oed en slecht nieuws Veerse Meer 2C Het leven is er zo simpel Prijs Zeeuws-Vlaams project voor jonge gehandicapten Havenschepen Gent wil snel besluit over zeesluis Terneuzen wissel bevelanden ,11 is schoner, maar vissers hebben nog niets om blij om te zijn nda Laatste zetje voor bomen J maandag 22 januari 2007 ijjDUK - Het gaat goed én „i dc visstand in het „liter. Door een biologi- jn|sfiien gaat het prima: sthoncr, zouter, hel- hfoertija veel meer soor- 2, voordat tic Katse Heule é„it «ttl genomen. Het Lraiiddel in de Zand- ijjm heeft de waterktvali- ,1,1 helpen verbeteren. M00r dc beroepsvissers „1,1 nu toe weinig te halen oh de sportvisser kijkt op Itlli' tellen, graatmager van de trekken weg. De intrek valt erg tegen omdat Èjaal (jonge paling) mas- pdetrek vanuit de Sargas- sordt afgevangen voor jin China. Er gloort wel ip in de kreeftenbranche, fc kreeft is nog erg klein rvisserij wil daar voorals- ad te veel aankomen: de ag een bestand op ader sprankje hoop voor joepsvissers is het zogehe ten van mosselzaad; r-ernatieve techniek om gd ie winnen die na jaren pii v ^^ACTIVITEITEN plachten: M231231 raandag t/m vrijdag Sirende de openïngstij- Kilerdagstot 12.00 uur dactie IKANOEmxOLEN süonspark 28 «tbus31 HO AA GOES t0l13-31567O ^0113-315669 *3il: redgoes@pzc.nl ^Balkenende (chef) knvan Dam skevander Jagt ^aardekam 8"de Vries (sport) ®"»nvan der Werf ^ALE REDACTIE ^onspark 28 Sbus 31 koaagoes ^(0113)315500 ^10113)315669 "A redactie® pzc.nl ernet jw.pzc.nl Niwab@pzc.nl van ontwikkeling nu vruchten af begint te werpen. Een vergun ningsaanvraag voor een klein schalige proefinstallatie ligt bij het ministerie. J. Geleijnse, van de Visstand Be heer Commissie (VBC) praatte de leden van de Sociëteit Noord-Beveland afgelopen weekend bij over de visstand in het Veerse Meer, die door de VBC in de gaten wordt gehou den. Dat gebeurde in het land goed Rijckholt in Geersdijk. Ook J.W. Slager, projectleider peilstudie Veerse Meer van Rijkswaterstaat, was er aan wezig om uitleg te geven over de peilveranderingen in het Veerse Meer. Op de lange duur zou het Veerse Meer-peil zomer en winter rond tien centimeter on der NAP moeten schommelen, het peil dat nu in de zomer wordt gehandhaafd. Door het el ke winter met 60 centimeter te verlagen naar min vijftig, gaat nu een potentieel natuurgebied van in totaal 290 hectare verlo ren. Het ideaal van constant min tien centimeter is echter op de korte termijn niet haalbaar, omdat het water daarmee on voldoende beheersbaar wordt, met name voor de buitendijkse gebieden waar veel bungalow parken staan. Het moet dus tot 2015 een constant peil van min dertig centimeter NAP worden met een noodpeil van min vijftig centimeter, te berei ken in stappen van jaarlijks tien centimeter. Intussen moeten de randvoorwaarden worden aan gepast: drainage van landbouw gebieden, sterkere gemalen en het monitoren van effecten op de oevers en verder landin- waards. De plannen voor het de peilaanpassing tot 2015 gaan de hele komende zomer in de in spraak. Plet contstante peil zal, zo wordt aangenomen, een gunsti ge invloed hebben op de vis stand, omdat een duurzaam be heer van de oevers de paaigebie- den voor vis aanzienlijk zal uit breiden. Geleijnse maakte zich zorgen over de Japanse oester, een on welkome gast die met al het goe de uit de Oosterschelde door de Katse Heule mee komt. Voor de recreatie, waarvan het Veerse Meer het toch ook moet hebben, is een plaag van scherpe oester schelpen een regelrechte bedrei ging- project voor jeren in Goes Halt! U Valt, het pro- ouderen om de risico's rlen Ie beperken, is woens- ideErasmusflat in de Goe- Ëtr. deren uit; de wijk zijn 0 vanaf 