULST - Koning van Engeland, Rocky Balboa: 20.00 uur; Windkracht 10: 20.00 uur; Apocalypto; 20.00 uur; The Holi day: 20.00 uur; Eragon: 20.00 uur; Bud- ha's Children: 20.00 uur; MIDDELBURG - Schuttershof, Eden: 20.00 uur; TERNEUZEN - Merral, Rocky Balboa: 21.00 uur; Windkracht 10: 20.00 uur; Apocalypto: 20.00 uur; The Holiday: 20.00 uur; VLISSINGEN - Cine City, Apocalypto: 13.30,16.00 en 18.45 uur; Casino Roya le: 16.00,19.00 en 21.15 uur; Charlotte's web: 13.45 uur; Déja vu; 19.00 en 21.45 uur; Eragon: 16.30 en 19.00 uur; Happy Feet (nl): 13.45 en 16.15 uur; Kruistocht (nl): 16.00 uur; Kruistocht (ov): 18.45 uur; 'n Beetje Verliefd: 14.00 uur; Plop in de stad: 13.45 uur; Rocky Balboa: 16.30, 19.00 en 21.45 uur; Saw 3: 22.00 uur; The holiday: 19.00 en 12.45 uur; Windkracht 10: 16.15 en 22.00 uur; Sneak: 22.00 uur; TENTOONSTELLINGEN GOES - Galerie De Kaai, 9.00-16.00 uur: The King, werk van Alain Balleur (t/m 12/4); MIDDELBURG - CBK, 9.00-17.00 uur: Werk van Zeeuwse vormgevers o.a. Benno Vranken, Bosch Slabbers, Ben Moorman en Ineke Otte (t/m 19/1"); De Drvkkery, 11.00-18.00 uur; Mijn beste vriend, foto's Bob Bronshoff (10/3); Van Kop tot Staart, werk van kinderen van basisschool geïnspireerd op werk van Wim Hofman; Certificaat 000358, foto's Robert Knoth over gevolgen Tsjernobyl; Werk van vormgevers Johannes Gille, Sjoerd Vroonland en Harald Knöcke Köhneke; Zeeuws Archief, 9.00-17.00 uur: Menasse ben Israel, leven en werk. Lissabon 1604 - Middelburg 1657 (t/m 3/2); Zeeuwse Bibliotheek, 17.30-21.00 uur: Schrift in beeld (17/2). Koen Harm en Wim T. van Gelder, tekeningen Cor de Jonge (t/m 27/1); TERNEUZEN - Toonbeeld, 10.00-17.00 uur: Binnen-Buiten, werk van cursisten beeldende vorming (31/3); VLISSINGEN - Bibliotheek, 10.00-20.00 uur; Spotting, foto's Izaak Verkeste; Zeeuws maritiem Muzeeum, 10.00-17.00 uur: Leven en werk Wim Hofman; ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 9.00-16.00 HULPCENTRA door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het gebeurt zel den tot nooit dat je Boney M, Tina Turner, de Pointer Sisters en zelfs Eric Clapton tegelijk in je café hebt staan. Oók Robbert Roggeband van De Biet krijgt dat niet voor elkaar, maar hun equivalenten stalen gisteren wel de show in de Zierikzeese haven kroeg. Toch bleken ze niet goed genoeg om te worden verkozen tot Biet-Idol 2007. Die eretitel werd in de wacht gesleept door twee jonge talenten in boogie and blues. Toetsenist René Geelhoed uit Zonnemaire en koperblazer Piter-Jan Goodijk uit Renesse zetten het café op z'n kop met een opzwepend mini-concert. Ze lieten gerenommeerde muzi kanten. als Marien Hoogerheicle en Wolfert Jumelet even verble ken, hoewel deze Catfish-muzi- kanten met hun collega John Muis in de jury bij voorbaat wa ren uitgesloten als serieuze kanshebbers, benadrukt Rogge band. „We doen dit vooral om wat nieuw bloed de kans te ge ven zich op een ontspannen ma nier aan het publiek te presente ren. En wat die twee jonge jon gens lieten zien, was echt gewel dig." In totaal dongen tien muzikan ten mee naar de fel begeerde ti tel, van wie zich er gisteren nog vier spontaan aanmeldden. De Alarmnummer: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118-412323. SOS Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 0118-615551 of 0900-0767. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118-469869. Hulp- en advieslijn Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 0118-467003 (ma t/m vr 9.00-17.00 uur). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800-0432 (gratis, dag. 14.00-20.00 uur). Advies Meldpunt Kindermishande ling, tel. 0900-1231230. Aids Infolijn, tel. 0118-638384. Werkgroep Anonieme Alcoholisten: 06.1105.7541. Ouders en verwanten van drugsgebrui kers (LSOVD), tel. 0900-5152244 (ma t/m vr 10.00-22.00 uur). Al-Anon familiegroep Vlissingen, voor verwanten van alcoholisten, tel. 0610271339. Palazzoli Huis, Voor ménsen met kan ker, tel.0118-413932. SOA-spreekuur GGD Zeeland: 0900-3696969. Dierenambulance/Dierenbescherming (24 uur bereikbaar), tel. 0900-7673437. Zorginfo Klaverblad Zeeland, tel. 0113-212783 (ma t/m vr 9.00 - 13.00 uur). Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. winnaar krijgt een weekeindje Parijs. De wedstrijd is vorig jaar 'uit een gekkigheidje' ontstaan op initiatief van vinoloog Domini que Dequelle. Zijn vertolking van de Rolling Stones maakte de weg vrij voor de verkiezing van de eerste Biet-Idol. In Geel hoed en Goodijk heeft hij waar dige opvolgers, oordeelde Rogge band over het verloop van de muzikale strijd. De jury werd naast Muis gevormd door Freek den Toom en Miriam van 't Veer. foto Marijke Fclkertsma Gedragscode „Je kunt je als militair tijdens een weekeinde stappen niet ge dragen als een gemiddelde bouwvakker." Die uitspraak stond in de PZC van 17 januari en was afkomstig van de voorzit ter van een defensievakbond. Is hier sprake van een elitair mili tair? Of gewoon iemand die een domme opmerking maakt? Want dom is deze opmerking ze ker. In de 45 jaren dat ik bouw vakker was, ben ik nooit gecon fronteerd met dat soort uitspat tingen op of rond de bouw. Ho pelijk zien beroepsmilitairen in dat dit gedrag niet te tolereren is. Voorzitter Van den Burg, voortaan tot tien tellen en dan pas spreken! Leen Dees Beatrix straat 26 Wissenkerke Verkrachtingen Naar mijn gevoel ontbrak er een zekere diepgaandheid in het arti kel en de kop betreffende de ver krachting van toeristen in Istan bul (PZC 18 januari). Hoewel het niet tendentieus was, had den mijns inziens meer verkla ringen het onderwerp wat kun nen nuanceren, ter voorkoming van stigmatisering. In de eerste plaats telt Istanbul 14 miljoen inwoners, wat onge veer gelijk is aan het aantal in woners van België, en iets min der dan in Nederland. Als daar eenmaal sprake is van een opere rende bende, is een aantal van drie verkrachtingen - en dat geldt voor iedere metropool - misschien niet eens echt hoog, doch om daarover te kunnen oor delen, ben ik teveel leek. In de context van negatieve beeldvorming herinner ik me 1996, het jaar waarin geen enke le zichzelf respecterende Belg in het buitenland zijn thuisland en/of Charleroi durfde te noe men, omdat daar het idee heer ste dat iedere Belgische man een potentiele Dutroux was. Ter voorkoming van misleiding, massahysterie lijkt mij een uit leg, dat bepaalde uitwassen in een metropool inherent zijn aan het feit, dat men simpelweg te maken heeft met miljoenen men sen, wenselijk. Op een bevol king van 14 miljoen zijn negen verkrachters nog geen promille, en als men oordeelt, moet men het wel 'integraal' doen. Een ver krachter in Nieuw-Buinen impli ceert nog niet. dat iedere Nieuw-Buinenaar aberrant ge drag vertoont. Ooit was ik au-pair in Londen, en in die tijd moest men ook alert zijn, alert op veel, maar in die tijd was een bepaalde sekte vrij actief in het werven van 'weerloze' slachtof fers, in het kader van ziel- tjeswinnerij. Waarschuwen okee, maar graag niet meer dan dat. Monique Sturm Turkeye 10 Waterlandkerkje Connexxion Met verbijstering heb ik het artikel in de PZC (17 januari) gelezen over het 'zogenaamd niet bestaan van de overvolle bussen'. Met name de reactie van Connexxion raakt kant nog wal. Mijn beide zoons moeten om op tijd op school te komen de bus van 7.42 vanaf het Sas in Zierik- zee nemen. Nooit kunnen ze zit ten, soms worden ze geweigerd en meestal moeten ze staan als opgepropt vee. Voor de terug weg geldt hetzelfde. Voor deze krankzinnige en ge vaarlijke situatie betalen wij ruim 500 euro per jaar per kind. Als ik 1 meter zonder gordel in mijn auto rijd, riskeer ik een boete, want dat zou gevaarlijk zijn. Maar een bus volgepakt met mensen, in dit geval voorna melijk scholieren, kan allemaal wel. De buschauffeurs worden nu be boet, alsof zij minder bussen in zouden hebben gezet (staat er nota bene: de mensen konden nog wel wat meer naar achter in schikken). Ik hoop niet dat er, door het onverantwoord geld besparen van Connexxion, ernstige onge lukken ontstaan. Ik vind het niet te tolereren dat