14.00 uur. Het (•wordt niet voor niets ge- Vallen kan bij ouderen Bikomen. Meer informa- :ce middag bij ouderen- Jan Priem (0113- of bij Ko Pieper J3558) van de Erasmus- Jüdereii kunnen dinsdag van 10.30 tot 15.00 ..i de Erasmusflat te il hun rollator te laten arepareren. Bowling Centrum Geldeloze- 130-16.30 uur: Bingo Senioren [Goes-Oost; IOUTSDIJK Het Fort, 10.00- :0penvoor bezichtiging; BERT - Kaj Munk, 13.00 uur; scos; ÏNSZAND - De Stenge, 19.15 tfjsnbij de Bridgeclub Borsele; UE-De Vroone, 9.30 uur: Schil- '""'uur: Internationaal dan- Soos, biljarten; 14.30 ik; Hiewoud, 16.45 - 17.45 uur: Be- rcwearapatiënten; Dorpshuis, 13.15 uur: Meer poor ouderen: - De Wemel, 9.15 - .-en 10.00- 10.45 uur: Meer be donderen; 13.00 uur: Soos; ai kaarten; 14.00 uur: Koers- E - Zorgcentrum Vredelust, r Bewegen voor ouderen; Biljarten in de hal; «N, 13.00 17.00 uur: Bïljar- Na een jaar Botswana zijn Marije van de Kreeke en René Allemekinders weer terug in ons koude kikkerlandje. Als het aan hen lig.t niet voor lang. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Ze zijn terug, maar niet voor lang. Marije van de Kreeke en René Al lemekinders uit Goes verbleven een jaar lang in Botswana en dat beviel zo goed dat ze komende zomer al terug gaan. Dan voorgoed. De Zeeuwen wil len in het Afrikaanse land een bed breakfast runnen. „De meeste familiele den en vrienden weten het inmiddels", vertelt Marije. „Soms was dat best even slikken. Kun je niet gewoon iets in Frankrijk zoeken, zei m'n moeder. Dat is toch net even wat dichterbij." Die vraag werd beantwoord met een re soluut nee, want voor Marije en René is alleen Botswana goed genoeg. „We zijn echt verliefd geworden op dat land", zegt zij. Hij: „Inderdaad. Het leven is er- zo veel simpeler dan hier. Dat zit hem in alles. Parkeren, om maar eens iets te noemen. Geen vakken waar je auto in moet staan, geen tekort aan parkeer plaatsen, geen geld betalen." Marije noemt de bakker. „Heerlijk dat je al leen kunt kiezen uit bruin en wit." Het Goese koppel vertrok in december 2005 naar Botswana om vrijwilligers werk te doen in een revalidatiecentrum in Maun, een stad in het noorden van het land. Ze leefden er in een huisje dat zo klein was dat veel mensen in Neder land het niet eens zouden accepteren als schuurtje en moesten zich wassen in een tobbe. Maar het voldeed. De meeste tijd brachten Marije en René toch door bij het revalidatiecentrum. Marije is een opgeleid ergotherapeute en kon zich in die hoedanigheid erg nuttig ma ken. „Er is geen dag geweest dat ik me niet nuttig heb gevoeld." René is meer het type van de handen uit de mouwen. Hij maakte het vervallen zwembad bij het revalidatiecentrum tot zijn hoofd project. Het bad zag er niet al te floris sant uit en was veel groter dan nodig was, waardoor het verversen van het water een vermogen kostte. Na maan den zwoegen was het bad helemaal bij de tijd en een behoorlijk stuk kleiner. De vrijkomende ruimte maakte René ge schikt om er bijvoorbeeld fysiotherapeu- tische oefeningen te doen. Wat het stel erg is opgevallen, is dat de Botswanen erg snel berusten in hun slechte situatie. Te snel, naar hun zin. „Als er even geen cliënten in het cen trum waren, lagen ze weer in hun luie stoel", zegt René. „Terwijl er nog zo veel te doen was." Marije vraagt zich nog steeds af of het puur een verschil van mentaliteit is, of dat het komt door dat de mensen zo gewend zijn geraakt aan de hulp van mensen uit het buiten land. Uiteindelijk kreeg René veel hulp van jongens die in het centrum revali deerden, al liepen zij, met al hun gebre ken, eigenlijk vaker in de weg dan dat ze zich echt nuttig maakten. „Maar wat maakt het uit?", vindt de Goesenaar. „Ik genoot van hun enthousiasme." Hoewel de hulp aan de cliënten van het revalidatiecentrum in orde was, is het Zeeuwse koppel geschrokken van de al gemene staat van de zorg in het land. Voor veel zorgbehoevende mensen - jong en oud - zijn er simpelweg geen voorzieningen. Zij zijn aangewezen op familie. Marije: „Dat kan ontroerend zijn als jé ziet hoe een moeder zorgt voor haar verlamde zoon - maar ook heel schokkend. We hebben gezien hoe drie kinderen in huis opgesloten waren en in hun eigen uitwei-pselen lagen. Ik heb wel eens bij een kind gedacht: zal ik hem meenemen of niet?" Begrip Desondanks zijn René en Marije zo on der de indruk van de natuur, de mensen en hun manier van leven dat ze zich per manent in Botswana willen vestigen. Ze hebben hun oog laten vallen op een op trekje vlakbij het revalidatiecentrum, waar ze een bed breakfast van willen maken. Als de tijd het even toelaat, blij ven ze daarnaast ook vrijwilligerswerk doen. Het plan is om komende zomer al tex-ug te gaan. „Ik heb het idee dat de achterblijver-s begrip hebben voor onze keuze", zegt René. „De ouders van mij en Mai'ije zijn een keer in Botswana ge weest en hebben gezien hoe gelukkig wij er waren. Ik genoot elke dag." door Maurits Sep MIDDELBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse activiteiten commissie voor gehandicapte kinderen heeft zaterdag de Zeeuwse voorronde voor de Ri chard Krajicek Foundation Award gewonnen. Dat levert de commissie D'r Bie duizend euro op. Zij .dingt ook mee naar de landelijke prijs. De commissie heet D'r Bie om dat zij als doel heeft gehandicap te kinderen tot 18 jaar te betrek ken bij de samenleving. Door het oi-ganiseren van sport- en spelactiviteiten draagt de com missie bij aan de integratie van deze kinderen. Dat, en het feit dat het een initiatief is dat ouders van gehandicapte kinde ren zelf hebben genomen en draaiende houden, was voor de jury reden D'r Bie de prijs toe te kennen, zei gedeputeerde H. van Wa veren, De commissie D'r Bie bestaat sinds januari 2005. „We hebben in 2004 de behoefte gepeild en die bleek er wel degelijk te zijn", vertelde voorzitter Mieke Haartsen. „West-Zeeuws-Vlaan deren is dunbevolkt en vereni gingen hebben eigenlijk geen mogelijkheden om iets speciaals te doen voor gehandicapten. Ook scholen doen eigenlijk niks extra's." De doelgroep is te klein voor be staande verenigingen en organi saties. D'r Bie vult dat gat. Van af het begin doen ongeveer 25 kinderen mee aan de activitei ten. Er is een keer per week zwem- en muziekles, twee keer per maand sportles en een keer per maand een kookcursus en een instuif. „Omdat we niet te veel en niet te vaak activiteiten hebben, sla gen we er ook in ouders erbij te betrekken en vast te houden als vrijwilliger", verklaarde Haart sen. Ouders betalen ook een ei gen bijdrage voor de activiteiten waaraan hun kinderen mee doen. „Net als bij een gewone vereniging", merkte zij op. De commissie D'r Bie is per jaar 4500 euro kwijt aan kosten. Pak weg 2500 euro komt binnen aan giften en eigen bijdragen van ouders. Haartsen: „De rest moe ten we bij elkaar sprokkelen." De duizend euro die ze nu heb ben gewonnen, komt daarom goed van pas. „Waarschijnlijk gaan we het gebruiken voor het vervoer van kinderen, want dat is soms een probleem en het is heel duur." De Richard Krajicek Founda tion Award is een prijs voor pro jecten die de jeugd stimuleren meer aan sport te doen en meer te bewegen en voor projecten die een sociale functie hebben. Aan de Zeeuwse voorronde de den negen projecten mee. Op woensdag 21 februari mogen alle provinciale winnaars zich presenteren tijdens het ABN