er zo met onze kinderen omgesprongen wordt. Majella Cysouw Engelse kade 11a Zierikzee Dierenwelzijn In de PZC van 17-01 is de voor zitter van produktschap vee en vlees van mening dat de beeld vorming van welzijn van vee rammelt. Momenteel spreken steeds meer Kamerleden hun voorkeur uit voor een striktere handhaving van de dierenwel- zijnswet. De kiezer heeft gekozen en wil dat levende dieren met respect worden behandeld. De heden daagse praktijk ziet er anders uit. In de bio-industrie is geld nog altijd belangrijker dan wel zijn en is een van de ergste vor men van dierenleed in onze he dendaagse maatschappij. De dieren worden ten volle uit gebuit om maar zoveel mogelijk winst te kunnen maken, tegen zo laag mogelijke kosten. Miljoenen varkens leven in don kere stallen, castratie, knippen van staarten en tanden gebeurt onverdoofd. Meerdere kippen die in kooien gepropt leven; hun snavels worden onverdoofd ge kapt. Achter de gesloten deuren van de bio-industrie heerst veel leed. Miljoenen landbouwdieren zoals koeien, schapen, varkens, kippen, geiten, eenden leven on der erbarmelijke omstandighe den na een ellendig bestaan rest nog een enkele reis slachthuis. Het gaat hier niet over inciden ten maar over miljoenen dieren die leven onder erbarmelijke om standigheden achter de gesloten deuren van de bio-industrie. C.Minneboo J.D.P. de Smitstraat 31 Oost-Souburg Ziekenhuis Al enige tijd worden argumen ten aangevoerd om het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes te fu seren met Ziekenhuis Walche ren. Het argument voor fusie is gebrek aan patiënten in een dun bevolkt gebied, zie PZC 16 ja nuari. Het is misschien niet al leen het dunbevolkte gebied waardoor het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes gebrek aan patiënten heeft of zal krijgen. In mijn omgeving verkiezen steeds meer mensen een ander zieken huis boven dat in Goes, om de volgende redenen (ervaringen van mij en personen in mijn omgeving): 1. Patiënt-onvriende lijke behandeling door het per soneel in Goes, men is niet be reid rekening te houden met de wensen van de patiënt bij het plannen van afspraken. 2. Valse voorlichting in publieksinforma tie (folders en internet) over wachtlijsten. 3. Slechte commu nicatie arts-patiënt (met name door internisten), gebrek aan in formatie van specialist naar huisarts en slechte informatie over medicijngebruik. Zaken die weinig vertrouwen in een zie kenhuis geven. Het indienen van klachten wordt afgehouden door te verwijzen naar een for muliertje. De houding van de voorzitter van de Raad van Bestuur in de pers, dat mensen die het niet be valt hier maar niet moeten gaan wonen, versterkt het gevoel van onbehagen. Gelukkig zijn er an dere ziekenhuizen, zoals het Van Weel Bethesda in Dirks- land, en het Ziekenhuis Walche ren. Laat ons de vrijheid te kie zen voor kwaliteit. Geen fusie dus. N. Markus Westerenban 38 Burgh-Haamstede Wapens Israël gebruikt in de Ga- za-strook Amerikaanse experi mentele wapens die tot buitenge woon ernstige verwondingen lei den, zoals geamputeerde ledema ten en diepe brandwonden. Het is door het Amerikaanse leger ontwikkeld onder het acroniem Dime, dat een krachtige en dode lijke ontploffing veroorzaakt binnen een relatief klein gebied. Het wapen verkeert nog in de testfase. Het is zeer kankerver wekkend en zeer schadelijk voor het milieu. Daar hoor je nooit wat over. Al die mensen die weer naar Israël op vakantie willen, moeten er nu wel rekening mee houden dat ze misschien ook met kan ker naar huis gaan. Het blijkt namelijk dat de kankerverwek kende stof in de lucht komt en door de wind verspreid wordt. En dat kan nog een heel gebied bestrijken, uiteindelijk komen die stoffen ook in Nederland te recht, en vallen er in Nederland nog heel wat slachtoffers met Amerikaanse wapens die door Is raël gebruikt zijn. Corrïe Akkermans Opaal 6 Middelburg P. Maljaars uit Goes is geslaagd voor het master-examen Bestuurskunde aan de Erasmus Universiteit Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41