Amro tennistoernooi in Rotter dam, waarvan Krajicek direc- teur is. Dan worden een hoofd prijs van 10.000, een tweede prijs van 5000 en een derde prijs van 2500 euro uitgereikt. ZIERIKZEE - De storm van afgelopen donderdag wisten twee van de drie coniferen in een binnentuin aan de Varremarkt in Zierikzee te weerstaan. De stormachtige wind in de vroege zondagochtend werd ze echter te veel en de twee leken het lot van de derde coni feer, die donderdag al om ging, te volgen. Enkele huizen aan de Kar- nemelksvaart dreigden daarbij geraakt te worden. Daarom werden de brandweer en een kraan van Anton Mol inge schakeld. In enkele uren werden de twee coniferen in stukken ge zaagd en was het gevaar geweken. Ook aan de Hogezoom in Renesse moest de brandweer in actie ko men om een omgewaaide boom te verzagen. Volgens de comman dant van dienst J. Juffermans, zijn dankzij het verbeterde gemeente lijke snoeibeleid minder bomen rot waardoor bij storm ook minder bomen om gaan. foto Marijke Folkertsma kAanhouding na mishandeling KRUININGEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 21-jarige man uit Yerseke aangehouden die ervan wordt verdacht in Kruiningen een man te heb ben mishandeld. Tevens zou hij in het huis van het slacht offer vernielingen hebben aangericht. De verdachte is daarna een tuin aan de Burgemeester Elenbaasstraat inge reden en daarna doorgereden. Na zijn aanhouding aan de Zanddijk bleek dat de man veel te veel gedronken had. Hennepkwekerij opgerold OUDE-TONGE - In een loods in Oude-Tonge een grote hennepkwekerij ontdekt. De politie was getipt en deed viijdagavond tegen middernacht een inval in het pand aan de Heerendijk. Daar vonden ze zo'n 3600 wietplan- ten, inclusief de benodigde spullen om de hennep te kwe ken. Planten en apparatuur werden in beslag genomen en vernietigd. Een 39-jarige Rotterdammei- die in de loods aanwezig was, is aangehouden en voor verhoor ingesloten op het politiebureau. Inbraak in dertien caravans OUDDORP - De politie onderzoekt de toedracht van de inbraak in dertien stacaravans op een camping aan de Strandweg in Ouddorp. Vrijdag werd ontdekt dat er een nog onbekend aantal goederen was gestolen. Motorrijder botst tegen paal OUDDORP- Een 30-jarige motorrijder uit Ouddorp is za terdagavond gewond geraakt toen hij op een weg in zijn woonplaats tegen een betonnen paal aanreed en vervol gens ten val kwam. De man wilde vermoedelijk een gepar keerd staande auto ontwijken, waarna hij begon te slinge ren en de controle over zijn motor verloor. Het slachtoffer is met een hoofdwond en letsel aan armen en handen over gebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Harde wind velt bomen MIDDELBURG - De stormachtige wind van afgelopen weekeinde heeft op verschillende plaatsen op Walcheren nog tot gevaarlijke situaties geleid. Het ging vooral om omgewaaide bomen en dakpannen. Van grote schade was volgens de brandweer nergens sprake. De korpsen van Vlissingen/Middelburg en Veere/ Noord-Beveland hebben bomen gesnoeid zodat er geen ge vaar meer was voor de omgeving. In Vlissingen heelt de brandweer ook nog een schoorsteen, een losgewaaid rol luik en een kapotgewaaide dakgoot opgeruimd. Aan de Commando weg in Vlissingen zijn enkele jonge bomen ge knakt. Daar was niet de wind de schuldige; volgens een buurtbewoonster hebben vandalen de bomen gebroken. Autobrand snel geblust MIDDELBURG - De Stadsgewestelijke Brandweer Vlissingen/Middelburg (SGB) is gisterochtend vroeg uit gerukt voor een autobrand aan de Vlissingsestraat in Mid delburg. De brand was snel geblust. De auto raakte zwaar beschadigd en moest worden weggesleept door een bergingsbedrijf. door Kris Naudts en Wout Bareman GENT - De Gentse havensche pen S. Van Rouveroij vindt dat nu snel moet worden beslist over de bouw van een nieuwe zeesluis in Terneuzen. „Met het huidige sluizencom- plex heeft Gent een maximale capaciteit van ongeveer 35 mil joen ton. We zitten nu aan 32 miljoen ton. Voor een groot deel van de wereldbulkvloot is het niet mogelijk onze haven binnen te lopen." De schepen rekent er op dat in 2008 de knoop wordt doorgehakt. De Vlaamse minister van Open bare Werken K. Peeters zei tij dens de nieuwjaarsreceptie van de Gentse haven dat een nieuwe zeesluis voor 2018 mogelijk moet zijn. Een radarsysteem moet de bediening van de Zelza- tebrug verbeteren. Ook het ra diocommunicatiesysteem van de Gentse haven wordt vervangen. Volgens Van Rouveroij is techno logische dynamiek cruciaal voor de economische heropleving van het maritiem-industriële gebied rond het Kanaal Gent-Terneu- zen. De schepen meent dat er in Vlaanderen behoefte bestaat aan een overgang van een econo mie gebaseerd op procesindus trie naar een op innovatie ge stoelde kenniseconomie. De ha ven van Gent dient daarbij een voortrekkersrol te spelen. Van Rouveroij: „Een creatieve economie met een hoge toege voegde waarde, waarbij naast een volgehouden aandacht voor de klassieke industrieën er ook ruimte komt voor sterke groei sectoren als de energietechnolo gie, milieutechnologie en de geïntegreerde logistiek. We moe ten bouwen aan kennisnetwer ken en grensoverschrijdende in novatie. De driehoek van haven, stad en universiteit/hogescholen moet verder worden versterkt. De universiteit en de Gentse ho ge scholen moeten meer dan ooit hun weg vinden naar de on dernemers in de maritieme en niet-maritieme cluster van de haven." Samenwerking Van Rouveroij hield een warm pleidooi voor sa menwerking tussen havenge bruikers, en de wereld van on derwijs en politiek. „Die samen werking moet vervolgens ook ruimer worden gezien binnen de Euregio Scheldemond met de Hogeschool Zeeland en Zeeuw se kennis- en innovatiecentra", aldus de havenschepen die een voorstander is van samenwer king tussen de havens van Gent, Terneuzen en Vlissingen. Van Rouveroij: „Nu de liefde tussen Zeeland Seaports en Rot terdam wat is bekoeld, wil ik graag de banden opnieuw aanha len. Misschien dit keer geen hu welijksaanzoek maar wel een LAT-relatie. We hoeven immers het bed niet te delen om hetzelf de te dromen." Samenwerking De nieuwe Gentse havenbewind voerder vindt dat ook de Vlaam se havens onderling moeten sa menwerken, hoewel hij beseft dat dit moeilijk ligt. „De beste samenwerking tussen havens be staat erin dat ze elkaar niet te genwerken", citeerde van Rou veroij een Vlaams havenbestuur der. R. De Croock, voorzitter van de Vereniging van Gentse Havengebonden Ondernemin gen zei dat Gent in het komende anderhalf jaar zijn kansen vol uit moet grijpen en voluit gaan voor een tweede zeesluis in Ter neuzen. Tegen het najaar van 2008 wor den de studieresultaten ver wacht van een Vlaams-Neder landse projectgroep over de ma ritieme toegankelijkheid en de logistieke potentie van de Ka naalzone Gent-Terneuzen. Aanhouding wegens kopstoot MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond twee uur in Mid delburg een zeventienjarige jon gen uit Sas van Gent aangehou den op verdenking van het uitde len van een kopstoot. De man zou eerder op de avond in de Zusterstraat in de fout zijn ge gaan. Een 23-jarige man uit de gemeente Veere ring een struike lende vrouw op die haar muts wilde oprapen. Op dat moment kwam de vriend van de vrouw aan en gaf de 23-jarige een kop stoot, waarna hij wegrende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27